Fr33z schreef op woensdag 26 augustus 2026 @ 20:15:
[...]
waarom zitten we nou weer over waterstof te typen? het was, is en blijft pure Hopium ipv een reeele optie. Ja opslag / weglekken gaat misschien nog wel. Maar het issue is en blijft altijd de inefficiency (en daardoor gigahoge input nodig) en de dure elektrolyzers. Is daar eindelijk vooruitgang in dan?
Dure elektrolyzers en brandstofcellen kan ik inkomen, al waren batterijen vroeger ook duur.
Maar dat rendement vind ik in deze discussie eigenlijk niet zo relevant. We hebben het hier juist over seizoensopslag van een overschot dat anders deels wordt weggegooid. Dan is 40-50% RTE wat mij betreft niet direct een probleem.
Voorbeeldje:
PV --> H2: ~60%
H2 --> elektriciteit + bruikbare warmte: zeg ~40% + ~40% = ~80%
Dan hou je grofweg 50% van de overtollige zonnestroom nuttig over. En die ~40% warmte heb je in de winter juist nodig en zou je anders met gas moeten maken. Als je alleen naar het elektrische rendement kijkt, mis je dus een behoorlijk deel van het verhaal.
Leg je 2x zoveel PV neer, probleem opgelost.
Het rendement van een zonnepaneel is doorgaans ook nog geen 25%, en daar hoor je niemand over. Die andere 75% van de zonne-energie gooien we blijkbaar gewoon weg...
Opslagverliezen van gecomprimeerde H2 kunnen bij een goed ontworpen systeem bovendien heel klein zijn. Maanden opslaan is technisch gezien eigenlijk helemaal geen probleem.
Voor mij blijven dus vooral de kosten van elektrolyser, compressor en brandstofcel over, plus de veiligheid en regelgeving voor zo'n installatie in een woonomgeving. Dat zijn serieuze uitdagingen, maar dat is toch iets anders dan "waterstof is hopium omdat het rendement te laag is".
Batterijen waren 20 jaar geleden ook bepaald niet goedkoop. De interessante vraag lijkt me dus vooral wat die componenten de komende 10-20 jaar gaan kosten.
Of misschien worden we ondertussen wel ingehaald door flowbatterijen, waar de ontwikkeling ook hard gaat.
Juist voor seizoensopslag is het interessant dat je vermogen en opslagcapaciteit onafhankelijk van elkaar kunt opschalen, 10kW met 1MWh? Geen probleem!
Edit: En ja, het is misschien wat breder dan de klassieke thuisaccu, maar uiteindelijk hebben we het nog steeds over dezelfde vraag: wat doe je met je PV-overschot als je het niet direct zelf kunt gebruiken? En daarbij iets breder, hoe kom je aan (groene) energie in de winter?
[
Voor 7% gewijzigd door
mitsumark op 26-08-2026 23:16
]