Ik stap binnenkort over op een warmtepomp. Ik ga geen SWW kunnen maken met de warmtepomp, dus ik kijk naar een wpb.
Mijn voorkeur gaat uit naar een relatief grote waterinhoud, richting de 300 liter, door jonge kinderen die regelmatig in bad gaan, en omdat ik heel wat PV overschot heb en ik de boiler als een soort water accu wil gebruiken.
Probleem is dat een vat van 300L vol water al snel richting de 400kg gaat, en mijn zoldervloer (jaren 30 woning) gaat dat hoogstwaarschijnlijk niet trekken. Ik heb ook geen zin om 700€ te betrekken voor een constructieberekening.
De oplossing die ik nu voor ogen heb is de boiler te splitsen over twee kleinere 150l boilers, en die in serie of parallel tegen de wand te hangen. Wandruimte heb ik op zolder namelijk genoeg.
Een van de twee boilers wordt sowieso een warmtepompboiler, en daarbij heb ik specifiek de Atlantic Calypso 150L op het oog. Reden is dat die met 37 dBA erg stil is, en er goede ervaringen mee zijn in het topic.
De vraag is wat ik als tweede vat kies, en hoe ik de twee vaten koppel.
Optie A: twee Atlantic Calypsos van 150L
Twee dezelfde warmtepompboilers naast elkaar. Voordeel is 2x ISDE subsidie van 725 euro. Beide een SCOP van rond de 3 a 4.
Alleen, wat is handiger: plaatsing in serie of parallel? Bij parallel krijgen beide vaten koud water binnen en leveren beide warm water aan het tappunt, dus de warmtevraag wordt verdeeld. Bij serie fungeert het eerste vat als een soort voorverwarmer en het tweede als naverwarmer. Wpb zou her inkomende water kunnen verwarmen tot 30 graden, en wpb 2 verder tot 50 ofzo.
Mijn intuitie zegt dat parallel symmetrischer is en dat je twee even hard werkende units krijgt, terwijl bij serie het tweede vat misschien onderbenut wordt. Maar ik ben er niet uit.
Optie B: een Atlantic Calypso 150L plus een domme eboiler van 150L
Hier wordt de tweede boiler een gewone elektrische boiler, tweedehands te krijgen voor pakweg 150 euro.
Die ga ik via Home Assistant aansturen om consistent mijn PV-overschot af te fakkelen. @
Glijie heeft een mooie
automation gemaakt die eigenlijk een Solyx Nemo of Myenergi Eddi naboostst, om het vermogen van het element te moduleren op basis van wat de zonnepanelen op dat moment over hebben.
Bij deze optie lijkt serie schakeling mij het meest logisch, omdat het verschillende types boilers zijn.
Maar dan is de vraag: welk vat eerst?
Optie B1: eboiler eerst, dan WPB. De eboiler fungeert als PV-dump en verwarmt het inkomende leidingwater overdag wanneer er overschot is. De WPB krijgt vervolgens warmer water aangeleverd en hoeft minder hard te werken om het naar 50-60 graden te tillen.
Voordeel is dat je PV-overschot maximaal benut wordt en de WPB minder draaiuren maakt.
Optie B2: WPB eerst, dan eboiler.
De WPB doet het zware werk met een COP van ongeveer 4, en de eboiler verhoogt de watertemperatuur nog wat verder. Grootste deel van het water wordt door de wpb gemaakt, met hoge cop. Ik kan ook hier eventueel het element van de wpb schakelen bij overschot, maar zal niet zo kunnen moduleren als het andere vat.
Ik zie voor- en nadelen aan alle opties.
Vragen- Heeft iemand praktijkervaring met twee warmtepompboilers in serie of parallel? Werkt dat in de praktijk goed of krijg je gedoe met de tweede unit die te weinig draait, of eerder de eerste unit die veel draait en dus eerder slijt?
- Bij optie B: welke volgorde zouden jullie aanraden? Heb ik in mijn redenering iets over het hoofd gezien?