Een stukje techtalk voor de geïnteresseerden die hier wellicht iets aan kunnen hebben;
Vandaag heb ik (voor het eerst) een beeldbuis geswapt om zo van twee beeldschermen met elk hun kuren weer één top notch CRT voor het gamen erbij te hebben.
Een van de monitoren had een kleurprobleem in een hoek van het scherm, waarschijnlijk iets dat misgaat bij de afbuiging van elektronen. De exacte oorzaak weet ik helaas niet, en heb ook al verschillende dingen geprobeerd om dit te verhelpen. Erg jammer aangezien deze monitor bijna alle videoformaten ondersteunt en dit superscherp kan weergeven. Ik stond bijna op het punt om 'm bij het grofvuil te zetten!
Afgelopen week heb ik voor weinig geld een andere monitor (D14H5E) kunnen overnemen. Hiervan was de beeldbuis nog volledig intact en had bijna dezelfde specs als bovenstaande monitor. Een kort onderzoek gaf de volgende feiten:
Beide beelduizen hebben een AG pitch van 0.25mm, exact dezelfde afmeting/diamer, dezelfde hoeveelheid TV-lijnen en allebei geschikt voor SD en HD video. Echter waren de serienummers en de type fosfors verschillend:
PVM 14L5 => M34LHF20X uit 2002 (SMPTE-C fosfors)
BVM D14H5E => M34LHF21X uit (1999) (EBU fosfors)
Aangezien ik verder geen andere verschillen kon ontdekken ging ik er ook maar vanuit dat de voltages etc. hetzelfde zouden zijn. Ik kwam dus met het idee om de beeldbuizen te swappen. :-)
Dus vandaag aan de slag gegaan met allerlei veiligheidsmaatregelen, want deze beelduizen kunnen een lading van zo'n 23.000 tot 28.000 volt hebben. Met rubberen handschoenen, veiligheidsbril, schroevendraaier met koperdraad geaard aan het chassis etc. de beeldbuizen van hun lading ontdaan. Vervolgens kun je redelijk veilig de beeldbuizen verwijderen.
De neckboard blijft ook gewoon in het chassis zitten (wordt dus niet geswapt). De yoke heb ik wel op de beeldbuis laten zitten, want dit is veelal afgestemd op de beeldbuis. Dus daar wil je niet onnodig werk van hebben. Dus swappen maar.
Omdat ik niet zeker wist of dit zou gaan werken heb ik de monitor buiten neergezet en daar aan het stroom gezet. Vervolgens met een bezemsteel op afstand op het aan-knopje gedrukt....je weet maar nooit, haha. Maar tot mijn grote verbazing werkt het perfect! Geen last meer van verkleuringen!
Er is nog wel een kleine convergentie afwijking, maar dat is relatief eenvoudig op te lossen (en valt bijna niet op tijdens het gamen).
Een spannende, maar geslaagde dag! Wohooo!
[
Voor 19% gewijzigd door
c4ke op 07-09-2016 20:16
]