DevWouter schreef op woensdag 24 maart 2021 @ 08:21:
[...]
Zoals altijd zijn nuances relevant. Anarchistisch en anarchisme zijn inderdaad niet hetzelfde. Tevens als ik de wiki-pagina's doorlees dan heb ik sterk het idee dat het een middel is en niet een politieke stroming. Het wordt namelijk door verschillende andere politieke strommingen/idealen ingezet.
Het gaat eerder om het verschil tussen de betekenis zoals gangbaar in dagelijks taalgebruik, versus de politiek-historische betekenis. Wat dat betreft zijn "anarchistisch", "anarchisme" en "anarchie" in wezen hetzelfde.
Zoals met alle linkse stromingen was/is er een dominante gevestigde politieke orde die er belang bij had/heeft om die linkse stromingen onpopulair te maken oa door die stromingen negatieve associaties mee te geven. Igv anarchisme bestaat die negatieve associatie uit 'wanorde en wetteloosheid'.
En zoals met alle politieke stromingen zijn er diverse varianten van Anarchisme. Zo waren
anarchisten in Spanje ttv de Spaanse burgeroorlog communistisch en syndicalistisch (*. Je kan vinden dat het niet een politieke stroming is, maar die mensen vonden zelf wel dat ze politieke stroming volgden, en handelden overeenkomstig, oa door een alliantie te vormen met Republikeinen, tegen de nationalisten (Franco, monarchisten, conservatieven, e.d.).
Wellicht wat meer bekend, "Republikeins" is nog zo'n term die politiek-historische een volkomen andere betekenis heeft dan tegenwoordig; van oorsprong Links, revolutionair, anti-monarchistisch - "Republiek" was de term voor het democratisch alternatief voor monarchie.
Mbt rechts-anarchisme: dat is politiek-historisch gezien een tegenstelling in terminologie; je kan niet gelijktijdig voor- en tegen (machts)hiërarchie zijn - juist 'het recht vd sterkste' werkt zo'n hiërarchie in de hand.
*)
...when it played an active political role and is considered the end of the golden age of classical anarchism.Voornamelijk om revoluties te brengen (iets wat altijd van links schijnt te komen, maar dat is een andere discussie).
Politiek links is een reactie op wantoestanden veroorzaakt door een gevestigde order die diens macht gebruikt om ten gunste van zichzelf allerhande vormen van ongelijkheid te bewerkstelligen en in stand te houden ("conserveren"), met als gevolg allerlei wantoestanden - en onvermijdelijk verzet daartegen, vandaar al die revoluties.
Rechts probeert af en toe wel om zoiets als revolutie en rebellie te claimen (bvb in de VS de Confederalisten die zich 'verzetten tegen de tirannie' van Noorderlingen die slavernij wilden afschaffen, en de zgn "Contra's" in Nicaragua), maar dat komt uit hetzelfde draaiboek als de claim dat de bestaande hiërarchie een natuurlijk verschijnsel is en dus niet anders kan en behouden moet en zal blijven - de essentie van conservatisme. Ooit hielt dat in macht werd toegewezen door God, dat vrouwen achter het fornuis thuis horen, en in het algemeen dat onderdrukte minderheden minderwaardig zijn.
Tegenwoordig is het 'individueel zelfbelang' ("zo is de mens nu eenmaal") en de 'onzichtbare hand van de markt' wat bepaalt wie hoeveel welvaart heeft, en zogenaamd niet anders kan.