Verwijderd schreef op woensdag 23 januari 2019 @ 13:56:
Is er ergens een lijstje van verschillende elementen en hun +- kwaliteitsklasse? Hoewel een pickup element waarschijnlijk binnen een bepaalde klasse objectief gezien niet meer van elkaar te onderscheiden is en het misschien een subjectief verhaal wordt, is er misschien toch iets, in het algemeen te zeggen over bv instappers, bovenkant/onderkant van dat segment en idem voor midden en top segment.
Vraag me ook af hoeveel merkruis er is in de zin van het idee dat hoe meer je betaalt hoe beter de kwaliteit.
Je kan kwaliteitsklasses m.i. eigenlijk alleen goed indelen naar welke technologie je krijgt voor welke prijs.
Klank an sich is namelijk heel subjectief. Maar dat een nude stylus tip duurder en moeilijker is om te maken dan een bonded tip en dat ze andere, meer gewenste fysische eigenschappen hebben zijn feiten.
Je kan dus de volgende indelingen maken:
Element opbouw:
MC > MM of MI
MC elementen zijn elektrisch gezien beter vanwege hun resonantiegedrag. De zelfinductie is extreem laag (vooral bij low output MC elementen) waardoor resonantiepieken buiten de gehoorgrens liggen. Ook is de bewegende massa vaak lager. MC elementen geven doorgaans meer detail in het hoog weer en hebben vaak ook goede sporingscapaciteiten bij een lage compliantie.
Bij low output MC elementen is wel een andere voorversterker benodigd.
MM en MI elementen zijn vergelijkbaar, waarbij bij MI meer gelet moet worden op de capaciteit van de gebruikte interlinks omdat de zelfinductie van deze elementen doorgaans iets hoger is.
Electret/keramisch/piezo elementen en strain gauges laat ik hier buiten beschouwing omdat deze of zodanig goedkoop en slecht zijn dat ze alleen in crossleys en hele oude, destijds goedkope tafels zitten, of het zijn enkele exotische elementen waar de fabrikant een speciaal model heeft ontwikkeld.
Naald opbouw:
Nude square shank > nude round shank > bonded
Naalden geslepen uit een gehele diamant (nude) zijn beter dan naalden waarbij de diamant op een metalen draadje (bonded) is gemonteerd. Nude diamanten zijn vooral lichter.
Een nude
square shank (vierkante/rechthoekige diamant) is beter dan een nude
round shank (ronde diamant) om een tip uit te slijpen. Ten eerste is een square shank veel beter uit te lijnen in de cantilever wanneer hij erin gelijmd wordt, en ten tweede heeft een diamant een grain, dwz een specifieke kristalstructuur (er zit een cubische structuur in en een octahedron structuur). Als een diamant langs specifieke kristallijnen wordt geslepen, is deze harder dan als dit niet gebeurt. Bij een nude
round shank wordt hier (per definitie) niet op gelet.
Naald slijping.
Microridge/FG/microlinear/shibata > elliptisch > conisch
Naald slijping heeft invloed op het geluid en het maximaal weer te geven frequentiebereik.
Dit is natuurlijk enigzins smaakgebonden, maar een conische naald is het makkelijkst te slijpen, daarna een elliptische naald (hier zijn wel verschillende technieken in, elk met aparte kwaliteit en moeilijkheidsgraad), en de exotische vormen zijn het moeilijkst te slijpen. Deze laatste groep is er op gefocussed om een zo smal mogelijke aftasting te krijgen met als gevolg een zo groot mogelijk frequentiebereik.
Cantilever opbouw:
Diamant>saffier/robijn>boron/beryllium>tapered aluminium>aluminium
De gewenste eigenschappen van de cantilever is licht en stijf zijn. Eenvoudige elementen hebben vaak een vrij dikke, holle aluminium cantilever. Duurdere elementen hebben een tapered aluminium (aluminium buisje wat steeds dunner wordt, dus in de vorm van een conus) of boron of beryllium cantilever. Deze zijn lichter en stijver. Ook binnen aluminium cantilvers zijn verschillende stijfheden. Dit hangt af van wat voor aluminium gebruikt wordt, wel/niet geanodiseerd etc.
Robijn of saffier cantilevers, en sinds kort ook diamant cantilevers hebben alleen sommige exoten. Erg stijf, maar niet altijd lichter dan boron. Deze cantilevers zijn vaak vrij kort.
Er is dus een grote diversiteit in te gebruiken technologieen elk met hun prijs en eigenschappen.
Maar er is dus wel ruimte voor subjectiviteit. Niet elk (bijvoorbeeld) mm element met een nude square shank elliptische stylustip gemonteerd op een tapered aluminium cantilever klinkt hetzelfde. Maar bepaalde technologieen hebben wel vaak overeenkomstige klankkarakteristieken, met name betreffende hoogweergave en detail wat ze uit de groef weten te toveren.
De meeste mensen hier zullen wel beamen dat een shure M97xe anders klinkt dan een AT-95e, terwijl ze beide opgebouwd zijn uit exact dezelfde bovenbeschreven technologie-indelingen.
Ook verschillen in compliantie of zelfinductie kunnen ervoor zorgen dat ogenschijnlijk dezelfde elementen beter presteren in de ene arm dan in een andere arm of met een bepaalde voorversterker.
Als je een element uit gaat zoeken zijn er een paar zaken om in beginsel rekening mee te houden:
1. budget
2. in welke arm komt het element. Dit bepaald welke compliantie je ongeveer nodig hebt
3. indien bekend, welke voorversterker en wat is de capaciteit van je interlink. Hier zou je rekening mee kunnen houden ivm zelfinductie van het element, en bij MC elementen, de versterkingsfactor en afsluitweerstand etc. Als je bij een lo mc element een step up trafo wilt gebruiken, komt er nog meer bij kijken
[
Voor 5% gewijzigd door
mr_petit op 24-01-2019 16:34
]