FransvWoerkom schreef op donderdag 11 augustus 2022 @ 00:09:
[...]
Het probleem van Krisp was dat de driewegklep lekte en dat de tekening niet klopte met de werkelijkheid. Je hebt waarschijnlijk geen monitoring zoals Aquarea Cloud of Heishamon. Dan zou een grafiek van de temperaturen van tank, aan- en afvoer en besturing van circulatiepomp en 3-weg klep verhelderend zijn. In jouw schema zie ik geen enkele manier waarop heet water door de vv op de verdieping zou kunnen lopen. Stel dat de driewegklep OK is en op tank staat, dan staat de hoogste druk die de circulatiepomp maakt bovenin de verwarmingsspiraal van de tank. Het water moet dan door de spiraal en terug naar de retouraansluiting van de warmtepomp. Het water heeft de keus: óf direct via de gemeenschappelijke retourleiding naar beneden en naar de warmtepomp, óf via de vv van de verdieping en via de vv van de begane grond door de retourleiding beneden terug naar de warmtepomp.
Tenzij die retourleiding van boven naar beneden erg nauw is, lijkt me het waarschijnlijkst dat het retourwater van de tank door de retourleiding loopt. Ook een lek in de klep zou eigenlijk geen invloed moeten hebben omdat de opwarming van de bg vloer dan gelijk zou moeten zijn met die van de verdiepingsvloer.
Misschien dat je door voelen aan de leidingen een idee kunt krijgen van waar het hete water nu loopt. Ik begrijp dat het ook optreedt tijdens het opwarmen van de tank. Dan lijkt een verstopping van de retourleiding en opwarmen van de tank via retourleiding én vloerverwarmingen het meest waarschijnlijk. Dat zou je ook aan de retourtemperatuur moeten kunnen zien. Normaal is die een graad of vijf onder de Ta. Als het ook via de vloeren gebeurt dan een stuk lager. Let ook op de temperatuur van de vv-aanvoer en retour boven en onder. Die zou toch voelbaar moeten toenemen als de retour (ook) via de vloeren loopt.
Mocht het retourwater bij opwarming van de tank door de vloeren lopen, dan helpt een terugslagklep in de aanvoerleiding naar boven. Maar er moet eigenlijk iets gedaan worden aan de retourleiding van boven naar beneden.
Hartelijk dank voor je uitgebreide reactie. Op dit moment is de pomp een sterilisatierun aan het doen en heb ik even het e.e.a. uitgevogeld. Voor 't gemak nog even het plaatje van mijn situatie:
- Toen de sterilisatierun startte stonden de aan- en toevoer van de verdeler van de vloerverwarming op de 1e etage
dicht. In die situatie zijn er 0 problemen: de boiler ging gewoon opwarmen (er is dus geen probleem met de retourleiding), al was het verschil in watertemperatuur tussen uit en en bij de pomp wel consistent 7 à 8 graden (de leidingen moeten vanuit de voortuin door de kruipruimte en naar zolder, dus 'n flink eind). Kortom: in principe geen probleem met de driewegklep, de retourleiding óf de vloerverwarming op de begane grond (die ook de retourleiding deelt).
- Als ik de vloerverwarming op de 1e etage open zet, dan zie ik na enkele minuten, dus
tijdens de run, 1) de thermometer aan de
retourkant van de VVW flink stijgen, 2) de retourleidingen warmen dan ook op tot ongeveer 2/3 meter de vloer in (op de overloop voel ik het nog, daarna niet meer) en 3) er wordt
geen flow geregistreerd aan de invoerkant van de VVS, ook al staat die open (en ook blijft de temperatuur daar constant). Er stroomt dus geen water via de VVW terug naar de driewegklep ofzo.
Ik kan dus maar één ding concluderen, en dat is dat mijn oorspronkelijke hypothese juist was: als de VVW op de eerste etage open staat vindt er vermenging plaats wanneer water uit de boiler retour komt. Zoiets als dit:
De oplossing lijkt me dat er een terugslagklep op de retourleiding vanaf de VVW moet komen, al vrees ik dat die door de zuigende/circulerende werking van het stromende water daarboven misschien ook open gaat en dat er toch vermenging plaats kan vinden?
Overigens zit de vloerverwarming van de begane grond óók op dezelfde retourleiding, maar daar is geen probleem. Ook als de verdeler van de vloerverwarming daar open staat blijft 't allemaal koud. Het ziet er daar zo uit:
De eerste paar centimeter van de retourleiding die vanaf de VVW van de begane grond komen voelen iets warm, maar verder gaat het niet. Bij de verdeler blijft de thermometer ook gewoon laag.
Ik ben geen fluid dynamics-expert, maar vermoed dat het iets te maken heeft met de positie van de t-stukken en de flowrichting? Geen idee waarom het anders bij de één wel zo duidelijk optreedt en bij de ander niet.