Inderdaad.
De temperatuur zakt hier tijdens de nacht, afhankelijk van de buitentemperatuur tussen de 0,5 en 2°C.
Wanneer er tijdens de dag twee tot drie uur zon is dan is dat voldoende om de leefruimte terug op temperatuur te brengen en nog wat reserve op te bouwen (de volledige zuidwand van de leefruimte is in driedubbel glas en een deel van de oost- en westwand eveneens. De rest van de oostwand van de leefruimte is binnenmuur. De noordwand van de leefruimte heeft geen vensters en is bovendien volledig bekleed met kasten (zijde open keuken).
Of had je voldoende aan de zoninstraling?
Onder voorgaande voorwaarden wel.
Dan heb je wel echt een passiefhuis(+) gebouwd.
Nee. Is geen nieuwbouw maar een renovatie en daardoor is de vloer niet optimaal geïsoleerd (tussen de 4 en 8 cm pur met houtafwerking).
De dagen dat er geen zonne-instraling is (zoals bijna alle dagen van half november en december) moet er dus wel degelijk verwarmd worden om een comfortniveau te behouden.
Al zullen de buren je stapeltje hout wel weten te vinden na een dag of 2 in de kou.
Ik woon in een doodlopende straat met aan de ene zijde een bos zonder doorkijk en aan de andere zijde een waterpartij van tientallen meters breed en vanaf de straatkant is er geen inkijk (struikgewas en bamboe tot 12 meter hoog en vijf meter breed. Dus niet zoveel last van de "buren";

Als je zo weinig rijdt is dat idd een behoorlijk voordeel. Mobiliteit verbruikt gewoon extreem veel energie tov de rest.
De EV wordt net veel gebruikt.
Wij delen deze met drie andere gezinnen en zijn zelf met twee. Dus vijf bestuurders voor één auto.
Het is bovendien een salarisauto met EU-laadkaart. Wanneer we niet thuis kunnen/willen laden laden we op het werk (partner moet normaal één keer per week op het werk aanwezig zijn) en aan destination chargers (Gaan bijna dagelijks naar de fitness en ook daar staan tien 22 kW palen. Bij regenweer en vorst en bij te weinig zon kunnen we dus ook daar altijd laden zonder te moeten omrijden).
We laden thuis voornamelijk op zon omdat de overproductie dan tot vijf keer meer opbrengt dan terugleveren aan het net.
Dus nogal wat opties om daar "mee te spelen".
Altijd genoeg range dus op voorraad.
De volgende EV is in bestelling en die heeft 800V technologie. Wanneer er plots onverwacht meer range moet zijn kan deze in no time ook bijladen aan een snellader. En met wat tweaken zou ie ook terug kunnen leveren aan de woning.
Ik heb maar een continu nachtverbruik van 50 tot 100W. Met 40A dus ruimte zat om op 1F32A te laden moest dat echt nodig zijn. Bovendien is de laadpaal voorzien van loadbalancing en dan kan het sowieso niet fout gaan. De laadpaal staat er al sinds Q1 2019 en heeft tot begin dit jaar zonder LB gewerkt en er was nooit een probleem.
Volgens mij heeft dat niet zozeer met het land te maken maar met het eigen verbruikersprofiel.
In het Gooi, smack in het midden van NL. Zoveel scheelt dat niet qua instraling/breedtegraad. Je hebt vooral een heel fors lager verbruik. Dan snap ik ook dat de PV-hoeveelheid maal 2-2,5 doen voor de wintermaanden nog wel leuk en praktisch haalbaar is. Ik zit echter op 5 en 9% zelfvoorziening (dec resp. januari, ex accu).
De afgelopen dertig dagen zit ik op een zelfverbruik van 98,9% en een zelfvoorzienigheidsgraad van 55,9%.
En dit bij een PV installatie van 20 x 280 Wp bij een omvormer van 5 kVA (hoger is in Vlaanderen op 1F niet toegelaten). Het huidige dak kan 26 panelen bevatten en die halen nu al 400 tot 450 Wp, ik verwacht dat tegen 2031 de kaap van de 500 Wp wel zal gehaald worden. Bovendien ga ik dan ook het dak vernieuwen dan kan het dakvlak (ZZO) ook nog iets groter zodat opschalen naar 13 kWp zeker geen probleem is.
Nu zit ik nog gekoppeld aan het net waardoor de verliezen tussen productie en opslag rond de 10% draaien.
Off grid kan dat DC => DC zonder AC omvormer en met MPPT waardoor de verliezen lager zijn en er dus meer overschiet van de productie om te verbruiken. Best haalbaar dus.
Dat is tenminste de huidige doelstelling volgens de huidige regelgeving. Moest die in de nabije toekomst weer wijzigen (wegvallen productievergoeding, verminderen terugleververgoeding,.....) kan er uiteraard altijd vlugger geschakeld worden.
Dat heb ik hier ook wel gedaan hoor, de woning is tot aan de buitenmuren en wat vloerbalken gestript en vrijwel alle redelijkerwijs mogelijke aanpassingen en upgrades aan de woning qua isolatie e.d. zijn gedaan.
Hier zit momenteel 26 cm rotswol onder de zoldervloer (woning is gelijkvloers en geen bewoonde ruimte onder zadeldak) maar daar komt na renovatie van de zoldervloer nog wat PIR bij.
De muren bevatten aan de buitenzijde 14 cm PIR (afgewerkt met hout) en de vloer zoals gezegd tussen de 4 en 8 cm pur (meer was niet mogelijk omdat er niet in de diepte gewerkt kon worden).
De "oude" ramen hebben dubbel glas met U-waarde 0,8 en de nieuwe (de zonnevangers in de leefruimte) driedubbel met U-waarde 0,6.
Maar het blijft ook een woning uit de jaren negentig van vorige eeuw met zijn beperkingen want aanvankelijk gebouwd als buitenverblijf met goedkope materialen.
Inmiddels, na 12 jaar renoveren, blijven er eigenlijk alleen de buitenmuren, binnenmuren en het dak over van de originele bouw. En dat dak gaat er ook nog eens af.
Strikt energetisch was het ook beter platgegooid maar dan had ik de kosten uiteraard niet over al die jaren kunnen spreiden en waren allerlei instanties zich met de zaak en vooral hun eisen komen bemoeien.
Niet dat ik iets tegen de overheid heb want ik ben al heel mijn leven netto-ontvanger van de federale overheid.
"Matheus" is my middle name.
Over de gewestelijke overheid (Vlaanderen dus) ben ik minder te spreken (daar hebben jullie in NL gelukkig geen last van) want die hun motto is: "wat we zelf doen doen we nog slechter dan nationaal geregeld".
En laat o.a. energie- en woonbeleid nu net onder die laatste hun bevoegdheid vallen.
[
Voor 3% gewijzigd door
IvoB2 op 26-01-2024 17:22
]