COTE!
Ligt er aan, ga je voor een dure aardlek of koop je bij Stege ook een DC beveiliging?Bontje Blauw schreef op zaterdag 25 april 2026 @ 18:59:
ERE-regeling wilde ik wel iets mee doen. Dan is aparte kast wel handiger.
Verder een krachtstroom aardlekautomaat wellicht handiger dan achter een aardlek met de WP?
Van de week had ik er nog een gesprek over met een inspecteur over laadpalen.
Mijn standpunt was een normale aardlek met losse automaat en een losse dc bebeviliging is totaal hetzelfde als een veel te dure aardlekschakelaar welke alles kan in 1 behuizing.
En goede spullen weg gooien om een duur enkel apparaat terug te plaatsen is naar mijn beleving zonde.
De inspecteur was het met mij eens, met als kanttekening dat alle beveiligingen aanwezig moeten zijn en moeten worden gerespecteerd, het is en blijft spanning en stroom.
Terugkomen op de ere regeling, deze schrijft voor dat het in 1 behuizing moet zitten.
Nu wringt daar al de schoen bij mij en de regels, als je alleen een stopcontact (type2) buiten zou monteren en met een vaste kabel naar binnen gaat, dan valt dit niet meer in het boekje van de NEa (ERE).
als je alleen een laadkabel met contrastekker naar buiten zou brengen en deze vast aansluit op de Smart-evse met een MID-KWH meter dan is deze wel correct.
Het goed lezen van deze regels, (nog niet gepubliceerd in de staatscourant naar mijn weten) is veel werk.
In het grote regeltjesboek staat heel kort dat alles in 1 behuizing moet zitten.(persoonlijk moeilijk puntje)
Corrigeer me als ik er naast zit. ik weet wel dat er nu veel gedoogd gaat worden zolang de gemeten KWH's correct zijn.
Kona EV 2025 V-moto CPx 2025
Deze kabel heb ik nu sinds oktober 2024 in gebruik en ben er zeer tevreden over. De knop werkt zoals bij Tesla en de stekker is van zeer goede kwaliteit.jpiscaer schreef op vrijdag 24 april 2026 @ 21:09:
Zijn er hier ervaringen met kabels met de 'Tesla knop', zoals https://www.evchargeking....32a-22kw-115#attr=196,404? Ik wil graag de auto laten stoppen met laden en de laadpoort laten ontgrendelen met zo'n knop, maar vermoed dat er alsnog beperkingen aan deze kabel zitten, dus zoek wat real-world ervaringen.. Kan evt. ook op zoek naar een goedkoper tesla wall connector met kabel, wellicht goedkoper..
All-electric.
Doe er ook nog maar een 2P relais bij. Dat maakt de solarladen functie echt veel bruikbaarder in jouw situatie met 4,8kWp opwek. Anders heb je minimaal 3,2kW teruglevering nodig om op 3x6A te kunnen laden.Bontje Blauw schreef op zaterdag 25 april 2026 @ 14:55:
Als ik het goed vertaal vanuit dit topic heb ik nodig:
1. SmartEVSE
2. 4P relais
Ik zou een alamat nemen, vrijwel net zo duur. En icm de type-B beveiliging van Stegen. Zeker bij een Zoe, die autoladers van renault zijn niet galvanisch gescheiden en daarom zo ongeveer de reden dat je die type-B bescherming nodig hebt.3. Krachtgroep automaat
Kies een Eastron SDM630M, dan heb je die gewoon direct via modbus op de SmartEVSE en dan weer via MQTT richting HA evt. Geeft geen gezeur met de ERE en OCPP.4. Type 2 contra stekker
5. MID Kwh meter, Homewizard?
All-electric.
- Bodemplaat er af
- PCB loshalen van de flat cable naar LCD
- Nieuwe LCD flatkabel aansluiten en PCB in behuizing
- Bodemplaat er op
Merkte zelf wel op dat de OCPP een seconde of 15 duurde (Tap) voordat die weer connected was, maar dat gebeurde enkel bij een reboot. Prima dus en blij mee.
Op de MQTT komt de WiFI RSSI 0dbm door waar eerder een echte waarde stond, voor mij voldoende indicatie om via MQTT te kunnen pollen of die op de kabel of WiFi zit.
Hola… dat is cool.Frankyy schreef op donderdag 23 april 2026 @ 11:32:
Zo te zien is de EtherLCD uitgebracht:
https://www.stegen.com/en...lcd-ethernet-upgrade.html
Dan heb je dus opeens een wired internet? Of zie ik dat verkeerd?
Dat betekent dus dat de ethernet poort altijd al op de print zat?
Dat is wel een vrij serieuze “robuustheid upgrade”.
Alleen een beetje sneu dat mij 10-poort ethernet switch al helemaal vol zit.
compleet zelfbouw/zelfprogrammeer home-automation, 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes 150L zonneboiler met elektrische naverwarming, 2x Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1 3kW, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, jacuzzi, sauna, ioniq5 EV
Los daarvan, ik heb 0 problemen gehad met de SmartEVSE via WiFi.
Sometimes you need to plan for coincidence
Leuke upgrade, maar als ik de installatiehandleiding op Github bekijk snap ik er weinig van. Daar zie je namelijk nergens dat er een ethernetaansluiting wordt toegevoegd.Frankyy schreef op donderdag 23 april 2026 @ 11:32:
Zo te zien is de EtherLCD uitgebracht:
https://www.stegen.com/en...lcd-ethernet-upgrade.html
Wordt nou de hele behuizing inclusief de display uitgewisseld en wordt dus enkel het main board hergebruikt? En hangt die ethernetaansluiting dus aan de display?
Dan is de prijs van 29 euro zeker niet te hoog.
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.
[quote]humulus schreef op donderdag 23 april 2026 @ 11:39:
Net een access point opgehangen in m'n garage
[/quote]
Die is sowieso handig. Hier heb ik in mijn garage juist het probleem dat er nauwelijks wifi is, wat erg onhandig is als je daar met een laptop zit of snel iets op je telefoon op wilt zoeken (4/5G werkt hier binnen nauwelijks).
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.
Idd krijg je een compleet nieuwe behuizing. Main board overzetten uit oude behuizing.Andrehj schreef op zondag 26 april 2026 @ 11:09:
[...]
Leuke upgrade, maar als ik de installatiehandleiding op Github bekijk snap ik er weinig van. Daar zie je namelijk nergens dat er een ethernetaansluiting wordt toegevoegd.
Wordt nou de hele behuizing inclusief de display uitgewisseld en wordt dus enkel het main board hergebruikt? En hangt die ethernetaansluiting dus aan de display?
Dan is de prijs van 29 euro zeker niet te hoog.
Ja!Andrehj schreef op zondag 26 april 2026 @ 11:09:
[...]
Leuke upgrade, maar als ik de installatiehandleiding op Github bekijk snap ik er weinig van. Daar zie je namelijk nergens dat er een ethernetaansluiting wordt toegevoegd.
Wordt nou de hele behuizing inclusief de display uitgewisseld en wordt dus enkel het main board hergebruikt? En hangt die ethernetaansluiting dus aan de display?
Dan is de prijs van 29 euro zeker niet te hoog.
De optie om een RFID door te geven via MQTT is een mooie nieuwe optie in v3.10.3, Dat is iets wat ik zeker nog eens een keer ga testen, want de ingestelde Auto-Authorize RFID op het SmartEVSE dashboard komt bij mij niet door in TAP. Daar zie ik in de Berichten log "...000" als RFID binnenkomen. Ik heb in TAP OCPP backend in de configuratie van mijn laadpaal, in het beheer van de Toegang daarvan, die '0' RFID (14 nullen) ingesteld onder Keys voor gratis gebruik. Niet helemaal veilig, maar het werkt wel. Beter lijkt mij dus die nieuwe MQTT optie. Ik zet mijn laadpaal aan via domotica, dus anderen kunnen niet zomaar mijn laadpaal gebruiken. Sterker nog: de laadpaal zal de laadkabel automatisch locken in de laadpaal en niet meer loslaten totdat ik het commando geef.maarten_NL schreef op donderdag 23 april 2026 @ 21:34:
[...]
Is er een lokale optie (via MQTT?) of is dat iets wat de OCPP provider in zijn backend aan moet zetten om zo een standaard "pasje" in te stellen en de SmartEVSE kan starten?
[...]
Is het dus iets wat in de OCPP backend aangezet moet worden?
Dimplex warmtepomp met gesloten bodemsysteem met 2 boorputten (110m diep), 50PV panelen Z (11,04kW), SmartEVSE gebaseerde zelfbouw laadpaal
Ethernet gebruikt maar 2 paren. Als je de kabel uitsplitst kan de modbus op de andere 2 paren.Hmmbob schreef op zondag 26 april 2026 @ 09:15:
Ik dacht ook al "oh, mooi, er ligt al UTP naar de laadpaal". Maar dat was voor de modbus van de kWh meter
Los daarvan, ik heb 0 problemen gehad met de SmartEVSE via WiFi.
compleet zelfbouw/zelfprogrammeer home-automation, 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes 150L zonneboiler met elektrische naverwarming, 2x Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1 3kW, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, jacuzzi, sauna, ioniq5 EV
Probeer eens of het werkt als je je RFID UID zonder trailing nullen invult....Grondgebonden schreef op zondag 26 april 2026 @ 12:45:
[...]
De optie om een RFID door te geven via MQTT is een mooie nieuwe optie in v3.10.3, Dat is iets wat ik zeker nog eens een keer ga testen, want de ingestelde Auto-Authorize RFID op het SmartEVSE dashboard komt bij mij niet door in TAP. Daar zie ik in de Berichten log "...000" als RFID binnenkomen. Ik heb in TAP OCPP backend in de configuratie van mijn laadpaal, in het beheer van de Toegang daarvan, die '0' RFID (14 nullen) ingesteld onder Keys voor gratis gebruik. Niet helemaal veilig, maar het werkt wel. Beter lijkt mij dus die nieuwe MQTT optie. Ik zet mijn laadpaal aan via domotica, dus anderen kunnen niet zomaar mijn laadpaal gebruiken. Sterker nog: de laadpaal zal de laadkabel automatisch locken in de laadpaal en niet meer loslaten totdat ik het commando geef.
Idd ik heb daarvoor een splitter printje geplaatst aan beide zijden.Stefannn schreef op zondag 26 april 2026 @ 16:27:
[...]
Ethernet gebruikt maar 2 paren. Als je de kabel uitsplitst kan de modbus op de andere 2 paren.
Bedoel je in het Auto-authorize veld? Daar staat nu mijn Shell laadpas RFID UID in. Die heeft geen trailing nullen. Dat nummer komt helaas niet door bij TAP.dingo35 schreef op zondag 26 april 2026 @ 17:02:
[...]
Probeer eens of het werkt als je je RFID UID zonder trailing nullen invult....
Dimplex warmtepomp met gesloten bodemsysteem met 2 boorputten (110m diep), 50PV panelen Z (11,04kW), SmartEVSE gebaseerde zelfbouw laadpaal
Het kan misschien aan mijn configuratie van de laadpaal liggen in TAP, maar ik krijg in TAP geen ongeautoriseerde tags die lijken op mijn Shell pas te zien, maar eerder dus wel "...000". Die heb ik dus toen geautoriseerd. Mijn Shell pas heb ik uiteraard ook geautoriseerd in TAP, maar die RFID UID zie ik dus NIET (en "...000" WEL) terug in de Start Transaction OCPP message.dingo35 schreef op zondag 26 april 2026 @ 19:41:
Ook niet als je bij Tap, bij je lader naar ongeautoriseerde tags gaat (vlak nadat je een poging hebt gedaan), en dan aanklikt dat je die wil autoriseren?
Misschien dat het probleem met de doorgifte van die Auto-authorize key ontstaat, omdat ik geen RFID lezer heb (en de nieuwe MQTT optie voor RFID nog niet gebruik) icm de SmartEVSE setting "RFID EnableAll".
Dimplex warmtepomp met gesloten bodemsysteem met 2 boorputten (110m diep), 50PV panelen Z (11,04kW), SmartEVSE gebaseerde zelfbouw laadpaal
Nog een optie, mijns inziens simpeler dan de UTP splitten: Verbind deHmmbob schreef op zondag 26 april 2026 @ 09:15:
Ik dacht ook al "oh, mooi, er ligt al UTP naar de laadpaal". Maar dat was voor de modbus van de kWh meter
Los daarvan, ik heb 0 problemen gehad met de SmartEVSE via WiFi.
smartevse met ethernet en verbind de kWh meter via modbus met smartevse. Vervolgens kun de kWh meter uitlezen via mqtt.
14 cijfers dus ik neem aan 7 bytes? Start met "04".dingo35 schreef op zondag 26 april 2026 @ 20:06:
Hoeveel bytes is de UID van de Shell tag? En wat is de eerste byte?
Dimplex warmtepomp met gesloten bodemsysteem met 2 boorputten (110m diep), 50PV panelen Z (11,04kW), SmartEVSE gebaseerde zelfbouw laadpaal
Moet je niet om het bij TAP te laten werken gebruik maken van de setting "rmt/OCPP" bij RFID?Grondgebonden schreef op zondag 26 april 2026 @ 19:59:
[...]
Het kan misschien aan mijn configuratie van de laadpaal liggen in TAP, maar ik krijg in TAP geen ongeautoriseerde tags die lijken op mijn Shell pas te zien, maar eerder dus wel "...000". Die heb ik dus toen geautoriseerd. Mijn Shell pas heb ik uiteraard ook geautoriseerd in TAP, maar die RFID UID zie ik dus NIET (en "...000" WEL) terug in de Start Transaction OCPP message.
Misschien dat het probleem met de doorgifte van die Auto-authorize key ontstaat, omdat ik geen RFID lezer heb (en de nieuwe MQTT optie voor RFID nog niet gebruik) icm de SmartEVSE setting "RFID EnableAll".
martijn_van_eck schreef op woensdag 28 januari 2026 @ 10:03:
[...]
Hoe heb je de RFID instelling staan in de SmartEVSE?
Volgens mij moet die op Rmt/OCPP staan.
"Rmt/OCPP: Authorize remotely over OCPP and bypass the SmartEVSE's local RFID storage"
RC Stuntpiloot schreef op woensdag 28 januari 2026 @ 15:10:
[...]
Dat was het probleem. Hartelijk dank voor het meedenken. Jammer dat deze info niet in de documentatie van Smart EVSE te vinden is.
[ Voor 26% gewijzigd door adjego op 26-04-2026 20:36 ]
Home Assistant |🔋Marstek Venus E V3.0 | ☀️ 2900 Wp | 🚗 Tesla Model 3 RWD 2024 - FSD(S)
De UID is hexdecimaal ja en zo ingevuld in het Auto-authorize veld.dingo35 schreef op zondag 26 april 2026 @ 20:18:
Als die "14 cijfers" 14 hexadecimale digits zijn, zou dat zonder problemen moeten gaan...
Wat ik in MQTT zie is dit: SmartEVSE-xxxx/RFIDLastRead 00000000000000. Dat komt dus overeen met wat er in TAP aankomt.
Ik heb net eens via MQTT mijn Shell tag doorgegeven aan SmartEVSE via de rubriek "SmartEVSE-xxxx/Set/RFID". Dan wordt meteen rubriek "SmartEVSE-xxxx/RFIDLastRead" netjes gevuld met mijn Shell tag, en zie ik in TAP ook meteen die Shell tag binnenkomen in een OCPP message, waarin ook staat dat die idTagInfo de Status Accepted heeft (want deze is pre-authorized door mij).
Zou het misschien een oplossing zijn dat de Auto-Authorize waarde naar hetzelfde register van de SmartEVSE moet worden geschreven als dat van "SmartEVSE-xxxx/RFIDLastRead", totdat er een ander RFID is gelezen of ingevuld in Auto-authorize?
Dimplex warmtepomp met gesloten bodemsysteem met 2 boorputten (110m diep), 50PV panelen Z (11,04kW), SmartEVSE gebaseerde zelfbouw laadpaal
Ik wil niet via TAP mijn laadsessie starten. Ik stuur de SmartEVSE middels MQTT aan via mijn domotica systeem. TAP is puur voor de registratie van mijn laadsessies. Of begrijp ik die setting verkeerd?adjego schreef op zondag 26 april 2026 @ 20:34:
[...]
Moet je niet om het bij TAP te laten werken gebruik maken van de setting "rmt/OCPP" bij RFID?
[...]
[ Voor 4% gewijzigd door Grondgebonden op 26-04-2026 21:01 ]
Dimplex warmtepomp met gesloten bodemsysteem met 2 boorputten (110m diep), 50PV panelen Z (11,04kW), SmartEVSE gebaseerde zelfbouw laadpaal
Daar zijn ook kant en klare splitter voor die je aan beide zijden van de kabel plaatst 😉benthouse schreef op zondag 26 april 2026 @ 18:33:
[...]
Idd ik heb daarvoor een splitter printje geplaatst aan beide zijden. [Afbeelding]
Welk kastje is dat?benthouse schreef op zondag 26 april 2026 @ 18:33:
[...]
Idd ik heb daarvoor een splitter printje geplaatst aan beide zijden. [Afbeelding]
Ik heb nog eens de setting "rmt/OCPP" geprobeerd. In januari was mij al opgevallen dat dit fout ging. De SmartEVSE schiet dan meteen naar OFF als je probeert te laden. @maarten_NL was dit ook al opgevallen.dingo35 schreef op zondag 26 april 2026 @ 21:15:
Tap stuurt dat niet aan (althans bij mij niet), registreert alleen.
Net heb ik de RFID setting weer teruggezet naar RFID/EnableAll. Echter nu gaat er iets grondig mis. Ik krijg in v3.10.3 OCPP niet meer Connected met TAP. Heb ook versie v3.10.1 en v3.10.2 nog eens geprobeerd, maar OCPP blijft Disconnected. Als ik switch naar v3.8.5, dan is de OCPP meteen Connected. Daarna nog eens naar v3.10.3 gegaan, maar wederom Disconnected. Daarna weer naar v3.8.5 en meteen weer Connected.
Iets zit er nu niet meer lekker in v3.10.x, maar wat? Enig idee wat ik kan doen?
Dimplex warmtepomp met gesloten bodemsysteem met 2 boorputten (110m diep), 50PV panelen Z (11,04kW), SmartEVSE gebaseerde zelfbouw laadpaal
[ Voor 99% gewijzigd door maarten_NL op 27-04-2026 13:26 ]
Vaillant AroTHERM+ WP - 15kWp O-Z-W PV - 14kWh ESS - Kona EV + Kia ev3 - ESP8266 FTW!
Tap heeft volgensmij problemen, als je op de websocket een willekeurig request doet is alles 404.Grondgebonden schreef op zondag 26 april 2026 @ 23:15:
[...]
Ik heb nog eens de setting "rmt/OCPP" geprobeerd. In januari was mij al opgevallen dat dit fout ging. De SmartEVSE schiet dan meteen naar OFF als je probeert te laden. @maarten_NL was dit ook al opgevallen.
Net heb ik de RFID setting weer teruggezet naar RFID/EnableAll. Echter nu gaat er iets grondig mis. Ik krijg in v3.10.3 OCPP niet meer Connected met TAP. Heb ook versie v3.10.1 en v3.10.2 nog eens geprobeerd, maar OCPP blijft Disconnected. Als ik switch naar v3.8.5, dan is de OCPP meteen Connected. Daarna nog eens naar v3.10.3 gegaan, maar wederom Disconnected. Daarna weer naar v3.8.5 en meteen weer Connected.![]()
Iets zit er nu niet meer lekker in v3.10.x, maar wat? Enig idee wat ik kan doen?
EDIT:
Zie https://github.com/dingo35/SmartEVSE-3.5/issues/363
[ Voor 3% gewijzigd door Frankyy op 27-04-2026 06:38 ]
[ Voor 4% gewijzigd door thalx op 27-04-2026 08:28 ]
Blbaa
Ik heb met firmware v3.10.2 geen problemen, gebruik een wss connectie.thalx schreef op maandag 27 april 2026 @ 08:28:
Ik heb sinds 26/04/2026 rond 01:00 ook problemen met Tap, aangezien ik al langer draai met de nieuwste firmware op mijn SmartEVSE lijkt het iets bij Tap te zijn. wss:// veranderen in ws:// helpt in iedergeval voor nu.
Welke bedoel je? Zou je een link kunnen delen?edwin2021 schreef op zondag 26 april 2026 @ 21:56:
[...]
Daar zijn ook kant en klare splitter voor die je aan beide zijden van de kabel plaatst 😉
☀️ 6440 Wp zuid | 🌡️ Stiebel Eltron WPL 15 ACS, HM Trend | Home Assistant
Ik gebruik wss.dingo35 schreef op maandag 27 april 2026 @ 07:03:
@Grondgebonden Gebruik je een ws of een wss connectie met Tap?
Dimplex warmtepomp met gesloten bodemsysteem met 2 boorputten (110m diep), 50PV panelen Z (11,04kW), SmartEVSE gebaseerde zelfbouw laadpaal
Ik heb/had hetzelfde issue, nu de URL op ws gezet en het werkt weer, ligt aan TAP.
Deye 12kW Hybrid, 8,77 kW peak solar, 62,4 kWH Seplos batteries, Panasonic K-series 5kW all-electric heatpump
Maar waarom werkt wss dan wel onder v3.8.5 en niet over v3.10.3?rvdgaag schreef op maandag 27 april 2026 @ 12:50:
[...]
Ik heb/had hetzelfde issue, nu de URL op ws gezet en het werkt weer, ligt aan TAP.
Dimplex warmtepomp met gesloten bodemsysteem met 2 boorputten (110m diep), 50PV panelen Z (11,04kW), SmartEVSE gebaseerde zelfbouw laadpaal
Beats me geen idee, volgens andere gebruikers doet wss het met v3.10.3 wel bij andere providersGrondgebonden schreef op maandag 27 april 2026 @ 12:55:
[...]
Maar waarom werkt wss dan wel onder v3.8.5 en niet over v3.10.3?
Deye 12kW Hybrid, 8,77 kW peak solar, 62,4 kWH Seplos batteries, Panasonic K-series 5kW all-electric heatpump
Even zoeken op ethernet splitter en je krijgt bv deze https://amzn.eu/d/014eDFGQmanusjevanalles schreef op maandag 27 april 2026 @ 10:33:
[...]
Welke bedoel je? Zou je een link kunnen delen?
Is niets meer als een fysieke splitsing van de 4 aderparen in 2x2 aderparen. Netwerksnelheid zakt dus ook naar max 100mb maar dat is voor dit soort toepassingen geen punt.
Maar als je nog kabel moet leggen, leg er dan altijd wat meer als dat je nodig hebt. Stel 1 kabel nodig, leg er 2. En rond altijd af op een even getal (2,4,6 enz) aangezien de wand / opbouw afwerking meestal per 2 kan.
https://www.stegen.com/nl...lcd-ethernet-upgrade.html
Ik lees in het ere topic dat je laadpaal een conformiteitsverklaring zou moeten hebben.niek1230 schreef op maandag 27 april 2026 @ 14:34:
Ik heb sinds vorige week de smart evse laadpaal aan plugchoice gekoppeld, welke vervolgens aan laadloon is gekoppeld zodat de ERE subsidie automatisch wordt verwerkt.
Welke laadpaal heb je dan gekozen bij Plugchoice?
De MID-meter moet die verklaring hebben, niet de laadpaal? Toch?Wolly schreef op maandag 27 april 2026 @ 15:09:
[...]
Ik lees in het ere topic dat je laadpaal een conformiteitsverklaring zou moeten hebben.
Welke laadpaal heb je dan gekozen bij Plugchoice?
https://www.emissieautoriteit.nl/vraag-en-antwoord/faq-he/hoe-toon-ik-aan-dat-mijn-meter-mid-gecertificeerd-is
Zover ik heb gelezen is dat niet waar, Nergens in de regels van de NEa staat dat de laadpaal een CE moet hebben.Wolly schreef op maandag 27 april 2026 @ 15:09:
[...]
Ik lees in het ere topic dat je laadpaal een conformiteitsverklaring zou moeten hebben.
Welke laadpaal heb je dan gekozen bij Plugchoice?
De MIDmeter zelf moet wel een MID nummer hebben en een CE.
DIY dan wel zelfsamenstellingen hoeven hier niet aan te voldoen zolang het niet verkocht wordt.
Kona EV 2025 V-moto CPx 2025
Dan hoef ik geen opties er bij te nemen en dan kost deze € 599,- + de Smart EVSE.
Al denk ik dat ik de meerkosten voor een MID geregistreerde laadpaal de eerste 4 jaar er niet uit haal met mijn te verwachten thuisladen.
COTE!
Ik heb specifiek voor het model op de foto gekozen ivm DIN rail bevestiging en schroefverbindingen naar de MODbus klemmen op de EVSE.edwin2021 schreef op maandag 27 april 2026 @ 13:25:
[...]
Even zoeken op ethernet splitter en je krijgt bv deze https://amzn.eu/d/014eDFGQ
Is niets meer als een fysieke splitsing van de 4 aderparen in 2x2 aderparen. Netwerksnelheid zakt dus ook naar max 100mb maar dat is voor dit soort toepassingen geen punt.
Maar als je nog kabel moet leggen, leg er dan altijd wat meer als dat je nodig hebt. Stel 1 kabel nodig, leg er 2. En rond altijd af op een even getal (2,4,6 enz) aangezien de wand / opbouw afwerking meestal per 2 kan.
https://a.aliexpress.com/_EvC2xIe
Bij mij werkte het tot vandaag 23:07 nog met wss (al maanden zonder problemen) maar nu ineens alleen nog maar met ws connectie.dingo35 schreef op maandag 27 april 2026 @ 07:03:
@Grondgebonden Gebruik je een ws of een wss connectie met Tap?
Kijk eens of de datum/tijd goed automatisch opgehaald is in smartevse ?
27x320Wp LG | 7.4 kW W/W warmtepomp | 2024 Model 3 Performance+FSD | 2019 Zoë 40kWh Star Wars edition
Hier ook op exact 23:07 uitgevallen. Omzetten naar ws ipv wss was inderdaad de oplossing.Netraam schreef op maandag 27 april 2026 @ 23:53:
[...]
Bij mij werkte het tot vandaag 23:07 nog met wss (al maanden zonder problemen) maar nu ineens alleen nog maar met ws connectie.
27x320Wp LG | 7.4 kW W/W warmtepomp | 2024 Model 3 Performance+FSD | 2019 Zoë 40kWh Star Wars edition
Ja, ook op Disconnected...Tassadar32 schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 09:24:
Sinds middernacht staat mijn OCPP (Tap Electric) op Websocket Disconnected. Internetverbinding is prima in orde. Iemand anders ook last van? (firmware 3.10.3)
PVOutput: Almere 16800WP 22 Oost-West 18 zuid
Tijd staat ook goed.
Maar ik ben geen fan om zomaar de ssl verbinding er af te halen. Doe je dit als je hem aanpas van wss naar ws?
Ja, klopt. Is ook een afweging aan de hand wat je er over heen stuurt.Ferrox1 schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 09:55:
Hier ligt tap er ook uit. Heeft goed gewerkt met versie 3.10.3. Daar staat hij al even op.
Tijd staat ook goed.
Maar ik ben geen fan om zomaar de ssl verbinding er af te halen. Doe je dit als je hem aanpas van wss naar ws?
In mijn geval kan/doe ik zakelijke verrekening die ik dan niet meer heb als ik het niet aanpas, dan maar liever niet-secure maar wel geld blijven vangen.
Ik heb iets vergelijkbaars met een Dacia Spring en Tesla Model Y. Kan de vinger niet helemaal achter 't exacte gedrag krijgen, maar moet vaak ook even naar 'off'Dreadnought schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 13:47:
Ik heb nog een vraagje over mijn SmartEVSE + EVCC: ik laad hiermee mijn EX40 (2025-model) op. Zodra ik de auto uittrek dan gaat de SmartEVSE op pauze. Plug ik de auto weer in dan komt de EVSE nooit uit pauze; ik moet handmatig de EVSE in Normal mode zetten om de auto aan het laden te krijgen. Daarna neemt EVCC het weer over en werkt alles, totdat ik de auto uittrek... is dit een bekend issue en is er een fix? EVSE is geconfigureerd op een vaste kabel (want dat heb ik).
Het normale gedrag is dat bij uitpluggen van je EV je in de mode blijft waarin je was, tenzij je een RFID reader enabled hebt, dan gaat hij naar OFF.
Dus het lijkt mij dat dit gedrag door de EVCC interface veroorzaakt wordt.
Lijkt me handig dat een EVCC gebruiker dit even meldt c.q. om verduidelijking vraagt bij de auteurs op github.
Mocht er nog twijfel over zijn: Een zelfbouw laadpaal kan dus prima in aanmerking komen. Ook meteen alle kWh's van het hele jaar worden meegenomen.
Ik zat te denken, waarom heb ik daar nou geen last van. Hier geen enkele disconnect naar TAP. Maar als je de Joulo ocpp proxy er tussen hebt, dan loopt het kennelijk wel goed.Ferrox1 schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 09:55:
Hier ligt tap er ook uit. Heeft goed gewerkt met versie 3.10.3. Daar staat hij al even op.
Tijd staat ook goed.
Maar ik ben geen fan om zomaar de ssl verbinding er af te halen. Doe je dit als je hem aanpas van wss naar ws?
Ik moet nog wat meer testen, maar ik denk te merken dat bij het uitpluggen van mijn auto de SmartEVSE in de Normal mode blijft, maar na enige tijd automatisch wisselt naar Pauze. Kan dat door EVCC komen, bijv. doordat EVCC de lader in de pauze stand zet omdat er volgens EVCC geen sprake van "optimaal laden" is?dingo35 schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 19:03:
Ik weet niet wat de bedoeling van EVCC is, maar de functie Pause is om tijdelijk te pauzeren met laden zodanig dat een OCPP sessie actief blijft.
Het normale gedrag is dat bij uitpluggen van je EV je in de mode blijft waarin je was, tenzij je een RFID reader enabled hebt, dan gaat hij naar OFF.
Dus het lijkt mij dat dit gedrag door de EVCC interface veroorzaakt wordt.
Lijkt me handig dat een EVCC gebruiker dit even meldt c.q. om verduidelijking vraagt bij de auteurs op github.
Yes, hier is mijn zelfbouw SmartEVSE laadpaal ook goedgekeurd en al ruim 2MWh op de teller voor ERE credits (gaat snel met twee EVs). Is al mooi ~200 Euro zonder er iets voor te hoeven doen!PimDoos schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 21:20:
Ik zie net dat mijn omgebouwde EVBox naar SmartEVSE is goedgekeurd voor ERE (bij Tap Electric).![]()
Mocht er nog twijfel over zijn: Een zelfbouw laadpaal kan dus prima in aanmerking komen. Ook meteen alle kWh's van het hele jaar worden meegenomen.
[Afbeelding]
27x320Wp LG | 7.4 kW W/W warmtepomp | 2024 Model 3 Performance+FSD | 2019 Zoë 40kWh Star Wars edition
Tassadar32 schreef op woensdag 29 april 2026 @ 07:20:
[...]
Yes, hier is mijn zelfbouw SmartEVSE laadpaal ook goedgekeurd en al ruim 2mWh op de teller voor ERE credits (gaat snel met twee EVs). Is al mooi ~200 Euro zonder er iets voor te hoeven doen!
Hoe is hij ingebouwd? In een hergebruikte behuizing of anders?niek1230 schreef op maandag 27 april 2026 @ 14:34:
Ik heb sinds vorige week de smart evse laadpaal aan plugchoice gekoppeld, welke vervolgens aan laadloon is gekoppeld zodat de ERE subsidie automatisch wordt verwerkt.
[ Voor 27% gewijzigd door Stefannn op 29-04-2026 07:32 ]
compleet zelfbouw/zelfprogrammeer home-automation, 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes 150L zonneboiler met elektrische naverwarming, 2x Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1 3kW, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, jacuzzi, sauna, ioniq5 EV
Is je gehele bestaande meterstand overgenomen? Dat is bij mijn twee palen niet gedaan door Tap…Tassadar32 schreef op woensdag 29 april 2026 @ 07:20:
[...]
Yes, hier is mijn zelfbouw SmartEVSE laadpaal ook goedgekeurd en al ruim 2mWh op de teller voor ERE credits (gaat snel met twee EVs). Is al mooi ~200 Euro zonder er iets voor te hoeven doen!
Hier zijn de wss connecties op verschillende momenten inmiddels ook offline gegaan overigens.
[ Voor 10% gewijzigd door THM0 op 29-04-2026 07:38 ]
Welke MID-meter hebben jullie (@Tassadar32) ingebouwd in dit geval?PimDoos schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 21:20:
Ik zie net dat mijn omgebouwde EVBox naar SmartEVSE is goedgekeurd voor ERE (bij Tap Electric).![]()
Mocht er nog twijfel over zijn: Een zelfbouw laadpaal kan dus prima in aanmerking komen. Ook meteen alle kWh's van het hele jaar worden meegenomen.
[Afbeelding]
Welk type EVBox en welke (serie)nummers heb je gebruikt voor correcte aanmelding?PimDoos schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 21:20:
Ik zie net dat mijn omgebouwde EVBox naar SmartEVSE is goedgekeurd voor ERE (bij Tap Electric).![]()
Mocht er nog twijfel over zijn: Een zelfbouw laadpaal kan dus prima in aanmerking komen. Ook meteen alle kWh's van het hele jaar worden meegenomen.
[Afbeelding]
Ben ook benieuwd of dit ná 2027 nog wordt geaccepteerd... (zelfbouw met mid)
mWh (milliWatt-uur) is wel héél weinigTassadar32 schreef op woensdag 29 april 2026 @ 07:20:
al ruim 2mWh op de teller voor ERE credits (gaat snel met twee EVs).
Je bedoelt vast MWh (megaWatt-uur). Scheelt een factor 10^9, dus best de moeite.
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.
Een (ietwat gevestigde) partij die kwartaallijks uitbetaalt lijkt me persoonlijk de voorkeur te hebben. Ik zie het best gebeuren dat sommige BV’s gaan ploffen net voor de (jaarlijkse) uitbetaaldatum en daarbovenop je gegevens op straat komen te liggen.
Standaard waterdichte DIN rails behuizing.Stefannn schreef op woensdag 29 april 2026 @ 07:30:
[...]
[...]
Hoe is hij ingebouwd? In een hergebruikte behuizing of anders?
27x320Wp LG | 7.4 kW W/W warmtepomp | 2024 Model 3 Performance+FSD | 2019 Zoë 40kWh Star Wars edition
Eastron SDM72D-M V2 (driefase).bart155 schreef op woensdag 29 april 2026 @ 08:40:
[...]
Welke MID-meter hebben jullie (@Tassadar32) ingebouwd in dit geval?
27x320Wp LG | 7.4 kW W/W warmtepomp | 2024 Model 3 Performance+FSD | 2019 Zoë 40kWh Star Wars edition
Bij wie? En je moet toch bij inschrijving een fabrikant selecteren (en een serienr)? Hoe heb je dat gedaan?Tassadar32 schreef op woensdag 29 april 2026 @ 07:20:
[...]
Yes, hier is mijn zelfbouw SmartEVSE laadpaal ook goedgekeurd en al ruim 2mWh op de teller voor ERE credits (gaat snel met twee EVs). Is al mooi ~200 Euro zonder er iets voor te hoeven doen!
Tap Electric. Die ondersteunen ook merk "anders" en met een paar foto's erbij was het prima.Wolly schreef op woensdag 29 april 2026 @ 11:01:
[...]
Bij wie? En je moet toch bij inschrijving een fabrikant selecteren (en een serienr)? Hoe heb je dat gedaan?
27x320Wp LG | 7.4 kW W/W warmtepomp | 2024 Model 3 Performance+FSD | 2019 Zoë 40kWh Star Wars edition
Niet echt.captnemo schreef op woensdag 29 april 2026 @ 15:48:
Ik lees hier over ERE. Natuurlijk fijn dat je geld kan vangen, maar het zorgt dat een ander kan vervuilen op jouw naam toch?
Vervuilen kon hij sowieso al.
Het wordt alleen duurder.
Daarmee is de incentive om er mee op te houden groter.
compleet zelfbouw/zelfprogrammeer home-automation, 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes 150L zonneboiler met elektrische naverwarming, 2x Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1 3kW, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, jacuzzi, sauna, ioniq5 EV
Weet je toevallig hier de details van en hoe dat werkt als je 2 "laadpunten" hebt op 1 "laadpaal"? Ik heb dan 2x SmartEVSE enz. in 1 behuizing, maar vraag mij af of ik dan 1 aardlek icm. 2 automaten zou kunnen doen.Jazsie schreef op maandag 30 januari 2023 @ 10:14:
[...]
Volgens de NEN moet ieder laadpaal zijn eigen Aardlek hebben, deze mag je dus niet delen met je PV.
[...]
PV: 49 kWp | ZB: 8kWp | WPs: 3x Pana 7J + Pana 5J + Nibe Savent + Vaillant aroSTOR + Samsung DVM S (L/L) | ESS: 90kWh/24kW + 30kWh/12kW
[ Voor 92% gewijzigd door Beekforel op 29-04-2026 21:35 ]
Ben erg benieuwd waar dit staat in de norm.Rimco schreef op woensdag 29 april 2026 @ 21:14:
[...]
Weet je toevallig hier de details van en hoe dat werkt als je 2 "laadpunten" hebt op 1 "laadpaal"? Ik heb dan 2x SmartEVSE enz. in 1 behuizing, maar vraag mij af of ik dan 1 aardlek icm. 2 automaten zou kunnen doen.
Er is wel een advies gegeven dat het verstandig is, maar niet dat het niet mag. (Nederlandse Praktijk Richtlijn NPR)
De beveiligingen van de voeding voor de laadpaal moeten een type B zijn dus detectie 30mA ac lekstroom en 6mA DC lekstroom uitschakelen.
Maar de norm zegt ook dat een Type A ook mag, dat houd in dat alleen de 30mA beveiligd moet zijn door de aardlek, maar dan moet ook de laadpaal (smart-evse) ook voorzien zijn van een DC beveiliging welke de lader stopt bij 6mA DC lekspanning.
Dus een combibeveiliging is oke, maar 1+1 is ook oke.
Waar het advies ook over is geschreven is dat als er meerdere laadpalen of een PV op staat is dat de foutstromen aanzienlijk toenemen welke ongewenste uitschakelingen over 1 aardlek kunnen veroorzaken.
Voorbeeld: 4 groepen op 1 aardlek is 4 keer een foutje kan resulteren in een totale lekstroom welke de uitschakeling veroorzaakt.
met een aardlekautomaat is het 1 groep met 1 aardlek dus hoeft de lekstroombeveiliging niet te delen wat dus resulteerd in minder ongewenste uitschakelingen..
En uiteraard de maximale stromen door de aardlek respecteren ongeacht het type waar deze voor geschikt is.
Nogmaals ben benieuwd waar dit staat in de norm dat het niet mag.
[ Voor 4% gewijzigd door Daantjezoveel op 29-04-2026 21:47 ]
Kona EV 2025 V-moto CPx 2025
De koper moet compenseren, dus door jou geld te geven hoeven ze niets meer te doen. Door ERE certificaten te verkopen ben je dus de CO2 compensatie aan het verminderen...Stefannn schreef op woensdag 29 april 2026 @ 17:09:
[...]
Niet echt.
Vervuilen kon hij sowieso al.
Het wordt alleen duurder.
Daarmee is de incentive om er mee op te houden groter.
Als je aan NEN1010 wilt voldoen moet ieder laadpaal achter een eigen aardlekschakelaar.Rimco schreef op woensdag 29 april 2026 @ 21:14:
[...]
Weet je toevallig hier de details van en hoe dat werkt als je 2 "laadpunten" hebt op 1 "laadpaal"? Ik heb dan 2x SmartEVSE enz. in 1 behuizing, maar vraag mij af of ik dan 1 aardlek icm. 2 automaten zou kunnen doen.
Verder zoals @Daantjezoveel zegt is het een norm, het moet niet722.531.2.6 Met uitzondering van stroomketens die gebruik maken van elektrische scheiding als beschermingsmaatregel, moet elk aansluitpunt worden beschermd door zijn eigen toestel voor aardlekbeveiliging van ten minste type A, met een aanspreekstroom van ten hoogste 30 mA.
Als jij ermee kan leven dat bij een aardlek fout beiden laadpalen eruit liggen dan is er technisch geen probleem.
2x Alamats gebruikt minder ruimte dan 1x ALS en 2x automaten... Dus tja ik zou persoonlijk gewoon voor 2x alamats gaan.
Woonachtig in België | 6200 Wp | eGolf 32kWh
Inmiddels heb ik wat tests gedaan:Dreadnought schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 22:27:
[...]
Ik moet nog wat meer testen, maar ik denk te merken dat bij het uitpluggen van mijn auto de SmartEVSE in de Normal mode blijft, maar na enige tijd automatisch wisselt naar Pauze. Kan dat door EVCC komen, bijv. doordat EVCC de lader in de pauze stand zet omdat er volgens EVCC geen sprake van "optimaal laden" is?
Indien ik EVCC inschakel (ik bedoel de app / container in totaliteit, niet een modus in EVCC) dan gaat de SmartEVSE na het uittrekken van de auto binnen enkele minuten op Pause. Deze stand blijft'ie in staan, totdat ik via SmartEVSE (unit of webapp) de status wissel, bijv. naar Normal. Het inprikken van mijn auto (EX40) heeft geen effect.
Met EVCC uitgeschakeld wisselt de SmartEVSE na het laden niet van modus en staat er ook op het display Ready to Charge. Zodra ik mijn EX40 inprik gaat de SmartEVSE braaf laden.
Bij wie ligt hier nou de schuld? Is het EVCC wie abusievelijk de SmartEVSE in Pause zet of is het SmartEVSE wie niet goed uit de Pause stand komt?
Vrij zeker dat de EVCC code voor de smartevse 'm in PAUSE zetDreadnought schreef op donderdag 30 april 2026 @ 09:47:
[...]
Inmiddels heb ik wat tests gedaan:
Indien ik EVCC inschakel (ik bedoel de app / container in totaliteit, niet een modus in EVCC) dan gaat de SmartEVSE na het uittrekken van de auto binnen enkele minuten op Pause. Deze stand blijft'ie in staan, totdat ik via SmartEVSE (unit of webapp) de status wissel, bijv. naar Normal. Het inprikken van mijn auto (EX40) heeft geen effect.
Met EVCC uitgeschakeld wisselt de SmartEVSE na het laden niet van modus en staat er ook op het display Ready to Charge. Zodra ik mijn EX40 inprik gaat de SmartEVSE braaf laden.
Bij wie ligt hier nou de schuld? Is het EVCC wie abusievelijk de SmartEVSE in Pause zet of is het SmartEVSE wie niet goed uit de Pause stand komt?
OK, vanuit de geachte van EVCC vind ik dat overigens niet geheel onlogisch, je wilt immers met EVCC laden wanneer het opportuun is (en als je wilt laden wil je de laadstroom modereren; dit laatste werkt overigens prima). Is het dan ook niet aan EVCC om de SmartEVSE uit Pause te halen of zie ik dat fout?jpiscaer schreef op donderdag 30 april 2026 @ 10:49:
[...]
Vrij zeker dat de EVCC code voor de smartevse 'm in PAUSE zet
Er is al een issue en fix als het goed is:Dreadnought schreef op donderdag 30 april 2026 @ 11:48:
[...]
OK, vanuit de geachte van EVCC vind ik dat overigens niet geheel onlogisch, je wilt immers met EVCC laden wanneer het opportuun is (en als je wilt laden wil je de laadstroom modereren; dit laatste werkt overigens prima). Is het dan ook niet aan EVCC om de SmartEVSE uit Pause te halen of zie ik dat fout?
https://github.com/evcc-io/evcc/issues/29445
Dus even wachten tot nieuwe evcc release.
Oh wow, ja, inderdaad, grote kans. Ik ga even wachten. Doorlooptijden bij EVCC lijken over het algemeen kort te zijn, dus dat moet wel goedkomenFutureCow schreef op donderdag 30 april 2026 @ 12:06:
[...]
Er is al een issue en fix als het goed is:
https://github.com/evcc-io/evcc/issues/29445
Dus even wachten tot nieuwe evcc release.
Onderdelen noodig voor zelfbouw laadstation:
1. Smart EVSE €149
2. 4P + 2P actuator €44,50
3. Eastron SDM630M MID meter €114,-
4. DC current sensor €49,-
5. Krachtgroep, EATON 3P+N B16 €40,- of Alamat €95
6. Donor laadpaal €50 á €100 euro
7. Laadkabel €100,-
Totaal: € 550 á €600
Even een check.
Mijn meterkast zit aan de buitengevel.
1. Het lijkt mij dat een laadpaal aan muur mét de MID meter en dan de Smart EVSE in mijn groepenkast mogelijk is?
Zeg maar ca. 1 meter bekabeling tussen EVSE en fysieke laadpaal en dan de signaal kabels verlengen.
2. Smart EVSE + Homewizard P1 meter kunnen met elkaar communiceren, dus een sensorbox zou ik achterwege kunnen laten?
3. Hoe werkt OCPP en meterstanden uitwisselen met een inboekdienstverlener? Dat is mijn niet helemaal duidelijk.
Kan dat via een docker container met een bepaalde service?
4. Zijn er meerdere inboekdienstverleners die "zelfbouw" of een MID meter retrofit accepteren of zijn dat er maar een paar?
Alternatief kan voor mij zijn:
Zaptec Go 2 + sense box €850,-
Met MID meter, loadbalancing, solar functie, RFID voorbereid op bidirectioneel laden, geen risico op afwijzen ERE-regeling.
Graag jullie zienswijze en het beantwoorden van mijn vragen.
[ Voor 5% gewijzigd door Bontje Blauw op 30-04-2026 15:39 ]
COTE!
Eastron SDM630-Modbus V2.bart155 schreef op woensdag 29 april 2026 @ 08:40:
[...]
Welke MID-meter hebben jullie (@Tassadar32) ingebouwd in dit geval?
EVBox BusinessLine G2. Als serienummer gewoon SmartEVSE-XXXX gebruikt (dus gewoon het echte serienummer).Allewijn schreef op woensdag 29 april 2026 @ 09:00:
[...]
Welk type EVBox en welke (serie)nummers heb je gebruikt voor correcte aanmelding?
Ben ook benieuwd of dit ná 2027 nog wordt geaccepteerd... (zelfbouw met mid)
Zie ook dit bericht van eerder
[ Voor 8% gewijzigd door PimDoos op 30-04-2026 19:49 ]
Als er maar zó weinig kosten verschil gaat zitten tussen jouw zelfbouw en een kant en klaar oplossing, zou ik zéker kiezen voor kant en klaar met garantie op ERE. Niet alleen dit jaar, maar ook volgende jaren (en dát is sterk de vraag bij zelfbouw).Bontje Blauw schreef op donderdag 30 april 2026 @ 15:35:
Even een en ander voor mijzelf uitgewerkt.
Onderdelen noodig voor zelfbouw laadstation:
1. Smart EVSE €149
2. 4P + 2P actuator €44,50
3. Eastron SDM630M MID meter €114,-
4. DC current sensor €49,-
5. Krachtgroep, EATON 3P+N B16 €40,- of Alamat €95
6. Donor laadpaal €50 á €100 euro
7. Laadkabel €100,-
Totaal: € 550 á €600
Even een check.
Mijn meterkast zit aan de buitengevel.
1. Het lijkt mij dat een laadpaal aan muur mét de MID meter en dan de Smart EVSE in mijn groepenkast mogelijk is?
Zeg maar ca. 1 meter bekabeling tussen EVSE en fysieke laadpaal en dan de signaal kabels verlengen.
2. Smart EVSE + Homewizard P1 meter kunnen met elkaar communiceren, dus een sensorbox zou ik achterwege kunnen laten?
3. Hoe werkt OCPP en meterstanden uitwisselen met een inboekdienstverlener? Dat is mijn niet helemaal duidelijk.
Kan dat via een docker container met een bepaalde service?
4. Zijn er meerdere inboekdienstverleners die "zelfbouw" of een MID meter retrofit accepteren of zijn dat er maar een paar?
Alternatief kan voor mij zijn:
Zaptec Go 2 + sense box €850,-
Met MID meter, loadbalancing, solar functie, RFID voorbereid op bidirectioneel laden, geen risico op afwijzen ERE-regeling.
Graag jullie zienswijze en het beantwoorden van mijn vragen.
Sterker nog, je kans voor 350 euro een Webasto Unite kopen mét garantie op ERE.
Je vergelijk is niet helemaal eerlijk, wil je graag die Zaptec? Want daar reken je wel naar toe.Bontje Blauw schreef op donderdag 30 april 2026 @ 15:35:
Even een en ander voor mijzelf uitgewerkt.
Onderdelen noodig voor zelfbouw laadstation:
1. Smart EVSE €149
2. 4P + 2P actuator €44,50
3. Eastron SDM630M MID meter €114,-
4. DC current sensor €49,-
5. Krachtgroep, EATON 3P+N B16 €40,- of Alamat €95
6. Donor laadpaal €50 á €100 euro
7. Laadkabel €100,-
Totaal: € 550 á €600
Even een check.
Mijn meterkast zit aan de buitengevel.
1. Het lijkt mij dat een laadpaal aan muur mét de MID meter en dan de Smart EVSE in mijn groepenkast mogelijk is?
Zeg maar ca. 1 meter bekabeling tussen EVSE en fysieke laadpaal en dan de signaal kabels verlengen.
2. Smart EVSE + Homewizard P1 meter kunnen met elkaar communiceren, dus een sensorbox zou ik achterwege kunnen laten?
3. Hoe werkt OCPP en meterstanden uitwisselen met een inboekdienstverlener? Dat is mijn niet helemaal duidelijk.
Kan dat via een docker container met een bepaalde service?
4. Zijn er meerdere inboekdienstverleners die "zelfbouw" of een MID meter retrofit accepteren of zijn dat er maar een paar?
Alternatief kan voor mij zijn:
Zaptec Go 2 + sense box €850,-
Met MID meter, loadbalancing, solar functie, RFID voorbereid op bidirectioneel laden, geen risico op afwijzen ERE-regeling.
Graag jullie zienswijze en het beantwoorden van mijn vragen.
5. Krachtgroep, EATON 3P+N B16 €40,- of Alamat €95
7. Laadkabel €100,-
Heb je in beide gevallen nodig lijkt mij. Dat maakt wel een flink verschil.
Ook hier vergeet je de laadkabel.Allewijn schreef op donderdag 30 april 2026 @ 20:06:
[...]
Als er maar zó weinig kosten verschil gaat zitten tussen jouw zelfbouw en een kant en klaar oplossing, zou ik zéker kiezen voor kant en klaar met garantie op ERE. Niet alleen dit jaar, maar ook volgende jaren (en dát is sterk de vraag bij zelfbouw).
Sterker nog, je kans voor 350 euro een Webasto Unite kopen mét garantie op ERE.
Ja klopt, heb je gelijk in.Beekforel schreef op donderdag 30 april 2026 @ 20:14:
[...]
Je vergelijk is niet helemaal eerlijk, wil je graag die Zaptec? Want daar reken je wel naar toe.
5. Krachtgroep, EATON 3P+N B16 €40,- of Alamat €95
7. Laadkabel €100,-
Heb je in beide gevallen nodig lijkt mij. Dat maakt wel een flink verschil.
Maar het is grosso modo de helft goedkoper met Smart EVSE en meer controle over het smart gedeelte.
Op basis van mijn jaarlijks te verwachten kWh vergoeding via ERE-regeling kom ik op €110 tot €130 euro per jaar. Dat vind ik niet opwegen tegen meer invloed op de smart functies en goedkopere laadpaal kosten.
COTE!
Maar goed, ik ben momenteel mijn tweede SmartEVSE laadpaal aan het bouwen omdat ik dat ook gewoon heel leuk vind om te doen. Beetje nadenken, onderdelen verzamelen, tweaken, etc. Hobby mag ook wat kosten.
Is dat inclusief opties als loadbalancing en slim PV laden. Dat zijn vaak opties die je nog bij moet nemen.Allewijn schreef op donderdag 30 april 2026 @ 20:06:
[...]
Als er maar zó weinig kosten verschil gaat zitten tussen jouw zelfbouw en een kant en klaar oplossing, zou ik zéker kiezen voor kant en klaar met garantie op ERE. Niet alleen dit jaar, maar ook volgende jaren (en dát is sterk de vraag bij zelfbouw).
Sterker nog, je kans voor 350 euro een Webasto Unite kopen mét garantie op ERE.
COTE!
Hij is idd wel weg interessant denk ik...Beekforel schreef op donderdag 30 april 2026 @ 21:04:
Moet zeggen dat ik die Webasto net wel even heb bestudeerd. Die kan ook fase wisselen en lijkt ook goed lokaal aanstuurbaar. Verleidelijk.
Maar goed, ik ben momenteel mijn tweede SmartEVSE laadpaal aan het bouwen omdat ik dat ook gewoon heel leuk vind om te doen. Beetje nadenken, onderdelen verzamelen, tweaken, etc. Hobby mag ook wat kosten.
Ik ben hem ook sterk overwegende.
Hier veel info:
Webasto Unite Laadstation
Dat is idd mogelijk. Ook 1p3p automatisch fase switchen. Oa via HA en/of evcc aan te sturen.Bontje Blauw schreef op donderdag 30 april 2026 @ 21:07:
[...]
Is dat inclusief opties als loadbalancing en slim PV laden. Dat zijn vaak opties die je nog bij moet nemen.
Veel info dus hier:
Webasto Unite Laadstation
We hebben er zakelijk 14, grappig spul op het eerste gezicht, maar er zijn er nu ook al een paar stuk ondertussen (moederbord). Ik ben nog niet onder de indruk van deze laders.Beekforel schreef op donderdag 30 april 2026 @ 21:04:
Moet zeggen dat ik die Webasto net wel even heb bestudeerd. Die kan ook fase wisselen en lijkt ook goed lokaal aanstuurbaar. Verleidelijk.
Blbaa