Mogelijk ben ik hier advocaat van de duivel, maar ik zie wat nare dingen in die overeenkomsten staan.
Daar zal je advocaat imho op voorbereid moeten zijn.
Punt 2d II : Bij uitdiensttreding binnen 2 jaar na afronding van de opleiding.. ( niet gespecificeerd, dus om welke reden ook) wordt er 1/24 deel van het te verrekenen bedrag afgehaald voor elke gewerkte maand na het behalen van het diploma.
Er wordt dus eigenlijk gesteld, dat je nog 2 jaar bij deze werkgever werkzaam had moeten blijven, om de opleiding/investering voor hun terug te verdienen.
Je schrijft zelf, dat je als leerling-electromonteur bent aangenomen/begonnen.
Die BMI opleiding is specifiek voor brandveiligheid, en lijkt niet direct noodzakelijk om als (leerling)-electromonteur (onder begeleiding) werkzaamheden te doen.
Dat suggereert, dat dit een aangeboden keuze is, waar jij mee akkoord bent gegaan.
Ik neem aan, dat de tekst, die je in je startpost hebt gezet een samenvatting is van het contract, waarbij jij zelf die samenvatting/vereenvoudiging hebt geschreven?
En los van de regels, die gelden voor het BBL-gedeelte :
De werkgever heeft jou 2 maanden voor beëindiging van het contract vermeld, dat er geen verlenging komt.
Ik weet niet, hoe ze dit verteld hebben, maar als dit in een gesprek was met jou, dan zouden ze het erop kunnen gooien, dat jij het ermee eens was, dat er geen verlenging zou komen en dat je je bewust was van de financiële gevolgen hiervan (gezien de geboden opties voor verrekening studiekosten)
Als ik het goed begrepen heb, heb jij nadat de werkgever jou informeerde over het uitblijven van een verlenging je vakantiedagen opgenomen/ingepland.
Dit zou door de werkgever ook gebruikt kunnen worden als argument, dat jij het eens was met het uitblijven van een verlenging, dat je minder gemotiveerd was om te werken. (Immers, je had ook na beëindiging met vakantie kunnen gaan).
Je hebt tevens niet aangegeven, dat je in protest bent gegaan tegen het uitblijven van die verlenging. het uitblijven van een verlenging zou volgens het bedrijf (gezien de jou geboden opties) voor jou financiële consequenties hebben. Je had dan mogelijk een verzoek tot verlenging kunnen indienen om die consequenties te vermijden.
Op dat moment was een advocaat al handig geweest, om de werkgever een brief te schrijven, dat de keus van het niet verlengen expliciet bij de werkgever ligt (en dus niet bij jou) waarmee de werkgever jou in dat geval bewust opzadelt met de financiële gevolgen en dat je het daar niet mee eens bent, maar graag bij de werkgever zou willen blijven.
De werkgever speelt hier in mijn ogen een minder net spel met de regels, waarbij ze je wel de opleidingen wilden laten volgen, om zo niet zelf de educatie/volle begeleiding te hoeven doen, maar wel gebruik konden maken van een relatief goedkope arbeidskracht, die gaandeweg meer werkzaamheden/verantwoordelijkheden aankon door de opleiding.
Om je vervolgens eruit te gooien voordat ze de (volledige) opleiding moeten betalen.
Het is een grijs gebied in dat opzicht. Laat alle communicatie via je advocaat gaan, ga niet zelf met het bedrijf in gesprek/stuur niet zelf berichten (post/sms) naar het bedrijf.
Je advocaat kan, als jij post van je oude werkgever krijgt, simpelweg een kennisgeving naar het bedrijf doen, dat alle correspondentie via de advocaat moet gaan.
De advocaat kan jou vervolgens een kopie van die/alle correspondentie sturen.
Wellicht is het handig om uit te zoeken, hoe het jouw voorgangers is vergaan bij dit bedrijf. Als dit een standaard werkmethode is van dit bedrijf, zijn er mogelijk meer mensen, die door het bedrijf aangeschreven zijn om studiekosten (terug) te betalen.
Wellicht zijn er mensen, die hetzelfde proces hebben doorlopen. Mogelijk hebben zij betaald, mogelijk is e.e.a. voor hun goed afgelopen. Bij een gunstige afloop/beschikking van een rechter kan je advocaat dat gebruiken om jouw situatie te onderbouwen/steunen.
Als er meerdere mensen zijn geweest, van wie het contract kort na het behalen van hun diploma niet verlengd werd, dan kun je een methode/patroon van het bedrijf aannemelijk maken, waarbij ze bewust oneigenlijk* gebruik maken van de regels ten nadele van de mensen die ze moeten begeleiden/opleiden.
oneigenlijk : je hebt de letter van de wet en de intentie van de wet. Je kunt wetten dus interpreteren.. op verschillende manieren uitleggen/lezen. De regels van de studiekosten voor opleiding bij BBL zijn er niet voor bedoeld, om mensen met een studieschuld op te zadelen, wanneer ze een of meerdere opleidingen via een werkgever doen. Ze zijn er niet pur sang voor bedoeld, dat een werkgever goedkope arbeidskrachten kan inzetten.
Ze zijn ervoor bedoeld, dat werkgevers studenten/leerlingen kunnen laten kennismaken met het werkveld,dat studenten een betere aansluiting krijgen op de arbeidsmarkt en om werkgevers een kans te geven mensen in het bedrijf te halen, die (onder begeleiding) mee kunnen werken in het proces terwijl ze het vak leren kennen.
Die studiegeld-regelingen zijn er om te voorkomen, dat er misbruik wordt gemaakt van de geboden mogelijkheden.. zowel misbruik door werkgevers als door leerlingen.
Bij oneigenlijk gebruik is er de suggestie, dat 1 van beide partijen de regels gebruikt voor eigen profijt ten nadele van de andere partij.
En nog een punt.. De datums voor je eindtoetsen/examens waren blijkbaar al bekend, toen de werkgever je informeerde, dat er geen verlenging zou komen.
Had jij die examens op dat moment niet met goed gevolg afgelegd, dan had je voor een dilemma gestaan :
Je zou dan nog wel recht hebben gehad op een herexamen, maar dan zou je mogelijk al niet meer in dienst/werkzaam zijn geweest bij dat bedrijf.
Hoe hadden ze dat bedacht? Herexamen als extra kosten te betalen door de werknemer?
De vraag is ook, waarom er geen verlenging is gekomen. Heeft het bedrijf hier iets over gezegd? In een tijd, waarin moeilijk werknemers worden gevonden is het wat vreemd, dat ze iemand zomaar laten gaan. Dat lijkt te ondersteunen, dat ze denken op deze manier (een deel van) de studiekosten op jou te kunnen verhalen en dat dit hun opzet ook is (geweest).
De vraag is dan ook, hoe snel ze weer iemand op die positie hebben aangenomen (al dan niet een leerling of gekwalificeerd persoon)
nog een advies.. mochten ze bellen en je neemt per ongeluk wel op,
neem dan het gesprek op, zodat er geen twijfel kan ontstaan wie wat heeft gezegd.
Geef zelf geen antwoord op hun vragen, anders dan iets in de trant van : u kunt contact opnemen met mijn advocaat.
Alles, wat je zegt kan tegen je gebruikt worden. Een opname voorkomt, dat ze jou woorden in de mond gaan leggen of dingen gaan beweren, die niet gezegd zijn.
Let wel op : de functie op je mobiele telefoon om live telefoongesprekken op te nemen is waarschijnlijk niet bruikbaar. Zorg, dat je een andere optie hebt dan je telefoon, om iets op te nemen en zet de telefoon op speaker, zodat een getuige (die je kent/vertrouwt) mee kan luisteren. Demp je microfoon, als je niet praat, zodat er ook geen losse/onbedoelde opmerkingen van jouw kant in het gesprek terecht komen.
Je mag een gesprek opnemen, waar je zelf aan deel neemt. Je bent niet verplicht dit te melden aan je gesprekspartner.
[
Voor 13% gewijzigd door
lotje1 op 29-07-2025 06:13
]