Neemt niet weg dat het gedrag van hooligans met name bij voetbal voorkomt en specifiek wat meer bij bepaalde wedstrijden. Ik heb er tijdens mijn bowlingcarrière niets van gezien in elk geval. Je dekt hier precies de lading van een hoop mensen als het gaat om migratie. Zij weten ook wel dat niet iedere voetbalsupporter een hooligan is. Het probleem is dat bij voetbal dat soort gedrag regelmatig voorkomt en daar wil men wat aan doen. Genoeg mensen die denken 'dan maar niet meer voetballen' en dat hoef je wat mij betreft ook niet serieus te nemen. Het onderliggende probleem mag je echter wel serieus nemen vind ik. Om het gelijk maar te zeggen: dat er ander gedrag bestaat dat ook fout is, klopt. Dat er andere groepen zijn die overlast veroorzaken net als hooligans klopt ook. Uiteindelijk is dat niet relevant voor het willen minderen van problemen met hooligans. Waar veel mensen zich aan ergeren is het doodmaken van de discussie omtrent gedrag van hooligans, terwijl die problemen er absoluut zijn. Als ik dat weer op TV zie denk ik ook af en toe 'wat een tokkiesport'. Onterecht, want half Nederland doet wat met voetbal en heeft gewoon plezier en kan zonder vernielingen een potje voetbal kijken om het maar even simpel te zeggen. Door niet serieus in discussie te gaan blijf ik denken 'wat een tokkiesport'.
Migratie komt vanuit de hele wereld en toch kan ik zo een aantal groepen opnoemen waarbij ik bepaald gedrag meer of minder zie ten opzichte van andere groepen*. Die groepen kun je op allerlei manieren maken, met uiteraard veel overlap. Om in sporttermen te blijven: een groep sportfans, een groep voetbalfans, een groep hooligans, een groep voetbalhooligans, een groep wedstrijdbezoekers, een groep Amsterdammers, een groep Amsterdamse wedstrijdbezoekende voetbalhooligans. Etc etc. Wanneer ik die lijn doortrek naar migratie, of eigenlijk gewoon mensen in dit land.. want migratie maakt hier niet eens zoveel uit vind ik.. dan zie ik dat er in dit land allerlei soort groepen te maken zijn waarbij bepaald gedrag voorkomt die ik liever niet zou zien. En een deel van die groepen hebben ook zeker raakvlakken met migratie, waardoor dat al snel bij de discussie gehaald wordt.
* Als voorbeeld: wanneer ik in de auto zit is mij een bepaalde groep opgevallen. Herkent iemand de groep "opgefokte tjappie in Volkswagen Polo"? Met als subgroep
*knip*. Met deze laatste opmerking trigger ik gelijk een hoop mensen, maar ik zie deze groepen zich toch regelmatig anders gedragen dan de meeste Fiat Panda rijders, met als subgroep de "Tante Truus Pandas". Daarmee zeg ik dus niet dat iedere Volkswagen Polo rijder opgefokt rijdt. Daarmee zeg ik ook niet dat Fiat Panda rijders altijd netjes rijden. En ook niet dat iedereen die Truus heet met een Panda veel te langzaam rijdt en stoeprandjes meepakt. Daarmee zeg ik dat ik bij opgefokt gedrag van autorijders regelmatig een Volkswagen Polo zie. Dermate veel dat het mij is gaan opvallen. Datzelfde geldt voor witte busjes die pakketten bezorgen, de "linkerbaan Audi" of jongeren op een fatbike.
En heel eerlijk, ik zou graag in een land leven waarin ik kan benoemen dat bepaalde groepen op de weg of bepaalde groepen in de sportwereld gedrag vertonen dat mij stoort. Ik zou dat graag willen doen zonder oordeel, zowel naar mij als anderen uit die groep, zodat de discussie zich kan focussen op het oplossen van problemen als die er zijn. Uiteindelijk is zelfs die hele groep niet relevant. Die groepen zijn er, maar naar mijn mening is zelfs dat niet waar het om draait. Want het gaat erom dat er bepaald gedrag van een individu is dat niet aansluit bij wat ik(, jij, wij, anderen) acceptabel vind. Dat is voor iedereen uiteraard anders, maar dat is denk ik waar het voor veel mensen om draait. Een reden om groepen er wel bij te betrekken is simpelweg soms noodzakelijk omdat alleen die bepaalde groepen te maken krijgen met instanties of gebeurtenissen. De groep "migranten" is de enige groep die te maken heeft met regels omtrent migratie. Hoe kun je dat proces verbeteren zonder naar die groep te kijken? Datzelfde geldt voor dingen waar we in dit topic niet over mogen discussiëren zoals IQ of religie. Ik zou graag zien dat we in staat zijn daar een discussie over te voeren zonder oordelen van welke partij dan ook.
Om weer terug te gaan naar migratie: persoonlijk maakt het mij geen fluit uit waar 'mijn buren' vandaan komen. Afkomst, kleur, whatever is voor mij persoonlijk totaal niet relevant. Gedrag, normen en waarden echter wel. Het bespreken van bepaald gedrag, of bepaalde normen en waarden van een groep zou geen probleem moeten zijn. Allemaal los van de vraag of mijn ideaalbeeld überhaupt wenselijk is en of mijn normen en waarden wel snor zitten. Uiteindelijk ben ik ook maar een mens met een eigen kijk op de wereld. Door de discussie niet te voeren en niet te luisteren naar het
onderliggende probleem gaan mensen blijven roepen dat "alle voetbalsupporters hooligans zijn".
(*) zie modbreak verderop over ons beleid, het gaat erom dat je onderbouwd met betrouwbare bronnen waarom de generalisatie correct is, niet op basis van individuele observatie.
[
Voor 2% gewijzigd door
defiant op 21-02-2026 00:51
]