Sinds gisteren heb ik een Azbox Premium HD mogen testen (nieuwprijs ong. € 375,-). Mijn zus zocht namelijk een HDTV schotelontvanger, waarmee je kan opnemen (PVR dus) en waarmee je films/muziek/etc mee kan afspelen. Uiteindelijk heb ik voor een zeer leuk bedrag een Azbox Premium HD kunnen overnemen. En deze ontvanger is voorzien van een Sigma Designs chipset, dus de multimedia aspecten zal wel goed zijn. Het probleem zou mogelijk het DVB-S/DVB-S2 gedeelte zijn, het moet natuurlijk wel simpel te bedienen zijn. En gisteren werd de ontvanger aangeleverd door DHL en 15 minuten laten had ik hem al aangesloten. Bij deze mijn (kleine) review van deze ontvanger:
Ontvanger en afstandsbediening
Na hem ontvangen te hebben, heb ik eerst de ontvanger geïnspecteerd op eventuele beschadigingen. De inhoud van de doos is minimaal. Je vindt hierin terug: De ontvanger, voedingskabel, sata bekabeling, beperkte handleiding en de afstandsbediening. Hierbij viel het mij direct op, dat de ontvanger er behoorlijk goed uitziet en lijkt goed van kwaliteit en sturdy te zijn. Hij ziet er gewoon uit als een normale ontvanger en alles is gewoon strak vormgegeven (geen rare vormen, zoals dit het geval is bij bijvoorbeeld de Kathrein 910i). Hierbij wel even de opmerking, dat deze ontvanger alleen in het zwart te verkrijgen is.
Wat wel apart is, is dat de achterkant enorm veel mogelijkheden heeft voor het aansluiten van de ontvanger op je TV (ik heb dit nog niet zo vaak gezien bij een HDTV ontvanger). Zo heb je mogelijkheden voor HDMI, YCbCr, SCART, een analoge kabeloutput en een reguliere component aansluiting. Kortom, zat mogelijkheden en hij is ook te gebruiken met een non-HDTV TV. Verder zit er een netwerkaansluiting op - voor het downloaden van bijvoorbeeld plugins en zenderlijsten - en een Optical SPDIF aansluiting zodat je het geluid kan laten lopen via een receiver. Ook dacht ik dat er een Coaxiale aansluiting opzat, maar uiteindelijk blijkt dit een aparte output te zijn waar je 0 en 12V over kan laten gaan. De reden waarom dit erop zit, dat ontgaat mij een beetje en in de handleiding kon ik het niet echt duidelijk vinden. En als laatste zit er nog 1 USB aansluiting, waar je eventueel een externe USB disk op aan kan sluiten. Ook heeft deze ontvanger een WLAN mogelijkheid (802.11b/g) en kun je het aantal tuners uitbreiden met DVB-S2, DVB-T en DVB-C (sinds kort leverbaar).
Verder heeft deze ontvanger een USB aansluiting voor firmware updates, smartcardreader en een tweetal CI-sloten (wat netjes is weg- en afgewerkt achter een klepje, ook hierbij de opmerking dat dit van hoge kwaliteit is en niet snel kapot zal gaan). Hierbij is wel bekend geworden, dat de 1e versie van deze ontvangers, hardwarematige problemen heeft met bepaalde CI-modules. Dit blijkt niet via een software/firmware update op te lossen te zijn. De Nederlandse distribiteur heeft aangegeven dat er een oplossing is en dat jij je ontvanger naar hun kan opsturen zodat dit probleem, verholpen kan worden. Wat dat betreft lijkt mij de service in Nederland wel in orde
Dan de afstandsbediening. Deze is gewoon - net zoals de ontvanger - sturdy en goed vormgegeven. De knoppen zijn groot genoeg en zitten op een logische plaats. En ondanks zijn lengte, ligt hij niet zwaar in de hand. Wat wel een punt van aandacht is, is dat de knoppen wel hard ingedrukt moeten worden alvorens ze reageren. Je hoort dan ook een duidelijke klik bij het indrukken en soms dacht ik dat ik iets had geselecteerd terwijl de ontvanger niet reageerde.
Zover de ontvanger. Nu maar eens mijn mening geven over de software en het gebruik.
De software en het gebruik
Bij binnenkomst heb ik direct gekeken of er nieuwe firmware beschikbaar zou zijn. Via de ontvanger zelf, is het mogelijk om een update via het internet binnen te halen. Maar soms komen er ook beta firmwares uit, die je op een stick kan zetten en via de USB aansluiting op de voorkant; kan updaten. De ontvanger bleek al voorzien te zijn van de laatste firmware revisie in de vorm van versie 3881.
Bij het eerste keer aanzetten, komt je direct bij de instellingen gedeelte terecht. Je hoeft dus geen wizard te doorlopen en alles is direct in te stellen. Bij het instellen heb ik de noodzakelijke dingen ingesteld op gebied van video (1080P), audio (PCM output), DiSEqC, etc. Hierbij heb ik geen enkele keer een reboot hoeven te doen en het scannen van kanalen was niet verplicht! En de laatste optie is wat mij betreft toch wel een voordeel, ik heb echt een hekel aan ontvangers waarbij dit moet worden gedaan. Ik zet er liever een kanalenlijst in die iemand anders al heeft gemaakt, zelf favorieten samenstellen duurt mij namelijk te lang. Hierbij viel het op, dat het instellen van de DiSEqC configuratie, niet echt duidelijk en makkelijk is. Je krijgt gewoon een overzicht van posities en daar stel je in dat je gebruik wilt maken van DiSEqC 1.0 en dan LNB1 t/m LNB4. Bovendien gaf de ontvanger aan, dat ik gewoon geen ontvangst had op de Astra 23.5 via LNB3 en wel via LNB4

Nou, ik weet dus duidelijk hoe mijn DiSEqC switch moet worden ingesteld, dus ik heb het maar gehouden bij mijn configuratie.
Na het instellen heb ik direct de plugins OpenXCAS/MultiCAS en dbf4all geïnstalleerd. Het is mogelijk om de plugins via USB, /tmp locatie of internet te downloaden. Via de standaard internet URL's is het niet mogelijk om additionele/educatieve plugins te verkrijgen, dus je zult hiervoor Google moeten geruiken

Met MultiCAS is het mogelijk om je smartcardreader te gebruiken zodat mijn Canal Digitaal kaartje het zou moeten doen. Hiervoor moet je minimaal versie 157D-4T11-6I_2k90812 gebruiken omdat dit het probleem met de SECA3 management keys, verhelpt. Vervolgens heb ik de dbf4all plugin ingesteld en aangegeven dat ik de Hotbird 13/Astra 19.2/Astra 23.5/Astra 28.2 lijst wil hebben. Na deze actie moest de ontvanger worden herstart en na mijn kaartje erin te hebben gestopt, had ik beeld op mijn geabonneerde kanalen.
Het gebruik van de TV gedeelte is redelijk straight forward. De ontvanger heeft geen ondersteuning voor de Media Highway of Freesat EPG, dus bij Canal Digitaal en de Freesat kanalen; zul je alleen Now en Next zien. Hopelijk dat dit probleem via een plugin kan worden opgelost (ik kon er niet eentje vinden die dit wel ondersteunt). Want op deze manier is het wel moeilijker om dingen op te nemen, die in de toekomst zullen worden uitgezonden.
Verder heb ik natuurlijk de Youtube, Films, Muziek, Foto en Browser mogelijkheden getest. De Youtube gedeelte werkt gewoon perfect. Je ziet een overzicht van de laatste Youtube filmpjes en je kan zonder problemen zoeken door met de afstandsbediening je gezochte query in te voeren. Het beeld kun je ook nog eens in fullscreen laten zien en afhankelijk van de kwaliteit, ziet het er ook nog eens redelijk uit. Met de Browser mogelijkheid, is het mogelijk om te internetten. Ok, het werkt en het lijkt allemaal te werken. Maar dit zal duidelijk nog niet een goede vervanging worden voor een PC of Laptop. Vervolgens de Muziek, Foto en Foto mogelijkheden. Deze zaken zijn precies hetzelfde in gebruik. Je kan relatief simpel je media selecteren via de lokale schijf, netwerk (Windows Networking) of USB stick/schijf. Het afspelen gaat zonder problemen en alles ziet er gewoon goed uit. Ook heb ik een aantal MKV's met DTS track getest, dit speelt zonder problemen af via de HDMI aansluiting. En ik heb geen rare dingen gezien (artifacts bijvoorbeeld) bij de selectie van diverse titels en vernam ik ook geen verhouding problemen terwijl mijn 42PG6000 geen native ondersteuning heeft voor 1080P.
Over het algemeen is mijn indruk van de menu en werking, dit lijkt gewoon goed te werken en de werking is logisch. Soms lijken de menu's wel wat sluggish te reageren, maar dit heb ik ook wel eens op andere Sigma Designs hardware gezien. Het zappen van kanalen gaat verder ook enorm goed, met ongeveer 1 seconde heb ik beeld, en de Guide en Channeloverview werkt gewoon logisch en is simpel te bedienen. Wel vernam ik het probleem, dat de ontvanger niet de instellingen van de zender onthoudt na een herstart. Dit is wel jammer, want ik moet bijvoorbeeld bij een aantal UPC direct aangeleverde zenders opnieuw de keuze maken voor de audio track en/of ondertiteling.
conclusie
Ik heb de PVR mogelijkheden niet getest, mede omdat ik geen (USB) harddisk had liggen die ik daar voor kon gebruiken. Dus mijn conclusie is geheel op basis van het normaal gebruik zonder enige vorm van opnames, etc.
+ Ontvanger en remote zien er degelijk en strak uit.
+ Software lijkt zonder problemen te werken en is logisch ingedeeld.
+ Beeldkwaliteit is gewoon goed, zowel met SD als met HD materiaal.
+ Een all-in-one product, zowel TV als multimedia mogelijkheden.
+ Geen problemen met het afspelen van MKV's die voorzien van DTS tracks, via HDMI.
+ Enorm veel aansluitmogelijkheden, je kan deze ontvanger gebruiken ook als je een normale TV hebt.
+ Prijs (circa € 375,- incl. verzendkosten)
+ Ondersteuning vanuit de Nederlandse distribiteur (oa via azboxforum.nl)
+ Youtube plugin werkt zonder problemen!
+ Software en plugin installaties via internet, usb en lokale schijf.
- Menu reageert soms sluggish.
- Ontvanger onthoudt geen zenderinstellingen na een herstart.
- Remote heeft kracht nodig bij het indrukken van knoppen (wat ook wel weer aangeeft dat het degelijk is).
- Karige handleiding.
Kortom. Voor de prijs (€ 375 incl. verzendkosten) is het een degelijke en stabiele ontvanger dat ook nog eens is voorzien van multimedia mogelijkheden. In mijn ogen een geduchte concurrent voor de UFS-910, Ipbox HDTV ontvangers en de Dreambox 800HD (ong. dezelfde prijs, alleen heeft de DM800HD geen volledige multimedia ondersteuning).
Apart detail is, is dat ik hem nog steeds in gebruik heb en sinds mijn gebruik heeft hij nog geen crash gehad. Wat dat betreft heeft hij toch wel een streepje voor op mijn voormalige ontvangers.