Thuisaccu: al interessant (voor mij)?

Pagina: 1 ... 170 ... 177 Laatste
Acties:
  • 1.467.787 views

Onderwerpen


  • tweeek
  • Registratie: November 2010
  • Laatst online: 20:14

tweeek

Marstek venus V3.0

Er zijn toch ook voldoende mensen die een dakdeel op zuid hebben met wat panelen, en nagenoeg geen uitbereidingsmogelijkheden, waarbij je dus heel de zonnige periode overmatig teruglevert aan het net, en je hier zeker met een "Thuisaccu" in ieder geval wat kan doen om je stroomrekening te beperken en je opgewekte stroom beter zelf te gebruiken.
En dan is het leuk om met een stekkerbatterij te beginnen om te kijken hoe dat voor je eigen situatie uitpakt, het is niet altijd vanzelfsprekend om een vaste accu zomaar kwijt te kunnen op een logische plek.

In dit geval heb ik het dus niet over de mensen die het nodig vinden het huis vol te hebben met hoogwaardige stroomvretende apparatuur.

7 x 440 WP zuiden, Solis mini 3000-S6 / App bedienbaar, 45km ligier, HW P1, Marstek venus V3 & V1 5,12kWh V158 / BMS216 APP V1.6.75 , A+++ , Etna inductie 4pits, 80 liter boiler masterwatt E-smart, Duco WTW/ventilatie zonneplan dynamisch schultenbraü


  • Pr088
  • Registratie: Mei 2010
  • Laatst online: 10:54
Guido01 schreef op woensdag 23 september 2026 @ 22:58:
[...]

Spijker op z'n kop. Voor een deel is het 'ontzorgen' door een installateur. Compleet systeem voor mensen die er verder weinig mee van doen willen hebben. En wellicht de magische verhalen over terugverdientijd blind voor waar aannemen.

Als je je EV thuis met 11kW wilt kunnen laden, of (tot 31 december) met hoog vermogen op de onbalansmarkt zit, dan heeft (had) het mogelijk zin. Of als je je dag-zonnestroom via je lease-EV 's avonds aan je baas kunt verkopen, zoiets is echt wel interessant.

Maar voor meer zelfconsumptie /nachtverbruik om het einde van de saldering te dempen, is prijs per kWh simpelweg de meest dominante driver. En niet teveel capaciteit (je hebt weinig aan de energie die je 's nachts niet opkrijgt).
Uurlonen zijn gewoon hoog en een installateur geeft garantie, doet een voorgesprek, schouw.
En er zal enige marge op de producten gerekend worden.

Jaren '30 woning | ZP: 16x 300Wp zuid, 8x 450Wp oost, 6x 450Wp west SolarEdge | Gasloos sinds 31 okt 2025 | WeHeat Blackbird P80 | EV: Corsa-E (2020) & ID.3 (2020)


  • HandyLumberjack
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:53

HandyLumberjack

NiGeLaToR schreef op donderdag 24 september 2026 @ 13:07:
[...]


Ben het daarom in een video andersom gaan uitleggen/berekenen/beredeneren: als je weet wat je overschot is en je hangt hier een geschatte waarde aan x de potentiële hoeveelheid die je kunt 'omslaan' via een accu, kun je wel een besparingspotentieel uitrekenen. Dat blijft koffiedik kijken, echter krijg je wel een beeld bij de potentie.

Stel je levert 2.000 kWh terug, je kunt daarvan 1.000 kWh in een accu kwijt (50% is een redelijk aandeel, blijkt) en die kun je gebruiken versus inkoop -/- inkoopvergoeding van stel 0,30 euro per kWh dan is dat 300,- per jaar. Als je dat in 5 jaar wilt terugverdienen, mag je accu die dit moet gaan kunnen dus 1500,- kosten.

Enfin, dan moet je natuurlijk gaan uitzoeken of er een accu is die die 50% omslag voor je haalt en heb je geen garantie dat je er 30 cent per kWh gemiddeld mee bespaart, maar na wat avondjes rekenen met ChatGPT, historische data en prijsontwikkelingen nu blijkt dit een redelijke formule te zijn. Niet te optimistisch, niet te pessimistisch.

Overigens worden we wel enorm 'geholpen' door afschaffing saldering & oorlog in de golf regio - prijzen voor gas stijgen hard, dus die van elektriciteit ook :(
Dat lijkt me een prima aanpak, alleen die 30 cent is natuurlijk heel volatiel, voor nu lijkt die aardig te kloppen (bij een vast contract). Maar die kan natuurlijk alle kanten uit, i.c.m. die tijdsafhankelijke netbeheerders tarieven en wat extra chaos in de wereld kan die zo maar eens richting de 60 cent of meer gaan. Of er komt een daling van de fossiele energieprijzen en/of vraag en aanbod komen beter in balans en hij daalt naar 15ct.

Ik heb hier nu een paar stekkerbatterijen staan en die zijn prima rendabel voor mij (ook bij 15ct.). Als de variabiliteit in prijzen minimaal gelijk blijft aan de afgelopen periode zou een veel groter systeem (ca. 100kWh) ook rendabel kunnen zijn bij zelf-installatie, maar ik durf er geen voorspelling over te doen.

[ Voor 8% gewijzigd door HandyLumberjack op 24-09-2026 16:28 ]

Klimaatkarma letterbingo: PV, EV, WP, LFP, WPB


  • YinYang
  • Registratie: April 2011
  • Laatst online: 01-11 09:52
Obv de laatste discussies hier en veel lezen probeer ik voor mezelf een realistische businesscase op te stellen voor een 20 kWh thuisbatterij (Pylontech H3 + Solis S6) en ben benieuwd of mijn aannames redelijk zijn.

Huidige situatie
  • Jaarverbruik: 4.500 kWh
  • Jaarlijkse teruglevering: 2.200 kWh
  • Jaarlijkse opwek: 4.000 kWh
  • Mogelijk binnen enkele jaren een PHEV of EV
Zelfconsumptie

Als ik uitga van:
  • Afnameprijs: €0,30/kWh
  • Terugleververgoeding: €0,07/kWh
  • Dan vertegenwoordigt iedere extra zelf gebruikte kWh een waarde van ongeveer €0,23/kWh
Als een batterij bijvoorbeeld 1.500 kWh per jaar van teruglevering naar eigen verbruik weet te verschuiven, dan kom ik uit op: 1.500 × €0,23 = €345 per jaar


Day-ahead arbitrage

Uit de discussies hier begrijp ik dat vanaf 2027 de benodigde spread groter wordt doordat laden vanaf het net plaatsvindt inclusief energiebelasting, btw, leverancierskosten en batterijverliezen en je daardoor voor pure arbitrage eerder richting 15-20 cent spread moet kijken voordat dit interessant wordt.

ChatGPT (kan niet alle EPEX data ophalen zegt hij, dus weet niet of jullie daar beter zicht op hebben) schat in dat er zo'n 100 dagen per jaar zijn met een spread van meer dan 0,20.

Groffe inschatting zou dan dus zijn 20kWh (capaciteit) x €0,20 = €4,00 per handelsdag x 100 = €400 per jaar.

Ik hou nu dan even de minimale €0,20 aan, maar die kan dus hoger zijn. Maar dat doe ik omdat ik anderzijds ook rekening moet houden met het lagere round-trip rendement, Tibber die wellicht niet op alle 100 dagen mijn batterij zou laden/ontladen en misschien ook niet voor de volledige capaciteit.


Grid Rewards / flexibiliteitsmarkten

Hier vind ik het lastig om goede praktijkdata te vinden.

Wel heb ik een collega met een batterij die circa 12 kWh bruikbare capaciteit heeft. In de eerste 3 weken van september had hij ongeveer €140 besparing/opbrengst, waarvan grofweg de helft uit Grid Rewards kwam.

Dus:
  • €70 Grid Rewards in 3 weken ≈ €100 per maand
  • Als ik conservatief reken met slechts 6 interessante maanden per jaar: 6 × €100 = €600 per jaar
  • Aangezien mijn beoogde batterij circa 20 kWh is i.p.v. 12 kWh bruikbaar, zou je kunnen verwachten dat dit potentieel hoger uitvalt, maar voor nu houd ik voor de berekening dezelfde €600 per jaar aan.
Samenvattend

Kom ik dan ruwweg uit op:
  • Zelfconsumptie: €345 / jaar
  • Day-ahead arbitrage: €400 / jaar
  • Grid Rewards: €600 / jaar
  • Totaal: €1345 per jaar
Zien jullie denkfouten in bovenstaande redenering of aannames die veel te optimistisch/pessimistisch zijn? Zo in eerste instantie voelt het totaalbedrag namelijk veel te optimistisch. Maar met €1000 per jaar zou het m.i ook al heel erg interessant zijn.

En daarnaast: veel berekenen de TVT tot de max cycli is bereikt, maar daarna bespaar/verdien je toch nog steeds tot de batterij ècht niet meer werkt? Dus stel de max cycli is bereikt na 10 jaar, dan kan het zomaar zijn dat de batterij nog een additionele 10 jaar werkt (met beperkte/aflopende capaciteit), waardoor je dus nog 10 extra jaren kunt besparen/verdienen?

  • zalkc
  • Registratie: Augustus 2022
  • Laatst online: 02-11 16:18

zalkc

cvz.eu

YinYang schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:27:
Obv de laatste discussies hier en veel lezen probeer ik voor mezelf een realistische businesscase op te stellen voor een 20 kWh thuisbatterij (Pylontech H3 + Solis S6) en ben benieuwd of mijn aannames redelijk zijn.

Huidige situatie
  • Jaarverbruik: 4.500 kWh
  • Jaarlijkse teruglevering: 2.200 kWh
  • Jaarlijkse opwek: 4.000 kWh
  • Mogelijk binnen enkele jaren een PHEV of EV
Zelfconsumptie

Als ik uitga van:
  • Afnameprijs: €0,30/kWh
  • Terugleververgoeding: €0,07/kWh
  • Dan vertegenwoordigt iedere extra zelf gebruikte kWh een waarde van ongeveer €0,23/kWh
Als een batterij bijvoorbeeld 1.500 kWh per jaar van teruglevering naar eigen verbruik weet te verschuiven, dan kom ik uit op: 1.500 × €0,23 = €345 per jaar


Day-ahead arbitrage

Uit de discussies hier begrijp ik dat vanaf 2027 de benodigde spread groter wordt doordat laden vanaf het net plaatsvindt inclusief energiebelasting, btw, leverancierskosten en batterijverliezen en je daardoor voor pure arbitrage eerder richting 15-20 cent spread moet kijken voordat dit interessant wordt.

ChatGPT (kan niet alle EPEX data ophalen zegt hij, dus weet niet of jullie daar beter zicht op hebben) schat in dat er zo'n 100 dagen per jaar zijn met een spread van meer dan 0,20.

Groffe inschatting zou dan dus zijn 20kWh (capaciteit) x €0,20 = €4,00 per handelsdag x 100 = €400 per jaar.

Ik hou nu dan even de minimale €0,20 aan, maar die kan dus hoger zijn. Maar dat doe ik omdat ik anderzijds ook rekening moet houden met het lagere round-trip rendement, Tibber die wellicht niet op alle 100 dagen mijn batterij zou laden/ontladen en misschien ook niet voor de volledige capaciteit.


Grid Rewards / flexibiliteitsmarkten

Hier vind ik het lastig om goede praktijkdata te vinden.

Wel heb ik een collega met een batterij die circa 12 kWh bruikbare capaciteit heeft. In de eerste 3 weken van september had hij ongeveer €140 besparing/opbrengst, waarvan grofweg de helft uit Grid Rewards kwam.

Dus:
  • €70 Grid Rewards in 3 weken ≈ €100 per maand
  • Als ik conservatief reken met slechts 6 interessante maanden per jaar: 6 × €100 = €600 per jaar
  • Aangezien mijn beoogde batterij circa 20 kWh is i.p.v. 12 kWh bruikbaar, zou je kunnen verwachten dat dit potentieel hoger uitvalt, maar voor nu houd ik voor de berekening dezelfde €600 per jaar aan.
Samenvattend

Kom ik dan ruwweg uit op:
  • Zelfconsumptie: €345 / jaar
  • Day-ahead arbitrage: €400 / jaar
  • Grid Rewards: €600 / jaar
  • Totaal: €1345 per jaar
Zien jullie denkfouten in bovenstaande redenering of aannames die veel te optimistisch/pessimistisch zijn? Zo in eerste instantie voelt het totaalbedrag namelijk veel te optimistisch. Maar met €1000 per jaar zou het m.i ook al heel erg interessant zijn.

En daarnaast: veel berekenen de TVT tot de max cycli is bereikt, maar daarna bespaar/verdien je toch nog steeds tot de batterij ècht niet meer werkt? Dus stel de max cycli is bereikt na 10 jaar, dan kan het zomaar zijn dat de batterij nog een additionele 10 jaar werkt (met beperkte/aflopende capaciteit), waardoor je dus nog 10 extra jaren kunt besparen/verdienen?
Het goedkope moment waarin je laad voor handel is ook het moment waarop je je PV voor eigen gebruik wil opslaan, die 2 gaan elkaar overlappen.

Teruglevergoeding mag je ook wel weg gaan laten, er is geen zomer meer voor einde salderen :(

7.650Wp ZZW | 1.600Wp O | DEYE SUN12K-SG04LP3-EU | 32.2kWh Accu - 2 x Yixiang v2 + met EVE MB31 | Kona MY2026 64,8kWh


  • bvermeul
  • Registratie: Juli 2015
  • Laatst online: 19:50
YinYang schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:27:
Obv de laatste discussies hier en veel lezen probeer ik voor mezelf een realistische businesscase op te stellen voor een 20 kWh thuisbatterij (Pylontech H3 + Solis S6) en ben benieuwd of mijn aannames redelijk zijn.

Huidige situatie
  • Jaarverbruik: 4.500 kWh
  • Jaarlijkse teruglevering: 2.200 kWh
  • Jaarlijkse opwek: 4.000 kWh
  • Mogelijk binnen enkele jaren een PHEV of EV
Zelfconsumptie

Als ik uitga van:
  • Afnameprijs: €0,30/kWh
  • Terugleververgoeding: €0,07/kWh
  • Dan vertegenwoordigt iedere extra zelf gebruikte kWh een waarde van ongeveer €0,23/kWh
Als een batterij bijvoorbeeld 1.500 kWh per jaar van teruglevering naar eigen verbruik weet te verschuiven, dan kom ik uit op: 1.500 × €0,23 = €345 per jaar


Day-ahead arbitrage

Uit de discussies hier begrijp ik dat vanaf 2027 de benodigde spread groter wordt doordat laden vanaf het net plaatsvindt inclusief energiebelasting, btw, leverancierskosten en batterijverliezen en je daardoor voor pure arbitrage eerder richting 15-20 cent spread moet kijken voordat dit interessant wordt.

ChatGPT (kan niet alle EPEX data ophalen zegt hij, dus weet niet of jullie daar beter zicht op hebben) schat in dat er zo'n 100 dagen per jaar zijn met een spread van meer dan 0,20.

Groffe inschatting zou dan dus zijn 20kWh (capaciteit) x €0,20 = €4,00 per handelsdag x 100 = €400 per jaar.

Ik hou nu dan even de minimale €0,20 aan, maar die kan dus hoger zijn. Maar dat doe ik omdat ik anderzijds ook rekening moet houden met het lagere round-trip rendement, Tibber die wellicht niet op alle 100 dagen mijn batterij zou laden/ontladen en misschien ook niet voor de volledige capaciteit.


Grid Rewards / flexibiliteitsmarkten

Hier vind ik het lastig om goede praktijkdata te vinden.

Wel heb ik een collega met een batterij die circa 12 kWh bruikbare capaciteit heeft. In de eerste 3 weken van september had hij ongeveer €140 besparing/opbrengst, waarvan grofweg de helft uit Grid Rewards kwam.

Dus:
  • €70 Grid Rewards in 3 weken ≈ €100 per maand
  • Als ik conservatief reken met slechts 6 interessante maanden per jaar: 6 × €100 = €600 per jaar
  • Aangezien mijn beoogde batterij circa 20 kWh is i.p.v. 12 kWh bruikbaar, zou je kunnen verwachten dat dit potentieel hoger uitvalt, maar voor nu houd ik voor de berekening dezelfde €600 per jaar aan.
Samenvattend

Kom ik dan ruwweg uit op:
  • Zelfconsumptie: €345 / jaar
  • Day-ahead arbitrage: €400 / jaar
  • Grid Rewards: €600 / jaar
  • Totaal: €1345 per jaar
Zien jullie denkfouten in bovenstaande redenering of aannames die veel te optimistisch/pessimistisch zijn? Zo in eerste instantie voelt het totaalbedrag namelijk veel te optimistisch. Maar met €1000 per jaar zou het m.i ook al heel erg interessant zijn.

En daarnaast: veel berekenen de TVT tot de max cycli is bereikt, maar daarna bespaar/verdien je toch nog steeds tot de batterij ècht niet meer werkt? Dus stel de max cycli is bereikt na 10 jaar, dan kan het zomaar zijn dat de batterij nog een additionele 10 jaar werkt (met beperkte/aflopende capaciteit), waardoor je dus nog 10 extra jaren kunt besparen/verdienen?
Dit kun je allemaal doorrekenen. Je kunt de EPEX prijzen van de afgelopen jaren ophalen, bekijken hoe vaak de spread hoog genoeg is, kijken of je je 20 kWh in kort genoege tijd op het net kunt zetten om hier gebruik van te maken. Vaak is de spread op een dag hoog genoeg, maar niet lang genoeg om je 20 kWh batterij leeg te krijgen met het vermogen van je omvormer.

Reken het gewoon door, en bepaal met je meter/PV gegevens hoe vaak je je batterij vol genoeg kunt krijgen. Als je de gegevens hebt, kun je het allemaal simuleren en doorrekenen.

Wat je niet moet doen is jezelf rijk rekenen met 20 kWh met een hoog genoege spread op het grid kunnen zetten, als je niet weet of de spread lang genoeg hoog genoeg is om dat ook te kunnen doen.

  • Stefannn
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:49

Stefannn

YinYang schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:27:
Obv de laatste discussies hier en veel lezen probeer ik voor mezelf een realistische businesscase op te stellen voor een 20 kWh thuisbatterij (Pylontech H3 + Solis S6) en ben benieuwd of mijn aannames redelijk zijn.

Huidige situatie
  • Jaarverbruik: 4.500 kWh
  • Jaarlijkse teruglevering: 2.200 kWh
  • Jaarlijkse opwek: 4.000 kWh
  • Mogelijk binnen enkele jaren een PHEV of EV
Zelfconsumptie

Als ik uitga van:
  • Afnameprijs: €0,30/kWh
  • Terugleververgoeding: €0,07/kWh
  • Dan vertegenwoordigt iedere extra zelf gebruikte kWh een waarde van ongeveer €0,23/kWh
Als een batterij bijvoorbeeld 1.500 kWh per jaar van teruglevering naar eigen verbruik weet te verschuiven, dan kom ik uit op: 1.500 × €0,23 = €345 per jaar


Day-ahead arbitrage

Uit de discussies hier begrijp ik dat vanaf 2027 de benodigde spread groter wordt doordat laden vanaf het net plaatsvindt inclusief energiebelasting, btw, leverancierskosten en batterijverliezen en je daardoor voor pure arbitrage eerder richting 15-20 cent spread moet kijken voordat dit interessant wordt.

ChatGPT (kan niet alle EPEX data ophalen zegt hij, dus weet niet of jullie daar beter zicht op hebben) schat in dat er zo'n 100 dagen per jaar zijn met een spread van meer dan 0,20.

Groffe inschatting zou dan dus zijn 20kWh (capaciteit) x €0,20 = €4,00 per handelsdag x 100 = €400 per jaar.

Ik hou nu dan even de minimale €0,20 aan, maar die kan dus hoger zijn. Maar dat doe ik omdat ik anderzijds ook rekening moet houden met het lagere round-trip rendement, Tibber die wellicht niet op alle 100 dagen mijn batterij zou laden/ontladen en misschien ook niet voor de volledige capaciteit.


Grid Rewards / flexibiliteitsmarkten

Hier vind ik het lastig om goede praktijkdata te vinden.

Wel heb ik een collega met een batterij die circa 12 kWh bruikbare capaciteit heeft. In de eerste 3 weken van september had hij ongeveer €140 besparing/opbrengst, waarvan grofweg de helft uit Grid Rewards kwam.

Dus:
  • €70 Grid Rewards in 3 weken ≈ €100 per maand
  • Als ik conservatief reken met slechts 6 interessante maanden per jaar: 6 × €100 = €600 per jaar
  • Aangezien mijn beoogde batterij circa 20 kWh is i.p.v. 12 kWh bruikbaar, zou je kunnen verwachten dat dit potentieel hoger uitvalt, maar voor nu houd ik voor de berekening dezelfde €600 per jaar aan.
Samenvattend

Kom ik dan ruwweg uit op:
  • Zelfconsumptie: €345 / jaar
  • Day-ahead arbitrage: €400 / jaar
  • Grid Rewards: €600 / jaar
  • Totaal: €1345 per jaar
Zien jullie denkfouten in bovenstaande redenering of aannames die veel te optimistisch/pessimistisch zijn? Zo in eerste instantie voelt het totaalbedrag namelijk veel te optimistisch. Maar met €1000 per jaar zou het m.i ook al heel erg interessant zijn.

En daarnaast: veel berekenen de TVT tot de max cycli is bereikt, maar daarna bespaar/verdien je toch nog steeds tot de batterij ècht niet meer werkt? Dus stel de max cycli is bereikt na 10 jaar, dan kan het zomaar zijn dat de batterij nog een additionele 10 jaar werkt (met beperkte/aflopende capaciteit), waardoor je dus nog 10 extra jaren kunt besparen/verdienen?
Tja.. de zelfconsumptie klopt kwa tarief wel ongeveer maar er zal aardig wat opwek zijn die "verloren gaat" omdat je in zomernachten veel minder gebruikt dat je snachts op maakt.

Day-ahead arbitrage heeft geen 0.20euro tarief, maar "echte tarief verminderd met 0.20 euro", die 100 dagen boven 0.20 euro klopt wellicht mara dan ook echt 1 cent er boven. afgelopen maanden zat ik rond de 0.20 euro. volgend jaar wordt dat dus verminderd met 0.20 euro dus 1 cent over. En dat dan niet over de volledige batterij maar enkel het deel dat je niet bij zelfconsumptie hebt gebruikt. 500x 1 cent??? dat is 5 euro.

Gridrewards... lijkt me een heel hoog getal. Ik zou denk ik uitgaan van +10% op alles wat je al had.

Kortom.... zo voor de vuist weg ergens tussen de 300 en 500 euro.

Ter vergelijk...... mijn 14.3kWh batterij met 9000kWh PV installatie die ik sinds maart heb en sinds mei monitor doet nu ongeveer 60 euro per maand. Als de PV minder wordt verwacht ik dat dat minder wordt en volgend jaar wordt helemaal spannend.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/XMNf7Isve_I4x1HYRUVksPkRDu0=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():strip_exif()/f/image/siORCAeuFrCosPx4AP08S14J.png?f=user_large

"Van scratch" zelfbouw home-automation, Solaredge 14.4kWh thuisbatterij & 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes, 150L zonneboiler, 2x 3kW Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, Jacuzzi, Sauna, Ioniq5 EV


  • mitsumark
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 20:19
de Peer schreef op donderdag 24 september 2026 @ 12:51:
[...]

Wat is dan precies het comfort van een thuisaccu?
-Noodstroom kunnen gebruiken (mits juiste accu)
-Meer apparatuur tegelijkertijd kunnen draaien zonder zorgen dat er iets uitvalt.

Zoiets?
Het ging vooral om extra capaciteit, niet een thuisbatterij an sich.
Voor mij zou het comfort zijn dat ik niet hoef na te denken wanneer ik mijn EV oplaad (of daar ingewikkelde automations voor moet maken), zonder dat het potentieel veel duurder wordt.
Misschien dat je totale kWh prijs wat hoger is incl die extra capaciteit, maar de afhankelijkheden en pieken zijn minder.

  • Pr088
  • Registratie: Mei 2010
  • Laatst online: 10:54
scoobs schreef op donderdag 24 september 2026 @ 09:37:
[...]

Yess, net zoals we 4 jaar terug een jaar klimaatverandering hadden, maar dat weer was opgelost in 2025! 8)7

Ik moet eerlijk bekennen, ik denk dat je de olympische spelen kunt winnen met deze logic leap.
Haha. Inderdaad. De stijgingen van dit jaar zit gewoon in gestegen gasprijzen die doorwerken in de basislast. Daarbij schalen we kolen af (die nu weer relatief goedkoop zijn). En relatief weinig wind in een paar maanden.

Jaren '30 woning | ZP: 16x 300Wp zuid, 8x 450Wp oost, 6x 450Wp west SolarEdge | Gasloos sinds 31 okt 2025 | WeHeat Blackbird P80 | EV: Corsa-E (2020) & ID.3 (2020)


  • Olaf van der Spek
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
YinYang schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:27:
Groffe inschatting zou dan dus zijn 20kWh (capaciteit) x €0,20 = €4,00 per handelsdag x 100 = €400 per jaar.

Zien jullie denkfouten in bovenstaande redenering of aannames die veel te optimistisch/pessimistisch zijn?
Je vergeet DoD en RTE, EB en BTW, geen saldering, inkoop/verkoopvergoeding. 19 kWh netto betekent 21 kWh inkoop, 17 kWh verkoop. 4 kWh verlies tegen all-in inkoop prijs, 17 kWh verlies tegen EB en BTW.

Hoeveel dagen per jaar heb je > 5 kWh grid-export en > 4 kWh grid-import?

[ Voor 6% gewijzigd door Olaf van der Spek op 24-09-2026 17:03 ]


  • Lempke
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 20:39
Hoi, ik heb interesse in een thuisaccu maar nog een paar vragen hierover, wellicht dat jullie antwoorden op mijn vragen hebben;

Ik wil graag de energie van mijn zonnepanelen direct in een thuisaccu laten laden (bijv Zendure SolarFlow 3000 Mix AC+) . Kan ik de twee strings dan van mijn huidige Growatt 1-fase omvormer afkoppelen en direct aansluiten op de thuisaccu?
Daarna wil ik dan dat de (eerste) stroomvraag van het huis uit de batterij komt, daarna van het net, kan ik die groep, waar mijn mijn 1-fase omvormer op zat, gebruiken voor de thuisbatterij zodat ik die 3000 watt AC beschikbaar krijg?

Misschien stel ik te eenvoudige vragen of geef ik te weinig info, als dat zo is wijs mij er gerust op, ik heb dit in mijn hoofd en weet verder nog niet niet waar ik allemaal rekening mee moet houden.

[ Voor 3% gewijzigd door Lempke op 24-09-2026 18:00 ]


  • Vdvmark
  • Registratie: December 2024
  • Laatst online: 18:57
Lempke schreef op donderdag 24 september 2026 @ 17:41:
Hoi, ik heb interesse in een thuisaccu maar nog een paar vragen hierover, wellicht dat jullie antwoorden op mijn vragen hebben;

Ik wil graag de energie van mijn zonnepanelen direct in een thuisaccu laten laden (bijv Zendure SolarFlow 3000 Mix AC+) . Kan ik de twee strings dan van mijn huidige Growatt 1-fase omvormer afkoppelen en direct aansluiten op de thuisaccu?
Daarna wil ik dan dat de (eerste) stroomvraag van het huis uit de batterij komt, daarna van het net, kan ik die groep, waar mijn mijn 1-fase omvormer op zat, gebruiken voor de thuisbatterij zodat ik die 3000 watt AC beschikbaar krijg?

Misschien stel ik te eenvoudige vragen of geef ik te weinig info, als dat zo is wijs mij er gerust op, ik heb dit in mijn hoofd en weet verder nog niet niet waar ik allemaal rekening mee moet houden.
AC in de Zendure type naam betekent: AC gekoppeld, geen DC input, dus geen MPPT's, geen aansluiting voor zonnepanelen/strings van zonnepanelen.

Bij de specificaties van de PRO versie kan je kijken welk voltage de MPPT's aankunnen en daarmee welke strings er eventueel op kunnen. Maar je kunt beter in het Zendure MIX topic kijken denk ik, als die MIX PRO niet kan, dan weet je waarom die niet kan en kun je op zoek naar thuisbatterij die wel kan met jouw eisen/wensen.

  • Lempke
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 20:39
Vdvmark schreef op donderdag 24 september 2026 @ 18:11:
[...]

AC in de Zendure type naam betekent: AC gekoppeld, geen DC input, dus geen MPPT's, geen aansluiting voor zonnepanelen/strings van zonnepanelen.

.....
Owww zo, ik dacht dat die + (achter AC) voor aansluiten van zonnepanelen betekende.. naja even verder zoeken dan, bedankt!

  • Vdvmark
  • Registratie: December 2024
  • Laatst online: 18:57
Lempke schreef op donderdag 24 september 2026 @ 18:19:
[...]

Owww zo, ik dacht dat die + (achter AC) voor aansluiten van zonnepanelen betekende.. naja even verder zoeken dan, bedankt!
Dat had gekund :) Maar geloof dat dat plusje voor interne accu staat of misschien voor een generatie/modeljaar ?

  • Edmin
  • Registratie: Januari 2006
  • Laatst online: 03-11 10:42

Edmin

Crew Council

get on my horse!

despijker schreef op woensdag 23 september 2026 @ 15:34:
[...]

Er zijn er meer. SMA STE-X.0-40 serie of de opvolger kunnen dit ook allemaal.
Nadeel van SMA is de prijs. Die omvormers - zonder noodstroommodule - kosten net zoveel als een volledige installatie elkders.

  • mattdice
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 19:30
Guido01 schreef op donderdag 24 september 2026 @ 10:02:
[...]

Ik had het even over de nieuwe plugin batterij van alphaess, de vitapower. Het vermogen van al die plugin batterijen is inderdaad beperkt tot ~3500W. Maar als je 10 kWh wilt opvangen en je hebt daar 8 uur de tijd voor, dan heb je gemiddeld maar 1,25 kW aan vermogen nodig (1,25 kW x 8h = 10 kWh). Dat verbruik is niet helemaal constant natuurlijk... maar lijkt me dat je vermogenvraag niet gauw zo hoog zal worden? 10kW vermogen heb je alleen nodig als je ook iets met 10kW wilt laden. Kun je zien in je data of je eigen verbruik ooit boven de 3 kW uitkomt?
Jan-tweak schreef op donderdag 24 september 2026 @ 09:28:
[...]

Afhankelijk wat je met je thuis-batterij wilt.
Wil je voornamelijk op NOM ? Of combinatie tussen NOM ( 9 mnd) en in de winter laag inkopen om m.n. bij de piek je verbruik dan uit je batterij ( m.n. warmtepomp) te laten draaien.
Een EV ( mijn mening ) zou ik altijd direct of uit de PV c.q. net tijdens de lage prijs halen.
Maar daar speelt ook weer hoeveel kWh moet je dagelijks laden en op welk tijdsvenster kun je dat.
Nu ben ik absoluut geen fan van jaarcijfers, die zijn gewoon veel te veel vervuild.
Heb je werkelijke dagverbruikscijfers bv via HW P1 zet die dan eens in tegen jouw tibber prijzen.
Wat ik wel zie is dat jouw verbruik duidelijk een factor 3 hoger is ( oorzaak EV? ) dan je teruglevering. Bij mij was dat voor de batterijen een verhouding van een staat tot een ( incl WP), dus ik zou ook eens kijken of je nog iets kunt doen om je PV uit te breiden.

In excel is dat vrij makkelijk te doen. ( bij Jeroen kun je ook de historische dynamische prijzen ophalen. )
Ik zelf heb nu 2 Zendure systemen lopen, ook pas sinds kort dynamisch en gebruik de overcapaciteit ook om de overbodige capaciteit te verhandelen, afhankelijk van je capaciteit en eigen verbruik ( ik heb nog geen EV) komt daar toch aardig wat uit.
Is overigens in excel prima te berekenen.
Echter wat mij opvalt bij de huidige dynamische tarieven is dat deze in 2026 duidelijk afwijken t.o.v. de jaren 2024 en 2025. Zeker tijdens de zomer zijn de nachtelijke lage prijzen een stuk hoger en de pieken lijken grilliger te verlopen. Oorzaak lag naar mijn inzicht duidelijk in de effecten van de klimaatverandering.
Ben benieuwd hoe dat deze winter gaat.
Dus NOM lijkt daar de meest veilige strategie te zijn, minder afhankelijk van het dynamische tarief.
De vraag is echter of dat voldoende is ( 3200/250=12,8 kWh gemiddeld)
Dat is effectief ( 12,8*0,8=10,24 kWh bruikbare batterij stroom ) en daarvoor heb je circa afgerond ( 10,3 * 1,1=11,33 ) 11,5-12,5 kWh aan bruto capaciteit nodig. Zeer ruwe berekening .
Je zou dus met bv een Zendure SF 4000 AC mix kunnen starten, die komt met 8 kWh en deze is met een 7 kWh unit uitbreidbaar, met maximaal 50 kWh totaal.
4000W vermogen, voor huishoudens ruim voldoende.
Je kunt aan de 4000 zelfs direct een PV omvormer (AC) koppelen.
Deze is met zijn prijs goedkoper dan de kleinere 2400AC+ modellen, die bij deze capaciteit al duurder zijn en minder mogelijkheden bieden.
Ik had de vitapower nog niet gezien, maar dit ziet er wel interessant uit!

Ik denk dat NOM mijn grootste wens is en eventueel als het kan nog een beetje meegenieten van Grid Rewards via Tibber.

Ik laad momenteel mijn EV op via Tibber slim laden, hierbij laad ik dus vaak met 11 kW. Mijn Zaptec Go 2 gaat ook niet automatisch met 3 kWh laden zodat hij alleen vanuit de accu gaat laden. Vanaf 2027 zal de EV natuurlijk veel meer vanuit de PV worden geladen.

Het fijne aan een vaste installatie icm Tibber leek me dat alles op elkaar afgestemd is, dus bij het laden van de EV zou hij hierbij automatisch de thuisaccu laten ontladen ook het afstemmen van het tegelijk laden van de EV en de accu bij lage prijzen en veel zon.

Daarnaast sluit je bijv een vitapower op een bepaalde fase aan, waardoor hij maar een derde van het PV verbruik zal opnemen (correct me if i'm wrong!)?

Dus onder aan de streep lijkt een plug-in accu interessant, ik durf alleen niet goed te zeggen of het goed gaat samen werken met het slim laden van de EV.
Stefannn schreef op donderdag 24 september 2026 @ 12:36:
[...]

terugverdientijd gaat op basis van 500euro/kWh. dat is wel vrij vors. Goedkoep stekker accu's zitten op 250 euro/kWh. Iets geïnstalleerds tussen de 300 en 400 euro/kWh. Daar kan je de terugverdientijd dus mee schalen: 20%..50% korter.

Afgezien van "hoe precies het overzicht in absolute waarde" zal zijn (dat is geheid niet heel hoog), je kan wel de "sweet spot" zien en die ligt inderdaad ergens tussen 10kWh en 16kWh:
Daarvoor het beste te kijken naar procent zelfconsumptie (dat is wat je er met PV in kan stoppen om later te gebruiken). Van 8kWh naar 10kWh neemt dat met 4% toe, van 14kWh naar 16kWh nog maar met 2%.
De grootste winst zit duidelijk bij de eerst 6kWh.
Rekening houdend met 20% overcapaciteit, is keuze voor 10kWh dus helemaal niet raar.
5..6kWh is euro-technisch waarschijnlijk het voordeligste maar je laat wel kWh liggen.
Rond de 15kWh is "leuk" (als tweaker houd je dan toch wat rekening met toekomstige veranderingen)
20kWh is overkill.
Thanks voor je input, ik kom inderdaad meer op 250-300 per kWh uit nu. En bedankt voor de bevestiging dat rond de 10 kWh wss de meest efficiente keus is.

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 18:24
Edmin schreef op donderdag 24 september 2026 @ 20:19:
[...]

Nadeel van SMA is de prijs. Die omvormers - zonder noodstroommodule - kosten net zoveel als een volledige installatie elkders.
De SMA SE modellen (zoals de STP5.0-3SE-40) hebben geen losse noodstroommodule nodig. Die hebben namelijk een ingebouwde ATS. En heel kostbaar hoeven ze ook niet te zijn, de 5kW kun je b.v. voor rond de €750 krijgen als je wat rond zoekt op internet. De compatibele HV batterijen zijn wel kostbaar in verhouding tot vele type LV batterijen.

  • Olaf van der Spek
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
mattdice schreef op donderdag 24 september 2026 @ 20:26:
Daarnaast sluit je bijv een vitapower op een bepaalde fase aan, waardoor hij maar een derde van het PV verbruik zal opnemen (correct me if i'm wrong!)?
Wrong..

  • Stefannn
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:49

Stefannn

mattdice schreef op donderdag 24 september 2026 @ 20:26:
Daarnaast sluit je bijv een vitapower op een bepaalde fase aan, waardoor hij maar een derde van het PV verbruik zal opnemen (correct me if i'm wrong!)?
Wrong…
Als je PV dan 3 fase is gaat er inderdaad 2/3 naar het grid.
Maar…. Je accu laadt dan op 1 fase voor 1/3 direct van PV en voor 2/3 over die ene fase van het grid.
Echter…..
De energie maatschappij kijkt enkel naar netto afname over 3 fases gecombineerd. Dus effectief gaat 100% van de PV naar de accu.
Kortom… wat dat betreft is 1 fase geen probleem.
Je bent dan wel beperkt dat maximaal 3600W.
Maar… je was op zoek naar “economisch efficiënt”. Dan is dat helemaal geen probleem.
Overigens wel weer een reden om geen hele grote accu te nemen… die krijg je niet vol. 10kWh krijg je met 3600W in 3 uur vol. Dat lukt wel op een mooie dag.

"Van scratch" zelfbouw home-automation, Solaredge 14.4kWh thuisbatterij & 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes, 150L zonneboiler, 2x 3kW Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, Jacuzzi, Sauna, Ioniq5 EV


  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

mattdice schreef op donderdag 24 september 2026 @ 20:26:
[...]


[...]


Ik had de vitapower nog niet gezien, maar dit ziet er wel interessant uit!

Ik denk dat NOM mijn grootste wens is en eventueel als het kan nog een beetje meegenieten van Grid Rewards via Tibber.

Ik laad momenteel mijn EV op via Tibber slim laden, hierbij laad ik dus vaak met 11 kW. Mijn Zaptec Go 2 gaat ook niet automatisch met 3 kWh laden zodat hij alleen vanuit de accu gaat laden. Vanaf 2027 zal de EV natuurlijk veel meer vanuit de PV worden geladen.

Het fijne aan een vaste installatie icm Tibber leek me dat alles op elkaar afgestemd is, dus bij het laden van de EV zou hij hierbij automatisch de thuisaccu laten ontladen ook het afstemmen van het tegelijk laden van de EV en de accu bij lage prijzen en veel zon.

Daarnaast sluit je bijv een vitapower op een bepaalde fase aan, waardoor hij maar een derde van het PV verbruik zal opnemen (correct me if i'm wrong!)?
Nee, als je PV zelf 3-fasig is maar je batterij ( of twee) slechts 1-fasig is aangesloten dan wordt dat via interne saldering binnen je slimme meter verrekend.
Dus zou je 3.000W PV opbrengst hebben, wordt dat gelijk over de fases verdeeld, elke fase dus 1.000W. (stel hierbij even dat je geen overig huisverbruik hebt, om de situatie duidelijk weer te geven).
Als je dan een batterij hebt die bv 2.500W kan laden, dan zul je zien dat de batterij in dit geval gewoon met 2.500 W geladen kan worden, de rest van 500W zou in dit geval dan terug het net op gaan.
Dus onder aan de streep lijkt een plug-in accu interessant, ik durf alleen niet goed te zeggen of het goed gaat samen werken met het slim laden van de EV.
hoe goed of hoe slecht e.e.a. gaat werken is voornamelijk afhankelijk van de software van zowel je laadpaal, je auto en je batterij.
bv vaak zie je dat hier HA een goede oplossing kan bieden mits alle aangesloten apparatuur daar overweg mee kan.
het feit of iets nu een stekker-batterij of een vaste batterij is heeft daar eigenlijk geen directe oorzaak in, maar het gaat om de software en aanstuur mogelijkheden die hier een belangrijke rol in spelen.
[...]

Thanks voor je input, ik kom inderdaad meer op 250-300 per kWh uit nu. En bedankt voor de bevestiging dat rond de 10 kWh wss de meest efficiente keus is.

  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

Lempke schreef op donderdag 24 september 2026 @ 17:41:
Hoi, ik heb interesse in een thuisaccu maar nog een paar vragen hierover, wellicht dat jullie antwoorden op mijn vragen hebben;

Ik wil graag de energie van mijn zonnepanelen direct in een thuisaccu laten laden (bijv Zendure SolarFlow 3000 Mix AC+) . Kan ik de twee strings dan van mijn huidige Growatt 1-fase omvormer afkoppelen en direct aansluiten op de thuisaccu?
Nee, met een 3000AC Mix of 4000AC Mix kan dat niet, deze missen ook de hiervoor noodzakelijke DC aansluitingen (MPPT).
De Zendure SF 4000 Pro kan dit echter wel, deze heeft 2 MPPT aansluitingen, dus je kunt hier dus ook twee strings op aansluiten.
hieronder zie je de best uitgebreide capaciteit qua aansluiting tot 4000W per string.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ncUBqiEKbr6hVZWjKEYGxqZcDYE=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():strip_exif()/f/image/6l5Y1aupqKaki88b1kzMhTis.png?f=user_large
Daarna wil ik dan dat de (eerste) stroomvraag van het huis uit de batterij komt, daarna van het net, kan ik die groep, waar mijn mijn 1-fase omvormer op zat, gebruiken voor de thuisbatterij zodat ik die 3000 watt AC beschikbaar krijg?
geen idee, omdat je niet aangeeft hoe groot deze groep is gezekerd.
Een Zendure SF 4000 pro Mix heeft tenminste een aardlekautomaat van 25A en 100mA nodig (lastig te krijgen, dus een 300mA is een goed alternatief), wil je echter ook nog de PV AC gebruiken dan wordt de minimale eis 32A 100mA (of 300mA). beide zijn geen standaard zekeringen en in beide gevallen moet er ook gekeken worden of dat in combinatie met je huisaansluiting ook kan, heb je bv een standaard 3 * 25A hoofdaansluiting, wordt dat wel een probleem. (zie handleiding pag. 21 van de manual)

wat wel kan met een 4000AC Mix dat je de bestaande omvormer direct aan de PV AC ingang van de 4000AC kunt aansluiten, dat gebeurt dan via AC en niet via DC.
Misschien stel ik te eenvoudige vragen of geef ik te weinig info, als dat zo is wijs mij er gerust op, ik heb dit in mijn hoofd en weet verder nog niet niet waar ik allemaal rekening mee moet houden.

  • reneeke1970
  • Registratie: April 2015
  • Laatst online: 19:25
AUijtdehaag schreef op donderdag 24 september 2026 @ 08:50:
@reneeke1970
Kan ik er bij jouw ook nog 2 af laten leveren? Mijn vakantie zit erop
Het is wel verleidelijk inderdaad.
Hier kan hele vrachtwagen lossen haha

1 PVoutput . Dongen NB


  • reneeke1970
  • Registratie: April 2015
  • Laatst online: 19:25
netfast schreef op donderdag 24 september 2026 @ 11:03:
[...]

Ik heb een accu met een stopcontact voor noodstroom (Lunergy 2400C)... Als ik daar een micro-inverter opzet die 230V teruggeeft... Kan je dan de accu opladen?? Jouw reactie triggerde dit bij mij... Dat zou wel gaaf zijn eigenlijk... Iemand een idee? Anders zal ik Lunergy een berichtje sturen...
Ja dat kan,alleen als de accu vol zit is kans groot dat de micro in storing gaat want die kan zijn vermogen niet kwijt,sommige kunnen er tegen en sommige niet....

1 PVoutput . Dongen NB


  • reneeke1970
  • Registratie: April 2015
  • Laatst online: 19:25
Ethirty schreef op donderdag 24 september 2026 @ 11:29:
[...]

Dan is het hele topic ineens een stuk versimpeld, want dan bestaat er ook een simpele formule om op basis van je PV je accu formaat te bepalen, toch?
In principe wel, alleen moet je het niet over het maximale nemen maar een gemiddelde van de 8 beste maanden, zodat je bijna alle dagen de accu vol krijgt.

1 PVoutput . Dongen NB


  • YinYang
  • Registratie: April 2011
  • Laatst online: 01-11 09:52
zalkc schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:32:
[...]

Het goedkope moment waarin je laad voor handel is ook het moment waarop je je PV voor eigen gebruik wil opslaan, die 2 gaan elkaar overlappen.

Teruglevergoeding mag je ook wel weg gaan laten, er is geen zomer meer voor einde salderen :(
Wat zou jouw ruwe inschatting dan zijn voor mij? Onder de €1000 besparing/opbrengst per jaar gok je (zeker vanaf 2027)?
Stefannn schreef op donderdag 24 september 2026 @ 16:23:
[...]

Tja.. de zelfconsumptie klopt kwa tarief wel ongeveer maar er zal aardig wat opwek zijn die "verloren gaat" omdat je in zomernachten veel minder gebruikt dat je snachts op maakt.

Day-ahead arbitrage heeft geen 0.20euro tarief, maar "echte tarief verminderd met 0.20 euro", die 100 dagen boven 0.20 euro klopt wellicht mara dan ook echt 1 cent er boven. afgelopen maanden zat ik rond de 0.20 euro. volgend jaar wordt dat dus verminderd met 0.20 euro dus 1 cent over. En dat dan niet over de volledige batterij maar enkel het deel dat je niet bij zelfconsumptie hebt gebruikt. 500x 1 cent??? dat is 5 euro.

Gridrewards... lijkt me een heel hoog getal. Ik zou denk ik uitgaan van +10% op alles wat je al had.

Kortom.... zo voor de vuist weg ergens tussen de 300 en 500 euro.

Ter vergelijk...... mijn 14.3kWh batterij met 9000kWh PV installatie die ik sinds maart heb en sinds mei monitor doet nu ongeveer 60 euro per maand. Als de PV minder wordt verwacht ik dat dat minder wordt en volgend jaar wordt helemaal spannend.
[Afbeelding]
Thnx voor je reactie! Nog wat vragen over jouw situatie:
  • Hoeveel was jouw verbruik/opbrengst/teruglevering ongeveer per jaar voordat je je batterij had?
  • Heb jij je PV allemaal op het zuiden?
  • Heb jij ook een EV en/of warmtepomp?
Ik vraag me af waarom jij maar op €60 per maand uitkomt. Een collega van mij had in de eerste 3 weken van september €140, waarvan ongeveer 50% aan grid rewards (heeft 4000Wp PV + EV). Iemand anders die ik sprak heeft ongeveer gedurende de zomer een opbrengst van €300 per maand (wel 20 zonnepanelen (weet niet hoeveel Wp) + EV).

Mijn vermoeden is dus dat jij ook geen EV en warmtepomp hebt en meer in dezelfde situatie zit als ik.

Als ik op €300-500 besparing/opbrengst per jaar moet rekenen, dan is de investering het voor mij op dit moment nog niet waard. Is je inschatting trouwens voor de huidige situatie en verwacht je dus dat de opbrengst/besparing vanaf 2027 minder is dan die €300-500 per jaar?

  • HandyLumberjack
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:53

HandyLumberjack

YinYang schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 07:12:
[...]

Als ik op €300-500 besparing/opbrengst per jaar moet rekenen, dan is de investering het voor mij op dit moment nog niet waard. Is je inschatting trouwens voor de huidige situatie en verwacht je dus dat de opbrengst/besparing vanaf 2027 minder is dan die €300-500 per maand?
De besparing zal waarschijnlijk veel dichter bij de €300-500 per JAAR dan de €300-500 per MAAND zitten.

Klimaatkarma letterbingo: PV, EV, WP, LFP, WPB


  • YinYang
  • Registratie: April 2011
  • Laatst online: 01-11 09:52
HandyLumberjack schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 07:37:
[...]


De besparing zal waarschijnlijk veel dichter bij de €300-500 per JAAR dan de €300-500 per MAAND zitten.
Het was nog vroeg, maar dat bedoelde ik dus. Heb het aangepast 8)7

  • Olaf van der Spek
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
Hij heeft 1 paneel?
De opbrengst van 3 zonnige weken extrapoleren naar een heel jaar is nogal onzeker.

  • YinYang
  • Registratie: April 2011
  • Laatst online: 01-11 09:52
Olaf van der Spek schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 08:28:
[...]

Hij heeft 1 paneel?
De opbrengst van 3 zonnige weken extrapoleren naar een heel jaar is nogal onzeker.
Excuus, aangepast! Ik moet niet meer in de vroege ochtend reageren zie ik wel :)


En een paar weken extrapoleren naar een jaar is inderdaad lastig, maar voor een ruwe schatting heb ik dan ook een berekening gedaan in een eerdere post, zie hieronder
YinYang schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:27:
Obv de laatste discussies hier en veel lezen probeer ik voor mezelf een realistische businesscase op te stellen voor een 20 kWh thuisbatterij (Pylontech H3 + Solis S6) en ben benieuwd of mijn aannames redelijk zijn.

Huidige situatie
  • Jaarverbruik: 4.500 kWh
  • Jaarlijkse teruglevering: 2.200 kWh
  • Jaarlijkse opwek: 4.000 kWh
  • Mogelijk binnen enkele jaren een PHEV of EV
Zelfconsumptie

Als ik uitga van:
  • Afnameprijs: €0,30/kWh
  • Terugleververgoeding: €0,07/kWh
  • Dan vertegenwoordigt iedere extra zelf gebruikte kWh een waarde van ongeveer €0,23/kWh
Als een batterij bijvoorbeeld 1.500 kWh per jaar van teruglevering naar eigen verbruik weet te verschuiven, dan kom ik uit op: 1.500 × €0,23 = €345 per jaar


Day-ahead arbitrage

Uit de discussies hier begrijp ik dat vanaf 2027 de benodigde spread groter wordt doordat laden vanaf het net plaatsvindt inclusief energiebelasting, btw, leverancierskosten en batterijverliezen en je daardoor voor pure arbitrage eerder richting 15-20 cent spread moet kijken voordat dit interessant wordt.

ChatGPT (kan niet alle EPEX data ophalen zegt hij, dus weet niet of jullie daar beter zicht op hebben) schat in dat er zo'n 100 dagen per jaar zijn met een spread van meer dan 0,20.

Groffe inschatting zou dan dus zijn 20kWh (capaciteit) x €0,20 = €4,00 per handelsdag x 100 = €400 per jaar.

Ik hou nu dan even de minimale €0,20 aan, maar die kan dus hoger zijn. Maar dat doe ik omdat ik anderzijds ook rekening moet houden met het lagere round-trip rendement, Tibber die wellicht niet op alle 100 dagen mijn batterij zou laden/ontladen en misschien ook niet voor de volledige capaciteit.


Grid Rewards / flexibiliteitsmarkten

Hier vind ik het lastig om goede praktijkdata te vinden.

Wel heb ik een collega met een batterij die circa 12 kWh bruikbare capaciteit heeft. In de eerste 3 weken van september had hij ongeveer €140 besparing/opbrengst, waarvan grofweg de helft uit Grid Rewards kwam.

Dus:
  • €70 Grid Rewards in 3 weken ≈ €100 per maand
  • Als ik conservatief reken met slechts 6 interessante maanden per jaar: 6 × €100 = €600 per jaar
  • Aangezien mijn beoogde batterij circa 20 kWh is i.p.v. 12 kWh bruikbaar, zou je kunnen verwachten dat dit potentieel hoger uitvalt, maar voor nu houd ik voor de berekening dezelfde €600 per jaar aan.
Samenvattend

Kom ik dan ruwweg uit op:
  • Zelfconsumptie: €345 / jaar
  • Day-ahead arbitrage: €400 / jaar
  • Grid Rewards: €600 / jaar
  • Totaal: €1345 per jaar
Zien jullie denkfouten in bovenstaande redenering of aannames die veel te optimistisch/pessimistisch zijn? Zo in eerste instantie voelt het totaalbedrag namelijk veel te optimistisch. Maar met €1000 per jaar zou het m.i ook al heel erg interessant zijn.

En daarnaast: veel berekenen de TVT tot de max cycli is bereikt, maar daarna bespaar/verdien je toch nog steeds tot de batterij ècht niet meer werkt? Dus stel de max cycli is bereikt na 10 jaar, dan kan het zomaar zijn dat de batterij nog een additionele 10 jaar werkt (met beperkte/aflopende capaciteit), waardoor je dus nog 10 extra jaren kunt besparen/verdienen?
.

[ Voor 85% gewijzigd door YinYang op 25-09-2026 08:34 ]


  • Stefannn
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:49

Stefannn

YinYang schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 07:12:
Thnx voor je reactie! Nog wat vragen over jouw situatie:
  • Hoeveel was jouw verbruik/opbrengst/teruglevering ongeveer per jaar voordat je je batterij had?
  • Heb jij je PV allemaal op het zuiden?
  • Heb jij ook een EV en/of warmtepomp?
Ik vraag me af waarom jij maar op €60 per maand uitkomt. Een collega van mij had in de eerste 3 weken van september €140, waarvan ongeveer 50% aan grid rewards (heeft 400Wp PV + EV). Iemand anders die ik sprak heeft ongeveer gedurende de zomer een opbrengst van €300 per maand (wel 20 zonnepanelen (weet niet hoeveel Wp) + EV).

Mijn vermoeden is dus dat jij ook geen EV en warmtepomp hebt en meer in dezelfde situatie zit als ik.

Als ik op €300-500 besparing/opbrengst per jaar moet rekenen, dan is de investering het voor mij op dit moment nog niet waard. Is je inschatting trouwens voor de huidige situatie en verwacht je dus dat de opbrengst/besparing vanaf 2027 minder is dan die €300-500 per jaar?
mbt verbruik/opbrengst: PV opbrengst is 9000kWh "geleverd", er ligt voor 14kW piek op het dak maar mede op ongunstige richtingen dus er komt "slechts" 9000kWh per jaar vanaf (met 57 panelen ligt elk stukje van het dak vol voor maximale opbrengst, zie signature)

Kijk maar in mijn signature: ik heb zeer zeker EV en warmtepomp.

Ik post elke maand een overzicht van de monitoring van "alles" dus niet enkel de batterij. Zie hier voor het laatste rapport. Inclusief vergelijking met vast en voorspelling voor volgend jaar.


"hoe" ik bepaal wat mijn batterij opbrengt:
- ik monitor live wat er in en uit de batterij gaat. Ik vermenigvuldig dat met het actuele netto dynamisch tarief, en bepaal daar het totaal van. Op die manier heb je een heel eerlijke opbrengst inclusief laad/ontlaad verliezen (RTE).

"waarom" ik op rond de 60 euro per maand uitkom:
- ik gebruik de batterij tussen 10% en 100%. Ik laad hem 1x per dag tijdens de goedkoopste periode op en ontlaad hem 1x per dag tijdens de duurste periode.
- Laat je niet verleiden door de "grootste spread op een dag", je kan een batterij niet binnen een kwartier vol of leeg maken. laden/ontladen gaat bij mij in 2.5 uur. Dat komt neer op C=0.35 en dat is een mooie veilige waarde. C=0.5 wordt algemeen gezien als de "maximaal veilige waarde". Dan doe je er dus 2 uur over om batterij vol of leeg te maken.
- de spread over 2 uur laden/ontladen is doorgaans tussen de 0.12 euro en 0.20 euro. Echt maar heel zelden heel veel hoger (je kan zelf op Jeroen.nl historische kwartierprijzen downloaden en zelf bepalen hoeveel de gemiddelde spread de afgelopen jaren was bij 2 uur laden/ontladen)
- tja... dat betekent dat ik per dag 13kWh tegen 0.12 a 0.20 euro per kWh "win", dat is dus 1.65 a 2.6 euro. Dan is het wel logisch dat ik rond de 60 euro per maand uit kom.

Zonne bonus is bij zonneplan 10%, daarmee kom je echt niet op 140 euro.
Next Energie heeft een andere manier van zonnebonus maar dat betaal je dan weer hogere terugleververgoeding, dus dat moet je wel netjes verrekenen.
En daarmee dus naar die collega van jou: "heb je goed bekeken hoe hij dat heeft uitgerekend? heeft hij terugleververgoeding meegenomen? betreft het enkel de batterij winst (zoals mijn 60 euro)? of is het batterij&PV samen?"

Dit jaar is het dus nog simpel. Met salderen gewoon 1x per dag op goedkoopste moment laden en op duurste moment ontladen. Sommetje is dan dus ook simpel (zie boven). "extra handel" zit er dan dus niet in want je kan de batterij als hij eenmaal vol zit niet NOG een keer vol maken voor extra handel.
Volgend jaar wordt het zonder salderen wat ingewikkelder. Zo voor de vuist weg denk ik dat het in de zelfde grootte orde zal zijn. Je levert niet meer tegen top tarief terug maar kan daarentegen wel de hele nacht zonder energie belasting van de batterij leven.

"Van scratch" zelfbouw home-automation, Solaredge 14.4kWh thuisbatterij & 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes, 150L zonneboiler, 2x 3kW Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, Jacuzzi, Sauna, Ioniq5 EV


  • Olaf van der Spek
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
YinYang schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 08:32:
En een paar weken extrapoleren naar een jaar is inderdaad lastig, maar voor een ruwe schatting heb ik dan ook een berekening gedaan in een eerdere post, zie hieronder
Zie Olaf van der Spek in "Thuisaccu: al interessant (voor mij)?"

  • YinYang
  • Registratie: April 2011
  • Laatst online: 01-11 09:52
Stefannn schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 08:36:
[...]

mbt verbruik/opbrengst: PV opbrengst is 9000kWh "geleverd", er ligt voor 14kW piek op het dak maar mede op ongunstige richtingen dus er komt "slechts" 9000kWh per jaar vanaf (met 57 panelen ligt elk stukje van het dak vol voor maximale opbrengst, zie signature)

Kijk maar in mijn signature: ik heb zeer zeker EV en warmtepomp.

Ik post elke maand een overzicht van de monitoring van "alles" dus niet enkel de batterij. Zie hier voor het laatste rapport. Inclusief vergelijking met vast en voorspelling voor volgend jaar.


"hoe" ik bepaal wat mijn batterij opbrengt:
- ik monitor live wat er in en uit de batterij gaat. Ik vermenigvuldig dat met het actuele netto dynamisch tarief, en bepaal daar het totaal van. Op die manier heb je een heel eerlijke opbrengst inclusief laad/ontlaad verliezen (RTE).

"waarom" ik op rond de 60 euro per maand uitkom:
- ik gebruik de batterij tussen 10% en 100%. Ik laad hem 1x per dag tijdens de goedkoopste periode op en ontlaad hem 1x per dag tijdens de duurste periode.
- Laat je niet verleiden door de "grootste spread op een dag", je kan een batterij niet binnen een kwartier vol of leeg maken. laden/ontladen gaat bij mij in 2.5 uur. Dat komt neer op C=0.35 en dat is een mooie veilige waarde. C=0.5 wordt algemeen gezien als de "maximaal veilige waarde". Dan doe je er dus 2 uur over om batterij vol of leeg te maken.
- de spread over 2 uur laden/ontladen is doorgaans tussen de 0.12 euro en 0.20 euro. Echt maar heel zelden heel veel hoger (je kan zelf op Jeroen.nl historische kwartierprijzen downloaden en zelf bepalen hoeveel de gemiddelde spread de afgelopen jaren was bij 2 uur laden/ontladen)
- tja... dat betekent dat ik per dag 13kWh tegen 0.12 a 0.20 euro per kWh "win", dat is dus 1.65 a 2.6 euro. Dan is het wel logisch dat ik rond de 60 euro per maand uit kom.

Zonne bonus is bij zonneplan 10%, daarmee kom je echt niet op 140 euro.
Next Energie heeft een andere manier van zonnebonus maar dat betaal je dan weer hogere terugleververgoeding, dus dat moet je wel netjes verrekenen.
En daarmee dus naar die collega van jou: "heb je goed bekeken hoe hij dat heeft uitgerekend? heeft hij terugleververgoeding meegenomen? betreft het enkel de batterij winst (zoals mijn 60 euro)? of is het batterij&PV samen?"

Dit jaar is het dus nog simpel. Met salderen gewoon 1x per dag op goedkoopste moment laden en op duurste moment ontladen. Sommetje is dan dus ook simpel (zie boven). "extra handel" zit er dan dus niet in want je kan de batterij als hij eenmaal vol zit niet NOG een keer vol maken voor extra handel.
Volgend jaar wordt het zonder salderen wat ingewikkelder. Zo voor de vuist weg denk ik dat het in de zelfde grootte orde zal zijn. Je levert niet meer tegen top tarief terug maar kan daarentegen wel de hele nacht zonder energie belasting van de batterij leven.
Thnx voor de uitgebreide reactie weer _/-\o_ en zie het nu inderdaad in je handtekening staan, was me eerder niet opgevallen! :)

Ik moet toegeven dat hoe meer ik lees en discussies hier volg/heb, hoe minder interessant een thuisbatterij voor mijn situatie begint te klinken:
  • Zelfconsumptie: dit zou de hoofdcategorie moeten zijn voor TVT vanaf 2027, maar onze zelfconsumptie is op dit moment al vrij efficiënt bij ons (ivm thuiswerken), dus hier valt niet super veel te halen qua TVT
  • Arbitrage: dit wordt ook minder gunstig vanaf 2027, omdat je rekening moet houden met DoD, RTE, BTW, EB etc. en als je teruglevert krijg je enkel het kale tarief, waardoor de spread dus groter moet zijn dan nu. Een belangrijk punt waar ik eerder niet over na had gedacht (dus dank voor de feedback allen) is dat die spread ook nog van toepassing moet zijn voor een bepaalde periode, omdat je batterij ook tijd nodig heeft om te laden/ontladen
  • Grid rewards: dit is sowieso al een onzeker component, maar obv van jouw situatie @Stefannn moet ik denk ik niet uitgaan van meer dan €500 per jaar, wat misschien zelfs al te rooskleurig is
Mijn voorlopige/voorzichtige conclusie is dus dat een thuisbatterij op dit moment niet interessant is voor mij, aangezien de TVT op 10+ jaar uitkomt en de hoofdreden voor mij toch het financiële aspect is .

Een 7 jaar TVT zoals bij de zonnepanelen zou ik bijv prima vinden, maar dat lijkt hier dus niet het geval. Het is ook nog maar de vraag wat zo'n batterij na die tijd of max cycli doet...

Wellicht als ik een EV en/of warmptepomp heb dat de businesscase wat interessanter wordt, maar dat zou ik dan tzt opnieuw moeten bekijken.

Eerst denk ik maar even afwachten tot 2027 om de ervaringen hier te lezen na de beëindiging vd salderingsregeling en dan te kijken wat de impact daarvan is op de TVT.
Ik zag het inderdaad en hield daar al een soort van rekening mee, omdat ik naar mijn idee al conservatief was met die 100 dagen per jaar en als uitgangspunt die minimale €0,20 spread, terwijl de spread soms wel hoger is dan dat. Maar misschien was dat uitgangspunt al te rooskleurig...

  • Stefannn
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:49

Stefannn

YinYang schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 09:09:
[...]

Thnx voor de uitgebreide reactie weer _/-\o_ en zie het nu inderdaad in je handtekening staan, was me eerder niet opgevallen! :)

Ik moet toegeven dat hoe meer ik lees en discussies hier volg/heb, hoe minder interessant een thuisbatterij voor mijn situatie begint te klinken:
  • Zelfconsumptie: dit zou de hoofdcategorie moeten zijn voor TVT vanaf 2027, maar onze zelfconsumptie is op dit moment al vrij efficiënt bij ons (ivm thuiswerken), dus hier valt niet super veel te halen qua TVT
  • Arbitrage: dit wordt ook minder gunstig vanaf 2027, omdat je rekening moet houden met DoD, RTE, BTW, EB etc. en als je teruglevert krijg je enkel het kale tarief, waardoor de spread dus groter moet zijn dan nu. Een belangrijk punt waar ik eerder niet over na had gedacht (dus dank voor de feedback allen) is dat die spread ook nog van toepassing moet zijn voor een bepaalde periode, omdat je batterij ook tijd nodig heeft om te laden/ontladen
  • Grid rewards: dit is sowieso al een onzeker component, maar obv van jouw situatie @Stefannn moet ik denk ik niet uitgaan van meer dan €500 per jaar, wat misschien zelfs al te rooskleurig is
Mijn voorlopige/voorzichtige conclusie is dus dat een thuisbatterij op dit moment niet interessant is voor mij, aangezien de TVT op 10+ jaar uitkomt en de hoofdreden voor mij toch het financiële aspect is .

Een 7 jaar TVT zoals bij de zonnepanelen zou ik bijv prima vinden, maar dat lijkt hier dus niet het geval. Het is ook nog maar de vraag wat zo'n batterij na die tijd of max cycli doet...

Wellicht als ik een EV en/of warmptepomp heb dat de businesscase wat interessanter wordt, maar dat zou ik dan tzt opnieuw moeten bekijken.

Eerst denk ik maar even afwachten tot 2027 om de ervaringen hier te lezen na de beëindiging vd salderingsregeling en dan te kijken wat de impact daarvan is op de TVT.


[...]

Ik zag het inderdaad en hield daar al een soort van rekening mee, omdat ik naar mijn idee al conservatief was met die 100 dagen per jaar en als uitgangspunt die minimale €0,20 spread, terwijl de spread soms wel hoger is dan dat. Maar misschien was dat uitgangspunt al te rooskleurig...
Zo negatief is het nu ook weer niet. Je moet alleen niet zo groot gaan. Als het puur financieel is moet je ook niet elke kWh willen opslaan.
Een stekker batterij van 4..8kWh tussen de 1000 en 1500 euro moet je in 7 jaar wel terug kunnen verdienen. Niet op handel, maar puur op "zomer dag opbrengst snachts opmaken"
Persoonlijk zou ik met aanschaf nu tot ongeveer maart wachten. Tot Januari is er nog salderen en tot maart is er vrijwel geen PV opbrengst die verloren kan gaan. Als je dan een maandje op levering moet wachten is er ook geen man overboord.

"Van scratch" zelfbouw home-automation, Solaredge 14.4kWh thuisbatterij & 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes, 150L zonneboiler, 2x 3kW Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, Jacuzzi, Sauna, Ioniq5 EV


  • HandyLumberjack
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:53

HandyLumberjack

Stefannn schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 09:18:
[...]

Zo negatief is het nu ook weer niet. Je moet alleen niet zo groot gaan. Als het puur financieel is moet je ook niet elke kWh willen opslaan.
Een stekker batterij van 4..8kWh tussen de 1000 en 1500 euro moet je in 7 jaar wel terug kunnen verdienen. Niet op handel, maar puur op "zomer dag opbrengst snachts opmaken"
Persoonlijk zou ik met aanschaf nu tot ongeveer maart wachten. Tot Januari is er nog salderen en tot maart is er vrijwel geen PV opbrengst die verloren kan gaan. Als je dan een maandje op levering moet wachten is er ook geen man overboord.
Precies dit, met een kleine stekkerbatterij zou je toch +/- 1000kWh per jaar aan netafname moeten kunnen voorkomen, daarmee zou je rond je 7 jaar TVT moeten kunnen komen.

Klimaatkarma letterbingo: PV, EV, WP, LFP, WPB


  • YinYang
  • Registratie: April 2011
  • Laatst online: 01-11 09:52
Daar hebben jullie gelijk in @Stefannn @HandyLumberjack. Daar moet ik me eerst nog even verder in verdiepen dan, want de offertes/adviezen die ik had gekregen van de "batterij boeren" voordat ik op dit forum de discussies ging volgen (omdat ik al een beetje argwaan had) gingen over 15 of 20kWh batterijen. Heb me dus vooral daarover ingelezen en discussies gevolgd.

Daarvan weet ik nu iig dat ik beter tot in de loop van volgend jaar af kan wachten.

Ga dit weekend dus maar eens onderzoek doen naar het stekkerbatterij alternatief. Heb ik mooi weer wat uit te zoeken dit weekend :P

  • zalkc
  • Registratie: Augustus 2022
  • Laatst online: 02-11 16:18

zalkc

cvz.eu

YinYang schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 09:29:
Daar hebben jullie gelijk in @Stefannn @HandyLumberjack. Daar moet ik me eerst nog even verder in verdiepen dan, want de offertes/adviezen die ik had gekregen van de "batterij boeren" voordat ik op dit forum de discussies ging volgen (omdat ik al een beetje argwaan had) gingen over 15 of 20kWh batterijen. Heb me dus vooral daarover ingelezen en discussies gevolgd.

Daarvan weet ik nu iig dat ik beter tot in de loop van volgend jaar af kan wachten.

Ga dit weekend dus maar eens onderzoek doen naar het stekkerbatterij alternatief. Heb ik mooi weer wat uit te zoeken dit weekend :P
Ook wel begrijpelijk vanuit hun kant, ze maken een offerte voor een overkapping terwijl een partytent ook zou voldoen. En offertes voor partytenten zijn niet echt nodig, net zoals voor Plugin-batterijen.

En iedereen is wel gevoelig om zich een beetje mee te laten slepen, ik heb net gisteren 400 euro stuk geslagen op een camerasysteem, in een opwelling, terwijl er eigenlijk niks in mijn huis ligt wat echt de moeite waard zou zijn. (Wel heel gaaf met home assistant te integreren en allemaal lokaal draaiend, het is gewoon hobby moet ik maar toegeven :+ )

[ Voor 16% gewijzigd door zalkc op 25-09-2026 09:53 ]

7.650Wp ZZW | 1.600Wp O | DEYE SUN12K-SG04LP3-EU | 32.2kWh Accu - 2 x Yixiang v2 + met EVE MB31 | Kona MY2026 64,8kWh


  • _Apache_
  • Registratie: Juni 2007
  • Laatst online: 14:59
YinYang schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 09:29:
Daar hebben jullie gelijk in @Stefannn @HandyLumberjack. Daar moet ik me eerst nog even verder in verdiepen dan, want de offertes/adviezen die ik had gekregen van de "batterij boeren" voordat ik op dit forum de discussies ging volgen (omdat ik al een beetje argwaan had) gingen over 15 of 20kWh batterijen. Heb me dus vooral daarover ingelezen en discussies gevolgd.

Daarvan weet ik nu iig dat ik beter tot in de loop van volgend jaar af kan wachten.

Ga dit weekend dus maar eens onderzoek doen naar het stekkerbatterij alternatief. Heb ik mooi weer wat uit te zoeken dit weekend :P
Een grote accu (>10kWh) word pas interessant met of heeeel veel opwek, of een (of meerdere ev's). Zoals hierboven ook aangeven, de grootste slag maak je met de eerste 5kWh.

Gister bijv, hier thuis.
  • Opwek van panelen. 2700Wp -> +9kWh
  • Motor opgeladen (e-motor), -> -4kWh
  • Oven voor een uur aan -> -1.7kWh
  • Rest van het huis
  • Accu's (2 homewizard PiB's), van helemaal leeg, naar vol en weer leeg
  • Netto geïmporteerd.. 3,2kWh, export <1kWh.

  • GekkeRipper
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 11:39
Wat is nu eigenlijk het veilige maximum Watt/Ampère om urenlang hoog vermogen door een normaal stopcontact te trekken? Urenlang in de zin van een lege plug in thuisbatterij opladen of ontladen. Dus, zo'n 6 uur aan een stuk bijvoorbeeld.

Het gaat me niet om eigen groep wel/niet. Maar wat (brand)veilig is. Ik vind geen sluitend antwoord maar AI komt met 2300W/10A. Met als reden dat de aansluitingen in het stopcontact anders te heet worden.

Wat bevelen jullie aan?

  • Olaf van der Spek
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
@GekkeRipper 6 * 2,3 is al bijna 14 kWh.. is je stekkerbatterij zo groot?
10A moet te doen zijn, werkt met een EV granny charger ook. Twijfel je of 10A veilig is of zou je meer willen?

Een lege batterij ontladen duurt trouwens geen zes uur. :+

[ Voor 23% gewijzigd door Olaf van der Spek op 25-09-2026 10:09 ]


  • _Apache_
  • Registratie: Juni 2007
  • Laatst online: 14:59
GekkeRipper schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:04:
Wat is nu eigenlijk het veilige maximum Watt/Ampère om urenlang hoog vermogen door een normaal stopcontact te trekken? Urenlang in de zin van een lege plug in thuisbatterij opladen of ontladen. Dus, zo'n 6 uur aan een stuk bijvoorbeeld.

Het gaat me niet om eigen groep wel/niet. Maar wat (brand)veilig is. Ik vind geen sluitend antwoord maar AI komt met 2300W/10A. Met als reden dat de aansluitingen in het stopcontact anders te heet worden.

Wat bevelen jullie aan?
10A voor een regulier type F stopcontact lijkt me verstandig. Wel europese kwaliteit aub. Heb je meer nodig, ga je richting CEE stekkers.

  • agraaff
  • Registratie: Juni 2006
  • Laatst online: 03-11 16:11
Jan-tweak schreef op donderdag 24 september 2026 @ 09:44:
[...]

De hamvraag is wat je met 10 kW moet? , op zich lijkt het leuk, tot dat je werkelijk kijkt wat jouw gemiddelde vermogensverbruik werkelijk is, en bij veel huishoudens ligt deze tussen circa 1.500 en 3000 W, de pieken daar boven ( zeker wat je met een batterij zou willen afvangen ) zijn dermate klein en vooral kort dat het veelal veel verstandiger is om die dan via het net te laten lopen.
1000W in 10 minuten kost je bij 20 ct de kWh dus ( 10/60=0,167*1*0,2=0,0334 euro) dat is dus 3,4 ct voor die 10 minuten.
Dan wordt een 10 kW thuisbatterij wel erg duur, omdat je die meer capaciteit qua vermogen mogelijk op een dag slechts in 5% van de tijd gaat gebruiken, je kunt je geld dus veel beter in batterij capaciteit ( kWh ) stoppen dan in (kW) vermogen, zeker als je ook nog kijkt naar de toch redelijk beperkte beschikbare zonnestroom van gemiddeld iets meer als 12,5 kWh aan berekende batterij capaciteit. Dus ook hier is je speelruimte beperkt (8+7=15 kWh geeft eigenlijk al een duidelijk je maximale capaciteit aan, meer is pure onzin ( mijn mening) , ik zou eerst eens starten bv met 8 kWh, daarmee kun je al heel veel mee afvangen.
Ik zit tussen de 6 en 10Kw per dag, met heet weer in de zomer soms naar 12Kw.
in dat geval is met omvorm verliezen meegerekend een 16KWh accu niet zo raar. zeker als je een keer een bewolkte dag hebt waarbij de accu net niet vol rakt en de volgende dag weer zonnig.
Daarbij is een 16Kw vaak niet veel duurder dan de 10kw transport, bms, buizing etc zijn vaak identiek. en als je eenmaal airco en/of warmtepop verwarming en/of koeling hebt is het helemaal de moeite om wat meer te hebben

  • Olaf van der Spek
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
agraaff schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:10:
Ik zit tussen de 6 en 10Kw per dag, met heet weer in de zomer soms naar 12Kw.
Ken je het verschil tussen kW en kWh?

  • zalkc
  • Registratie: Augustus 2022
  • Laatst online: 02-11 16:18

zalkc

cvz.eu

GekkeRipper schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:04:
Wat is nu eigenlijk het veilige maximum Watt/Ampère om urenlang hoog vermogen door een normaal stopcontact te trekken? Urenlang in de zin van een lege plug in thuisbatterij opladen of ontladen. Dus, zo'n 6 uur aan een stuk bijvoorbeeld.

Het gaat me niet om eigen groep wel/niet. Maar wat (brand)veilig is. Ik vind geen sluitend antwoord maar AI komt met 2300W/10A. Met als reden dat de aansluitingen in het stopcontact anders te heet worden.

Wat bevelen jullie aan?
Ik heb altijd geleerd om uit te gaan van maximaal 80% bij langdurige belasting, gebaseerd op het zwakste component (zekering-kabel-aansluiting).

7.650Wp ZZW | 1.600Wp O | DEYE SUN12K-SG04LP3-EU | 32.2kWh Accu - 2 x Yixiang v2 + met EVE MB31 | Kona MY2026 64,8kWh


  • Homer-Simpson
  • Registratie: Juni 2019
  • Laatst online: 14:13
zalkc schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:13:
[...]

Ik heb altijd geleerd om uit te gaan van maximaal 80% bij langdurige belasting, gebaseerd op het zwakste component (zekering-kabel-aansluiting).
En welk concreet getal komt daar dan uit? Dat is nu toch de vraag voor het belasten van de WCD?

  • Qosmic
  • Registratie: April 2002
  • Nu online
Homer-Simpson schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:16:
[...]

En welk concreet getal komt daar dan uit? Dat is nu toch de vraag voor het belasten van de WCD?
Ja die 80% regel ken ik ook. En dan zou je bij een stekker batterij op een eigen groep dus 12.8A = ~2950W kunnen aanhouden.

Stop chasing the dream, you're already living it


  • GekkeRipper
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 11:39
Olaf van der Spek schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:07:
@GekkeRipper 6 * 2,3 is al bijna 14 kWh.. is je stekkerbatterij zo groot?
10A moet te doen zijn, werkt met een EV granny charger ook. Twijfel je of 10A veilig is of zou je meer willen?

Een lege batterij ontladen duurt trouwens geen zes uur. :+
Ik heb nog geen batterij. Maar er zijn er nu ook te koop die 3500W kunnen laden en ontladen via het stopcontact. De theoretische discussie over hoeveel capaciteit en hoeveel uur je dan de boel belast vind ik even niet zo relevant. Stel de situatie is dat je elke dag urenlang aan het opladen of ontladen bent met die 3500W. En dan ook weer urenlang rustig, dus de boel kan wel afkoelen tussendoor. Er zit een normale stekker aan dat apparaat. Gaat dat wel goed? 10 jaar achter elkaar. Ook in een nieuwbouwhuis?

Mijn EV granny charger doet 13A geloof ik. Maar dat is voor incidenteel gebruik bedoelt. Een thuisbatterij hangt non stop in het stopcontact.

  • zalkc
  • Registratie: Augustus 2022
  • Laatst online: 02-11 16:18

zalkc

cvz.eu

Homer-Simpson schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:16:
[...]

En welk concreet getal komt daar dan uit? Dat is nu toch de vraag voor het belasten van de WCD?
Ik weet toch niet welke wcd hij heeft hangen?

De veiligste keus is om uit gaan van 10A (tot 2400W), omdat een wcd oud kan zijn en de klemmetjes wat losser zijn gaan zitten in de jaren. Als het spul nieuw is kun je ook tot 13A continu en zit je rond de 3000W

Aangenomen dat de kabels nog in orde zijn en er de juiste zekering achter hangt.

-edit-
Als je hier een wcd hebt voor een eigen groep voor een PiB is het ook het overwegen waard om hem vast aan te sluiten en de wcd ertussen uit te halen, zo komt ook niemand op het briljante idee om er ooit een stekkerblok tussen te hangen ;)

[ Voor 18% gewijzigd door zalkc op 25-09-2026 10:26 ]

7.650Wp ZZW | 1.600Wp O | DEYE SUN12K-SG04LP3-EU | 32.2kWh Accu - 2 x Yixiang v2 + met EVE MB31 | Kona MY2026 64,8kWh


  • GekkeRipper
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 11:39
_Apache_ schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:07:
[...]

10A voor een regulier type F stopcontact lijkt me verstandig. Wel europese kwaliteit aub. Heb je meer nodig, ga je richting CEE stekkers.
Kan een regulier stopcontact in place vervangen worden door zo'n CEE stekker stopcontact?

En voor de thuisbatterij kan dan een kan en klaar aansluitsnoer met CEE stekker aangeschaft worden?

En, je zegt lijkt me verstandig. Daar ga ik in mee. Maar zijn er ook harde normen voor?

  • GekkeRipper
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 11:39
zalkc schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:24:
[...]

Ik weet toch niet welke wcd hij heeft hangen?

De veiligste keus is om uit gaan van 10A (tot 2400W), omdat een wcd oud kan zijn en de klemmetjes wat losser zijn gaan zitten in de jaren. Als het spul nieuw is kun je ook tot 13A continu en zit je rond de 3000W

Aangenomen dat de kabels nog in orde zijn en er de juiste zekering achter hangt.
Busch Jaeger WCD, eigen 16A groep, huis 5 jaar oud, locatie zolder dus maximaal 20 meter draad zou ik denken.

  • Olaf van der Spek
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
GekkeRipper schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:25:
En voor de thuisbatterij kan dan een kan en klaar aansluitsnoer met CEE stekker aangeschaft worden?
Als je er aan denkt de WCD te vervangen, kun je hem dan niet gewoon vast aansluiten?

  • zalkc
  • Registratie: Augustus 2022
  • Laatst online: 02-11 16:18

zalkc

cvz.eu

GekkeRipper schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:26:
[...]

Busch Jaeger WCD, eigen 16A groep, huis 5 jaar oud, locatie zolder dus maximaal 20 meter draad zou ik denken.
Zou goed moeten gaan, toch is het wel het overwegen waard om voor een CEE te gaan, hiermee hou je de groep exclusief voor de PiB

7.650Wp ZZW | 1.600Wp O | DEYE SUN12K-SG04LP3-EU | 32.2kWh Accu - 2 x Yixiang v2 + met EVE MB31 | Kona MY2026 64,8kWh


  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

agraaff schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:10:
[...]

Ik zit tussen de 6 en 10Kw per dag, met heet weer in de zomer soms naar 12Kw.
over wat hebben we het hier? Vermogen van je huisverbruik ? in kW, wat ik een beetje vreemd vind is namelijk (en ja, dat is mijn eigen ervaring ) dat juist in de zomer, met lange dagen, korte nachten, het koken valt veelal gewoon binnen de PV opwek ( dus geen netverbruik) dat dus al met al mijn zomer verbruik duidelijk lager is dan tijdens het voor en najaar.
in dat geval is met omvorm verliezen meegerekend een 16KWh accu niet zo raar. zeker als je een keer een bewolkte dag hebt waarbij de accu net niet vol rakt en de volgende dag weer zonnig.
als ik mijn battterijcapaciteit op basis van mijn gemiddeld verbruik in het voor cq najaar bepaal plus een klein beetje reserve, kom ik tijdens de zomer nog niet eens aan 1/3 van de capaciteit qua verbruik, dus zelfs met één dag ene zelfs meerdere dagen, gaat het nog lukken, m.n. omdat tijdens de zomer zelfs bij wat mindere dagen je nog altijd wel wat opwek gaat hebben.
Daarbij is een 16Kw vaak niet veel duurder dan de 10kw transport, bms, buizing etc zijn vaak identiek. en als je eenmaal airco en/of warmtepop verwarming en/of koeling hebt is het helemaal de moeite om wat meer te hebben
ik ben je bij "transport, bms, buizing"even kwijt, want laten we eerlijk zijn, kosten van een batterij-unit is toch wel de bepaalde kostenfactor.
Ik laat hier DIY even weg, want dat is voor de tweaker die voldoende technisch onderlegd en kundig is nog wel te doen, maar voor de gemiddelde consument is dat echt een 10 tal bruggen te ver.

  • _Apache_
  • Registratie: Juni 2007
  • Laatst online: 14:59
GekkeRipper schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:25:
[...]

Kan een regulier stopcontact in place vervangen worden door zo'n CEE stekker stopcontact?

En voor de thuisbatterij kan dan een kan en klaar aansluitsnoer met CEE stekker aangeschaft worden?

En, je zegt lijkt me verstandig. Daar ga ik in mee. Maar zijn er ook harde normen voor?
U wilde normen,

NEN1010 -> Houdt max 80% aan bij een groep voor dat stopcontact, dus 13A. Bij gedeelde groepen zakt het advies naar 10-12A

NPR 2041 -> Houdt max 10-12A aan voor een 'continue belasting'

IEC 61851-1 / NEN-EN-IEC 61851-1 hebben het vervolgens bij laden van het voertuig voor 'niet industriele toepassingen (aka, jouw thuis stopcontact) adviseert een max van 10A'

IEC 60884-1 / DIN 49440 -> standaardisatie van een schuko stopcontact, heef thet over max 16A piek, 12A bij >1u continu gebruik.

Als je dus structureel over de 12A wil gaan, zou ik naar CEE varianten gaan, of een vaste verbinding (laadpaal met type 2 stekker). Alles is dan een stuk steviger en robuuster.

[ Voor 9% gewijzigd door _Apache_ op 25-09-2026 10:39 ]


  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

GekkeRipper schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:26:
[...]

Busch Jaeger WCD, eigen 16A groep, huis 5 jaar oud, locatie zolder dus maximaal 20 meter draad zou ik denken.
Wat @zalkc ook al aangeeft, waarom ga je niet voor een CEE 230V 16A H6, deze verbindingen zijn even veilig dan een vaste aansluiting en de kopsten daarvoor zijn echt heel redelijk. Bedenk dat deze zonder meer meerdere dagen op vollast kunnen draaien, bij een standaard WCD is deze dan ondertussen wel met stekker versmolten. Een standaard WCD is ook helemaal niet uitgelegd qua specs voor continu vollast van 16A, veelal is de maximale continue stroom hier op 10A begrenst. hogere stromen kunnen, maar zeker niet over enkele uren.

  • Stefannn
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:49

Stefannn

GekkeRipper schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:25:
[...]

Kan een regulier stopcontact in place vervangen worden door zo'n CEE stekker stopcontact?

En voor de thuisbatterij kan dan een kan en klaar aansluitsnoer met CEE stekker aangeschaft worden?

En, je zegt lijkt me verstandig. Daar ga ik in mee. Maar zijn er ook harde normen voor?
Voor langdurig gebruik zou ik inderdaad onder de 10A blijven
16A moet "mogen" zie bijvoorbeeld dit praxis stopcontact. Bij de specificaties staat 16A.
Punt is:
- in de meterkast zit een 16A automaat dus de bedrading tot het stopcontact kan gewoon 16A hebben.
- stopcontact wordt wellicht veel gebruikt of is oud dus kan versleten zijn. Daarom een goed advies om op 10A te blijven.
- als je het stopcontact weg haalt en er een electriciteits doos op zet kan je een volledig correcte vaste aansluiting maken. Dan kan je de batterij niet enkel met 3600W voeden maar kan je er ook (legaal) 3600W uit trekken.

verder heeft @_Apache_ het zeer zeker beter en in meer detail beschreven

[ Voor 3% gewijzigd door Stefannn op 25-09-2026 10:39 ]

"Van scratch" zelfbouw home-automation, Solaredge 14.4kWh thuisbatterij & 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes, 150L zonneboiler, 2x 3kW Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, Jacuzzi, Sauna, Ioniq5 EV


  • DropjesLover
  • Registratie: November 2004
  • Nu online

DropjesLover

Dit dus ->

Jan-tweak schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:28:
[...]

ik ben je bij "transport, bms, buizing"even kwijt, want laten we eerlijk zijn, kosten van een batterij-unit is toch wel de bepaalde kostenfactor.
Ik laat hier DIY even weg, want dat is voor de tweaker die voldoende technisch onderlegd en kundig is nog wel te doen, maar voor de gemiddelde consument is dat echt een 10 tal bruggen te ver.
Net niet.
Je kan de installatie en de batterij los van elkaar zien.
Dan zie je ook dat het totale terugleverend vermogen van de installatie net relatief weinig verschilt met elkaar, omdat het nagenoeg dezelfde componenten zijn (voor transport (kabels / bus), BMS, inverter, etc). Of je nu 10kW of 16kW kan leveren, het maakt weinig verschil.
Zelfs het verschil tussen 1 of 3 fasen is relatief klein merkte ik laatst op, ja 2 extra inverters, maar verder niks.
Eigenlijk is de enige echte variabele de grootte van de batterij zelf.


Ik zit eigenlijk ook te denken aan een thuisaccu, maar hik tegen de kosten van een totaalpakket + installatie aan (€8k+). Zelfbouw met Victron kan, maar ook het risico en gedoe...
In de herfst/winter/lente wekken we 0,5 - 8kWh op per dag, en in de zomer verbruiken we 3 tot 8kWh. Dat is dagelijks. Een veel grotere accu dan 10kWh heeft domweg weinig zin. Misschien 12 a 16 om degradatie niet te merken en de PHEV meer onafhankelijk van de zon te kunnen laden, maar verder...

BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,


  • reneeke1970
  • Registratie: April 2015
  • Laatst online: 19:25
GekkeRipper schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:21:
[...]

Ik heb nog geen batterij. Maar er zijn er nu ook te koop die 3500W kunnen laden en ontladen via het stopcontact. De theoretische discussie over hoeveel capaciteit en hoeveel uur je dan de boel belast vind ik even niet zo relevant. Stel de situatie is dat je elke dag urenlang aan het opladen of ontladen bent met die 3500W. En dan ook weer urenlang rustig, dus de boel kan wel afkoelen tussendoor. Er zit een normale stekker aan dat apparaat. Gaat dat wel goed? 10 jaar achter elkaar. Ook in een nieuwbouwhuis?

Mijn EV granny charger doet 13A geloof ik. Maar dat is voor incidenteel gebruik bedoelt. Een thuisbatterij hangt non stop in het stopcontact.
In Duitsland heeft iedere slaapkamer een 3kw elektrische kachel staan dus.....

1 PVoutput . Dongen NB


  • GekkeRipper
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 11:39
zalkc schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:24:
[...]

Ik weet toch niet welke wcd hij heeft hangen?

De veiligste keus is om uit gaan van 10A (tot 2400W), omdat een wcd oud kan zijn en de klemmetjes wat losser zijn gaan zitten in de jaren. Als het spul nieuw is kun je ook tot 13A continu en zit je rond de 3000W

Aangenomen dat de kabels nog in orde zijn en er de juiste zekering achter hangt.

-edit-
Als je hier een wcd hebt voor een eigen groep voor een PiB is het ook het overwegen waard om hem vast aan te sluiten en de wcd ertussen uit te halen, zo komt ook niemand op het briljante idee om er ooit een stekkerblok tussen te hangen ;)
Dank voor de tip. Ben oriënterend. Een vaste batterij is een stuk duurder dan plug in en heb toevallig al een wcd met eigen groep. Alle opties nog open.

  • GekkeRipper
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 11:39
Olaf van der Spek schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:27:
[...]

Als je er aan denkt de WCD te vervangen, kun je hem dan niet gewoon vast aansluiten?
Ja dat zou zeker kunnen, ben er nog niet zo in thuis.

  • Olaf van der Spek
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
GekkeRipper schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:21:
[...]

Ik heb nog geen batterij. Maar er zijn er nu ook te koop die 3500W kunnen laden en ontladen via het stopcontact.
Welke modellen zijn dat? Volgens mij doen ze geen 3500W via een normale stekker.

  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

DropjesLover schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:40:
[...]

Net niet.
Je kan de installatie en de batterij los van elkaar zien.
Dan zie je ook dat het totale terugleverend vermogen van de installatie net relatief weinig verschilt met elkaar, omdat het nagenoeg dezelfde componenten zijn (voor transport (kabels / bus), BMS, inverter, etc). Of je nu 10kW of 16kW kan leveren, het maakt weinig verschil.
Zelfs het verschil tussen 1 of 3 fasen is relatief klein merkte ik laatst op, ja 2 extra inverters, maar verder niks.
Eigenlijk is de enige echte variabele de grootte van de batterij zelf.
ik vrees dat we langs elkaar heen communiceren, ik had het over de kosten, en dan is 6 of 8 kWh toch best een verschil.
en ik had het dus niet over losse cellen waar je zelf een batterij pack van maakt, want dat lijkt me prima voor de hobbyiest, maar voor de meeste consumenten lijkt me dat geen slim idee.
die koopt dius een kant en klaar batterij unit wat hij aan zijn bestaande set kan koppelen ( stappelen, met een kabel verbinden )
Ik zit eigenlijk ook te denken aan een thuisaccu, maar hik tegen de kosten van een totaalpakket + installatie aan (€8k+). Zelfbouw met Victron kan, maar ook het risico en gedoe...
als hobby prima en leuk systeem, maar dan heb je wel voldoende kennis en kunde nodig, even los van de ruimte.

heb je dat niet dan is een stekkerbatterij (als deze niet te groot hoeft te zijn) of een vaste thuis-batterij die kant en klaar voor je igeinstalleerd word denk ik een beter idee, dat laatste kost natuurlijk een stuk meer.
In de herfst/winter/lente wekken we 0,5 - 8kWh op per dag, en in de zomer verbruiken we 3 tot 8kWh. Dat is dagelijks. Een veel grotere accu dan 10kWh heeft domweg weinig zin. Misschien 12 a 16 om degradatie niet te merken en de PHEV meer onafhankelijk van de zon te kunnen laden, maar verder...
maak even (liefst per dag) even een tabel van je teruglevering ( niet je opwek, want een deel daarvan wordt direct door je huis al verbruikt) en je verbruik in een tabel. en m.n. de maanden maart-april en augustus-spetember en oktober zijn daarvoor de meest ideale maanden om je op te focussen. ( tenminste als je m.n. NOM wilt gaan draaien).
dan krijg je een soortgelijke grafiek (deze is per maans gemiddeld)
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/2f9efecFs7oaiNoCdLAw-GfQcH0=/800x/filters:strip_exif()/f/image/HSuhSCLokMdvP3UxuVTicDGM.png?f=fotoalbum_large

hier zie je dat omslagpunt in maart ligt. de stippellijn geeft dan je batterij-grote weer op basis van de beschikbare teruglevering incl. RTE verleizen en 10% rest capaciteit wat je niet kunt gebruiken.

  • GekkeRipper
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 11:39
_Apache_ schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:35:
[...]

U wilde normen,

NEN1010 -> Houdt max 80% aan bij een groep voor dat stopcontact, dus 13A. Bij gedeelde groepen zakt het advies naar 10-12A

NPR 2041 -> Houdt max 10-12A aan voor een 'continue belasting'

IEC 61851-1 / NEN-EN-IEC 61851-1 hebben het vervolgens bij laden van het voertuig voor 'niet industriele toepassingen (aka, jouw thuis stopcontact) adviseert een max van 10A'

IEC 60884-1 / DIN 49440 -> standaardisatie van een schuko stopcontact, heef thet over max 16A piek, 12A bij >1u continu gebruik.

Als je dus structureel over de 12A wil gaan, zou ik naar CEE varianten gaan, of een vaste verbinding (laadpaal met type 2 stekker). Alles is dan een stuk steviger en robuuster.
Dank u! Jij bent beter dan AI :+

Ik vind het bijzonder dat Anker het op deze manier aan de man brengt. Een tekst met tegenstrijdigheden. "Nee het kan geen kwaad." Gevolgd door "Maar let op dit, zus en zo"; waar ze eigenlijk weerspreken dat het geen kwaad kan.
ds.pdf

2026-05-22

Solarbank Max AC – IEC 62619-certificaat (TÜV SÜD).pdf

2026-05-22

Wat u nog meer wilt weten

Voor wie is de Anker SOLIX Solarbank Max AC geschikt?

1. Gebruikers met een bestaand zonnepanelensysteem van een andere fabrikant

- Hebben thuis al een zonnepanelensysteem of een systeem met micro-omvormers geïnstalleerd.

- Willen extra opslagcapaciteit toevoegen, het eigen verbruik van zonne-energie verhogen en hun financiële opbrengst aanzienlijk verhogen.

- Willen minder overtollige zonne-energie terugleveren aan het net door deze overdag op te slaan en ’s avonds of ’s nachts te gebruiken.

2. Gebruikers die willen profiteren van tijdsafhankelijke energietarieven

- Wonen in gebieden waar tijdsafhankelijke energietarieven gelden, met duidelijke prijsverschillen tussen piek- en daluren, of dynamische energietarieven.

- Willen de batterij opladen tijdens daluren (lage tarieven) en de opgeslagen energie gebruiken tijdens piekuren (hoge tarieven).

- Willen hun energiekosten verlagen door energie op te slaan wanneer de tarieven laag zijn en deze te gebruiken wanneer de tarieven hoog zijn.

Welke slimme meters zijn compatibel met de Solarbank Max AC?

Met welke Anker-apparaten is de Anker SOLIX Solarbank Max AC compatibel?

Hoeveel uitbreidingsbatterijen ondersteunt de Anker SOLIX Solarbank Max AC? Wat is de totale capaciteit?

Welke installatiemethoden ondersteunt de Anker SOLIX Solarbank Max AC?

Kan ik de Solarbank Max AC gebruiken tijdens een stroomuitval? Hoe werkt het?

Kan de Anker SOLIX Solarbank Max AC worden gebruikt met een fotovoltaïsch systeem van een derde partij?

Is het legaal om de Anker SOLIX Solarbank Max AC in Nederland te gebruiken? Welke certificeringen zijn vereist?

Ja, Anker SOLIX Solarbank Max AC mag legaal in Nederland worden gebruikt. Voor particuliere gebruikers zijn geen aanvullende installatiecertificeringen of vergunningen vereist.

Na installatie hoef je het systeem alleen nog te registreren via de Nederlandse energieregistratiewebsite: https://www.energieleveren.nl.

Mag de Anker SOLIX Solarbank Max AC in België worden gebruikt? Welke certificeringen of keuringen zijn vereist?

Hoe kan de Anker SOLIX Solarbank Max AC een uitgangsvermogen van meer dan 800W leveren?

Het uitgangsvermogen van de Anker SOLIX Solarbank Max AC is standaard ingesteld op 800W. Controleer eerst of het systeem op een aparte groep is aangesloten en of de installatie aan de geldende lokale voorschriften voldoet.

Daarna kun je:

1. het uitgangsvermogen via de Anker-app ontgrendelen en verhogen tot maximaal 3500W;

2. in combinatie met de Anker SOLIX Backup Auto-Switch een uitgangsvermogen van maximaal 5000W bereiken.

Wat is de AIEMS-functie van de Anker SOLIX Solarbank Max AC?

Welke accessoires zijn nodig voor de drie elektrische aansluitmethoden van de Solarbank Max AC?

Kan continu laden of ontladen op 3500W het stopcontact oververhitten of beschadigen?

Nee. De Solarbank Max AC is ontworpen voor veilig gebruik op een aparte groep en beschikt over de volgende veiligheidsvoorzieningen:

- 3500W is het maximale nominale vermogen van het apparaat en niet het standaard ingestelde vermogen. Het standaard laadvermogen bedraagt af fabriek 3000W en het standaard ontlaadvermogen 800W. Het apparaat werkt dus niet standaard op het maximale vermogen. Het volledige vermogensbereik van 0-3500W kan alleen handmatig worden ingesteld in de Anker-app nadat je hebt bevestigd dat het systeem is aangesloten op een aparte groep.

- Laden op het nominale maximumvermogen van 3500W vindt doorgaans slechts 1 tot 2 uur rond het middaguur plaats. Langdurig ontladen op maximaal vermogen komt onder normale gebruiksomstandigheden zelden voor.

- Het apparaat is TÜV-gecertificeerd. Daarnaast bevestigt het Plugin Power 2.0-whitepaper dat deze oplossing veilig is en voldoet aan de geldende normen.

- Gedetailleerde instructies voor het controleren van het stopcontact zijn beschikbaar in de online handleiding en de instructievideo. Als het stopcontact tekenen van veroudering, verkleuring of vervorming vertoont, moet het vóór gebruik worden vervangen.

  • DropjesLover
  • Registratie: November 2004
  • Nu online

DropjesLover

Dit dus ->

Jan-tweak schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:58:
[...]
ik vrees dat we langs elkaar heen communiceren, ik had het over de kosten, en dan is 6 of 8 kWh toch best een verschil.
en ik had het dus niet over losse cellen waar je zelf een batterij pack van maakt, want dat lijkt me prima voor de hobbyiest, maar voor de meeste consumenten lijkt me dat geen slim idee.
die koopt dius een kant en klaar batterij unit wat hij aan zijn bestaande set kan koppelen ( stappelen, met een kabel verbinden )
6 of 8 kWh is een redelijk verschil.
Je had het over 10 of 16kW (zonder h).

Eenheden doen er toe in topics als deze O-)

BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,


  • _Apache_
  • Registratie: Juni 2007
  • Laatst online: 14:59
Let wel, 12A kan dus al de 3000W aantikken (max 253V enzo)

  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

Olaf van der Spek schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:55:
[...]

Welke modellen zijn dat? Volgens mij doen ze geen 3500W via een normale stekker.
@GekkeRipper nee, 3500W kun je niet meer veilig door een type F stekker laten lopen, de limiet ligt voor een type F stekker bij maximaal 2500W output, tussen 10-11A max dus
Bedenk dat je voornamelijk bij het laden op vollast gaat draaien, ontladen gaat veelal met duidelijk minder (Laden van EV uitgesloten).
Boven deze waarden (>2500W) zul je of voor een vaste aansluiting moeten kiezen of je kiest voor een CEE 230V stekker, bedenk echter dat bij voor een Zendure SF 4000AC+ die dus 4000W ( >17A) aan kan, dat zelfs hier de CEE 230V 16A H6 al weer te weinig is, dan zul je dus voor de volgende stap de 32A versie moeten gaan.

  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

DropjesLover schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 11:05:
[...]

6 of 8 kWh is een redelijk verschil.
Je had het over 10 of 16kW (zonder h).

Eenheden doen er toe in topics als deze O-)
mee eens, ik had het ook over capaciteit ( dus kWh) terwijl jij het blijkbaar over vermogen had, 10 kW en dan speelt ook nog een rol of je het hier over 1-fase of een 3-fase systeem hebt, want 10 kW op 1-fase is ruim 43A, beetje veel voor een huis-installatie, 16 kW is voor 1-fase al bijna 70A, en bij 3-fase nog steeds ruim 23A.

  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

_Apache_ schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 11:05:
Let wel, 12A kan dus al de 3000W aantikken (max 253V enzo)
berekening van stroomsterkte doe je normaal gezien met de nominaal spanning, dus 230V.
dus 3000W wordt dan 3000/230=13,04A, afgerond dus 13A, en dat is voor een continubelasting van meerdere uren gewoon voor een type F stekker al te veel.

  • GekkeRipper
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 11:39
Olaf van der Spek schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 10:55:
[...]

Welke modellen zijn dat? Volgens mij doen ze geen 3500W via een normale stekker.
In ieder geval deze: Anker solix solarbank max ac

[ Voor 24% gewijzigd door GekkeRipper op 25-09-2026 11:34 ]


  • DropjesLover
  • Registratie: November 2004
  • Nu online

DropjesLover

Dit dus ->

Jan-tweak schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 11:10:
[...]

mee eens, ik had het ook over capaciteit ( dus kWh) terwijl jij het blijkbaar over vermogen had, 10 kW en dan speelt ook nog een rol of je het hier over 1-fase of een 3-fase systeem hebt, want 10 kW op 1-fase is ruim 43A, beetje veel voor een huis-installatie, 16 kW is voor 1-fase al bijna 70A, en bij 3-fase nog steeds ruim 23A.
Je reageerde op de quote
Daarbij is een 16Kw vaak niet veel duurder dan de 10kw transport, bms, buizing etc zijn vaak identiek. en als je eenmaal airco en/of warmtepop verwarming en/of koeling hebt is het helemaal de moeite om wat meer te hebben
Dat gaat over 10 - 16kW

Je reageerde:
ik ben je bij "transport, bms, buizing"even kwijt, want laten we eerlijk zijn, kosten van een batterij-unit is toch wel de bepaalde kostenfactor.
Ik laat hier DIY even weg, want dat is voor de tweaker die voldoende technisch onderlegd en kundig is nog wel te doen, maar voor de gemiddelde consument is dat echt een 10 tal bruggen te ver.
Ik reageerde weer
Net niet.
Je kan de installatie en de batterij los van elkaar zien.
Dan zie je ook dat het totale terugleverend vermogen van de installatie net relatief weinig verschilt met elkaar, omdat het nagenoeg dezelfde componenten zijn (voor transport (kabels / bus), BMS, inverter, etc). Of je nu 10kW of 16kW kan leveren, het maakt weinig verschil.
Zelfs het verschil tussen 1 of 3 fasen is relatief klein merkte ik laatst op, ja 2 extra inverters, maar verder niks.
Eigenlijk is de enige echte variabele de grootte van de batterij zelf.
En dat een 10 of 16kW systeem beide per definitie een 3-fase systeem is moge duidelijk zijn in dit topic.
Mijn punt is alleen bij lagere vermogens waar je dat omslagpunt (op 3kW) kan hebben tussen 1 of 3 fase, dat je dan wel een significant verschil ziet in de kosten van de installatie exclusief batterij.

BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,


  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

DropjesLover schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 11:36:
[...]

Je reageerde op de quote

[...]

Dat gaat over 10 - 16kW

Je reageerde:

[...]

Ik reageerde weer

[...]

En dat een 10 of 16kW systeem beide per definitie een 3-fase systeem is moge duidelijk zijn in dit topic.
Mijn punt is alleen bij lagere vermogens waar je dat omslagpunt (op 3kW) kan hebben tussen 1 of 3 fase, dat je dan wel een significant verschil ziet in de kosten van de installatie exclusief batterij.
oke, mis communicatie dus.

  • Ethirty
  • Registratie: September 2007
  • Laatst online: 17:42

Ethirty

Who...me?

Hmm, 3x zo’n Ecoflow 5000 gaat het toch wel weer kriebelen. Geen directe aansluiting op mijn PV, maar daardoor heb ik ook geen vaste installatie nodig die 2-3x zo duur uitvalt en hoef ik mijn huidige omvormer niet vroegtijdig af te schrijven. Die efficiency verliezen zijn de meerprijs ook niet waard

Zou ik alleen 3 dedicated stopcontacten moeten aanleggen over de 3 fasen, maar dat kan ik zelf ook nog wel. En het liefst zou ik nog wat praktijk ervaringen van anderen lezen ipv al die gesponsorde content waar je mee doodgegooid wordt.

An investment in knowledge always pays the best interest - Benjamin Franklin


  • mattdice
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 19:30
Jan-tweak schreef op donderdag 24 september 2026 @ 22:19:
[...]
Nee, als je PV zelf 3-fasig is maar je batterij ( of twee) slechts 1-fasig is aangesloten dan wordt dat via interne saldering binnen je slimme meter verrekend.
Dus zou je 3.000W PV opbrengst hebben, wordt dat gelijk over de fases verdeeld, elke fase dus 1.000W. (stel hierbij even dat je geen overig huisverbruik hebt, om de situatie duidelijk weer te geven).
Als je dan een batterij hebt die bv 2.500W kan laden, dan zul je zien dat de batterij in dit geval gewoon met 2.500 W geladen kan worden, de rest van 500W zou in dit geval dan terug het net op gaan.

[...]

hoe goed of hoe slecht e.e.a. gaat werken is voornamelijk afhankelijk van de software van zowel je laadpaal, je auto en je batterij.
bv vaak zie je dat hier HA een goede oplossing kan bieden mits alle aangesloten apparatuur daar overweg mee kan.
het feit of iets nu een stekker-batterij of een vaste batterij is heeft daar eigenlijk geen directe oorzaak in, maar het gaat om de software en aanstuur mogelijkheden die hier een belangrijke rol in spelen.

[...]
Stefannn schreef op donderdag 24 september 2026 @ 22:05:
[...]

Wrong…
Als je PV dan 3 fase is gaat er inderdaad 2/3 naar het grid.
Maar…. Je accu laadt dan op 1 fase voor 1/3 direct van PV en voor 2/3 over die ene fase van het grid.
Echter…..
De energie maatschappij kijkt enkel naar netto afname over 3 fases gecombineerd. Dus effectief gaat 100% van de PV naar de accu.
Kortom… wat dat betreft is 1 fase geen probleem.
Je bent dan wel beperkt dat maximaal 3600W.
Maar… je was op zoek naar “economisch efficiënt”. Dan is dat helemaal geen probleem.
Overigens wel weer een reden om geen hele grote accu te nemen… die krijg je niet vol. 10kWh krijg je met 3600W in 3 uur vol. Dat lukt wel op een mooie dag.
Thanks voor de opheldering!

Mits ik het laden van de EV kan aansturen zodat hij met 3 kW gaat laden zijn er dus eigenlijk geen redenen in mijn geval om voor een vaste batterij te gaan? Ik zou met een vaste installatie met een 10 kW omvormer op goedkope kwartieren namelijk wel meer stroom in kunnen kopen, maar de besparing onder aan de streep valt dan weer weg qua meerkosten.

Tibber heeft AlphaESS wel in testfase en daar komt straks de Vitopower mogelijk ook bij, in dat geval zou ik de volledige aansturing bij Tibber kunnen laten en hoef ik zelf ook niet aan de slag met Home Assistant.

  • Stefannn
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:49

Stefannn

mattdice schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 14:23:
[...]


[...]


Thanks voor de opheldering!

Mits ik het laden van de EV kan aansturen zodat hij met 3 kW gaat laden zijn er dus eigenlijk geen redenen in mijn geval om voor een vaste batterij te gaan? Ik zou met een vaste installatie met een 10 kW omvormer op goedkope kwartieren namelijk wel meer stroom in kunnen kopen, maar de besparing onder aan de streep valt dan weer weg qua meerkosten.

Tibber heeft AlphaESS wel in testfase en daar komt straks de Vitopower mogelijk ook bij, in dat geval zou ik de volledige aansturing bij Tibber kunnen laten en hoef ik zelf ook niet aan de slag met Home Assistant.
klopt...
kantelpunt voor 3 fase ligt een beetje rond de 10kW.
OF als je noodstroom wil maken die levert over een bestaande 3 fase installatie
met een 1 fase stekker batterij heb je vrijwel altijd een stopcontact op de batterij voor "noodstroom via verlengsnoer" en in de meeste gevallen is dat prima.
Dus klopt.....
- 3 fase is vooral luxer maar ook flink duurder
- voor cost-effectief is 1 fase over stekker of aparte groep prima.

Oh en inderdaad...
kijk vooral heel erg naar de besturing. dat is super belangrijk. vooral als je het niet zelf of via home assistant wilt doen.

[ Voor 6% gewijzigd door Stefannn op 25-09-2026 14:46 ]

"Van scratch" zelfbouw home-automation, Solaredge 14.4kWh thuisbatterij & 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes, 150L zonneboiler, 2x 3kW Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, Jacuzzi, Sauna, Ioniq5 EV


  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

klopt, maar ook bij deze kun je niet die 3500W door een stekker duwen, tenminste niet als je huis niet in de fik wil vliegen.
in de handleiding zal net als bij die andere merken ook wel staan als je die 3500W wil benutten dat je deze vast moet gaan sluiten.

  • vks
  • Registratie: September 2026
  • Laatst online: 15-10 22:50

vks

IvoB2 schreef op donderdag 17 september 2026 @ 11:09:
[...]

Wat is daar zo natuurlijk aan of van wie moet die overschakeling?
Ik doe het in mijn huidige woning al sinds 2014 op monofase.
Met PV, thuisaccu's, thuislaadpaal, twee warmtepompen, SWW deels op een COP1 weerstand, elektrische oven, microgolf, inductie, enz.
En uiteraard niet allemaal gelijktijdig op maximaal vermogen.
Haha eerlijk gezegd ben ik geen elektro-expert en ken ik de exacte berekeningen niet. Een installateur van zonnepanelen raadde me die overstap aan, dus ik nam aan dat het de standaard route was.

Maar als ik zie dat jij dit allemaal draait op monofase door slim te verdelen, ben ik zeker niet van plan om hier op korte termijn geld aan uit te geven. Mooi om te weten dat het dus helemaal niet 'moet'.

  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

Q schreef op donderdag 17 september 2026 @ 12:54:
Hoeveel mensen koken op gas en vergeten een pit uit te draaien? Hoeveel gasexplosies brand door gas landelijk per jaar?

Die Accu’s zijn absoluut niet zonder risico. Het gaat echter om risico in context.
Het grappige is dat dit dus voor elk soort risico geld, en ja dus zeker voor thuis-batterijen. Het grootste risico van deze is dat het risico volledig wordt onderschat. En goede risico beoordelingen is een vak op zich zelf.
M.a.w. thuis-batterijen hebben dus op zich zelf een toch nog behoorlijk risico profiel en als je daar te licht over denkt dan kan dit mogelijk onbedoelde gevolgen hebben.
O.a. de locatie van deze heeft een behoorlijke impact, dus niet in vluchtroutes, of onder trappen, niet in woonruimtes (ook al zie je dat in heel veel reclames).
Dus, ja, heel veel plekken vallen dus af.

  • Q
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 18:15

Q

Au Revoir Mon Capitan! 😭

Jan-tweak schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 21:33:
[...]

Het grappige is dat dit dus voor elk soort risico geld, en ja dus zeker voor thuis-batterijen. Het grootste risico van deze is dat het risico volledig wordt onderschat. En goede risico beoordelingen is een vak op zich zelf.
M.a.w. thuis-batterijen hebben dus op zich zelf een toch nog behoorlijk risico profiel en als je daar te licht over denkt dan kan dit mogelijk onbedoelde gevolgen hebben.
O.a. de locatie van deze heeft een behoorlijke impact, dus niet in vluchtroutes, of onder trappen, niet in woonruimtes (ook al zie je dat in heel veel reclames).
Dus, ja, heel veel plekken vallen dus af.
Een thuis accu in wat voor vorm dan ook - zelfs de onschuldig ogende stekker accu's - is inderdaad niet zonder risico. En omdat ze zo los verkocht mogen worden zonder tussenkomst van iemand met een beroepsaansprakelijkheidsverzekering :9 ontstaat er een vals gevoel van veiligheid, mogelijk.

Maar toch relativeer ik dat altijd als we naar andere objecten in huis kijken. Gas is natuurlijk een ding. Maar die elektrische kacheltjes lijken mij eigenlijk praktisch gevaarlijker. Of dat zo is kan ik niet bewijzen. Toch maak ik me minder zorgen om die stekker accu's dan om die kacheltjes van 25 euro. Het tegenargument kan zijn dat de veiligheid van die kacheltjes qua wetgeving en beveiliging beter is geregeld dan een thuisaccu, geen idee, maar ik heb mijn twijfels.

Als ik zo'n stekker accu vergelijk met een 400 euro aso-bike die ergens in een gang in Amsterdam staat te laden, dan kan ik het gewoon niet laten om risico's toch ietsje te gaan relativeren. O-)

[ Voor 6% gewijzigd door Q op 25-09-2026 22:36 ]


  • Olaf van der Spek
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
Q schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 22:34:
Als ik zo'n stekker accu vergelijk met een 400 euro aso-bike die ergens in een gang in Amsterdam staat te laden, dan kan ik het gewoon niet laten om risico's toch ietsje te gaan relativeren. O-)
In zo'n bike zit 0,5 tot 1 kWh, dus een beetje thuisbatterij heeft al 5x zoveel capaciteit..

  • zalkc
  • Registratie: Augustus 2022
  • Laatst online: 02-11 16:18

zalkc

cvz.eu

Q schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 22:34:
[...]

Een thuis accu in wat voor vorm dan ook - zelfs de onschuldig ogende stekker accu's - is inderdaad niet zonder risico. En omdat ze zo los verkocht mogen worden zonder tussenkomst van iemand met een beroepsaansprakelijkheidsverzekering :9 ontstaat er een vals gevoel van veiligheid, mogelijk.

Maar toch relativeer ik dat altijd als we naar andere objecten in huis kijken. Gas is natuurlijk een ding. Maar die elektrische kacheltjes lijken mij eigenlijk praktisch gevaarlijker. Of dat zo is kan ik niet bewijzen. Toch maak ik me minder zorgen om die stekker accu's dan om die kacheltjes van 25 euro. Het tegenargument kan zijn dat de veiligheid van die kacheltjes qua wetgeving en beveiliging beter is geregeld dan een thuisaccu, geen idee, maar ik heb mijn twijfels.

Als ik zo'n stekker accu vergelijk met een 400 euro aso-bike die ergens in een gang in Amsterdam staat te laden, dan kan ik het gewoon niet laten om risico's toch ietsje te gaan relativeren. O-)
Ik zag ook iemand 8-10 jerrycans met benzine vullen in Duitsland, iets zegt me dat dat ook niet veilig opgeslagen gaat zijn. Dat is energetisch wel iets meer als een thuisaccu ;)

7.650Wp ZZW | 1.600Wp O | DEYE SUN12K-SG04LP3-EU | 32.2kWh Accu - 2 x Yixiang v2 + met EVE MB31 | Kona MY2026 64,8kWh


  • Q
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 18:15

Q

Au Revoir Mon Capitan! 😭

Olaf van der Spek schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 22:41:
[...]

In zo'n bike zit 0,5 tot 1 kWh, dus een beetje thuisbatterij heeft al 5x zoveel capaciteit..
Maar de chemie is veel gevoeliger en gevaarlijker. De batterijen worden mishandeld door beweging en temp schommelingen. Veel meer individuele cellen en elke cel is een eigen risico.

0.5kWh is meer dan genoeg voor een afgebrand huis. En daarom ben ik toch iets milder over het risico van een thuisaccu 🤷‍♀️

[ Voor 9% gewijzigd door Q op 25-09-2026 23:58 ]


  • Wodan89
  • Registratie: Januari 2015
  • Laatst online: 03-11 22:59
zijn hier al meer thuisaccu bezitters met een groter gebruiks profiel?
Ik ben aan het twijfel wat het handig voor onze situatie.
aansluiting nu 3x25A verbruik 24Mwh voornamelijk in de winter , PV opwek 27Mwh.
als ik nu niks doe gaat ons maand bedrag van 5 euro naar 350 per maand.
Om dit te voorkomen heb ik al een 140kwh Ess aangeschaft dyness BF100-C140 buiten behuizing, hierkomt nog een solis S6 30kw op welke ik begrens op 18kw.
totaal icm bekabeling al het materiaal kost het dadelijk 26K euro +- in de btw.
Wat is nu wijsheid kwa BTW, Het energie contract op naam van mijn partner zetten en haar de btw terug te laten vragen? ik ben zelf installateur dus kan een factuur uitschrijven.
Of geen btw terugvragen wat gebeurd er dan met de btw van de kwh welke je snachts terug leverd ? of met de handels winsten?
eerder idee was om stack 314 of 280 binnen te plaatsen dit zou significant goedkoper zijn echter dit krijg je niet verzekerd. vandaar de outdoor behuizing.

[ Voor 17% gewijzigd door Wodan89 op 26-09-2026 21:11 ]

38kw pv, 64kwh ev, 77kwh ev, 16kw ,12kw lg wp R290.Gasloos sinds 2018


  • Q
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 18:15

Q

Au Revoir Mon Capitan! 😭

Wodan89 schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 16:36:
Wat is nu wijsheid kwa BTW, Het energie contract op naam van mijn vrouw zetten en haar de btw terug te laten vragen? ik ben zelf installateur dus kan een factuur uitschrijven.
Misschien is dit niet waar en speel ik een heilig boontje, maar dat klinkt als fraude. Als het fraude is dan lijkt me niet dat dit hier besproken kan worden.
Of geen btw terugvragen wat gebeurd er dan met de btw van de kwh welke je snachts terug leverd ? of met de handels winsten?
Zoals ik het begrijp krijg je bij terugleveren vanaf 2027 geen energie belasting en BTW meer terug, alleen de kale energie prijs van de markt minus een verkoopvergoeding (aan je dynamische leverancier).

  • Fr33z
  • Registratie: December 2003
  • Laatst online: 18:40
Wodan89 schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 16:36:
zijn hier al meer thuisaccu bezitters met een groter gebruiks profiel?
Ik ben aan het twijfel wat het handig voor onze situatie.
aansluiting nu 3x25A verbruik 24Mwh voornamelijk in de winter , PV opwek 27Mwh.
als ik nu niks doe gaat ons maand bedrag van 5 euro naar 350 per maand.
Om dit te voorkomen heb ik al een 140kwh Ess aangeschaft dyness BF100-C140 buiten behuizing, hierkomt nog een solis S6 30kw op welke ik begrens op 18kw.
totaal icm bekabeling al het materiaal kost het dadelijk 26K euro +- in de btw.
Wat is nu wijsheid kwa BTW, Het energie contract op naam van mijn vrouw zetten en haar de btw terug te laten vragen? ik ben zelf installateur dus kan een factuur uitschrijven.
Of geen btw terugvragen wat gebeurd er dan met de btw van de kwh welke je snachts terug leverd ? of met de handels winsten?
eerder idee was om stack 314 of 280 binnen te plaatsen dit zou significant goedkoper zijn echter dit krijg je niet verzekerd. vandaar de outdoor behuizing.
ja die zijn er genoeg, zoek maar eens in dit topic. @Ersus bijv.

sorry dat ik het zeg maar je plan klinkt ondoordacht. masr je hebt al 30k uitgegeven zie ik... geld zal t probleem wel niet zijn dan. Hoe dacht je zelf dat mega overschot uit de zomer met accus te gaan gebruiken als je in de winter het meeste verbruik hebt? op zich cool dat je zoveel zonnestroom maakt elk jaar, neem aan flink zonnepark met grote daken etc dan?

dat je rekening door wegvallen van saldering explodeert lijkt me geheel volgens verwachting. Omdan ff 30k euros stuk te slaan op een mega-accu is een keuze die ik dan wat minder begrijp. Zeker als je het eerst koopt en daarna nog nadenkt over 'goh hoe zit t eigenlijk met BTW ofzo?'.

  • Wodan89
  • Registratie: Januari 2015
  • Laatst online: 03-11 22:59
als je in de zomer 150kwh overhoud op het moment dat het niks waar is lijkt het mij logisch om deze in de nachten of avond uren terug te leveren om het net ook iets te ontlasten en ook zo te zorgen dat je er nog iets aan overhoud?

38kw pv, 64kwh ev, 77kwh ev, 16kw ,12kw lg wp R290.Gasloos sinds 2018


  • zeezuiper
  • Registratie: Januari 2002
  • Laatst online: 20:16
Ik ben me aan het oriënteren op een stekker batterij en heb hiervoor zelf al een aparte groep aangelegd. Nu lees ik allemaal verhalen op internet dat je als normale consument niet zelf een thuis accu kan omschakelen naar een vermogen van meer dan 800 watt. Geldt dit voor alle accu's met stekker?

  • Fr33z
  • Registratie: December 2003
  • Laatst online: 18:40
Wodan89 schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 21:12:
als je in de zomer 150kwh overhoud op het moment dat het niks waar is lijkt het mij logisch om deze in de nachten of avond uren terug te leveren om het net ook iets te ontlasten en ook zo te zorgen dat je er nog iets aan overhoud?
Ja wie weet, zou kunnen. je weet alleen nog niet goed of het niks waard is op "weinig" en hoeveel het verschil dan is tussen overdag of savonds is ook een gokje. Je hebt de batterij al toch? Ben benieuwd naar je ervaringen.

  • mitsumark
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 20:19
zeezuiper schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 21:28:
Ik ben me aan het oriënteren op een stekker batterij en heb hiervoor zelf al een aparte groep aangelegd. Nu lees ik allemaal verhalen op internet dat je als normale consument niet zelf een thuis accu kan omschakelen naar een vermogen van meer dan 800 watt. Geldt dit voor alle accu's met stekker?
Nee hoor, de meesten kun je zelf vrijgeven naar een hoger vermogen, bv 1600-2400W tot zelfs 3500W, moet het apparaat het zelf wel kunnen natuurlijk. Zeker boven de 2500W is een vaste aansluting ipv de standaard stekker dan wel aan te bevelen.

PS: Nog een paar uur Voltdeer 5kWh/2500W in de aanbieding bij ibood voor 899 ex verzenden.

  • zalkc
  • Registratie: Augustus 2022
  • Laatst online: 02-11 16:18

zalkc

cvz.eu

zeezuiper schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 21:28:
Ik ben me aan het oriënteren op een stekker batterij en heb hiervoor zelf al een aparte groep aangelegd. Nu lees ik allemaal verhalen op internet dat je als normale consument niet zelf een thuis accu kan omschakelen naar een vermogen van meer dan 800 watt. Geldt dit voor alle accu's met stekker?
Een normale consument legt zelf geen eigen groep aan ;)
Ik heb er zelf geen ervaring mee, maar 5 minuten op google en ik kan van de marstek al vinden hoe ik die moet aanpassen. Dit gaat je lukken :)

[ Voor 13% gewijzigd door zalkc op 26-09-2026 21:56 ]

7.650Wp ZZW | 1.600Wp O | DEYE SUN12K-SG04LP3-EU | 32.2kWh Accu - 2 x Yixiang v2 + met EVE MB31 | Kona MY2026 64,8kWh


  • Cranberry
  • Registratie: Juni 2004
  • Laatst online: 16:22
mitsumark schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 21:50:
[...]

....

PS: Nog een paar uur Voltdeer 5kWh/2500W in de aanbieding bij ibood voor 899 ex verzenden.
Dat is wel de variant waarop je je zonnepanelen aansluit toch (lees: de SR5000 en niet de SR5000 Pro)?

  • Get!em
  • Registratie: Maart 2004
  • Niet online

Get!em

Oh die ja!

Wodan89 schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 16:36:
zijn hier al meer thuisaccu bezitters met een groter gebruiks profiel?
Ik ben aan het twijfel wat het handig voor onze situatie.
aansluiting nu 3x25A verbruik 24Mwh voornamelijk in de winter , PV opwek 27Mwh.
als ik nu niks doe gaat ons maand bedrag van 5 euro naar 350 per maand.
Om dit te voorkomen heb ik al een 140kwh Ess aangeschaft dyness BF100-C140 buiten behuizing, hierkomt nog een solis S6 30kw op welke ik begrens op 18kw.
totaal icm bekabeling al het materiaal kost het dadelijk 26K euro +- in de btw.
Wat is nu wijsheid kwa BTW, Het energie contract op naam van mijn partner zetten en haar de btw terug te laten vragen? ik ben zelf installateur dus kan een factuur uitschrijven.
Of geen btw terugvragen wat gebeurd er dan met de btw van de kwh welke je snachts terug leverd ? of met de handels winsten?
eerder idee was om stack 314 of 280 binnen te plaatsen dit zou significant goedkoper zijn echter dit krijg je niet verzekerd. vandaar de outdoor behuizing.
Terugvragen btw bij systeem duurder dan ~14,5k levert op dat je niet de KOR in kan. (Exacte bedrag zie belastingdienst)

  • ArjoK
  • Registratie: Juni 2014
  • Laatst online: 20:10
Wodan89 schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 16:36:
zijn hier al meer thuisaccu bezitters met een groter gebruiks profiel?
Ik ben aan het twijfel wat het handig voor onze situatie.
aansluiting nu 3x25A verbruik 24Mwh voornamelijk in de winter , PV opwek 27Mwh.
als ik nu niks doe gaat ons maand bedrag van 5 euro naar 350 per maand.
Om dit te voorkomen heb ik al een 140kwh Ess aangeschaft dyness BF100-C140 buiten behuizing, hierkomt nog een solis S6 30kw op welke ik begrens op 18kw.
totaal icm bekabeling al het materiaal kost het dadelijk 26K euro +- in de btw.
Wat is nu wijsheid kwa BTW, Het energie contract op naam van mijn partner zetten en haar de btw terug te laten vragen? ik ben zelf installateur dus kan een factuur uitschrijven.
Of geen btw terugvragen wat gebeurd er dan met de btw van de kwh welke je snachts terug leverd ? of met de handels winsten?
eerder idee was om stack 314 of 280 binnen te plaatsen dit zou significant goedkoper zijn echter dit krijg je niet verzekerd. vandaar de outdoor behuizing.
Jij bemt dus ondernemer em het energiecontract staat op jou naam? Dan ben je btw verschuldigd over je opwek. Heb je een dynamisch contract en je gaat je batterij ook gebruiken voor handel dan kan je de btw toch over de batterij en installatie to h terugvragen? (Ik ga ervanuit dat je niet in de KOR zit).

Ik vraag mij ook af wat de consequentie is op de btw berekening over je opwek als je door opslag en uitgesteld verbruik meerwaarde toevoegt aan je opwek. Lijkt mij dat je moet gaan rekenen met de kale marktprijzen tijdens je verbruik uit de batterij... pfff hoe moet je dat doen? Waar haal je die data vandaan? En bij import vanuit het net voor uitgesteld verbruik voegt de batterij mogelijk ook meerwaarde toe waarover je btw verschudigd bent lijkt mij. Ik heb bij de belastingdienst nog geen voorbeeldberekeningen gezien die de batterij als onderdeel van de energie opwek/gebruik meeneemt.

Amsterdam | 10,12 kWp | 22 x 460Wp JA Solar | ONNO (20°) | Enzavu (hotjet mini) Nav5Ai + Smart Hydromodule (gasloos)


  • GroundBreaking
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 02-11 18:21
zeezuiper schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 21:28:
Ik ben me aan het oriënteren op een stekker batterij en heb hiervoor zelf al een aparte groep aangelegd. Nu lees ik allemaal verhalen op internet dat je als normale consument niet zelf een thuis accu kan omschakelen naar een vermogen van meer dan 800 watt. Geldt dit voor alle accu's met stekker?
De Growatt Aura waar je misschien wat van deze verhalen over gehoord hebt is gedeeltelijk waar. Je kunt hem zelf naar 2300watt zetten, en een installateur kan hem naar 2500watt zetten, wat eigenlijk voornamelijk een stand is voor meerdere units allemaal op hun eigen kabel/groep.

  • Stefannn
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:49

Stefannn

Wodan89 schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 21:12:
als je in de zomer 150kwh overhoud op het moment dat het niks waar is lijkt het mij logisch om deze in de nachten of avond uren terug te leveren om het net ook iets te ontlasten en ook zo te zorgen dat je er nog iets aan overhoud?
Ik heb geen ervaring met een dermate groot systeem.
Maar….
Als je de batterij als ondernemer aanschaft mag je die in 5 jaar afschrijven.
Je mag dus btw terugvragen over de aanschaf en elk jaar “verdampt” er 20% van betreffend kapitaal waar je verder geen kosten aan hebt.
De crux zit in het deel van de batterij wat je zelf gebruikt. Als je 10% van de batterij gebruikt voor zelf consumptie dan mag je het stukje batterij dat dat doet niet als bedrijfs kapitaal zien.
De btw teruggave bij aanschaf mag nog steeds maar van dat prive stukje moet je elk jaar de btw betalen.
Dus…
20% afschrijving per jaar, 10% x 20% = over 2% van het aanschaf bedrag btw terugbetalen vanwege thuis gebruik.
Dat geldt zowel als je het zelf doet als ondernemer of als je vrouw dat doet.
Het voordeel van “vrouw” in deze is dat als die onder de vrijstellings grens blijft zij in de KOR kan gaan en dan hoeft ze helemaal geen btw meer terug te geven omdat dat onder de drempel blijft.
De belasting dienst hoeft geen peanuts zeg maar.
Belastingdienst heeft dit op hun website trouwens ook zo uitgelegd.

Kortom….
Voor het deel van het aanschaf bedrag dat je gebruikt voor zomers overdag opslaan en ‘s nachts terugleveren hoef je als ondernemer geen btw te betalen. Voor het deel dat je overdag opslaat en ‘s nachts gebruikt wel.
Letop: dit betreft dus de btw over aanschaf. Dat staat helemaal los van btw over kWh.

"Van scratch" zelfbouw home-automation, Solaredge 14.4kWh thuisbatterij & 57 PV panelen 9000kWh/jaar, 135heatpipes, 150L zonneboiler, 2x 3kW Vaillant water/water warmtepomp vws36/4.1, smartEVSE laadpaal, 1wire/X10/P1, Jacuzzi, Sauna, Ioniq5 EV


  • habbekrats
  • Registratie: December 2002
  • Laatst online: 20:24
@Wodan89 Heb je een bedrijf aan huis? Dan kan een accu+omvormer de BTW op naam van je vrouw echter dient het energiecontract ook op naam van de vrouw te staan. Is het gebruik bedrijfsmatig in je bedrijfspand houd er dan rekening mee dat vanaf 1-1-2027 de PGS37 dwingend via de omgevingswet voorgeschreven voor systemen >20 kWh.

Voor bestaande installatie is er een overgangsregeling bv de administratieve gaat direct in.

http://www.pvoutput.org/list.jsp?id=46229&sid=42168


  • dunklefaser
  • Registratie: Oktober 2012
  • Laatst online: 19:24

dunklefaser

Point Of KnowReturn

@habbekrats Ik kan me voorstellen dat voor bestaande systemen > 20 kWh ook van de verzekering bij een nieuw contract conformiteit aan PGS 37-1 een voorwaarde is.
En niet alleen bij een bedrijfsmatige toepassing - we zullen het zien.

[ Voor 19% gewijzigd door dunklefaser op 27-09-2026 10:04 ]

Nobody is perfeckt - But who wants to be Nobody? - Vrijwillig Energycoach Fiat LUXus! - Some Insights


  • Ethirty
  • Registratie: September 2007
  • Laatst online: 17:42

Ethirty

Who...me?

Oftewel voor een volgende: eerst nadenken voor je zo’n mega systeem neerzet.

Nu zit je vast aan veiligheidsnormen en BTW regels voor zakelijk gebruik.

An investment in knowledge always pays the best interest - Benjamin Franklin


  • HandyLumberjack
  • Registratie: Januari 2023
  • Laatst online: 19:53

HandyLumberjack

Ethirty schreef op zondag 27 september 2026 @ 09:40:
Oftewel voor een volgende: eerst nadenken voor je zo’n mega systeem neerzet.

Nu zit je vast aan veiligheidsnormen en BTW regels voor zakelijk gebruik.
Maar dit is toch veel leuker dan eindeloos rekenen en tot de conclusie komen dat je maar tussen de 5 en 20kWh nodig hebt voor een financieel optimaal systeem. :)

[ Voor 5% gewijzigd door HandyLumberjack op 27-09-2026 09:53 ]

Klimaatkarma letterbingo: PV, EV, WP, LFP, WPB


  • habbekrats
  • Registratie: December 2002
  • Laatst online: 20:24
dunklefaser schreef op zondag 27 september 2026 @ 09:26:
@habbekrats Ik kan me voorstellen dat voor bestaande systemen > 20 kWh ook van de verzekering bij een nieuw contract conformiteit aan PGS 37-1 een voorwaarde is.
Voor huishoudens is deze regeling niet van toepassing in de omgevingswet. Kan wel veranderen natuurlijk. Een opstal verzekering kan wel eisen stellen maar dan moet dat wel in de polisvoorwaarden staan.

http://www.pvoutput.org/list.jsp?id=46229&sid=42168


  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

dunklefaser schreef op zondag 27 september 2026 @ 09:26:
@habbekrats Ik kan me voorstellen dat voor bestaande systemen > 20 kWh ook van de verzekering bij een nieuw contract conformiteit aan PGS 37-1 een voorwaarde is.
de grote hamvraag is of de beste man @Wodan89 tijdens de installatie al rekening heeft gehouden met de PGS-37-1 qua veiligheidsvoorzieningen (zie link, direct naar de tekst van PGS-37-1). Zeker gezien de behoorlijke omvang.van zijn batterij systeem, durf dat zelfs nauwelijks meer een thuis-batterij te noemen.
En dat alles met slechts een huisaansluiting van 3*25A ! ik zou die huisinstallatie en vooral opzet van zijn beveiliging wel eens willen zien.

  • Jan-tweak
  • Registratie: November 2025
  • Laatst online: 18:03

Jan-tweak

habbekrats schreef op zondag 27 september 2026 @ 09:55:
[...]

Voor huishoudens is deze regeling niet van toepassing in de omgevingswet. Kan wel veranderen natuurlijk. Een opstal verzekering kan wel eisen stellen maar dan moet dat wel in de polisvoorwaarden staan.
zosnel je deze ivm met de BTW vrijstelling cq BTW teruggave als bedrijfsmatige toepassing gaat aanwijzen dan is dus automatisch ook de PGS-37-1 van toepassing.
Dat is ook al heel snel bij thuis-batterijen >20 kWh al heel snel van toepassing, ook via de KOR, ook dat is nog steeds een bedrijfsmatige toepassing.
Pagina: 1 ... 170 ... 177 Laatste

Dit topic is gesloten.

Let op:
Dit is het thuisaccu topic, andere onderwerpen horen in andere topics.