Je kan het aantal laadcycles vergelijken met de branduren op de verpakking van een lamp.
Ze laden de accu op, en ontladen hem (deels). En kijken hoe vaak dat kan totdat de accu minder dan 70% van zn originele capaciteit heeft. Dan krijg je het aantal laadcycles.
Er zijn een hoop factoren die een negatieve invloed hebben op die levensduur.
) Snelladen
) Overladen, De meeste laders voor Li-ion zijn hier tegen beveiligd
) Hoge belasting. bijvoorbeeld door een motor die te zwaar is voor de accu (komt veel voor bij RC toepassingen) of door een slechte aansturing van die motor, die de accu in pulsen belast ipv constant.
) Diepe ontlading. Een goede accu zal stoppen met stroom leveren als er nog 20% capaciteit over is. Maar bij Li-ion is het beter om na elk gebruik opnieuw te laden.
Een li-ion die je elke keer ontlaad tot het maximum zal 300-500 cycles meegaan.
Maar laad je hem elke keer @ 50% vermogen dan krijg je 3x zoveel cycles.
Opladen voordat je op 50% ontlading zit lijkt wel weer nadelig te zijn (
bron)
Maar hoe lang je accu echt mee gaat ligt vooral aan hoe goed hij ontworpen is.
In het beste geval heb je accu's zoals in de auto's van TelsaMotors. Vloeistof gekoeld, en ook al vallen er cellen uit, dan kan de accu gewoon blijven werken totdat de defecte cellen worden vervangen.
In het slechtste geval heb je de accu uit een Dreamliner, die in brand vliegt als je teveel stroom vraagt.
Figo112 schreef op woensdag 20 maart 2013 @ 15:50:
^Ik zie die LifePO4 accus inderdaad niet op de bekende e-bikes, maar steeds vaker maken sommige onbekende merken gebruik van zo een LifePO4 accu. Bijv. de Keola Texel Nexus. Maar ben bang dat de minder bekende merken kwa frame en/of andere onderdelen kwalitatief minder zullen zijn dan een bijv. de bekende merken. Aangezien er vaak een verschil in garantie is. De bekende merken geven bijv. 10 jaar garantie op een frame terwijl de minder bekende merken maar 2 jaar garantie geven.
Wat ook opvallend is dat je maar 1 jaar garantie op LIFEPO4 accu hebt en voor een LION bij de meeste merken 2 jaar garantie hebt.
Maargoed blijft lastig. Als je toevallig nog een goede e-bike met een lifepO4 accu weet dan hoor ik het graag.
Ik heb een LIFEPO4 accu.
De meeste fabrikanten gebruiken ze niet, want ze zijn duurder en zwaarder dan Li-ion. Dat is dus niet goed qua marketing.
Je merkt het nadeel van Li-ion pas na een paar jaar, als je voor €400 een nieuwe accu moet kopen. En aangezien accu's voor e-bikes vaak niet uitwisselbaar zijn (argument: tegen diefstal) blijft de fabrikant aan je verdienen.
[
Voor 25% gewijzigd door
RocketKoen op 20-03-2013 15:57
]