Ja en kapitalisme zorgt er voor dat de prijs bij elke smoes omhoog gaat, en als de marktprijs lager is met grote vertraging langzaam weer zakt.Harvest2002 schreef op maandag 2 maart 2026 @ 20:49:
[...]
De misvatting is dat een producent of leverancier risico moet nemen om consumenten een vast contract aan te kunnen bieden en dat consumenten dat risico in hun eigen zak kunnen steken.
Producent heeft kosten X om elektriciteit gedurende 1, 2 of 3 jaar te produceren. Producent verkoopt elektriciteit aan energieleverancier voor X +Y: Y is de winstmarge voor producent. Energieleverancier levert aan mij voor een vaste prijs van X+Y+Z gedurende 1, 2 of 3 jaar elektriciteit waarbij Z de winstmarge is voor de energieleverancier.
Termijnmarkt versus spotmarkt.
Dit zie je bij benzine/diesel, en ook bij stroom via variabele/vast contracten. Die hebben iets van een jaar achter de daling van de EPEX markt aangehobbeld na de Oekraïene crisis.
Ik zie ik zie wat jij niet ziet, en het is....... ach laat ook maar je ziet het toch niet!
/f/image/kyMtSDufqcfYZYQrXIdaPeyv.png?f=fotoalbum_large)