Richh schreef op vrijdag 14 januari 2022 @ 22:05:
Dat klopt, met als verschil dat een bedrijf een toegevoegde waarde verkoopt. Hier hebben mensen al dan niet geld voor over.
Wat is de toegevoegde waarde van Sushiswap? Het is niet dat het swappen zo voordelig of aantrekkelijk is, je geeft zelf verderop ook aan dat je niet actief trade op een DEX (wat in de basis zonde is). Eigenlijk is het vooral die rente die het aantrekkelijk maakt. Alleen de hoogte van die rente is weer afhankelijk van hoeveel het systeem gebruikt wordt.
Ergo: zolang er massa's mensen instappen, stijgen de rentes en wordt iedereen slapend rijk.
Maar als die mensenmassa nou zou stoppen met aankopen doen? Iets wat gegarandeerd een keer gaat gebeuren wanneer jouw product enkel stalt op geld verdienen, zonder dat er écht geld verdiend wordt?
Dan is het te hopen dat alle onderliggende geldstromen precies zo zitten als dat men doet voorspiegelen, en er bijvoorbeeld geen geleende assets gebruikt zijn om de APY's op de krikken. Want of dat wel of niet gebeurd, weten we niet zeker.
De toegevoegde waarde is dat je op een Sushiswap token A kunt omwisselen (swappen) voor token B. Dat is het enige wat je van ze nodig hebt als gebruiker.
De gegenereerde omzet van Sushi is alleen relevant voor de Sushi investeerders en niet voor de gebruiker. Net als jij op moment dat je een biertje drinkt, je je niet druk maakt om de omzet van de brouwerij.
Da's ook interessant. Ik snap dat je de swap fees int en dat dat geld oplevert.
Maar dan; DPX is gebaat bij diepe liquiditeit, met andere woorden: ze hebben geld nodig. Maar waarom is dit de weg waarop ze die liquiditeit zoeken? En hoe 'liquide' is het eigenlijk, kan jij je geld er zomaar uithalen? Zo ja, waar komt die APY dan vandaan? Uit het DPX team neem ik aan?
Maar het DPX team had toch juist geld nodig, terwijl ze jou betalen?
DPX is net als elk ander protocol gebaat bij een diepe liquiditeit in de liquidity pools. Een diepe liquiditeit zorgt ervoor dat men tokens kan kopen/verkopen zonder enorme prijsverschillen te veroorzaken. Bij een lage liquiditeit benadeelt zowel een potentiële investeerder als een investeerder die wilt uitstappen.
De liquiditeit in een dergelijke pool is overigens geen eigendom van het betreffende protocol. Door deel te nemen aan een liquidity pool, geef je dus geen geld aan het protocol. Dergelijke pools zijn noodzakelijk om de aan- en verkoop van tokens te faciliteren, want hoe ga je anders aan de tokens komen als investeerder? Om liquiditeit aan te trekken in liquiditeit pools, moet je als protocol extra rewards in de strijd gooien. In het geval van Dopex stelt het team DPX tokens ter beschikking.
Het geld kun je eruit halen, wel heb je rekening te houden met impermanent loss. Dit is ook meteen de reden waarom je op liquidity pools hoge APY percentages ziet.
Nogmaals: een protocol heeft geen beschikking tot de liquiditeit die jij een liquidity pool verzorgt.
Laat ik hem afsluitend nog eens heel simpel stellen: wáárom willen die protocollen een pool hebben op sushiswap, waarom is dat zoveel geld waard en waar komt dat geld vandaan?
Een protocol heeft een liquidity pool nodig, omdat anders de token simpelweg niet verhandelbaar is. Dit hoeft niet perse via Sushiswap te gebeuren overigens. Alternatieven zijn: Curve, Uniswap, TraderJoe etc. Wil je aantrekkelijk zijn voor investeerders dan moet er ook voldoende liquiditeit zijn. Om voldoende liquiditeit in de pools aan te trekken moet je incentives gaan uitdelen.
Voor protocols is dit overigens erg duur. Liquiditeit is ook niet loyaal; je deelt je tokens mogelijk uit aan gebruikers of trading firms, die je rewards meteen dumpen. Alameda Research is berucht om dergelijke praktijken: farm and dump.
Alternatieven zijn om als protocol volledig zelf eigenaar te zijn van de liquidity pool, zoals bijvoorbeeld Olympus Dao doet. Zie dashboard van Olympus Dao wat hun dat aan fees oplevert
https://dune.xyz/shadow/Olympus-(OHM). Een ander alternatief is om te gaan liquidity poolen via Curve en mee te gaan doen aan de strijd om CRV.
Edit: waar komt dat geld vandaan. VC’s en figuren als Tetranode vallen over elkaar heen om ergens in te kunnen investeren in ruil voor token allocatie en invloed.