Ik heb dit verhaal 3x gelezen maar je raakt me kwijt nadat je de sub gecorrigeerd hebtbarriie schreef op vrijdag 12 januari 2024 @ 16:05:
[...]
Vandaag met de nieuwe kabel geprobeerd en het probleem was meteen opgelost, zal nog even kijken of ik het met de andere kabel ook gefixed krijg.
Ik heb de tutorial er weer bij gepakt en deze keer helemaal geprobeerd te doorlopen
[Afbeelding]
(LFE meting voor EQ)
Het was even klooien met de EQ settings, omdat dit het LFE kanaal is dacht ik dat hem +10db harder moet EQ-en, op 85db. Met deze grafiek zou ik dan te veel moeten boosten, hierdoor heb ik op mijn receiver de subwoofer op +6db gezet om hoger uit te komen (ik denk dat ik hier fout ben gegaan)
[Afbeelding]
(LFE meting +6db op receiver)
Vervolgens wat gestoeid met de EQ settings, de house curve even gelaten voor wat het was en een flat "curve" van 85db geprobeerd te krijgen op de sub, uiteindelijk is daar dit uitgekomen:
[Afbeelding]
(LFE meting met EQ en +6db op receiver)
[Afbeelding]
(minidsp eq)
Dat zag er voor mij al heel goed uit, vervolgens heb ik metingen gedaan met alleen de sub, en alleen de front speakers.
[Afbeelding]
(L - R - L+R meting met SUB UIT in minidsp)
[Afbeelding]
(L - R - L+R meting met SUB AAN in minidsp)
[Afbeelding]
(Allleen de sub)
Vervolgens geprobeerd om de crossover in te stellen (na auddyssey nogmaals te hebben gedraaid, en in de multieq app het freqentiebereik van de subwoofer op het minimale gezet), en dit ging helaas niet heel lekker. Ik heb de allignment tool gebruikt om de delay te krijgen, echter was deze voor de subs te hoog om in de minidsp software in te vullen (max 7,5ms in miniDSP). Ik heb geprobeerd met een tooltje het om te rekenen naar mtrs zodat ik het in de receiver kon aanpassen, maar dat leek niet lekker te werken.
Dit zijn de delays:
60hz 30,71ms SUB 80hz 12,24ms SUB 90hz 7,87ms SUB 100hz 3,69ms L+R 110hz 1,28ms L+R 120hz 10,42ms L+R
Bij 60hz een delay van 30,71ms op de subs
[Afbeelding]
Bij 110hz een delay van de 1,28ms op de fronts
[Afbeelding]
Uiteindelijk na wat stoeien en proberen hierop gekomen:
[Afbeelding]
(Crossover 90hz, 6.2ms delay in miniDSP, 2.40mtr in receiver)
Dit zag er goed uit, tijd om wat muziek te luisteren en toen begon mijn subwoofer wat rare geluiden te maken, leek weer een beetje op de knetterende geluiden en wat geluiden die ik niet helemaal kon plaatsen, ik had het gevoel alsof er veel te veel output naar mijn sub ging, en de miniDSP eigenlijk niets deed.
Ik denk dat ik verkeerd ben gegaan met de +6db op de receiver, ik heb hem voor nu terug naar de audyssey setting gezet (-2) en de minidsp er weer even tussen uit gehaald.
Morgen weer even het riedeltje rustig overnieuw doen om hopelijk wat beter resultaat te krijgen. De curves zien er al aardig uit, ik denk dat ik ergens met de kalibratie / settings verkeerd ben gegaan.
Zoals ik het begrijp heb je
- Sub gecorrigeerd naar vlakke response met miniDSP (en geen low pass actief in de miniDSP toch?)
- vervolgens de fronts op small en crossover op 90Hz
Ik ken die phase alignement tool niet. Heb je een link? En de meting van LR+sub, prachtige response, is dat gemeten via de receiver met L+R en sub actief?
Ben ook wel benieuwd hoe het nu klinkt en of je sub het bij kan houden
Helemaal goed zo de metingen. Ik zal laten zien wat ik bedoel.homemix25 schreef op zaterdag 13 januari 2024 @ 16:55:
[...]
Ik meet zo vaak je wilt hoor, ben al lang blij dat ik zo goed geholpen word! Hierbij de metingen. Ik ben ervan uitgegaan dat je met de extra meting de sub bedoelde en niet nr 3 (right). PS; ik heb geen miniDSP (is dat de investering waard?). Ik gebruik de parametric eq op de sub (SVS PB-1000 Pro, 3 eq's) en Auddysey op de Denon receiver.
De front left
/f/image/XT1OedALYlYwTvr1NAvCnUU7.png?f=fotoalbum_large)
Deze komt het dichtst in de buurt van een 80Hz 3e orde high pass. Waarschijnlijk past de receiver een 2e orde filter toe en is de eigen afval van de luidspreker in 30-80hz bereik ongeveer 6dB/octaaf (=totaal 18dB/octaaf) (onder de 30Hz zie je het nog wat steiler worden). Voor rechts, niet weergegeven, is het ongeveer hetzelfde.
De sub
/f/image/R72sC0RPDygN9d6zxf3cQBEx.png?f=fotoalbum_large)
Deze komst het dichtst bij een 24 dB/octaaf afval.
Je ziet bij jou twee problemen:
- de afval van sub en front speakers is ongelijk (3e orde vs 4e orde)
- de sub heeft een brede 9dB dip tussen 45 en 70Hz
Om de afval van sub en fronts tegelijk te krijgen zou je als je DSP op alle kanalen hebt, de fronts naar een 24 dB/octaaf (akoestisch) curve corrigeren, maar dat gaat niet. Het alternatief is de sub naar een 18dB/octaaf afval toe corrigeren, dat zou kunnen met een high shelf en 2 PEQs.
/f/image/xdf0KESWqE3jPliL3w32tzL5.png?f=fotoalbum_large)
Wel een beetje een gekke EQ en ik weet niet of jij high shelves kan toevoegen. Misschien lukt het ook wel met PEQs en anders kan een miniDSP uitkomst bieden.
Om het probleem van de brede dip te tackelen, zou je kunnen proberen of de sub vanaf een andere positie een beter bruikbare response levert (bovenstaande verhaal wordt dan ook mogelijk anders). Het alternatief is een 2e sub toevoegen. Dan zou ik zeker een miniDSP erbij doen.