@
Brent Accu's hebben in de EU over het algemeen 8 jaar of 160.000 km garantie (wat eerder komt), dat is in ieder geval de richtlijn die gesteld wordt. Kia hield een algemene garantie van 7 jaar of 150.000 km aan en dat is nu 10 jaar of 150.000 km. Bij KIA valt de batterij daar ook onder, al weet ik niet of de "verlengde garantie" naar 10 jaar zoals ze dat noemen óók voor de hoogvoltage accu geldt.
Even terzijde: daarom zie je ook zelfs jonge Kia EV6 of BMW iX3 of welk model ook met hoge km-standen die de grens van garantie benaderen flink goedkoper zijn. Er kan soms echt 5-10k in prijs tussen een 50.000 km en 150.000 km model van dezelfde leeftijd zitten, puur vanwege de accu en garantie.
Wat sowieso wel zo is: de 27 kWh Kia Soul EV's zijn net als de Nissan Leaf en Renault ZOE van die generatie behoorlijk onderhevig aan accuslijtage. Dat heeft voornamelijk te maken met het feit dat ze toen nog puur met luchtkoeling werkte (wat deels afhankelijk is van rijwind) en een BMS (batterij management systeem) die ook nog niet denderend waren. Betekent niet dat die auto's per definitie troep zijn, maar het is wel heeeeeeel goed onderzoek doen, want ze zullen volgens mij allemaal buiten de KIA fabrieksgarantie vallen.
Ik kan niet in je portemonnee kijken en heb ook nog niet opgezocht wat ze nu qua prijs doen, maar ik zou zeggen: als het mogelijk is budgettechnisch, kijk dan naar een Hyundai Ioniq 40 kWh (de 28 kWh heeft hetzelfde als de Kia Soul EV 27 kWh), een Hyundai Kona 39 kWh of Kia e-Soul 39 kWh. Die zijn van een nieuwere, veel betere generatie als het gaat om batterijbehoud.
Mocht dat niet mogelijk zijn, dan zou mijn tip zijn om te zorgen dat je:
1. De accu test of laat testen. Let op: niet slechts uitlezen, maar echt testen d.m.v. een Aviloo test. Dat geeft je een echte SoH (state of health)
2. Lees je in wat het effect van accudegradatie is en wat de impact voor jou zal zijn.
3. Houd een goede buffer aan, stel je moet 120 km kunnen halen per dag, dan is een auto met bijv. 75% SoH die nog 130 km kan halen nu prima, maar is die dat over 1/2/3 jaar nog steeds? Het zou bijzonder zuur en vervelend zijn als je ineens je dagelijkse ritten nét niet gaat halen en juist met de iets oudere EV's loop je daar snel tegenaan.
Toevallig heeft een maat van mij onlangs advies gevraagd, hij zocht een autootje voor rond de €5000 en kwam dus ook bij oa de Kia Soul EV uit met 27 kWh accu maar hij moet dus dagelijks 110 km kunnen afleggen, ook in de winter én is afhankelijk van publiek laden, uiteindelijk afgeraden om deze specifieke modellen te kiezen (ook Nissan Leaf en Renault ZOE van 24 en 30 kWh vielen af). Nu uitgekomen bij een Renault ZOE 41 kWh met koopaccu (ze zijn er ook met huur, uniek voor de ZOE) die voor €7500 te koop stond en voor €6500 mee heeft gekregen. Hij vond het de moeite waard om budget op te rekken en het kon, ook niet onbelangrijk.