Van Jack White, grote maatschappijen tot onafhankelijke perserijen hebben het over hogere verzendkosten, grondstoffen en arbeidskosten. Zelf werk ik ook met kleine perserijen en die hebben het over de zelfde problemen, maar wellicht weet je het beter.mr_petit schreef op dinsdag 25 april 2023 @ 12:36:
[...]
Ik heb hier laatst nog een post geplaatst met bedragen van perserijen met wat het nou werkelijk kost om een plaat te maken, en de productiekosten maken altijd nog een ontzettend klein gedeelte uit van de uiteindelijke verkoopprijs van een plaat. Onder de 10%.
De eventuele stijging in grondstoffen en arbeidskosten kan dan ook nooit de reden zijn geweest dat platen recentelijk van ca. €20-25 naar €35-40 euro zijn gestegen in veel gevallen, want de productie/arbeidskosten van het maken van de plaat en hoes zijn hooguit met €1 gestegen.
Ja het valt wel te verklaren, als je minimaal duizend procent winst op die €1 wil maken.
En dat is gewoon het hele verhaal: winstmaximalisering.
Niets mis mee om zoveel mogelijk geld te verdienen, want dat mag gewoon. Maar mensen die in het excuus trappen van dat arbeid en grondstoffen zo enorm gestegen zijn en dat dat die hogere verkoopprijs verklaart.. .die zijn gewoon een beetje dom imo.
Hetzelfde werd in de jaren 80 met de CD prijs gedaan. In het begin waren cd's duurder, want nieuwe (=dure) techniek bla bla, maar de CD prijs (van destijds 40-45 gulden) is eigenlijk nooit omlaag gegaan ondanks dat de productie van CD's in de jaren 90 letterlijk op een paar cent per CD lag. Ik bedoel, aan het begin van de internet boom kreeg je echt overal ISP cd-roms bij. Mensen maakten er zelfs vogelverschrikkers van door ze in een visnet te hangen en op te spannen in hun moestuin etc. En nog steeds kostten muziekCD's ongeveer 40 gulden als ze niet afgeprijst waren.
[...]
Het afnemen van fysieke platenwinkels is omgekeerd rechtevenredig met de opkomst van streaming muziek. (en internetaankopen daar ook bij). En ook online beelddiensten als netflix, platenzaken waren sinds medio jaren 90 natuurlijk steeds meer DVD/gaming zaken geworden. Dat is ook helemaal weg.
Maar de plaat heeft qua verkoopaantallen de CD en DVD/SACD/whatever ruimschoots ingehaald.
Daarom zie je ook dat het aantal fysieke platenzaken nu sinds een jaar of 5-10, dus sinds de plaat zo populair is, ook constant blijft.
En natuurlijk komt de afname door streaming maar dat betekent ook dat er nu gewoon een kleiner netwerk aan winkels is.