In België proberen we ook zoveel mogelijk overwegen te sluiten. Zoals reeds door anderen aangehaald is dat een kwestie van geld en burgerprotesten. (In mijn dorp willen ze alle 5 overwegen dicht, en een ring leggen, maar alle winkels zijn maar aan kant van het dorp, dus hoor je het gezeur al).
Nu hebben wij trouwens in België ook een maanwit licht in de signalisatie bij een overweg met lichtsignalisatie. En ofwel knipperen de rode lichten (en mag je niet door), ofwel knippert het witte licht (en mag je oversteken). Maar soms knipperen er geen lichten. Wat dan?
Iets wat weinig weggebruikers weten, is wat het witte licht wil zeggen. Het witte licht zegt dat de spoorwegbeheerder instaat voor het veilig kunnen kruisen van de sporen. Van zodra het witte licht uit is, en er geen rode lichten branden, is de weggebruiker verantwoordelijk om veilig de sporen te kruisen.
Komt bijvoorbeeld voor wanneer men een automatische overweg toch handmatig gaat bewaken. In principe is er dan een overwegwachter, maar die mens kan altijd niet bij machte zijn om de overweg tijdig te sluiten (denk bijvoorbeeld aan een hartaanval).
Bastien schreef op woensdag 10 maart 2021 @ 19:55:
De overwegen hadden ook al heel veel jaren verleden tijd kunnen zijn. Maar het loopt altijd weer stuk op geld en (bestuurlijke) onwil. Een paar doden (en gewonden) per jaar is blijkbaar beter maatschappelijk te verantwoorden dan het uitgeven van geld om deze slachtoffers te voorkomen.
Als een overweg bij ons in (groot) alarm komt, bijvoorbeeld reeds 10 minuten gesloten, slagboom die niet controleert, ... krijgen wij geen seinen meer open naar die overweg. Seinen die reeds open staan, gaan ook dichtvallen, tenzij er reeds een trein in aankomst is. Die zal gewoon aan volle snelheid die overweg passeren. Blijkbaar is er minder kans op gewonden en iets mee te hebben dan een noodremming te doen.