Nou, dat is ook niet helemaal het geval. Het verdrag wat meestal wordt aangehaald is daar vrij duidelijk over: vluchtelingen zijn mensen die om persoonlijke redenen vluchten, dat kan je seksuele voorkeur zijn of politieke denkbeelden, maar het gaat er om dat het land waar je uit vlucht een probleem heeft me jou als persoon. Even grof gezegd: dat je in een land woont vol geweld, of waar er misschien bommen op je hoofd vallen, maakt je in die zin nog geen vluchteling.
Nu zijn we in Europa natuurlijk de flauwste niet, dus we hebben hier ook het recht op 'subsidiaire bescherming' en het principe van non-refoulment (mensen niet terugsturen naar een gevaarlijke situatie), wat betekent dat je hier ook wel het recht krijgt tijdelijk te verblijven als het bijvoorbeeld oorlog is. Dat geldt bijvoorbeeld voor alle Syriërs - die je dus formeel prima kan terugsturen (DK doet dat ook). Hierbij zie je dat landen daar wel verschillend mee omgaan, zo beperken sommige landen de rechten van zulke mensen ook behoorlijk, terwijl Nederland bijvoorbeeld geen onderscheid maakt. (Het CDA had laatst weer een voorstel om hierin (weer) onderscheid aan te brengen tussen vluchtelingen met een A-status (verdrag) en een B-status (subsidiaire bescherming.))
Dat je Armenië noemt is wel een leuke, of juist niet. Een paar jaar geleden hadden we dat akkefietje over Howick en Lili, waarbij nergens in de media verscheen dat het regime waar dat gezin al dan niet terecht voor gevlucht was er toen al niet meer was. En het dus prima veilig zou zijn om terug te gaan, maar daar ging het toen al niet meer om, al had de IND besloten dat ze niet mochten blijven.
Bij Leiden, naast de theaterhangar, is er een dorpje voor gezinnen die uitgezet zouden mogen worden, maar waarbij dat niet lukt. Sommigen wonen er al meer dan 10 jaar. (En hebben dus ook 10 jaar elke dag de musical Soldaat van Oranje naast zich opgevoerd horen worden, ze zullen een vreemd beeld van NL hebben.) 70% van de 1300 inwoners is Armeens.
Nu zou je je kunnen afvragen waarom die mensen niet uitgezet kunnen worden en dat ligt niet eens altijd aan Armenië, waarmee NL een vrij goede relatie heeft. Dat heeft te maken met onze rechters: het is al vrij lang staande praktijk dat zieke mensen niet mogen worden uitgezet naar een land waar er geen goede behandeling voor hun ziekte is. Op zich nobel, het is nogal wat een Armeen met ingewikkelde kanker feitelijk een doodsvonnis te geven door hem terug te sturen. Alleen is de juridische grond hiervoor nogal dubieus. Maar de laatste paar jaar zijn rechters helemaal los gegaan: inmiddels is ook het feit dat je een behandeling nodig hebt die ook best in het thuisland bestaat, maar die je misschien niet kan betalen reden om dat dan maar hier op kosten van de NL belastingbetaler plaats te laten vinden. Dit gaat dus letterlijk om mensen met PTSS die misschien geen geld hebben voor een psycholoog thuis en daarom mogen blijven. Kost klauwen met geld, en het zou letterlijk heel veel goedkoper zijn als NL dan gewoon daar een psycholoog voor ze betaalt.
En o.a. daarom kost migratie dus al die miljarden per jaar.