Ik heb het al vaker gezegd, en zal dat vast nog wel vaker zeggen.
Er zit een enorm verschil tussen voorspelbare en gebalanceerde RNG, en volstrekt onmogelijke voorspelbare RNG.
Toen ik Yogg voor het eerst zag klaagde ik hier al over:
Benjamin- schreef op vrijdag 22 april 2016 @ 14:38:
[...]
Er zit een verschil tussen voorspelbare RNG, en onvoorspelbare RNG.
Dat een Face Shaman damage gaat trekken, is voorspelbaar, wat de kans is dat dit een Rockbiter is tegenover een Lava Burst bijvoorbeeld, is in te calculeren. Het is wel RNG wat hij trekt, maar jij moet op dat moment gaan nadenken of een taunt, een heal of juist board development de beste keuze is. Jij moet gaan nadenken over de grootste kans dat jij gaat winnen, en die kans die bereken jij door kennis van decks en synergy. Nu is een netdeck natuurlijk heel voorspelbaar, maar na 10 kaarten begrijpen of iemand een Reno deck speelt of een 'normaal' deck, is heel belangrijk.
De RNG maakt in die zin ook het spel interessant, anders wordt het schaken, waarbij alle informatie bekend is. Juist de RNG zorgt ervoor dat je extra moet nadenken over risico's, of dat nou door een topdeck is, in het algemeen een kaart, of dat iemand je er in luist omdat ze doen alsof ze niets hebben (denk bijvoorbeeld aan Equality/Consecration).
Echt hoe goed jij de tegenstander ook kan lezen, dat hij een Doomsayer uit je Shredder ramt, kan je niet voorspellen. Dat iemand op turn 6 een King Krush in je gezicht duwt, kan je niet voorspellen, en dat Yogg opeens 15+ damage op je gezicht doet terwijl je complete board control hebt, ook dat kan je niet voorspellen. Welke informatie ik ook heb, met dat soort dingen kan je geen rekening mee houden, en dat moet je ook niet, want als je op die manier gaat spelen, dan ga je juist verliezen.
Dus dan heb je het over RNG effecten die buiten de manier staan hoe we spelen.
Zou ik nu mijn verhaal over Yogg moeten doen, is die nog steeds hetzelfde.
Mijn vrees toen, was dat deze kaart sterk genoeg was dat die speelbaar zou worden, met Shredder hadden we al een kaart die hele belachelijke momenten opleverde, maar 'gelukkig' was deze veel minder vaak, Yogg is altijd bizar, en dat is een probleem. Dat deze kaart dus ook nog eens een plek heeft in een paar van de allerbeste decks (Yogg Token Druid, maar Asmodai is de afgelopen 2 dagen rank 1 geweest op zijn stream met een Yogg Tempo Mage), en dat is gewoon absurd.
Want laten we eerlijk zijn, met hele sterke RNG die vaak slecht uitpakt, hebben we helemaal geen moeite, want niemand doet moeilijk over Tinkmaster Overspark, want in de meeste gevallen is die gewoon slecht, terwijl je 1/1 minion in een 5/5 veranderen toch echt extreem OP is, hij is destijds in beta ook generfd omdat je eerst je target kon kiezen.
Yogg maakt het dat je niet het gevoel heb dat jij het spel speelt, precies wat Thijs ook zegt, je hebt het gevoel dat het spel voor jou speelt, het spel bepaald met enorme RNG of jij gaat winnen met je Yogg, en dat zou gewoon nooit mogen.
Een kaartspel zonder RNG zou niet leuk zijn, dat is niet omdat RNG zozeer leuk is, maar door de keuzes die je moet maken met de gedachte: "wat heeft die ander in zijn hand", de keuze maken voor een risico. Maar een keuze maken met Yogg bestaat niet. Er is een punt wanneer de kaart sterk is, en daarna kijk je 20-30 seconden om te zien wie wint.
En dan komt misschien nog wel het ergste, het verliezen doordat de ander zijn Yogg hele goede RNG had. Kijk speel jij hem en je wint, dan ben je blij, verlies je dan vraag je je af waarom je die ***kaart speel. Maar verlies je door heel veel goede RNG voor de tegenstander, dan voelt het gewoon goedkoop, slecht enz. Jij kan in een game ongelooflijk goed spelen, keihard voor staan, en toen was er Yogg. Dat gevoel is het slechtste wat er is, namelijk dat jij niets kon doen om te winnen.
Dat is ook waarom Face Hunter zo werd gehaat, Secret Paladin, Patron Warrior en gedeeltelijk ook OTK decks in het algemeen. Sommige potjes zijn moeilijker dan andere, maar vaak heb je toch wel het gevoel dat je misschien beter had kunnen spelen, of dat de ander gewoon heel goed speelde of ook maar iets wat 'eerlijk' aanvoelt. Face Hunter is retarded en de tegenstander speelt alleen (wat jij doet heeft vrijwel geen effect op zijn speelstijl), Secret Paladin voelde in een gedeelte van de potjes enorm sterk omdat turn 6 (en 7&8) heel sterk was, Patron omdat je 3 taunts kon neerzetten en hij walste nog steeds over je heen, en natuurlijk in sommige gevallen ook OTK decks in het algemeen, al hebben de meeste OTK decks wel harde counters, en is het toch echt skill van beide die bepaalt wie wint.
Dus wat je ook doet, je wilt het gevoel hebben dat jij controle over de uitkomst hebt, dat wat jij doet zin heeft, en Yogg is een kaart die je dat gevoel afneemt, zowel irrationeel, maar ook rationeel. En dat maakt het een ongelooflijke slechte kaart door de kracht die die heeft.
Hier trouwens nog een stuk van Value Town over Yogg.
YouTube: Value Town #86 - Archon Announcement & State of Hearthstone Pt. 2/2
Nikon D7000 + grip, Sigma 70-200 f2.8, Nikon 18-200mm VR, Nikon 35mm f1.8, Nikon SB-900