Een van de organisaties die destijds blijkbaar werd "gemist". Dat was een verschrikkelijke, gigantische hoeveelheid tijd en energie vretende toestand, we hebben met wat particulieren en enkele organisaties, ODE voorop, zo'n 1.200 vette e-mails uitgewisseld voordat de boel bij NUON en Eneco in gang werd gezet (bij NUON vier crisismanagers versleten...).
Weet natuurlijk niet zeker dat er ook OK4 onder de panelen zit maar wat ik begrijp heeft elk paneel een OK4 omvormer?
Wis en waarachtig, zoals de handleiding ook bedoelde. Die dingen waren IP67 getest (zwaarste stof/water weerstandsklasse, waar geen enkele andere inverter een equivalent van had, alleen bleek het allemaal anders uit te pakken als "beloofd"). Foto van typisch Shell Solar paneel uit die begintijd, achterzijde:

Het "dikke" kastje is de junction box waar de DC bekabeling uit het module lucht/vochtdicht aangesloten kan worden op bekabeling "naar buiten toe". Dunnere kastje, daar schuin links voor, is de OK4 omvormer (1 per module), die toen nog onder het paneel zat gemonteerd in een alu freempje. Ik ben een van de weinigen die hebben geopteerd voor renovatie en binnenplaatsing, functioneert naar redelijkheid sinds 2005 continu (met opmerkelijke resultaten voor zo'n oud systeem en - in essentie - brakke omvormertjes).
En de Soladin 600 omvormer kan ik voor alle panelen tegelijk gebruiken(in serie) of heb ik er daar ook 6 van nodig.
In serie in 2 parallelle ministrings, meestal. Afhankelijk van paneeltype. Zie schema van Mastervolt.
http://www.polderpv.nl/Sunpower1.htm#alternatief
Dan moet wel de hele bekabeling worden omgebouwd: van AC naar DC grotendeels. DC kabels van dak naar binnen, pas daar Soladin600. Of, indien van toepassing, een Steca 300 of 500.
Viel me wel op dat de kWh meter op 4942 stond en dat is dus best wel laag want bij een kW prijs van 0,20 is dat nog geen 1000€ in 10 jaar,het systeem koste toen zo'n 4500€ waarvan ik de helft terug kreeg(subsidie) dus die heb ik er nog niet uit

maar ik had geen keus bij deze woning waar het standaard op zat.
Waarschijnlijk zijn er dan al eerder van die OK4 omvormers gesneuveld want ik weet nog dat toen de woning in oktober werd opgeleverd ik 6 lampen van 60W kon laten branden en de meter dan stil stond.
Dat kan best. Mijn eerste begon na twee jaar eerste kuren te vertonen:
Daarna is er "heel wat gebeurd"...
@S.Death:
Ja de tijden zijn erg veranderd in die 10 jaar tijd. Voor hetzelfde geld heb je nu een systeem geinstalleerd die meer dan 2300kWh per jaar kan opleveren en dus in iets meer dan 2 jaar jou stand evenaart.
Gedenkt uw pioniers die dat allemaal mede voor jullie bofkonten mogelijk hebben gemaakt...
[
Voor 5% gewijzigd door
zonnigtype op 25-07-2012 00:32
. Reden: Op uw knieën, per favore... ]
Sag nicht: "Ich habe die Wahrheit gefunden", sondern: "Ich habe eine Wahrheit gefunden" (Kahlil Gibran, 1883 - 1931)