Kaspers schreef op zaterdag 4 april 2026 @ 14:35:
Ik heb het vermoeden dat ik hier mogelijk een verkeerde afslag aan het nemen ben:
[Afbeelding]
Doel: signaalkabel (die het CP signaal vervoert) zo veel als mogelijk storingsvrij maken. Betreft de groene kabel die ik in m'n hand heb.
Op basis van advies van @
rene037 :
[...]
ben ik aan de slag gegaan met het ontvlechten van de mantel en heb hier een adereindhuls opgezet en de mantel afgeschermd. Echter kom ik in de signaalkabel nog een blanke ader die tegen een schild ligt tegen.
Interactie met chatgpt geeft mij:
[...]
De aangehaalde
bron schrijft:
[...]
Iemand die bekend is met deze materie en kan onderstrepen dat ik juist deze 'drain' wire moet aarden en de gevlochten mantel juist niet heb te aarden, met als doel het CP-signaal ruisvrij te maken?
Op zich zal het niet extreem veel uitmaken want het is een heel robust signaal. Maar goed. Als je het helemaal goed wilt doen….
- de 2 signaal draden binnenin zijn bedoeld voor gebalanceerde 2 punts signaal aansluiting met shield als aarde er omheen.
De CP is ongebalanceerd. Beste is om 1 van de signaal aders aan beiden uiteinden (begin en eind dus) aan de shield te leggen en aan beide einden aan de ground.
Maar…
Veel belangrijker voor storingvrij…
De ground op de smartEVSE NIET aan ground leggen maar enkel aan de ground van de CP leiding. De ground van de CP leiding bij aansluiting van de laadkabel dus WEL aan ground.
De smartEVSE is daarmee dus geaard via de CP kabel en niet op een andere manier.
Wat je daarmee bereikt:
- storing die instraalt op de CP kabel komt zowel op betreffende ground als signaal ader en genereert daarmee GEEN verschil stoorsignaal tussen betreffende aders.
- de smartEVSE ground “volgt” de ground van de CP kabel dus krijgt die storing als “offset” mee maar dat geeft niet want die heeft geen enkele andere ground connectie.
- de smartEVSE ziet signaal van CP storingsvrij ten opzichte van CP-ground.
Het voelt een beetje raar de smartEVSE niet te aarden maar defacto voorkom je zo ook grote ground current door de CP afscherming in geval van kortsluiting. Als afscherming en de ground van de vmvk parallel staan zullen beiden stroom voeren immers.
Tenzij je naar 50 meter of meer gaat maakt het allemaal echter geen bal uit.
compleet zelfbouw/zelfprogrammeer home-automation, 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes 150L zonneboiler met elektrische naverwarming, 2x Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1 3kW, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, jacuzzi, sauna, ioniq5 EV