Teejbeej schreef op donderdag 16 november 2023 @ 22:44:
[...]
Het zou mooi zijn als er ergens een duidelijke, niet te complexe uitleg/instructie zou zijn HOE een goede stooklijn te bepalen. De Altherma 3 heeft bv 2 typen, en welke dan te kiezen naast hoe in te stellen (de diverse handleidingen brengen zeker geen duidelijkheid).
Bedenk dat menig wp eigenaar tot voor kort niet anders gewend was dan een cv ketel met een simpele thermostaat. Niks instellen, gewoon simpel….
Instellen stooklijn:
Ik kan alleen maar iets zeggen over hoe ik het heb gedaan. Dus of dit nu de beste of enige methode is, en zelfs of die correct is, weet ik ook niet. Ik heb hiermee wel een stabiele binnentemp. van 20 graden en een continue en rustig lopende WP kunnen instellen. Hij loop op deze manier eigenlijk 24/7. Ik heb het ook maar proefondervindelijk uitgevogeld. Ik heb het ook over “stoken” en cv water temp. maar dat is natuurlijk de temp van het water dat uit de WP binnenunit het afgiftesysteem wordt ingepompt. De meesten zullen het wel kunnen volgen. Ik heb met tot nu beperkt tot een eenvoudige stooklijn met 2 punten, zonder correcties met hellinghoeken, verschuivingen of weet ik wat. Ik probeer het ook voor mezelf zo simpel mogelijk te houden. Hopelijk hebben jullie er iets aan. En; correct me if I am wrong.
Bepalen van de stooklijn:
Doe een eerste instelling van de stooklijn op de binnenunit. Zie de handleiding hoe dat moet; is niet heel moeilijk.
Neem daartoe een eerste waarde aan die je instelt op een buitentemperatuur van 16 of 17 graden (veel eerder hoef je meestal niet bij te verwarmen). Bijvoorbeeld 29 graden.
Stel een tweede waarde in op een buitentemperatuur van bijv. -5 graden. Dat is deels natuurlijk ook een gok, maar wellicht kun je iets inschatten. Bijvoorbeeld 40 graden bij die -5.
Je hebt nu een eerste voorlopige (beetje gegokte dus) stooklijn.
Je kunt nu een grafiek maken (in excel of met de hand op ruitjespapier, net wat je wil) waarbij je de stooklijn uit tekent. Op de horizontale as de buitentemp. Op de verticale as de cv water temp. Hieronder een voorbeeld.
Zodra het stoken nodig is en de buitentemp. daalt stel je de binnentemp op de Madoka in op een vaste waarde, bijvoorbeeld 20 graden.
De WP gaat nu draaien en proberen die binnentemp. te halen. Maar dat werkt met een marge; tot 1,5 graden boven die ingestelde temp. blijft ie draaien (tenminste, dat deed ie hier).
Als je dus ziet dat de binnentemperatuur makkelijk wordt gehaald en zelfs hoger wordt dan de gevraagde waarde van 20 graden, bijvoorbeeld 21,3 (kun je nauwkeurigste aflezen op de onecta app) dan weet je dat je te hoog zit met je cv water temp. bij die specifieke buitentemperatuur.
De betreffende cv watertemp. (bijvoorbeeld 29 graden) kun je middels de onecta app dan bijstellen (onder de klimaatregeling; instellingen; geavanceerde bedieningen; offset temp uittredend water, waar je een schuifbalkje ziet) tot je uitiendelijk redelijk exact op die 20 graden zit (ik zou een marge van ca. 0,2 tot 0,4 aanhouden). Dat is wellicht even zoeken en kan een paar keer duren.
Je hebt dan bijvoorbeeld uiteindelijk met -2 graden bijgesteld. Zodra je die stabiliteit van de binnentemp. hebt, lees je in de onecta app, of op je binnenunit de door de buitenunit aangegeven buitentemp. uit. bijvoorbeeld 15 graden. Je hebt nu een eerste “stabiel” punt voor je nieuwe stooklijn, namelijk bij 15 graden buitentemp. hoort een cv water temp van 27 graden (29-2).
Andersom, als de gevraagde binnentemp. niet wordt gehaald, dan zit je te laag met je cv water temp. Dan kun je die dus bijstellen naar boven, ook in de onecta app. op dezelfde manier.
Als de buitentemperatuur nu redelijk fors veranderd, zeg dat het nog 9 graden buiten is, dan herhaal je bovenstaande. Je controleert (en stelt evt. bij) tot de gewenste stabiele binnentemp. bereikt. Ook nu registreer je de buitentemp. zoals aangeven op de binnenunit of in je onecta app. en de cv water temp. die je hebt uitgevogeld voor die buitentemperatuur.
Je hebt dan dus 2 stabiele punten voor een nieuwe aangepaste stooklijn.
Bijvoorbeeld: bij 15 graden buitentemp. hoort dan een cv watertemp van 27 graden
Bij een buitentemp van 9 graden hoort dan 30 graden. Nogmaals, dit zijn maar voorbeelden om het principe te tonen.
Overigens denk ik dat het beter is een nog groter buitentemp verschil te hebben, maar je kunt dit natuurlijk een stookseizoen een paar keer herhalen en bijstellen.
Je kunt nu dus een grafiek maken op basis van die twee punten en deze doortrekken naar bijvoorbeeld -5 graden. Daar komt dan een waarde uit. In de grafiek hierboven zie je dat je dan bij -5 op ca. 36 graden cv water temp zit.
Deze stooklijn kun je vervolgens instellen in de binnenunit van de WP als correctie van je oorspronkelijke stooklijn.
VERGEET NIET DE CORRECTIE DIE JE IN DE ONECTA APP HEBT INGESTELD ONGEDAAN TE MAKEN; DIE SCHUIF MOET WEER OP NUL GEZET WORDEN.
Bovenstaande kun je een paar keer herhalen om steeds iets beter te finetunen als dat noodzakelijk is.
Ik ga zelf ook meemaken of dit goed werkt uiteindelijk…..