Dankje
@ Ortep: meer opnemen om hoofdsom na 30 - 40 ook opgemaakt te hebben
@ T-h-i-j-m-e-n de belastingdienst wil ook 1,2% hebben
@ real_FireFly: werkt natuurlijk niet. Je mag blij zijn als je netto op 0% uitkomt.
Dit gaat allemaal over het rendement en verwachtingen, wat mensen denken dat wel haalbaar is en niet.
Simpel gesteld: heb je er geen vertrouwen in dat je 4% netto rendement kunt halen, dan ga je uit van het rendement dat je wel denkt te behalen, b.v. 3% of zelfs 2%. Nadeel is natuurlijk wel bij 2% je hoofdsom 2 x zo groot dient te zijn als bij 4%
Zoals Ortep hierboven al aangaf, 4% voor een lange horizon niet zo heel gek en natuurlijk ga je niet uit van een spaarrekening (alleen). Spreiding is erg belangrijk: aandelen, obligaties, eigen huis afbetaald, vastgoed verhuren etc. Spreiding om voldoende rendement te maken maar ook zeker om je vermogen te beschermen.
Hoewel je misschien geen zichtbaar rendement maakt op een afbetaald huis, voorkom je daarmee wel de bruto rentelasten van b.v. 5.5% (ons geval). Netto kost ons dat op dit moment 2,62%, maar dat gaat alleen maar hoger worden. Sowieso verlaging HRA en als je stopt met werken heb je geen HRA meer (want je betaald geen inkomstenbelasting). Bovendien ontwijk je (zolang de regels zo blijven) daarmee de 1.2% VRH. Al met al zie ik het afbetalen als een huis als een prima onderdeel van investeren waarmee ik wel boven de 4% rendement uit ga komen. Bovendien is het inflatie veilig.
En belangrijk om jezelf af te vragen:
- kan ik bij lager dan verwachte rendement mijn uitgaven (tijdelijk) verlagen om de hoofdsom in tact te laten? (geen gekke vraag: er zijn veel pensioenfondsen die de uitkering nu ook verlagen waarbij de deelnemers die ook opgedrongen word)
- Kan en wil ik eventueel nog wat bijklussen om mindere opbrengsten op te vangen? En zo ja hoeveel/hoelang wil en kan dat
- Hoe oud ga ik worden?
en wil ik daarbij het risico lopen dat als ik toch ouder ga worden er geen geld meer is? - Reken je AOW en regulier pensioen mee in je berekening of niet?
Maar goed, om on topic te komen hoe serieus geld besparen:
denk bij
ALLES wat je uitgeeft: heb ik dat werkelijk nodig, word ik daar een stuk blijer van? Zijn er andere mogelijkheden om dit zelfde te verkrijgen op een goedkopere manier? Kan ik het later nog verkopen en zo ja wat levert het dan ongeveer op? Wat kost deze uitgave me later nog meer? (elektriciteit, onderhoud, opslag etc.).
Ondanks dat we al niet al te veel onzin dingen hadden, heb ik vorig jaar alles nog eens goed bekeken en heb ik toch nog een aantal zaken veranderd: uitvaartverzekering opgezegd, rechtsbijstandverzekering opgezegd, vaste telefoon opgezegd, internet abonnement aangepast, mobiele telefoon abbo. aangepast naar SIM only, auto all-risk verzekering omgezet naar WA-verzekering, ANWB-lidmaatschap opgezegd, domeinnaam + hosting opgezegd, zelf lunchpakketje mee naar werken nemen, mijn zorgverzekering aangepast (aller goedkoopste versie).
Zeker als je inmiddels wat spaargeld achter de hand hebt zijn de meeste verzekeringen onzin en ben je beter/goedkoper uit om alleen dat te verzekeren wat je echt niet zelf kunt of wilt dragen.
Per saldo scheelt ons dit meer als 2.5K per jaar. Mocht ik een gaatje in een tand hebben, dan betaal ik die 5 tientjes ofzo zelf wel (kreeg ik sowieso al niet helemaal vergoed). En een deukje in de auto, tja, hij is 9 jaar, zolang het geen gevaar is, geen probleem.
Sinds enige tijd hou ik ook in excel alle uitgaven bij. 1 x per maand even alle af en bijschriften downloaden en verwerken. Daarmee kan ik het van maand op maand vergelijken. Zie ik waar geld heen "lekt" en of er gekke dingen gebeuren. En weet ik dus ook precies hoeveel we (be)sparen.
Het echte geluk komt vrijwel nooit van materiële zaken. Veelal zeggen mensen dat de studententijd (een van) hun mooiste periode van hun leven was. En dat is echt niet vanwege het vele geld of de luxe
Nieuwe ervaringen, jezelf ontwikkelen, mensen leren kennen etc. is wat mensen veelal echt leuk vinden. Niet de verstelbare stoel op de achterbank van de nieuwe Audi...
Zo, dat werd een langere post als ik dacht