gatgda schreef op zaterdag 04 april 2009 @ 23:05:
[...]
misschien zie ik iets verkeerd, maar als je geen grotere collector hebt dan normaal, warmt de boel toch gewoon langzamer op? Volgens mij is het veel handiger om de naverwarming van je ketel domweg uit te zetten. Het enige dat je dan moet doen is de mengverhouding van je kraan wat aanpassen. En voor heel veel dingen heb je toch echt niet altijd water van 60 graden nodig (voor douchen kan je ook prima aan de slag met water van 40 graden uit de boiler, zonder naverwarmen. Dat doen wij namelijk wel. De mengkraan staat dan wel helemaal op warm, maar dat boeit niet, de CV slaat niet aan.) En nee, gevaar voor legionella is er niet.
Afwassen met water van 50 graden is ook erg goed te doen. Bij ons staat de tapwaterstand al 1,5-2 weken uit, en als het goed is, hebben we die tot oktober gewoon helemaal niet meer nodig. (is soms een heel klein tikje schuiven met een afwasje of een hotfill-was. Bij een afwas kan je soms ook veel efficienter nog een klein beetje met een waterkoker wat bijverwarmen dan de CV (met een veeeeel lager rendement voor tapwater) bij laten springen.
De kans is klein als je regelmatig water verbruikt, maar er is bij temperaturen onder de 50 graden altijd een kleine kans op legionella. Je mag er niet vanuit gaan dat je hele boiler netjes continu doorspoelt. Het kan best zo zijn dat een deel niet echt meegaat in de stroming. Het is immers geen dunne leiding of zo.
De kans is erg klein, maar nooit 0. Zeker niet als je niet naverwarmt tot 60 graden.
Een CV ketel een lager rendement dan een waterkoker? Dat is de wereld op z'n kop. Water verwarmen met electriciteit is qua rendement echt de meest verspillende vorm.
Je doelt waarschijnlijk op het feit dat je je ketel niet aan wilt laten springen, omdat dan het hele vat warm gehouden wordt.
In mijn ogen is het in elk geval verkeerde zuinigheid om warm water niet na te verwarmen als het geen 60 graden is.
Als je oude leidingen openmaakt, dan zie je nogal eens wat kalkaanslag op oneffenheden (bv soldeer- of knelkoppelingen.). Op die plaatsen kan ongewenste bacteriegroei ontstaan.
Mijn vrouw werkt op een bacteriologisch lab, en ze weet uit ervaring dat bacteriën onder de 50 graden feest vieren. Als ik het keukendoekje afspoel en het water is nog niet heet, dan krijg ik er bij wijze van spreken goed van langs...
Verder, als je wasmachine op hotfill draait, dan is het nog altijd voordeliger om bij een 60 graden was de ketel het water te laten verwarmen dan de machine zelf.
gatgda schreef op zaterdag 04 april 2009 @ 23:12:
een ander puntje waar ik nog even mee zit: de mengkraan die net na je zonneboiler zit, mengt die het warme en koude water altijd in dezelfde verhouding, of probeert ie zoveel mogelijk op 60 graden uit te komen. Oftewel: staat ie (normalerwijs gesproken) zo ingesteld dat als het tapwater 85 graden is, dat het water wat naar de CV en verder gaat altijd 60 graden blijft (dus: past ie dan de mengverhouding zelf aan). Of is het een vaste mengverhouding: in de standaardstand bijv 3 delen warm op 1 deel koud?
Als het nl een mengkraan met een vaste verhouding is, dan heb je nl bij boilerwater onder de 60 graden altijd een 'probleem', dat ie niet het max resultaat behaalt. als je bijv met dezelfde mengverhouding van 3 op 1 werkt, zou je met boilerwater van 60 graden best wel eens water naar je warme kraan kunnen hebben van zo'n 40 graden. Terwijl hij eigenlijk niet bij zou moeten stoken.
Je kan natuurlijk wel iedere keer zelf met het handje aan die kraan gaan zitten, maar dat is ook niet altijd handig.
Het is een thermostatisch mengventiel. Doorgaans kan je die het beste na je verwarmingstoestel plaatsen. De meeste kan je instellen van 30 tot 65 graden oid. (de onze van 40 tot 62 graden)
ericplan schreef op zondag 05 april 2009 @ 12:11:
[...]
Ik zit met zo'n zelfde situatie, met een ingebouwde boiler van 50 liter in een Daalderop Combifort. De Combifort heeft drie standen voor de heetwatertemperatuur, 60, 65 en 70 graden. In z'n nachtverlaging houdt hij de temperatuur 30° lager dan de ingestelde temperatuur. Als de zonneboiler er is ga ik de ketel instellen op 70° en in permanente nacht. De ketelboiler wordt dan op 40° gehouden. Dan zal de ketel (hoop ik) niet vaak aan slaan, maar de kans op een koude douche is daarmee effectief nul. Wel ben ik nog op zoek naar een regeling om circulatie te krijgen tussen zonneboiler en ketelboiler, zodat ik meer warmte kan opslaan.
Werken met circulatieleidingen is volgens mij gebonden aan behoorlijk strikte voorwaarden. Zorg dat je goed advies krijgt, voor je zulke dingen toepast.
Ik had er ook over gesproken met een erkend installateur, hij raadde het me ten zeerste af. Af en toe water tappen is immers voldoende om het vat te vullen. Je wasmachine en vaatwasser op hotfill scheelt al een hoop, zeker als je kinderen hebt

glambalk schreef op zondag 05 april 2009 @ 18:14:
Ik kwam trouwens veel berichten tegen over het uitlezen van de Soladin 600. Ik heb een SolarMaster XS3200 van Mastervolt en ben inmiddels wel achter de commando’s die naar de omvormer gestuurd moeten worden.
Ik ben echter geen programmeur en al zeker niet met Linux. Heb wel al Solget geprobeerd aan de praat te krijgen maar dat wil me niet lukken. Weet iemand een methode, script, programma voor XP om de gegevens uit de omvormer te trekken en vervolgens naar een csv bestand te schrijven in decimaal uiteraard? We beginnen met gratis
Op dit moment gebruik ik QS Data Control maar de gegevens die ik op kan slaan zijn erg summier.
Ik heb in Solget een checksum gebouwd, dat de data controleert voor de verwerking. Verder ga ik natuurlijk uit van de juiste bitjes op de juiste plekken. Het is dus heel specifiek gemaakt voor de Soladin.
Maar verder is het niet zo heel spannend wat Solget doet.
In principe zou ik zeggen dat het wel om te bouwen is. Bedenk dat ik vóór Solget ook nog geen enkel linux commando kende. Na 3 maanden ploeteren was ik toch wel wat verder

Ik kan je wel in contact brengen met wat anderen die ook bezig zijn met de XS3200. (Ook onder linux)
Solget is eigenlijk maar de basis, ik wilde eigenlijk nog veel meer moois bouwen met de verkregen data. Het is er alleen nooit meer van gekomen, en ik vrees dat dat ook niet meer gaat gebeuren...
Lijkt me een schone taak voor het XSget team