Kajel schreef op vrijdag 17 maart 2023 @ 00:33:
"PPPoE toestand die een probeem heeft" -> betekent feitelijk dat het probleem in de NTU of bij KPN ligt toch? M.a.w. als de USG 4 Pro achter de Experia box gewoon goed werkt, dan is er met de USG 4 Pro niks aan de hand? Of is dat een te snelle conclusie?
Als het maanden heeft gewerkt en het ineens niet meer werkt, is de conclusie niet "er is niets veranderd". De conclusie is: "er is iets veranderd en ik weet niet wat".
De voeding was een suggestie, niet meer dan dan dat. Een aantal mensen op dit forum (waaronder ikzelf) kunnen voorbeelden geven dat een USG "rare" dingen doet als de voeding stuk is (of, zoals in mijn geval, op het punt stond van stuk gaan). Als je dat kan uitsluiten, mooi! Op naar de volgende mogelijk oorzaak.
Als ik goed begrijp gebruik je een USG Pro in combinatie met een Cloud Key. Heb je de software van die USG wel eens bijgewerkt? Of die van de cloudkey? Op het Unifi forum is aangetoond dat tussen software versies van de controller (of de USG zelf) soms "default configuraties" veranderen. Daardoor *lijkt* het alsof jij niets veranderd hebt, maar in de praktijk is dat dus wel degelijk het geval.
Daarnaast zijn er - met meer recente software van Unifi - behoorlijk wat meldingen van problemen op PPPoE verbindingen, zeker in combinatie met een GPON NTU. Die lijken redelijk moeilijk te vangen en worden misschien veroorzaakt door de keten van apparatuur tot en met de routers in de KPN wolk. Die heb je niet onder controle, en daar kan recent heel veel veranderd zijn zonder dat je het weet (software en hardware upgrades). Als de combinatie met de Experiabox zonder problemen werkt, betekent dat niet vanzelfsprekend dat het probleem niet in de KPN wolk veroorzaakt wordt. Het betekent (helaas) waarschijnlijk wel dat je van KPN geen oplossing hoeft te verwachten - zij kunnen immers aantonen dat hun gedeelte van de dienstverlening doet wat afgesproken is.
Een laatste die nog al eens voor problemen zorgt (zeker in combinatie met GPON) is MTU. De combinatie van VLANs en PPPoE op je WAN verbinding snoept behoorlijk wat van je MTU af. Daar is een oplossing voor bedacht die KPN wel ondersteunt, maar de controller van de Cloud Key niet. Dan zal je dus met je .json aan de slag moeten. Ook hier loop je dan weer aan tegen het feit dat er uiteenlopende combinaties apparatuur in het veld staan, waarbij je het soms wel en soms niet voor elkaar krijgt. Misschien heeft KPN aan hun kant recent wat doorgevoerd, waar een bug of probleem zich ineens nu wel aan jouw kant manifesteert. Mijn oude USG (inmiddels vervangen door een Dream Machine Pro) vertikte het om die json met MTU aanpassingen te verwerken, zelfs terwijl die op een andere USG feilloos draaide. Leg dat maar eens uit.
Kortom: zo makkelijk is het allemaal niet. Voor dit soort problemen is de beste stap meestal een packet capture maken en die voorleggen aan iemand die tot op bit-en-byte niveau een protocol als PPPoE begrijpt en precies kan zien wat er misgaat.
Overigens is het niet zo moeilijk om die Cloud Key weer bereikbaar te maken: als je op je client handmatig een (tweede) IPadres in het juiste subnet configureert kun je er zo weer bij. Het default LAN op een Experiabox heeft volgens mij als reeks 192.168.2.0/24, terwijl je Cloud Key in 192.168.1.0/24 zit. Let er ook op dat KPN het adres .254 als default gateway gebruikt, in plaats van .1.