Dat setje is een setje met een fluweelborstel.
Ik zie daar zelf het nut niet van in.
De platenborstel dient namelijk niet om de plaat schoon te maken. De platenborstel dient om los stof van de plaat te verwijderen. Het schoonmaken doe je door de plaat te wassen.
Doordat de platenborstel alleen los stof hoeft te verwijderen wat op de plaat gevallen is tijdens de vorige afspeelbeurt of door het handelen van de plaat, moet de borstel vooral soepel zijn en goed in de groeven kunnen komen.
Daarin is zo'n koolstofborsteltje gewoon beter. Ik heb bij fluweel altijd het idee dat losse deeltjes de kans hebben dieper de groef ingedrukt kunnen worden.
Ook is een koolstofborsteltje elektrisch geleidend, en dat kan statische electriciteit iets verminderen (maar als je je plaat een keer gewassen hebt, en 'm in een antistatische hoes bewaard, blijft deze in principe vrij van statische electriciteit. )
Betreffende dat naaldborstelje: daarbij lijken mij de haartjes wat te lang.
Het naaldborsteltje hoort alleen de naald schoon te maken, niet de cantilever.
Dus de naald (die is hooguit 0,5mm lang) moet door een vrij dicht, compact en recht borsteltje getrokken worden. Het borsteltje wat erbij zit in dat setje lijkt op de foto's daar gewoon niet aan te voldoen.
Ik gebruik zelf een borsteltje van analogis (maar wordt ook verkocht onder andere merknamen), en die ziet er toch anders uit dan het borsteltje in dat setje; daarvan zijn de haren net ff te lang.
analogis:
Als platenborsteltjes gebruik ik eentje van AM (die heb ik al sinds de jaren 80), en eentje van monacor
AM:

Dit is echt het stereotype carbon borsteltje. Wordt verkocht onder vele namen
Monacor:

Eigenlijk wel vergelijkbaar. De borstelhaartjes van de monacor zijn iets stugger.
Ik heb eigenlijk geen voorkeur welke ik fijner vindt. Om het even. Die monacor was erg goedkoop toen ik 'm kocht. 3 euro oid, maar da's ook al 20 jaar geleden.
Beide borsteltjes hebben een richeltje in de plastic onderkant, welke het stof van de koolstofhaartjes verwijdert als je het borsteltje eroverheen swivelt.
Voor mijn naald gebruik ik wel eens een borsteltje met lange haren, maar da's een borsteltje van Denon.
Die haren zijn heel erg zacht, en ik denk dat de haren van een soort plasticvezels zijn.
Dat borsteltje gebruik ik alleen als ik bijv een microscopische foto van een naald wil maken, en de losse stofjes van de cantilever, het plastic en de rubberen ophanging van de naald wil wegvegen.
Je maakt er de naaldtip zelf niet mee schoon, daarvoor doet het borsteltje niks:
Bij mijn at-440mla element zat een vergelijkbaar borsteltje, maar die vind ik net even te stug om op dezelfde manier te gebruiken als hoe ik dat denon borsteltje gebruik.
maar goed, dit is mijn systeem. YMMV
[
Voor 15% gewijzigd door
mr_petit op 22-03-2023 20:02
]