• cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

@BenSKIP
In mijn ogen volledig kansloos vanuit juridisch perspectief.
En wat @The Source ook al zegt die website zit er dermate sneu / amateuristisch uit dat, al zou het een mogelijkheid hebben tot slagen ik deze club niet vertrouw met mijn gegevens.

Kan er overigens over uitweiden waarom ik denk dat dit juridisch geen kans heeft om het te halen maar dat is wel HEUL erg off topic dus dat laat ik even achterwege.

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • BenSKIP
  • Registratie: Oktober 2015
  • Laatst online: 30-03 12:15
Toch even offtopic reageren. Politiek behoord zich te houden aan Algemene regels voor behoorlijk bestuur. Overheid mag niet dwalen. Overheid dient geen zaken te doen die het vertrouwen kunnen schaden. Omdat ik ze al niet vertrouw ook hier de accu. Dieselgateclaim zou ook geen zin hebben gehad. Website van DerClaim was ook bokkiewokkie.

  • antoine_
  • Registratie: Mei 2019
  • Laatst online: 11:20
Als de claim mislukt (waarschijnlijk denk ik) zal de interesse in thuisbatterijen wel ineens heel groot worden. Ben benieuwd hoe dat gaat lopen, misschien dat Nederland ineens stikt van de thuisbatterijen ipv zonnepanelen

[ Voor 16% gewijzigd door antoine_ op 17-02-2026 13:11 ]


  • Lord Anubis
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 10:30
Het artikel over ‘ LFP Cell Clamping Pressure’ van Nigel @cj1 heeft het over EOL, hoe kan hij dat uberhaupt bepalen? In nog geen jaar 15 jaar simuleren of 10000 cycles nabootsen is onmogelijk. Ga niet het als nep beschouwen maar om het als absolute waarheid aannemen gaat ook te ver.

  • cj1
  • Registratie: Juli 2008
  • Niet online

cj1

2mm zonnepanelen 53% glasbreuk

Lord Anubis schreef op dinsdag 17 februari 2026 @ 13:25:
Het artikel over ‘ LFP Cell Clamping Pressure’ van Nigel @cj1 heeft het over EOL, hoe kan hij dat überhaupt bepalen? In nog geen jaar 15 jaar simuleren of 10000 cycles nabootsen is onmogelijk. Ga niet het als nep beschouwen maar om het als absolute waarheid aannemen gaat ook te ver.
De 10 millimeter expansie in Nigel's verhaal lijkt mij ook rijkelijk veel bij EoL. Misschien zonder compressie in het meest pessimistische geval, Als de cellen echt zo'n buikje krijgen...
Dat, en het gegeven dat Eve zelf schrijft 2,0 tot 2,5 millimeter bij 300 kgf, maakt voor mij weer een kleine incentive om juist wel 300 kgf zo goed als mogelijk toe te passen.

Qua onmogelijkheid van 10.000 cycles nabootsen, dat geldt ook voor de levensduur. Daar worden ook maar een paar duizend cycles getest onder extreem nauwkeurige condities qua temperatuur. Ook qua spanning en stroom extreem nauwkeurig, minimaal 6 significante cijfers heb ik begrepen Vervolgens is het een curve fitting doen en daarna doorrekenen naar 60 of 70% van de initiële capaciteit. Vermoedelijk gebeurt iets dergelijks qua zwelgedrag, de omkeerbare en niet omkeerbare zwelling nauwkeurig bepalen bij X-duizend cycles en een curve fitting, die weer door wordt geteld tot 60 of 70% SoH. Zo'n SWE2100 of SWE2110 meet de zwelling ±1μm.

Panasonic WH-MDC05F3E5, PAW-DHWM80ZNT, 3×Fronius IG Plus, Diehl Platinum 2100H, Mean Well TS-200, Studer AJ400-48, 18×Rept CB75, AHED-BMS, Energiek/Greenchoice 3j


  • cj1
  • Registratie: Juli 2008
  • Niet online

cj1

2mm zonnepanelen 53% glasbreuk

ditbenikecht schreef op zondag 8 februari 2026 @ 22:03:
Dit weekend heb ik 80 cellen Mb56 gemonteerd. Helaas is bij 1 cel de terminal/stud afgebroken bij het aandraaien. Dus het laser-welded ronde deel is helemaal af. Heeft iemand een idee hoe ik dit kan repareren? .. Of is er een bedrijf in Nederland die dit kan?
Solderen sowieso niet. Puntlassen vermoedelijk ook niet, volgens mij is een gebruikte term plasmalassen.

Heb je foto's zodat te zien is of er überhaupt nog body is om op te lassen?
Is de de plasmalas loskomen?

Waarom (denk je zelf) dat die plasmalas is losgekomen?
  • Roterende kracht? (op moment gezet zonder celverbinder ertussen, of met een celverbinder die is gaan ronddraaien)
  • Zat het draadeind een fractie (< 0,1 millimeter) door de stud heen (en heeft die de las van het metaal eronder gedrukt tijdens het aandraaien)? (Ik bedoel is het draadeind mee gaan draaien en dieper in de stud gedraaid, of heeft de stud aan de onderzijde volledig gesloten)
  • Heeft de stud nadat de moer en celverbinder gemonteerd was een flink kracht te verduren gekregen? (bijv. optillen aan de celverbinder)
  • Gewoon een zwakke(re) las?
  • Anders?
Bij je andere 79 cellen op 12 Nm moet je eigenlijk zien te achterhalen dat het niet de bout is die door de stud kan komen... Zo niet, wat de exacte aluminiumlegering + temper de stud gemaakt is. Vervolgens wat het punt (kies de meest pessimistische/laagste waarde) van die legering is waarop die permanent gaat vervormen én welk percentage de in de stud getapte schroefdraad momenteel wordt belast: hoe ver zit je met 12 Nm op M8 draad van de "0,2% rekgrens" (zo noemen ze dat punt vaak bij staal) van de legering waarop het metaal permanent vervormt. (Qua frictie coëfficient wordt het meten, of ook een pessimistische waarde aannemen).

Gevoelsmatig zou ik het onder de 50% van de vervormingsgrens wel aandurven om de celverbindingen op 12Nm te laten zitten. Zeker als de fabrikant het zo opgeeft, en zij bevestigen dat er geen tikfout staat.

PS Eigenlijk hoort je leverancier die ene afgebroken stud onder garantie om te ruilen. Welke Chinese leverancier wil de afgebroken stud niet oplossen?

Heb je inmiddels in Nederland een bedrijf gevonden die aluminium wil (plasma)lassen op prismatische cellen?

[ Voor 3% gewijzigd door cj1 op 19-02-2026 11:37 ]

Panasonic WH-MDC05F3E5, PAW-DHWM80ZNT, 3×Fronius IG Plus, Diehl Platinum 2100H, Mean Well TS-200, Studer AJ400-48, 18×Rept CB75, AHED-BMS, Energiek/Greenchoice 3j


  • Scooper
  • Registratie: Juni 2001
  • Laatst online: 30-03 17:14
Ik ben op zoek naar de diverse opties voor MB56-cases.

Ik vond de stackable oplossing van EEL wel handig, maar zag hem hier nog niet langskomen.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/4MAcBNAZeTlXxk6UMpV0omnCxAU=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():strip_exif()/f/image/lt1gNrOwximxwj0A5j4DiLWH.png?f=user_large
link

Een 32kWh-accu, maar de twee niveau's zijn fysiek van elkaar gescheiden, waardoor dus wat beter te tillen en verplaatsen. Je kan ze op of naast elkaar zetten. De communicatie en busbars gaan buitenom. Dat is niet zo mooi, maar de voordelen wegen misschien wel op tegen de nadelen.

Verder gewoon alles wat je mag verwachten qua specs: T-Class fuse, hydraulische breaker, etc.
Met heating pads erbij zit je op 3325 dollar (5% korting met code 'BF').

Wat zijn jullie gedachten hierbij?

Verder een offerte van Heymy gekregen in navolging van @The Source. In Europa hebben ze de heating pads nog niet liggen. Daarom de hele set vanuit China. Dus met heating pads en DDP bij 2 stuks 2595 dollar en bij 3 stuks daalt dit naar 2560 dollar per stuk.

Ik vraag mij echt af hoe dit zo goedkoop kan? Alleen de cellen zitten normaal gesproken al op 1600 dollar. Dan de BMS, de case, de shipment...
@The Source Heb jij de cellen al bekeken? Zitten er QR-codes op die je kan uitlezen? Volgens mij produceert alleen EVE nu nog de MB56 toch?

SRK35ZS-W


  • The Source
  • Registratie: April 2000
  • Laatst online: 11:56
Scooper schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 14:37:
Ik ben op zoek naar de diverse opties voor MB56-cases.

Ik vond de stackable oplossing van EEL wel handig, maar zag hem hier nog niet langskomen.
[Afbeelding]
link

Een 32kWh-accu, maar de twee niveau's zijn fysiek van elkaar gescheiden, waardoor dus wat beter te tillen en verplaatsen. Je kan ze op of naast elkaar zetten. De communicatie en busbars gaan buitenom. Dat is niet zo mooi, maar de voordelen wegen misschien wel op tegen de nadelen.

Verder gewoon alles wat je mag verwachten qua specs: T-Class fuse, hydraulische breaker, etc.
Met heating pads erbij zit je op 3325 dollar (5% korting met code 'BF').

Wat zijn jullie gedachten hierbij?

Verder een offerte van Heymy gekregen in navolging van @The Source. In Europa hebben ze de heating pads nog niet liggen. Daarom de hele set vanuit China. Dus met heating pads en DDP bij 2 stuks 2595 dollar en bij 3 stuks daalt dit naar 2560 dollar per stuk.

Ik vraag mij echt af hoe dit zo goedkoop kan? Alleen de cellen zitten normaal gesproken al op 1600 dollar. Dan de BMS, de case, de shipment...
@The Source Heb jij de cellen al bekeken? Zitten er QR-codes op die je kan uitlezen? Volgens mij produceert alleen EVE nu nog de MB56 toch?
De QR codes zitten onder de PCB van de balancer en die heb ik nog niet verwijderd, dus ik heb ze niet kunnen scannen. Ik heb enkel kunnen vinden dat EVE ze maakt, maar dan zouden het ook eventueel nog 2de handse kunnen zijn of een andere grade lijkt me.

De Heymy prijs was de goedkoopste en pre-assembled, maar andere zaten er niet onredelijk (of verdacht) vanaf. yikang kan meer vragen omdat ze veel traffic via offgrid garage komen, dus die hoefen niet te zakken met hun prijs.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/vQPWSgcpv8JHvXCnkNtUF94j9og=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/GOrfRtasTqZnxghm9EPvIl5E.jpg?f=fotoalbum_large

Dit eel concept bestond nog niet in Nov toen ik aan het rondvragen was. Interessant als gewicht een issue is en de batterij naar zolder moet bv. Er lijken geen wieltjes onder te zitten dus 1 bak (125kg+?) verplaatsen is dan nog steeds niet leuk :) . Cooling fan lijkt me beetje onzin, kan kapot gaan en je weer niet wat noise level is, ik weet niet hoeveel diameter en rpm de fan is. Aarde shroef is handig, maar de rode (oranje in dit geval) batterij connector onder verbindings kabel lijkt me dan weer wat minder handig. Bij andere (finished products) stackable oplossingen zitten deze aansluitingen aan de onderkant en bovenkant verwerkt, zou iets netter (maar wellicht duurder) geweest zijn. Je zegt dat ze ook naast elkaar passen, die collecting wire aan de voorkant lijkt weinig zin te hebben om naast elkaar aangesloten te worden. Heb je daar ook fotos van?

[ Voor 26% gewijzigd door The Source op 19-02-2026 16:35 ]


  • Boertje
  • Registratie: September 2001
  • Laatst online: 11:17
Wat vinden jullie hier van?
Op de hoek aan de onderkant van de cell, het zal gekomen zijn tijdens transport gok ik.
Het gaat om een EVE MB31 cell, gisteren 32stuks binnen gekregen waarvan 2 deze "beschadeging" hebben.

Ik heb het voorgelegd aan de verkoper die zegt uiteraard: "geen probleem".
Het voltage is gelijk met overige cellen.
Wat is jullie ervaring met dit soort dingen via alibaba?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/KnyyfOwJ0FjcPhqrlJbtlAQ_5Xs=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/DsBMHGmNrsfvDJgChHlrStua.jpg?f=fotoalbum_large

  • HyperBart
  • Registratie: Maart 2006
  • Laatst online: 12:12
Boertje schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 17:00:
Wat vinden jullie hier van?
Op de hoek aan de onderkant van de cell, het zal gekomen zijn tijdens transport gok ik.
Het gaat om een EVE MB31 cell, gisteren 32stuks binnen gekregen waarvan 2 deze "beschadeging" hebben.

Ik heb het voorgelegd aan de verkoper die zegt uiteraard: "geen probleem".
Het voltage is gelijk met overige cellen.
Wat is jullie ervaring met dit soort dingen via alibaba?

[Afbeelding]
Lijkt een deuk, niet alleen folie die wat kapot is, gebeurt snel op zo een hoekpunt maar voor mij is dat retour.

  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

@Boertje die zou er bij mij niet inkomen. Overigens bijzonder gezien mijn cellen in grote dozen per 4 in hele dikke schuim verpakkingen zaten.

Maar ik heb ze dan ook niet van Ali maar bij NKON gehaald.

Advies is om dit niet te accepteren en vragen om ze te retourneren/ vervangen.

Zal men wel niet erg voor openstaan gezien de transport kosten. Maar gewoon doorzetten en anders een dispuut openen dan komt met meestal wel over de brug.

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • reneeke1970
  • Registratie: April 2015
  • Laatst online: 10:27
cyclone schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 18:37:
@Boertje die zou er bij mij niet inkomen. Overigens bijzonder gezien mijn cellen in grote dozen per 4 in hele dikke schuim verpakkingen zaten.

Maar ik heb ze dan ook niet van Ali maar bij NKON gehaald.

Advies is om dit niet te accepteren en vragen om ze te retourneren/ vervangen.

Zal men wel niet erg voor openstaan gezien de transport kosten. Maar gewoon doorzetten en anders een dispuut openen dan komt met meestal wel over de brug.
Mijn Ali had wel 6 cm dik piepschuim, dus niet zo minderwaardig haha

1 PVoutput . Dongen NB


  • The Source
  • Registratie: April 2000
  • Laatst online: 11:56
Boertje schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 17:00:
Wat vinden jullie hier van?
Op de hoek aan de onderkant van de cell, het zal gekomen zijn tijdens transport gok ik.
Het gaat om een EVE MB31 cell, gisteren 32stuks binnen gekregen waarvan 2 deze "beschadeging" hebben.

Ik heb het voorgelegd aan de verkoper die zegt uiteraard: "geen probleem".
Het voltage is gelijk met overige cellen.
Wat is jullie ervaring met dit soort dingen via alibaba?

[Afbeelding]
Was de doos ook beschadigd? Zo ja dan mag je er vanuit gaan dat de cellen nieuw en heel verstuurd zijn. Fotos en claimen bij de transporteur.

  • Boertje
  • Registratie: September 2001
  • Laatst online: 11:17
Doos niet echt beschadigd nee, maar als ze gestapeld waren kan ik me voorstellen dat het gewicht niet echt meehelpt, ook gezien de hoeveelheid schuim wat er hier tussen zat. 4 stuks in 1 doos met die 2 to 3 cm flexibel schuim.
Ik heb het bij de verkoper neergelegd zoals @cyclone ook zegt.
chinees nieuwjaar lees ik ook dus ze zullen wel de tijd nemen ;) anders open ik van het weekend wel een dispuut.

  • ditbenikecht
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 30-03 23:41
cj1 schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 11:27:
[...]

Waarom (denk je zelf) dat die plasmalas is losgekomen?
  • Roterende kracht? (op moment gezet zonder celverbinder ertussen, of met een celverbinder die is gaan ronddraaien)
  • Zat het draadeind een fractie (< 0,1 millimeter) door de stud heen (en heeft die de las van het metaal eronder gedrukt tijdens het aandraaien)? (Ik bedoel is het draadeind mee gaan draaien en dieper in de stud gedraaid, of heeft de stud aan de onderzijde volledig gesloten)
  • Heeft de stud nadat de moer en celverbinder gemonteerd was een flink kracht te verduren gekregen? (bijv. optillen aan de celverbinder)
  • Gewoon een zwakke(re) las?
  • Anders?
Ik denk zwakkere las, of omdat de cel in de handen werd gehouden, omdat het de laatste van de rij was en er een kabel naar de verdieping eronder op moest. Daarna de cel terug laten zakken in de case en mogelijk door de kracht van de kabel (3x16mm2) is de stud eraf getrokken.
Bij je andere 79 cellen op 12 Nm moet je eigenlijk zien te achterhalen dat het niet de bout is die door de stud kan komen... Zo niet, wat de exacte aluminiumlegering + temper de stud gemaakt is. Vervolgens wat het punt (kies de meest pessimistische/laagste waarde) van die legering is waarop die permanent gaat vervormen én welk percentage de in de stud getapte schroefdraad momenteel wordt belast: hoe ver zit je met 12 Nm op M8 draad van de "0,2% rekgrens" (zo noemen ze dat punt vaak bij staal) van de legering waarop het metaal permanent vervormt. (Qua frictie coëfficient wordt het meten, of ook een pessimistische waarde aannemen).
Het is voor mij als leek op metaalgebied toch niet te achterhalen?
PS Eigenlijk hoort je leverancier die ene afgebroken stud onder garantie om te ruilen. Welke Chinese leverancier wil de afgebroken stud niet oplossen?
Leverancier heeft inmiddels aangegeven dat het onder garantie valt en dat ik een nieuwe krijg bij de volgende levering naar Europa. Dat is wel helaas pas in maart. Het is echter niet langzamer dan bij Nkon.
Heb je inmiddels in Nederland een bedrijf gevonden die aluminium wil (plasma)lassen op prismatische cellen?
Nee geen idee waar te beginnen.

  • ditbenikecht
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 30-03 23:41
@Scooper Ik vond de case van QSO het mooist voor mijn MB56 cellen, display aan de voorkant, aansluitingen aan de achterzijde. De merken van jou ben ik niet tegen gekomen. Samen met losse EVE mb56 cellen zat ik ongeveer op 2500 dollar per 32kWh, wel zelf monteren. Prijs van Lithium is laatste twee maanden wel flink gestegen.

  • cj1
  • Registratie: Juli 2008
  • Niet online

cj1

2mm zonnepanelen 53% glasbreuk

ditbenikecht schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 21:49:
[...]
Ik denk zwakkere las, of omdat de cel in de handen werd gehouden, ...Daarna de cel terug laten zakken in de case en mogelijk door de kracht van de kabel (3x16mm2) is de stud eraf getrokken.
Bij de 300Ah cellen zou je een cel (voorzichtig) aan één stud moeten kunnen tillen. Er staat mij iets bij van een maximale belasting die overeenkomt met 6 kg. Een MB56 is met 11,5 kilogram natuurlijk een stuk waarder. Dan moet het nog steeds kunnen als je de kracht over beide studs verdeelt. Zegt de leverancier iets over de kracht waarmee de stud maximaal belast mag worden?
ditbenikecht schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 21:49:
[...]
Het is voor mij als leek op metaalgebied toch niet te achterhalen?
Qua materiaal zou je bij een andere leverancier die aangeeft dat ze zelf studs op celpolen lassen, kunnen vragen naar de materiaaleigenschappen (aluminium grade and temper) van de stud. Bijvoorbeeld Hakadi last M6 studs op CATL 530Ah cellen.

Vervolgens wat inlezen over elasticiteitsmodulus, vloeigrens (Rp0.2), etcetera.

Met de online rekenhulpjes zoals die van Bossard kom je een heel eind om de procentuele belasting van de schroefdraad te achterhalen...
ditbenikecht schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 21:49:
[...]
Leverancier heeft inmiddels aangegeven dat het onder garantie valt en dat ik een nieuwe krijg bij de volgende levering naar Europa.
Dat is goed nieuws, en fijn om hier te lezen.

[ Voor 1% gewijzigd door cj1 op 20-02-2026 14:50 . Reden: rekgrens -> vloeigrens (Rp0.2) ]

Panasonic WH-MDC05F3E5, PAW-DHWM80ZNT, 3×Fronius IG Plus, Diehl Platinum 2100H, Mean Well TS-200, Studer AJ400-48, 18×Rept CB75, AHED-BMS, Energiek/Greenchoice 3j


  • ditbenikecht
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 30-03 23:41
@cj1 Ik denk dat de meeste verkopers het lassen ook uitbesteden aan een fabriek. Ik kreeg een testrapport van 3000 MB56 cellen, waar 80 van mij in stonden. Dat testen is na het lassen verwacht ik. De leverancier/verkoper verkoopt nooit zelf 3000 cellen.

  • Yaldair
  • Registratie: April 2012
  • Laatst online: 10:48
Ik zie dat NKON de EVE single studs niet meer beschikbaar heeft (en kan ook niet pre-orderen). Ik neig naar een single stud (prijstechnisch) oplossing...iemand ervaring met de REPT Battero 72174L4-324Ah Prismatic 324Ah - LiFePO4 - 3.2V Grade A? Want wilde eigenlijk binnenkort mijn cellen toch gaan bestellen. Deze zijn iets goedkoper zelfs dan de EVE's waren.

Ging eigenlijk blind voor EVE omdat geen van deze producneten me eigenlijk iets zegt, en de meeste dan toch EVE pakken ;)

  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

@Yaldair even mailtje doen naar NKON en of geduld. Ze zijn vaker niet op voorraad / te preorderen geweest.
Dus in hoeverre ze niet kunnen leveren kun je daaruit niet opmaken. Vermoed dat ze pas laten perorderen op het moment dat er een container al onderweg is en ze ongeveer weten wanneer deze aankomt.

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • NTS
  • Registratie: Januari 2012
  • Niet online

NTS

Scooper schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 14:37:
Ik vond de stackable oplossing van EEL wel handig, maar zag hem hier nog niet langskomen.
[Afbeelding]
link

Een 32kWh-accu, maar de twee niveau's zijn fysiek van elkaar gescheiden, waardoor dus wat beter te tillen en verplaatsen. Je kan ze op of naast elkaar zetten. De communicatie en busbars gaan buitenom. Dat is niet zo mooi, maar de voordelen wegen misschien wel op tegen de nadelen.

Verder gewoon alles wat je mag verwachten qua specs: T-Class fuse, hydraulische breaker, etc.
Met heating pads erbij zit je op 3325 dollar (5% korting met code 'BF').

Wat zijn jullie gedachten hierbij?
Ziet er netjes uit, t-class fuse en hydraulische breaker is beter dan veel anderen. Heb je ergens reviews/videos kunnen vinden? Die zijn soms wisselend, van "zit super in elkaar" tot "losse draden" of "deze zekering is gevaarlijk".

  • Scooper
  • Registratie: Juni 2001
  • Laatst online: 30-03 17:14
NTS schreef op vrijdag 20 februari 2026 @ 21:47:
[...]


Ziet er netjes uit, t-class fuse en hydraulische breaker is beter dan veel anderen. Heb je ergens reviews/videos kunnen vinden? Die zijn soms wisselend, van "zit super in elkaar" tot "losse draden" of "deze zekering is gevaarlijk".
Nee, niet gevonden. Hij is volgens mij echt spik splinternieuw...Specs idd goed, maar altijd fijn als er ook iemand hands-on een blik op heeft geworpen.

SRK35ZS-W


  • f.welvering
  • Registratie: Oktober 2009
  • Laatst online: 30-03 21:18
Scooper schreef op vrijdag 20 februari 2026 @ 23:19:
[...]


Nee, niet gevonden. Hij is volgens mij echt spik splinternieuw...Specs idd goed, maar altijd fijn als er ook iemand hands-on een blik op heeft geworpen.
Andy van offgrid gragage hinte in een recente video dat hij bezig was met de review van een nieuwe EEL diy box.

WP: DeWarmte PompAO 6.4Kw Hybrid, CV Intergas, Thermostaat Netatmo, 70m2 vvw, PV: 34x 325wp solaredge omvormer en optimizers,Wan ip adres weten? https://mijnips.eu


  • cj1
  • Registratie: Juli 2008
  • Niet online

cj1

2mm zonnepanelen 53% glasbreuk

De temperatuur verhoging van busbars (celverbinders) onder belasting hangt enorm af van de hoeveelheid isolatie. Digikey publiceert een rekentool voor koperlijnen in/op printplaten. Het verschil tussen de benodigde hoeveelheid koper, als het koperligt, dat scheelt enorm.

Een voorbeeld:
  • stroomsterkte: 314A (0.5C bij 628Ah MB56)
  • koperdikte: 2 mm (de celverbinder die YiXiang levert)
  • temperatuurverhoging (Temperaturanstieg/Trise): 10ºC
  • omgevingstemperatuur (ambient temperature): 50ºC (maximale temperatuur in de kast)
  • lengte van het spoor: 84 mm (celdikte + foam tussen de cellen + omweg door U-vorm in het midden van een flexibele celverbinder)
De uitkomsten van die rekentool (hoeveel koper er nodig is om de temperatuur niet meer dan 10ºC te laten stijgen):
  • in de printplaat: 38,017 mm¹ ( ≅ 76 mm²; 6,7 mV spanningsval)
  • op de printplaat: 14,614 mm¹ ( ≅ 29 mm²; 17,4 mV spanningsval)
Dit levert minder koper op dan ik vooraf verwacht had, zeker voor de versie "op de printplaat" (bovenop geen isolatie). Een 0,24 mm isolatie om de busbars laat de temperatuur echter snel oplopen. In dit licht bezien ben ik het wel met Andy eens dat 30 bij 2 mm celverbinders voor de YiXiang MB56 DIY-box wat aan de magere kant is. Aangezien die celverbinders allemaal zo'n oranje isolatiemantel hebben, die er best dik (ruim meer dan 0,24 mm) uit ziet.

Victron's maximale spanningsval van 0,259V in de accukabels is al snel bereikt: zelfs met de 76 mm2 koper variant, bereik je met 15 celverbinders al 101 mV, daar komen de verbinders naar de zekering, de automaat, het BMS, de schroefconnectoren, overgangsweerstanden, waarstanden in BMS en zekering, de aansluitkabels en de (Lynx) busbar nog bij. In dit licht van spanningsval bezien zijn 60 mm2 celverbinders voor een MB56 box (te) weinig koper.

Panasonic WH-MDC05F3E5, PAW-DHWM80ZNT, 3×Fronius IG Plus, Diehl Platinum 2100H, Mean Well TS-200, Studer AJ400-48, 18×Rept CB75, AHED-BMS, Energiek/Greenchoice 3j


  • xcode35
  • Registratie: Januari 2011
  • Laatst online: 18-03 17:15
Scooper schreef op donderdag 19 februari 2026 @ 14:37:
Ik ben op zoek naar de diverse opties voor MB56-cases.

Ik vond de stackable oplossing van EEL wel handig, maar zag hem hier nog niet langskomen.
[Afbeelding]
link

Een 32kWh-accu, maar de twee niveau's zijn fysiek van elkaar gescheiden, waardoor dus wat beter te tillen en verplaatsen. Je kan ze op of naast elkaar zetten. De communicatie en busbars gaan buitenom. Dat is niet zo mooi, maar de voordelen wegen misschien wel op tegen de nadelen.

Verder gewoon alles wat je mag verwachten qua specs: T-Class fuse, hydraulische breaker, etc.
Met heating pads erbij zit je op 3325 dollar (5% korting met code 'BF').

Wat zijn jullie gedachten hierbij?

Verder een offerte van Heymy gekregen in navolging van @The Source. In Europa hebben ze de heating pads nog niet liggen. Daarom de hele set vanuit China. Dus met heating pads en DDP bij 2 stuks 2595 dollar en bij 3 stuks daalt dit naar 2560 dollar per stuk.

Ik vraag mij echt af hoe dit zo goedkoop kan? Alleen de cellen zitten normaal gesproken al op 1600 dollar. Dan de BMS, de case, de shipment...
@The Source Heb jij de cellen al bekeken? Zitten er QR-codes op die je kan uitlezen? Volgens mij produceert alleen EVE nu nog de MB56 toch?
Ik heb vorige maand contact gehad met EEL. Ze stelde in mijn geval voor om niet voor de stackable te gaan, maar voor deze https://eelbattery.myshop...-300a-jk-v19-bms-pre-sale in principe hetzelfde, maar niet stackable en iets goedkoper

  • cj1
  • Registratie: Juli 2008
  • Niet online

cj1

2mm zonnepanelen 53% glasbreuk

De nieuwe EVE 334Ah LF334 datasheet uit september 2025 heeft wat afwijkingen t.o.v. de vorige. Is best vergelijkbaar met de 304Ah voorganger LF304. Gezien de relatief lage cycle-life vermoed ik dat beide cellen van het "winding" type zijn.

Met name secties:
2.1.6 "standaard laadstroom":
  • 0-80% SoC = 1C
  • 80% SoC - 3,5V = 0,8C
  • 3,5V - 3,6V = 0,5C
  • 3,6V - 3,65V = 0,1C
2.1.7 waar in bereik 0-80% SoC laadstroompieken tot 2C gedurende 30 seconde zijn toegestaan
2.1.9 waar in ≥ 30% SoC ontlaad stroompieken tot 3C gedurende 30 seconden zijn toegestaan
2.1.10 AC-IR gestegen van 0,16 mΩ naar 0,18 mΩ
2.1.11 DC-IR nieuw toegevoegd: ≤ 1.2 mΩ bij 25ºC en 50% SoC en 1C gedurende 10s
2.2.2 waar bij 5 temperaturen de relatieve capaciteiten t.o.v. nominaal worden getoond
2.2.5 waar het aantal cycles gelijk is gebleven 4000 cycles bij 25ºC en 2000 cycles bij 45ºC
3.3.1 waar de staalplaat variabel is geworden in dikte: 12~20 millimeter (was 8 mm bij LF304)
3.3.2 "attach a layer of cushioning material" er staat nu expliciet dat XPP foam nodig is _/-\o_ met na compressie een spleet van 3% van de celdikte; bij 72mm is dat een "gap" van 2,16 millimeter. In tabel 5 staat zelfs de afmetingen van het compressieschuim genoemd (191 bij 161 bij 1,3 mm), dus inclusief een dikte van 1,3 millimeter in de Engelse vertaling; al toont de Chinese tekstversie op de pagina daarboven een afmeting per "/mm" (celdikte?)
3.15 de cycle test wordt uitgevoerd inclusief de 300 kgf compressie
4.1 maximaal 700N aan kracht op de polen in longitudinale richting (=gelijk gebleven, zie 2.1 op pagina 10)
4.2.1 de LF334 mag geladen worden onder het vriespunt: -10ºC ~ +65ºC
4.2.4.1 de LF334 mag ontladen worden t/m -35ºC
4.4.2 aanbevolen compressie onder 7kN (700 kgf; was voorheen omschreven als "maximaal 7 kN")
4.4.3 "suggested to reserve 3% expansion space While grouping the cells"
5.1 EoL = 70% SoH bij 25ºC of IR ≥ 150% van IR-nieuwstaat

Grootste gemis is dat bij deze serie de energie-efficiënte (eta: η) niet wordt gespecificeerd.

[ Voor 3% gewijzigd door cj1 op 28-02-2026 13:20 . Reden: Winding type ]

Panasonic WH-MDC05F3E5, PAW-DHWM80ZNT, 3×Fronius IG Plus, Diehl Platinum 2100H, Mean Well TS-200, Studer AJ400-48, 18×Rept CB75, AHED-BMS, Energiek/Greenchoice 3j


  • Peter_v_m
  • Registratie: April 2023
  • Laatst online: 09:43
Goedemiddag,
Inmiddels ook voornemens een ESS systeem te gaan bouwen met een Victron omvormer en 2x DIY Yixiang 16 Kwh boxen.
En lees al een aardig tijdje mee in verschillende topics over dit onderwerp en ben inmiddels heel wat wijzer geworden.

Nu worden de Yixiang boxen over het algemeen rechtstreeks aangesloten met de accukabels rechtstreeks op zoals ik het wil doen op een Lynx Class-T Power in busbar.
Stel je wil tijdens onderhoud/aanpassing ..ect de accu's even losnemen (uiteraard als alles buiten bedrijf is), ben je toch genoodzaakt om de accupolen los te nemen.
Ik zat te denken om ze stekker baar te maken met bijvoorbeeld Anderson connectoren.
Heeft iemand hier ervaring mee, en is dit een betrouwbare verbinding of zeggen jullie niet doen?
Blijft natuurlijk wel weer een overgang en mogelijke overgangsweerstand.
Dus twijfel een beetje..

  • V_ger
  • Registratie: September 2009
  • Laatst online: 30-03 08:49
Peter_v_m schreef op zaterdag 28 februari 2026 @ 15:51:
Goedemiddag,
Inmiddels ook voornemens een ESS systeem te gaan bouwen met een Victron omvormer en 2x DIY Yixiang 16 Kwh boxen.
En lees al een aardig tijdje mee in verschillende topics over dit onderwerp en ben inmiddels heel wat wijzer geworden.

Nu worden de Yixiang boxen over het algemeen rechtstreeks aangesloten met de accukabels rechtstreeks op zoals ik het wil doen op een Lynx Class-T Power in busbar.
Stel je wil tijdens onderhoud/aanpassing ..ect de accu's even losnemen (uiteraard als alles buiten bedrijf is), ben je toch genoodzaakt om de accupolen los te nemen.
Ik zat te denken om ze stekker baar te maken met bijvoorbeeld Anderson connectoren.
Heeft iemand hier ervaring mee, en is dit een betrouwbare verbinding of zeggen jullie niet doen?
Blijft natuurlijk wel weer een overgang en mogelijke overgangsweerstand.
Dus twijfel een beetje..
Echt waarom zou je dat willen? Wat voor een onderhoud denk je dan te gaan doen waarbij alles los moet?
Extra connecties zou je juist niet moeten willen.
Ik heb sinds ik mijn systeem in bedrijf heb genomen nog nooit de accukabels los gehad. Wel spanningsloos gemaakt voor wijzigingen etc, maar niet los.

ZP, Gasloos sinds 2017, Nibe F1155, 12.4kWp 30° O/W + 4.4kWp 0°, 3x Victron MP2-5000 + 60 kWh


  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

@Peter_v_m

Vat me niet verkeerd op s.v.p. maar jouw idee klinkt als van iemand zonder enige praktijk ervaring. Een stekker op een accu ivm onderhoud klinkt mij heul gek in de oren.

Wat voor een onderhoud dan? En welk voordeel geeft een stekker dan als je maar 2 polen hoeft los te schroeven (voorzien van een kabel oog).

Dit levert je misschien 1 minuut tijdwinst op voor een handeling die je misschien nooit hoeft uit te voeren maar wel altijd voor extra weerstand/ rendement verlies zorgt voor de gehele levensduur van je accu.

Behalve dat is een degelijke Anderson stekker ook niet goedkoop.

En nogmaals in welk scenario zou je je accu’s snel willen kunnen afkoppelen?

Mijn tip begin zonder jouw voornemen om een stekker te gebruiken, een stekker kun je er altijd nog tussen zetten en je zult na 6 maanden in productie jezelf nog eens over je hoofd krabbelen waarom je dit ooit bedacht had.

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • Peter_v_m
  • Registratie: April 2023
  • Laatst online: 09:43
Ja dat was ook de twijfel moet ik dat inderdaad willen, vroeg me af of iemand daar ervaring mee had.
Maar heb al besloten om er vanaf te zien.
En inderdaad zijn ze erg duur rond de 25 euro per stuk, dat maal 4 voor 2 boxen is alweer 100 euro.
Weggegooid geld dus.

  • BenSKIP
  • Registratie: Oktober 2015
  • Laatst online: 30-03 12:15
Een Anderson stekker voor een accu? 4 metalen die je (met enige kracht) tegen elkaar aanlegt. Dat zou ik vanwege deze connectie al niet eens doen.

  • zunrob
  • Registratie: April 2009
  • Laatst online: 11:22
Ik heb wat gezocht in het topic, maar over AccuNoord lees ik goede en minder goede verhalen. Ik wil graag nieuwe 50mm2 kabels laten persen met M8 oog aan beide zijden. Wat is de nu de beste (web)shop/waar hebben jullie goede ervaringen mee?

  • John245
  • Registratie: Januari 2020
  • Laatst online: 08:03
zunrob schreef op woensdag 4 maart 2026 @ 11:41:
Ik heb wat gezocht in het topic, maar over AccNoord lees ik goede en minder goede verhalen. Ik wil graag nieuwe 50mm2 kabels laten persen met M8 oog aan beide zijden. Wat is de nu de beste (web)shop/waar hebben jullie goede ervaringen mee?
Ik heb goede ervaringen met AccuNoord

Tibber; 3-fase Victron ESS, 38,4 kWh opslag; gasloos sinds 2013; Nibe F1245-10PC; SAP; HomeSeer4; Proxmox 8


  • Yaldair
  • Registratie: April 2012
  • Laatst online: 10:48
Even een vraag voor de ervaringsdeskundigen onder ons:
- welke dingen kwam je tegen waar je van te voren niet op voorbereid was?

Ik lees (hier, maar ook elders) dat mensen die zelfs een achtergrond hebben in electro toch dingen tegen kwamen waar ze niet van bewust waren. Echter, wordt er zelden tot nooit gezegd wat precies. Met het oog op veiligheid en anderen te helpen, vroeg ik me af wat voor dingen jullie tegen zijn gekomen wat je niet had verwacht.

Zelf ben ik nu aan het wachten op de (EEL-v6pro) boxes. Wil ik een extra soort (plexiglas?) kast maken om de batterijen heen met afzuiging. Dan als straks de boxes er zijn kabels allemaal monteren en pas op het laatst de daadwerkelijke cellen monteren en dan alles spanningsvrij aansluiten. En dan de box afronden door op laatst de "midden-bar" aansluiten (zeg maar 2x24V connecten). Dan of deksel erop of misschien een plexiglas/polycarbonaat replacement deksel. (makkelijker te inspecteren). Die kan echter wel smelten...doet metaal iets minder snel.

  • zunrob
  • Registratie: April 2009
  • Laatst online: 11:22
zunrob schreef op woensdag 4 maart 2026 @ 11:41:
Ik heb wat gezocht in het topic, maar over AccNoord lees ik goede en minder goede verhalen. Ik wil graag nieuwe 50mm2 kabels laten persen met M8 oog aan beide zijden. Wat is de nu de beste (web)shop/waar hebben jullie goede ervaringen mee?
Nog even hierop terugkomend: ik had nagevraagd hoe breed de kabelschoenen van een 50mm2 en 70mm2 zijn voor M8, en ze gaven aan 21 en 23 mm. Dit voelt wel heel erg breed. De 50mm2 kabels die ik nu heb (ergens anders vandaan) lijken veel smaller te zijn. Zijn er daadwerkelijk zoveel verschillende maten? Want ik vraag me af of die 23mm wel past in de DC switch.

  • HyperBart
  • Registratie: Maart 2006
  • Laatst online: 12:12
zunrob schreef op donderdag 5 maart 2026 @ 11:02:
[...]


Nog even hierop terugkomend: ik had nagevraagd hoe breed de kabelschoenen van een 50mm2 en 70mm2 zijn voor M8, en ze gaven aan 21 en 23 mm. Dit voelt wel heel erg breed. De 50mm2 kabels die ik nu heb (ergens anders vandaan) lijken veel smaller te zijn. Zijn er daadwerkelijk zoveel verschillende maten? Want ik vraag me af of die 23mm wel past in de DC switch.
M8 op 70mm² is idd best breed, thans bij mij toch ook, ik zat daardoor ook gewrongen met een aantal punten voor aan te sluiten/aan te draaien.

  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

@Yaldair
Zorg dat je het juiste geisoleerde gereedschap hebt, een degelijke betrouwbare nauwkeurige multimeter, meter om de interne weerstand van je accu cellen te kunnen meten en een schone werkruimte.
Afhankelijk van jouw situatie kun je bepalen wat de beste volgorde is qua bouwen maar denk ook gewoon in blokken.

De Accu's zijn gewoon een bouwblok die je rustig direct kunt opbouwen in alle rust.
Ik heb eerst de boxes uitgepakt / en alle spullen eruit genomen en gechecked of alles compleet was en voorbereid voor de instalatie van de cellen.
Gewoon een algehele kwaliteits controle.

De cellen heb ik na ophalen bij NKON allemaal gecontroleerd (internet weerstand en spanning gemeten) gelabeled en gedocumenteerd in een Excel file.

Daarna heb ik in alle rust de cellen geplaatst in de doos en rustig alles aangesloten. Zorg dat je hier gewoon rustig werkt met goed en geisoleerd gereedschap en zorg dat je op delen waar je niet aan werkt een stuk karton of ander isolerend materiaal legt zodat mocht er iets op / in vallen je niet risico loopt op een kortsluiting.
Rust is hier belangrijk.
Er zijn overigens ook talloze filmpjes op youtube te vinden hoe je dit het beste kunt doen.
Zorg dat je de juiste gegevens hebt voor wat betreft de aanhaal momenten van de cellen die je gebruikt en een degelijke moment sleutel die nauwkeurig genoeg is.

Als je eenmaal 1 accu klaar hebt, zet je (indien aanwezig) de schakelaar / breaker om en het BMS uit en vervolgens heb je gewoon een spanningsloze accu box.
Bedenk je overigens wel dat dergeiljke boxen loeizwaar zijn en niet te tillen zijn voor 1 persoon. Denk goed na waar je ze opbouwd en hoe je ze uiteindelijk op de juiste plek gaat krijgen.

Vervolgens kun je ervoor kiezen om de bekabeling of bus bars aan te leggen, maar dat kun je ook op voorhand al gedaan hebben.
Ook hier weer belangrijk om alle verbindingen op het juiste moment vast te zetten.

Ook aan te bevelen is een thermische camera (ik heb een flir voor onder mijn iphone die zijn best betaalbaar) om alle verbindingen direct na in gebruik name onder load eens goed in de gaten te houden om te voorkomen dat je ergens een slechte verbinding hebt (die worden goed warm dus snel zichtbaar op een dergelijke camera).

Rustig werken, zorg dat je goed geïnformeerd ben (en check dat nog een keer) dan werk je veilig en houdt je alles heel.
Dat is mijn devies / advies.

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • zunrob
  • Registratie: April 2009
  • Laatst online: 11:22
HyperBart schreef op donderdag 5 maart 2026 @ 11:05:
[...]


M8 op 70mm² is idd best breed, thans bij mij toch ook, ik zat daardoor ook gewrongen met een aantal punten voor aan te sluiten/aan te draaien.
Hmm. Ik twijfel een beetje tussen 50mm2 en 70mm2, voor een lengte van 2 meter. Maximaal 240A 48V. Met 50mm2 past de kabelschoen dus beter.

Hoe bedoel je precies 'gewrongen met aan sluiten'?

Tevens knijpen zij kabels handmatig, ik meen dat vanaf 50mm2 je veel liever hydraulisch laat krimpen? Iemand alternatieve adressen?

[ Voor 12% gewijzigd door zunrob op 05-03-2026 11:51 ]


  • HyperBart
  • Registratie: Maart 2006
  • Laatst online: 12:12
zunrob schreef op donderdag 5 maart 2026 @ 11:36:
[...]


Hmm. Ik twijfel een beetje tussen 50mm2 en 70mm2, voor een lengte van 2 meter. Maximaal 240A 48V. Met 50mm2 past de kabelschoen dus beter.

Hoe bedoel je precies 'gewrongen met aan sluiten'?

Tevens knijpen zij kabels handmatig, ik meen dat vanaf 50mm2 je veel liever hydraulisch laat krimpen? Iemand alternatieve adressen?
Bij mijn eerste build heb ik zelf geperst maar die tang werd in een kapotte case geleverd dus die heb ik teruggestuurd. Ik vond het wel fijn om het allemaal eens zelf te doen maar met mijn uitbreiding die ik eerstdaags ga zetten laat ik gewoon de restjes op maat knippen bij uw-accuwinkel.

Wat ik bedoel met gewrongen is dat ik bv het M8 kabel oog niet "in line" met een zekeringhouder heb gezet omdat het M8 oog aan de uiterste kant een uitstulpend boogje heeft, dus ik heb het 90 graden gedraaid en dus "hoeks" op mijn fusehouder moeten zetten zodat deze niet "omhoog kwam" omdat er isolatiemateriaal onder zat omdat dat boogje overhangt.
Geen idee waar dat aan ligt maar het past mooi en correct nu met maximaal contact oppervlak.

Ik zou altijd hydraulisch krimpen. Met 240A, kom je dan toe met 50mm² ja? Heb je dat in de calculator gegooid en de opgaande en retour bij elkaar geteld?

[ Voor 8% gewijzigd door HyperBart op 05-03-2026 13:26 ]


  • Jazsie
  • Registratie: Juni 2006
  • Laatst online: 09:04
zunrob schreef op donderdag 5 maart 2026 @ 11:36:
[...]


Hmm. Ik twijfel een beetje tussen 50mm2 en 70mm2, voor een lengte van 2 meter. Maximaal 240A 48V. Met 50mm2 past de kabelschoen dus beter.

Hoe bedoel je precies 'gewrongen met aan sluiten'?

Tevens knijpen zij kabels handmatig, ik meen dat vanaf 50mm2 je veel liever hydraulisch laat krimpen? Iemand alternatieve adressen?
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/lJVigMfkuQcI4ioEjcvbRG1qoyk=/800x/filters:strip_exif()/f/image/UEKK1fGBGpALRfQdZteC5FMz.png?f=fotoalbum_large

70mm2 is dus het advies...

Ik heb al mijn kabels zelf geknepen, prima te doen !
>> https://www.amazon.nl/dp/B00L9044RA

6200 Wp | eGolf 32kWh | ESS Victron 18kWh


  • Ferrox1
  • Registratie: Augustus 2008
  • Laatst online: 08:34
Japie.G schreef op vrijdag 22 augustus 2025 @ 15:11:
[Afbeelding][Afbeelding][Afbeelding]
[Afbeelding][Afbeelding][Afbeelding]
[Afbeelding]
Toch nog even wat tijd gevonden.

Bedoeling is eerst op ac-in alleen draaien, later ook noodstroom (hele huis).

Ac-in is nu gekoppeld aan een 4p b25 automaat welke tijdelijk dienst doet als werkschakelaar. Aan de huis meterkast kant zit de 10mm2 kabel nog op een b25 aardlekautomaat. Nu dus niet selectief op mijn 25a netbeheerder hoofdschakelaars, maar dat is dan nu maar zo. De automaten zijn straks nodig voor de hele ac-out configuratie en heb ik dus al.

[Afbeelding]]

Gridmeter is geplaatst, had hem toch al gekocht..

Wat rest nog:
- aarde kabels voor diy boxen
- laatste kabelmanagement
- kappen plaatsen
- cerbo en gridmeter aan netwerk pluggen

- pre loaden met weerstand (heb weerstand, maar hoe pak ik dit aan?
- classT fuses plaatsen zodat accu’s gekoppeld worden aan busbar.

Voor nu, ziet er iemand hele domme fouten van mij waardoor ik onveilige situaties maak?
Ik wil een vergelijkbaar systeem gaan bouwen (maar dan met de 6k5 omvormers, die waren er toen nog niet). Heb jij een boodschappenlijst? want ik zit nu je plaatje te ontleden kwa onderdelen ;) . Maar wellicht dat ik straks wat vergeet.

Je hebt geen smart shunt er in zitten of wel? met noodknop, brandmelder en CO melder voorziening?

  • zunrob
  • Registratie: April 2009
  • Laatst online: 11:22
Klopt @HyperBart en @Jazsie, 70 mm2 is de juiste dikte. Alleen begrijp ik dat zij dan een punt krimp zetten in plaats van een zeskant. Ik heb in mijn hoofd zitten dat zo een krimp rondom veel beter is dan een punt krimp, maar ik hoor graag waarom ik ongelijk heb.

  • HyperBart
  • Registratie: Maart 2006
  • Laatst online: 12:12
@Jazsie ik had initieel ook die tabel maar de Victron app voor kabels te berekenen gaf met die lengte andere resultaten. @zunrob slotsom is wel dat het veiliger is om dikker te gaan dan strikt noodzakelijk is, strikt noodzakelijk is dan voor interpretatie vatbaar op basis van 2 informatiebronnen bij Victron.

Over zeskant en puntkrimp kan ik niets over zeggen, ik heb ook met die KATSU geknepen die @Jazsie had maar daar was de gele koffer/kist van beschadigd dus die is netjes teruggegaan, tang deed het wel prima verder.

  • DavidZH
  • Registratie: Oktober 2008
  • Laatst online: 12:47
zunrob schreef op donderdag 5 maart 2026 @ 15:35:
Klopt @HyperBart en @Jazsie, 70 mm2 is de juiste dikte. Alleen begrijp ik dat zij dan een punt krimp zetten in plaats van een zeskant. Ik heb in mijn hoofd zitten dat zo een krimp rondom veel beter is dan een punt krimp, maar ik hoor graag waarom ik ongelijk heb.
Bij deze dan:
ik ga hier nu uit van het systeem van Klauke, maar Intercable en Cimco zijn bij mijn weten vergelijkbaar.
Sandaard kabelschoenen, die zijn kort, krimp je één keer zeskant met klasse 2 kabel (stug met weinig losse twijnen) en klasse 5 en 6 kabel (soepel en supersoepel) gebruik je doornpersing ("puntkrimp") of kerfpersing (vergelijkbaar, maar met meerdere punten). Dat heeft te maken met de vulling van het koper in de schoen. Het ene merk draad heeft meer lucht als het ander merk door iets andere manier van de kabel slaan.
Bij de langere Dynamic kabelschoenen gebruik je voor alle kabeltypen één of meer zeskantpersingen, tot 8 aan toe bij 300mm2. De schoenen hebben een iets kleinere binnenmaat en dikkere wand
Bij soepele kabels (en ik hoop niet dat je met 70mm2 klasse 2 bij je ESS aan het knooien bent) gebruik ik het liefste korte schoenen met doornpersing. Je kan ze met een gerust hart bestellen.

  • Flesdop
  • Registratie: December 2003
  • Laatst online: 12:24
DavidZH schreef op donderdag 5 maart 2026 @ 17:52:
[...]


Bij deze dan:
ik ga hier nu uit van het systeem van Klauke, maar Intercable en Cimco zijn bij mijn weten vergelijkbaar.
Sandaard kabelschoenen, die zijn kort, krimp je één keer zeskant met klasse 2 kabel (stug met weinig losse twijnen) en klasse 5 en 6 kabel (soepel en supersoepel) gebruik je doornpersing ("puntkrimp") of kerfpersing (vergelijkbaar, maar met meerdere punten). Dat heeft te maken met de vulling van het koper in de schoen. Het ene merk draad heeft meer lucht als het ander merk door iets andere manier van de kabel slaan.
Bij de langere Dynamic kabelschoenen gebruik je voor alle kabeltypen één of meer zeskantpersingen, tot 8 aan toe bij 300mm2. De schoenen hebben een iets kleinere binnenmaat en dikkere wand
Bij soepele kabels (en ik hoop niet dat je met 70mm2 klasse 2 bij je ESS aan het knooien bent) gebruik ik het liefste korte schoenen met doornpersing. Je kan ze met een gerust hart bestellen.
Een plaatje bij je uitleg :)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/UulaO9r1XzpUYCpnfDIAK2uEtQQ=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():strip_exif()/f/image/662X5QwMNaw6IO5CdetX54O3.png?f=user_large

Op marktplaats staan regelmatig kabelperstangen te koop voor gunstige bedragen welke je eventueel weer kunt verkopen als je klaar bent.

[ Voor 5% gewijzigd door Flesdop op 06-03-2026 09:22 ]


  • The Source
  • Registratie: April 2000
  • Laatst online: 11:56
Mijn kabel schoenen van accunoord (90mm met M8 en M10) waren ook te groot voor mijn Smartshunt waar ik een 3d printed cover overheen wilde zetten.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/1k42fTQA5M-wn-zdRMQpA05k2qQ=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/VyVIFpDlZJCCvjCNEkJf8dmb.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/HPaH_QlASlaMcHK0Th8_Hfuy1IA=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/pkFDObjbZUIazZi5xxFEFvDy.jpg?f=fotoalbum_tile

  • SHIFTER [NL]
  • Registratie: November 2010
  • Laatst online: 18-03 14:48
Heren een vraagje waar ik nog niet helemaal uit kom.

In de BMS staat Soc 0-Volt op 2.640 (volgens settings Andy). Dit zou inhouden dat de accu bij (2.64x16) 42.24V leeg zou moeten zijn.

Laatst een test gedaan met de accu tot 0% ontladen (staat standaard op 10%), echter zie ik geen lagere waarde dan 49.02V ( in de log van VRM) waarna er een Low battery: Alarm melding kwam.

Is er ergens anders nog een setting te vinden die ervoor zorgt dat het 0% voltage niet bereikt wordt?
Het voelt nu alsof er nog energie in de batterij zit waar niks mee gedaan wordt. En dus ook ontladen tot 10% niet klopt en in werkelijkheid 20% is (even overdreven).

3x Victron MP2-5000 | 32 kWh thuisaccu | 7.230 Wp Zonnepanelen | Gasloos | WP Boiler | Lucht-Lucht WP


  • HyperBart
  • Registratie: Maart 2006
  • Laatst online: 12:12
The Source schreef op vrijdag 6 maart 2026 @ 14:42:
Mijn kabel schoenen van accunoord (90mm met M8 en M10) waren ook te groot voor mijn Smartshunt waar ik een 3d printed cover overheen wilde zetten.
[Afbeelding][Afbeelding]
Wil je die tekening eens even delen aub?

  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

SHIFTER [NL] schreef op dinsdag 10 maart 2026 @ 11:56:
Is er ergens anders nog een setting te vinden die ervoor zorgt dat het 0% voltage niet bereikt wordt?
Wellicht dat je in VEConfigure andere waardes hebt staan voor minimale voltages en die nu niet overeenkomen met je BMS ?

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • SHIFTER [NL]
  • Registratie: November 2010
  • Laatst online: 18-03 14:48
cyclone schreef op dinsdag 10 maart 2026 @ 12:59:
[...]

Wellicht dat je in VEConfigure andere waardes hebt staan voor minimale voltages en die nu niet overeenkomen met je BMS ?
Die ga ik inderdaad nog even checken, goede!

3x Victron MP2-5000 | 32 kWh thuisaccu | 7.230 Wp Zonnepanelen | Gasloos | WP Boiler | Lucht-Lucht WP


  • surcharge
  • Registratie: September 2025
  • Laatst online: 07:35
Kleine update over de auto op- en ontladen.

Ik ben nog steeds in de experimenteerfase.

Ik heb nu een bordje gekocht die via de homeplug standaard moet kunnen communiceren met de EV als 'laadstation'. Waarschijnlijk heb ik iets nodig om het draagsignaal van -12V/12V te regelen voor het draagsignaal en dan moet het mogelijk zijn te communiceren met de auto.

Om daarna nog daadwerkelijk toegang te krijgen tot de accu, moet ik daarnaast nog laten zien aan de auto dat het gevraagde (tot 400v) voltage over de DC polen loopt voor de verbinding tot stand komt, waar een bestaand circuit voor wordt aangepast. https://github.com/dalath...ge-source#modified-hia4v1

Heb nog een paar dingen besteld, hopelijk kan ik binnenkort experimenteren!

  • thomke
  • Registratie: November 2011
  • Laatst online: 10:32
Ik ben ook van plan zelf een thuisbatterij te bouwen.

Ik dacht altijd van de LFP 314ah cellen te gebruiken:
https://www.nkon.nl/eve-mb31-prismatic-314ah-lifepo4-3-2v-single-stud-grade-a.html

maar nu zag ik ook deze 334ah cellen voor de zelfde prijs.. hier spreken ze wel over 'A-' grade
https://www.nkon.nl/eve-lf334-334ah-lifepo4-3-2v-single-stud-grade-a.html


ik ben vanplan 16 cellen te gebruiken

Welke gebruik ik best? (ze hebben dezelfde prijs)

  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 11:15

pvg

thomke schreef op zaterdag 14 maart 2026 @ 10:00:
Ik ben ook van plan zelf een thuisbatterij te bouwen.

Ik dacht altijd van de LFP 314ah cellen te gebruiken:
https://www.nkon.nl/eve-mb31-prismatic-314ah-lifepo4-3-2v-single-stud-grade-a.html

maar nu zag ik ook deze 334ah cellen voor de zelfde prijs.. hier spreken ze wel over 'A-' grade
https://www.nkon.nl/eve-lf334-334ah-lifepo4-3-2v-single-stud-grade-a.html


ik ben vanplan 16 cellen te gebruiken

Welke gebruik ik best? (ze hebben dezelfde prijs)
MB30/31 EVE zit meestal tegen de 330Ah met weinig variatie in een batch. Die LF334 A- cellen hebben meer variatie (min. 336Ah) en een kortere levensduur… En single studs. Tja, is een paar Ah je dat waard?

  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

@thomke
De vergelijking is aan jouzelf om te maken natuurlijk.
Maar kort even gekeken de 314 cellen hebben een spec van 8000 cycles voor ze op 70% SoH zin de 334 "maar" 4000 cycles. tot 80%SoH.

Geheel aan jou use case nu of je dat belangrijk vindt al dan niet.

Dan nog even een sidenote. Gezien type vraag wat je stelt vermoed ik dat je nog niet veel tijd hebt gespendeerd om je goed in te lezen (de informatie is behoorlijk evident en er is heel veel te vinden over de MB31 cellen hier op het forum maar ook zo goed als alle bronnen die over zelfbouw accus gaan.

Punt wat ik wil maken is dat je niet te licht moet denken over zelfbouw van een accu en al helemaal niet over de totale oplossing (dus inclusief de omvormers e.d.).
Zorg dat je je hele use case hebt uitgewerkt (hoeveel opslag capaciteit heb ik nodig, hoeveel vermogen moet de oplossing kunnen leveren, wil ik gaan handelen (DESS) of mijn eigen zonnestroom onder mijn eigen dak houden ect.etc.

Op basis daarvan kun je je cellen kiezen (hoe hard moeten ze kunnen laden / ontladen) en daarbij de omvormers / laders etc etc.

Succes !

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • thomke
  • Registratie: November 2011
  • Laatst online: 10:32
@cyclone
ik zal de 314 cellen gebruiken ;)

Ik ben vanplan om te starten met 1 victron multiplus II (5000VA) in combinatie met een smartshunt en een cerbo
een 16kWh batterij en een jk smart active BMS

(ik ben van plan Robbert DIY projects zijn methode te volgen, en alles reeds voorzien dat ik dan later kan uitbreiden naar 3 victrons, en eventueel 32kWh batterij)

volgens de simulatie hier met mijn data van afgelopen jaren:
https://www.flexicap.be/huishoudelijk
zou de terugverdien tijd rond de 5 - 6 jaar zijn (er van uitgaan dat dit mij €3000 kost)

  • habbekrats
  • Registratie: December 2002
  • Laatst online: 12:46
@thomke De vragen die ik stel als eerste:
Wil je een thuibatterij
Wil je een DIY, 1/2 DIY of een koop systeem compleet.
Heb je skills voor DIY?
Heb je daar de juiste gereedschappen voor
Bezit je elektrotechnische kennis.
Ben je handig met software


edit
3000 euro lijkt mij krap
batterijcellen ~ 1200euro
case met bms ~ 500-600 euro
MPII 700 euro
smartshunt 100 euro
cerbo 215 euro
dc bekabeling + kabelschoenen 100-200 euro
dc zekeringen 50 euro
AC bekabeling automaten 100-500euro

Als ja later naar 3fase wil zou ik de installatie daar wel op voorbereiden.

[ Voor 39% gewijzigd door habbekrats op 14-03-2026 11:10 ]

http://www.pvoutput.org/list.jsp?id=46229&sid=42168


  • thomke
  • Registratie: November 2011
  • Laatst online: 10:32
habbekrats schreef op zaterdag 14 maart 2026 @ 11:02:
@thomke De vragen die ik stel als eerste:
Wil je een thuibatterij
Wil je een DIY, 1/2 DIY of een koop systeem compleet.
Heb je skills voor DIY?
Heb je daar de juiste gereedschappen voor
Bezit je elektrotechnische kennis.
Ben je handig met software
ik wil DIY, (enige wat echt rendabel is, en ook leuk om te doen)
Skills heb ik zeker (ik werk aan industriële elektrische installaties / PLC programmeur, dus vooral opstarten en fout zoeken)
in huis (nieuwbouw) heb ik alle technieken zelf voorzien
juiste gereedschap zal ik nog moeten aankopen (moment sleutels / perstang voor de klemmen op de kabels te steken) maar meettoestel en dergelijke heb ik dus wel.

handig met software? ja, ik draai alles met homeassitant hier, nu heb ik reeds een dynamisch contract en ga ik mijn auto laden (smartevse laadpaal) tijdens de goedkoospte uren, zelfde met de warmtepomp. dit allemaal rekening houdend met het capaciteits tarrief hier in België

  • Flesdop
  • Registratie: December 2003
  • Laatst online: 12:24
thomke schreef op zaterdag 14 maart 2026 @ 10:59:
@cyclone
ik zal de 314 cellen gebruiken ;)

Ik ben vanplan om te starten met 1 victron multiplus II (5000VA) in combinatie met een smartshunt en een cerbo
een 16kWh batterij en een jk smart active BMS

(ik ben van plan Robbert DIY projects zijn methode te volgen, en alles reeds voorzien dat ik dan later kan uitbreiden naar 3 victrons, en eventueel 32kWh batterij)

volgens de simulatie hier met mijn data van afgelopen jaren:
https://www.flexicap.be/huishoudelijk
zou de terugverdien tijd rond de 5 - 6 jaar zijn (er van uitgaan dat dit mij €3000 kost)
Zie zijn video's vooral als entertainment en niet als voorbeeld. Voorbeelden en informatie kun je beter hier vandaan halen.

  • bbbrumbrum
  • Registratie: November 2003
  • Niet online
habbekrats schreef op zaterdag 14 maart 2026 @ 11:02:
@thomke De vragen die ik stel als eerste:
Wil je een thuibatterij
Wil je een DIY, 1/2 DIY of een koop systeem compleet.
Heb je skills voor DIY?
Heb je daar de juiste gereedschappen voor
Bezit je elektrotechnische kennis.
Ben je handig met software


edit
3000 euro lijkt mij krap
batterijcellen ~ 1200euro
case met bms ~ 500-600 euro
MPII 700 euro
smartshunt 100 euro
cerbo 215 euro
dc bekabeling + kabelschoenen 100-200 euro
dc zekeringen 50 euro
AC bekabeling automaten 100-500euro

Als ja later naar 3fase wil zou ik de installatie daar wel op voorbereiden.
waarom cerbo ipv een mp gx?

  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

@bbbrumbrum cerbo is makkelijker als je sowieso denkt ooit nog eens naar de 3 fasen te willen.
Sowieso vind ik (maar mening geen feit) de Cerbo prettiger werken, makkelijke te vervangen mocht er eens iets mis mee zijn.
Dus ik snap die keuze wel, zou ook altijd mijn advies zijn voor een ESS, de MP gx zie ik meer als een oplossing voor campers / boten waar ruimte beperkt is.

@thomke ah mijn aanname in deze was dus verkeerd, als jij je in de industriele automatisering bevind heb jij vast voldoende kennis ook om je heen die je kunnen adviseren voor wat betreft elektrotechniek.
En ik kijk ome Robert ook, mooie inventieve vent die veel goed uitlegt maar soms ook wel wat details vergeet (in mijn bescheiden mening). Maar dat helpt je idd al een heel eind op weg.

Meer kennis kun je opdoen in de lange topics hier op tweakers, ik weet het ze zijn lang maar lees ze rustig eens door en je zult zien dat je op goede ideeën zult stuiten die je mogelijk voor je de boel aanschaft tot een betere oplossing zullen brengen.

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 11:15

pvg

(ik ben van plan Robbert DIY projects zijn methode te volgen, en alles reeds voorzien dat ik dan later kan uitbreiden naar 3 victrons, en eventueel 32kWh batterij)
Als je uitbreidt naar 3 fasen, dan is 32kWh eigenlijk al te weinig. Dus laat dat “eventueel” maar weg.

  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

@pvg
Wat bedoel je precies ? Ik heb mijn 3 fase set (3 x MP II 5000VA) een half jaar op 32kWh gedraaid ik zie het verband tussen het aantal fases en de opslag capaciteit niet helemaal ?

Wellicht bedoel je dat je daarmee niet alle omvormers hun capaciteit qua laden / ontladen kunnen halen op basis van de MB31 ? Dan heb je een punt maar botweg stellen dat een 3 fasen victron oplossing te weinig opslag capaciteit heeft aan 32kWh is onjuist.

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 11:15

pvg

cyclone schreef op zaterdag 14 maart 2026 @ 13:48:
@pvg
Wat bedoel je precies ? Ik heb mijn 3 fase set (3 x MP II 5000VA) een half jaar op 32kWh gedraaid ik zie het verband tussen het aantal fases en de opslag capaciteit niet helemaal ?

Wellicht bedoel je dat je daarmee niet alle omvormers hun capaciteit qua laden / ontladen kunnen halen op basis van de MB31 ? Dan heb je een punt maar botweg stellen dat een 3 fasen victron oplossing te weinig opslag capaciteit heeft aan 32kWh is onjuist.
Goed lezen. Ik stel dat 16kWh te weinig is voor 3 fasen (en dat je dus zeker minstens 32kWh nodig hebt). (Thomke impliceerde dat hij/zij? mogelijk een 3 fasen systeem aan een 16kWh pakket wilde hangen.)
Een 3 fasen Victron systeem is minimaal 3x3kVA. Dat kan langdurig ca 150-180A ontladen en dat is meer dan de aanbevolen 0.2-0.3C voor een enkel 16kWh pakket.
32kWh is aan de krappe kant voor 3x5kVA en zeker voor de nieuwe 6k5.

[ Voor 5% gewijzigd door pvg op 14-03-2026 21:45 ]


  • habbekrats
  • Registratie: December 2002
  • Laatst online: 12:46
pvg schreef op zaterdag 14 maart 2026 @ 10:38:
[...]

MB30/31 EVE zit meestal tegen de 330Ah met weinig variatie in een batch. Die LF334 A- cellen hebben meer variatie (min. 336Ah) en een kortere levensduur… En single studs. Tja, is een paar Ah je dat waard?
Ik draai ook met 3 x MPII 5000 met een 3fasen setup 32kwh. Mocht ik tijdens offgrid eens 15kw nodig zijn dan is dit ~0,5C lijkt mij geen probleem. Het handelen met DESS heb ik beperkt tot 8kw dan zit ik rond 0,25C.

Mijn dagelijks verbruik ligt ~10kwh met een volle accu zou ik dan 3 dagen offgrid kunnen draaien. Met de 5kwp pv kan ik de zonnige maanden volledig offgrid blijven.

http://www.pvoutput.org/list.jsp?id=46229&sid=42168


  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

Pwoei
met je verkeerde been uit bed gestapt ? Vroeg toch niet voor niets "wat bedoel je ?"

Wellicht was jouw niet onderbouwde oneliner misschien beetje onduidelijk ? (er staan 2 duimpjes bij die post dus ik was in ieder geval niet de enige die het niet helemaal duidelijk was).

[ Voor 15% gewijzigd door cyclone op 15-03-2026 22:09 ]

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • Marlon12
  • Registratie: Oktober 2013
  • Laatst online: 10:49
pvg schreef op zaterdag 14 maart 2026 @ 13:11:
[...]

Als je uitbreidt naar 3 fasen, dan is 32kWh eigenlijk al te weinig. Dus laat dat “eventueel” maar weg.
Ik ben wel benieuwd hoe iedereen dat ziet, ik stel over 2 weken 3x 4K5 in bedrijf met een 16kwh batterij. Het doel is om zonne-energie mee te nemen naar het nachtverbruik, daarmee is de capaciteit prima en 0,2 tot 0,3C in de nacht ook voldoende (geen WP). De keuze is ook gekomen omdat we op west 8x500wp bij wilde leggen en mooi de omvormers met 0% BTW kunnen installeren. Zelf installatie drukt de kosten, plug in hybrid gebruiken om overtollige zon in te stoppen met een Victron lader en in een nood situatie onszelf aanpassen naar de capaciteit en het weer.

Economisch misschien niet optimaal, maar dat is ook niet nodig. Leuke hobby, de zonnepaneel verdienen zichzelf dit jaar met salderen al flink terug en de Victron met ESS is een mooi stukje techniek in huis met back up functionaliteit (heel het huis op AC out, grid op AC in).

Maar nu ben ik zeer benieuwd waarom ik met 16Kwh dus zoveel te weinig heb.

  • Ersus
  • Registratie: Oktober 2020
  • Nu online

Ersus

Zuid-Limburg

Marlon12 schreef op zondag 15 maart 2026 @ 22:52:
[...]


Ik ben wel benieuwd hoe iedereen dat ziet, ik stel over 2 weken 3x 4K5 in bedrijf met een 16kwh batterij. Het doel is om zonne-energie mee te nemen naar het nachtverbruik, daarmee is de capaciteit prima en 0,2 tot 0,3C in de nacht ook voldoende (geen WP). De keuze is ook gekomen omdat we op west 8x500wp bij wilde leggen en mooi de omvormers met 0% BTW kunnen installeren. Zelf installatie drukt de kosten, plug in hybrid gebruiken om overtollige zon in te stoppen met een Victron lader en in een nood situatie onszelf aanpassen naar de capaciteit en het weer.

Economisch misschien niet optimaal, maar dat is ook niet nodig. Leuke hobby, de zonnepaneel verdienen zichzelf dit jaar met salderen al flink terug en de Victron met ESS is een mooi stukje techniek in huis met back up functionaliteit (heel het huis op AC out, grid op AC in).

Maar nu ben ik zeer benieuwd waarom ik met 16Kwh dus zoveel te weinig heb.
Als je zelf de stromen in kaart hebt gebracht die uit en in de batterij vloeien dan is de case toch sluitend in jouw geval.

Hoofdzaak is dat je de 3 Multis beperkt op de maximale laadstroom die de 16kWh pack gezond verdragen kan.

Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900


  • Ersus
  • Registratie: Oktober 2020
  • Nu online

Ersus

Zuid-Limburg

En ontlaadstroom

[ Voor 91% gewijzigd door Ersus op 15-03-2026 23:22 ]

Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900


  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 11:15

pvg

cyclone schreef op zondag 15 maart 2026 @ 22:08:
[...]

Pwoei
met je verkeerde been uit bed gestapt ? Vroeg toch niet voor niets "wat bedoel je ?"

Wellicht was jouw niet onderbouwde oneliner misschien beetje onduidelijk ? (er staan 2 duimpjes bij die post dus ik was in ieder geval niet de enige die het niet helemaal duidelijk was).
Zo was het niet bedoeld hoor! 😉 Sorry als je het zo opvatte.

  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 11:15

pvg

Marlon12 schreef op zondag 15 maart 2026 @ 22:52:
[...]


Ik ben wel benieuwd hoe iedereen dat ziet, ik stel over 2 weken 3x 4K5 in bedrijf met een 16kwh batterij. Het doel is om zonne-energie mee te nemen naar het nachtverbruik, daarmee is de capaciteit prima en 0,2 tot 0,3C in de nacht ook voldoende (geen WP). De keuze is ook gekomen omdat we op west 8x500wp bij wilde leggen en mooi de omvormers met 0% BTW kunnen installeren. Zelf installatie drukt de kosten, plug in hybrid gebruiken om overtollige zon in te stoppen met een Victron lader en in een nood situatie onszelf aanpassen naar de capaciteit en het weer.

Economisch misschien niet optimaal, maar dat is ook niet nodig. Leuke hobby, de zonnepaneel verdienen zichzelf dit jaar met salderen al flink terug en de Victron met ESS is een mooi stukje techniek in huis met back up functionaliteit (heel het huis op AC out, grid op AC in).

Maar nu ben ik zeer benieuwd waarom ik met 16Kwh dus zoveel te weinig heb.
Het probleem is de temperatuurstijging van de cellen: met een enkele MP5000 en 65-70A laden voor ca 4 uur, stijgt de temp van de cellen (gemeten op de accupolen) met ca 10C. In de zomer als het 30+ graden is, zit je dan dus al op de max van het tempbereik (ca 45C) waar je de cellen wilt gebruiken. In een 3 fasen Victron systeem kan de stroom meer dan 2x zo hoog zijn en dat is dus 4x zoveel warmte (P=I^2*R).

Voorbeeld 65A in 16xMB31 in Yixiang box:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/N65kRKQfh1FGs4R5uqp_3SDzAsY=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/DQQaOLmccdOcWrqKweOi0bYX.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 15% gewijzigd door pvg op 16-03-2026 06:59 ]


  • jadjong
  • Registratie: Juli 2001
  • Niet online
Dat heeft weinig met het verschil tussen 1 of 3 fase te maken, een enkele MP15000 heeft hetzelfde effect op die accu. (ont)laadstroom beperken tot x-A per y-sec is de oplossing.

  • pegagus
  • Registratie: Oktober 2002
  • Laatst online: 12:18
pvg schreef op zaterdag 14 maart 2026 @ 21:41:
[...]

Goed lezen. Ik stel dat 16kWh te weinig is voor 3 fasen (en dat je dus zeker minstens 32kWh nodig hebt). (Thomke impliceerde dat hij/zij? mogelijk een 3 fasen systeem aan een 16kWh pakket wilde hangen.)
Een 3 fasen Victron systeem is minimaal 3x3kVA. Dat kan langdurig ca 150-180A ontladen en dat is meer dan de aanbevolen 0.2-0.3C voor een enkel 16kWh pakket.
32kWh is aan de krappe kant voor 3x5kVA en zeker voor de nieuwe 6k5.
Sorry, maar wat is dit voor een onzin? Dat iets kan, betekent toch niet dat het ook zo moet? Mijn auto kan ook 180 km/u rijden, is die nu ongeschikt voor binnen de bebouwde kom?

Je kies voor een 3-fase systeem, omdat de netbeheerder 3 fasen aanbied in jouw huis. De accu-capaciteit kies je op basis van wat jij wilt betalen, wat Victron adviseert in relatie tot eventueel aanwezige zonnepanelen en hoe lang je eventueel off-grid wil in relatie tot je stroomverbruik.

Als je dit allemaal weet, dan ga je pas je omvormers kiezen. En dan kun je prima je omvormers overdimensioneren, om er later een accu-pakket bij te zetten. In het ergste geval is je accu voortijdig leeg, of vliegt er een zekering uit. En dan enkel in geval van eilandbedrijf (noodstroom).

Je accu kun je veilig ontladen tot 1C. Dat betekent dus 16 kWh / 50 V (gemiddeld) = 320A. En dan verbruik je in een uurtje tijd die 16 kWh. Los van kortsluiting is dit alles behalve een normaal verbruik. Die 0,2-0,3C is voor langdurig gebruik in relatie tot een lange levensduur. Een enkele keer met 1C je accu leegtrekken zal de levensduur niet merkbaar verkorten.

Mijn grootste bezwaar zou nog wel zijn dat ik die chinese zekeringen niet helemaal vertrouw. Maar 16 kWh is gewoon al een heel redelijke accu in relatie tot het normale verbruik van een normale woning.

  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 11:14
pegagus schreef op maandag 16 maart 2026 @ 11:03:
[...]

Sorry, maar wat is dit voor een onzin? Dat iets kan, betekent toch niet dat het ook zo moet? Mijn auto kan ook 180 km/u rijden, is die nu ongeschikt voor binnen de bebouwde kom?

Je kies voor een 3-fase systeem, omdat de netbeheerder 3 fasen aanbied in jouw huis. De accu-capaciteit kies je op basis van wat jij wilt betalen, wat Victron adviseert in relatie tot eventueel aanwezige zonnepanelen en hoe lang je eventueel off-grid wil in relatie tot je stroomverbruik.

Als je dit allemaal weet, dan ga je pas je omvormers kiezen. En dan kun je prima je omvormers overdimensioneren, om er later een accu-pakket bij te zetten. In het ergste geval is je accu voortijdig leeg, of vliegt er een zekering uit. En dan enkel in geval van eilandbedrijf (noodstroom).

Je accu kun je veilig ontladen tot 1C. Dat betekent dus 16 kWh / 50 V (gemiddeld) = 320A. En dan verbruik je in een uurtje tijd die 16 kWh. Los van kortsluiting is dit alles behalve een normaal verbruik. Die 0,2-0,3C is voor langdurig gebruik in relatie tot een lange levensduur. Een enkele keer met 1C je accu leegtrekken zal de levensduur niet merkbaar verkorten.

Mijn grootste bezwaar zou nog wel zijn dat ik die chinese zekeringen niet helemaal vertrouw. Maar 16 kWh is gewoon al een heel redelijke accu in relatie tot het normale verbruik van een normale woning.
Je kan de laad-/ontlaadstroom ook gewoon limiteren in de software. Dus je kan prima nu een 3x100A inverter/lader plaatsen en daarop bijv. 1x een 16kWh accu plaatsen die 150A mag hebben (zoals bij een NKON ESS Pro bijv.). Zelfs als je niets instelt zal het BMS de stroom dan limiteren op 150A. Mits dat icm je PV-omvormers mag bij Victron natuurlijk.

All-electric.


  • pegagus
  • Registratie: Oktober 2002
  • Laatst online: 12:18
Wanneer de stroom wordt gelimiteerd, dan zal de spanning dalen schakelen de Victron omvormers zelf uit bij 210V. Linksom of rechtsom, je verbruikers bepalen de hoeveelheid stroom uit je accu en niet je omvormer. De omvormer vormt enkel een limiet.

https://www.victronenergy...30V/nl/configuration.html

  • Q
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 09:16

Q

Au Contraire Mon Capitan!

pegagus schreef op maandag 16 maart 2026 @ 11:03:
[...]

Sorry, maar wat is dit voor een onzin? ....
Ik vind dit niet zo'n constructieve manier van communiceren, beetje vijandig, laten we het gezellig houden.
Je kies voor een 3-fase systeem, omdat de netbeheerder 3 fasen aanbied in jouw huis.
"Daar ben ik het niet mee eens". Je kiest voor een 1-fase of 3-fase systeem op basis van jouw specifieke wensen en doelen. Dat je een 3-fase aansluiting hebt, wil niet zeggen dat je voor 3-fasen- setup kiest.

Voor veel mensen is een enkel-fase oplossing op basis van een 5kW omvormer en 15kWh accu een prima en kosten efficiënte oplossing.
Ik ben het persoonlijk wél eens met de notie dat het vermogen van een 3-fase setup (vaak op basis van 3 x 5kW omvormers) niet in verhouding staat tot het vermogen van een 15kWh accu op 0.3C en dat je op papier met 1C mag ontladen, vind ik zelf heel vergezocht.

Zoals al benoemd vind ik een 3-fase setup met 15kWh accu, die software matig gelimiteerd is op 0.3C een zinnige keuze als je weet dat je uiteindelijk toch voor 32kWh+ wilt gaan.

Ik snap het ook nog wel als je persé het hele huis op noodstroom wilt hebben, dan wil je alle fasen beschermen en ga je er vanuit dat je het vermogen niet nodig hebt. Blijkbaar heb je dan 1500-2000+ euro over voor noodstroom, vind ik persoonlijk ver gaan maar er zijn redelijk wat mensen hier die dit graag willen, prima verder.

Maar het idee opperen om met 1C een accu te gaan belasten, al is het maar zelden - vind ik niet zo'n goed idee. Overigens vind ik het ook een theoretisch idee, omdat dit een 300A BMS vereist en meestal zit er een 200A BMS in een 15kWh accu. Ook meen ik dat mensen ervaren dat als je zo'n BMS tegen de grens aan gaat belasten, je er achter komt dat zo'n BMS kort 1C kan hebben, maar slechts 0.5C continue kan leveren zonder oververhit te raken. Ik zou zelf het hele idee van 1C ontladen heel snel vergeten. :+

  • pegagus
  • Registratie: Oktober 2002
  • Laatst online: 12:18
Zonder enige onderbouwing beweren dat 16 kWh te klein is voor een 3-fase set-up, dat raakt kant nog wal (ofwel onzin). Verder niets persoonlijks bedoeld.

Uiteindelijk is het scenario wat het meeste stroom uit je accu trekt die van eilandbedrijf/noodstroom. En dan houdt 16 kWh niet heel erg over, maar is het genoeg om de koelkast en de lampen voor langere tijd in de lucht te houden. Het is maar wat dan je prioriteiten zijn

Technisch gezien mag een je een accu met 1C ontladen. Daar gaat die accu dus niet kapot van. Feitelijk komt het niet voor. Dus is er geen technische beperking om een grotere omvormer te kiezen, omdat anders je accu te snel leeg getrokken wordt. Want dat hangt gewoon af van de gebruikers. En wat je veilig vindt, dat stel je dan in, in het BMS. Met de wetenschap dat je omvormers wellicht in storing schieten omdat je te veel stroom verbruikt.

Bij de genoemde 0,5C trek je binnen 2 uur je accu's helemaal leeg. Dan heb ik je in de zin van noodstroom er 2 uur plezier van. Dat schiet ook niet echt op. Bij 0,3C een dikke 3 uur. Daarbij maakt het niet uit hoe groot je omvormer is.

En voor nul-op -de meter is 3-fase wel interessant, juist als je omvormers niet heel groot zijn. Want het verbruik wordt gemiddeld over de drie fasen en Victron levert eventueel terug op de minst belaste fase.

[ Voor 20% gewijzigd door pegagus op 16-03-2026 16:46 ]


  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 11:15

pvg

pegagus schreef op maandag 16 maart 2026 @ 16:35:
Zonder enige onderbouwing beweren dat 16 kWh te klein is voor een 3-fase set-up, dat raakt kant nog wal (ofwel onzin). Verder niets persoonlijks bedoeld.

Uiteindelijk is het scenario wat het meeste stroom uit je accu trekt die van eilandbedrijf/noodstroom. En dan houdt 16 kWh niet heel erg over, maar is het genoeg om de koelkast en de lampen voor langere tijd in de lucht te houden. Het is maar wat dan je prioriteiten zijn

Technisch gezien mag een je een accu met 1C ontladen. Daar gaat die accu dus niet kapot van. Feitelijk komt het niet voor. Dus is er geen technische beperking om een grotere omvormer te kiezen, omdat anders je accu te snel leeg getrokken wordt. Want dat hangt gewoon af van de gebruikers. En wat je veilig vindt, dat stel je dan in, in het BMS. Met de wetenschap dat je omvormers wellicht in storing schieten omdat je te veel stroom verbruikt.

Bij de genoemde 0,5C trek je binnen 2 uur je accu's helemaal leeg. Dan heb ik je in de zin van noodstroom er 2 uur plezier van. Dat schiet ook niet echt op. Bij 0,3C een dikke 3 uur. Daarbij maakt het niet uit hoe groot je omvormer is.

En voor nul-op -de meter is 3-fase wel interessant, juist als je omvormers niet heel groot zijn. Want het verbruik wordt gemiddeld over de drie fasen en Victron levert eventueel terug op de minst belaste fase.
Onderbouwing: pvg in "Zelf een powerwall bouwen"

Ik ben benieuwd naar de temperatuurcurve (gemeten op accupolen) bij laden op vol vermogen van je 3 fasen Victron systeem op een enkele 16kWh accu.

Voor nul-op-de-meter is geen 3 fasen systeem nodig, want de meter “saldeert” intern de kWh over de fases.

Als je een 3 fasen systeem moet knijpen omdat je accu te klein is, had je net zo goed een 1 fase omvormer kunnen selecteren. Alleen als je per se 3 fasen noodstroom nodig hebt, kan dat een overweging zijn (maar dan zal 16kWh vaak ook niet voldoende reserve geven). Bij een 3 fasen meterkast kun je de noodstroomgroepen op dezelfde fase zetten.

Mijn conclusie: 3 fasen op 16kWh heeft weinig nuttige toepassingen en is dus meestal slecht systeemdesign.

  • jeroenst
  • Registratie: Oktober 2004
  • Laatst online: 30-03 22:18
Voorbeeld van 1 fase victron op 3 fase (voorbereide) groepenkast bij mij thuis:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ufIfWErYt9fhKiWvXsKz-Th7Vls=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/GphrMTgbeq17t9xyyGowe4kh.jpg?f=fotoalbum_large

  • PcFer
  • Registratie: September 2002
  • Laatst online: 11:35
1-fase vs 3-fase ligt iets genuanceerder dan puur de accu-capaciteit en omvormervermogen. Ik heb nu een tijdje een 1fase Multiplus 6k5 draaien met 16kWh en heb een aardig beeld gekregen van de beperkingen.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/urGO9IgKj0MVhpp-T2i6r_t9RU8=/800x/filters:strip_exif()/f/image/59PC0Y0zoJVzBsytTGf85goV.png?f=fotoalbum_large

Voordelen van 1-fase setup:
  • de installatie neemt minder ruimte in
  • in de meterkast neemt het minder ruimte in
  • 1 fase is goedkoper. Gemiddeld toch snel zo'n 1500 euro schat ik in, maar kan oplopen als je ook nog een meterkast moet uitbreiden
  • je kan salderen over de fases, dus NOM is prima mogelijk
  • minder standby verliezen
Nadelen van 1-fase setup in 3-fase grid
  • elektrotechnisch onoverzichtelijker
  • je kan maar een deel van de belastingen achter de multiplus kwijt, en 3 fase belastingen zijn sowieso uitgesloten. Dus niet koken in noodstroom.
  • geen backup power voor je volledige huis
  • bij 3 fase PV heb je geen PV invoeding in noodstroomsituatie
  • bij 3 fase PV moet je de PV opwek op de 2 fases binnenhalen via 1 fase. Afhankelijk van PV vermogen zit je fase 1 al bijna aan z'n limiet. Dit beperkt overig gebruik op die fase
  • je bent beperkt in vermogen, een 6k5 sluit mooi aan bij 5kWp PV en 25A grid. Heb je meer vermogen nodig komt je eigenlijk niet meer uit op 1 fase
  • Je gaat waarschijnlijk tegen beperkingen aanlopen in de aansturing van Victron aangezien er altijd wel iets is wat in deze opstelling niet lekker werkt (e.g. peakshaving, niet flexibel met instellingen tussen loads op AC-in / AC-out)
  • je hebt een grid-meter nodig (ik neem aan dat dit bij een 3 fase systeem niet nodig is als de victron tussen het net en de belasting zit)
Just my 2 cents ;)

[ Voor 3% gewijzigd door PcFer op 17-03-2026 07:35 ]


  • Jojan265
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 30-03 22:28
pvg schreef op maandag 16 maart 2026 @ 23:00:
[...]

Onderbouwing: pvg in "Zelf een powerwall bouwen"

Ik ben benieuwd naar de temperatuurcurve (gemeten op accupolen) bij laden op vol vermogen van je 3 fasen Victron systeem op een enkele 16kWh accu.

Voor nul-op-de-meter is geen 3 fasen systeem nodig, want de meter “saldeert” intern de kWh over de fases.

Als je een 3 fasen systeem moet knijpen omdat je accu te klein is, had je net zo goed een 1 fase omvormer kunnen selecteren. Alleen als je per se 3 fasen noodstroom nodig hebt, kan dat een overweging zijn (maar dan zal 16kWh vaak ook niet voldoende reserve geven). Bij een 3 fasen meterkast kun je de noodstroomgroepen op dezelfde fase zetten.

Mijn conclusie: 3 fasen op 16kWh heeft weinig nuttige toepassingen en is dus meestal slecht systeemdesign.
Ik denk dat deze conclusie iets te kort door de bocht is. Als je namelijk maar een 16 kWh accu nodig hebt voor NOM, maar wel met ca. 5 kW wilt ontladen (bijv. tijdens elektrisch koken), dan moet je nog wel even rekening houden met de stroom door je N. Afhankelijk van de belasting van je andere fasen zou die zo maar in een 1 Fase systeem boven de 25A uit kunnen komen.

Dan zou een 3 fase systeem met een 16 kWh accu een oplossing kunnen zijn.

LG-HM071MR-U44 / SWW Hewalex PCWU 3.0 / PV SMA + Jinko 14 kWp / Kia e-Niro


  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 11:15

pvg

jeroenst schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 00:10:
Voorbeeld van 1 fase victron op 3 fase (voorbereide) groepenkast bij mij thuis:

[Afbeelding]
Je weet dat die kookgroep zo niet hoort als je naar 3 fasen netaansluiting gaat? 2x16A op 25A hoofdzekering…

  • Ersus
  • Registratie: Oktober 2020
  • Nu online

Ersus

Zuid-Limburg

pvg schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 07:43:
[...]

Je weet dat die kookgroep zo niet hoort als je naar 3 fasen netaansluiting gaat? 2x16A op 25A hoofdzekering…
Misschien heeft hij een C40?

Deskundoloog allergie | 214kWh LFP | 48kVA Victron Multiplus | 24.3kWp O/W | SMA Tripower x 15 | SmartSolar 450/200 | Daikin Multi+ 5MXWM68A9 met 2x Perfera FTXM42A | Fujitsu Atlantic Calypso Split V3 200L | Gasloos | 500m2 bj 1900


  • jadjong
  • Registratie: Juli 2001
  • Niet online
Liever een 3F systeem met een beperking op de accu dan een 1F accu in een 3F net die de fase-belasting te pas en te onpas scheef trekt.

  • HyperBart
  • Registratie: Maart 2006
  • Laatst online: 12:12
jadjong schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 10:14:
Liever een 3F systeem met een beperking op de accu dan een 1F accu in een 3F net die de fase-belasting te pas en te onpas scheef trekt.
Liever een 1 fase systeem wat financieel véél beter uit komt dan een 3F systeem "omdat het beter is voor de fase belasting".

Door spreiding op de wijk is dit een non-issue en een 3 fase systeem is vaak te zwaar ifvh het beoogde gebruik als je zelfverbruik wil verhogen.

Bron: kijk maar naar al die huizen die 10 20 jaar geleden uitgerust zijn met de typische SMA's TL's, die rode. Heel veel van die woningen waren van de generatie 40 à 50 jaar, indertijd ook 3 fasen gestoken want dat waren vaak nog klussende mensen die "drijfkracht" graag hadden om een motor, draaibank of laspost te gebruiken thuis en dat rustig met een PV setje en terugdraaiende teller + GSC's goed geinvesteerd en terugverdiend hebben. (Opletten, ik ben Belg, 3 fasen is hier nog heel vaakvoorkomend en wij worden daar niet op belast, wij worden belast op hoeveel vermogen we langdurig trekken).

Bron: meetdata van afgelopen 7 en 30 dagen, paar zonnige dagen, op L2 zit 4kW opwek en op L1 wordt de batterij volgeladen. Maximale stroomsterkte op de nul-lijn? 19 ampere.

Buiten dat het zo kostenefficient is (zelf een powerwall bouwen) moet iedereen die iets van PV heeft liggen gewoon aan een pluginbatterij.
Financieel gezien zijn dat de slimsten. Klein batterijtje of à la limite 2, goed genoeg om de nacht door te komen en klaar.

Ja, 3 fasen is leuk om bij het koffiemachine op het werk te zeggen maar tenzij je uit de vermogensgrenzen loopt die 1 unit aan kan is het vaak te veel, te kostelijk en niet rendabel.

[ Voor 4% gewijzigd door HyperBart op 17-03-2026 10:43 ]


  • jeroenst
  • Registratie: Oktober 2004
  • Laatst online: 30-03 22:18
pvg schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 07:43:
[...]

Je weet dat die kookgroep zo niet hoort als je naar 3 fasen netaansluiting gaat? 2x16A op 25A hoofdzekering…
Ik zie dat dit zelfs in nieuwbouw zo wordt afgeleverd. Niet ideaal, ik ga het later nog over 2 fasen verdelen als we over gaan op 3 fase.

  • jeroenst
  • Registratie: Oktober 2004
  • Laatst online: 30-03 22:18
Ersus schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 08:40:
[...]


Misschien heeft hij een C40?
Nu nog wel 1xc40 inderdaad

  • jeroenst
  • Registratie: Oktober 2004
  • Laatst online: 30-03 22:18
Welk programma gebruik je om dit te tekenen?

  • cyclone
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 29-03 15:10

cyclone

-=Hacking is my life=- (NOT)

Q schreef op maandag 16 maart 2026 @ 15:29:
[...]


Ik vind dit niet zo'n constructieve manier van communiceren, beetje vijandig, laten we het gezellig houden.


[...]
Eens maar denk dat de toon wel al eerder werd gezet en je nu de verkeerde persoon aanspreekt maar ook dat is inmiddels recht getrokken.
kortom gezelligheid allom 8)
"Daar ben ik het niet mee eens". Je kiest voor een 1-fase of 3-fase systeem op basis van jouw specifieke wensen en doelen. Dat je een 3-fase aansluiting hebt, wil niet zeggen dat je voor 3-fasen- setup kiest.
Deels eens, als we het over MB31's hebben helemaal waar, maar het is geen wet van Meden en Perzen dat een accu beter maar tot 0.2C a 0.3C belast kan / mag worden ten behoeve van de levensduur van de cellen.
De ene cel is de andere niet.

En dan komen we wel tot de kern van de zaak (en vandaar ook mijn reactie op de initiële opmerking) zelf laat ik mijn MB31's maar tot max 60A ontladen / laden en kom nu tot de conclusie dat ik in mijn 3 fase opstelling met mijn MP II 5000VA's net te kort schiet als ik mijn EV vol wil gooien en ga ik er ondanks dat ik de opslag niet perse nodig heb er toch nog een doosje bijgooien.

Kortom als iemand nog een yixiang doos (leeg of gevuld) over heeft stuur me rustig een PM.

[ Voor 21% gewijzigd door cyclone op 17-03-2026 13:05 ]

Bij IT-ers gaat alles automatisch, maar niets vanzelf.
Linux is only free if your time has no value...


  • pegagus
  • Registratie: Oktober 2002
  • Laatst online: 12:18
pvg schreef op maandag 16 maart 2026 @ 23:00:
[...]

Onderbouwing: pvg in "Zelf een powerwall bouwen"

Ik ben benieuwd naar de temperatuurcurve (gemeten op accupolen) bij laden op vol vermogen van je 3 fasen Victron systeem op een enkele 16kWh accu.

Voor nul-op-de-meter is geen 3 fasen systeem nodig, want de meter “saldeert” intern de kWh over de fases.

Als je een 3 fasen systeem moet knijpen omdat je accu te klein is, had je net zo goed een 1 fase omvormer kunnen selecteren. Alleen als je per se 3 fasen noodstroom nodig hebt, kan dat een overweging zijn (maar dan zal 16kWh vaak ook niet voldoende reserve geven). Bij een 3 fasen meterkast kun je de noodstroomgroepen op dezelfde fase zetten.

Mijn conclusie: 3 fasen op 16kWh heeft weinig nuttige toepassingen en is dus meestal slecht systeemdesign.
Als ik naar mijn eigen business-case kijk:

- PV vermogen is max 7 kW
- max vermogen huishoudenen is ca. 9 kW (in de winter)
- 3-fase aansluiting
- accu voor nul-op-de -meter

Nu moet ik volgens Victron vanuit het PV vermogen minimaal 25 kWh batterij hebben, maar dat negeer ik even (ik zet wat panelen uit bv). Ik heb uitgerekend dat ik met een batterij van 16 kWh optimaal opslag vermogen heb. Dit is namelijk precies het vermogen wat in het voorjaar en najaar wordt opgewekt en wat ik in de nacht dan weer gebruik. In de zomer wek ik meer op dan ik verbruik, in de winter minder.

Met een 1-fase systeem kom ik waarschijnlijk uit op een Mulitplus II 8000 die ca. 1.600- euro kost. Met 3x Multiplus II 3000 kom ik op nagenoeg het zelfde bedrag uit. de 3-fase setup zal wat duurder zijn aan kabelwerk, maar daar staat tegenover dat je makkelijk je accu-capaciteit kunt uitbreiden.

Er zit inderdaad wel een limiet op het laden van de accu, maar met zonnestroom eerder een uur of 8 dan 4 uur (zeker al het een hete dag is). Je accu leegtrekken kan wellicht wel sneller, dus in de zomer zou je op een hete dag nog wel tegen een temperatuurlimiet kunnen aanlopen. Maar dat zal niet heel vaak voorkomen.

En uiteraard is er dan nog weer de afweging hoe vol je je accu wilt laden, maar ik denk dat dit voorbeeld aardig duidelijk maakt dat het niet zo kansloos is als het lijkt (tenzij ik nog iets over het hoofd zie)

  • Q
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 09:16

Q

Au Contraire Mon Capitan!

cyclone schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 13:01:

En dan komen we wel tot de kern van de zaak (en vandaar ook mijn reactie op de initiële opmerking) zelf laat ik mijn MB31's maar tot max 60A ontladen / laden en kom nu tot de conclusie dat ik in mijn 3 fase opstelling met mijn MP II 5000VA's net te kort schiet als ik mijn EV vol wil gooien en ga ik er ondanks dat ik de opslag niet perse nodig heb er toch nog een doosje bijgooien.

Kortom als iemand nog een yixiang doos (leeg of gevuld) over heeft stuur me rustig een PM.
Waar we het allemaal over eens zijn is het idee dat een accu twee belangrijke parameters heeft:

1. Capaciteit
2. Vermogen

En soms heb je de capaciteit niet nodig, maar wel meer vermogen dan één accu kan leveren (met bescherming van levensduur). Dan zul je toch meer capaciteit / extra accu moeten plaatsen.

Dat was 'vroeger' in de ICT vooral ook een ding bij storage performance: je kocht veel harde schijven niet voor de capaciteit, maar voor de IOPs , als ik even mag nerden :+

  • Q
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 09:16

Q

Au Contraire Mon Capitan!

pegagus schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 13:26:

Met een 1-fase systeem kom ik waarschijnlijk uit op een Mulitplus II 8000 die ca. 1.600- euro kost. Met 3x Multiplus II 3000 kom ik op nagenoeg het zelfde bedrag uit. de 3-fase setup zal wat duurder zijn aan kabelwerk, maar daar staat tegenover dat je makkelijk je accu-capaciteit kunt uitbreiden.
Het gaat om het voorbeeld / concept, maar ik vind zelf de MPII 3000 geen optie meer. De efficiency is beduidend slechter dan de MPII 5000 en de nieuwe modellen. Bovendien is het vermogen ook echt relatief laag (2400W). Laden kan notabene max met ongeveer 1700 watt, dus totaal 5100W, dat is vaak minder dan wat een solar installatie kan leveren. Waarbij dan ook nog eens extra veel verloren gaat.

Conceptueel heb je 100% gelijk, maar in de praktijk vind ik de 3000 een desinvestering.

Ik adviseer dat als je écht 3-fasen wilt inrichten, om de prijs van een 5000 of 4.5/6.5 setup te accepteren.

[ Voor 10% gewijzigd door Q op 17-03-2026 13:42 ]


  • pegagus
  • Registratie: Oktober 2002
  • Laatst online: 12:18
Een 6k5 kost nu bij NKON slechts 580- euro. Je zou nog kunnen uitrekenen wat je mist aan opslag van PV vermogen (en bijbehorende kosten van energie inkopen) als je een enkele 6k5 omvormer hebt. In de zomer lijk ik nauwelijks boven de 5 kW uit te komen, al staat de airco's wel op een verlanglijstje.

In mijn huidige situatie zou het voor mij waarschijnlijk uitkunnen met 1 6k5, maar als ik twee airco's laat installeren, gaan die ene tekort schieten voor nul-op-de-meter.

Maar omgekeerd zie ik die extra 16 kWh ook niet zo snel terug verdiend. En vrij makkelijk installeert men een veelvoud van 16 kWh.

  • Jojan265
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 30-03 22:28
pegagus schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 14:12:
Een 6k5 kost nu bij NKON slechts 580- euro. Je zou nog kunnen uitrekenen wat je mist aan opslag van PV vermogen (en bijbehorende kosten van energie inkopen) als je een enkele 6k5 omvormer hebt. In de zomer lijk ik nauwelijks boven de 5 kW uit te komen, al staat de airco's wel op een verlanglijstje.

In mijn huidige situatie zou het voor mij waarschijnlijk uitkunnen met 1 6k5, maar als ik twee airco's laat installeren, gaan die ene tekort schieten voor nul-op-de-meter.
Als je genoeg PV hebt, produceren die toch juist op de momenten dat je airco ook aan moet. Daar heb je toch geen extra accu capaciteit of omvormer capaciteit voor nodig?
Maar omgekeerd zie ik die extra 16 kWh ook niet zo snel terug verdiend. En vrij makkelijk installeert men een veelvoud van 16 kWh.

LG-HM071MR-U44 / SWW Hewalex PCWU 3.0 / PV SMA + Jinko 14 kWp / Kia e-Niro


  • PcFer
  • Registratie: September 2002
  • Laatst online: 11:35
jeroenst schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 12:21:
[...]


Welk programma gebruik je om dit te tekenen?
Qelectrotech Beetje barebones tool, maar het werkt.
pegagus schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 14:12:
Een 6k5 kost nu bij NKON slechts 580- euro.
Volgens mij klopt dat niet, bij mij is die 800 euro op NKON.

  • pegagus
  • Registratie: Oktober 2002
  • Laatst online: 12:18
@Jojan265 die airco draait wel door als de zon onder is.
@PcFer ik zag het bedrag in Google zoekresultaten.

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 30-03 23:29
Ik las hierboven dat je een driefase kookplaat niet meer kan gebruiken als je noodstroom nodig hebt en slecht een 1 fase Victron opstelling hebt. Dat is niet geheel juist!

De meeste inductiekookplaten hebben 1 fase waarop ze voor de helft werken. Bij mijn Siemens kookplaat is dat L3. Als daar spanning op staat dan werkt de kookplaat voor de helft. Pitten 1 en 2 geven dan een error melding, de overige 2 pitten werken gewoon normaal. Ik heb dan ook L3 en L1 verwisselt om hem met noodstroom te kunnen gebruiken.

  • Peter_v_m
  • Registratie: April 2023
  • Laatst online: 09:43
Misschien niet helemaal de juiste plek om deze vraag te stellen maar misschien ook weer wel.

Heb voornemens een batterij systeem te gaan bouwen met de Victron Multiplus met 2x Yixiang 16 kWh batterij boxen.
Nu heb ik toch vandaag de verzekering maar eens gebeld.
Had namelijk dit in de polisvoorwaarden gevonden:

-------------------------------------
6.6 Duurzame installaties

Je bent verzekerd voor de gebeurtenissen zoals vermeld bij de dekking Basis of All risk. Op je
polisblad lees je welke dekking je gekozen hebt. Wij vergoeden schade aan:

1. warmte- en energieopwekkende systemen; en/of
2. warmte- en energieopslagsystemen:
• aan de buitenkant van je woning; en/of
• die op de grond staan die bij je woning hoort, inclusief de daarop aangesloten leidingen en installaties.
Bijvoorbeeld zonnepanelen, zonneboilers, thuisbatterijen, (hybride) warmtepompen of
windturbines.
3. regenwateropvangsystemen die vast zitten aan je woning of onderdeel zijn van je tuin; en/of
4. laadpalen die staan op de grond die bij je woning hoort.

Je ontvangt hiervoor per gebeurtenis maximaal € 50.000,-.
Let op! Materiële schade aan gehuurde duurzame installaties is niet verzekerd.

Let op! Alleen kleinschalige Elektriciteit Opslagsystemen (EOS) met een totale maximum
capaciteit van 20 kWh zijn verzekerd. Zorg dat de EOS is beproefd of gecertificeerd door een
onafhankelijk Europees erkend keurbureau, bijvoorbeeld DEKRA TÜV ISO KEMA.

Let op! Je bent alleen verzekerd als de montage en installatie volgens het productvoorschrift
en montagehandleiding van de fabrikant is gebeurd. De installatie en montage moeten
voldoen aan de norm NEN-1010. Dit moet je bij schade aantonen.
-------------------------------------

Heb gevraagd wat nu als ik een systeem heb van 32 kWh?
Kan ik dit in de polis op laten nemen, misschien een aanvullende verzekering?
Nou antwoord was zeer helder, dergelijke grote systemen boven de 20kWh zijn bij ons niet te verzekeren was het antwoord.
Jammer dat ik er nog tot december dit jaar aan vast zit.

Hoe is jullie ervaring hiermee?
En welke verzekeraar doet niet zo moeilijk?
Want als ik het zo lees bouwen de meeste hier systemen van meer dan 20kWh.

  • jeroenst
  • Registratie: Oktober 2004
  • Laatst online: 30-03 22:18
master1104 schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 19:42:
Ik las hierboven dat je een driefase kookplaat niet meer kan gebruiken als je noodstroom nodig hebt en slecht een 1 fase Victron opstelling hebt. Dat is niet geheel juist!

De meeste inductiekookplaten hebben 1 fase waarop ze voor de helft werken. Bij mijn Siemens kookplaat is dat L3. Als daar spanning op staat dan werkt de kookplaat voor de helft. Pitten 1 en 2 geven dan een error melding, de overige 2 pitten werken gewoon normaal. Ik heb dan ook L3 en L1 verwisselt om hem met noodstroom te kunnen gebruiken.
Ik heb de kookplaat niet op noodstroom zitten. De reden is dat de accu dan icm dess bij lage soc wel heel snel leeg is. Dus alleen lichtgroepen (en de oven want daar zit de koelkast op dezelfde groep helaas).

  • PcFer
  • Registratie: September 2002
  • Laatst online: 11:35
master1104 schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 19:42:
Ik las hierboven dat je een driefase kookplaat niet meer kan gebruiken als je noodstroom nodig hebt en slecht een 1 fase Victron opstelling hebt. Dat is niet geheel juist!

De meeste inductiekookplaten hebben 1 fase waarop ze voor de helft werken. Bij mijn Siemens kookplaat is dat L3. Als daar spanning op staat dan werkt de kookplaat voor de helft. Pitten 1 en 2 geven dan een error melding, de overige 2 pitten werken gewoon normaal. Ik heb dan ook L3 en L1 verwisselt om hem met noodstroom te kunnen gebruiken.
Zou je kunnen uitleggen hoe je dit hebt aangesloten? Ik heb hier een tijdje over nagedacht en ik kan geen veilige manier vinden om dit aan te sluiten namelijk.

Bij mij zit een 2-fase kookplaat op een 3-fase perilex. Hierdoor gebruik je alleen L1 en L2 en heb je ook maar 1 nul geleider nodig (door de faseverschuiving tussen L1 en L2 wordt de nul niet overbelast).

Het lijkt mij heel erg link om één fase van de kookplaat achter de multiplus te zetten terwijl de andere één/twee fases + N vanuit het net komen. Als de multiplus in eilandbedrijf gaat wordt de nul van de AC-IN losgekoppeld, dit is met een goede reden (o.a. terugvoeding voorkomen), deze via een omweg weer met de nul in de meterkast verbinden lijkt me niet toegestaan. Daarnaast is er geen enkele garantie dat de 120graden faseverschuiving behouden blijft in geval van eiland bedrijf en toevallig toch nog/weer netspanning aanwezig is.

Je zou twee kabels (fase + nul) naar de kookplaat kunnen brengen (zoals bij een enkelfase netaansluiting), maar dan nog steeds breng je de nul vanuit het net samen met de nul vanuit de AC-OUT van de multiplus. Iets wat vermoedelijk wel werkt is beide kabels op de AC-out van de multiplus aansluiten, maar dan moet je dus opletten dat je niet teveel vermogen trekt en je multiplus overbelast.
Pagina: 1 ... 129 130 Laatste