Zit zo weinig verschil tussen. Eén belangrijk verschil: De Squiers worden minder (of niet) gecheckt op kwaliteit voor ze de fabriek verlaten. Als je een Squier dan blind koopt moet je geluk hebben dat je een goede hebt. Als je hem in de winkel koopt kan je zelf keuren voor je aanschaft. Vragen of ze een ander exemplaar hebben.
Maar qua gevoel met spelen vind ik eigenlijk de strat compleet ruk. En ik probeer een beetje terug te herleiden waarom. Het kan er kan zeer zeker aan liggen aan dat ik een beginner ben. Maar als ik aan andere mensen probeer te spiegelen dan kom ik vaak niet verder dan een antwoord, elke gitaar is anders, elke speelstijl is anders. En dat maakt het voor mij niet makkelijker om er een gevoel bij te krijgen wat normaal is, in hoeverre je natuurlijk van normaal kan spreken.
Ja nogal dooddoeners hoor. Een antwoord waar je meer aan hebt is waar de relevante verschillen zitten.
- De vorm van de hals. En dan is het handig als je het een beetje kan onderverdelen in D, C, 'modern' C, V vormen. Dik, dun, breed, smal. En in mindere mate: rechte hals, tapse hals.
- Hoge, lage, brede, smalle frets. Of zelfs scalloped fretboard. Hoeveel hout wil je voelen onder de snaren zeg maar.
Dit (en wat je zelf ook aangeeft, mensuur en snaardikte) zijn -waarschijnlijk- de belangrijkste parameters. En het kan even duren voor je weet wat je voorkeur precies is.
De squier, voor wat het uit maakt, is 24.75" mensuur als dat wat uit maakt. Ligt een zelfde setje 10 op als op de strat. Is afgesteld. Heeft een actie van 1,75mm op de 17e fret. En als ik er op speel, speelt het goed.
Nu de strat. Heeft een wat langer mensuur. Zelfde setje snaren. Is ook afgesteld.
Hard moeten werken op een gitaar is nooit fijn, tenzij je er iets voor terug krijgt. Op een western bijvoorbeeld klinken zwaardere snaren nou eenmaal mooier dan op een electrische.
Ik speel al 30 jaar dagelijks gitaar. Heb geen slappe vingers en toch wil ik niet dikker dan .008 op een gitaar met een mensuur van 25,5. .009 op een 24,75 mensuur.
Dit doet ook veel voor het speelgevoel.
Is dit normaal / niet abnormaal? Of moet een aangeslagen lage E altijd helemaal vlekkeloos uit vibreren <- dat is wel mijn veronderstelling namelijk.
Ik heb ook altijd een klein beetje gerammel bij lage actie. Geen gerammel heb je eigenlijk alleen bij hele hoge actie. Hoe goed je je gitaar ook afsteld, of af laat stellen. Belangrijk is een goede 'relief' die je met je truss rod insteld.
Ik ben natuurlijk geen luithier.
Dat hoeft ook niet hoor. Aan de hand van 'youtube afstellers' kan je prima leren hoe je je gitaar een goede setup geeft. Zie bijvoorbeeld het kanaal Know Your Gear. Of die gozer die filmpjes maakte voor Thomann. Even z'n naam kwijt.