3040 Wp - 4,7 GJ zonneboiler - WP droger; A+++ wasmachine. Het leven is een aaneenschakeling van leermomenten en de waarheid ligt meestal in het midden; vertrapt door beide partijen. De CO2-discussie: ik geloof hier niet in.
Tjah, dan had ik op z'n minst m'n panelen op de evenaar moeten parkeren als ik het hele jaar door maximale effectiviteit willen halenSchinnen-groen schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 15:24:
[...]
Dan heb je toch weer even 1,542 uur verdiend
eh, ik doelde meer op je vermelding: 1.542kWh/kW , laat maar.NiGeLaToR schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 15:29:
[...]
Tjah, dan had ik op z'n minst m'n panelen op de evenaar moeten parkeren als ik het hele jaar door maximale effectiviteit willen halen
3040 Wp - 4,7 GJ zonneboiler - WP droger; A+++ wasmachine. Het leven is een aaneenschakeling van leermomenten en de waarheid ligt meestal in het midden; vertrapt door beide partijen. De CO2-discussie: ik geloof hier niet in.
Nu adverteert nuon met een actie waarbij je een 3jarig contract aangaat waarbij je dan een ipad mini krijgt.
Nu ik toch bijna al mijn stroomverbruik dek, maakt het volgens mij niet zoveel uit welke leverencier ik neem, de vastrechtkosten zijn toch hetzelfde, die gaan naar Liander.
Heb ik dit juist of zie ik iets over het hoofd ?
edit : vastrechtkosten zijn per leverancier toch verschillend, ik kan die op de vergelijkings sites niet goed vinden het gaat overal over de stroomprijs
welke leverancier is dan het gunstigst w.b.t. vaste kosten ?
[ Voor 13% gewijzigd door jp73 op 11-12-2012 16:24 ]
als ik op zo'n vergelijk site 200 kWh verbruik opgeef dan krijg ik een indicatie wat de kosten zijn per jaar als ik overstap ?
Als de rest 4000kWh gesaldeert wordt ?
(dus jaarverbruik 4200 en 4000 door pv opgewekt)
[ Voor 57% gewijzigd door jp73 op 11-12-2012 16:30 ]
Ik heb even snel gekeken, Delta 1 jaar groen vast, jaarkosten -109,48. Overigens laten ze je meestal wel eerst een voorschot betalen voor je geschatte bruto verbruik, om je na salderen weer geld terug te geven.
[ Voor 45% gewijzigd door Mr-Leo op 11-12-2012 16:39 ]
[ Voor 20% gewijzigd door antonboonstra op 11-12-2012 16:46 ]
📸Canon EOS 5D IV 🚁DJI Mavic Pro 🏍️Zero SR ⚡Tesla M3 LR 🌡️Daikin US 3.5kW ☀️8815Wp 🔋Marstek Venus-E 5,12 kWh Tweakers PVOutput lijst
Eneco, geeft het meest (0.092 euro) als je teveel betaald, of GC die geeft tot 1000kWh de volle prijs terug bij teveel terug leveren.jp73 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 16:22:
Even een ander vraagje, mijn energiecontract loopt af, ik heb 24 zonnepanelen klaar liggen om op het dak te gaan, (clickfit zit er al op, alleen nog wachten tot er een mooie dag komt als ik vrij heb om de panelen te plaasten) dus ik zal niet zoveel stroomkosten meer hebben.
Nu adverteert nuon met een actie waarbij je een 3jarig contract aangaat waarbij je dan een ipad mini krijgt.
Nu ik toch bijna al mijn stroomverbruik dek, maakt het volgens mij niet zoveel uit welke leverencier ik neem, de vastrechtkosten zijn toch hetzelfde, die gaan naar Liander.
Heb ik dit juist of zie ik iets over het hoofd ?
edit : vastrechtkosten zijn per leverancier toch verschillend, ik kan die op de vergelijkings sites niet goed vinden het gaat overal over de stroomprijs
welke leverancier is dan het gunstigst w.b.t. vaste kosten ?
Maar een Ipad mini is toch veel te klein ......
14kWp, Piko 10.1+Piko 4.2+SE7k(6k965Wp), 25kW houtkachel, 120 Heatpipes+1210L Buffer, linkedin pv-output
jep de 4000 kWh behoord gesaldeert te worden.jp73 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 16:26:
Ik heb hier geen gas, zit helaas vast (nog 24 jaar) aan 'milieuvriendelijk' WKK systeem ...
als ik op zo'n vergelijk site 200 kWh verbruik opgeef dan krijg ik een indicatie wat de kosten zijn per jaar als ik overstap ?
Als de rest 4000kWh gesaldeert wordt ?
(dus jaarverbruik 4200 en 4000 door pv opgewekt)
en gebeurd meestal wel.
alleen overstappen met pv is iets lastiger, hellaas.
als je overstapt gaan ze je verbruik schatten en zo.
dat kan l.... uitvallen met pv vanwegen het salderen.
ik heb zelf goede ervaring met essent, hoor hier goede verhalen van greenchoice.
bedenk je wel, op de eerste 1000kWh zit geen energie belasting.
en dat bedrag krijg je wel terug. ongeveer 380 euro. (waarschijnlijk een anderbedrag bij jouw)
dat kan best wel eens meer zijn als je vast recht kosten.
bij mij word het min bedrag van mijn gas kosten afgetrokken, maar bij jouw zal dat anders moeten.
(zoek er dus wel 1 die dat ook doet)
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)
Leg eens uit wat je hiermee bedoeld? Ik snap em nog niet.migjes schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 16:46:
[...]
alleen overstappen met pv is iets lastiger, hellaas.
als je overstapt gaan ze je verbruik schatten en zo.
dat kan l.... uitvallen met pv vanwegen het salderen.
Vandaag onder een zonnig gesternte mijn panelen ontvangen.
Die wachten nu op het montagemateriaal voor een golfplaten dak.
3x 12 x 235 Wp.
Alleen van stroom heb ik weinig kaas gegeten.
Dus heb ik een hoop domme vragen, want tot de meteraansluiting wil ik toch zelf doen.
Dit is mijn eerste vraag:
Mag je de 6 kabels (6mm2) die van de panelen komen bij elkaar in een bestaande kabelgoot leggen? In de bewuste kabelgoot liggen nu enkele kabels waaronder die voor krachtstroom.
Dank voor de tip. Ik heb oa twee bedrijven benaderd voor een schans. De een zegt: maak er een oost-west opstelling van dan kan je meer panelen kwijt en een hogere opbrengst halen (maar dat klopt volgens mij niet helemaal), en de ander (zonenco) zegt: plaats gewoon 2 rijen (in portrait) met een hellingshoek van 10 graden.zonnebaas schreef op zaterdag 08 december 2012 @ 21:10:
[...]
Al eens een zonneschans overwogen ?
http://www.zonenco.nl/zonneschans-panelen-met-de-buren/
of zoek even op schans in dit forum misschien geeft dat nieuwe inzichten.
Dan behoord 9 of 12 panelen tot de mogelijkheid.
Ik ga nog even verder puzzelen en rekenen wat voor mijn situatie nu echt handig is..
hangt allemaal erg af van het moment dat de stand word opgenomen en het moment dat de rekening word gemaak. (locatie afhankelijk)hautessa schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 16:58:
[...]
Leg eens uit wat je hiermee bedoeld? Ik snap em nog niet.
(bij mij is dat nog steeds het zelfde moment.)
is dat moment net na de winter of net na de zomer.
zomer opbrengst is wel oke, maar de winter is toch een stuk minder.
jij gaat mee maken dat je komend voorjaar de eind afrekening gaat krijgen.
je voorschot zal niet lager ingeschat worden, want de winter heeft je niet veel op gebracht.
je voorschot zal pas volgend jaar lager gezet worden na dat je een volle zomer hebt gehad.
doe je tussendoor ook nog switchen van leverancier (en je kiest het verkeerde moment.) schatten ze je gewoon in voor een relatief hoog bedrag. (word geen rekening met pv gehouden)
dat kan l....g uitvallen als je pas na 2 jaar je eerste centen ziet van de pv installatie. (zonder rente)
en helemaal als je een machteging aan het energie bedrijf hebt gegeven om het automaties van je rekening aftelaten trekken.
(en supper lullig als je dan de - in gaat. dan kunnen ze denken dat je heeeeeel veeeel gebruikt hebt.
klokje rond geweest.
gelukkig komen de meeste van die zaken wel goed, maar meestal wel met geduld en veel bellen.)
om alle gezeik te voorkomen betaal ik gewoon geen voorschot meer.
doe maar een jaar afrekening. (deden ze moeilijk over, poot stijf gehouden)
het oude bedrag was maar 1300 euro en dat kan ik zo betallen. (schijntje)
klopt er iets niet op de rekening, dan betaal ik gewoon niet en laat hun rennen om het goed te maken.
eerder krijgen ze gewoon geen geld. (altijd handig voor de onderhandelings positie om een stok achter de deur te hebben)
ander leuk voordeel is dat de meeste energie bedrijven geld rekenen voor elke maand een accept giro te maken. bij mij was dat 1,5 euro per maand, dus 12x 1,5 = 18 euro. tvt die maar eens.
nu maak ik nog steeds het oude voorschot op een apparte spaar rekening over.
en heb ik een automatiese spaarpot voor als er een omvormer kapot gaat of iets anders.
trek er rente over/of ik investeer weer eens wat in de windvogel (beter als spaarrente, maar mischien wel minder als aandelen, daar heb ik geen verstand van).
(jij moet zeker effe opletten wat en wanneer je wil/of zou over stappen.
ik weet niet meer alles uit mijn hoofd, maar je zit wel in een gevaar zone met je installatie.)
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)
1x per jaar afrekenen op 1 januari.
Ik betaal pas als mijn negatieve standen betaald zijn.(dit moet namelijk altijd 3 maand langer duren

dat is ook een hele moeilijke.jurk738 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 18:09:
[...]
Dank voor de tip. Ik heb oa twee bedrijven benaderd voor een schans. De een zegt: maak er een oost-west opstelling van dan kan je meer panelen kwijt en een hogere opbrengst halen (maar dat klopt volgens mij niet helemaal), en de ander (zonenco) zegt: plaats gewoon 2 rijen (in portrait) met een hellingshoek van 10 graden.
Ik ga nog even verder puzzelen en rekenen wat voor mijn situatie nu echt handig is..
maar oost-west is waarschijnlijk marginaal een betere opbrengst.
probleem is wel dat je een omvormer moet gebruiken met 2x een mppt en die zijn meestal vrij fors.
dus een klein oost-westje is lastig.
in de zomer mis je namenlijk opbrengst met een zuid set omdat de zon dan op komt achter de panelen.
(vandaar dat zo plat mogenlijk het meeste oplevert.) met oost-west doe je dat niet.
nog een voodeel met oost-west.
je kunt de omvormer een stuk verder onderdimensioneren. (bijde setjes zijn nooit 100% aan het werk op elk moment.)
met als gevolg dat als het bewolkt is (difuus licht dan maakt de richting niet veel meer uit van de panelen).
je eigenlijk meer opbrengst hebt uit de bijde setjes vanwege de onderdimensionering.
nog een voordeel voor oost-west.
je kunt meer Wp op het dak leggen als met een schans.
normaal is een paneel b.v 99cm breed.
zet je hem oost west met 25 graden dan is i minder breed. mischien net een extra rijtje.
(en voordat een gogemert er in spring en gaat zeggen: kunt ook 2 omvormers gebruiken.
of een andere oplossing daar voor. dat is niet het zelfde als een oost-west en verliest het marginale voordeel. oke behalve databeestje, die is met iets leuks bezig en ik ben benieuwd)
ik zelf vind dat als je pv aanlegt je het systeem moet aanleggen zonder dat het onderhout kost.
en 10 graden vind ik te plat, spoelen de panelen niet mee schoon.
edit:
a ja een nadeel van oost-west. horizon vervuiling kost opbrengst.
bij mij is dat een kerktoren en aan de andere kant een stel bomen aan de andere. bijde op meer als 50 meter afstand.
cool he. ik betaal wel iets meer.silvester6 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 18:18:
Ik betaal ook 5 euro voor elektra en 10 euro voor gas per maand.
1x per jaar afrekenen op 1 januari.
Ik betaal pas als mijn negatieve standen betaald zijn.(dit moet namelijk altijd 3 maand langer duren) Werkt zeer goed
maar dat zouden we niet moeten zeggen. kunnen mensen wel eens jaloers van worden.
[ Voor 13% gewijzigd door migjes op 11-12-2012 18:35 ]
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)
Waarom dan zo ingewikkeld? Of mis ik iets hier?
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
jep. alleen kan ik bij mijn leverancier alleen het bedrag verhogen.Rol-Co schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 18:43:
Bij de meeste leveranciers kan je jouw maandbedrag toch gewoon veranderen, en aangezien je pv hebt houd je de meterstanden bij en weet je dus precies of je te kort betaald of teveel. Greenchoice bijv.
Waarom dan zo ingewikkeld? Of mis ik iets hier?
voor verlagen moet je bellen.



en het verschil tussen zomer en winter opbrengst, kan in somige gevallen een factor 6 zijn.
doet ook veel.
[ Voor 10% gewijzigd door migjes op 11-12-2012 18:52 ]
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)
Anoniem: 239318
1 keer bellen om je termijn flink omlaag te gooien
en dan heb je ruimte om deze te verhogen naar gelang nodig.
Hahaha dat heb jij weer, ik kon het niet hoger instellen als 60,- , het advies was 26 of zo iets dus heb ik gas wat verhoogdmigjes schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 18:50:
[...]
jep. alleen kan ik bij mijn leverancier alleen het bedrag verhogen.
voor verlagen moet je bellen.![]()
![]()
en het verschil tussen zomer en winter opbrengst, kan in somige gevallen een factor 6 zijn.
doet ook veel.
Maar als die zo doorgaat komt die ook veel lager uit dan vorig jaar dus al veel te hoog, als het totaal maar klopt joh....
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Anoniem: 239318
beter dat als dat je onverhoopt moet bijlappen
Als je het gelijk verlaagt als je pv hebt en dit appart op een rekening stort kan je dat eventueel zo lappen natuurlijk, (dat was een goede tip van eric-pvt geloof ik)Anoniem: 239318 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 18:59:
toch prettig om te weten dat je dan zometeen wat terugkrijgt.
beter dat als dat je onverhoopt moet bijlappen
Mijn afrekening komt 1 aug dus de sprint zit aan het eind, de laatste maanden draait hij alleen terug volgens mijn berekening, tenzij er echt helemaal geen zomer komt of zo.
[ Voor 18% gewijzigd door Rol-Co op 11-12-2012 19:06 ]
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Anoniem: 239318
tijdje terug ook al eens ter sprake geweest ivm slimme meter en maandelijks betalen naar je gebruik
dan krijg je zomers bijv 20 euro en swinters 300 euro in de maand ivm je werkelijke gebruik
niet handig
en het verschil tussen jouw en hautessa is dat hij waarschijnlijk meer gaat opwekken als gebruiken.Rol-Co schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 18:57:
[...]
Hahaha dat heb jij weer, ik kon het niet hoger instellen als 60,- , het advies was 26 of zo iets dus heb ik gas wat verhoogd
Maar als die zo doorgaat komt die ook veel lager uit dan vorig jaar dus al veel te hoog, als het totaal maar klopt joh....
(hij heeft zoizo al een pico 5.5) en een houtkachel dus weinig gas.
[ Voor 3% gewijzigd door migjes op 11-12-2012 19:07 ]
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)
Klopt, ik houd 800-1000kWh over aan verbruik, maar misschien vanaf maart nog een kWp bij.migjes schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 19:04:
[...]
en het verschil tussen jouw en hautessa is dat hij waarschijnlijk meer gaat opwekken als gebruiken.
(hij heeft zoizo al een pico 5.5) en een houtkachel dus weinig gas.
Hoewel ik al 75% naar beneden ben....

Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Ja per maand wel maar je kan bijv net als hier het totaalbedrag 100,- verlagen en dat op een spaarrekening storten, dan heb je die 1200 staan bij de afrekening, en dat kost het zeker niet.Anoniem: 239318 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 19:04:
ja dat klopt maar de gemiddelde nederlander zal wel bijv bedrag verlagen maar het niet apart zetten
tijdje terug ook al eens ter sprake geweest ivm slimme meter en maandelijks betalen naar je gebruik
dan krijg je zomers bijv 20 euro en swinters 300 euro in de maand ivm je werkelijke gebruik
niet handig
Per maand een afrekening is alleen meer werk voor de leverancier en guess who must pay that?
Wp droger inderdaad en hr ketel, +++ koelkast/vriezer, +++vaatwasserAnoniem: 239318 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 19:15:
tijd voor een warmtepomp?
Dus als iemand nog wat goeds tekoop weet/heeft

[ Voor 16% gewijzigd door Rol-Co op 11-12-2012 19:26 ]
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Anoniem: 479356
zit al op 65% estimate (PVGIS) is het soms zo, dat de estimate's iets aan de lage kant worden berekend?
Hoe komen jullie aan je prognose's, ook via een website of heeft men hiervoor een rekenmethode?
Ik heb iemand opgezocht met zelfde ligging en hoek enz en heb ingesteld op zijn estimates met 85% van kWp.Anoniem: 479356 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 19:20:
Whoepie, december doet het byzonder goed vergeleken met mijn verwachtingen.![]()
zit al op 65% estimate (PVGIS) is het soms zo, dat de estimate's iets aan de lage kant worden berekend?
Hoe komen jullie aan je prognose's, ook via een website of heeft men hiervoor een rekenmethode?
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Anoniem: 239318
dit is per 1000wp berekent
Month Ed Em Hd Hm
Jan 0.56 17.4 0.71 22.1
Feb 1.28 35.7 1.60 44.8
Mar 1.89 58.6 2.37 73.4
Apr 3.02 90.7 3.88 116
May 3.73 116 4.91 152
Jun 3.65 110 4.89 147
Jul 3.71 115 4.99 155
Aug 3.23 100 4.31 134
Sep 2.25 67.4 2.94 88.3
Oct 1.39 43.2 1.79 55.6
Nov 0.74 22.2 0.95 28.6
Dec 0.42 13.0 0.54 16.8
Year 2.16 65.7 2.83 86.1
Total for
year
789 1030
Ed: Average daily electricity production from the given system (kWh)
Em: Average monthly electricity production from the given system (kWh)
Hd: Average daily sum of global irradiation per square meter received by the modules of the given system (kWh/m2)
Hm: Average sum of global irradiation per square meter received by the modules of the given system (kWh/m2
Anoniem: 479356
Loopt de berekening nu dan ook een beetje synchroon aan je gerealiseerde opbrengst?Anoniem: 239318 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 19:32:
heb het hier eens laten berekenen op mijn situatie
dit is per 1000wp berekent
Month Ed Em Hd Hm
Jan 0.56 17.4 0.71 22.1
Feb 1.28 35.7 1.60 44.8
Mar 1.89 58.6 2.37 73.4
Apr 3.02 90.7 3.88 116
May 3.73 116 4.91 152
Jun 3.65 110 4.89 147
Jul 3.71 115 4.99 155
Aug 3.23 100 4.31 134
Sep 2.25 67.4 2.94 88.3
Oct 1.39 43.2 1.79 55.6
Nov 0.74 22.2 0.95 28.6
Dec 0.42 13.0 0.54 16.8
Year 2.16 65.7 2.83 86.1
Total for
year
789 1030
Ed: Average daily electricity production from the given system (kWh)
Em: Average monthly electricity production from the given system (kWh)
Hd: Average daily sum of global irradiation per square meter received by the modules of the given system (kWh/m2)
Hm: Average sum of global irradiation per square meter received by the modules of the given system (kWh/m2
Anoniem: 239318
pak ik de gegevens voor December
dan zie ik het volgende
ZW 0,42 kwh per 1000wp per dag
NO 0,22 Kwh per 1000 wp per dag
de situatie
ZW 2160wp ==> 2,16 keer 0,42 = 0,91 kwh per dag
NO 2160 WP ==> 2,16 keer 0,22 = 0,47 kwh per dag
Totaal ==================== 1,38 kwh per dag
Deze berekening is gemaakt aan de hand van gpslokatie blokhut ,hellingshoek van dakvlakken
de opbrengst vanaf 1 dec is 7,6kwh oftewel 0,68 kwh per dag
hierbij dient wel rekening gehouden te worden met afgelopen Do, .Vrijdag sneeuw op de panelen dus geen opbrengt
Dec.01,2012 1.34
Dec.02,2012 1.09
Dec.03,2012 0.21
Dec.04,2012 0.63
Dec.05,2012 1.38
Dec.06,2012 0.13
Dec.07,2012 0.07
Dec.08,2012 0.73
Dec.09,2012 0.32
Dec.10,2012 0.89
Anoniem: 479356
Mmm dan lijkt hier de berekening zelfs wat te positief?? Heb je ook een gevoel bij de voorgaande jaren t.o.v. dit jaar? Of draai je ook voor het eerste jaar?Anoniem: 239318 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 19:48:
deze tabel is voor de zuidwest berekening
pak ik de gegevens voor December
dan zie ik het volgende
ZW 0,42 kwh per 1000wp per dag
NO 0,22 Kwh per 1000 wp per dag
de situatie
ZW 2160wp ==> 2,16 keer 0,42 = 0,91 kwh per dag
NO 2160 WP ==> 2,16 keer 0,22 = 0,47 kwh per dag
Totaal ==================== 1,38 kwh per dag
Deze berekening is gemaakt aan de hand van gpslokatie blokhut ,hellingshoek van dakvlakken
de opbrengst vanaf 1 dec is 7,6kwh oftewel 0,68 kwh per dag
hierbij dient wel rekening gehouden te worden met afgelopen Do, .Vrijdag sneeuw op de panelen dus geen opbrengt
Dec.01,2012 1.34
Dec.02,2012 1.09
Dec.03,2012 0.21
Dec.04,2012 0.63
Dec.05,2012 1.38
Dec.06,2012 0.13
Dec.07,2012 0.07
Dec.08,2012 0.73
Dec.09,2012 0.32
Dec.10,2012 0.89
Mijn estimates liggen vanaf mei ongeveer 14% te laag met uitzondering van november, toen haalde ik maar 85% van de berekende estimate.........kan natuurlijk toeval zijn, maar ik heb het gevoel, dat de berekening voor mijn situatie iets te negatief uitpakt, of ik voer de juiste gegevens niet in
Dank je voor je researhwerk uit je verzamelde data trouwens!
Anoniem: 239318
heb even de berekeningen in excel gehangen

de berekeningen geven aan november 75,8 kwh opbrengst
de werkelijke opbrengst lag op 48 kwh
maar dat komt omdat hiernaast een 30meter verder een flat staat, deze is in de calculaties niet meegenomen alszijnde horizonvervuiling.
ook bij een woonhuisdak zou ik hier last van hebben gehad
de verwachting is echter wel dat de zomermaanden boven calculatie uitkomen.
voor mij persoonlijk geld alles boven de 3000 kwh op jaarbasis is extra meegenomen
Anoniem: 238103
doe ik ook.
een ijkrapport van je meter maakt ze helemaal stil, want ze hebben meer truukjes dan tommy cooper ooit heeft gedaan.
Anoniem: 479356
Tja, sinds 18-10.......je bent ook redelijk vers in het PV vak........een heel jaar produceren duurt soms lang zeg.........dan maar een beetje proberen wat berekeningen te maken voor de opbrengsten.......ben zelf namelijk erg benieuwd wat mijn genormeerde jaaropbrengst gaat zijn.........zegt iets over de ligging van ons dak........en fhankelijk hiervan de reele kansen om verder te investeren in meer panelen!!Anoniem: 239318 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 20:06:
mijn pv is operationeel sinds 18 oktober jl.
heb even de berekeningen in excel gehangen
de berekeningen geven aan november 75,8 kwh opbrengst
de werkelijke opbrengst lag op 48 kwh
maar dat komt omdat hiernaast een 30meter verder een flat staat, deze is in de calculaties niet meegenomen alszijnde horizonvervuiling.
ook bij een woonhuisdak zou ik hier last van hebben gehad
de verwachting is echter wel dat de zomermaanden boven calculatie uitkomen.
voor mij persoonlijk geld alles boven de 3000 kwh op jaarbasis is extra meegenomen
Het gaat me niet in hoofdzaak, om de veel genoemde tvt, maar ik wil wel graag zo gunstig mogelijk mijn huishoudentje "vergroenen"......ik heb namelijk meerdere mogelijkheden, om panelen te plaatsen....nu zzo geplaatst, maar kan ook zzw, echter hier heb ik iets schaduw in de wintermaanden......op zzo geen schaduw, de panelen liggen op 45 graden met "vrij zicht"op de zon.
Even een bitje torx 30 in de ratel gezet en vast gezet, schroef grijpt goed en trekt goed aan. De 6,3 is dik genoeg dat ik niet de kop stuk draai. Doosje komt tenslotte ook niet bij de bouwmarkt vandaan.

Dit is puur voor de mensen die iets anders willen of ook niet geloven in de gegalvaniseerde bouten.
Nu maar eens zien wanneer ik deze kan monteren, dat zal nog wel even duren. Ik zag de eerste bruine plekjes aan de kop van de houtdraadbouten komen, dopje 10 was niet slecht, maar toch jammer. Beetje te verwachten met het zeeklimaat.
Er zijn er een aantal die ik zo kan vervangen, voor de anderen zal het tot het voorjaar moeten wachten. Samen met de panelen voor de dakkapel. Alles staat er nu klaar voor maar ik was te laat met het winterweer.
Edit: plaatje voor en na volgt nog!
Anoniem: 479356
Ik heb de software wel geinstalleerd, maar krijg niet de livegrafiek aan de praat op pv-output......... ligt wellicht aan instellingen, die moeten worden aangepast, maar welke? en hoe?
jaja maar hoe heb je dat ijkrapport voor elkaar gekregen.Anoniem: 238103 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 20:13:
like like migjes style of payment.
doe ik ook.
een ijkrapport van je meter maakt ze helemaal stil, want ze hebben meer truukjes dan tommy cooper ooit heeft gedaan.
(zo goedkoop mogenlijk ik betaal ondanks de pv nog steeds genoeg aan die kolen zooi.)
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)
Je maakt gewoon meer vierkante meters met bijvoorbeeld een opstelling van oost-west 15 graden. Volgens Fronius mag je gelijke strings ook op een omvormer met 1 MPPT doen. Daar is het eind oordeel nog niet over gevallen. Er is nog teveel onduidelijk.migjes schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 18:30:
[...]
dat is ook een hele moeilijke.
maar oost-west is waarschijnlijk marginaal een betere opbrengst.
probleem is wel dat je een omvormer moet gebruiken met 2x een mppt en die zijn meestal vrij fors.
dus een klein oost-westje is lastig.
Jep, 2 losse omvormers is zeker tvt technisch niet handig. Nou wil ik wel waarschuwen dat met een lage hoek van 15 graden je toch wel met een veel kleinere factor kan onderdimensioneren.nog een voodeel met oost-west.
je kunt de omvormer een stuk verder onderdimensioneren. (bijde setjes zijn nooit 100% aan het werk op elk moment.)
met als gevolg dat als het bewolkt is (difuus licht dan maakt de richting niet veel meer uit van de panelen).
je eigenlijk meer opbrengst hebt uit de bijde setjes vanwege de onderdimensionering.
nog een voordeel voor oost-west.
je kunt meer Wp op het dak leggen als met een schans.
normaal is een paneel b.v 99cm breed.
zet je hem oost west met 25 graden dan is i minder breed. mischien net een extra rijtje.
(en voordat een gogemert er in spring en gaat zeggen: kunt ook 2 omvormers gebruiken.
of een andere oplossing daar voor. dat is niet het zelfde als een oost-west en verliest het marginale voordeel. oke behalve databeestje, die is met iets leuks bezig en ik ben benieuwd)
De hoek van het dak(opstelling) is de belangrijkste factor bij oost-west. Mijn oost is 50 graden en west 40. Ik kan hier duidelijk zien dat oost redelijk vroeg terugloopt, terwijl west eerder begint. Zelfs in de winter.
Een andere constatering is dat de string op oost met 8 panelen onder 50 graden een piek had van 465Watt. In de middag had de string van 6 panelen op west maar onder de lagere hoek van 40 graden ook een piek van 465 Watt. Met andere woorden, zelfs in de winterzon is de lagere hoek van het west dak een groter voordeel van 2 panelen verschil. (1600Wp oost vs 1200Wp west).
Uitgaande van die observatie zou ik een hoek van 15 graden voor een oost-west opstelling aanraden. Veel beter dan dit kan ik het even niet onderbouwen. Slecht is anders.
Ik weet dat er een tijd geleden een mooie constructie speciaal voor deze opstelling voorbij kwam. Ze zijn ook lekker windvast omdat er veel minder windhapper is.
De 2 panelen voor op de dakkapel worden staan straks onder 10 graden, ik hoop dat ze een beetje schoon blijven. Ach, 1 keer per jaar controleren en eventueel met een lapje afnemen is niet zo'n punt. Het is niet zo'n grote balzaal vloer als Tweeking_deejayik zelf vind dat als je pv aanlegt je het systeem moet aanleggen zonder dat het onderhout kost.
en 10 graden vind ik te plat, spoelen de panelen niet mee schoon.
edit:
a ja een nadeel van oost-west. horizon vervuiling kost opbrengst.
bij mij is dat een kerktoren en aan de andere kant een stel bomen aan de andere. bijde op meer als 50 meter afstand.
[...]
cool he. ik betaal wel iets meer.
maar dat zouden we niet moeten zeggen. kunnen mensen wel eens jaloers van worden.
Aangezien de kosten van de panelen relatief gezien veel lager zijn geworden is een oost-west financieel haalbaar. Dan is er in een jaar tijd een hoop verandert. Een schuurtje achter in de tuin is ook niet gratis, maar die brengt niks op, behalve muizen en ellende.
Anoniem: 238103
http://van.wijk.net/pvt/high.jpg
wie anders beweerd moet onderbouwen met feiten.
[ Voor 33% gewijzigd door Anoniem: 238103 op 11-12-2012 21:35 ]
Absoluut, maar je bedoelt per dakdeel, en niet tegelijkertijd, of begrijp ik je verkeerd.Anoniem: 238103 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 21:33:
oost west haalt wel makkelijk stc vermogen, ik zie het tenslotte vaak voorbijkomen.
Hier het grafiekje van de schitterende zaterdag, waar je mooi op kan merken dat oost net zo hoog piekt met 8 panelen als west met 6. Een een mooie kameel grafiek ook, door de hoge dak hoek.
http://pvoutput.org/intra...dt=20121209&gs=0&da=1&m=0
Straks als alles erop ligt is het 1600 om 1600, dan ga ik er dus vanuit dat ik 1600Wac omzet + wat er in de schaduw ligt. Afgelopen zomer zag ik met witte wolken tot wel 400 Wac in de middag op oost. Dat zou betekenen dat ik theoretisch de 2000Wac limiet van de omvormer moet gaan halen in mei. Ik ga het zien
Anoniem: 238103
de zon is een tennisbal, deze gaat nu van je ene oor naar je andere oor via je neus
zomers zie je de tennisbal niet, zo hoog staat ie boven je kruin, van oor naar oor.
beide vlakken liggen 4+ uur in de zon.
tussen 11:30 en 15:00 gaan beide vlakken voluit als ze tot 30 graden hoek hebben
ik heb 2 omvormers apart, 1 omvormer was een farce.
klik eens op mijn eerdere link
Ik ben bezig 10x sanyo (panasonic) 250HIT panelen op m'n platte dak te leggen met het flatfix systeem.
Het dak dicteerd twee rijen van 5, waarbij ik vandaag gezien heb dat één rij flink wat schaduw gaat pakken met deze lage zon.. De gedachte was om, elektrisch gezien, 1 string te maken van 10 panelen en op de SMA aan te sluiten. Nu heb ik een SMA SB3000TL-21 en die heeft 2 trackers.
Heeft het zin om de string van 10 panelen in 2-en te verdelen over de twee trackers? Zijn 5 panelen voldoende per tracker? Ik zou het graag uitrekenen met het Design programma van SMA, maar de software is alleen voor Windows beschikbaar, en ik ben een mac gebruiker..
Graag hoor ik jullie visie
3300Wp no | 2475Wp zo | SMA5000TL21 | 990Wp zzo garage | Steca 500 | | PVoutput SMA + Steca | Zero DS electric bike
Ik had de edit en de link gezien. Ik hoor je, ik ga het deze zomer aan den lijve ondervinden. Ik had min of meer al het plan een omvormer met 2 MPP trackers te zoeken. Maar nog geen harde keuze in gemaakt.Anoniem: 238103 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 21:43:
beide vlakken
de zon is een tennisbal, deze gaat nu van je ene oor naar je andere oor via je neus
zomers zie je de tennisbal niet, zo hoog staat ie boven je kruin, van oor naar oor.
beide vlakken liggen 4+ uur in de zon.
tussen 11:30 en 15:00 gaan beide vlakken voluit als ze tot 30 graden hoek hebben
ik heb 2 omvormers apart, 1 omvormer was een farce.
klik eens op mijn eerdere link
Hangt er ook een beetje vanaf of deze SB2000HF een mooie prijs vangt.
Zoals je zegt is de situatie voor een ieder anders, mijn dakhoek van 50 graden helpt niet. Ik denk dat ik de definitie van suboptimaal ben. Nou ja, dat ene huis wat in de weg stond van het plaatje wat zonnigtype poste was misschien nog wel erger.
Deze?hors0125 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 21:51:
Beste tweakers,
Ik ben bezig 10x sanyo (panasonic) 250HIT panelen op m'n platte dak te leggen met het flatfix systeem.
Het dak dicteerd twee rijen van 5, waarbij ik vandaag gezien heb dat één rij flink wat schaduw gaat pakken met deze lage zon.. De gedachte was om, elektrisch gezien, 1 string te maken van 10 panelen en op de SMA aan te sluiten. Nu heb ik een SMA SB3000TL-21 en die heeft 2 trackers.
Heeft het zin om de string van 10 panelen in 2-en te verdelen over de twee trackers? Zijn 5 panelen voldoende per tracker? Ik zou het graag uitrekenen met het Design programma van SMA, maar de software is alleen voor Windows beschikbaar, en ik ben een mac gebruiker..
Graag hoor ik jullie visie
http://www.segen.co.uk/In...IT_H_Series_PV_Panel_250W
Mooie panelen! Vmpp 35 Volt, x5 ~= 175 Volt. Start wel op. Dat doet deze al bij 125 Volt, ik weet alleen niet of de tracker dan al werkt.
Edit: Advies, hou alles in 1 string, zet dan OptiTrac aan en kruis de vingers. Dan maakt ie er het beste van.
[ Voor 5% gewijzigd door databeestje op 11-12-2012 22:08 ]
Yup! die idddatabeestje schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 21:55:
[...]
Deze?
http://www.segen.co.uk/In...IT_H_Series_PV_Panel_250W
Mooie panelen! Vmpp 35 Volt, x5 ~= 175 Volt. Start wel op. Dat doet deze al bij 125 Volt, ik weet alleen niet of de tracker dan al werkt.
Hoe kan ik er achter komen of de tracker gaat werken?
3300Wp no | 2475Wp zo | SMA5000TL21 | 990Wp zzo garage | Steca 500 | | PVoutput SMA + Steca | Zero DS electric bike
[ Voor 11% gewijzigd door Cruise Control op 11-12-2012 22:07 ]
Ah! Ik begin een beetje te begrijpen hoe dit werkt met die MPP's en zo. Maar als het "net aan" is, is het dan wel aan te raden om dit splitsen van de string toe te passen?Cruise Control schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:04:
De MPP range staat hier. 175-500V. Da's net aan dus.
3300Wp no | 2475Wp zo | SMA5000TL21 | 990Wp zzo garage | Steca 500 | | PVoutput SMA + Steca | Zero DS electric bike
Plat dak en in de zomer als het 35graden is heb je kans dat het te laag is, zonde van de opbrengst, beter in 1 string, hoger voltage dus betere efficientie, alleen in de winter wat lagere opbrengst door wat schaduw maar de winter is toch al laag.hors0125 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:14:
[...]
Ah! Ik begin een beetje te begrijpen hoe dit werkt met die MPP's en zo. Maar als het "net aan" is, is het dan wel aan te raden om dit splitsen van de string toe te passen?
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Bedank Cruise en Roll-co! Wellicht ga ik me nog verdiepen in die Power Optimizers voor de schaduwzone:Cruise Control schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:23:
Nee, dat lijkt me niet verstandig bij deze configuratie. Je kunt de panelen beter in één string aansluiten en shadow management ("OptiTrack Global Peak" volgens SMA) inschakelen op de omvormer.
http://www.solaredge.com/groups/powerbox/module-add-on
3300Wp no | 2475Wp zo | SMA5000TL21 | 990Wp zzo garage | Steca 500 | | PVoutput SMA + Steca | Zero DS electric bike
Of 2 panelen per string bij en op beide trackers, moet je die ruimte wel hebben natuurlijk.hors0125 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:30:
[...]
Bedank Cruise en Rol-co! Wellicht ga ik me nog verdiepen in die Power Optimizers voor de schaduwzone:
http://www.solaredge.com/groups/powerbox/module-add-on
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Hah, met de panasonic HIT panelen van circa 400 euro per stuk. Dat gaat hard!Rol-Co schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:36:
[...]
Of 2 panelen per string bij en op beide trackers, moet je die ruimte wel hebben natuurlijk.
Ja, die ruimte, dat is wel een uitdaging.. ik ga nog ff puzelenRol-Co schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:36:
[...]
Of 2 panelen per string bij en op beide trackers, moet je die ruimte wel hebben natuurlijk.
3300Wp no | 2475Wp zo | SMA5000TL21 | 990Wp zzo garage | Steca 500 | | PVoutput SMA + Steca | Zero DS electric bike
Ja dat is geld ja, maar was het al en als je zulke panelen niet optimaal gebruikt is helemaal zonde toch?databeestje schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:42:
[...]
Hah, met de panasonic HIT panelen van circa 400 euro per stuk. Dat gaat hard!
Het hoeft natuurlijk niet op 1 dag, je kan ook 1 string compleet, maken en later de rest bij kopen/ monteren voor de 2e string.
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Helemaal mijn idee!Rol-Co schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:49:
[...]
Ja dat is geld ja, maar was het al en als je zulke panelen niet optimaal gebruikt is helemaal zonde toch?
Het hoeft natuurlijk niet op 1 dag, je kan ook 1 string compleet, maken en later de rest bij kopen/ monteren voor de 2e string.
3300Wp no | 2475Wp zo | SMA5000TL21 | 990Wp zzo garage | Steca 500 | | PVoutput SMA + Steca | Zero DS electric bike
Kleinigheidje: februari had dit schrikkeljaar 29 dagen, niet 28...Anoniem: 239318 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 20:06:
mijn pv is operationeel sinds 18 oktober jl.
heb even de berekeningen in excel gehangen
[afbeelding]
Sag nicht: "Ich habe die Wahrheit gefunden", sondern: "Ich habe eine Wahrheit gefunden" (Kahlil Gibran, 1883 - 1931)
Die Tigo, dat ziet er interessant uit!hansdegit schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:33:
Als je dan tóch naar SolarEdge gaat kijken, verdiep je dan ook even in Tigo en Enecsys. Enecsys=microinverters, Tigo werkt op (bijna) iedere standaard omvormer.
http://www.tigoenergy.com/products#Dual-Maximizer-(MM-2ES)
Je kan ze gewoon in de keten tussen de panelen plaatsen. Ik ga ze voor mijn schaduwzones toepassen denk ik!
3300Wp no | 2475Wp zo | SMA5000TL21 | 990Wp zzo garage | Steca 500 | | PVoutput SMA + Steca | Zero DS electric bike
Maar het is écht gaaf spul. Kijk maar naar de site in mijn sig, druk op het Tigo logo.
Ik ben nu bezig om de paneelgegevens die in de Tigo database zitten te ontsluiten naar mijn site. Is altijd leuk om per paneel te weten hoe heet het is, wat het voltage is, en welk vermogen die levert.
Toch?
Idd, mooi spul.. én het max uit je systeemhansdegit schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 23:14:
Hoho....Je hebt ook een management unit nodig. Reken op 250 euro voor een management unit en 40-50 euro per paneel aan extra kosten.
Maar het is écht gaaf spul. Kijk maar naar de site in mijn sig, druk op het Tigo logo.
Ik ben nu bezig om de paneelgegevens die in de Tigo database zitten te ontsluiten naar mijn site. Is altijd leuk om per paneel te weten hoe heet het is, wat het voltage is, en welk vermogen die levert.
Toch?
Waar haal je dit spul eigenlijk? Kan zo snel even geen shop vinden..
3300Wp no | 2475Wp zo | SMA5000TL21 | 990Wp zzo garage | Steca 500 | | PVoutput SMA + Steca | Zero DS electric bike
dat zul je mij niet horen beweren.Anoniem: 238103 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 21:33:
oost / west haalt wel makkelijk stc vermogen, ik zie het tenslotte vaak voorbijkomen.
http://van.wijk.net/pvt/high.jpg
wie anders beweerd moet onderbouwen met feiten.
want ik kan het aleen maar onderbouwen.
maar : "1 omvormer was een farce"Anoniem: 238103 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 21:43:
beide vlakken
de zon is een tennisbal, deze gaat nu van je ene oor naar je andere oor via je neus
zomers zie je de tennisbal niet, zo hoog staat ie boven je kruin, van oor naar oor.
beide vlakken liggen 4+ uur in de zon.
tussen 11:30 en 15:00 gaan beide vlakken voluit als ze tot 30 graden hoek hebben
ik heb 2 omvormers apart, 1 omvormer was een farce.
klik eens op mijn eerdere link
kun jij die uitlichten?
ik zie namenlijk een "ruime" verbetering sins ik de 2de string op de omvormer heb in kWh/kWp.
(ruime tussen haakje want zo een groot verschil is het nu ook weer niet.)
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)
Oei, weet ik ook niet. Ik had mijn spullenboel bij Zonnestroom.eu vandaan. Sterker: het was het idee van Guus om met Tigo in de weer te gaan.hors0125 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 23:24:
[...]
Idd, mooi spul.. én het max uit je systeem![]()
Waar haal je dit spul eigenlijk? Kan zo snel even geen shop vinden..
Ik weet niet hoe jouw panelen zijn bekabeld. Als de twee rijen wel als twee strings zijn bekabeld tot aan de omvormer, kun je simpel bij je omvormer deze op 2 MPP's aansluiten of in serie schakelen als 1 string en op 1 MPP aansluiten. Dan zou ik in de winter de twee rijen elk op een aparte MPP zetten en wanneer de zon hoog genoeg staat als 1 string aansluiten, want de string spanning voor in de zomer (warmer) zal te laag zijn.hors0125 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 22:14:
[...]
Ah! Ik begin een beetje te begrijpen hoe dit werkt met die MPP's en zo. Maar als het "net aan" is, is het dan wel aan te raden om dit splitsen van de string toe te passen?
📸Canon EOS 5D IV 🚁DJI Mavic Pro 🏍️Zero SR ⚡Tesla M3 LR 🌡️Daikin US 3.5kW ☀️8815Wp 🔋Marstek Venus-E 5,12 kWh Tweakers PVOutput lijst
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Als ik het goed begrijp is Tigo een monitoring/optimalisatie slag op paneel niveau tussen de panelen en de inverter in?
[ Voor 21% gewijzigd door _-= Erikje =-_ op 12-12-2012 09:37 ]
Het is heel lastig om op basis van een korte periode de verwachte jaaropbrengst in te schatten. Daarvoor zit er teveel variatie in de verschillende maanden. Om toch een indicatie te krijgen, de verdeling per maand ligt bij mijn systemen over 2,5 jaar (35° helling op ZZO, omgeving Groningen) op:Anoniem: 479356 schreef op dinsdag 11 december 2012 @ 20:28:
[...]
Tja, sinds 18-10.......je bent ook redelijk vers in het PV vak........een heel jaar produceren duurt soms lang zeg.........dan maar een beetje proberen wat berekeningen te maken voor de opbrengsten.......ben zelf namelijk erg benieuwd wat mijn genormeerde jaaropbrengst gaat zijn.........zegt iets over de ligging van ons dak........en fhankelijk hiervan de reele kansen om verder te investeren in meer panelen!!
Het gaat me niet in hoofdzaak, om de veel genoemde tvt, maar ik wil wel graag zo gunstig mogelijk mijn huishoudentje "vergroenen"......ik heb namelijk meerdere mogelijkheden, om panelen te plaatsen....nu zzo geplaatst, maar kan ook zzw, echter hier heb ik iets schaduw in de wintermaanden......op zzo geen schaduw, de panelen liggen op 45 graden met "vrij zicht"op de zon.
jan | 2,70% |
feb | 4,06% |
mrt | 9,57% |
apr | 12,69% |
mei | 14,35% |
jun | 12,70% |
jul | 12,38% |
aug | 11,92% |
sep | 9,41% |
okt | 6,30% |
nov | 2,50% |
dec | 1,42% |
Bij een steilere helling zal je iets minder in de zomer en iets meer in het voor- en naseizoen produceren. Als ik het goed heb begrepen, heb jij je installatie vanaf 12 mei in bedrijf. Als ik mijn opbrengsten van 13 mei t/m 11 december optel, dan kom ik op 367 kWh = 644 kWh/kWp voor mijn (bijna) schaduwloos systeem. Met dat systeem zit ik momenteel op een lopende jaaropbrengst van 956,6 kWh/kWp.
Dus zit jij in de periode 13 mei t/m 11 december op 610 kWh/kWp, dan zou een realistische jaaropbrengst (610/644 * 956,6=) 906 kWh/kWp kunnen zijn.
📸Canon EOS 5D IV 🚁DJI Mavic Pro 🏍️Zero SR ⚡Tesla M3 LR 🌡️Daikin US 3.5kW ☀️8815Wp 🔋Marstek Venus-E 5,12 kWh Tweakers PVOutput lijst
Tigo zorgt ervoor dat ieder paneel zijn eigen MPP tracker krijgt. Tigo heeft per paneel weet van:_-= Erikje =-_ schreef op woensdag 12 december 2012 @ 09:35:
Ik ga binnenkort eens met de VVE praten of ik het dak van dit pand mag benutten, als ik ze nu op mijn eigen dak zet staan ze in de woonkamer van de bovenbuurmanLastige is dat dit complex deels verhuurd, deels eigen bezit is.
Als ik het goed begrijp is Tigo een monitoring/optimalisatie slag op paneel niveau tussen de panelen en de inverter in?
- de spanning
- de temperatuur
- de stroomsterkte die door de omvormer wordt aangeboden.
Aan de hand van die input berekent de management unit het MPP voor ieder paneel. Als er een deel van de stroom niet benodigd is voor dat MPP, wordt die stroom langs het paneel geleid. Op die manier trekt een beschaduwd paneel niet de gehele string naar beneden, qua performance.
Zo kan je dus ook verschillende orientaties en hellingshoeken in één string kwijt. Immers: een paneel dat op dat moment niet de optimale hellingshoek heeft, wordt gewoon beschouwd als soort van beschaduwd paneel.
Ik vind het systeem echt ideaal. En je bent gewoon vrij in je keuze van omvormer.
In mijn geval was SolarEdge voordeliger (of minder duur
Is het zo dat je alle panelen in de string MOET voorzien van een Tigo? Of zou je alleen de rij die wel eens schaduw pakt kunnen voorzien van Tigo's, maar die wel elektrisch onderdeel is van diezelfde string?hansdegit schreef op woensdag 12 december 2012 @ 10:15:
[...]
Tigo zorgt ervoor dat ieder paneel zijn eigen MPP tracker krijgt. Tigo heeft per paneel weet van:
- de spanning
- de temperatuur
- de stroomsterkte die door de omvormer wordt aangeboden.
Aan de hand van die input berekent de management unit het MPP voor ieder paneel. Als er een deel van de stroom niet benodigd is voor dat MPP, wordt die stroom langs het paneel geleid. Op die manier trekt een beschaduwd paneel niet de gehele string naar beneden, qua performance.
Zo kan je dus ook verschillende orientaties en hellingshoeken in één string kwijt. Immers: een paneel dat op dat moment niet de optimale hellingshoek heeft, wordt gewoon beschouwd als soort van beschaduwd paneel.
Ik vind het systeem echt ideaal. En je bent gewoon vrij in je keuze van omvormer.
Bij de onderstaande shop heb ik ze gevonden:
http://www.alma-solarshop.com/en/24_tigo-energy
3300Wp no | 2475Wp zo | SMA5000TL21 | 990Wp zzo garage | Steca 500 | | PVoutput SMA + Steca | Zero DS electric bike
op 14 panelen HJsolar 195 ZWW
Delta Solivia 2.5 (G3?) zijn de mensen tevreden mee, galvanisch geisoleerd en hoog rendement. Ze hebben inmiddels ook de G4, rendement van 96% is dik in orde.Timrek schreef op woensdag 12 december 2012 @ 10:54:
Vraagje: Delta 2.5 of dan toch liever SMA 2100TL voor een paar tientjes meer?
op 14 panelen HJsolar 195 ZWW
http://www.solar-inverter.com/eu/en/293.htm
SB2000HF kan ook als je niet vies bent van onderdimensioneren...
[ Voor 14% gewijzigd door antonboonstra op 12-12-2012 11:05 ]
📸Canon EOS 5D IV 🚁DJI Mavic Pro 🏍️Zero SR ⚡Tesla M3 LR 🌡️Daikin US 3.5kW ☀️8815Wp 🔋Marstek Venus-E 5,12 kWh Tweakers PVOutput lijst
Tigo zegt dat je alle panelen van een maximizer moet voorzien, maar ik kan daar geen technische reden voor bedenken. Voor een optimale monitoring is het natuurlijk wél handiger om ze allemaal van een Tigootje te voorzien.hors0125 schreef op woensdag 12 december 2012 @ 10:44:
[...]
Is het zo dat je alle panelen in de string MOET voorzien van een Tigo? Of zou je alleen de rij die wel eens schaduw pakt kunnen voorzien van Tigo's, maar die wel elektrisch onderdeel is van diezelfde string?
Bij de onderstaande shop heb ik ze gevonden:
http://www.alma-solarshop.com/en/24_tigo-energy
Hé cool! Ik vind SolarEdge ook mooi spul. Die doet toch aan DC boosting?Cranberry schreef op woensdag 12 december 2012 @ 10:27:
Hetzelfde geldt grotendeels voor de SolarEdge-oplossing. Nadeel daarvan is dat je nu nog gebonden bent aan een SolarEdge-inverter. Komend jaar komt er echter een optimizer die met elke omvormer werkt.
In mijn geval was SolarEdge voordeliger (of minder duur) dan Tigo.
Misschien kan zonnigtype nog wat historie van dit apparaat uit zijn hoge hoed toveren, net als hij wat wist op te rakelen over de 2100TLantonboonstra schreef op woensdag 12 december 2012 @ 11:03:
Of een SMA SB2500HF-30. Dan kunnen de panelen in 1 string en zit je met dik 500V precies in het ideale gebied van de omvormer. Ook galvanisch gescheiden en (iets) hoger rendement dan de Delta. Zal wel een stukje duurder zijn vrees ik...
SB2000HF kan ook als je niet vies bent van onderdimensioneren...
Wat is het verschil tussen G3 en G4 dan?Delta Solivia 2.5 (G3?) zijn de mensen tevreden mee, galvanisch geisoleerd en hoog rendement. Ze hebben inmiddels ook de G4, rendement van 96% is dik in orde.
http://www.solar-inverter.com/eu/en/293.htm
De oplossing houdt de stringspanning continu op ~350V. De optimizers zoeken voor elk paneel individueel het optimale MPP punt.hansdegit schreef op woensdag 12 december 2012 @ 11:06:
Hé cool! Ik vind SolarEdge ook mooi spul. Die doet toch aan DC boosting?
Het biedt daarom, evenals bij gebruik van Tigo's, de mogelijkheid om verschillende panelen, hellingshoeken en orientaties te combineren.
Aldus de marketing (heb nl. nog geen ervaring, aangezien spullen nog geleverd en geïnstalleerd moeten worden) .....
G3 is de oude versie van vorig jaar, G4 is de nieuwste versie.
De G4 ondersteund o.a. ook Nederlands, terwijl de G3 in het Duits tegen je praat. Ook is de maximum rendement iets hoger. Maar er zijn vast meer verbeteringen.
[ Voor 5% gewijzigd door Mr-Leo op 12-12-2012 11:59 ]
Gisteren had ik een opbrengst van 1,1 kWh, afgelezen op een oude digitale kWh meter en heb daarbij een piekwaarde van 300 W gezien op een oude analoge wattmeter.
Beide meters zijn uit de vorige eeuw en kunnen natuurlijk meetfouten hebben.
Maar als ik het goed begrepen heb is mijn opbrengst nog niet zo gek voor zo'n kleine installatie, pal zuid, geen schaduw.
Jammer is dat ik toen de zon pal zuid staat last had van een cumulus wolk van een aardgasgestookte centrale.
De analoge Watt-meter gaat dan gelijk van 300W naar 100W.
Klopt het dat de efficiency van mijn installatie ongeveer 1,1/0,6=1,8 kWh/kW was op 11/12/12?
Plaatjes!
Berekening klopt! Geen slecht resultaat! Die meetfouten zullen wel meevallen, zoveel verlopen ze ook weer niet.opuntia1 schreef op woensdag 12 december 2012 @ 12:57:
Lees al een tijdje mee sinds ik 3 panelen met een piekvermogen van iets meer dan 200 W heb aangeschaft om eens kennis te maken met deze techniek.
Gisteren had ik een opbrengst van 1,1 kWh, afgelezen op een oude digitale kWh meter en heb daarbij een piekwaarde van 300 W gezien op een oude analoge wattmeter.
Beide meters zijn uit de vorige eeuw en kunnen natuurlijk meetfouten hebben.
Maar als ik het goed begrepen heb is mijn opbrengst nog niet zo gek voor zo'n kleine installatie, pal zuid, geen schaduw.
Jammer is dat ik toen de zon pal zuid staat last had van een cumulus wolk van een aardgasgestookte centrale.
De analoge Watt-meter gaat dan gelijk van 300W naar 100W.![]()
Klopt het dat de efficiency van mijn installatie ongeveer 1,1/0,6=1,8 kWh/kW was op 11/12/12?
[ Voor 70% gewijzigd door databeestje op 12-12-2012 13:12 ]
Beugeltjes zien er prima uit, 2 vliegen in 1 klap, betere bouten en geen schaduw.databeestje schreef op woensdag 12 december 2012 @ 13:03:
Even een paar ClickFit beugeltjes aangepast en de andere schroeven erin gedaan. Dat gaat goed, later met minder wind de rest. Dit gaat wel werken.
Plaatjes!
[...]
Berekening klopt! Geen slecht resultaat! Die meetfouten zullen wel meevallen, zoveel verlopen ze ook weer niet.
Goed bezig.
Noord-Oost-Zuid-West 11640Wp Totaal Live, Netduino advanced pv logging
Ik had gisteren 2,0 kWh/kWp en heb een piek van tegen de 1kW gezien met mijn 1920Wp panelen.opuntia1 schreef op woensdag 12 december 2012 @ 12:57:
Klopt het dat de efficiency van mijn installatie ongeveer 1,1/0,6=1,8 kWh/kW was op 11/12/12?
Dus: ja, dat kan heel goed kloppen.
Signatures zijn voor boomers.
Goed gedaan, maar zijn de verzonken schroeven wel van RVS of misschien verzinkt/cadmium?databeestje schreef op woensdag 12 december 2012 @ 13:03:
Even een paar ClickFit beugeltjes aangepast en de andere schroeven erin gedaan. Dat gaat goed, later met minder wind de rest. Dit gaat wel werken.
Plaatjes!
[...]
Berekening klopt! Geen slecht resultaat! Die meetfouten zullen wel meevallen, zoveel verlopen ze ook weer niet.
Aluminium vastzetten met RVS!
De doos zegt RVS A2 Inox stainless steel DIN7982.opuntia1 schreef op woensdag 12 december 2012 @ 13:24:
[...]
Goed gedaan, maar zijn de verzonken schroeven wel van RVS of misschien verzinkt/cadmium?
Aluminium vastzetten met RVS!
Dat verklaart de polymeer ringen welke bij de originele houtdraadbouten ertussen zitten.
[ Voor 13% gewijzigd door databeestje op 12-12-2012 13:26 ]
Dan ben je echt goed bezig!databeestje schreef op woensdag 12 december 2012 @ 13:25:
[...]
De doos zegt RVS A2 Inox stainless steel DIN7982.
Dat verklaart de polymeer ringen welke bij de originele houtdraadbouten ertussen zitten.
Op de foto's, aan de kleur gezien, leken de schroeven vercadmiumd.
Dat is goed om te weten, ik heb meer verstand van electronica dan ijzerwaren. Dan hoef ik me geen zorgen te maken als ik de rest ook ga doen. Hartelijk dank. Ik kon deze helaas niet in RVS A4 krijgen, hopelijk loopt het los.opuntia1 schreef op woensdag 12 december 2012 @ 13:34:
[...]
Dan ben je echt goed bezig!
Op de foto's, aan de kleur gezien, leken de schroeven vercadmiumd.
De kleur kan komen door het fotograferen met de telefoon (Sony Xperia arc). Deze is vrijwel altijd overbelicht, keuze van de fabrikant. Je kan het wel aanpassen maar niet de standaard instelling.
Of de meters nog juist aangeven weet ik niet.databeestje schreef op woensdag 12 december 2012 @ 13:03:
Even een paar ClickFit beugeltjes aangepast en de andere schroeven erin gedaan. Dat gaat goed, later met minder wind de rest. Dit gaat wel werken.
Plaatjes!
[...]
Berekening klopt! Geen slecht resultaat! Die meetfouten zullen wel meevallen, zoveel verlopen ze ook weer niet.
De analoge wattmeter heeft denk ik geen permanente magneet die zou kunnen verzwakken, dus die geeft misschien nog wel goed aan, maar ik ben hier niet zeker van.
De digitale kWh meter (ferraris meter) heeft wel een permanente magneet om de schijf af te remmen.
Als die magneet minder magnetisch wordt zal de aluminium schijf minder afgeremd worden, waardoor de meter teveel kWh's aan gaat geven.
Waarom is mijn kWh-meter al in 30 jaar niet geijkt?
Ik denk dat het is omdat de leverancier er geen belang bij heeft als de meter teveel aangeeft.
Dat had ik ook begrepen van een medewerker bij de KEMA.engelbertus schreef op woensdag 12 december 2012 @ 14:29:
ze worden steekproefsgewijs geijkt volgens mij, pas wanneer daaruit naar voren komt dat ze teveel afwijken worden de meters verplicht vervangen.
3040 Wp - 4,7 GJ zonneboiler - WP droger; A+++ wasmachine. Het leven is een aaneenschakeling van leermomenten en de waarheid ligt meestal in het midden; vertrapt door beide partijen. De CO2-discussie: ik geloof hier niet in.
En waarom betalen wij zoveel geld voor meterhuur? In ieder geval niet omdat deze meters regelmatig geijkt worden.engelbertus schreef op woensdag 12 december 2012 @ 14:29:
ze worden steekproefsgewijs geijkt volgens mij, pas wanneer daaruit naar voren komt dat ze teveel afwijken worden de meters verplicht vervangen.
Zelf zou ik graag meters willen verhuren, dat brengt pas echt veel geld op.
Daar verbleekt een spaarrekening met 10 % rente echt mee.
Ik zou een isolator tussen rvs en alu zettendatabeestje schreef op woensdag 12 december 2012 @ 13:25:
[...]
De doos zegt RVS A2 Inox stainless steel DIN7982.
Dat verklaart de polymeer ringen welke bij de originele houtdraadbouten ertussen zitten.
Bijv door fiber ring of papier, zodat je geen last hebt van electrolese
Voc van HJsolar 195 = 44.46 voltantonboonstra schreef op woensdag 12 december 2012 @ 11:03:
Of een SMA SB2500HF-30. Dan kunnen de panelen in 1 string en zit je met dik 500V precies in het ideale gebied van de omvormer. Ook galvanisch gescheiden en (iets) hoger rendement dan de Delta. Zal wel een stukje duurder zijn vrees ik...
SB2000HF kan ook als je niet vies bent van onderdimensioneren...
Kom je met 14 stuks op 622.44 volt uit met 1 string
Is te hoog voor de Delta 2.5 die kan maar 560 volt aan op 1 string
Ik weet niet wat de SMA aankan.
18950Wp🌞, Atlantic 270V3💧, Pana 5J🔥. Zendure 7,6🔋
Is het onderstaande een beetje goede offerte? Ik weet het echt niet meer.
- 15 panelen Canadian Solar ELPS CS6P-MM 265Wp
- Power One omvormer PVI-3.6-TL-OUTD-S
- Geen kabeltrekkerij naar de meterkast, ik heb een vrije 16A groep vanuit de meterkast naar zolder inclusief bekabeling
- Montage op het dak van mijn woning
- Te verwachten opbrengst per jaar bijna 3800kWh (lijkt me een beetje veel wanneer ik dit vergelijk met anderen in dit topic) (helling dak 55 graden, nauwelijks schaduw, recht op het zuiden)
- Prijs €7500
Ik ben heel erg benieuwd wat jullie van het bovenstaande vinden. Of moet ik nog even verder gaan kijken?
Alvast bedankt!
Ondertussen lees ik dit topic nog even verder, jullie geven wel heel veel bruikbare informatie. Ga zo door!
700 Voltklump4u schreef op woensdag 12 december 2012 @ 15:38:
[...]
Voc van HJsolar 195 = 44.46 volt
Kom je met 14 stuks op 622.44 volt uit met 1 string
Is te hoog voor de Delta 2.5 die kan maar 560 volt aan op 1 string
Ik weet niet wat de SMA aankan.
Dit topic is gesloten.