XanderDrake's LOOQS Mobile Dock review
De afgelopen weken kwamen er hier regelmatig post en reviews voorbij over Docking stations voor de Steam Deck, al dan niet van Valve zelf. Zoals jullie weten, ben ik niet persé een fan van docks of standaarden voor de Deck; ikzelf gebruik hem met name los en mobiel, niet als onderdeel van mijn gaming rig of als een console apparaat naast de TV. Vrouwlief wil graag ook nog naar volleybal kijken
Maar het knaagde toch een beetje. Ik wil óók glimmende nieuwe accessoires voor mijn geliefde Deck

Daarnaast zijn er wat issues met mijn 64gb model: MicroSD's zijn voldoende snel genoeg voor de meeste games die ik speel, maar soms speel ik een nieuwer spel (Tiny Tina's Wonderland bijv) en dan twijfel ik óf de interne opslag wel groot genoeg is óf de MicroSD wel snel genoeg is. Ik zou graag een on-the-go snelle externe opslag willen hebben voor als ik die ene keer een wat zwaardere game wil spelen, maar nog steeds op het interne scherm. Ik ben dus gaan rondkijken.
USB-C Hub mét NVME
Ik kwam tot de conclusie dat je wel mooi een USB drive of stick in de enige USB-C poort kan stoppen, maar als je de Deck tegelijk wilt opladen kan je het shaken: je moet hem eruit trekken en je bent je game tijdelijk kwijt. USB-C passthrough, dus dat zowel data als stroom door het externe apparaat lopen, bestaat wel maar is niet vaak toegepast bij compacte apparaten of kabels. Daarnaast hebben hubs andere voordelen: interne opslag, netwerkpoorten, meerdere USB 3.0 aansluitingen, etc. Dus ging ik opzoek naar een niet te dure maar wel complete USB-C Hub met ruimte voor een SSD.
LOOQS 9-in-1 USB-C Hub
Door simpelweg bij Bol.com te sorteren op prijs van laag naar hoog kwam ik vrij snel bij de
LOOQS GVQD01 9-in-1 met SSD tegen. Hij lijkt alle boxes af te checken:
- USB Type-C 10 Gb/s tot 100W stroomlevering
- USB Type-C 10 Gb/s Female
- USB Type-A 10 Gb/s Female, keer 3!
- Beeldscherm uitvoer: 1 x HDMI 1.4. (Max. ondersteunde resolutie: 3840 x 2160 at 30 Hz)
- M.2 2240/2260/2280 NVMe SSD slot (inbouw)
- Gigabit Ethernet RJ45 (tot 1000 Mbps)
- micro SD card slot
- SD card Slot
- Koptelefoon / Microfoon combo aansluiting
Hij komt in een mooie verpakking:
Dutch Driven Technologies 
NVME SSD ervaringen en snelheid
Meteen met deze behuizing heb ik een
Patriot P300 M.2 2280 SSD besteld, slechts 29 euro, 1700MB/s max.
De behuizing, welke overigens van metaal is gemaakt, is niet groot maar ook niet echt compact. De doos komt met een schroevendraaiertje en in de Hub casing zit ook een cooling pad voor de SSD. Het is wel een beetje gepiel; je moet de SSD er stevig induwen en niet het schroefje kwijtraken in de casing. Zo ziet de installatie eruit:
Vervolgens moet je de SSD formateren en mounten in het OS gedeelte, dus niet SteamOS maar de Arch distro. Als dat gelukt is kan je hem later via de Steam client toevoegen als download disk. Ik heb daarvoor de volgende
tutorial van SteamDeckHQ gevolgd, welke ik erg kan aanraden! Hij is compleet, uitgebreid en recent. Het is wel meer werk dan je zou verwachten, microSDs gaan veel makkelijker.
Om te kijken hoe goed het geheel werkt heb ik het aan de stroom aangesloten en heb ik KDiskMark geinstalleerd, een linux versie van het populaire CrystalDiskMark. De scores zien er als volgt uit:
:strip_exif()/f/image/VDSTL0o4iTlRwZCipSsac6qa.jpg?f=fotoalbum_large)
Indrukwekkend, 3 keer zo snel als de interne 64GB disk! Niet zo snel als hoe de SSD wordt geadverteerd, maar waarschijnlijk wel de max gezien de 10gbit USB-C aansluiting. In de praktijk net zo snel als de 256GB versie van de Deck, hoewel deze hub en Patriot disk maar 64€ hebben gekost

.
Een probleem is wel dat deze NVME disk en de chipset redelijk wat stroom gebruiken. Je merkt het al aan de warmte die voelt aan de metale behuizing van de hub, zeker 40-45 graden wordt hij wel.
De hitte is één ding, maar een veel groter probleem: hij kan
niet zonder de stroom aansluiting. Oftewel, als hij alleen aan de Deck hangt, krijgt hij niet genoeg stroom. USB sticks aan de LOOQS hangen en aan de Deck koppelen zonder externe stroom werkt wel, maar met de Patriot erin, start hij helaas niet op.
Opladen en netwerk
Een paar belangrijke features die ik ook wilde testen is natuurlijk het opladen en daarnaast de netwerk verbinding. Als ik hem op een USB-PD 90 watt adapter aansluit, laad hij hem gewoon op de zelfde snelheid op als de meegeleverde Deck charger:
Om Tiny Tina's te installeren op de Patriot disk moest ik hem opnieuw downloaden. Goed moment om meteen de netwerksnelheid te testen:
:strip_exif()/f/image/m2Dq1TOxTxJhIsr63GBOQXAI.jpg?f=fotoalbum_large)
50MB/s is ongeveer wel de maximum snelheid van mijn glasvezelverbinding (400mbit ofzo?) Dus dit werkt prima.
Conclusie
Na deze hele setup en testing, heb ik Tiny Tina gespeeld en gebenchmarkt. Helaas kon ik niet bij de benchmark files van de testen op de MicroSD, dus kon ik ze niet 1 op 1 vergelijken. Maar ik kan wel stellig zeggen dat je tijdens het benchmarken op 800p@Medium vanaf de NVME SSD een stuk minder hapers en stotters krijgt dan vanaf de MicroSD.
Oftewel, voor modernere en zwaardere spellen die meer leunen op I/O van de opslag, is het met deze LOOQS hub wel een goede setup, beter dan een MicroSD. Je kan natuurlijk ook een grotere SSD in de Deck stoppen, maar als je niet wil modden of je wilt de opslag nog verder goedkoop uitbreiden dan origineel. Nadeel is wel dat je de hub altijd op de stroom moet hebben aangesloten, tenzij iemand weet hoe je meer stroom uit de USB-C poort van de Deck kan krijgen? Een ander nadeel is dat je de SSD kwijtraakt als je hem ontkoppeld en weer koppelt. Dat gaat niet hetzelfde als bij een MicroSD.
Samengevat
Voordelen:
- Goedkoop (35€ voor de hub en 28€ voor de SSD)
- Simpel en risicoloos in installatie en setup
- Bloedsnel, alternatief voor interne SSD
- Passthrough USB-C power
- Eindeloze uitbreidingsopties!
- Dutch Driven Technologies staat op de doos

Nadelen
- Beetje pielen met de SSD
- 4K output over HDMI alleen op 30hz
- Redelijk veel warmte
- Heeft altijd stroom nodig, dus altijd bekabeld.
- Opnieuw moeten mounten in Arch bij elke ontkoppeling