Tja, dan gebruik je het als een middel om stelling te nemen ipv dat je het echt een goed middel vind. Naar mijn idee een zeer slechte reden.
Het basisinkomen moet voldoende zijn voor alle basisbehoeften dus 750 euro lijkt mij geen bedrag waarmee je die kan dekken. En is in de huidige omstandigheden zeker onvoldoende ,
Maar veel hoger ga je het niet krijgen als je het financieel rond wil krijgen. Ik heb berekeningen gezien waarbij het naar 900 of 1000 gaat, maar in alle gevallen wordt dat betaald door de belasting op werken te verhogen (oftewel Jan Modaal mag het bekostigen), of door de BTW te verhogen (oftewel uit eigen zak betaald).
maar het basisinkomen zorgt voor een andere kijk op wat inkomen is. De eenvoudige stelling is dat door de kijk, er minder druk ontstaat om veel te verdienen, de balans verschuift van de mensen met de macht (de bedrijven, die voor zichzelf uitstekende voorwaarden hebben bedongen de afgelopen jaren, te goed in mijn opinie)
naar mensen zonder, je hoeft geen banen onder bestaansminimum meer te accepteren. Waar dit vroeger door de vakbonden en overheid in samenwerking met de werkgevers wordt geregeld. Met wat strijd natuurlijk.
En wie gaat die banen dan doen? Of denk je dat b.v. de vuilnis zichzelf op gaat halen? En als dat duurder wordt, wie denk je dat dat uiteindelijk betaald? Net als b.v. een vakkenvuller, of andere banen voor minimumloon. Als je die meer gaat betalen wordt simpelweg alles duurder. En stel dat het echt werkt en die mensen gaan echt niet meer werken, dan gaat per direct de financiering van je basisinkomen onderuit. Want als er minder mensen gaan werken moeten de belastingen omhoog waardoor werken minder rendabel wordt, er meer mensen gaan minder gaan werken en de belastingen dus nog verder omhoog moeten.
Laten we wel wezen, als dit is wat je wilt bereiken, werkt het veel beter om met zijn allen weer lid te worden van de vakbond. Maar voorlopig vinden we het hier blijkbaar goed genoeg en vinden we dat helemaal niet nodig.
En bovenal, 1 van de redenen dat er volgens velen een basisinkomen moet komen is omdat alle simpele banen gaan verdwijnen. Op zich logisch, alleen het lost het probleem niet op. Want het echte probleem is waar je dan de inkomsten vandaan haalt om iedereen te kunnen betalen. En ook bij een basisinkomen komt dat vanuit dezelfde bronnen als nu.
Maar er was een gezamenlijk bewustzijn , dat er ook voor de werknemers gezorgd moest worden. Die moesten immers de producten afnemen en zorgen voor de continuïteit. Dat is geheel verschoven door allerlei factoren.
Klinkt leuk, maar ook in het verleden ging alles al om de winst. De samenleving kon toen minder makkelijk reizenm dus werden er campussen gebouwd. Daardoor leek dat heel sociaal, maar het doel was nog steeds de mensen zo efficient mogelijk laten werken.
Ik denk niet dat dat terugkomt door niet een radicaal ander systeem te proberen. Een die niet alleen zorgt voor het financiële fundament , maar ook een stuk daadwerkelijke keuzevrijheid. In plaats van de kunstmatige vrijheid die we nu hebben. Althans in keuzes wat betreft inkomen en verzekeringen.
Ik denk dat dat simpelweg niet meer terugkomt, ook niet door een radicaal ander systeem. Je hebt nu een veel heel andere samenleving.
En zoals ik al zo vaak heb gezegd kun je dat financiële fundament heel simpel krijgen door de eisen van de bijstand te verlagen. Maar voorlopig vind het gros van de Nederlanders nog dat mensen moeten werken voor hun geld en niet zomaar een zak geld moeten krijgen.
Het probleem is nogmaals niet het systeem, het probleem is dat we het best vinden zoals het is en er vooral niet op achteruit willen gaan. En dat is precies het systeem dat we nu hebben. Wil je dat aanpakken moet je eerst die instelling veranderen, doe je dat niet heb je binnen 5 jaar weer precies eenzelfde systeem terug.
sebastiaan89 schreef op maandag 2 november 2020 @ 16:44:
[...]
WMB is dat zeker een stap in de goede richting, maar daarmee worden niet alle voordelen van een basisinkomen benut. Wmb zou het grote voordeel van een basisinkomen voornamelijk geplukt worden als in één klap alle verschillende uitkeringen/bijdragen/toeslagen ed geschrapt zouden worden en vervangen door één bedrag waarvan 95% van de mensen rond kan komen.
Dat zou een dermate grote versimpeling van het belastingstelsel zijn dat er ineen heel veel werknemers bij de belastingdienst vrij komen die je kan inzetten voor het maken van beter beleid/besparingen op andere ministeries.
* ik zeg expres 95%, omdat ik me ervan bewust ben dat er een bepaalde groep is in Nederland die meer steun nodig heeft, bijvoorbeeld zwaar gehandicapten, chronisch zieken ed, daar moet uiteraard ook een goede voorziening voor getroffen worden, maar dat zou m.i. zeer flexibel kunnen op het moment dat het grootste deel van de basisbehoeften al gedekt is.
Dit krijg je alleen voor elkaar als je accepteert dat er heel veel mensen tig-procent op vooruit, maar ook achteruit gaan. En dat terwijl we nu een paar procent niet eens accepteren. Niet te vergeten dat de woon- en andere kosten ook sterk afhankelijk zijn van waar je woont. Een salaris waar iemand in Groningen prima van rond kan komen is in Amsterdam genoeg om een appartementje van te huren. Nu zit dat verwerkt in toeslagen met wat regels om daarvoor te compenseren, maar als je daar een vast bedrag van wilt maken wordt dat knap lastig.
Wat betreft bureaucratie: onderschat dat niet, de belastingdienst staat al jarenlang in de top 10 van grootste werkgevers, en dan hebben we het nog niet eens over uwv en sociale dienst bij gemeentes. Dat is m.i. bizar en daar kan echt alleen een efficiëntieslag gemaakt worden als de regeldruk significant verlaagd word.
Maar wat win je er dan uiteindelijk mee? Er werken zo'n 30k mensen, haal daar zo'n 20k van af waar je echt niet zonder kunt (douane, controles etc.). Dan heb je de kosten van 10k mensen bespaard (en dan ben ik al heel positief). Klinkt natuurljk veel, maar uiteindelijk kun je daar iedereen in Nederland amper een paar tientjes per jaar van betalen. En dan moet je dus wel echt een vast bedrag kunnen verzinnen die voor iedereen in Nederland voldoende is. Want als je weer onderscheid tussen gebieden gaat maken zijn we alweer terug waar we nu zijn.
Maar als ik bovenstaande goed begrijp willen jullie het basisinkomen vooral gebruiken om de mentaliteit van mensen te veranderen. Terwijl we juist door de mentaliteit van diezelfde mensen het huidige stelsel hebben. Zodra er iemand op achteruit gaat vinden we dat slecht en stemmen we de partij die dat heeft gedaan weg. Waarom denk je dat dat bij een basisinkomen anders zal gaan?