In verband met de discussie over power reductie met frequency-shifting noem ik graag mijn persoonlijke bevindingen.
Allereerst, ik heb het al eerder aangegeven, ik heb de Victron methode nooit (goed) werkend gekregen. Bovendien vond ik de afwijkende frequentie heel vervelend omdat klokken (apparaten, wekkers) van slag raken.
Daarom heb ik een andere methode gemaakt. Zie
SolarEdge - Power Reduction Control met ESP8266
Ik heb uitgebreid geëxperimenteerd met de vermogens-vermindering in relatie tot SoC.
Conclusie, je moet 'veel eerder' vermogen minderen. Al vanaf 80% SoC! Ik zal dat uitleggen.
Naarmate een batterij voller raakt heeft deze steeds minder laadcapaciteit (in Watt). Bij 90% SoC misschien maar de helft of minder. Dat wordt opgevangen door het BMS. Het overschot van zonne-energie gaat het net op.
Maar, als er geen grid is en de panelen leveren meer dan de batterij kan ontvangen, stijgt het voltage (heel snel) en klapt de omvormer er uit.
Ook als je de omvormer al 'knijpt' moet je rekening houden met fluctuaties (wolken, apparaten uitschakelen). Een piek in overschot moet de batterij in. Meteen en zonder beperking. Daar moet de batterij ruimte voor hebben (max 95% SoC, liever minder) en capaciteit (in Watt) laadvermogen. Als die ruimte er niet is stijgt het voltage en klapt de omvormer er uit.
Mijn algoritme is als volgt:
Ik houd rekening met actueel huis-verbruik.
Ik 'knijp' de omvormer tot 50%!!! van het vermogen dat de batterij bij 80% SoC kan opnemen.
Bij hogere SoC knijp ik nog meer. Bij 85% SoC gaat de omvormer op max 20% van wat de batterij aan kan.
Bij 90% SoC mag de omvormer alleen nog het huis-verbruik leveren.
Dan nog kan de SoC toenemen door het saldo van fluctuaties (wolken etc). Bij 95% SoC gaat daarom de omvormer naar 0% (mijn keuze). Hij blijft dan stand-by en schakelt niet uit door overspanning.
Als de batterij al vol is en het grid valt weg stel ik de omvormer meteen in op 0% en ga eerst ontladen tot 95%.
Overigens heb ik gemerkt dat bij afschakelen van het grid mijn omvormer (SolarEdge) ALTIJD eerst meteen uitschakelt. Pas na een minuut schakelt deze weer in en zal dan langzaam oplopen tot de maximale instelling van mijn systeem.
Dit is een korte samenvatting. Er zitten in mijn algoritme nog meer 'features' om 'flipperen' te voorkomen en de batterij te ontzien.
Maar, als je merkt dat je omvormer er uit klapt ondanks je instellingen, begin om je SoC op max 80% te zetten. Dan langzaam verhogen en fine-tunen.
Overigens heb ik geen kennis van het Victron-algoritme in dit verband. Ik weet niet of Victron met de frequentie ook al 'veel eerder' het vermogen van de omvormer omlaag stuurt tot hetgeen maximaal opgenomen kan worden door de batterij.
[
Voor 11% gewijzigd door
MJ de Bruijn op 31-03-2025 10:30
]