Ik niet. Er niks mee te maken willen hebben is juist de reden dat Rusland een genocidale kinderverkrachtende terreurstaat is.
Maakt u zich geen illusies. Meervoud van anekdote is geen anekdata, maar een veelgelezen verzuchting is dat de "liberalen" in Rusland het in wezen niet oneens zijn met de imperialistische mindset. U moet zich bedenken dat Navalny, die hier in het Westen als verlicht wordt gevierd, de annexatie van de Krim toejuichte. Ook heeft hij extreem-rechtse sympathieën. Het Westen wil niets liever dan een goed beeld op dan in ieder geval een deel van Rusland projecteren, maar dat is vooral hoop. Het imperialistische denken zit tot in de haarvaten van de Rus, ook de kunsten zijn ermee doortrokken.
Natuurlijk zijn er Russen met het hart op de juiste plaats. Ik denk aan Simba, wat een leeuwin. Dat is een druppel in de oceaan.
De meeste Russen zouden vooral de gevolgen vervelend vinden. Het is zaak dat de superieure, blanke Rus uit Moskou en St. Petersburg er geen last van hebben. Zolang dat niet het geval is gaan de feestjes gewoon door en kijkt men liever de andere kant op.
Een iemand beschreef zijn ergernis in de contacten met deze zogenaamde Russische liberalen met de woorden dat men domweg zit te wachten op iemand die hem komt bevrijden. Velen in het westen wachten ook domweg op een nieuwe tsaar die dan hopelijk een wat vriendelijker imago heeft.
Wat er echt moet gebeuren, en waarvoor het Kremlin de broek vol schijt, is het uiteenvallen van dit koloniale imperium. Dan valt het hele verdienmodel van die kleptocratie in duigen.
Ik kan de tragiek zien in elke soldaat die op het slagveld valt. Ik heb begrip voor angst.
Maar de verantwoordelijkheid, die blijft. Ook als Nederland in een genocidale terreurstaat zou vervallen, dan rust op jou en mij de plicht om op te treden. Als de Russen massaal njet zouden zeggen, dan valt het hele Kremlin om. Er is te weinig oproerpolitie.
Een ieder heeft verantwoordelijkheid voor de samenleving. En natuurlijk: de Noord-Koreaan heeft veel minder mogelijkheden dan een Nederlander. Dus een Noord-Koreaan van nu (!) zal ik niet hard beoordelen.
De Rus daarentegen laat heel veel ruimte liggen omdat men zich graag passief opstelt om de eigen verantwoordelijkheid te ontlopen. En daarmee is men verantwoordelijk.
We hebben hier in het topic regelmatig over mensenrechten. Er bestaan ook mensenplichten. Hoed u voor de bedwelming dat u slechts een machteloze consument bent en toch niets kunt betekenen. Rechtstaat en democratie zijn geen toestand, het zijn werkwoorden.
Wie een hulpbehoevende op straat laat sterven is schuldig. De toepassing laat ik aan u.