Ja dit klopt.
Zowel bij de analoge meter als bij de digitale meter wordt in Vlaanderen een forfaitiare kost van 2,5 kW aangerekend per maand. De jaarlijkse facturatiepiek is dan weer het 12-maandelijks gemiddelde van de 12 laatste maandpieken.
Je krijgt dus nooit minder aangerekend dan 2,5 keer de subnetkost die geldt in jouw zone (zoals jij stelt dus 45€ jaar). Alle technische maandpieken lager dan 2,5 kW worden voor de facturatie opgewaardeerd naar 2,5 kW. Zonder laadpaal zou je dus ook al voor 2,5 kW betalen. Het is dus niet eerlijk dit mee te nemen in de laadkosten van je laadpaal (en de fiscus zou dat ook niet aanvaarden wanneer je besluit niet de werkwijze van je werkgever via de CREG boordtabellen te volgen maar je eigen rekening te presenteren).
Zowel je technische maandpieken, je hoogste maandpiek per maand als je jaarlijkse lopende facturatiepiek kan je opvolgen op je "MijnFluvius".
Ik heb sinds januari een digitale meter en mijn huidige maandpiek is altijd onder de 2,5kW geweest.
Ik weet dat er echter het minimum van 2,5kW wordt aangerekend.
Maar stel dat ik nu elke maand een piek heb van 2,5kW door mijn "dagdagelijkse bezigheden" en ik zet mijn laadpaal aan (gewoon zonder iets verders in te stellen, dus 3 fasen volledig) dan wordt mijn piek vebruik: 2,5kW + 11kW = 13,5kW (of een meer kost van 11kW x +-45€ / kW = +-500€) of ga ik hier met mijn berkening in de fout?
Dat klopt wanneer je hoofdzekering dit aan kan.
Maar dat is een keuze die je zelf maakt.
Je bent niet verplicht om tot 11 kW bovenop het andere verbruik te laden.
Je werkgever legt je dit ook niet op.
Je bent, zoals eerder gezegd, ook niet verplicht geautomatiseerd te laden via solar charging. Je kan dit ook handmatig begrenzen tot bv. 5 kW.
Het is dus aan jou om te bepalen of je de grenzen wil opzoeken (en daar meer voor wil betalen) of juist onder die grenzen blijft en meer voordeel doet met een laadpaal dan zonder.
Voor het capaciteitstarief zat de netvergoeding immers volledig in de kWh prijs verrekend.
Nu is deze opgesplitst tussen kWh en kW. Om de kW te compenseren is het deel dat in de kWh prijs zit veel lager dan voorheen. Het zijn juist de gebruikers met veel kWh afname (ondanks dat ze nu het deel aangerekend per kW duidelijker afgesplitst zien) die voordeel doen tov de "oude" berekening.
Waar voorheen de kost van vermogen in de kWh prijs zat ging deze juist omhoog wanneer je meer kWh (typisch voor thuis laden of thuis verwarmen met een WP) ging halen van het net. Dat is nu niet meer zo.
De netkost is lager voor kWh en nieuw voor kW. Maar wanneer je veel kWh van het net haalt is de totaalkost voor grootverbruikers lager dan bij de vorige berekening.
Dat velen nu "schrikken" is omdat ze de kosten nu duidelijk opgesplitst zien en nu duidelijk gescheiden van elkaar.
Indien ik de laadpaal "hardcoded" instel op een max Ampere en er komt een grote wolk voorbij, zodat de panellen nauwelijkse produceren voor langer als een kwartier, gaat de maandpiek ook al meteen naar boven.
Ja dat kan.
Maar het komt zelden voor dat door een wolk de productie van PV gewoon naar nul zakt.
En wanneer je die laadpiek instelt op je gemiddelde hoogste maandpiek ga je er ook al niet over want het is alleen de hoogste maandpiek welke weerhouden wordt.
Stel dat je maandpiek 5 kW is en je stelt het laden handmatig in op 4 kW. Zolang er zon is heeft dat geen invloed op het capaciteitstarief Valt de zon theoretisch terug naar nul dan zal de laadpaal hoogstens 4 kW trekken. Wanneer je woning op dat ogenblik niet meer dan 1 kW trekt en dat een klokkwartier lang wordt de maandpiek niet negatief beïnvloed.
Wil je dat altijd voorkomen zal je idd de solarscharing functie op 100% moeten instellen (doe je dat niet kan deze functie alsnog stroom uit het net halen indien onvoldoende zon) en wil je dat via Alfen doen zal je toch eenmalig een licentie moeten aanschaffen.
Overigens moet iemand die zijn EV gaat laden op zonnestroom al helemaal niet gaan klagen over welke kost dan ook. De kost van de geladen stroom is dan immers niet de netprijs maar die van de terugleververgoeding. Stel dat je een terugleververgoeding van 7 cent/kWh krijgt. Dan is dat de kost van je geladen zonnestroom. Je krijgt daar dan een vergoeding per kWh van 31 cent voor.
Per kWh heb je dan een netto overschot* van 24 cent/kWh. Lijkt me voldoende om wel capaciteitstarief dan ook te compenseren toch?
*Zolang de fiscus dit nog tolereert. Deze wil immers van het all in CREG tarief af juist omdat mensen daar extra winst op maken. Een van de opties is dat je een SAP naast je PAP laat plaatsen door de netbheerder en dat je werkgever op de SAP dan een energiecontract afsluit (desnoods dynamisch) waardoor de kost 1:1 door de werkgever wordt terugbetaald. Je zal dan voor het laden enerzijds geen capaciteitstarief meer betalen maar anderzijds ook geen winst meer doen door een goedkoper energiecontreact noch door op PV te laden. Ik zou dus maar uitkijken wat je wenst.

Stel dat ik de laadpaal op minimum 3kW zet, dan wordt mijn piek al (stel dat mijn huis op dat moment 2kW verbruik) 5kW of een meerkost van 100€ per jaar. Dan ga ik toch liever gewoon publiek laden.
Dat kan en dat mag.
Dat is ook een keuze.
Persoonlijk vind ik het een overtrokken reactie als in "meer is nog niet genoeg".
Je krijgt de voordelen van een salarisauto, een laadkaart waardoor je laadkost nul is en het voordeel om thuis te laden op kosten van de werkgever wat je laadcomfort verhoogd en dan wil je daar nog tot de laatste extra euro uit kunnen puren?
Je kan ook altijd nog bij voldoende zon thuis laden. (Wat geen invloed heeft op je capaciteitstarief indien je de begrenzing correct instelt). Het ergste wat er dan kan gebeuren bij een wolk voor de zon is even een iets lagere extra vergoeding per kWh uur dan via volledig op zon). En de dagen dat die er niet is openbaar laden.
Je moet je rekening niet a la minute maken maar op jaarbasis.
En wil je echt geen invloed op het capaciteitstarief dan heb je de opties om je werkgever die 200€ te laten bepalen of die zelf aan te schaffen. Indien je denkt dat het capaciteitstarief je 100€ per jaar meer gaat kosten (of eigenlijk minder winst zal opleveren) heb je de licentiekost er al na twee jaar uit. Is deze hoger nog vlugger.
Hier zat de licentie gewoon standaard in de Alfen laadpaal. Op vijf jaar tijd misschien twee keer gebruik van gemaakt (om uit nieuwsgierigheid te testen

).
[
Voor 7% gewijzigd door
IvoB2 op 21-05-2024 16:33
]