Het Tweakers-forum heeft al meermaals veel nuttige informatie opgebracht. Ook de discussies over dit onderwerk hebben me a véél wijzer gemaakt, waarvoor dank, allemaal! Nu ik een waterontharder ga kopen en toch nog een vraag had, leek het me tijd voor een account op het Tweakers-forum.
Mijn situatie. Ik woon in België, waar we - zoals hier ook eerder opgemerkt - vaak een (véél) hogere hardheid hebben dan in Nederland. In mijn regio is dat volgens de gegevens van de watermaatschappij ongeveer
20dH. Ons huishouden (twee personen) had afgelopen jaar een erg laag (drink)waterverbruik (
33m2 per jaar!), al zal dat waarschijnlijk wat stijgen in de toekomst. Het lage verbruik is (waarschijnlijk) te wijten aan het gebruik van regenwater voor wc's en de wasmachine. Enkel in de keuken en voor de regendouche wordt dus leidingwater gebruikt.
Mijn redenering. Ik ga dus een waterontharder installeren, en dat zal waarschijnlijk een Aqmos CM-
xx worden. Via datasheets, en onderstaande info, blijkt dat ik zal moeten dimensioneren op basis van mijn maximaal gebruiksdebiet eerder dan mijn effectief verbruik. Met een Aqmos CM-80 zou ik dus ongeveer 13,3lpm kunnen aftappen aan hardheid 0dH (inkomend 20dH).
Gegeven mijn verbruik zou er pas na ~ 44 dagen geregenereerd moeten worden. Als ik, owv hygiëne, elke 14 dagen laat regenereren is dat dus ~ 3 keer meer dan bij een ontharder gedimensioneerd op verbruik (in plaats van debiet). Ik heb uit dit topic begrepen dat ik de CM-80 kan instellen om te regenereren niet meer zout en water dan nodig om de hars weer te "verversen".
Mijn vra(a)g(en).- Ik vroeg me af of ik dit groot verschil in "capaciteit" inderdaad kan opvangen met een (veel) zuinigere regeneratie? Of loop ik hier tegen andere limieten aan?
- Heeft er iemand ooit getest wat de onthardingscapaciteit is bij een hoog debiet? De datasheets (b)lijken soms aan de optimistische kant te zijn, dus ik verwacht dat ik ook de ontharding bij hoog debiet die daar vermeld staat "met een korreltje zout" mag nemen? Heeft iemand hier ervaring mee?
Op basis van de nette Google Spreadsheet (waarvoor dank) kon ik weinig referentie vinden naar een gelijkaardige situatie (laag verbruik, zeer hoge hardheid, groot harsvolume). Moest ik inderdaad een CM-80 kopen, dan hoop ik die info te kunnen toevoegen!