(Ik heb 15 jaar een Panda gereden waarbij de focus van die auto volledig lag op efficientie en kostenoptimalisatie)
Nu met WP, PV, EV en PC
Het is puur voor de looks, voor de rest alleen maar nadelen inderdaad.Theo schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 13:10:
Wat is het voordeel, of de meerwaarde, van de 20" velgen wanneer deze onzuiniger zijn, duurdere banden nodig hebben, minder veercomfort geven en gevoeliger zijn voor stoeprandschade? Is het enkel de looks? Of zitten er ook voordelen aan de grotere velgen vast?
(Ik heb 15 jaar een Panda gereden waarbij de focus van die auto volledig lag op efficientie en kostenoptimalisatie)
Betere wegligging, remweg en besturing met name op de snelwegTheo schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 13:10:
Wat is het voordeel, of de meerwaarde, van de 20" velgen wanneer deze onzuiniger zijn, duurdere banden nodig hebben, minder veercomfort geven en gevoeliger zijn voor stoeprandschade? Is het enkel de looks? Of zitten er ook voordelen aan de grotere velgen vast?
(Ik heb 15 jaar een Panda gereden waarbij de focus van die auto volledig lag op efficientie en kostenoptimalisatie)
Weheat Sparrow + WH-MDC09J3E5 + ITHO AMBER 9.5. 26x245 WP Panelen. WP boiler 200L Adviseur Warmtepomponline&Fancoilonline
In theorie is dat mogelijk (maar niet gegarandeerd: stuiterde weggedrag bvb betekent niet per se betere wegligging) en het valt te betwijfelen of dat in de realiteit op die vlakken ook maar enig verschil maakt.Carboy54 schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 13:33:
[...]
Betere wegligging, remweg en besturing met name op de snelweg
Het verschil in comfort en verbruik zijn daarentegen wel zeer goed merkbaar.
[ Voor 7% gewijzigd door Scientific op 11-03-2026 14:43 ]
Rij al 40 jaar BMW van 7 serie, X3 tot I3. Hij ligt gewoon strakker op de weg en stuurt beter met maximaal toespoor op de voorwielen. De standaard dweilt over de weg vanaf 100 km/pu. Nu met 175 rondom veel stabieler.Scientific schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 14:42:
[...]
In theorie is dat mogelijk (maar niet gegarandeerd: stuiterde weggedrag bvb betekent niet per se betere wegligging) en het valt te betwijfelen of dat in de realiteit op die vlakken ook maar enig verschil maakt.
Het verschil in comfort en verbruik zijn daarentegen wel zeer goed merkbaar.
Weheat Sparrow + WH-MDC09J3E5 + ITHO AMBER 9.5. 26x245 WP Panelen. WP boiler 200L Adviseur Warmtepomponline&Fancoilonline
Is gewoon machismo. En zelfpijniging want het rijdt gewoon niet zo fijn.Carboy54 schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 14:47:
[...]
Rij al 40 jaar BMW van 7 serie, X3 tot I3. Hij ligt gewoon strakker op de weg en stuurt beter met maximaal toespoor op de voorwielen. De standaard dweilt over de weg vanaf 100 km/pu. Nu met 175 rondom veel stabieler.
Het leuke is dat de i3 tweedehands (120 Ah, rond de 17K in aanschaf) momenteel de allergoedkoopste auto is die je kunt hebben wanneer je alle autokosten meeneemt (afschrijving, stroom (thuisladen zonder PV en zonder dynamisch contract), verzekering, mrb, alles). Alleen een Hyundai i10 op LPG is een paar procent goedkoper. Een klein gebakje als een Kia, en zelfs het gedrocht van de Renault Zoe is in totale kosten duurder dan de i3. Dezelfde i3 die ook als één van de weinige auto's verkrijgbaar een zeer goede track record heeft op het gebied van kwaaltjes en betrouwbaarheid.Lord Blackadder schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 14:43:
Het ligt er ook aan hoe je met de i3(s) rijdt. Rij je heel sportief, verbruik je meer, slijten de banden sneller. Rij je rustig dan valt het allemaal goed mee. Af en toe eens lekker "karten" kan ook geen kwaad. Wil je zo min mogelijk verbruiken kun je beter naar een KIA of Renault kijken. Je koopt een i3(s) ook voor het gevoel en de fun factor.
En wanneer je dan een nieuwe auto moet aanschaffen waarbij de i10 op LPG en de i3 120 Ah de goedkoopste opties zijn dan is het een heel makkelijke keuze om te maken
Ik denk dat ik binnenkort mijn 20" met nagelnieuwe zomerbanden daarom maar ga verkopen, en de gewone 19" aerovelg met zomerbanden terug ga kopen. Iemand nog op zoek naar een zeer nette set 20" velgen met nieuwe zomerbanden?
Nu met WP, PV, EV en PC
Totale onzin. Ik heb 40 jaar in het autovak gezeten waaronder dit merk dus weet wel wat goed is en niet. Succes met jouw fietsbandjes. Vraag je maar eens af waarom de topper in de S uitvoering wel een andere maat heeft.Scientific schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 15:01:
[...]
Is gewoon machismo. En zelfpijniging want het rijdt gewoon niet zo fijn.
[ Voor 13% gewijzigd door Carboy54 op 11-03-2026 17:23 ]
Weheat Sparrow + WH-MDC09J3E5 + ITHO AMBER 9.5. 26x245 WP Panelen. WP boiler 200L Adviseur Warmtepomponline&Fancoilonline
Toch bijzonder dat zo een lichte auto toch wel een hoog verbruik heeft.DrBOB101 schreef op dinsdag 10 maart 2026 @ 21:47:
Er zal zeker een verschil zitten in zomer/winter en 19/20" banden. Om dat zelf te meten is makkelijk met alle variabelen die er zijn: temperatuur, snelheid, droog/regen, etc.
Ik heb ook 155/70R19 (19") winterwielen (Aero velg + band) en 175/55R20 (20") zomerwielen (velg zoals hierboven op foto).
Wat gegevens van vlak voor en na wielenwissel op een rijtje gezet.
Winter:
Eind mrt 2025: 1060 km; 55 km/u; 144 Wh/km; 7 °C; weinig regen
Eind nov / dec 2025: 820 km; 59 km/u; 168 Wh/km; 6 °C; weinig regen
Zomer:
Begin mei 2025: 1260 km; 57 km/u; 156 Wh/km; 13 °C; weinig regen
Begin apr 2025: 627 km; 57 km/u; 155 Wh/km; 10 °C; veel regen
Mid nov 2025: 1040 km; 56 km/u; 179 Wh/km; 8 °C; veel regen
Verbruik over het hele jaar:
[Afbeelding]
Gemiddeld iets boven de 16kWh vind ik toch behoorlijk veel. Nu is het uiteraard al een "oudere" EV.
Bij een EV heeft het verbruik meer te maken met de route en rijstijl dan met de auto. Uitgezonderd zijn die elektrische tractoren SUV's uiteraard
Nu met WP, PV, EV en PC
Wat een onzin, het is voorkeur. De ene wilt een frans zwevend tapijt de ander beleefd plezier aan een stevig geveerd onderstel met veel feedback en gevoel.Scientific schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 15:01:
[...]
Is gewoon machismo. En zelfpijniging want het rijdt gewoon niet zo fijn.
Het subjectief en zeer persoonlijk, mij niet bellen voor een week gevoelloos onderstel. Die paar centen aan extra verbruik zal mij een rotzorg zijn.
Dat is voor een ander anders en dat is prima.
Iemand nog zwarte 428 velgen kopen, ik doe niets met die efficiënte afzichtelijke dingen
[ Voor 18% gewijzigd door revolution-nl op 11-03-2026 20:03 ]
Vroemt met EV | 10.000WP | 14kWh Thuisaccu | 2x MHI SRK/SRC 35 ZS | LG-WH27s Boiler
Er lijkt een voordeel voor de kleinere velg te zijn inderdaad. Vergelijkbaar verbruik (gemiddeld 156 Wh/km; beide weinig regen en gelijke snelheid 57 km/u) maar hogere temperatuur (13 vs 7 °C) voor zomerwielen (dus zou zuiniger moeten zijn).Theo schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 08:42:
Het verschil tussen zomer en winter is dan +8% en +6.5% in het nadeel van de zomerbanden. Het exacte percentage is dus onbekend, echter is het wel duidelij kdat er tussen de 19" aero en 20" velgen zeker een 6% verschil zit in verbruik. Dat is nog best een groot verschil. (gelijkwaardig als wat bijv Tesla specificeert in verbruik met een 1" grotere velgmaat).
Waar je die 8% en 6.5% vandaan haalt zie ik even niet(?)
[ Voor 44% gewijzigd door DrBOB101 op 11-03-2026 20:38 ]
Diagnose onbekend, maar uiteindelijk komt alles goed.
[ Voor 9% gewijzigd door Gluten Parody op 11-03-2026 20:49 ]
In die van mij zit volgens mij ook een deel van de i3 accu:revolution-nl schreef op zaterdag 28 februari 2026 @ 14:04:
Er komen weer wat BMW i3 94AH cellen bij in het huishouden. Zojuist de krabbel gezet voor deze BMW C Evolution motorscooter, 12kWh capaciteit op basis van 3 94AH modules die ook in de i3 liggen.
Positief verrast over de rijervaring![]()
[Afbeelding]
Eind mrt 2025: 1060 km; 55 km/u; 144 Wh/km; 7 °C; weinig regen
Eind nov / dec 2025: 820 km; 59 km/u; 168 Wh/km; 6 °C; weinig regen
Zomer:
Begin mei 2025: 1260 km; 57 km/u; 156 Wh/km; 13 °C; weinig regen
Begin apr 2025: 627 km; 57 km/u; 155 Wh/km; 10 °C; veel regen
Mid nov 2025: 1040 km; 56 km/u; 179 Wh/km; 8 °C; veel regen
In het voorjaar (maart) nog nét met de winterbanden is dat 144 Wh/km. Wanneer de zomerbanden er nét onderzitten in april stijgt het verbruik naar 156 Wh/km, dat is dus 8.3% meer verbruik.
In het najaar is het verbruik met de zomerbaden 179 Wh/km. Wanneer de winterbanden er onder gemonteerd zijn zakt het verbruik naar 168 Wh/km, ofwel een daling van 6.5% in verbruik.
Dus zowel in het voorjaar als het najaar is het zichtbaar dat het verbruik met de grote zomervelgen noemenswaardig anders is dan met de kleinere wintervelgen.
Nu met WP, PV, EV en PC
Als je dan toch voor 1 velg gaat: all season banden gaan waarschijnlijk langer mee. Een vriend van me doet er langer mee dan ik met setjes zomer/winter opgeteld. Ons rijgedrag is vergelijkbaar.Theo schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 15:56:
[...]
Het leuke is dat de i3 tweedehands (120 Ah, rond de 17K in aanschaf) momenteel de allergoedkoopste auto is die je kunt hebben wanneer je alle autokosten meeneemt (afschrijving, stroom (thuisladen zonder PV en zonder dynamisch contract), verzekering, mrb, alles). Alleen een Hyundai i10 op LPG is een paar procent goedkoper. Een klein gebakje als een Kia, en zelfs het gedrocht van de Renault Zoe is in totale kosten duurder dan de i3. Dezelfde i3 die ook als één van de weinige auto's verkrijgbaar een zeer goede track record heeft op het gebied van kwaaltjes en betrouwbaarheid.
En wanneer je dan een nieuwe auto moet aanschaffen waarbij de i10 op LPG en de i3 120 Ah de goedkoopste opties zijn dan is het een heel makkelijke keuze om te makenMaar dan hoef ik mij niet gelijk als een BMW-rijder te gaan gedragen door de weg als racebaan te zien
Ik denk dat ik binnenkort mijn 20" met nagelnieuwe zomerbanden daarom maar ga verkopen, en de gewone 19" aerovelg met zomerbanden terug ga kopen. Iemand nog op zoek naar een zeer nette set 20" velgen met nieuwe zomerbanden?
Ook over kosten wel eens wat gepost. Getallen gecorrigeerd met data tot nu, grafiekje tot eind 2025.
BMW i3 120 Ah: 367 Euro/1000 km, 1 jaar gereden, 15 kkm/jr (jan 2025-nu) en standaard onderhoud 4 jaar afgekocht (774 Euro, vanwaar onderhoudskosten relatief hoog voor 1 jaar)
BMW i3 94 Ah: 292 Euro/1000 km, 23 kkm/jr, 5 jaar gereden (nov 2019-dec 2024)
Volvo XC40: 344 Euro/1000 km, 26 kkm/jr, 3 jaar gereden (sep 2023-nu)
![]() | ![]() |
Diagnose onbekend, maar uiteindelijk komt alles goed.
Verbruik is berekend verbruik inclusief laadverliezen. Gemiddeld 167 Wh/km.kx22 schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 17:28:
Toch bijzonder dat zo een lichte auto toch wel een hoog verbruik heeft.
Gemiddeld iets boven de 16kWh vind ik toch behoorlijk veel. Nu is het uiteraard al een "oudere" EV.
De boordcomputer geeft lager aan, gemiddeld 146 Wh/km.
Vorige BMW i3 94 Ah was wat zuiniger: 152 vs BC 139 Wh/km.
Volvo XC40: 198 vs BC 175 Wh/km, incl. veel meer snelweg km's op vakanties
Diagnose onbekend, maar uiteindelijk komt alles goed.
Super gaaf apparaatMartijn-V4 schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 20:49:
[...]
In die van mij zit volgens mij ook een deel van de i3 accu:
[Afbeelding]
Wat is je verbruik. Ik moet de BMW C Evolution nog ophalen maar ben wel wel erg benieuwd naar het verbruik en hoe de scooter bevalt in de praktijk
[ Voor 13% gewijzigd door revolution-nl op 11-03-2026 20:57 ]
Vroemt met EV | 10.000WP | 14kWh Thuisaccu | 2x MHI SRK/SRC 35 ZS | LG-WH27s Boiler
De regen verpest het beeld wel een beetje voor de zomerwielen. Later deze maand kunnen we een nieuw vergelijk makenTheo schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 20:51:
@DrBOB101 Die 6.5 en 8 procent die extraheer ik uit jouw data. Je noemde eerder het volgende verbruik:
Eind mrt 2025: 1060 km; 55 km/u; 144 Wh/km; 7 °C; weinig regen
Eind nov / dec 2025: 820 km; 59 km/u; 168 Wh/km; 6 °C; weinig regen
Zomer:
Begin mei 2025: 1260 km; 57 km/u; 156 Wh/km; 13 °C; weinig regen
Begin apr 2025: 627 km; 57 km/u; 155 Wh/km; 10 °C; veel regen
Mid nov 2025: 1040 km; 56 km/u; 179 Wh/km; 8 °C; veel regen
In het voorjaar (maart) nog nét met de winterbanden is dat 144 Wh/km. Wanneer de zomerbanden er nét onderzitten in april stijgt het verbruik naar 156 Wh/km, dat is dus 8.3% meer verbruik.
In het najaar is het verbruik met de zomerbaden 179 Wh/km. Wanneer de winterbanden er onder gemonteerd zijn zakt het verbruik naar 168 Wh/km, ofwel een daling van 6.5% in verbruik.
Dus zowel in het voorjaar als het najaar is het zichtbaar dat het verbruik met de grote zomervelgen noemenswaardig anders is dan met de kleinere wintervelgen.
Diagnose onbekend, maar uiteindelijk komt alles goed.
Ik ben zeker benieuwd! Ik ga ook wat cijfers verzamelen wat het verschil in verbruik is tussen de 19"aero met winterbanden en de 19" met zomerbanden. Het is dat de 20"zomerset die ik heb liggen echt nieuwe banden heeft (met nul km gereden), en deze ook als nieuw wil verkopen, anders gingen deze ook voor een weekje onder de auto om te testen. Maar daar hebben we gelukkig jouw data voor.DrBOB101 schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 20:58:
[...]
De regen verpest het beeld wel een beetje voor de zomerwielen. Later deze maand kunnen we een nieuw vergelijk maken
Nu met WP, PV, EV en PC
Hangt van een hoop factoren af maar zomers, tussen de 18-20 gr, ongeveer 110-120 km als je niet als een hooligan rijd. De boord computer geeft bij normaal rijden 80-90 km/h ongeveer 7.5-8 kwh/100 km aan. Rij je wel als een hoolgian, ik ontken alles, dan ongeveer 95-100 km. Ik rij er voornamelijk mee in de stad en in de kop van NH, maar kan er ook mee naar Lijnden rijden waar ik hem heb gekocht bij Harry Meijer.revolution-nl schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 20:56:
[...]
Super gaaf apparaat.De cellen van de CE04 zijn een generatie nieuwer van de IX.
Wat is je verbruik. Ik moet de BMW C Evolution nog ophalen maar ben wel wel erg benieuwd naar het verbruik en hoe de scooter bevalt in de praktijk
Hij is full option uitgerust, helaas geen cruise control als optie, dus met een snellader, 30A op 3 fasen dus zit binnen anderhalf uur vol als je hem tot 30% hebt leeg gereden. Als DC laden ook mogelijk was geweest dan was het helemaal perfect, helaas alleen AC.
[ Voor 5% gewijzigd door Martijn-V4 op 11-03-2026 21:07 ]
We hebben het hier over de grootte van de velgen, niet over de breedte van de banden. De i3 is gewoon al heer kart-achtig afgeveerd. Daar dan ook nog eens 20-inch velgen onderzetten, is gewoonweg machismo en zelfpijniging, van iets anders ga je me echt niet overtuigen.revolution-nl schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 20:00:
[...]
Wat een onzin, het is voorkeur. De ene wilt een frans zwevend tapijt de ander beleefd plezier aan een stevig geveerd onderstel met veel feedback en gevoel.
Het subjectief en zeer persoonlijk, mij niet bellen voor een week gevoelloos onderstel. Die paar centen aan extra verbruik zal mij een rotzorg zijn.
Dat is voor een ander anders en dat is prima.
Iemand nog zwarte 428 velgen kopen, ik doe niets met die efficiënte afzichtelijke dingen
Het heeft weinig zin om het verbruik mèt laadverliezen te gaan vergelijken tussen voertuigen, als je daar de laadsnelheid niet bij vermeldt.DrBOB101 schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 20:55:
[...]
Verbruik is berekend verbruik inclusief laadverliezen. Gemiddeld 167 Wh/km.
De boordcomputer geeft lager aan, gemiddeld 146 Wh/km.
Vorige BMW i3 94 Ah was wat zuiniger: 152 vs BC 139 Wh/km.
Volvo XC40: 198 vs BC 175 Wh/km, incl. veel meer snelweg km's op vakanties
Het is vooral de aerodynamische handicap die een i3 heeft tov bijvoorbeeld een Tesla Model 3. De aandrijflijn is ook bij de i3 al erg efficient. Een i3 "moet" je echt bij lagere snelheden rijden, en zo min mogelijk op de snelweg, want dan stijgt het verbruik veel harder dan bij de eerder genoemde Model 3.kx22 schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 17:28:
[...]
Toch bijzonder dat zo een lichte auto toch wel een hoog verbruik heeft.
Gemiddeld iets boven de 16kWh vind ik toch behoorlijk veel. Nu is het uiteraard al een "oudere" EV.
Ik lees wel eens posts over "massa maakt niet meer uit voor een EV". Naast dat het voor de MRB in Nederland sowieso geld scheelt, klopt dat ook technisch niet. Het effect van meer massa is wel een stuk kleiner dan bij een ICE dankzij regenereren, maar dat regenereren is, naast dat er een limiet aan zit die vaak lager is dan de vermogensafgave (de i3 regenereert bv tot 50kW, en geeft tot 125kW piek of 75kW continu af), uiteraard ook nooit 100% efficient (zelfs al zou je bij je acceleratie onder de 50kW blijven, was je nog steeds minder energie kwijt als je langzamer had ge-accelereerd en niet had hoeven regenereren). Lichter is nog steeds efficiënter. Dus in de stad helpt het lage gewicht de i3 om erg zuinig te zijn (ik durf te beweren zuiniger dan een Model 3), maar naarmate luchtweerstand toeneemt bij oplopende snelheid verliest de i3 het van moderne gestroomlijnde EVs.
4200Wp ZO + 840Wp ZW + 1680Wp NW | 14xIQ7+ + 1xDS3-L | MTVenusE | HWP1
Een elektromotor is met name het minst efficiënt bij hoog koppel en lagere rpm, dus typisch bij snel accelereren. Dat efficiëntie-verlies is niet te recupereren…johnwoo schreef op donderdag 12 maart 2026 @ 15:14:
[...]
Ik lees wel eens posts over "massa maakt niet meer uit voor een EV". Naast dat het voor de MRB in Nederland sowieso geld scheelt, klopt dat ook technisch niet. Het effect van meer massa is wel een stuk kleiner dan bij een ICE dankzij regenereren, maar dat regenereren is, naast dat er een limiet aan zit die vaak lager is dan de vermogensafgave (de i3 regenereert bv tot 50kW, en geeft tot 125kW piek of 75kW continu af), uiteraard ook nooit 100% efficient (zelfs al zou je bij je acceleratie onder de 50kW blijven, was je nog steeds minder energie kwijt als je langzamer had ge-accelereerd en niet had hoeven regenereren). Lichter is nog steeds efficiënter.
Helemaal mee eens, tot 2 weken terug had mijn vrouw haar i3 ingeruild voor de Tesla m3.johnwoo schreef op donderdag 12 maart 2026 @ 15:14:
[...]
Het is vooral de aerodynamische handicap die een i3 heeft tov bijvoorbeeld een Tesla Model 3. De aandrijflijn is ook bij de i3 al erg efficient. Een i3 "moet" je echt bij lagere snelheden rijden, en zo min mogelijk op de snelweg, want dan stijgt het verbruik veel harder dan bij de eerder genoemde Model 3.
Ik lees wel eens posts over "massa maakt niet meer uit voor een EV". Naast dat het voor de MRB in Nederland sowieso geld scheelt, klopt dat ook technisch niet. Het effect van meer massa is wel een stuk kleiner dan bij een ICE dankzij regenereren, maar dat regenereren is, naast dat er een limiet aan zit die vaak lager is dan de vermogensafgave (de i3 regenereert bv tot 50kW, en geeft tot 125kW piek of 75kW continu af), uiteraard ook nooit 100% efficient (zelfs al zou je bij je acceleratie onder de 50kW blijven, was je nog steeds minder energie kwijt als je langzamer had ge-accelereerd en niet had hoeven regenereren). Lichter is nog steeds efficiënter. Dus in de stad helpt het lage gewicht de i3 om erg zuinig te zijn (ik durf te beweren zuiniger dan een Model 3), maar naarmate luchtweerstand toeneemt bij oplopende snelheid verliest de i3 het van moderne gestroomlijnde EVs.
Met de Tesla kan ze lange ritten maken zonder enig zorgen.
De i3 is in ons dorp toch fijner. Klein, wendbaar en vooral makkelijker qua parkeren.
Maar op de snelweg was het niet leuk. Elke serieuze windvlaag voelde als een tornado, range van 180km was echt wel op na een ritje van 120km.
Misschien heeft het ook te maken met de manier waarop de bedrijven hun verbruik weergeven.
Mijn vrouw rijdt 90% van de tijd in ons dorp. 1x per week een snelwegje op en af, maar bij de Tesla zien we gewoon gemiddeld verbruik van 11-14kWh. Bij de BMW was dit al gauw 13-16kWh.
Ik denk dat de hoogte ervoor zorgt dat de i3 minder fijn op de snelweg is.
Wij hebben naast de I3s een Model 3 Highland, de Model 3 is onder alle omstandigheden zuiniger en op de snelweg is dat significant.johnwoo schreef op donderdag 12 maart 2026 @ 15:14:
[...]
Dus in de stad helpt het lage gewicht de i3 om erg zuinig te zijn (ik durf te beweren zuiniger dan een Model 3), maar naarmate luchtweerstand toeneemt bij oplopende snelheid verliest de i3 het van moderne gestroomlijnde EVs.
Vroemt met EV | 10.000WP | 14kWh Thuisaccu | 2x MHI SRK/SRC 35 ZS | LG-WH27s Boiler
Nu is de i3S ook signifikant onzuiniger dan de i3; dat kan ook zomaar 15% schelen in verbruik (6% vanwege de open 20" velgen, een paar procent extra vanwege de bredere banden, plus de spoorverbreders, plus de hogere Cd waarde)revolution-nl schreef op donderdag 12 maart 2026 @ 15:31:
[...]
Wij hebben naast de I3s een Model 3 Highland, de Model 3 is onder alle omstandigheden zuiniger en op de snelweg is dat significant.
BMW noemt in dit document dat de i3 94 Ah non-rex een verbruik heeft van 12.6 kWh/100 km op 19" velgen. Voor de i3S noemt BMW hier dat voor de i3S het verbruik 14.3 kWh/ km is. Daarmee is de i3S volgens BMW zelf dus al -bij gelijke rijomstandigheden- 13.5% onzuiniger dan de i3.
[ Voor 33% gewijzigd door Theo op 12-03-2026 17:47 ]
Nu met WP, PV, EV en PC
4200Wp ZO + 840Wp ZW + 1680Wp NW | 14xIQ7+ + 1xDS3-L | MTVenusE | HWP1
In de zomer, en bij gewoon stadsverkeer, rijdt onze i3 gemakkelijk ritjes aan 10-12kWh/100km. Met een i4 (met 17" aero velgen), die een ton zwaarder is, zijn dergelijke ritjes aan 12-14kWh dan trouwens ook geen uitzondering.johnwoo schreef op vrijdag 13 maart 2026 @ 12:15:
De Highland is ook weer wat zuiniger dan de vorige Model 3, dus dat die zuiniger kan zijn dan de i3 wil ik ook wel geloven (heb zelf geen Tesla maar genoeg vrienden met lease-Model 3's, zowel de 2019 lichting als de Highland die net op tijd uitkwam voor het volgende leasecontract). En sowieso is het lastig exact vergelijken omdat het ook lastig is om onder exact gelijke omstandigheden te testen. Maar als ik mijn i3 ervaring vergelijk met die 2019 Model 3's, en bijvoorbeeld ook deze videos met een i3s [efficiency test en algemene review - leuke video overigens van een sowieso wel interessant autokanaal, wel in het Pools], dan wint een i3 het qua zuinigheid zolang je dus geen hogere snelheden rijdt.
[ Voor 20% gewijzigd door Gluten Parody op 14-03-2026 22:54 ]
[ Voor 178% gewijzigd door teacher op 16-03-2026 19:04 ]
[ Voor 43% gewijzigd door P5ycho op 17-03-2026 20:40 ]
12x 280Wp ZW, 12x 280Wp ZO, Zubadan SHW80YAA 8kW, Zehnder Q450 ERV
Ik heb vorig jaar 129 euro per band betaald voor een 20inch Ecopia, dat verschilt valt dus wel mee.Gluten Parody schreef op dinsdag 17 maart 2026 @ 18:27:
Dunlop heeft een allseason band gemaakt voor de 20 inch 431-stijl velgen (195/50 en 175/55).
Met ~120 euro is deze een stuk voordeliger dan de door BMW geadviseerde Bridgestone Ecopia. Wisely in Londen is nu een set aan het testen, benieuwd wat voor verbruik er wordt gehaald met deze band
Vroemt met EV | 10.000WP | 14kWh Thuisaccu | 2x MHI SRK/SRC 35 ZS | LG-WH27s Boiler
ah zie het al, de voorbanden zijn aanzienlijk goedkoper https://www.bandenleader....gestone%2Fecopia-ep500%2F
Vroemt met EV | 10.000WP | 14kWh Thuisaccu | 2x MHI SRK/SRC 35 ZS | LG-WH27s Boiler
Op een 5J velg mag 155 mm tot 185 mm brede banden op.
Op een 5,5 J mag 165mm tot 195 mm brede banden op.
Volgens bmw hoort hier 155/60/R20 en 175/55/R20 op.
De huidige ecopia banden (bmw homoligatie met ster icoon) hebben nieuw 5,1mm profiel (dat is weinig) en zijn niet de beste banden qua wegligging, bandengeluid en ze drogen snel uit. Achter is nu na 3 jaar/30dkm aan vervanging toe.
Nu twijfel ik om te gaan naar:
1. Voorop 175/55 R20 en achterop 195/50 R20.
2. Voorop 175/55 R20 en achterop 175/55 R20.
3. i3s style 431 20" velgen kopen maar ik weet niet of dat past of aan te raden is.
Ik geef meer om wegligging, stuurgedrag, geen nerveus snelweg gevoel (dus breder profiel?), looks (misschien spacers?) en ik geef minder om range (dan kun je beter 19" pakken).
Waar hebben jullie goede ervaringen mee qua maten en merken banden, velgen en spacers? Merk je echt verschil met de originele ecopia's?
Deze velgen zijn breder dan de 430-velgen. Auto's die met de 431-velg zijn geleverd, hebben van die zwarte randen rond de wielkasten omdat het anders te veel uitsteekt.Crash_Override007 schreef op zaterdag 21 maart 2026 @ 12:19:
3. i3s style 431 20" velgen kopen maar ik weet niet of dat past of aan te raden is.
Wise enough to play the fool
Dan zou ik de huidige style 430 20" velgen kunnen pakken en dan rondom Dunlop All Season 2 175/55 R20 leggen, dit is de kleinste maat die Dunlop levert volgens autoweek. Dan heb ik op de achteras de originele maat en voorop breder dan standaard (bump van 155 breed naar 175 breed). Dan heb ik nog de afweging om niet gewoon Michelin E-primacy te pakken. 90% van de tijd rijden we bij een temp >7graden en ik denk dat je veel verschil merkt, ik denk dat het een Michelin zomerband weer een stuk beter rijdt dan een Dunlop all season, maar dat is mijn gevoel.teacher schreef op zaterdag 21 maart 2026 @ 13:11:
Dunlop all season 2 is er nu ook in i3s maten. Wellicht kan je daar eens naar kijken?
Ben benieuwd wat jullie ervaring is met andere dan originele maat en merk banden.
Als je de 427’s in de zomer gaat rijden, kun je een diamond cut overwegenTheo schreef op woensdag 11 maart 2026 @ 15:56:
[...]
Ik denk dat ik binnenkort mijn 20" met nagelnieuwe zomerbanden daarom maar ga verkopen, en de gewone 19" aerovelg met zomerbanden terug ga kopen.
Ik heb heel saai een gewoon setje 427 gehaald. Ze zijn niet eens zwart geplastidipt, ze zijn gewoon zo standaard als het maar kan zijnGluten Parody schreef op donderdag 23 april 2026 @ 12:57:
[...]
Als je de 427’s in de zomer gaat rijden, kun je een diamond cut overwegen![]()
[Afbeelding]
Leuk detail is wel dat ik tussen de 5 en 10 graden zie dat zomerbanden 5-10% zuiniger rijden dan winterbanden bij gelijke temperaturen op de 427 velg. (en gelijke snelheid, gelijk rijgedrag, gelijke afstand en gelijk stuk snelweg). Hierboven trekt het naar elkaar toe; bij 15C is er geen verschil in verbruik meer tussen zomer en winter.
Dat is wel een groot verschil, in deze post bleek dat 20"met 175mm zo'n 7% onzuiniger is dan de 19" aero met 155mm. Ik zie juist dat -rondom de bandenwisseltemperaturen- de zomerbanden 7% zuiniger zijn waarmee het totale verschil tussen de 20" 175mm zomerband en de 19" aero zomerband dus al richting de 14% gaat. Dat is best een groot verschil! (en ook een verschil dat je terugziet bij bijv Tesla's waabij een inch groter, of een aero velg ook best wat kan schelen.
Het is mogelijk niet de meest gangbare keuze om een set met 20" 430 zomerbanden te verkopen om de 19" aero zomerbanden terug te kopen. Maar die 14% verschil in verbruik (of bereik) dat is best noemenswaardig!
Nu met WP, PV, EV en PC
Erg wetenschappelijk is dat soort “test” niet. Zo is de wind ook van zeer grote invloed.Theo schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 21:47:
[...]
Leuk detail is wel dat ik tussen de 5 en 10 graden zie dat zomerbanden 5-10% zuiniger rijden dan winterbanden bij gelijke temperaturen op de 427 velg. (en gelijke snelheid, gelijk rijgedrag, gelijke afstand en gelijk stuk snelweg). Hierboven trekt het naar elkaar toe; bij 15C is er geen verschil in verbruik meer tussen zomer en winter.
Er is absoluut geen reden waarom een EV zuiniger zou zijn bij 5-10 graden dan bij 15 graden. Integendeel.
Bij hogere temperaturen is de interne weerstand van de batterij lager, hebben de banden een iets hogere spanning, is de dichtheid van de lucht iets lager… Allemaal factoren die het verbruik drukken. Bij temperaturen van 20 graden en meer begint de airco te wegen. Daarom is een EV in principe het zuinigst bij 15-25 graden. Dat is ook wat ik vaststel bij onze 2 EVs (een i3 en een i4): ze zijn onmiskenbaar het zuinigst van mei tot september
[ Voor 5% gewijzigd door Scientific op 28-04-2026 23:31 ]
Ik ben het met je eens dat dit soort testen niet 100% accuraat zijn. Ik rij dagelijks hetzelfde stuk sneweg tweemaal, en heb de afgelopen weken/maand daarom elke dag bijgehouden wat het verbruik was op één specifiek stuk snelweg van 15 km wanneer het droog en windarm was, waarbij ik de auto in Ecomode Pro Plus had staan (dus geen airco en geen verwarming) en redelijk continu 90 km/h reed (rondom de spits is harder veelal niet mogelijk) In een maand tijd krijg je dan leuke data te zien wanneer je enige variabeles de buitentemperatuur en zomer/winterbanden zijn (beide op de aero velgen, dus ook daar geen variaties) , en je zo'n 30 meetpunten hebt verzameld:Scientific schreef op dinsdag 28 april 2026 @ 23:29:
[...]
Erg wetenschappelijk is dat soort “test” niet. Zo is de wind ook van zeer grote invloed.
Er is absoluut geen reden waarom een EV zuiniger zou zijn bij 5-10 graden dan bij 15 graden. Integendeel.
Bij hogere temperaturen is de interne weerstand van de batterij lager, hebben de banden een iets hogere spanning, is de dichtheid van de lucht iets lager… Allemaal factoren die het verbruik drukken. Bij temperaturen van 20 graden en meer begint de airco te wegen. Daarom is een EV in principe het zuinigst bij 15-25 graden. Dat is ook wat ik vaststel bij onze 2 EVs (een i3 en een i4): ze zijn onmiskenbaar het zuinigst van mei tot september
- Tussen de tien en nul graden stijgt het verbruik ongeveer met 1% per graad afname. Tussen de 20 en 10C gaat het eerder naar de 0.5% per graad, al heb ik te weinig meetdata om hier een hard cijfer aan te hangen
- Tussen de 5 en 10 graden scheelt het hebben van zomerbanden zo'n 5-10 % ten opzichte van winterbanden. BIj 15-20C is dit voordeel weg.
- Tailgating geeft 8% besparing bij gelijke snelheid.
- In het snelheidsgebied tussen de 80 en 100 km/h zorgt één km/h sneller rijden voor een verbruikstoename van zo'n 1.3% (verschil tussen 90 en 100 km/h is dus 14% in verbruik bij gelijke omstandigheden)
- Een beetje meewind of tegenwind kan het verbruik zomaar met 6% verhogen/verlagen
Nu met WP, PV, EV en PC
Eerlijk gezegd vind ik je beweringen over het verband tussen verbruik en temperatuur zeer eigenaardig. Om te beginnen impliceren ze een nauwkeurigheid die je metingen ongetwijfeld niet hebben (hoe doe je je metingen, hoe garandeer je gelijke omstandigheden). Een statement zoals "een beetje meewind of tegenwind kan het verbruik zomaar met 6% verhogen/verlagen" is natuurlijk zinloos. Wat is "een beetje wind" en uit welke richting moet die dan komen..?Theo schreef op woensdag 29 april 2026 @ 06:26:
[...]
Ik ben het met je eens dat dit soort testen niet 100% accuraat zijn. Ik rij dagelijks hetzelfde stuk sneweg tweemaal, en heb de afgelopen weken/maand daarom elke dag bijgehouden wat het verbruik was op één specifiek stuk snelweg van 15 km wanneer het droog en windarm was, waarbij ik de auto in Ecomode Pro Plus had staan (dus geen airco en geen verwarming) en redelijk continu 90 km/h reed (rondom de spits is harder veelal niet mogelijk) In een maand tijd krijg je dan leuke data te zien wanneer je enige variabeles de buitentemperatuur en zomer/winterbanden zijn (beide op de aero velgen, dus ook daar geen variaties) , en je zo'n 30 meetpunten hebt verzameld:
- Tussen de nul en tien graden stijgt het verbruik ongeveer met 1% per graad. Tussen de 10 en 20C gaat het eerder naar de 0.5% per graad, al heb ik te weinig meetdata om hier een hard cijfer aan te hangen
- Tussen de 5 en 10 graden scheelt het hebben van zomerbanden zo'n 5-10 % ten opzichte van winterbanden. BIj 15-20C is dit voordeel weg.
- Tailgating geeft 8% besparing bij gelijke snelheid.
- In het snelheidsgebied tussen de 80 en 100 km/h zorgt één km/h sneller rijden voor een verbruikstoename van zo'n 1.3% (verschil tussen 90 en 100 km/h is dus 14% in verbruik bij gelijke omstandigheden)
- Een beetje meewind of tegenwind kan het verbruik zomaar met 6% verhogen/verlagen
Heb je ook met winterbanden gereden bij 15-20 graden...? Wil je beweren dat winterbanden zuiniger zijn dan zomerbanden bij zomerse temperaturen?
Wat je beweert is ook tegengesteld aan de natuurwetten. En zoals gezegd: iedereen die een i3 of gelijk welke andere EV rijdt zal vaststellen dat een EV duidelijk véél zuiniger rijdt bij hogere temperaturen dan bij lagere temperaturen. Als je de airco uitzet al helemaal.
Maar blijkbaar rijd jij in een speciale i3, met NMC batterijen waarbij de weerstand toeneemt in plaats van daalt bij hogere temperaturen, en die zich beweegt in een speciale atmosfeer (luchtweerstand bvb is in mijn wereld ongeveer 7% hoger bij 0 graden dan bij 20 graden). En rij je op banden waarin de luchtdruk daalt bij hogere temperaturen...
Hoe verklaar je je metingen? Als je niet kan aantonen waarom je meet wat je meet, is er vaak iets mis met de metingen...
[ Voor 3% gewijzigd door Scientific op 29-04-2026 09:18 ]
Dat zijn nogal grote statements die je maakt. De metingen gaan enkel over het verbruik wat de reiscomputer aangeeft wanneer deze voor een meting op nul wordt gezet. Dat gaat dus compleet niet over de accu en het bereik, maar zuiver over wat de auto verbruikt in kWh/100 km per strook van 15 km aan snelwegkilometers bij een regenvrije windvrije dag die ik dagelijks rij op een vaste snelheid op de cruise controlScientific schreef op woensdag 29 april 2026 @ 09:06:
[...]
Eerlijk gezegd vind ik je beweringen over het verband tussen verbruik en temperatuur zeer eigenaardig. Om te beginnen impliceren ze een nauwkeurigheid die je metingen ongetwijfeld niet hebben (hoe doe je je metingen, hoe garandeer je gelijke omstandigheden). Een statement zoals "een beetje meewind of tegenwind kan het verbruik zomaar met 6% verhogen/verlagen" is natuurlijk zinloos. Wat is "een beetje wind" en uit welke richting moet die dan komen..?
Heb je ook met winterbanden gereden bij 15-20 graden...? Wil je beweren dat winterbanden zuiniger zijn dan zomerbanden bij zomerse temperaturen?
Wat je beweert is ook tegengesteld aan de natuurwetten. En zoals gezegd: iedereen die een i3 of gelijk welke andere EV rijdt zal vaststellen dat een EV duidelijk véél zuiniger rijdt bij hogere temperaturen dan bij lagere temperaturen. Als je de airco uitzet al helemaal.
Maar blijkbaar rijd jij in een speciale i3, met NMC batterijen waarbij de weerstand toeneemt in plaats van daalt bij hogere temperaturen, en die zich beweegt in een speciale atmosfeer (luchtweerstand bvb is in mijn wereld ongeveer 7% hoger bij 0 graden dan bij 20 graden). En rij je op banden waarin de luchtdruk daalt bij hogere temperaturen...
Hoe verklaar je je metingen? Als je niet kan aantonen waarom je meet wat je meet, is er vaak iets mis met de metingen...
Een paar weken geleden ben ik van banden gewissled. Voor de wissel was het 's ochtends nog 3-6 graden, en in de middag 18 graden, en na de wissel hebben we weken waarin het in de ochtend vooral 4-9C, met in de middag ook 18C. Dus met de winterbanden is er zeker in 18C gereden, en met de zomerbanden ook met 5C.
Gelijke omstandigheden zijn inderdaad niet af te dwingen zonder een afgesloten testterrein. Maar wanneer ik alle metingen doe met een vaste snelheid, op een vast stuk snelweg, zonder gebruik van klimaatrvoorziening en onder gelijke klimaatomstandigheden (geen wind en geen regen) dan zijn temperatuur, banden en wel/niet tailgating zo'n beetje de enige variabelen die je kan doen. En die zijn gedaan en gemeten.
Het verschil in verbruik op verschillende snelheden dat is een combi van data; een aantal van deze ritten heb ik op een andere snelheid gedaan. Maar ik heb ook een aantal langere ritte gehad (70+ km) waarbij ik elke 15 km de snelheid met 5 km/h verhoogde en met de reiscomputer het verbruik van die 15 km bepaalde. Op die manier wordt variatie door temperatuur verwijderd, en levert dat ook consistente data op na een paar van deze langere ritten.
Bij gebrek aan een indoor rijbaan lijkt mij dit het beste wat haalbaar is.Ik sta open voor jouw suggesties hoe het beter kan
Nu met WP, PV, EV en PC
Ik maak helemaal geen grote statements, dat doe jij. Een EV verbruikt (significant) meer bij lagere temperaturen en minder bij hogere temperaturen, daar bestaat geen enkele twijfel over, maar jij beweert het tegendeel.Theo schreef op woensdag 29 april 2026 @ 11:59:
[...]
Dat zijn nogal grote statements die je maakt. De metingen gaan enkel over het verbruik wat de reiscomputer aangeeft wanneer deze voor een meting op nul wordt gezet. Dat gaat dus compleet niet over de accu en het bereik, maar zuiver over wat de auto verbruikt in kWh/100 km per strook van 15 km aan snelwegkilometers bij een regenvrije windvrije dag die ik dagelijks rij op een vaste snelheid op de cruise control
Een paar weken geleden ben ik van banden gewissled. Voor de wissel was het 's ochtends nog 3-6 graden, en in de middag 18 graden, en na de wissel hebben we weken waarin het in de ochtend vooral 4-9C, met in de middag ook 18C. Dus met de winterbanden is er zeker in 18C gereden, en met de zomerbanden ook met 5C.
Gelijke omstandigheden zijn inderdaad niet af te dwingen zonder een afgesloten testterrein. Maar wanneer ik alle metingen doe met een vaste snelheid, op een vast stuk snelweg, zonder gebruik van klimaatrvoorziening en onder gelijke klimaatomstandigheden (geen wind en geen regen) dan zijn temperatuur, banden en wel/niet tailgating zo'n beetje de enige variabelen die je kan doen. En die zijn gedaan en gemeten.
Het verschil in verbruik op verschillende snelheden dat is een combi van data; een aantal van deze ritten heb ik op een andere snelheid gedaan. Maar ik heb ook een aantal langere ritte gehad (70+ km) waarbij ik elke 15 km de snelheid met 5 km/h verhoogde en met de reiscomputer het verbruik van die 15 km bepaalde. Op die manier wordt variatie door temperatuur verwijderd, en levert dat ook consistente data op na een paar van deze langere ritten.
Bij gebrek aan een indoor rijbaan lijkt mij dit het beste wat haalbaar is.Ik sta open voor jouw suggesties hoe het beter kan
Dat je meer verbruikt bij hogere snelheden dat staat vast. Hoeveel zal afhangen van windsnelheid, windrichting en de dichtheid van de lucht. Bij lagere temperaturen is de luchtdichtheid hoger en de weerstand dus hoger en het verbruik zal dus sneller toenemen bij hogere snelheden als het kouder is.
Winterbanden verbruiken (bij gelijke bandenmaat) meestal een stuk meer dan zomerbanden omdat ze meer rolweerstand hebben door het forsere patroon onder andere. Bij hogere temperaturen worden winterbanden ook zachter, wat weer leidt tot meer rolweerstand.
Ik beweer ook nergens een EV minder verbruikt bij lagere temperaurenScientific schreef op woensdag 29 april 2026 @ 12:08:
[...]
Ik maak helemaal geen grote statements, dat doe jij. Een EV verbruikt (significant) meer bij lagere temperaturen en minder bij hogere temperaturen, daar bestaat geen enkele twijfel over, maar jij beweert het tegendeel.
Dat je meer verbruikt bij hogere snelheden dat staat vast. Hoeveel zal afhangen van windsnelheid, windrichting en de dichtheid van de lucht. Bij lagere temperaturen is de luchtdichtheid hoger en de weerstand dus hoger en het verbruik zal dus sneller toenemen bij hogere snelheden als het kouder is.
Winterbanden verbruiken (bij gelijke bandenmaat) meestal een stuk meer dan zomerbanden omdat ze meer rolweerstand hebben door het forsere patroon onder andere. Bij hogere temperaturen worden winterbanden ook zachter, wat weer leidt tot meer rolweerstand.
Nu met WP, PV, EV en PC
Nu formuleer je het volledig anders (en dus wellicht zoals je het bedoelde). Maar je schreef daarstraks letterlijk: "Tussen de nul en tien graden stijgt het verbruik ongeveer met 1% per graad. Tussen de 10 en 20C gaat het eerder naar de 0.5% per graad".Theo schreef op woensdag 29 april 2026 @ 13:09:
[...]
Ik beweer ook nergens een EV minder verbruikt bij lagere temperaurenBij 10C stijgt het verbruik met 1% per graad dat het afneemt tot 0C, en van 10C naar 20C neemt het verbruik ongeveer met 0.5% per graad af. Dus bij 10C is het verbruik X kWh/100 km, bij 0C is dat zo'n 1.1X kWh/100km. Bij 20C ligt er rond de 0.95X kWh/100 km.
@Theo leuke statistieken, en herkenbar ook. Snelweg, wind tegen en een beetje kou en je moet toch wel oppassen met je bereik. Verder is de i3 altijd conservatief gelukkig.
12x 280Wp ZW, 12x 280Wp ZO, Zubadan SHW80YAA 8kW, Zehnder Q450 ERV
Ik heb een paar letters veranderd in de post zodat het bij jou hopelijk geen compilatiefout oplevert, en je de data ook kunt lezenScientific schreef op woensdag 29 april 2026 @ 13:18:
[...]
Nu formuleer je het volledig anders (en dus wellicht zoals je het bedoelde). Maar je schreef daarstraks letterlijk: "Tussen de nul en tien graden stijgt het verbruik ongeveer met 1% per graad. Tussen de 10 en 20C gaat het eerder naar de 0.5% per graad".
Nu met WP, PV, EV en PC
Hangt van je AC gebruik af, een EV is qua energie voor rijden bij hoge temperaturen altijd zuiniger door de lagere weerstand in het accu pakket en de lagere dichtheid van de lucht.Scientific schreef op woensdag 29 april 2026 @ 12:08:
[...]
Ik maak helemaal geen grote statements, dat doe jij. Een EV verbruikt (significant) meer bij lagere temperaturen en minder bij hogere temperaturen, daar bestaat geen enkele twijfel over, maar jij beweert het tegendeel.
Dat je meer verbruikt bij hogere snelheden dat staat vast. Hoeveel zal afhangen van windsnelheid, windrichting en de dichtheid van de lucht. Bij lagere temperaturen is de luchtdichtheid hoger en de weerstand dus hoger en het verbruik zal dus sneller toenemen bij hogere snelheden als het kouder is.
Winterbanden verbruiken (bij gelijke bandenmaat) meestal een stuk meer dan zomerbanden omdat ze meer rolweerstand hebben door het forsere patroon onder andere. Bij hogere temperaturen worden winterbanden ook zachter, wat weer leidt tot meer rolweerstand.
Vroemt met EV | 10.000WP | 14kWh Thuisaccu | 2x MHI SRK/SRC 35 ZS | LG-WH27s Boiler
... maar dan is het 's nachts weer 5 graden, en zie je dus de volgende ochtend die >200km, die de GOM nog in zijn hoofd heeft van de vorige middag, vrij snel weer instorten
... om 's middags, bij tegen de 20 graden, weer te herstellen
Verder zijn er imo teveel variabelen om alle invloeden helemaal exact te berekenen. Ja, de airco moet 's zomers hard werken, maar alsnog is het bereik groter dan bij ~15*C zonder airco. Wij gebruiken zelden het volledige bereik, dus de airco staat altijd aan, en Eco Pro altijd uit
4200Wp ZO + 840Wp ZW + 1680Wp NW | 14xIQ7+ + 1xDS3-L | MTVenusE | HWP1
https://www.adac.de/rund-...dac-pannenstatistik-2026/
[ Voor 9% gewijzigd door Scientific op 01-05-2026 08:33 ]
Wanneer je zelfs naar alle categorien kijkt dan scoort de i3 als meest betrouwbare auto. Van alle 158 modellen auto's die de ADAC kent daarbij scoort de i3 een 0.7 (pechgevallen per jaar per 1.000 auto's). Ook in andere klasses is er geen auto die onder de 1.0 komt.Scientific schreef op donderdag 30 april 2026 @ 12:44:
De BMW i3 blijkt veruit de betrouwbaarste “Kleinwagen” in de statistieken van ADAC (voor modeljaren 20, 21, 22).
https://www.adac.de/rund-...os-besser-oder-schlechter
Ze noemen het niet expliciet, maar volgens de ADAC data is de i3 dus de meest betrouwbare wagen van de afgelopen tien jaar!
Nu met WP, PV, EV en PC
Echt heel gaaf, goed zelf te doen? Wij hebben een creme stuur en deze is kaal gesleten, dit zou de perfecte oplossing zijnBoszie schreef op zaterdag 2 mei 2026 @ 19:20:
Deze week een stuurhoes gemonteerd van stitchingcover. Het dunne harde stuur voelt nu steviger en dikker aan. Ze bieden veel mogelijkheden in kleuren leer en stiksels en ziet er origineel en premium uit.[Afbeelding]
/edit: gevonden, nice!
[ Voor 6% gewijzigd door revolution-nl op 02-05-2026 19:43 ]
Vroemt met EV | 10.000WP | 14kWh Thuisaccu | 2x MHI SRK/SRC 35 ZS | LG-WH27s Boiler
Zelf goed te doen, het is ongeveer 1.5 uur werk als je het nauwkeurig wil doen. Maar absoluut de moeite waard.revolution-nl schreef op zaterdag 2 mei 2026 @ 19:31:
[...]
Echt heel gaaf, goed zelf te doen? Wij hebben een creme stuur en deze is kaal gesleten, dit zou de perfecte oplossing zijn
/edit: gevonden, nice!
Wel een nette cover inderdaad. Maar ik vind het stuurtje standaard eigenlijk wel prima aanvoelen. Mijn Enyaq heeft ook zo'n dik stuur en ik ben daar eigenlijk niet zo'n fan van... persoonlijke smaak hoor.Boszie schreef op zaterdag 2 mei 2026 @ 19:20:
Deze week een stuurhoes gemonteerd van stitchingcover. Het dunne harde stuur voelt nu steviger en dikker aan. Ze bieden veel mogelijkheden in kleuren leer en stiksels en ziet er origineel en premium uit.[Afbeelding]
Als het stuur versleten raakt is dit natuurlijk ook wel een mooie oplossing.
Nog een vraag, heb je het stuur gedemonteerd bij het bekleden van het stuur? Welk kleur blauw stiksel heb je gekozen ?Boszie schreef op zaterdag 2 mei 2026 @ 19:20:
Deze week een stuurhoes gemonteerd van stitchingcover. Het dunne harde stuur voelt nu steviger en dikker aan. Ze bieden veel mogelijkheden in kleuren leer en stiksels en ziet er origineel en premium uit.[Afbeelding]
[ Voor 3% gewijzigd door revolution-nl op 04-05-2026 12:53 ]
Vroemt met EV | 10.000WP | 14kWh Thuisaccu | 2x MHI SRK/SRC 35 ZS | LG-WH27s Boiler
Dit is mijn order:revolution-nl schreef op maandag 4 mei 2026 @ 11:50:
[...]
Nog een vraag, heb je het stuur gedemonteerd bij het bekleden van het stuur? Welk kleur blauw stiksel heb je gekozen ?
Deze Duitsters hebben de ADAC data verwerkt, en komen tot de conclusie dat DE meest betrouwbare auto van het afgelopen decenium een Batterij Met Wielen is
[ Voor 4% gewijzigd door Theo op 05-05-2026 15:44 ]
Nu met WP, PV, EV en PC
Niet quoten, zorgvuldige reacties volgens de regels worden zo weggewerkt: *knip*, reactie op geknipte reactie.
De meest betrouwbare elektrische auto’s volgens de statistiek
Binnen de wereld van elektrische auto’s maakt de ADAC een duidelijk onderscheid tussen modellen. Sommige EV’s vallen op door uitzonderlijk weinig pechgevallen, terwijl andere ondanks elektrische aandrijving negatief opvallen. Dit zijn de toppresteerders uit de ADAC-evaluatie 2026:
BMW i3 (pechcijfer 0,4)
De inmiddels uit productie genomen BMW i3 (leeftijdsklasse drie jaar) is de overall winnaar van de volledige statistiek – en dat over alle aandrijftypen heen. Met slechts 0,4 pechgevallen per 1.000 voertuigen zit hij onder elke verbrandingsauto en elke andere elektrische auto. De reden: volwassen techniek, conservatieve batterijkoeling en een relatief eenvoudige elektrische opbouw.
Nu met WP, PV, EV en PC
Omdat ik vanwege de huidige gigantisch hoge afschrijving van elektrische auto’s niet nieuw wilde beginnen, op zoek gegaan naar een goede gebruikte.
Eerst een selectie gemaakt en na het afstrepen bij de BMW i3 uitgekomen.
Mezelf realiserende dat ik deze auto tijdens de introductie in 2013 wel een geinig karretje vond maar door de zeer beperkte range toen in vergetelheid geraakt is.
Kort na dat ik een gerichte zoektocht gestart had werd ik leuk verrast door tegen ¨Het grote BMW i3(s) (2013-2022) Topic” aan te lopen.
Gaandeweg de zoektocht werd voor mij duidelijk dat deze auto’s verrassend goed rijden en het toch maar een ¨S” moest worden omdat deze er naar mijn smaak net iets strakker uitziet.
De i3s rijd wel iets stugger en straffer dan de i3 maar is op een of andere manier voor mij niet onprettig of hinderlijk maar juist erg fijn (dit kan voor een iedereen anders en persoonlijke zijn natuurlijk).
Het interieur voelt ontzettend fijn en prettig aan met een bijzonder goed rondom zicht.
Uit eindelijk tegen een fraaie i3s ¨Road Style” uit 2019 met nog geen 60000 km op de teller (SOH 92,5%) aangelopen met alles er op en er aan behalve lane assist en active cruise controle die ik in het huidig Nederlands verkeer toch niet zal missen.
Ik mag er inmiddels twee weken in rond tuffen en moet zeggen dat dit ondanks de beperkte range van gemiddeld 270 km bij snelheden van 100 -105 km/h op de snelweg en 80 km/h op B wegen (wat trouwens een bijzonder rustgevende ervaring is), positief verrast en super tevreden ben.
Ik ben me nu rustig op updates/ upgrades zoals de frunk & trunk uitbreiding van bv Wokeby (wel erg duur) a/h oriënteren en wellicht de nodige tips & tricks via dit forum kan achterhalen.
Rest mij iedere deelnemer een fijne tijd op dit forum toe te wensen.
Gr, Eric.
:no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/FaWu18YhxJpnqoxOaFH3nhic.jpg?f=user_large)
:no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/To6NeYShlYzwQ7uZuUmVe6pQ.jpg?f=user_large)
:no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/8Fk3uMkLKZyw89ZMmtjpNo2S.jpg?f=user_large)
Diagnose onbekend, maar uiteindelijk komt alles goed.
Strakke kar! Veel veilige km’s!kemley schreef op donderdag 7 mei 2026 @ 19:50:
Hallo Allen,
Omdat ik vanwege de huidige gigantisch hoge afschrijving van elektrische auto’s niet nieuw wilde beginnen, op zoek gegaan naar een goede gebruikte.
Eerst een selectie gemaakt en na het afstrepen bij de BMW i3 uitgekomen.
Mezelf realiserende dat ik deze auto tijdens de introductie in 2013 wel een geinig karretje vond maar door de zeer beperkte range toen in vergetelheid geraakt is.
Kort na dat ik een gerichte zoektocht gestart had werd ik leuk verrast door tegen ¨Het grote BMW i3(s) (2013-2022) Topic” aan te lopen.
Gaandeweg de zoektocht werd voor mij duidelijk dat deze auto’s verrassend goed rijden en het toch maar een ¨S” moest worden omdat deze er naar mijn smaak net iets strakker uitziet.
De i3s rijd wel iets stugger en straffer dan de i3 maar is op een of andere manier voor mij niet onprettig of hinderlijk maar juist erg fijn (dit kan voor een iedereen anders en persoonlijke zijn natuurlijk).
Het interieur voelt ontzettend fijn en prettig aan met een bijzonder goed rondom zicht.
Uit eindelijk tegen een fraaie i3s ¨Road Style” uit 2019 met nog geen 60000 km op de teller (SOH 92,5%) aangelopen met alles er op en er aan behalve lane assist en active cruise controle die ik in het huidig Nederlands verkeer toch niet zal missen.
Ik mag er inmiddels twee weken in rond tuffen en moet zeggen dat dit ondanks de beperkte range van gemiddeld 270 km bij snelheden van 100 -105 km/h op de snelweg en 80 km/h op B wegen (wat trouwens een bijzonder rustgevende ervaring is), positief verrast en super tevreden ben.
Ik ben me nu rustig op updates/ upgrades zoals de frunk & trunk uitbreiding van bv Wokeby (wel erg duur) a/h oriënteren en wellicht de nodige tips & tricks via dit forum kan achterhalen.
Rest mij iedere deelnemer een fijne tijd op dit forum toe te wensen.
Gr, Eric.
[Afbeelding]
[Afbeelding]
[Afbeelding]
[Afbeelding]
Ik had in mijn i3 de originele bmw I frunk bag en die hield de kabels en het bandenplak setje perfect droog en vuil vrij. Maar zorge er ook voor dat hem zo kon pakken en weg leggen
Aan de zijkanten is er dus zo'n 6 cm aan vrije ruimte tussen de bak en de kap. Aan de voorkant is er ook best wat ruimte..De Wokeby deksel die zorgt dat er helemaal geen vocht meer de de frunk kan komen. Maar er zitten al best wat rubberen seals tussen de motorkap en de body van de auto aan de voorkant, en deze seals zijn tussen 2013 en 2020 niet veranderd wanneer ik naar de seals kijk van een 2013 model in deze video en naar mijn i3 na de facelift.
Iemand een idee hoe het vocht en de blaadjes in de frunk komen? Via welke opening/weg komen ze binnen?
Nu met WP, PV, EV en PC
Die komen via de parafen naar binnenTheo schreef op zaterdag 9 mei 2026 @ 21:38:
Betreft die frunk deksel, ik heb een foto van de binnenkant van de frunk met een lampje zodat je de kieren kunt zien: Het lampje is een duiklamp met een kopdiameter van 65 mm, en deze ligt tegen de motorkap aan terwijl deze helemaal dicht is. 2/3e van de foto is de voorkant (je ziet de ronde deuk waar het BMW logo in de motorkap ligt), en 1/3e van de foto is de passagierzijde van de frunk. De lamp ligt zowat op de ruitenwissersproeivloeistofvulopeningshals.[Afbeelding] Aan de zijkanten is er dus zo'n 6 cm aan vrije ruimte tussen de bak en de kap. Aan de voorkant is er ook best wat ruimte..
De Wokeby deksel die zorgt dat er helemaal geen vocht meer de de frunk kan komen. Maar er zitten al best wat rubberen seals tussen de motorkap en de body van de auto aan de voorkant, en deze seals zijn tussen 2013 en 2020 niet veranderd wanneer ik naar de seals kijk van een 2013 model in deze video en naar mijn i3 na de facelift.
Iemand een idee hoe het vocht en de blaadjes in de frunk komen? Via welke opening/weg komen ze binnen?
Overigens gebruiken wij de frunk vrijwel nooit, de laadkabel ligt meestal achterin. Hooguit bij een bepakte weekendje-weg-rit prop ik hem even voorin zodat ik erbij kan zonder eerst koffers te moeten weghalen...
Verder is de frunk-knop op de afstandsbediening niet optimaal. Wij hebben er comfort access op zitten, dus de sleutel zit altijd in (broek- of jas-) zak, en regelmatig als ik 's avonds even op de app kijk zie ik dat de frunk op Open staat... Dan heeft de afstandsbediening net tegen een telefoon of portemonnee gezeten en is hij van het slot gegaan. De seconde delay bij het indrukken helpt hierbij niet; eigenlijk zou de knop gewoon wat dieper in de behuizing moeten liggen.
4200Wp ZO + 840Wp ZW + 1680Wp NW | 14xIQ7+ + 1xDS3-L | MTVenusE | HWP1
/f/image/U5azwE6iz4SPt6d0vnvO4eFp.png?f=fotoalbum_tile)
/f/image/I998pDMyGNZrKK70Bk9E34m9.png?f=fotoalbum_tile)

:strip_exif()/f/image/baliZxNDNXnMgBtqbF1S7gu1.jpg?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/M8BOopbusIhucDrpojtciDN7.png?f=user_large)