Faxe schreef op maandag 5 september 2022 @ 15:31:
Mooi tooltje zo'n Orsonic SG 1L om de anti skating in te stellen. Op de Linn Krane arm (gemaakt door clearaudio) die ik heb werkt de anti skating magnetisch en je hebt daarbij geen schaalverdeling waardoor je niet precies weet op welke waarde hij staat ingesteld. Heb hem op een lage waarde ingesteld op dit moment. Als ik de waarde verhoog (door de schroef verder vast te draaien) vervormt het geluid wat heb ik het idee.
Op een ander forum ben ik in discussie met iemand die een Reed 1H arm heeft (ook niet de goedkoopste arm), die eigenlijk hetzelfde probleem ondervindt. Die antiskating setup is vrijwel dezelfde.
Ook totaal zonder schaalverdeling.
Reed adviseert dan om antiskating in te stellen met een testplaat, maar ik denk dus dat je daarmee uitkomt op een veel te hoge antiskating. Ik denk dan dat een wallyskater een betere manier is, maar dan moet je nog steeds een aanname doen voor hoeveel procent van de naalddruk er aan antiskating kracht moet zijn.
Ik zit er wel aan te denken om een wallyskater te bouwen omdat het denk ik best een redelijk nauwkeurige manier is om antiskating kracht van het antiskating mechanisme te meten, en dan echt een studie ervan te maken hoeveel antiskatingkracht in werkelijke eenheden (milligrammen) benodigd is bij bepaalde naalddrukken en bepaalde muziek/platen.
Maar ja...tijd...
Die orsonics metertjes hebben natuurlijk wel een schaalverdeling en er wordt wel gezegd (in japans) hoeveel eea is, maar het zou me niets verbazen als die metertjes er 25% of meer naast zitten; dus dat volledige uitslag 100mg zou moeten zijn maar bij nameten 125mg is of 75mg of wat dan ook.
Doordat die cantilever een behoorlijke zwieper maakt, wordt de arm waarover gemeten wordt ook een stuk korter.
Die metertjes zijn voornamelijk bedoeld dat je een balans creëert, dus dat de optredende skatingkracht even groot is als de antiskating en het metertje dus in het midden staat. En daar zijn ze zeker goed in.
Die arm van jou lijkt als 2 druppels water op de clearaudio satisfy arm idd.
Clearaudio geeft wel een soort van richtlijn: dus totaal uitgedraaid is xx gram naalddruk antiskating, totaal ingedraaid is yy gram naalddruk antiskating, en ergens in het midden is zz gram naalddruk antiskating.
En heel veel merken hebben zo hun eigen mening over antiskating, maar toch denk ik dat het nauwkeuriger kan, als ik bij een willekeurige muziekplaat meet, en het antiskating wieltje van die dual vrijwel overeen lijkt te komen.
Ik denk dat als je er echt voor gaat zitten, je bij zo'n clearaudio arm ook gewoon een echte schaalverdeling zou kunnen maken; bijv. helemaal uitgedraaid= xx gram naalddruk, en dan per draai die je indraait een nieuwe naalddruk meten.
Er is ongetwijfeld per muziekstijl/modulatie een afwijking, en ook per plek op de plaat (dus draaisnelheid) en dus ook 33/45rpm, maar als ik zo meet, lijken die afwijkingen nog steeds kleiner dan dat je eea met een testplaat gaat afstellen. Ik bedoel, die 69µm track zat al 0,5 gram hoger dan de plaat die ik gebruikte, en dat was toch een jaren 80 DMM plaat met al een behoorlijk sterk signaal. 0,5 gram is imo veel, moet je nagaan als je element goed trackt en bijv een 80mµ of 90µm track nodig hebt.
Die test ga ik niet met die orsonics uittesten hoeveel extra antiskating die geven omdat die orsonic naaldjes zo op het gehoor (van wat je ervan kan horen) volgens mij niet de beste trackers zijn (en dus de plaat kunnen beschadigen, maar dus ook steeds onpreciezer gaan worden). Daar zijn ze natuurlijk ook niet voor gemaakt.
Maar goed, die orsonic side force checkers zijn eigenlijk net als alle andere metingen: hoe meer je meet, des de meer kennis je vergaart, maar ook met des de meer vragen je blijft zitten.
Het is eigenlijk wel apart dat er geen enkele fabrikant op is gestaan om dit soort meetinstrumentjes opnieuw te gaan maken. Alleen orsonic en dual hebben ooit deze dingen gemaakt, maar er zijn zoveel andere gadgets te verkrijgen die andere zaken meten en toch ook behoorlijk veel kosten (ik heb bijv. protractors gezien van boven de €600) dat er wellicht toch geld mee te verdienen valt en ook vraag naar is.
Maar misschien is het voor audiofabrikanten tegenwoordig te lastig. Deze metertjes hebben intern dan 6 jewels (dus 6 robijnlagertjes), dus de constructie lijkt eigenlijk meer op een mechanisch horloge dan een element om zo maar te zeggen. Dus dat is wellicht het grootste probleem; fabrikanten hebben niet de technische kennis of mogelijkheden om zo'n mechaniekje te maken, of het gaat wel heel veel geld kosten....
[
Voor 38% gewijzigd door
mr_petit op 05-09-2022 16:18
]