Natuurlijk kan iedereen nu nog een stekker van de Marstek in de muur steken. Maar een CEE stekker laten plaatsen door een installateur is toch veel slimmer, handiger en veiliger. Ju kunt dat bij meerdere stekkers meer vermogen trekken: 3 x Marstek - max 3 x1200 AC en bij stekker max 800Wjadjong schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:20:
[...]
Ben ik het niet mee eens. Iedereen kan een Marstekker in de muur steken en de app openen, die multiplus kost je uren zelfstudie en is op zijn minst een uit de hand gelopen hobby. De term 'hobby' zie ik in dit geval niet als minderwaardig maar juist om aan te geven dat je er veel tijd en moeite in moet stoppen.
Als je een bestaande 3 fase krachtgroep vervangt van 16A naar 20A. De grondkabel aan het eind deelt in L1L2L3 heb je als het ware 3 * 1 -fase. Op elke fase mag 3600 AC. Elke fase krijgt 1 fase automaat en het totaal een aardlekschakelaar in een module 12 kastJan-tweak schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:24:
[...]
Vertel, ik kijk er juist technisch naar, en ik heb ook de kennis om dat juist te kunnen beoordelen en te begrijpen.
De vraag is hier ook, betaald het zich ooit terug? Dus of dat slimmer / handiger / veiliger is, ligt maar aan je situatie. Kijk ik naar mijn avond / nachtgebruik, dan kan 800W eigenlijk alles afdekken, behalve het koken. Die kookpiek is eerlijk gezegd trouwens signifcant meer dan ik had verwacht op mijn totale verbruik. Maar alsnog is het beperkt gedeelte van mijn totale avond/nacht verbruik. En alsnog kan een stekker accu 800W terugleveren. Plus dus dat met PWM kookplaten mogelijk je zwaardere omvormer het ook niet goed weet te volgenTony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:26:
[...]
Natuurlijk kan iedereen nu nog een stekker van de Marstek in de muur steken. Maar een CEE stekker laten plaatsen door een installateur is toch veel slimmer, handiger en veiliger. Ju kunt dat bij meerdere stekkers meer vermogen trekken: 3 x Marstek - max 3 x1200 AC en bij stekker max 800W
Vergeet niet de net capaciteitsblokken die in 2028 gaan komen...meer betalen voor jouSissors schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:31:
[...]
De vraag is hier ook, betaald het zich ooit terug? Dus of dat slimmer / handiger / veiliger is, ligt maar aan je situatie. Kijk ik naar mijn avond / nachtgebruik, dan kan 800W eigenlijk alles afdekken, behalve het koken. Die kookpiek is eerlijk gezegd trouwens signifcant meer dan ik had verwacht op mijn totale verbruik. Maar alsnog is het beperkt gedeelte van mijn totale avond/nacht verbruik. En alsnog kan een stekker accu 800W terugleveren. Plus dus dat met PWM kookplaten mogelijk je zwaardere omvormer het ook niet goed weet te volgen.
Wel voor specifiek de kookpiek ja. Maar heb jij wel gekeken of jouw omvormer de PWM van je kookplaat kan volgen?Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:32:
[...]
Vergeet niet de net capaciteitsblokken die in 2028 gaan komen...meer betalen voor jou
Overigens ik hoef ook een tijdje niet te koken als dat gebeurd in 2028, want dan eet ik mijn schoenen op... Als in, het lijkt mij een goed idee om het net te ontlasten, ik geloof echt wel dat het gaat komen, maar in 2028? Ik geloof er geen drol van.
(En dan betaal je alsnog minder met thuisbatterij als zonder, en hell je kan natuurlijk altijd nog achteraf ze een eigen groep geven).
Hoor ik je nou zeggen dat je 'een vrachtwagen' van een accu nodig hebt om precies die congestietarieven te ontlopen door het net te ontzien?Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:37:
Net capaciteit 2028? Is er doorheen hoor!
Ik doe niet aan bijgeloof. Dat brengt ongeluk.
Nee hoor, de omvormer is belangrijker. Minstens 3600 acpaQ schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:40:
[...]
Hoor ik je nou zeggen dat je 'een vrachtwagen' van een accu nodig hebt om precies die congestietarieven te ontlopen door het net te ontzien?
ik vrees dat je dat toch verkeerd ziet, ik beoordeel juist de verschillende systemen op verschillende aspecten en als ik even het hobby achtige aspect er even buiten laat, en ja dat is zeker een leuke hobby voor mensen die dit leuk vinden ( ik vrees dat dit echter nog geen 0,1% van de consumenten zijn is dat leuk en zeker een prima oplossing. Vergelijk dat met iemand die het leuk vind om aan auto’s te sleutelen. Vaak is die ermee mee bezig dan hij er mee rijd, terwijl voor veruit de meeste mensen de auto gewoon een vervoermiddel is.LigeTRy schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:18:
[...]
Jan is nogal van de Stekker accu's (en als het even kan Zendure). Maar iedereen mag zijn voorkeur en ideaalbeeld hebben. Die van mij is: Ik denk dat geïntegreerde systemen zoals victron op de lange termijn de betere investeringen zijn, maar langetermijndenken zijn we collectief niet zo goed in.
Voor de overige 99,91 % die eigenlijk gewoon een ding waar je eigenlijk je energiekosten een beetje in bedwang mee kunt houden en dat liefst dat je zelf daar zo weinig mogelijk zelf mee moet bezig houden. ( vaak ook omdat je daar ook geen verstand van hebt, meer onder het motto dat je vinger inhet stopcontact stoppen een slecht idee is omdat dat auw doet ( sommige zelfs zeggen dat het levensgevaarlijk is (wat overigens klopt))
Juist op langere tijd ontlopen kunnen m’n de door mij op dit moment als de top aangeziene Zendure systemen, m’n door hun modulaire opzet, maar dat zijn ondertussen ook best veel meer merken, een prima investering zijn, waarbij deze met je energiebehoefte mee kunnen groeien.
Ook als je klein wilt beginnen kun je deze met en met uitbouwen. En dat zonder dat je veel kennis en kunde moet hebben.
Hoezo, geen enkel probleem, werkt prima, overigens heb ik al bijna 20 jaar een inductiekookplaat.Inmiddels ben ik nog wat meer in het hele pwm kookplaat verhaal aan het duiken, vanaf 2027 echt een issue en voor veel mensen kan een thuisaccu dan ineens een stuk minder rendabel worden. Wellicht een keer een blogpostje of iets over schrijven.. Zullen de accuverkopers niet zo leuk vinden.
Sterker nog als je dat een klein beetje met beleid doet ( oke, technisch inzicht helpt daarbij ) krijg ik het zelfs nu al voor elkaar om volledig NOM te blijven, zelfs met een thuis-batterij. En van het pwm lig ik ook niet wakker, het werkelijke effect zeker in combinatie met PV valt reuze mee, en ja van die paar Wh netverbruik lig ik niet wakker.
[ Voor 3% gewijzigd door Jan-tweak op 19-04-2026 12:47 ]
Ah, maar meer kan ook handig zijn?Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:42:
[...]
Nee hoor, de omvormer is belangrijker. Minstens 3600 ac
maar uh.. je hebt vast een bron waarin het besluit staat vermeld? Of alleen maar de ingediende plannen?
Ik word een beetje cynisch om in elk topic over accu's dezelfde (jouw) opinie te lezen van hoe het volgens jou allemaal zal gaan verlopen. Ik schrijf niet dat je (geen) ongelijk hebt, maar je brengt het alsof (alleen) jouw uitleg de juiste is.
Ik doe niet aan bijgeloof. Dat brengt ongeluk.
Ja en kan net zo hard weer worden teruggedraaid. Wat we met salderen vaak genoeg hebben gezien. Plus de daadwerkelijke tarieven zijn nog niet bekend.Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:37:
Net capaciteit 2028? Is er doorheen hoor!
Ik kan inderdaad nogal overtuigend overkomen. Dat is zelfs voor mij weleens vervelend, omdat ik alles met een devils advocate gedachte benader. Mijn opvattingen komen niet zomaar aanwaaien hoor, ik krijg deze zeker wel met de input vanuit tweakers...de meesten nemen de voordeur, ik vaker de achterdeur omdat ik dan niet hoef aan te bellen;)paQ schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:46:
[...]
Ah, maar meer kan ook handig zijn?
maar uh.. je hebt vast een bron waarin het besluit staat vermeld? Of alleen maar de ingediende plannen?
Ik word een beetje cynisch om in elk topic over accu's dezelfde (jouw) opinie te lezen van hoe het volgens jou allemaal zal gaan verlopen. Ik schrijf niet dat je geen ongelijk hebt, maar je brengt het alsof (alleen) jouw uitleg de juiste is.
Dat klopt zeker...Sissors schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:47:
[...]
Ja en kan net zo hard weer worden teruggedraaid. Wat we met salderen vaak genoeg hebben gezien. Plus de daadwerkelijke tarieven zijn nog niet bekend.
Alleen dan moet ik weer denken aan het kwartje van kok...
Nooit teruggekomen!
Het gedoe de laatste tijd met olie, oorlogen ed en over 6 maanden de winter....
Depends on je kookplaat, maar ik betwijfel of jouw omvormer snel genoeg kan/mag opschakelen en afschakelen om dit gedrag te voorkomen (contextual note is dat mijn kookplaat voor de omvormer zit, en hij dus moet compenseren op basis van de victron vm3p75ct energiemeter).Jan-tweak schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:44:
[Hoezo, geen enkel probleem, werkt prima, overigens heb ik al bijna 20 jaar een inductiekookplaat.
Sterker nog als je dat een klein beetje met beleid doet ( oke, technisch inzicht helpt daarbij ) krijg ik het zelfs nu al voor elkaar om volledig NOM te blijven, zelfs met een thuis-batterij.
Ik durf aan te nemen dat elke vorm van P1 meting (lagere interval) en aansturing op basis daarvan dit probleem kan verergeren.
:strip_exif()/f/image/lL5UqcojQaAMeedd6GyCqD9i.png?f=user_large)
(deze screenshot is nog een geval waarbij het niet zo erg is).
Voor nu prima, ik gooi elke bounce 2 cent inkoopvergoeding weg, maar als het salderen eraf is, is de impact groter, in een eerste grove berekening over mijn kookgedrag scheelt dit tientjes energiekosten per jaar.
Het probleem zit m vaak niet eens in de omvormer, maar ik de regelgeving voor hoe snel deze mogen op en af schakelen. Anyway, onderzoek en waarschijnlijk blogpost volgen
Als je dat schrijft wees dan wel volledig met je antwoord.Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:37:
Net capaciteit 2028? Is er doorheen hoor!
“ Huishoudens gaan vanaf 2028 op piekmomenten meer betalen voor het gebruik van het stroomnet. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt bekendgemaakt in het rapport Focus Op Energie, dat jaarlijks verschijnt. Later dit jaar gaat de ACM vaststellen hoe de kosten voor het gebruik van het energienetwerk worden berekend.”
Bron NOS
Dus ja, die visie is bekend, echter de uitwerking hoe en wat eea kost is dat dus nog helemaal niet, daar zijn ze nog volop aan het sleutelen.
M’n dat laatste is echter wel van cruciaal belang.
Jij noemt het overtuigend, ik lees het als drammend.Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:48:
[...]
Ik kan inderdaad nogal overtuigend overkomen. Dat is zelfs voor mij weleens vervelend, omdat ik alles met een devils advocate gedachte benader. Mijn opvattingen komen niet zomaar aanwaaien hoor, ik krijg deze zeker wel met de input vanuit tweakers...de meesten nemen de voordeur, ik vaker de achterdeur omdat ik dan niet hoef aan te bellen;)
Dat JIJ in JOUW huishouden wel uit kunt met 15 kWh dat is intussen wel meermaals duidelijk gemaakt door je.
Zo zullen er ook huishoudens zijn die met 6 kWh wegkomen, maar ook die beter 25+ hebben.
En die met 25+ 'willen' doorgaans ook wat meer vermogen hebben in de omvormer. En als er (heel) veel PV op het dak ligt heb je vanzelf al een groter vermogen omvormer.
Terug naar je netcongestietarieven. Als ze er al doorkomen is dat reden te meer te zorgen dat je precies op die piekmomenten 0,0 van het net vraagt. Dus elektrisch koken, terwijl de wp draait in de winter en ach shit de WPB is ook net aangesprongen en de wasmachine was nog niet klaar. (zomaar een voorbeeldje)
Dan komt voldoende vermogen omvormer met genoeg buffer in je accu toch maar wat goed uit.
Ik doe niet aan bijgeloof. Dat brengt ongeluk.
Ik ga er van uit dat tweakers dit soort basis kennis hebben, zeker als dit al eneige tijd rondhangt boven de 'markt'. En helemaal als je interesse hebt in een thuisbatterij. Vooruitkijken is belangrijk. Daarom ben ik er zeker van dat de plug in batterij als zodanig niet de oplossing zal zijn ivm te laag vermogen. De Anker Solarbank Max is de eerste die wel voldoet. En geloof me de Zndure zal dat ook gaan brengen en waarom? Precies zoals ik eerder heb uitgelegd.Jan-tweak schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:53:
[...]
Als je dat schrijft wees dan wel volledig met je antwoord.
“ Huishoudens gaan vanaf 2028 op piekmomenten meer betalen voor het gebruik van het stroomnet. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt bekendgemaakt in het rapport Focus Op Energie, dat jaarlijks verschijnt. Later dit jaar gaat de ACM vaststellen hoe de kosten voor het gebruik van het energienetwerk worden berekend.”
Bron NOS
Dus ja, die visie is bekend, echter de uitwerking hoe en wat eea kost is dat dus nog helemaal niet, daar zijn ze nog volop aan het sleutelen.
M’n dat laatste is echter wel van cruciaal belang.
Nee, sterker nog hoeft hij ook helemaal niet, en jouw inkoopvergoeding is dus veel eerder een probleem van hoe je de rest van je hele huis installatie hebt geprojecteerd. Vergeet hierbij niet wat het dempende effect van je PV hierin kan betekenen.LigeTRy schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:52:
[...]
Depends on je kookplaat, maar ik betwijfel of jouw omvormer snel genoeg kan/mag opschakelen en afschakelen om dit gedrag te voorkomen (contextual note is dat mijn kookplaat voor de omvormer zit, en hij dus moet compenseren op basis van de victron vm3p75ct energiemeter).
Ik durf aan te nemen dat elke vorm van P1 meting (lagere interval) en aansturing op basis daarvan dit probleem kan verergeren.
[Afbeelding]
(deze screenshot is nog een geval waarbij het niet zo erg is).
Voor nu prima, ik gooi elke bounce 2 cent inkoopvergoeidng weg, maar als het salderen eraf is, is de impact groter, in een eerste grove berekening over mijn kookgedrag scheelt dit tientjes energiekosten per jaar.
Het probleem zit m vaak niet eens in de omvormer, maar ik de regelgeving voor hoe snel deze mogen op en af schakelen. Anyway, onderzoek en waarschijnlijk blogpost volgen
Sterker nog als ik naar mijn eigen PV data kijk in combinatie met mijn koopgedrag zie ik dat ruim 50% van de tijd dit volledig binnen PV opwek gaat vallen.
En bij de overige circa 30% deze gewoon binnen het normale netverbruik komt.
2500 ex installatie zeker? Het grote voordeel van stekkerbatterijen is dat je op een lege groep met half uurtje elektricienswerk een vaste aansluiting hebt. Die Victron is voor veel mensen een enorme brug te ver. En terecht, ik hoop niet dat allerlei doe-het-zelvers gaan hobbyen met elektra. Ik zie regelmatig 'knutselwerk'.prijsstunt schreef op zondag 19 april 2026 @ 11:34:
mijn 15kWh batterij met EVE cellen en Victron Multiplus plus wat kabels en automaten was bij elkaar ruim onder de 2500 euro, dat betaal je toch ook al snel voor een véél kleinere pluigin?
Terugverdienen gaat vrij snel in mijn geval. Ik verplaats een maand of tien per jaar minimaal 10kWh per dag naar de avond, dus een 3000kWh bespaart per jaar, met mijn 3 jaar vaste contract zonder terugleverkosten betaal ik veel voor mijn stroom, 35ct per kWh. Ik bespaar dus per jaar 1050, dus 2,5 jaar terugverdientijd.
Ik zou ook nog kunnen gaan handelen om een snelleren terugverdientijd te hebben, maar ik vind het prima zo.
Ik heb laatst naar een vakkundige installatie van Victron + 16 kWh gekeken. Je vindt geen installateur die dat voor 2500 doet hoor
Jaren '30 woning | ZP: 16x 300Wp zuid, 8x 450Wp oost, 6x 450Wp west SolarEdge | Gasloos sinds 31 okt 2025 | WeHeat Blackbird P80 | EV: Corsa-E (2020) & ID.3 (2020)
@KC27 / @PCJR: de kern zit precies in wat jullie zeggen — het verschil tussen DIY en merkaccu via installateur is een factor 3–5 op de TVT, en daarmee het verschil tussen "interessant" en "niet interessant".
Voor wie dit overweegt maar geen Victron/Deye setup wil bouwen: de plug-in batterijen (HomeWizard, Zendure, Marstek) zitten er tussenin. Geen DIY, maar ook geen installateur + hybride omvormer nodig. Zendure 2400 AC+ laadt al van het net + ondersteunt dynamische sturing via ZENKI AI of MQTT. Marstek Venus E (5,1 kWh, ~€234/kWh) heeft een open API en werkt prima met HA. Vermogen is beperkt tot 800W op een normale groep, maar voor avondverbruik dekking is dat voor veel huishoudens voldoende.
Saldering stopt per 1 jan 2027 — dat verandert de rekensommen opnieuw. Met eigenverbruik dat stijgt van ~30% naar ~60–65% en een teruglevertarief van €0,03–0,09/kWh tegenover €0,27 inkoop wordt opslaan direct waardevol.
Voor wie met Tibber + HA al draait en de DIY-stap overweegt: voor de 280Ah EVE cellen zit NKON op ~€81/stuk. Seplos Mason BMS is solide en heeft goede HA-integratie. Cables op 35mm² bij meerdere parallelle packs — @Srednier klopt, parallelle packs verdelen niet vanzelf, je wil gelijke kabellengte of een busbar.
Voor wie dit overweegt maar geen Victron/Deye setup wil bouwen: de plug-in batterijen (HomeWizard, Zendure, Marstek) zitten er tussenin. Geen DIY, maar ook geen installateur + hybride omvormer nodig. Zendure 2400 AC+ laadt al van het net + ondersteunt dynamische sturing via ZENKI AI of MQTT. Marstek Venus E (5,1 kWh, ~€234/kWh) heeft een open API en werkt prima met HA. Vermogen is beperkt tot 800W op een normale groep, maar voor avondverbruik dekking is dat voor veel huishoudens voldoende.
Saldering stopt per 1 jan 2027 — dat verandert de rekensommen opnieuw. Met eigenverbruik dat stijgt van ~30% naar ~60–65% en een teruglevertarief van €0,03–0,09/kWh tegenover €0,27 inkoop wordt opslaan direct waardevol.
Voor wie met Tibber + HA al draait en de DIY-stap overweegt: voor de 280Ah EVE cellen zit NKON op ~€81/stuk. Seplos Mason BMS is solide en heeft goede HA-integratie. Cables op 35mm² bij meerdere parallelle packs — @Srednier klopt, parallelle packs verdelen niet vanzelf, je wil gelijke kabellengte of een busbar.
Nee, de hiervoor noodzakelijke basiskennis is zeker niet bij elke tweaker aanwezig, sterker nog ik denk als ik de commentaren lees, juist voor een groot deel niet, vergeet niet dat hier zich ondertussen een veelvoud aan geïnteresseerd mensen vinden en het aanbod aan onderwerpen is ook heel breed en divers.Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:56:
[...]
Ik ga er van uit dat tweakers dit soort basis kennis hebben, zeker als dit al eneige tijd rondhangt boven de 'markt'. En helemaal als je interesse hebt in een thuisbatterij. Vooruitkijken is belangrijk. Daarom ben ik er zeker van dat de plug in batterij als zodanig niet de oplossing zal zijn ivm te laag vermogen. De Anker Solarbank Max is de eerste die wel voldoet. En geloof me de Zndure zal dat ook gaan brengen en waarom? Precies zoals ik eerder heb uitgelegd.
Dus helemaal niet zo vreemd dat je juist niet over deze basiskennis beschikt, waarbij mijn mening is dat je echt over veel meer kennis en vaardigheden moet beschikken als je op verstandige manier met victron je bezig gaat houden.
En als ik met bv Zendure echt meer vermogen nodig zou moeten hebben, mijn huidige energiebehoefte laat overigens heel wat anders zien ( dus hier ligt waarschijnlijk ook het verschil hoe we hier verschillend naar kijken) is dat geen enkel probleem, met relatief kleine investering verdubbel ik mijn vermogen, daarbij met de zelfde capaciteit.
[ Voor 13% gewijzigd door Jan-tweak op 19-04-2026 13:39 ]
Je kunt dit soort zaken ook op andere manieren oplossen, WPB en WP draaien hier op een schema, dus op die dure momenten staan ze gewoon uit. Direct verbruiken is financieel veel gunstiger dan het eerst door een accu heen trekken.paQ schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:55:
[...]
Terug naar je netcongestietarieven. Als ze er al doorkomen is dat reden te meer te zorgen dat je precies op die piekmomenten 0,0 van het net vraagt. Dus elektrisch koken, terwijl de wp draait in de winter en ach shit de WPB is ook net aangesprongen en de wasmachine was nog niet klaar. (zomaar een voorbeeldje)
Dan komt voldoende vermogen omvormer met genoeg buffer in je accu toch maar wat goed uit.
En daarnaast is het helemaal niet erg als je af en toe iets uit het net haalt op piekmomenten, als je voor 20% van de kosten 80% kan wegnemen ben je financieel waarschijnlijk een stuk beter af dan maximaal investeren op die laatste pieken weg te halen.
Gasloos sinds 2015, 26,6 kWp PV / 10,8 kWh thuisbatterij
Helemaal mee eens, echter als je investeringen voor een dergelijke installatie een veelvoud van het voorkomen van kosten met zich meebrengt vraag ik me wel af hoe verstandig het dan wel is.paQ schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:55:
[...]
Jij noemt het overtuigend, ik lees het als drammend.
Dat JIJ in JOUW huishouden wel uit kunt met 15 kWh dat is intussen wel meermaals duidelijk gemaakt door je.
Zo zullen er ook huishoudens zijn die met 6 kWh wegkomen, maar ook die beter 25+ hebben.
En die met 25+ 'willen' doorgaans ook wat meer vermogen hebben in de omvormer. En als er (heel) veel PV op het dak ligt heb je vanzelf al een groter vermogen omvormer.
Terug naar je netcongestietarieven. Als ze er al doorkomen is dat reden te meer te zorgen dat je precies op die piekmomenten 0,0 van het net vraagt. Dus elektrisch koken, terwijl de wp draait in de winter en ach shit de WPB is ook net aangesprongen en de wasmachine was nog niet klaar. (zomaar een voorbeeldje)
Dan komt voldoende vermogen omvormer met genoeg buffer in je accu toch maar wat goed uit.
Blijkbaar klopt het nog steeds dat niet alles wat technisch mogelijk is ook economisch verstandig is.
En die mix zal voor iedereen dus anders uitvallen, maar ik zelf ga echt geen 10.000 ergens aan kapot slaan om per jaar 100 euro te besparen, daar denkt geen enkel haar op mijn hoofd aan en ik heb gelukkig nog daarvan heel wat op mijn hoofd.
Ook Zendure heeft een prima mogelijkheden met HA, geheel buiten Zendure om. Plus het voordeel dat dit systeem geheel modulair opgezet is, per fase tot circa 17 kWh uitbreidbaar.Apoex schreef op zondag 19 april 2026 @ 13:07:
@KC27 / @PCJR: de kern zit precies in wat jullie zeggen — het verschil tussen DIY en merkaccu via installateur is een factor 3–5 op de TVT, en daarmee het verschil tussen "interessant" en "niet interessant".
Voor wie dit overweegt maar geen Victron/Deye setup wil bouwen: de plug-in batterijen (HomeWizard, Zendure, Marstek) zitten er tussenin. Geen DIY, maar ook geen installateur + hybride omvormer nodig. Zendure 2400 AC+ laadt al van het net + ondersteunt dynamische sturing via ZENKI AI of MQTT.
Marstek Venus E (5,1 kWh, ~€234/kWh) heeft een open API en werkt prima met HA. Vermogen is beperkt tot 800W op een normale groep, maar voor avondverbruik dekking is dat voor veel huishoudens voldoende.
Saldering stopt per 1 jan 2027 — dat verandert de rekensommen opnieuw. Met eigenverbruik dat stijgt van ~30% naar ~60–65% en een teruglevertarief van €0,03–0,09/kWh tegenover €0,27 inkoop wordt opslaan direct waardevol.
Voor wie met Tibber + HA al draait en de DIY-stap overweegt: voor de 280Ah EVE cellen zit NKON op ~€81/stuk. Seplos Mason BMS is solide en heeft goede HA-integratie. Cables op 35mm² bij meerdere parallelle packs — @Srednier klopt, parallelle packs verdelen niet vanzelf, je wil gelijke kabellengte of een busbar.
Maar dat is het toch ook gewoon?Jan-tweak schreef op zondag 19 april 2026 @ 13:15:
[...]
Helemaal mee eens, echter als je investeringen voor een dergelijke installatie een veelvoud van het voorkomen van kosten met zich meebrengt vraag ik me wel af hoe verstandig het dan wel is.
Blijkbaar klopt het nog steeds dat niet alles wat technisch mogelijk is ook economisch verstandig is.
En die mix zal voor iedereen dus anders uitvallen, maar ik zelf ga echt geen 10.000 ergens aan kapot slaan om per jaar 100 euro te besparen, daar denkt geen enkel haar op mijn hoofd aan en ik heb gelukkig nog daarvan heel wat op mijn hoofd.
Zorg gewoon dat de installatie bij je huishouden past tegen de juiste investering.
Ik zou het tegelijkertijd zonde vinden om 350+ euro per kWh te moeten betalen voor en weinig vermogen en weinig capaciteit, als het relatieve effect veel groter is met een 2 of 3 maal grotere investering.
Ik doe niet aan bijgeloof. Dat brengt ongeluk.
Dat is wel een hele scherpe prijs. Naar Duitsland gereden hiervoor?D-Ed schreef op zondag 19 april 2026 @ 11:53:
[...]
Beetje experimenteren en ontdekken. Heb nu een paar maanden een Marstek Venus A (4.2 kWh voor in totaal €850,- inc btw). Volgens mij kan het vwb gemak, letterlijk ‘plug and play’, niet goedkoper op het moment. Vang er precies mijn avond/nacht mee af meeste dagen van de week. Als we uitgebreid koken net niet maar om zo eens te ontdekken prima en leuk.
Edit; maar hoe kom je bij die veel hogere prijs eigenlijk?
ZH, 2 onder 1 kap bj.1900, enkelsteens, 95m2. 12 radiatoren (2 wk met speedcomforts). Dak-/vloerisolatie, HR+(+), 4,5kW Quatt, Lyric T6, 9x Yingli 245
Kan, en is ook een methode.HandyLumberjack schreef op zondag 19 april 2026 @ 13:11:
[...]
Je kunt dit soort zaken ook op andere manieren oplossen, WPB en WP draaien hier op een schema, dus op die dure momenten staan ze gewoon uit. Direct verbruiken is financieel veel gunstiger dan het eerst door een accu heen trekken.
En daarnaast is het helemaal niet erg als je af en toe iets uit het net haalt op piekmomenten, als je voor 20% van de kosten 80% kan wegnemen ben je financieel waarschijnlijk een stuk beter af dan maximaal investeren op die laatste pieken weg te halen.
Ik ben meer van: vanwege een (grote) accu hoef ik nooit meer stil te staan bij al die zaken.
Mijn comfortwensen stel ik voorop, en tegelijkertijd ontlast ik het net. Dat gaat geheel vanzelf.
Ik doe niet aan bijgeloof. Dat brengt ongeluk.
Ik denk dat we hier op een lijn zitten, pas je investering aan op het effect.paQ schreef op zondag 19 april 2026 @ 13:27:
[...]
Maar dat is het toch ook gewoon?
Zorg gewoon dat de installatie bij je huishouden past tegen de juiste investering.
Ik zou het tegelijkertijd zonde vinden om 350+ euro per kWh te moeten betalen voor en weinig vermogen en weinig capaciteit, als het relatieve effect veel groter is met een 2 of 3 maal grotere investering.
Het is een soort zelfde discussie als de juiste dimensionering warmtepomp, en als het even kan de stap hybride (1 PiB) overslaan. De metafoor gaat wellicht niet helemaal op, maar dit zijn precies van die investeringen die groot effect kunnen sorteren mits op de juiste wijze toegepast.Jan-tweak schreef op zondag 19 april 2026 @ 13:30:
[...]
Ik denk dat we hier op een lijn zitten, pas je investering aan op het effect.
We zijn hier intussen wel uit-ge-verduurzaamd in onze 1940 vrijstaande woning, maar zoals het er naar uit ziet heb ik minder dan 500 euro energiekosten per jaar nu. Dat heeft in de afgelopen 5 jaar ook wel de nodige investeringen gekost, maar daar zijn intussen de meeste ook al weer van terugverdiend!
De accu is de laatste stap, maar die gaat in dit tempo ook naar <7 jaar, en als de opzet van de leverancier doorgang vindt, <4,5 jaar.
[ Voor 31% gewijzigd door paQ op 19-04-2026 13:35 ]
Ik doe niet aan bijgeloof. Dat brengt ongeluk.
De Boiler kan zeker. De warmtepomp zeker niet, als je naar comfort en efficientie kijkt muv systemen die draaien op radiatoren en niet op vloerverwarming, dan kan het wel. Echter bij vloerverwarming is de massa van de vloer (Beton wel/hout niet) een belangrijk onderdeel van het cv systeem. Ik heb zelf een ctc614m. Deze draait zuinig door al het leidingwerk te 'overbemeten' en niet te gaan knijpen met ventielen om groepen in balans te brengen...bij mij staat alles open en laat is het systeem 'zijn werk' doen. Zo min mogelijk weerstanden. Gaat goed voor nu.HandyLumberjack schreef op zondag 19 april 2026 @ 13:11:
[...]
Je kunt dit soort zaken ook op andere manieren oplossen, WPB en WP draaien hier op een schema, dus op die dure momenten staan ze gewoon uit. Direct verbruiken is financieel veel gunstiger dan het eerst door een accu heen trekken.
En daarnaast is het helemaal niet erg als je af en toe iets uit het net haalt op piekmomenten, als je voor 20% van de kosten 80% kan wegnemen ben je financieel waarschijnlijk een stuk beter af dan maximaal investeren op die laatste pieken weg te halen.
We hebben nog een openhaard (niet efficient!)....we kijken of we hier iets mee kunnen uithalen om en de gezelligheid en warmte te benutten...???
Sturen met EV en boiler doe ik al. Nu nog op prijs straks op opwek. Een batterij is belangrijk vanaf 2027 en 2028. Welke berekening ook doe, kom altijd op max 15-20 kWh met 3600 - 5000 kW omvormer uit.
Alleen stuur ik in me hoofd altijd naar min 30 kWH en 6 kW en krijg dat er niet uit...deze kerel is (blijft) zoekende naar antwoorden
Hier gaat het prima met vloerverwarming (in beton), in het tussenseizoen merkt ik er niks van als de L/W warmtepomp alleen overdag een paar uur draait.Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 13:38:
[...]
De Boiler kan zeker. De warmtepomp zeker niet, als je naar comfort en efficientie kijkt muv systemen die draaien op radiatoren en niet op vloerverwarming, dan kan het wel. Echter bij vloerverwarming is de massa van de vloer (Beton wel/hout niet) een belangrijk onderdeel van het cv systeem. Ik heb zelf een ctc614m. Deze draait zuinig door al het leidingwerk te 'overbemeten' en niet te gaan knijpen met ventielen om groepen in balans te brengen...bij mij staat alles open en laat is het systeem 'zijn werk' doen. Zo min mogelijk weerstanden. Gaat goed voor nu.
We hebben nog een openhaard (niet efficient!)....we kijken of we hier iets mee kunnen uithalen om en de gezelligheid en warmte te benutten...???
Sturen met EV en boiler doe ik al. Nu nog op prijs straks op opwek. Een batterij is belangrijk vanaf 2027 en 2028. Welke berekening ook doe, kom altijd op max 15-20 kWh met 3600 - 5000 kW omvormer uit.
Alleen stuur ik in me hoofd altijd naar min 30 kWH en 6 kW en krijg dat er niet uit...deze kerel is (blijft) zoekende naar antwoorden
Door de hogere buitentemperaturen overdag is het rendement ook niet slechter (en al helemaal niet als ik de RTE van een thuisbatterij zou meerekenen)
Ik heb hier nu 10,8 kWh / 2,4kW aan PIB staan, qua NOM gaat een grotere batterij echt weinig toevoegen.
Extra capaciteit zou ik dan voornamelijk met uitgesteld terugleveren moeten terugverdienen, en dat duurt mij te lang / vindt ik te risicovol op het moment
[ Voor 7% gewijzigd door HandyLumberjack op 19-04-2026 16:03 ]
Gasloos sinds 2015, 26,6 kWp PV / 10,8 kWh thuisbatterij
Nee hoor. Eerst de basisunit via Marstek.nl. Iemand anders aanbevolen en via referral (Friend4friend) €50,- korting gekregen en deze gedeeld door tweeclubeddie schreef op zondag 19 april 2026 @ 13:28:
[...]
Dat is wel een hele scherpe prijs. Naar Duitsland gereden hiervoor?
Ok, zo wel ja. Ik gebruik snachts 2,5 kWh en heb een dynamisch contract, dus ik kom sowieso niet uit en dacht misschien goedkoop die 2,5kWh te verplaatsen.prijsstunt schreef op zondag 19 april 2026 @ 11:34:
mijn 15kWh batterij met EVE cellen en Victron Multiplus plus wat kabels en automaten was bij elkaar ruim onder de 2500 euro, dat betaal je toch ook al snel voor een véél kleinere pluigin?
Terugverdienen gaat vrij snel in mijn geval. Ik verplaats een maand of tien per jaar minimaal 10kWh per dag naar de avond, dus een 3000kWh bespaart per jaar, met mijn 3 jaar vaste contract zonder terugleverkosten betaal ik veel voor mijn stroom, 35ct per kWh. Ik bespaar dus per jaar 1050, dus 2,5 jaar terugverdientijd.
Ik zou ook nog kunnen gaan handelen om een snelleren terugverdientijd te hebben, maar ik vind het prima zo.
Nee, dat mag dus niet.Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:29:
[...]
Als je een bestaande 3 fase krachtgroep vervangt van 16A naar 20A. De grondkabel aan het eind deelt in L1L2L3 heb je als het ware 3 * 1 -fase. Op elke fase mag 3600 AC. Elke fase krijgt 1 fase automaat en het totaal een aardlekschakelaar in een module 12 kast
Hier met een Bora gaat t best wel hoor, niet perfect, maar heel redelijk. Je verbruik per split second maakt niet zoveel uit, je teruglevering ook niet, volgens mij, je betaald ook inkoopvergoeding per kWh kilowatt-uur.LigeTRy schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:52:
[...]
Depends on je kookplaat, maar ik betwijfel of jouw omvormer snel genoeg kan/mag opschakelen en afschakelen om dit gedrag te voorkomen (contextual note is dat mijn kookplaat voor de omvormer zit, en hij dus moet compenseren op basis van de victron vm3p75ct energiemeter).
Ik durf aan te nemen dat elke vorm van P1 meting (lagere interval) en aansturing op basis daarvan dit probleem kan verergeren.
[Afbeelding]
(deze screenshot is nog een geval waarbij het niet zo erg is).
Voor nu prima, ik gooi elke bounce 2 cent inkoopvergoeding weg, maar als het salderen eraf is, is de impact groter, in een eerste grove berekening over mijn kookgedrag scheelt dit tientjes energiekosten per jaar.
Het probleem zit m vaak niet eens in de omvormer, maar ik de regelgeving voor hoe snel deze mogen op en af schakelen. Anyway, onderzoek en waarschijnlijk blogpost volgen
Elke groep een eigen kabel.Tony71 schreef op zondag 19 april 2026 @ 12:29:
[...]
Als je een bestaande 3 fase krachtgroep vervangt van 16A naar 20A. De grondkabel aan het eind deelt in L1L2L3 heb je als het ware 3 * 1 -fase. Op elke fase mag 3600 AC. Elke fase krijgt 1 fase automaat en het totaal een aardlekschakelaar in een module 12 kast
Jaren '30 woning | ZP: 16x 300Wp zuid, 8x 450Wp oost, 6x 450Wp west SolarEdge | Gasloos sinds 31 okt 2025 | WeHeat Blackbird P80 | EV: Corsa-E (2020) & ID.3 (2020)
Volgens mij is het gewoon toegestaan. Hij maakt in de "hoofd" meterkast een 3-fase groep aan die hij naar een tweede kast (onderverdeler) brengt en van daar uit weer opsplitst. via een aparte aardlek ook nog eens.
Hier wordt dus gewoon een onderverdeler gemaakt en dat mag gewoon.
Enige waar je over kan twisten is de selectiviteit, maar bij moderne automaten is dat eigenlijk geen issue meer.
Vanuit de hoofd meterkast is de volledige voedende kabel voor de onderverdeler in 1 handeling spanningsvrij te maken en in de onderverdeler krijgt iedere individuele 1-fase groep ook weer een eigen nul draad.
Audi Q4 e-tron 45 Quattro, 10.600 Wp PV, water-water warmtepomp, gasloos, dynamisch energiecontract, 32 kWh thuisaccu
Ja, maar dit is duidelijk een andere aanpak dan wat eerst werd aangegeven. Echter zitten we hiervoor wel bij het verkeerde topic, ook al gaat het hier om het aansluiten van een thuis-batterij.ArPi75 schreef op maandag 20 april 2026 @ 10:49:
[...]
Volgens mij is het gewoon toegestaan. Hij maakt in de "hoofd" meterkast een 3-fase groep aan die hij naar een tweede kast (onderverdeler) brengt en van daar uit weer opsplitst. via een aparte aardlek ook nog eens.
Hier wordt dus gewoon een onderverdeler gemaakt en dat mag gewoon.
Enige waar je over kan twisten is de selectiviteit, maar bij moderne automaten is dat eigenlijk geen issue meer.
Vanuit de hoofd meterkast is de volledige voedende kabel voor de onderverdeler in 1 handeling spanningsvrij te maken en in de onderverdeler krijgt iedere individuele 1-fase groep ook weer een eigen nul draad.
Ik ben momenteel bezig met de aankoop van een huis, en het aanschaffen van een thuisbatterij lijkt mij 1 van de eerste stappen die ik zou moeten ondernemen.
Totaalverbruik woning + bijgebouwen 20.000kWh/jaar
Verwarming: lucht-waterpomp voor hoofdwoning + houtbrander (deze kunnen manueel geschakeld worden tussen elkaar). 3750L aan buffervatten. lucht-lucht voor beganegrond gastenverblijf + elektrische radiatoren voor 2e verdieping gastenverblijf.
54 zonnepanelen op het zuiden (17,5kW), ongeveer 7 graden naar het westen gedraaid tov zuiden .
Nu wil ik tzt uitbreiden met panelen op het westen (ruimte voor ongeveer 36 panelen), en het oosten (nog geen ruimte voor).
In principe is momenteel het verbruik over het hele jaar ongeveer gelijk aan de opbrengst per jaar (kWh). maar qua kosten natuurlijk niet.
Wat zou qua merk/type het beste zijn? En welke is ook goed uit te breiden in de toekomst (ik wil liever niet 5 verschillende soorten batterijsystemen aan elkaar plakken).
Totaalverbruik woning + bijgebouwen 20.000kWh/jaar
Verwarming: lucht-waterpomp voor hoofdwoning + houtbrander (deze kunnen manueel geschakeld worden tussen elkaar). 3750L aan buffervatten. lucht-lucht voor beganegrond gastenverblijf + elektrische radiatoren voor 2e verdieping gastenverblijf.
54 zonnepanelen op het zuiden (17,5kW), ongeveer 7 graden naar het westen gedraaid tov zuiden .
Nu wil ik tzt uitbreiden met panelen op het westen (ruimte voor ongeveer 36 panelen), en het oosten (nog geen ruimte voor).
In principe is momenteel het verbruik over het hele jaar ongeveer gelijk aan de opbrengst per jaar (kWh). maar qua kosten natuurlijk niet.
Wat zou qua merk/type het beste zijn? En welke is ook goed uit te breiden in de toekomst (ik wil liever niet 5 verschillende soorten batterijsystemen aan elkaar plakken).
Heb je liever vooraf, of achteraf, dat ik zeg dat ik geen flauw idee heb wat ik doe?
Vanwaar is dat een van de eerste stappen welke je moet doen? Je noemt nog niet wat is het doel van deze batterij(en). Als je er nu nog niet woont, zou je ook het eerste jaar dat je er woont kunnen kijken hoe het verbruik is door het zoveel mogelijk te monitoren. Verder loont het vaak ook om kritisch te kijken naar waar verbruik bespaard kan worden. Je kunt dan ook kijken wat de mogelijkheden zijn om het verbruik zo te sturen dat het zoveel mogelijk samenvalt met de momenten dat er zonnestroom beschikbaar is.ThunderNet schreef op maandag 20 april 2026 @ 11:33:
Ik ben momenteel bezig met de aankoop van een huis, en het aanschaffen van een thuisbatterij lijkt mij 1 van de eerste stappen die ik zou moeten ondernemen.
Doel van de batterij, ga ik uit dat je zo veel mogelijk op NOM wilt gaan komen,ThunderNet schreef op maandag 20 april 2026 @ 11:33:
Ik ben momenteel bezig met de aankoop van een huis, en het aanschaffen van een thuisbatterij lijkt mij 1 van de eerste stappen die ik zou moeten ondernemen.
Totaalverbruik woning + bijgebouwen 20.000kWh/jaar
Verwarming: lucht-waterpomp voor hoofdwoning + houtbrander (deze kunnen manueel geschakeld worden tussen elkaar). 3750L aan buffervatten. lucht-lucht voor beganegrond gastenverblijf + elektrische radiatoren voor 2e verdieping gastenverblijf.
54 zonnepanelen op het zuiden (17,5kW), ongeveer 7 graden naar het westen gedraaid tov zuiden .
Nu wil ik tzt uitbreiden met panelen op het westen (ruimte voor ongeveer 36 panelen), en het oosten (nog geen ruimte voor).
In principe is momenteel het verbruik over het hele jaar ongeveer gelijk aan de opbrengst per jaar (kWh). maar qua kosten natuurlijk niet.
Wat zou qua merk/type het beste zijn? En welke is ook goed uit te breiden in de toekomst (ik wil liever niet 5 verschillende soorten batterijsystemen aan elkaar plakken).
Dus wat je minimaal nodig hebt zijn je maandelijkse verbruikscijfers en je overhead cijfers van je PV ( = dat deel wat je niet direct gebruikt en dus nu teruglevert)
Deze cijfers moet je omlaagbreken naar gemiddeld dag cijfers
Voor een optimale batterij capaciteit kijk je dan m’n naar de maanden maart, april, augustus, september en oktober, mogelijk bij jouw zelfs februari en november.
Per maand krijg je dan een soortgelijke grafiek ( voorbeeld)
:no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/6DMibv39ns6AUcCGB522iVV8.jpg?f=user_large)
Zolang je overhead je verbruik keer de batterijfactor ( is min 10% SOC plus je laad/ontlaadverliezen ), gemiddeld rond de 1,3-1,4, dus gemiddeld verbruik maand x = 8 kWh wordt je batterijcapaciteit dus 8*1,4=11,2 kWh, kijk wat dan door het jaar heen, m’n bij de vermelde maanden, je gemiddelde batterijcapaciteit zal zijn.
Je zult zien dat m’n in de zomer je dan eigenlijk te veel gaat hebben, logisch mede gezien je panelen, maar belangrijker is hoeveel maanden totaal je dan geen of nauwelijks netafname gaat krijgen en hoeveel je tijdens de winter nog kunt vangen.
Met pvcalc webtool kun je prima ook je uitbreiding voor je panelen berekenen.
Een tweede stap zou je naar je benodigd vermogen moeten kijken, een HW P1 dongle is daarbij wel handig.
Geen idee of je die hebt ( heb je wel een slimme meter voor nodig)
Succes
[ Voor 18% gewijzigd door Jan-tweak op 20-04-2026 12:31 ]
Nice een hoog stroomverbruik met al veel panelen en later nog een dikkere opwek. Micromanagement met wat stekkerbatterijen is als een druppel op een hete plaat.ThunderNet schreef op maandag 20 april 2026 @ 11:33:
Ik ben momenteel bezig met de aankoop van een huis, en het aanschaffen van een thuisbatterij lijkt mij 1 van de eerste stappen die ik zou moeten ondernemen.
Totaalverbruik woning + bijgebouwen 20.000kWh/jaar
Verwarming: lucht-waterpomp voor hoofdwoning + houtbrander (deze kunnen manueel geschakeld worden tussen elkaar). 3750L aan buffervatten. lucht-lucht voor beganegrond gastenverblijf + elektrische radiatoren voor 2e verdieping gastenverblijf.
54 zonnepanelen op het zuiden (17,5kW), ongeveer 7 graden naar het westen gedraaid tov zuiden .
Nu wil ik tzt uitbreiden met panelen op het westen (ruimte voor ongeveer 36 panelen), en het oosten (nog geen ruimte voor).
In principe is momenteel het verbruik over het hele jaar ongeveer gelijk aan de opbrengst per jaar (kWh). maar qua kosten natuurlijk niet.
Wat zou qua merk/type het beste zijn? En welke is ook goed uit te breiden in de toekomst (ik wil liever niet 5 verschillende soorten batterijsystemen aan elkaar plakken).
Een mooi project voor een dikke thuisbatterij met een systeem van een leverancier die al heel lang professioneel mee doet en bewezen deugdelijke spulletjes kan maken.
Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900
Jan-tweak schreef op maandag 20 april 2026 @ 12:13:
[...]
Doel van de batterij, ga ik uit dat je zo veel mogelijk op NOM wilt gaan komen,
Dus wat je minimaal nodig hebt zijn je maandelijkse verbruikscijfers en je overhead cijfers van je PV ( = dat deel wat je niet direct gebruikt en dus nu teruglevert)
Deze cijfers moet je omlaagbreken naar gemiddeld dag cijfers
Voor een optimale batterij capaciteit kijk je dan m’n naar de maanden maart, april, augustus, september en oktober, mogelijk bij jouw zelfs februari en november.
Per maand krijg je dan een soortgelijke grafiek ( voorbeeld)
[Afbeelding]
Zolang je overhead je verbruik keer de batterijfactor ( is min 10% SOC plus je laad/ontlaadverliezen ), gemiddeld rond de 1,3-1,4, dus gemiddeld verbruik maand x = 8 kWh wordt je batterijcapaciteit dus 8*1,4=11,2 kWh, kijk wat dan door het jaar heen, m’n bij de vermelde maanden, je gemiddelde batterijcapaciteit zal zijn.
Je zult zien dat m’n in de zomer je dan eigenlijk te veel gaat hebben, logisch mede gezien je panelen, maar belangrijker is hoeveel maanden totaal je dan geen of nauwelijks netafname gaat krijgen en hoeveel je tijdens de winter nog kunt vangen.
Met pvcalc webtool kun je prima ook je uitbreiding voor je panelen berekenen.
Een tweede stap zou je naar je benodigd vermogen moeten kijken, een HW P1 dongle is daarbij wel handig.
Geen idee of je die hebt ( heb je wel een slimme meter voor nodig)
Succes
| Verbruik 2025 | Opbrengst panelen | Eigen gebruik panelen | Ingekocht | verbruik warmtepomp | totaal verbruik | Aandeel warmtepomp % | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Januari | 124,7 | 121,5 | 1 451,30 | 935 | 1 572,80 | 59% | |||
| Februari | 331,3 | 221,3 | 775,1 | 265 | 996,4 | 27% | |||
| Maart | 1 621,80 | 469,9 | 793,1 | 445 | 1 263,00 | 35% | |||
| April | 2 563,20 | 574,4 | 882,8 | 390 | 1 457,20 | 27% | |||
| Mei | 2 525,00 | 551,3 | 447,6 | 315 | 998,9 | 32% | |||
| Juni | 2 848,30 | 275,8 | 199,1 | 149 | 474,9 | 31% | |||
| Juli | 2 526,30 | 284,5 | 192,9 | 105 | 477,4 | 22% | |||
| Augustus | 2 751,80 | 340,8 | 284,9 | 162 | 625,7 | 26% | |||
| September | 1 716,40 | 222,4 | 415,9 | 246 | 638,3 | 39% |
Doel is om zoveel mogelijk van de zelf-opgebrachte elektriciteit te gebruiken, waarbij de meeste opbrengst overdag is, wanneer het verwachte verbruik lager is. Zeker aangezien in de zomer het verkocht moet worden met verlies, en in de winter het heel duur is.tsjoender schreef op maandag 20 april 2026 @ 11:46:
[...]
Vanwaar is dat een van de eerste stappen welke je moet doen? Je noemt nog niet wat is het doel van deze batterij(en). Als je er nu nog niet woont, zou je ook het eerste jaar dat je er woont kunnen kijken hoe het verbruik is door het zoveel mogelijk te monitoren. Verder loont het vaak ook om kritisch te kijken naar waar verbruik bespaard kan worden. Je kunt dan ook kijken wat de mogelijkheden zijn om het verbruik zo te sturen dat het zoveel mogelijk samenvalt met de momenten dat er zonnestroom beschikbaar is.
(situatie is niet in NL).
Deel van dit wordt opgevangen door in de winter te verwarmen met hout ipv elektriciteit.
Heb je liever vooraf, of achteraf, dat ik zeg dat ik geen flauw idee heb wat ik doe?
Ik hoeverre kun je dat verbruik nog verplaatsen? En dan denk ik voornamelijk aan warm tapwater bereiding en verwarming.ThunderNet schreef op maandag 20 april 2026 @ 13:19:
[...]Uit de excel die ik gekregen heb over 2025.(nummers tellen niet volledig op, maar verbruik voor gastenverblijf is apart).
Verbruik 2025 Opbrengst panelen Eigen gebruik panelen Ingekocht verbruik warmtepomp totaal verbruik Aandeel warmtepomp % Januari 124,7 121,5 1 451,30 935 1 572,80 59% Februari 331,3 221,3 775,1 265 996,4 27% Maart 1 621,80 469,9 793,1 445 1 263,00 35% April 2 563,20 574,4 882,8 390 1 457,20 27% Mei 2 525,00 551,3 447,6 315 998,9 32% Juni 2 848,30 275,8 199,1 149 474,9 31% Juli 2 526,30 284,5 192,9 105 477,4 22% Augustus 2 751,80 340,8 284,9 162 625,7 26% September 1 716,40 222,4 415,9 246 638,3 39%
[...]
Doel is om zoveel mogelijk van de zelf-opgebrachte elektriciteit te gebruiken, waarbij de meeste opbrengst overdag is, wanneer het verwachte verbruik lager is. Zeker aangezien in de zomer het verkocht moet worden met verlies, en in de winter het heel duur is.
(situatie is niet in NL).
Deel van dit wordt opgevangen door in de winter te verwarmen met hout ipv elektriciteit.
Gasloos sinds 2015, 26,6 kWp PV / 10,8 kWh thuisbatterij
Je schrijft dat je in zomer "verkoopt met verlies". Op basis van EPEX met saldering is dat het huidige jaar bijna nooit aan de orde en komend jaar is het ook nog even afwachten. Is een gunstiger contract zonder terugleverkosten niet ook al een besparing?ThunderNet schreef op maandag 20 april 2026 @ 13:19:
Doel is om zoveel mogelijk van de zelf-opgebrachte elektriciteit te gebruiken, waarbij de meeste opbrengst overdag is, wanneer het verwachte verbruik lager is. Zeker aangezien in de zomer het verkocht moet worden met verlies, en in de winter het heel duur is.
(situatie is niet in NL).
Deel van dit wordt opgevangen door in de winter te verwarmen met hout ipv elektriciteit.
Jaren '30 woning | ZP: 16x 300Wp zuid, 8x 450Wp oost, 6x 450Wp west SolarEdge | Gasloos sinds 31 okt 2025 | WeHeat Blackbird P80 | EV: Corsa-E (2020) & ID.3 (2020)
Hihi zag net een mooie, de stekkerbatterij met een vermogen van 5kVA, verder kan je ook ook zonnepanelen in string aansluiten MPPT tot 9000W en 450V en een opslag van 5,12kWh, voor geloof 800 euro.
In string, klinkt als een mooi apparaat voor de vervangingsmarkt. Heb je ook een link?Vdvmark schreef op maandag 20 april 2026 @ 16:08:
Hihi zag net een mooie, de stekkerbatterij met een vermogen van 5kVA, verder kan je ook ook zonnepanelen in string aansluiten MPPT tot 9000W en 450V en een opslag van 5,12kWh, voor geloof 800 euro.
Volgende maand wordt mijn thuisaccu geplaatst, om de btw terug te vragen moet je een dynamisch contract hebben.
Je hebt een half jaar na aanschaf de tijd om de btw aan te vragen, moet ik zorgen dat ik op het moment van de aanvraag een dynamisch contract hebben? Of toch al eerder?
Voor mij loopt het jaar tot 31 juni en heb nog contract zonder teruglever boete dus gunstigste zou voor mij zijn om op 1 juli dynamisch te gaan, maar vraag me af of ik het zo kan doen?
Je hebt een half jaar na aanschaf de tijd om de btw aan te vragen, moet ik zorgen dat ik op het moment van de aanvraag een dynamisch contract hebben? Of toch al eerder?
Voor mij loopt het jaar tot 31 juni en heb nog contract zonder teruglever boete dus gunstigste zou voor mij zijn om op 1 juli dynamisch te gaan, maar vraag me af of ik het zo kan doen?
Kijk, dat is al de eerste stap, daar kunnen wat mee, stap 2 is van deze tabel even de twee belangrijkste factoren er uit te halen, namelijk:ThunderNet schreef op maandag 20 april 2026 @ 13:19:
[...]Uit de excel die ik gekregen heb over 2025.(nummers tellen niet volledig op, maar verbruik voor gastenverblijf is apart).
Verbruik 2025 Opbrengst panelen Eigen gebruik panelen Ingekocht verbruik warmtepomp totaal verbruik Aandeel warmtepomp % Januari 124,7 121,5 1 451,30 935 1 572,80 59% Februari 331,3 221,3 775,1 265 996,4 27% Maart 1 621,80 469,9 793,1 445 1 263,00 35% April 2 563,20 574,4 882,8 390 1 457,20 27% Mei 2 525,00 551,3 447,6 315 998,9 32% Juni 2 848,30 275,8 199,1 149 474,9 31% Juli 2 526,30 284,5 192,9 105 477,4 22% Augustus 2 751,80 340,8 284,9 162 625,7 26% September 1 716,40 222,4 415,9 246 638,3 39%
[...]
Doel is om zoveel mogelijk van de zelf-opgebrachte elektriciteit te gebruiken, waarbij de meeste opbrengst overdag is, wanneer het verwachte verbruik lager is. Zeker aangezien in de zomer het verkocht moet worden met verlies, en in de winter het heel duur is.
(situatie is niet in NL).
Deel van dit wordt opgevangen door in de winter te verwarmen met hout ipv elektriciteit.
1) je netverbruik maar nu dan de gemiddelde waarde per dag ( dus je maandelijks cijfers delen door aantal dagen)
2) de overhead ( bij jouw tabel dus je opbrengst PV - je eigen gebruik PV en dat net als bij 1 weer delen door het aantal dagen van die maand.
Wat je dan moet doen is in een volgende kolom deze twee getallen van elkaar aftrekken.
Dus verbruik - overhead,
Echter bij je verbruik houden we al rekening met de batterij-factor waar de verliezen van de batterij in verwerkt zijn, zolang je niet weet welke soort batterij je wilt toepassen kun je veel beter nu een iets ruimere factor nemen , die kun je later als nog opnieuw berekenen als je met je keuze al verder bent, dus hier passen we nu de factor 1,4 toe.
Dus verbruik batterij ( = verbruik * 1,4) - overhead PV, zo snel deze nul of negatief is zit je goed en kun je op basis van de gemiddelde gegevens die maand dus volledig op de batterij met die capaciteit gaan draaien.
Is deze maar een klein beetje positief ben je er ook bijna maar heeft een grotere batterij hier geen zin omdat je PV eigenlijk te te weinig overhead bied, dus hier kan je uitbreiding van PV zeker helpen.
Ben je echter behoorlijk positief dan heb je dus nog deels in in maand(en) ook nog het net nodig.
Denk hierbij vanaf 40% en meer van je oorspronkelijke waarde.
Dat doe je dus voor alle maanden.
Het beste neem je dan het derde kwartiel van alle negatieve (of bijna negatieve) mee, maak daarvan wel eerst daar àlles positief. Dat geeft eigenlijk 75% van alle waarden aan, daarmee heb je dus een mooie richtlijn hoe groot je batterij zou kunnen worden.
Afhankelijk van die grote heb je de keuze tussen een stekker-batterij of een vaste batterij, beide hebben voor- en nadelen.
Maar dan zitten we aan stap 3.
Vraag maar gerust als ik ergens niet duidelijk geweest ben.
Grid batteries in Californië doen hun werk. 44% van de energiemix in de avondspits.
https://reneweconomy.com.au/grid-batteries-reach-stunning-new-peak-of-44-pct-of-evening-demand-in-worlds-fourth-biggest-economy/
https://reneweconomy.com.au/grid-batteries-reach-stunning-new-peak-of-44-pct-of-evening-demand-in-worlds-fourth-biggest-economy/
Belangrijk is dat beide contacten op dezelfde naam staan en beide moeten actief zijn op het moment van aanvragen, volgens mij staat het ook zo in de voorwaarden.TheMystery schreef op maandag 20 april 2026 @ 16:32:
Volgende maand wordt mijn thuisaccu geplaatst, om de btw terug te vragen moet je een dynamisch contract hebben.
Je hebt een half jaar na aanschaf de tijd om de btw aan te vragen, moet ik zorgen dat ik op het moment van de aanvraag een dynamisch contract hebben? Of toch al eerder?
Voor mij loopt het jaar tot 31 juni en heb nog contract zonder teruglever boete dus gunstigste zou voor mij zijn om op 1 juli dynamisch te gaan, maar vraag me af of ik het zo kan doen?
Ik ga een accu bestellen en ben tot deze 2 gekomen.
Jackery Vault 3 Pro Max AC 7,56 kwh
Anker Solix Solarbank 3 E2700 pro + 2 X bp2700 (8,1 kwh)
Voor mij belangrijk:
- NOM, peakshaving.
- Zonneopbrengst opslaan
- Simpele app, moet gewoon werken, geen zin aan om zelf veel in te moeten stellen
Zouden jullie nog een andere accu in dit rijtje overwegen?
Jackery Vault 3 Pro Max AC 7,56 kwh
Anker Solix Solarbank 3 E2700 pro + 2 X bp2700 (8,1 kwh)
Voor mij belangrijk:
- NOM, peakshaving.
- Zonneopbrengst opslaan
- Simpele app, moet gewoon werken, geen zin aan om zelf veel in te moeten stellen
Zouden jullie nog een andere accu in dit rijtje overwegen?
Zendure 2400AC of Zendure 2400AC+Pieter2 schreef op maandag 20 april 2026 @ 18:51:
Ik ga een accu bestellen en ben tot deze 2 gekomen.
Jackery Vault 3 Pro Max AC 7,56 kwh
Anker Solix Solarbank 3 E2700 pro + 2 X bp2700 (8,1 kwh)
Voor mij belangrijk:
- NOM, peakshaving.
- Zonneopbrengst opslaan
- Simpele app, moet gewoon werken, geen zin aan om zelf veel in te moeten stellen
Zouden jullie nog een andere accu in dit rijtje overwegen?
Goede RTE, goede app, uitbreidbaar
Jaren '30 woning | ZP: 16x 300Wp zuid, 8x 450Wp oost, 6x 450Wp west SolarEdge | Gasloos sinds 31 okt 2025 | WeHeat Blackbird P80 | EV: Corsa-E (2020) & ID.3 (2020)
Oké , dus dan moet een dynamisch contract vanaf 1 juli mogelijk zijn en dan de btw teruggave aanvraag pas doen.Jan-tweak schreef op maandag 20 april 2026 @ 17:28:
[...]
Belangrijk is dat beide contacten op dezelfde naam staan en beide moeten actief zijn op het moment van aanvragen, volgens mij staat het ook zo in de voorwaarden.
Ik zou maximaal 1 BP2700 per E2700 aansluiten, anders wordt de omvormer een te grote beperking, en dus kiezen voor 2 E2700 en 1 BP2700 of 1* Anker Solix Solarbank MAX ac.Pieter2 schreef op maandag 20 april 2026 @ 18:51:
Ik ga een accu bestellen en ben tot deze 2 gekomen.
Jackery Vault 3 Pro Max AC 7,56 kwh
Anker Solix Solarbank 3 E2700 pro + 2 X bp2700 (8,1 kwh)
Voor mij belangrijk:
- NOM, peakshaving.
- Zonneopbrengst opslaan
- Simpele app, moet gewoon werken, geen zin aan om zelf veel in te moeten stellen
Zouden jullie nog een andere accu in dit rijtje overwegen?
Gasloos sinds 2015, 26,6 kWp PV / 10,8 kWh thuisbatterij
Ja, ik zou zeker naar Zendure gaan kijken, op dit moment eigenlijk de beste stekker-batterij. En dan specifiek de SolarFlow 2400 AC Pro (2,4 kWh) met 2 AB3000L (2,88 kWh) kom je totaal uit op 8,16 kWh, verder uit te breiden met maximaal totbijna 17 kWh.Pieter2 schreef op maandag 20 april 2026 @ 18:51:
Ik ga een accu bestellen en ben tot deze 2 gekomen.
Jackery Vault 3 Pro Max AC 7,56 kwh
Anker Solix Solarbank 3 E2700 pro + 2 X bp2700 (8,1 kwh)
Voor mij belangrijk:
- NOM, peakshaving.
- Zonneopbrengst opslaan
- Simpele app, moet gewoon werken, geen zin aan om zelf veel in te moeten stellen
Zouden jullie nog een andere accu in dit rijtje overwegen?
[ Voor 12% gewijzigd door Jan-tweak op 20-04-2026 20:31 ]
Zou je niet een maandje wachten op de nieuwe Anker?Jan-tweak schreef op maandag 20 april 2026 @ 20:26:
[...]
Ja, ik zou zeker naar Zendure gaan kijken, op dit moment eigenlijk de beste stekker-batterij. En dan specifiek de SolarFlow 2400 AC Pro (2,4 kWh) met 2 AB3000L (2,88 kWh) kom je totaal uit op 8,16 kWh, verder uit te breiden met maximaal totbijna 17 kWh.
Pro is toch alleen nuttig als je er ook direct zonnepanelen op gaat aansluiten?Jan-tweak schreef op maandag 20 april 2026 @ 20:26:
[...]
Ja, ik zou zeker naar Zendure gaan kijken, op dit moment eigenlijk de beste stekker-batterij. En dan specifiek de SolarFlow 2400 AC Pro (2,4 kWh) met 2 AB3000L (2,88 kWh) kom je totaal uit op 8,16 kWh, verder uit te breiden met maximaal totbijna 17 kWh.
Dank voor de tips! Ik ga ook naar de zendure en naar de nieuwe anker kijken.
De zonnepanelen ga ik er overigens niet rechtstreeks op aansluiten.
De zonnepanelen ga ik er overigens niet rechtstreeks op aansluiten.
Klopt, maar wat ik begreep was dat volgens mij ook de wens, anders heb je aan de plus al voldoende.mitsumark schreef op maandag 20 april 2026 @ 21:26:
[...]
Pro is toch alleen nuttig als je er ook direct zonnepanelen op gaat aansluiten?
@Vdvmark: link graag, dat klinkt inderdaad interessant 5kVA + MPPT op één apparaat voor €800 is een andere categorie dan de standaard plug-in batterijen.
Op de bredere dimensionering discussie die hierboven loopt: @Jan-tweak heeft het goed uitgelegd. De methode "overhead x 1,3-1,4 = benodigde capaciteit" klopt in de praktijk. Wat ik eraan toe zou voegen: kijk ook naar je vermogenspiek, niet alleen capaciteit. Een batterij die 's avonds 2–3 kWh levert aan basisverbruik heeft aan 800W genoeg. Zodra je EV, warmtepomp en kookplaat tegelijk wil dekken, zit je al snel op 5–8 kW dan voldoet geen enkele plug-in batterij op een normale groep, tenzij je meerdere fases en eigen groepen inricht.
Plug-in batterijen zijn prima voor het "avondverbruik van licht/TV/koelkast"-scenario. Voor huishoudens met WP + EV die écht piekafvlakking willen, is een hybride omvormer + grotere accu de eerlijkere keuze ook al is de TVT langer.
Op de bredere dimensionering discussie die hierboven loopt: @Jan-tweak heeft het goed uitgelegd. De methode "overhead x 1,3-1,4 = benodigde capaciteit" klopt in de praktijk. Wat ik eraan toe zou voegen: kijk ook naar je vermogenspiek, niet alleen capaciteit. Een batterij die 's avonds 2–3 kWh levert aan basisverbruik heeft aan 800W genoeg. Zodra je EV, warmtepomp en kookplaat tegelijk wil dekken, zit je al snel op 5–8 kW dan voldoet geen enkele plug-in batterij op een normale groep, tenzij je meerdere fases en eigen groepen inricht.
Plug-in batterijen zijn prima voor het "avondverbruik van licht/TV/koelkast"-scenario. Voor huishoudens met WP + EV die écht piekafvlakking willen, is een hybride omvormer + grotere accu de eerlijkere keuze ook al is de TVT langer.
Oké, sorry dan had ik dat dus verkeerd begrepen, dan is eigenlijk de plus versie al voldoende.Pieter2 schreef op maandag 20 april 2026 @ 21:29:
Dank voor de tips! Ik ga ook naar de zendure en naar de nieuwe anker kijken.
De zonnepanelen ga ik er overigens niet rechtstreeks op aansluiten.
Later dit jaar zou er mogelijk ook nog een model komen met duidelijk meer vermogen, de vraag is alleen of je dat wel nodig hebt.
Ik heb zelf de Zendure doorberekend en op basis van prijs per kWh en het ac vermogen van 3500 is het toch de Anker Solarbank Max geworden. In Q4 komt ook nogeens de Anker powerdock voor de Max op de markt en kun je 2 torentjes neerzetten die met elkaar communiceren. Maar goed als je jezlef nu inschrijft krijg je ook nogeens 700 euro aan 'earlybird' korting. Veel goedkoper wordt het niet.Pieter2 schreef op maandag 20 april 2026 @ 18:51:
Ik ga een accu bestellen en ben tot deze 2 gekomen.
Jackery Vault 3 Pro Max AC 7,56 kwh
Anker Solix Solarbank 3 E2700 pro + 2 X bp2700 (8,1 kwh)
Voor mij belangrijk:
- NOM, peakshaving.
- Zonneopbrengst opslaan
- Simpele app, moet gewoon werken, geen zin aan om zelf veel in te moeten stellen
Zouden jullie nog een andere accu in dit rijtje overwegen?
7kWh voor 2100 euro (400 korting) en 14kWh voor 3800 euro (400+300 korting) is vergelijkbaar met Zendure.Tony71 schreef op maandag 20 april 2026 @ 22:21:
[...]
Ik heb zelf de Zendure doorberekend en op basis van prijs per kWh en het ac vermogen van 3500 is het toch de Anker Solarbank Max geworden. In Q4 komt ook nogeens de Anker powerdock voor de Max op de markt en kun je 2 torentjes neerzetten die met elkaar communiceren. Maar goed als je jezlef nu inschrijft krijg je ook nogeens 700 euro aan 'earlybird' korting. Veel goedkoper wordt het niet.
Voor dergelijke bedragen kan je ook naar Lunergy gaan kijken, 15,7 kWh voor 3400 euro. Op te schalen naar 5 sets ofwel 78 kWh.mitsumark schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 01:44:
[...]
7kWh voor 2100 euro (400 korting) en 14kWh voor 3800 euro (400+300 korting) is vergelijkbaar met Zendure.
Sinds kort ook cloud-onafhankelijk, zie dit topic.
Het is een raar product, waarvan ik hoop dat t niet werkt zoals de plaatjes mij deden geloven, een systeem met vermogens als 9000W en 5kW dat je lekker zelf op ieder stopkontakt kan aansluiten, wat ook daadwerkelijk aangeprezen wordt als voordeel. Levering binnen 3 dagen. Je kijkt wat mensen willen en je maakt t, dat vind ik grappig (en gevaarlijk en onveilig en dus dubbel zo grappig).Apoex schreef op maandag 20 april 2026 @ 21:32:
@Vdvmark: link graag, dat klinkt inderdaad interessant 5kVA + MPPT op één apparaat voor €800 is een andere categorie dan de standaard plug-in batterijen.
..
Maar kijk zelf wat Google je als resultaten brengt op thuisaccu, deze stond hier met een plaatje in de bovenste horizontale producten-reel en had een paar gewone links vrij hoog op de eerste pagina resultaten.
Het nieuwste van Anker Solarbank max: 3600AC + 7kWh (-400 earlybird korting) = 2500-400= 2100 euro. De 14 kWh versie met 7000 AC en 14 kWh = 3800 euro
De nieuwste zendure is belachelijk kostbaar in vergelijking. Voor 5,76 kWh betaal je bijna 70% meer nml. 3.306 euro en voor de 14,4 kWh maar liefst 4764 euro.
Daarnaast is deze nieuwe Anker qua techniek de Zendure voorbij gestreeft. De zendure zal ook met een soortgelijk systeem komen verwacht ik, maar als ik naar de prijzen van de huidige zendure kijk, wordt deze nog duurder. TVT is alles
De nieuwste zendure is belachelijk kostbaar in vergelijking. Voor 5,76 kWh betaal je bijna 70% meer nml. 3.306 euro en voor de 14,4 kWh maar liefst 4764 euro.
Daarnaast is deze nieuwe Anker qua techniek de Zendure voorbij gestreeft. De zendure zal ook met een soortgelijk systeem komen verwacht ik, maar als ik naar de prijzen van de huidige zendure kijk, wordt deze nog duurder. TVT is alles
De meeste thuisaccu's hebben een max teruglevering van 800W. Stel dat je twee accu's aansluit. Dus niet een uitbreiding maar echt 2 losse systemen. Als je die aansluit op 2 verschillende groepen, levert je dat dan voordeel op bij het terugleveren?
En tweede vraag; kunnen twee systemen parallel draaien of zitten ze elkaar dan in de weg?
En derde vraag: zou ik dat moeten willen of is het geneuzel in de marge tegen teveel kosten (1x 5kWh is waarschijnlijk goedkoper dan 2x2.5)
En tweede vraag; kunnen twee systemen parallel draaien of zitten ze elkaar dan in de weg?
En derde vraag: zou ik dat moeten willen of is het geneuzel in de marge tegen teveel kosten (1x 5kWh is waarschijnlijk goedkoper dan 2x2.5)
[ Voor 17% gewijzigd door P_Tingen op 21-04-2026 09:59 ]
... en gaat over tot de orde van de dag
"meeste thuisaccus" : je doelt op de specifieke categorie Plug In batterijen (PIB). Die is inderdaad gelimiteerd op 800W door regels, indien de stekker in een WCD zit die onderdeel is van een groep waar ook andere apparaten op zitten of via WCD op gezet kunnen worden.P_Tingen schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 09:59:
De meeste thuisaccu's hebben een max teruglevering van 800W. Stel dat je twee accu's aansluit. Dus niet een uitbreiding maar echt 2 losse systemen. Als je die aansluit op 2 verschillende groepen, levert je dat dan voordeel op bij het terugleveren?
En tweede vraag; kunnen twee systemen parallel draaien of zitten ze elkaar dan in de weg?
En derde vraag: zou ik dat moeten willen of is het geneuzel in de marge tegen teveel kosten (1x 5kWh is waarschijnlijk goedkoper dan 2x2.5)
Parallel kan, op meerdere groepen, per merk goed kijken hoe dit onderling met elkaar communiceert. Is een software ding, dus kan met de tijd ook beter worden. Maar je ziet dat sommige partijen er voor kiezen om de batterijen dan niet gelijk te houden, maar individueel aan te sturen en je dus soms met 1 lege batterij zit, en de ander nog op 60%. Bij hogere vermogens, moet je wel goed kijken hoe loadbalancing geregeld is, ook bij PIB.
Met een thuisaccu vast geïnstalleerd, kun je in principe tot de max van je aansluiting. Dus bijv 3x 25A = 17kW. Je loadbalancing moet dan ook echt goed op orde zijn. Scenario wolken voor de zon, en dan weer niet, met een PV installatie van >8kW en een thuisbatterij van 12kW gaat dan over de 20kW heen bijv als batterij 12kW export doet.
1 nieuwe groep aanleggen is dan toch veel goedkoper? Zeker als de thuisaccu niet al te ver van de meterkast komt te staan. 2 systemen die parallel draaien gaat alleen goed als ze van elkaar weten wat ze aan het doen zijn, dus bij 1 leverancier vandaan kan het werken. Zijn het 2 apparaten die niet met elkaar communiceren en beide NOM nastreven dan gaat het niet werken.P_Tingen schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 09:59:
De meeste thuisaccu's hebben een max teruglevering van 800W. Stel dat je twee accu's aansluit. Dus niet een uitbreiding maar echt 2 losse systemen. Als je die aansluit op 2 verschillende groepen, levert je dat dan voordeel op bij het terugleveren?
En tweede vraag; kunnen twee systemen parallel draaien of zitten ze elkaar dan in de weg?
En derde vraag: zou ik dat moeten willen of is het geneuzel in de marge tegen teveel kosten (1x 5kWh is waarschijnlijk goedkoper dan 2x2.5)
Bij 20 kW kortstondig terugleveren gebeurd er helemaal niets, automaten van de nethebeerder klappen er niet uit en als er nog een smeltzekering zit al helemaal niet. Daarnaast is het wel een onwaarschijnlijk scenario, maximaal terugleveren terwijl je nog maximale PV-opbrengsten hebt. De hoogste prijzen zijn nooit wanneer de zon hoog aan de hemel staat, dus is er dan geen enkele incentive om maximaal terug te gaan leveren.Get!em schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 10:31:
Met een thuisaccu vast geïnstalleerd, kun je in principe tot de max van je aansluiting. Dus bijv 3x 25A = 17kW. Je loadbalancing moet dan ook echt goed op orde zijn. Scenario wolken voor de zon, en dan weer niet, met een PV installatie van >8kW en een thuisbatterij van 12kW gaat dan over de 20kW heen bijv als batterij 12kW export doet.
Wel mee eens dat je goed na moet denken over wat er kan gebeuren als er iets misgaat, omdat je het hebt over grote vermogens. Een REM automaat in de meterkast bijvoorbeeld.
...of een modbus stroommeter tussen je meter en je omvormer van de accu.
Ik doe niet aan bijgeloof. Dat brengt ongeluk.
Zo onwaarschijnlijk is het niet.... had hier gisteren nog 20kW over mijn 3x 25A door precies het scenario wat ik beschrijf.Oilman schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 11:22:
[...]
Bij 20 kW kortstondig terugleveren gebeurd er helemaal niets, automaten van de nethebeerder klappen er niet uit en als er nog een smeltzekering zit al helemaal niet. Daarnaast is het wel een onwaarschijnlijk scenario, maximaal terugleveren terwijl je nog maximale PV-opbrengsten hebt. De hoogste prijzen zijn nooit wanneer de zon hoog aan de hemel staat, dus is er dan geen enkele incentive om maximaal terug te gaan leveren.
Wel mee eens dat je goed na moet denken over wat er kan gebeuren als er iets misgaat, omdat je het hebt over grote vermogens. Een REM automaat in de meterkast bijvoorbeeld.
En inderdaad, de automaten zullen niet zomaar klappen. Heb hier vorig jaar toch minimaal elke maand 1 a 2x dat hij tot 40A op een fase ging (en nog regelmatiger >30A). Met name omdat de Inductie 7,4kW is en er op die fase ook nog andere gebruikers zitten. (en ja, mijn andere fases zitten ook vol...., maar heb al weer wat omgewisseld om te kijken of het nu beter gaat). En de P1 is nog een DSMR4, dus sturing van evt loadbalancing is per 10 seconden was mogelijk. Momenteel nieuwe Eastron meters op zowel P1 als op batterij + passthrough uitgang, die wel via modbus en dus sneller gelezen worden met name voor batterij en EV charger.
Na redelijk wat inlezen en rekenen rondom mijn verbruiksprofiel, sta ik op het punt om mijn eerste thuisbatterij aan te schaffen. Ik wil mijn lijstje en plan toch nog even aan jullie voorleggen om te kijken of ik niets over het hoofd zie.
Ik twijfel nog tussen de Zendure 2400 AC+ (basisunit 2,4 kWh) en de aankomende Anker Solix Max AC. Ik moet me hier nog verder in verdiepen. Voor nu is het de Zendure.
Mijn doel is niet om volledig onafhankelijk te worden, maar om een zo hoog mogelijke ROI te behalen. Ik heb een warmtepomp-airco en een specifiek leefpatroon (doordeweeks overdag aan het werk, om het weekend vaak weg).
Zomer: Mijn nachtverbruik is dan alleen het sluipverbruik (~150W). Een 2,4 kWh accu dekt dit perfect af.
Winter: De warmtepomp draait dan wel door (~550W incl. sluipverbruik), maar mijn Oost-West dak (4260 Wp) levert in de donkere maanden te weinig op om een grotere accu überhaupt vol te krijgen.
De meerprijs voor een extra module verdient zich in mijn situatie gewoon te langzaam terug.
Om de 2400W output veilig te kunnen benutten, komt er een aparte groep met een blauwe CEE-wandcontactdoos.
Voor nu is het de bedoeling om de Zendure in de niet-geisoleerde garage te plaatsen. Ik wil hem op een XPS-isolatie plaat plaatsen met daarbovenop een betontegel van 60x60. Op die manier bescherm ik hem een beetje tegen optrekkende kou en het lijkt me ook brandveilig.
Ik wil mijn huidige Youless LS120 behouden voor de statistieken in Energie Manager Online. Daarom wil ik een PowerBaas Actieve P1 Splitter aanschaffen om zowel de Youless als de Zendure P1 meter tegelijk te voeden.
Vragen die ik nog heb:
- Is dit lijstje zo compleet en goed op elkaar afgestemd voor een stabiele werking?
- Ik twijfel tussen de Zendure P1-dongle (die in de P1-poort gaat) of de Zendure Smart Meter (3CT) die je in de groepenkast inbouwt. Welke geniet jullie voorkeur qua stabiliteit en reactiesnelheid?
- Zijn er nog tips voor de configuratie in de Zendure-app in combinatie met een splitter?
Alvast bedankt voor het meedenken!
Ik twijfel nog tussen de Zendure 2400 AC+ (basisunit 2,4 kWh) en de aankomende Anker Solix Max AC. Ik moet me hier nog verder in verdiepen. Voor nu is het de Zendure.
Mijn doel is niet om volledig onafhankelijk te worden, maar om een zo hoog mogelijke ROI te behalen. Ik heb een warmtepomp-airco en een specifiek leefpatroon (doordeweeks overdag aan het werk, om het weekend vaak weg).
Zomer: Mijn nachtverbruik is dan alleen het sluipverbruik (~150W). Een 2,4 kWh accu dekt dit perfect af.
Winter: De warmtepomp draait dan wel door (~550W incl. sluipverbruik), maar mijn Oost-West dak (4260 Wp) levert in de donkere maanden te weinig op om een grotere accu überhaupt vol te krijgen.
De meerprijs voor een extra module verdient zich in mijn situatie gewoon te langzaam terug.
Om de 2400W output veilig te kunnen benutten, komt er een aparte groep met een blauwe CEE-wandcontactdoos.
Voor nu is het de bedoeling om de Zendure in de niet-geisoleerde garage te plaatsen. Ik wil hem op een XPS-isolatie plaat plaatsen met daarbovenop een betontegel van 60x60. Op die manier bescherm ik hem een beetje tegen optrekkende kou en het lijkt me ook brandveilig.
Ik wil mijn huidige Youless LS120 behouden voor de statistieken in Energie Manager Online. Daarom wil ik een PowerBaas Actieve P1 Splitter aanschaffen om zowel de Youless als de Zendure P1 meter tegelijk te voeden.
Vragen die ik nog heb:
- Is dit lijstje zo compleet en goed op elkaar afgestemd voor een stabiele werking?
- Ik twijfel tussen de Zendure P1-dongle (die in de P1-poort gaat) of de Zendure Smart Meter (3CT) die je in de groepenkast inbouwt. Welke geniet jullie voorkeur qua stabiliteit en reactiesnelheid?
- Zijn er nog tips voor de configuratie in de Zendure-app in combinatie met een splitter?
Alvast bedankt voor het meedenken!
Welke zendure bedoel je dan?Tony71 schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 09:38:
Het nieuwste van Anker Solarbank max: 3600AC + 7kWh (-400 earlybird korting) = 2500-400= 2100 euro. De 14 kWh versie met 7000 AC en 14 kWh = 3800 euro
De nieuwste zendure is belachelijk kostbaar in vergelijking. Voor 5,76 kWh betaal je bijna 70% meer nml. 3.306 euro en voor de 14,4 kWh maar liefst 4764 euro.
Daarnaast is deze nieuwe Anker qua techniek de Zendure voorbij gestreeft. De zendure zal ook met een soortgelijk systeem komen verwacht ik, maar als ik naar de prijzen van de huidige zendure kijk, wordt deze nog duurder. TVT is alles
Techpunt (incl gratis p1 meter):
2400AC+ met 2x AB3000L geeft 8.16kWh voor 2347 euro, iets duurder dan de Anker met korting maar ook meer capaciteit.
2400AC+ met 4x AB3000L geeft 13.92kWh voor 3735 euro, dat is dus "exact" gelijk.
Zendure komt binnenkort ook nog met een 3600AC als je meer vermogen nodig hebt.
[ Voor 4% gewijzigd door mitsumark op 21-04-2026 14:23 ]
Zelf ook naar deze aan het kijken! Klinkt top!mitsumark schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 14:20:
2400AC+ met 4x AB3000L geeft 13.92kWh voor 3735 euro
Werkzaam bij: Next Stairs Traprenovatie, Timmerman in Almere en Treinkaartjes
Een 5,28 kWh kost 1800Tony71 schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 09:38:
De nieuwste zendure is belachelijk kostbaar in vergelijking. Voor 5,76 kWh betaal je bijna 70% meer nml. 3.306 euro en voor de 14,4 kWh maar liefst 4764 euro.
@PindaRots als aanvulling op bovenstaande;mitsumark schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 14:20:
[...]
Welke zendure bedoel je dan?
Techpunt (incl gratis p1 meter):
2400AC+ met 2x AB3000L geeft 8.16kWh voor 2347 euro, iets duurder dan de Anker met korting maar ook meer capaciteit.
2400AC+ met 4x AB3000L geeft 13.92kWh voor 3735 euro, dat is dus "exact" gelijk.
Zendure komt binnenkort ook nog met een 3600AC als je meer vermogen nodig hebt.
Als je Techpunt dan nog even een mailtje stuurt dan krijg je 10% korting over het geheel. Scheelt weer een flink stuk in de ROI
[ Voor 4% gewijzigd door Treur op 21-04-2026 16:42 ]
Met dit soort zonnige dagen is het wel fijn om te zien dat ik zo goed als 0 grid verbruik heb en overigens ook stroom exporteert.
Maar omdat ik al rond 4 uur thuis kom met de EV gooi ik er nog even 8kWh in de auto ( primair PV beetje extra uit accu)
Die 8kWh worden door werkgever vergoed + EER subsidie is dat weer even snel 4 euro meegenomen. Ipv 8x 1ct als terugleververgoeding.
Nu is dit scenario niet voor iedereen van toepassing maar EV + accu + PV bied wel deze mogelijkheid
Meestal laad ik maar 40kWh per week maar als ik dat puur op zelf opgewekte stroom kan doen is dat "pure winst"
Maar omdat ik al rond 4 uur thuis kom met de EV gooi ik er nog even 8kWh in de auto ( primair PV beetje extra uit accu)
Die 8kWh worden door werkgever vergoed + EER subsidie is dat weer even snel 4 euro meegenomen. Ipv 8x 1ct als terugleververgoeding.
Nu is dit scenario niet voor iedereen van toepassing maar EV + accu + PV bied wel deze mogelijkheid
Meestal laad ik maar 40kWh per week maar als ik dat puur op zelf opgewekte stroom kan doen is dat "pure winst"
Taal fouten inbegrepen ;)
kleine tip, omdat xps plaat zelf niet heel stabiel is kun je beter als ondersteuning voor het gewicht houten blokken gebruiken die je in de xps plaat inlaat, zie een tekening die dat een beetje uitbeeld, de afmetingen zijn puur als voorbeeld gedacht, ik zou de xps plaat wel iets laten uitsteken en een “oude” tegels zijn eigenlijk al voldoende mbt de brandwerendheid.PindaRots schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 14:15:
Na redelijk wat inlezen en rekenen rondom mijn verbruiksprofiel, sta ik op het punt om mijn eerste thuisbatterij aan te schaffen. Ik wil mijn lijstje en plan toch nog even aan jullie voorleggen om te kijken of ik niets over het hoofd zie.
Ik twijfel nog tussen de Zendure 2400 AC+ (basisunit 2,4 kWh) en de aankomende Anker Solix Max AC. Ik moet me hier nog verder in verdiepen. Voor nu is het de Zendure.
Mijn doel is niet om volledig onafhankelijk te worden, maar om een zo hoog mogelijke ROI te behalen. Ik heb een warmtepomp-airco en een specifiek leefpatroon (doordeweeks overdag aan het werk, om het weekend vaak weg).
Zomer: Mijn nachtverbruik is dan alleen het sluipverbruik (~150W). Een 2,4 kWh accu dekt dit perfect af.
Winter: De warmtepomp draait dan wel door (~550W incl. sluipverbruik), maar mijn Oost-West dak (4260 Wp) levert in de donkere maanden te weinig op om een grotere accu überhaupt vol te krijgen.
De meerprijs voor een extra module verdient zich in mijn situatie gewoon te langzaam terug.
Om de 2400W output veilig te kunnen benutten, komt er een aparte groep met een blauwe CEE-wandcontactdoos.
Voor nu is het de bedoeling om de Zendure in de niet-geisoleerde garage te plaatsen. Ik wil hem op een XPS-isolatie plaat plaatsen met daarbovenop een betontegel van 60x60. Op die manier bescherm ik hem een beetje tegen optrekkende kou en het lijkt me ook brandveilig.
/f/image/Tkh37L0nyZiXkAMoKWjbVVOY.png?f=fotoalbum_large)
De hamvraag is hier welke DSMR versie heeft je smart meter en staat deze op de lijst van Zendure, bij versie 5 en hoger en op de lijst zou ik kiezen voor de P1 meter anders voor de smart meter van Zendure, als je overigens ook nog graag de gegevens van je PV ook in de app wilt zien heeft de laatste ook de voorkeur, alleen heb je dan wel nog de afzonderlijke CT meetspoelen 50V nodig, die zitten daar namelijk niet standaard bij.Ik wil mijn huidige Youless LS120 behouden voor de statistieken in Energie Manager Online. Daarom wil ik een PowerBaas Actieve P1 Splitter aanschaffen om zowel de Youless als de Zendure P1 meter tegelijk te voeden.
Vragen die ik nog heb:
- Is dit lijstje zo compleet en goed op elkaar afgestemd voor een stabiele werking?
- Ik twijfel tussen de Zendure P1-dongle (die in de P1-poort gaat) of de Zendure Smart Meter (3CT) die je in de groepenkast inbouwt. Welke geniet jullie voorkeur qua stabiliteit en reactiesnelheid?
bij de P1 meter heb je als je al een andere P1 meter in gebruik hebt wel nog een actieve splitter nodig, die van HW werkt perfect. De versie die jij noemd ken ik niet dus daar kan ik niets over zeggen, de HW splitter heb ik bij mij draaien.- Zijn er nog tips voor de configuratie in de Zendure-app in combinatie met een splitter?
Alvast bedankt voor het meedenken!
Hier xps met betonplex erbovenop, en daar bovenop een batterij van 450kg. Gaat prima.Jan-tweak schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 17:50:
[...]
kleine tip, omdat xps plaat zelf niet heel stabiel is kun je beter als ondersteuning voor het gewicht houten blokken gebruiken die je in de xps plaat inlaat, zie een tekening die dat een beetje uitbeeld, de afmetingen zijn puur als voorbeeld gedacht, ik zou de xps plaat wel iets laten uitsteken en een “oude” tegels zijn eigenlijk al voldoende mbt de brandwerendheid.
[Afbeelding]
[...]
De hamvraag is hier welke DSMR versie heeft je smart meter en staat deze op de lijst van Zendure, bij versie 5 en hoger en op de lijst zou ik kiezen voor de P1 meter anders voor de smart meter van Zendure, als je overigens ook nog graag de gegevens van je PV ook in de app wilt zien heeft de laatste ook de voorkeur, alleen heb je dan wel nog de afzonderlijke CT meetspoelen 50V nodig, die zitten daar namelijk niet standaard bij.
[...]
bij de P1 meter heb je als je al een andere P1 meter in gebruik hebt wel nog een actieve splitter nodig, die van HW werkt perfect. De versie die jij noemd ken ik niet dus daar kan ik niets over zeggen, de HW splitter heb ik bij mij draaien.
[...]
Eveneens zelfde constructie onder een SWW tapwater vat van 270L. Ook prima.
Stevig zat.
Qua draagvlak is dat zeker prima, alleen betonplex en brandwerend 🔥Get!em schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 19:10:
[...]
Hier xps met betonplex erbovenop, en daar bovenop een batterij van 450kg. Gaat prima.
Eveneens zelfde constructie onder een SWW tapwater vat van 270L. Ook prima.
Stevig zat.
of een extra groep aanleggen goedkoop is hangt natuurlijk erg van de bestaande meterkast af, om een voorbeeld te geven ik heb een pv installatie met micro-omvormers die gezamelijk binnen het limiet van 1 groep blijven, als ik een thuisaccu zou willen hoef ik dus ook maar een accu te hebben die binnen het limiet van 1 groep blijft, - in mijn geval is de meterkast recent vervangen maar ik heb te weinig rekening laten houden met potentiële uitbreiding - achteraf gezien had ik liever een kast met meer ruimte gehad mocht de gemeente ooit parkeren op de stoep (voor electrisch laden) gaan toestaan dan kom ik ruimte te kort voor een laadpaal. - en dat maakt extra groepen dus duur omdat er dan uitbreidingsmodules naast moeten.1 nieuwe groep aanleggen is dan toch veel goedkoper? Zeker als de thuisaccu niet al te ver van de meterkast komt te staan.
kwa afstand en kabel maakt het eigenlijk geen ene moer uit, de kosten van een aansluitkabel zijn echt nihiel zelfs voor 3fase kabels.. tenzij de indeling van je huis echt bijzonder vreemd of ingewikkeld is kun je eigenlijk altijd wel een kabel trekken naar een veilige plek voor een thuisbatterij
[/quote] in mijn geval is dat behoorlijk lastig omdat ik nagenoeg nergens echt plaats heb voor zo'n ding behalve dan misschien OP het platte dak maar dat zie ik eigenlijk ook niet zo zitten. hangend aan de gevel vind ik ook niet zo'n fris idee en IN huis gaat die er hoe dan ook nooit komen. ik heb ook aan huis geen schuurtje ofzo waarin ik zo'n ding zou kunnen plaatsen. dat maakt een batterij voor nu redelijk onwaarschijnlijk maar misschien ooit in de toekomst
Mooie tip, @Jan-tweak wat betreft de xps plaat.Jan-tweak schreef op dinsdag 21 april 2026 @ 17:50:
[...]
kleine tip, omdat xps plaat zelf niet heel stabiel is kun je beter als ondersteuning voor het gewicht houten blokken gebruiken die je in de xps plaat inlaat, zie een tekening die dat een beetje uitbeeld, de afmetingen zijn puur als voorbeeld gedacht, ik zou de xps plaat wel iets laten uitsteken en een “oude” tegels zijn eigenlijk al voldoende mbt de brandwerendheid.
[Afbeelding]
[...]
De hamvraag is hier welke DSMR versie heeft je smart meter en staat deze op de lijst van Zendure, bij versie 5 en hoger en op de lijst zou ik kiezen voor de P1 meter anders voor de smart meter van Zendure, als je overigens ook nog graag de gegevens van je PV ook in de app wilt zien heeft de laatste ook de voorkeur, alleen heb je dan wel nog de afzonderlijke CT meetspoelen 50V nodig, die zitten daar namelijk niet standaard bij.
[...]
bij de P1 meter heb je als je al een andere P1 meter in gebruik hebt wel nog een actieve splitter nodig, die van HW werkt perfect. De versie die jij noemd ken ik niet dus daar kan ik niets over zeggen, de HW splitter heb ik bij mij draaien.
[...]
Een actieve P1 splitter had ik al, ik denk dat de HW splitter veel bekender is.
Ik heb een Saegemcom XS210 ESMR5 slimme meter.
Zal eens kijken of die door Zendure ondersteund word.
Edit:
De XS220 (3 fasen model) staat wel op de lijst. Ik vewacht dat de XS210 dan ook goed zal gaan.
[ Voor 3% gewijzigd door PindaRots op 22-04-2026 09:06 ]
Thuisaccu is interessant voor mij? Jawel hoor, en juist door eind 2024 al gestart te zijn met de opbouw hebben we de ROI een plezier gedaan.
Ik klaag niet als de rest van het laatste saldeer jaar zo doorloopt, dat trekken we weer van de initiële kosten af. Wel jammer dat ik in 2025 nog niet de volledige setup klaar had....
Ik hoop dat we nog jaren al die PV kWh's tijdverschoven mogen terugleveren om op zijn allerminst de winterinkoop te verzachten.
Dagelijks PV overschot levert kaal Epex ex EB en BTW zeker nog iets op zolang het duurt. Een slim EMS systeem weet daar dan wel raad mee.
Ik klaag niet als de rest van het laatste saldeer jaar zo doorloopt, dat trekken we weer van de initiële kosten af. Wel jammer dat ik in 2025 nog niet de volledige setup klaar had....
Ik hoop dat we nog jaren al die PV kWh's tijdverschoven mogen terugleveren om op zijn allerminst de winterinkoop te verzachten.
Dagelijks PV overschot levert kaal Epex ex EB en BTW zeker nog iets op zolang het duurt. Een slim EMS systeem weet daar dan wel raad mee.
Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900
Geweldige cijfers met een hele serieuze batterij zie ik.Ersus schreef op donderdag 23 april 2026 @ 09:02:
Thuisaccu is interessant voor mij? Jawel hoor, en juist door eind 2024 al gestart te zijn met de opbouw hebben we de ROI een plezier gedaan.
Ik klaag niet als de rest van het laatste saldeer jaar zo doorloopt, dat trekken we weer van de initiële kosten af. Wel jammer dat ik in 2025 nog niet de volledige setup klaar had....
Ik hoop dat we nog jaren al die PV kWh's tijdverschoven mogen terugleveren om op zijn allerminst de winterinkoop te verzachten.
Dagelijks PV overschot levert kaal Epex ex EB en BTW zeker nog iets op zolang het duurt. Een slim EMS systeem weet daar dan wel raad mee.
[Afbeelding]
Je verdiensten in Jan en Feb zijn in verhouding met de maanden Maart en April bijna 0. Stond jouw batterij in die donkere maanden vanwege lage spread en weinig opwek veel stil? Zo ja, viel er nog wat van je prijs af te halen in de winter?
Ik zit namelijk te denken aan een thuisaccu, en in voorjaar/najaar zie ik winst, in zomer veel overschot en minder spread. Ik vraag me af of het 's winters uberhaupt zin heeft om 's nachts in te kopen om dure pieken uit eigen batterij af te dekken met een 85% RTE.
Jaren '30 woning | ZP: 16x 300Wp zuid, 8x 450Wp oost, 6x 450Wp west SolarEdge | Gasloos sinds 31 okt 2025 | WeHeat Blackbird P80 | EV: Corsa-E (2020) & ID.3 (2020)
gehgeheErsus schreef op donderdag 23 april 2026 @ 09:02:
Thuisaccu is interessant voor mij? Jawel hoor, en juist door eind 2024 al gestart te zijn met de opbouw hebben we de ROI een plezier gedaan.
Ik klaag niet als de rest van het laatste saldeer jaar zo doorloopt, dat trekken we weer van de initiële kosten af. Wel jammer dat ik in 2025 nog niet de volledige setup klaar had....
Ik hoop dat we nog jaren al die PV kWh's tijdverschoven mogen terugleveren om op zijn allerminst de winterinkoop te verzachten.
Dagelijks PV overschot levert kaal Epex ex EB en BTW zeker nog iets op zolang het duurt. Een slim EMS systeem weet daar dan wel raad mee.
[Afbeelding]
je hebt ook haast je eigen energie-fabriek
Toevallig afgelopen weekend aan een eigen overzicht gewerkt. (48 kWh met een EMS nog hevig in ontwikkeling)
Vooralsnog ook geen klagen als ik voor 500 euro per jaar hele de hut van energie, warmte en warmwater heb voorzien. Hoe de komende maanden zullen uitpakken is nog een raadsel, wat me wel direct opvalt is dat de 4 slechte wintermaanden worden gedekt door 8 "OK" maanden.
Het is veel minder de 'tegenstelling' die je ziet in opwek vs verbruik.
Ik doe niet aan bijgeloof. Dat brengt ongeluk.
Ik zou niet weten waarom dit niet meer zou mogen/kunnen, ik verwacht alleen wat lagere (piek) prijzen.Ersus schreef op donderdag 23 april 2026 @ 09:02:
Ik hoop dat we nog jaren al die PV kWh's tijdverschoven mogen terugleveren om op zijn allerminst de winterinkoop te verzachten.
Dagelijks PV overschot levert kaal Epex ex EB en BTW zeker nog iets op zolang het duurt. Een slim EMS systeem weet daar dan wel raad mee.
Gasloos sinds 2015, 26,6 kWp PV / 10,8 kWh thuisbatterij
De batterij stond niet stil, de spread is erg karig geweest. Victron DESS heeft er wel het beste van proberen te maken.Pr088 schreef op donderdag 23 april 2026 @ 09:36:
[...]
Geweldige cijfers met een hele serieuze batterij zie ik.
Je verdiensten in Jan en Feb zijn in verhouding met de maanden Maart en April bijna 0. Stond jouw batterij in die donkere maanden vanwege lage spread en weinig opwek veel stil? Zo ja, viel er nog wat van je prijs af te halen in de winter?
Ik zit namelijk te denken aan een thuisaccu, en in voorjaar/najaar zie ik winst, in zomer veel overschot en minder spread. Ik vraag me af of het 's winters uberhaupt zin heeft om 's nachts in te kopen om dure pieken uit eigen batterij af te dekken met een 85% RTE.
De bedragen zijn alleen maar haalbaar door de salderingsregeling. Zonneplan rekent in de overzichten hier zonder EB maar wel met BTW.
Als je de getallen bekijkt dan zie je dat hoog volume met saldeerfunctie nog steeds bijdraagt, wat helaas vanaf 2027 wegvalt. Dan kan je hooguit enkel wat PV overschot opslaan en als het inkoop tarief erg laag is proberen op zo'n kort mogelijke tijd zoveel als mogelijk te importeren.
De grillen van de dynamische tarieven bepalen de bijdrage van de batterij in de wintermaanden.
:strip_exif()/f/image/3IT59MKnYj6yQGjBpeSVjZFQ.jpg?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/ysqDb3rWGy7tVof1UcGwinnk.jpg?f=fotoalbum_large)
Als je veel PV overschotten hebt (dagelijks) dan zie ik nog steeds een groot potentieel om iedere kWh van eigen dak geldend te maken via tijdverschoven injectie.
In de eigen situatie spreek ik over de som van dagelijkse overschotten die oploopt tot 11000kWh per jaar. Als je die kWh's tegenover 10ct kaal epex rekent is het nog steeds €1100 euro waarmee je de winterinkoop financiert. Als het injecteren maar niet word 'verboden' kun je op die manier de batterij weer iets meer bandbreedte geven waarin deze operationeel iets toevoegt.
En zeker, zonder zelfbouw zou dit veel te duur zijn geworden. Vanaf 2027 is er minder celbelasting per cycle en ga ik uit van een behoorlijke levensduur. 80% van 214kWh is nog steeds 171kWh bruikbare opslag. Is 30 jaar levensduur dan haalbaar van de cellen zelf? ik denk van wel.
Het is uiteindelijk gegroeid naar een stuk gereedschap binnen het energiehuishouden. En gereedschap voegt het meeste toe als je het multifunctioneel kan inzetten. Vooral geen stress met verbuikersplanningen als straks ook nog de tijdtarieven ingevoerd worden.
Het systeem is gedimensioneerd op volledig dagelijkse PV opvangen en gelijktijdig volledig het grid gebruiken met import bij lage dynamische tarieven.
Dit jaar zag ik al 42kW vermogenspieken, 21kW van het dak en tegelijk 21kW vanuit het grid en die combi met salderen maakt het resultaat zo interessant. Daarom jammer dat ik 2025 niet volledig heb mee kunnen nemen.
Vanaf 2027 is veel beschikbaar vermogen ook praktisch om de EV van eigen dak in de avond te kunnen laden, dat is immers meteen een bijdrage in de ROI en gelijktijdig het huishouden te voorzien. Het omzettingsverlies speelt bij veel PV opwek geen rol.
Als Victron DESS het goed blijft doen is de verwachting dat 2027, met 14.5MWh verbruik, nog steeds een negatieve energienota mogelijk is door de dagelijkse overschotten tijdverschoven te injecteren tegen kaal epex tarief.
Toch zal ik vanaf 2027 in de winter weer iets van energiebeheer moeten gaan toepassen. Zo vrijelijk als we er op nu los verbruiken is dan natuurlijk nadelig omdat de winterinkoop dan duurder kan worden. En de winterinkoop naar de 'tijdverschoven injectie' opbrengst richten heeft dan meer zin.
Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900
Nee zeker niet te klagen dan, vooral gezien de veel lagere initiële kosten voor die omvang van batterij.paQ schreef op donderdag 23 april 2026 @ 10:00:
[...]
gehgehe
je hebt ook haast je eigen energie-fabriek
Toevallig afgelopen weekend aan een eigen overzicht gewerkt. (48 kWh met een EMS nog hevig in ontwikkeling)
Vooralsnog ook geen klagen als ik voor 500 euro per jaar hele de hut van energie, warmte en warmwater heb voorzien. Hoe de komende maanden zullen uitpakken is nog een raadsel, wat me wel direct opvalt is dat de 4 slechte wintermaanden worden gedekt door 8 "OK" maanden.
Het is veel minder de 'tegenstelling' die je ziet in opwek vs verbruik.
[Afbeelding]
Als je bedenkt dat je ook een volledig E huis hebt met EV.
Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900
Zou het een denkbare mogelijkheid kunnen zijn dat door de toename in hoeveelheid thuisaccu's dat de prijspieken in de avond en vroege ochtend juist wat stijgen?HandyLumberjack schreef op donderdag 23 april 2026 @ 10:16:
[...]
Ik zou niet weten waarom dit niet meer zou mogen/kunnen, ik verwacht alleen wat lagere (piek) prijzen.
Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900
In de (vroege) ochtend kan ik me daar wel wat bij voorstellen, omdat veel huishoudens (m.n. vaste contracten) hun accu's dan gaan laden, en dus niet terugleveren.Ersus schreef op donderdag 23 april 2026 @ 10:28:
[...]
Zou het een denkbare mogelijkheid kunnen zijn dat door de toename in hoeveelheid thuisaccu's dat de prijspieken in de avond en vroege ochtend juist wat stijgen?
Gasloos sinds 2015, 26,6 kWp PV / 10,8 kWh thuisbatterij
Of juist wat dalen. De avondpiek is in toenemende mate een kookpiek/ovenpiek die nauwelijks te verschuiven is. Men moet immers eten, zeker in Nederland om 17:30 uurErsus schreef op donderdag 23 april 2026 @ 10:28:
[...]
Zou het een denkbare mogelijkheid kunnen zijn dat door de toename in hoeveelheid thuisaccu's dat de prijspieken in de avond en vroege ochtend juist wat stijgen?
Batterijen zouden die piek in toenemende mate kunnen afvlakken als meer huishoudens een klein thuisbatterijtje hebben. 800W per huishouden piekshaven helpt al meer dan we vaak denken.
In de ochtend is dat moeilijker, dan zijn de klein plugin thuisbatterijen vaak leeg.
Jaren '30 woning | ZP: 16x 300Wp zuid, 8x 450Wp oost, 6x 450Wp west SolarEdge | Gasloos sinds 31 okt 2025 | WeHeat Blackbird P80 | EV: Corsa-E (2020) & ID.3 (2020)
Hm, ik hou de 'hoop' nog even vast dat 10ct kaal epex mogelijk is.Pr088 schreef op donderdag 23 april 2026 @ 11:16:
[...]
Of juist wat dalen. De avondpiek is in toenemende mate een kookpiek/ovenpiek die nauwelijks te verschuiven is. Men moet immers eten, zeker in Nederland om 17:30 uur.
Batterijen zouden die piek in toenemende mate kunnen afvlakken als meer huishoudens een klein thuisbatterijtje hebben. 800W per huishouden piekshaven helpt al meer dan we vaak denken.
In de ochtend is dat moeilijker, dan zijn de klein plugin thuisbatterijen vaak leeg.
Om alleen tijdverschoven 40kWh tot 60kWh PV overschot kwijt te komen zou 2 tot 3 uurtjes injecteren met 21kW vermogen misschien nog wel mogelijk zijn.
Doordat vanaf 2027 de opslag niet meer met inkoop maar vooral met PV opwek wordt gevuld is het grote volume wel handig om zo goed als mogelijk de meest aantrekkelijke pieken te bereiken?
Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900
En dan komen in 2028 misschien nog de netcapaciteitsblokkenErsus schreef op donderdag 23 april 2026 @ 11:35:
[...]
Hm, ik hou de 'hoop' nog even vast dat 10ct kaal epex mogelijk is.
Om alleen tijdverschoven 40kWh tot 60kWh PV overschot kwijt te komen zou 2 tot 3 uurtjes injecteren met 21kW vermogen misschien nog wel mogelijk zijn.
Doordat vanaf 2027 de opslag niet meer met inkoop maar vooral met PV opwek wordt gevuld is het grote volume wel handig om zo goed als mogelijk de meest aantrekkelijke pieken te bereiken?
Er zou geen sprake zijn dat die ook bij teruglevering van toepassing zijnTony71 schreef op donderdag 23 april 2026 @ 13:14:
[...]
En dan komen in 2028 misschien nog de netcapaciteitsblokken
Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900
Zou zoiets dan niet nu al in de energiewet opgenomen moeten zijn? Zover mij bekend is dat nu niet het geval en zijn ze al te laat om dat voor 2028 te regelen toch?Tony71 schreef op donderdag 23 april 2026 @ 13:14:
[...]
En dan komen in 2028 misschien nog de netcapaciteitsblokken
Taal fouten inbegrepen ;)