Het grote gravelbike topic (Deel 1)

Pagina: 1 ... 100 101 Laatste
Acties:

Onderwerpen


  • pier87
  • Registratie: Januari 2014
  • Laatst online: 16:59
Was afgelopen jaren ook top geregeld...Veel regen @wolterious ik dacht dat het voor vandaag in Norg best wel bijgesteld was? Ze hadden het eerst over 20 mm maar nu al teruggebracht tot 6mm en vanaf 14 uur droog. Dan kan die zandgrond daar mooi wat drogen.

100 km, afgelopen jaren mooi binnen de 4 uren gereden.

  • Hencksch
  • Registratie: Oktober 2017
  • Laatst online: 20:35
Bastard schreef op dinsdag 1 september 2026 @ 18:05:

[...]

Ik denk dat ik het probleem redelijk heb kunnen identificeren inmiddels, de banden (of in ieder geval de batch waar ik ze van heb) zijn in combinatie met de sealant die ik gebruik niet heel geschikt voor mijn gebruik. Dan kan ik of de banden weggooien en wat robuustere maar tragere banden kiezen of ze gebruiken icm andere sealant. Gezien ze nu net ~1000km gemaakt hebben ga ik eerst eens een andere/betere sealant gebruiken zoals orange sealant. Als ik dan weer lekrijdt sta ik in ieder geval met een oranje fiets in de berm te vloeken, dat ziet er toch wat feestelijker uit :+ .
How about ouderwetse biba's?

  • Bastard
  • Registratie: Maart 2008
  • Laatst online: 07:30
Hencksch schreef op vrijdag 4 september 2026 @ 14:23:
[...]

How about ouderwetse biba's?
Daar eindig ik vaak toch mee, maar ik ga eerst eens iets lagere druk rijden (2.5 bar ish), als dat niet werkt Orange sealant. Als dat ook niet werkt komen de biba's er vanaf de start in. Bedankt voor de tips, iig weer wat om te proberen

  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
Dat was weer een leuk weekendje. The River, georganiseerd door de Traka organisatie. In het Zuiden van België.

Afbeeldingslocatie: https://dgtzuqphqg23d.cloudfront.net/owD3bAVq9TsEPo6yQC_PbZp5mD-aJBFc81SfDOKfblY-1365x2048.jpg

Super goede organisatie. Hele route uitgepeild en letterlijk bij elke wegovergang waar verkeer kon komen werd het verkeer tegengehouden door verkeersregelaars. Dare I say.. strakker geregeld dan de Volta A Portugal.

Terrein ook erg leuk. Stuk harder dan de meeste ondergrond in Nederland. Klimmetjes max 3-4km en niet mega steil, al was 42-46 net even lekkerder geweest dan 44-46.

Race zelf ging voor het vormniveau ook prima. Eerste uur echt iets te hard begonnen in het enthousiasme van iedereen. Halverwege kreeg ik een 58-jarige fietsvriend (masters deelnemer aan het EK), die mij lekker op sleeptouw nam totdat ik hem echt niet meer kon bijhouden als hij weer 400watt trapte op een klimmetje. (Wel mooi dat je dus 58 bent en nog zo takkefit bent).

Viel me verder op HOEVEEL lekke banden er wel niet waren. Heb denk ik wel 30 mensen langs de kant zien staan. En dan rijd ik zelf op 2 kwetsbare Hutchinsons en heb ik niet eens een sealant lek. Ik klop het even af.. maar vraag me toch af of ik geluk heb of dat veel mensen nog met binnenbanden rijden, dan wel teveel druk, dan wel niet voorzichtig zijn met het ontwijken van stenen etc. Viel echt op.

De fiets was ook top. Vooral in de afdalingen en het vlakke is het gewoon een raket. Dan was het echt pacmannen. Qua banden is de Touareg Race voor mij 90% van de tijd meer dan genoeg. Maar voor die 10% dat je wat meer grip wilt voor denk ik toch dat iets meer profiel niet gek zou zijn.

Stats:
160km/2550 hoogtemeters
70% gravel, 30% weg
P26 age group
202watt normalized voor 6:50 (3 w/kg)
24.1 km/h average
Strava: https://www.strava.com/activities/20060623393

Afbeeldingslocatie: https://dgtzuqphqg23d.cloudfront.net/QeFPUlaoGeMEfz1RRREmSD73RQCAFNshXLPw1uBemT4-2048x1536.jpg
~[img]

  • FFW
  • Registratie: Maart 2013
  • Laatst online: 00:44

FFW

Mooie rit man en lekker dicht bij huis, dit motiveert om nog voor het eind van het jaar aan een flinke tocht mee te doen :) Na Kenia had ik weinig zin meer om ver te fietsen, ipv 100km reed ik ritjes van 30/40 km. Dus ter motivatie een nieuwe fiets gekocht en jawel dat brengt toch altijd weer de nodige inspiratie.

  • MisterEagle
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 20:51
Vraagje aan jullie als kenners, ik ben een jaar geleden voor t eerst op een racefiets gestapt en vind/vond dat erg leuk. Vooral vond ik het heerlijk om door de natuurgebieden te fietsen (over het fietspad, niet offroad) maar inmiddels een klapper en meerdere schuifers verder voel ik me daar zeker niet meer heel fijn bij. De rechte stukken fietspad langs de maas heb ik ook snel gezien, ik wil vooral weer ontspannen fietsen en lekker door het natuurgebied (vooral loonse drunense duinen)

Als ik van een racefiets overstap naar een gravelbike, scheelt dat veel? Qua gevoel, snelheid op de weg, grip?

Ik ben me ervan bewust dat mentaal best meespeelt maar op mn racefiets kan ik niet breder dan 25mm en merk echt dat t gebrek aan grip me mentaal wat in de weg is gaan zitten en ik daardoor nu helemaal niet meer fiets.
edit:
Kleine aanvulling, ik vind vooral de zithouding van een racefiets erg fijn. Na jaren terug mijn stuitje te hebben gebruiken kan ik niet op veel soorten fietsen lekker meer fietsen, maar bij de actieve/sportieve houding zo ver naar voren gaat het verrassend goed, zodoende kwam ik op een gravelbike uit, gezien dat op t oog vrijwel dezelfde zithouding lijkt te hebben.

[ Voor 19% gewijzigd door MisterEagle op 08-09-2026 23:50 ]


  • Predator
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 22:34

Predator

Suffers from split brain

MisterEagle schreef op dinsdag 8 september 2026 @ 23:43:
Als ik van een racefiets overstap naar een gravelbike, scheelt dat veel? Qua gevoel, snelheid op de weg, grip?

Ik ben me ervan bewust dat mentaal best meespeelt maar op mn racefiets kan ik niet breder dan 25mm en merk echt dat t gebrek aan grip me mentaal wat in de weg is gaan zitten en ik daardoor nu helemaal niet meer fiets.
edit:
Kleine aanvulling, ik vind vooral de zithouding van een racefiets erg fijn. Na jaren terug mijn stuitje te hebben gebruiken kan ik niet op veel soorten fietsen lekker meer fietsen, maar bij de actieve/sportieve houding zo ver naar voren gaat het verrassend goed, zodoende kwam ik op een gravelbike uit, gezien dat op t oog vrijwel dezelfde zithouding lijkt te hebben.
Allereerst hoef je strikt gezien niet meteen een gravelbike te kopen om veel meer bandenruimte te hebben. Er zijn tegenwoordig al racefietsen die makkelijk banden van 35mm kunnen plaatsen en zelf modelen die al tot 40mm gaan (bv Trek Domane)

Wat betreft een gravelbike: Die zijn er ondertussen al in zoveel soorten dat je alles kan vinden van “heel aero aka racefiets met gravelbanden, tot relaxe bikepacking fiets waar je dagen op kan zitten”.

Als je eerder aan het sportieve einde gaat kijken is het verschil met een racefiets niet zo groot. Het zal redelijk vertrouwd voelen. Misschien een klein beetje zwaarder en iets minder scherp stuurend, maar dat hangt ook af van je huidige racefiets, en de gravelbike. Ik verwacht niet veel verschil kwa snelheid.

Ik denk in jouw geval dan bv aan een canyon grail of specialised crux (of vergelijkbaar), en als je niet plan bent om echt veel offroad te gaan kies je best voor een setje snelle gravelbanden. Een gravelband zoals de hutchinson caracal race hoeft niet veel in te leveren tov een race band. Met een setje lichte carbon wielen compenseer je ook het extra gewicht van de bredere banden.


Ps: ik heb zelf een racefiets en gravelbike :)

[ Voor 6% gewijzigd door Predator op 09-09-2026 07:47 ]

Everybody lies | BFD rocks ! | PC-specs


  • GerbenBK
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 21:24
MisterEagle schreef op dinsdag 8 september 2026 @ 23:43:
Als ik van een racefiets overstap naar een gravelbike, scheelt dat veel? Qua gevoel, snelheid op de weg, grip?
Waar ben je nu precies naar op zoek? Je geeft aan in 1 jaar een klapper en meerdere schuivers te hebben gemaakt. Dat is fors en wat maakt dat je denk dat dat met een gravelfiets minder zou voorkomen?

In principe heeft een gravelfiets ruimte voor bredere banden wat meer grip kan opleveren (dat is niet per definitie sneller op asfalt). Het valt of staat met welke banden je neemt (ongeacht je fiets). Een bredere gravelband die noppen heeft, kan bijvoorbeeld minder grip hebben op de weg.

Maar zoals hier boven wordt gezegd kun je in veel moderne racefietsen ook al vrij brede banden kwijt. Qua houding maakt een gravelfiets niet superveel uit. Het zijn nog steeds sportieve fietsen waarbij je als het goed is niet rechtop zit zoals op een stadsfiets.

The tyres begin to write cheques that the geometry can’t quite cash.


  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
Als ik dit zo lees lijkt me dit een klassiek gevalletje van te snel naar de 'solution' te gaan, terwijl het 'problem statement' eigenlijk nog niet zo duidelijk is.

  • MisterEagle
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 20:51
Ik merk dat de fietspaden waar ik graag fiets vooral veel los zand en/of (natte) bladeren hebben. Daarop schuif ik regelmatig(zonder te vallen, op 1 keer na dan)

Ik ben dus echt opzoek naar meer grip. Op 23 en 25mm ben ik nog niets tegen gekomen qua banden met profiel (of ik zoek niet goed)

Breder kan ik niet, dus ja, daarom kijk ik naar andere fietsen. Ik wist niet dat racefietsen ook breder gaan tegenwoordig (ben vrij nieuw in t fietsen) maar vraag me af of ik zonder profiel en alleen enkel bredere banden wel dat extra grip ga krijgen. Of dat dat enkel meer comfort oplevert

Overigens, bedankt zo ver al voor t advies en meedenken :)

[ Voor 3% gewijzigd door MisterEagle op 09-09-2026 10:33 ]


  • Kluus
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 23:09

Kluus

Gang is alles

Ik denk dat het ook een beetje aankomt op: leer de fiets kennen, probeer techniek bij te schaven en pas je snelheid aan.

Wel ben ik er nog altijd van overtuigd dat MTB/gravelen in combinatie met wielrennen enorm helpt bij dat bijschaven van techniek waardoor je ook makkelijker op smalle gladde bandjes over technischere paden gaat. Maar dan zou ik wel meer all-in gaan en niet alleen een gravelbike aanschaffen om dan alsnog alleen over de simpelere paden te gaan, volgens mij valt er in jouw regio voldoende echt te gravelen. :)

voor 23 en 25mm zijn er inderdaad geen banden met profiel, er zou ook niets van het volume over blijven bij zo'n band wat je probleem alleen maar groter maakt. In die context zou ik dan ook voor je huidige fiets zeker niet lager dan 25mm gaan en met zo laag mogelijke druk rijden (welke druk rij je nu??).

  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
MisterEagle schreef op woensdag 9 september 2026 @ 10:32:
Ik merk dat de fietspaden waar ik graag fiets vooral veel los zand en/of (natte) bladeren hebben. Daarop schuif ik regelmatig(zonder te vallen, op 1 keer na dan)

Ik ben dus echt opzoek naar meer grip. Op 23 en 25mm ben ik nog niets tegen gekomen qua banden met profiel (of ik zoek niet goed)

Breder kan ik niet, dus ja, daarom kijk ik naar andere fietsen. Ik wist niet dat racefietsen ook breder gaan tegenwoordig (ben vrij nieuw in t fietsen) maar vraag me af of ik zonder profiel en alleen enkel bredere banden wel dat extra grip ga krijgen. Of dat dat enkel meer comfort oplevert

Overigens, bedankt zo ver al voor t advies en meedenken :)
Icm de opmerking dat je vrij nieuw bent met fietsen zou ik vermoeden dat er drie dingen spelen:

1) meer ervaring opdoen met sturen/fietsen/het aanvoelen van grip. Ook op natte bladeren kun je fietsen met smallere bandjes, maar moet je wat voorzichtiger doen. Bijvoorbeeld alleen remmen als je recht gaat en niet in een bocht.

2) meer grip: dus een fiets met bredere banden nodig. Dan zijn er veel opties tussen wat je nu hebt en een gravelfiets met 50mm+ bandenruimte. Veel allroad fietsen kunnen 35-40mm banden aan

3) een andere fiets: een gravel fiets geeft niet per se meer grip, noch is hij veel langzamer. Het stuurt iets minder snel (en daarmee stabieler). Wellicht dat dat wel iets is wat je onbewust kan helpen op moeilijkere ondergronden.

Zou je niet eens een dagje een fiets huren en rondjes rijden op de wegen die jij veel doet? Dat lijkt me het meest praktische.

Technische info: ik heb mijn gravelframe vergelen met mijn aero wegframe. Met dezelfde wielen en banden zit er echt heel weinig verschil tussen (+/- 10 watt).

  • MrAngry
  • Registratie: December 2001
  • Laatst online: 21:49
Er is ook nog een stuk acceptatie. Ook met een gravelbike kan je gigantisch op je muil gaan op bladeren, natte houten bruggen, zandpaden met geulen etc. Gebeurt gewoon soms bij het fietsen. Ik heb een periode gehad waarbij ik elk jaar wel een giga klapper maakte (op allerlei fietsen). Die periode is gelukkig weer voorbij, maar het hoort er een beetje bij.

Er is maar één goed systeem en dat is een geluidsysteem - Sef


  • kneusteun
  • Registratie: September 2008
  • Laatst online: 21:44
Vanuit motor wereld is een dunne band vaak beter voor tractie dan een dikke band (let op in zand/modder) waar ik met de gravel fiets kom is dat meestal ook de ondergrond.

Je band kan dieper in de drek zakken opzoek naar grip... en hij snijdt er makkelijker doorheen.

Dit gaat niet op voor een gravel bike?

  • MisterEagle
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 20:51
Kluus schreef op woensdag 9 september 2026 @ 10:49:
Ik denk dat het ook een beetje aankomt op: leer de fiets kennen, probeer techniek bij te schaven en pas je snelheid aan.

Wel ben ik er nog altijd van overtuigd dat MTB/gravelen in combinatie met wielrennen enorm helpt bij dat bijschaven van techniek waardoor je ook makkelijker op smalle gladde bandjes over technischere paden gaat. Maar dan zou ik wel meer all-in gaan en niet alleen een gravelbike aanschaffen om dan alsnog alleen over de simpelere paden te gaan, volgens mij valt er in jouw regio voldoende echt te gravelen. :)

voor 23 en 25mm zijn er inderdaad geen banden met profiel, er zou ook niets van het volume over blijven bij zo'n band wat je probleem alleen maar groter maakt. In die context zou ik dan ook voor je huidige fiets zeker niet lager dan 25mm gaan en met zo laag mogelijke druk rijden (welke druk rij je nu??).
De fietstechniek kan zeker bijgeschaafd worden ja, daar geloof ik ook wel in, maar hoe doe ik dat solistisch het beste?
(overigens de technische techniek, daar ben ik inmiddels heel bekend mee. Tijdje thuis gezeten en wat fietsen opgekocht, opgeknapt en weer verkocht, dat speelt wel mee om bij een wielrenfiets te blijven omdat ik tiagra en 105 aardig doorheb qua onderhoud, vervangen en afstellen. Al zal de techniek op een andere fiets vast niet opeens rocketscience zijn)

Ik pomp de banden op 7.0 bar op maar verlies een klein beetje druk bij het afnemen van de pomp, geen idee of dat een noemenswaardige hoeveelheid is.

overigens, wat bedoel je precies met "Maar dan zou ik wel meer all-in gaan en niet alleen een gravelbike aanschaffen om dan alsnog alleen over de simpelere paden te gaan, volgens mij valt er in jouw regio voldoende echt te gravelen."
Bedoel je dan een ander type fiets of wat?
Verder ben ik het eens, ik heb ook stukken waar ik afstap omdat het fietspad opeens klein grind wordt, de eerste keer nog zonder beschermkapjes voor mijn klikplaatjes, die vonden dat ook niet zo leuk :+
Requiem19 schreef op woensdag 9 september 2026 @ 10:55:
[...]


Icm de opmerking dat je vrij nieuw bent met fietsen zou ik vermoeden dat er drie dingen spelen:

1) meer ervaring opdoen met sturen/fietsen/het aanvoelen van grip. Ook op natte bladeren kun je fietsen met smallere bandjes, maar moet je wat voorzichtiger doen. Bijvoorbeeld alleen remmen als je recht gaat en niet in een bocht.

2) meer grip: dus een fiets met bredere banden nodig. Dan zijn er veel opties tussen wat je nu hebt en een gravelfiets met 50mm+ bandenruimte. Veel allroad fietsen kunnen 35-40mm banden aan

3) een andere fiets: een gravel fiets geeft niet per se meer grip, noch is hij veel langzamer. Het stuurt iets minder snel (en daarmee stabieler). Wellicht dat dat wel iets is wat je onbewust kan helpen op moeilijkere ondergronden.

Zou je niet eens een dagje een fiets huren en rondjes rijden op de wegen die jij veel doet? Dat lijkt me het meest praktische.

Technische info: ik heb mijn gravelframe vergelen met mijn aero wegframe. Met dezelfde wielen en banden zit er echt heel weinig verschil tussen (+/- 10 watt).
  1. zeker, akkoord. Ik heb bv de vuelta hier over de keien zien gaan en dat doen ze met het grootste gemak maar ik waag me er niet aan :p wellicht is dat inderdaad ervaring en techniek. Ik heb overigens niet de ambitie om wedstrijden te rijden. Recreatief en woon-werk wel.
  2. Zit het dan alleen in de breedte van de band? Ik fiets ook regelmatig op mijn elektrische stadsfiets met beide kinderen in stoeltjes, daarmee rijd ik ook snel 25km/h ( beetje valsspelen wel :+ ) maar daarmee ga ik met het grootste gemak over de zelfde paden. Maar dat heb ik altijd aan het profiel verweten maar die banden zijn ook 45mm inderdaad
  3. Klinkt logisch.
    Wellicht inderdaad eens kijken of ik er een kan huren, dat bespaard me wel geld als het (ook) het net niet is.
MrAngry schreef op woensdag 9 september 2026 @ 10:57:
Er is ook nog een stuk acceptatie. Ook met een gravelbike kan je gigantisch op je muil gaan op bladeren, natte houten bruggen, zandpaden met geulen etc. Gebeurt gewoon soms bij het fietsen. Ik heb een periode gehad waarbij ik elk jaar wel een giga klapper maakte (op allerlei fietsen). Die periode is gelukkig weer voorbij, maar het hoort er een beetje bij.
Dat klinkt spannend maar eens ja, ongelukken gebeuren altijd. Mogelijk is het ook gewoon pech geweest met te veel na elkaar en daarna het stuk mijden. Ik ben redelijk risicoavers vooral omdat ik best een pechvogel ben ook.


Overigens, ik heb een mountainbike staan nog. Alleen de zithouding met het rechte stuur zit voor mij teveel rechtop waardoor ik weer last van mijn stuitje krijg. Juist de houding met leunen op de shifters of onderin het stuur zorgen net voor een gunstige houding met geen last van mijn stuitje.

  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
Ik zou eerst eens beginnen om te rijden met minder druk.

7.0 bar is wat men vroeger vooral normaal vond. 25mm is natuurlijk best smal, maar als ik het in één van de betere calculatoren gooi, met 90kg systeemgewicht kom ik uit op rond de 5 bar.

https://www.wolftoothcomp...NMZMD5ZFO3SycZRNUqc3lb9ME

Minder bar zorgt ervoor dat de band meer contact heeft met de ondergrond en beter vervormt (en dus de weg volgt ipv erover heen stuitert). Dat zal wellicht al iets helpen.

Mbt je vraag: grip is een combinatie van de breedte van de band, de bandendruk, het type rubber en het type profiel. Met aan het ene spectrum supper snelle weg race banden en aan de andere kant super brede mountainbike banden. Veel gravelbanden zitten daar een beetje tussenin.

  • MisterEagle
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 20:51
Requiem19 schreef op woensdag 9 september 2026 @ 11:51:
Ik zou eerst eens beginnen om te rijden met minder druk.

7.0 bar is wat men vroeger vooral normaal vond. 25mm is natuurlijk best smal, maar als ik het in één van de betere calculatoren gooi, met 90kg systeemgewicht kom ik uit op rond de 5 bar.

https://www.wolftoothcomp...NMZMD5ZFO3SycZRNUqc3lb9ME

Minder bar zorgt ervoor dat de band meer contact heeft met de ondergrond en beter vervormt (en dus de weg volgt ipv erover heen stuitert). Dat zal wellicht al iets helpen.

Mbt je vraag: grip is een combinatie van de breedte van de band, de bandendruk, het type rubber en het type profiel. Met aan het ene spectrum supper snelle weg race banden en aan de andere kant super brede mountainbike banden. Veel gravelbanden zitten daar een beetje tussenin.
ik kende die calculator niet, maar met mijn gewichten kom ik op 6.2 en 5.9 dus zal ze daar eens op zetten, dank voor de tip!

  • Hencksch
  • Registratie: Oktober 2017
  • Laatst online: 20:35
MisterEagle schreef op dinsdag 8 september 2026 @ 23:43:
Vraagje aan jullie als kenners, ik ben een jaar geleden voor t eerst op een racefiets gestapt en vind/vond dat erg leuk. Vooral vond ik het heerlijk om door de natuurgebieden te fietsen (over het fietspad, niet offroad) maar inmiddels een klapper en meerdere schuifers verder voel ik me daar zeker niet meer heel fijn bij.
Schuivers en klappers hebben meest van tijd niet met het type fiets te maken. Als je naar je eigen idee te vaak valt (klapper) of bijna valt (schuiver), dan kan het zomaar zijn dat je niet actief op de fiets zit. Dat kan ik niet onderbouwen, dat kan alleen maar iemand doen die achter je rijdt.
Uit het zadel, in het zadel, klap, kuil, bult opvangen, los zand in de bocht, blijven trappen of juist even stoppen met trappen, lichtjes remmen met de voorrem, etc...
Als het goed is, ben je voortdurend in gesprek met de ondergrond.

  • blitzkrieg
  • Registratie: December 2000
  • Laatst online: 16:00

blitzkrieg

Whoop Whoop!

MisterEagle schreef op woensdag 9 september 2026 @ 11:41:
[...]

De fietstechniek kan zeker bijgeschaafd worden ja, daar geloof ik ook wel in, maar hoe doe ik dat solistisch het beste?
Hoeft niet solistisch, je kan ook ergens een keer een clinic volgen.

Heb ik bij mijn vrouw ook gedaan, die heb ik een klim- en daalclinic cadeau gegeven, heeft zeker geholpen, ik hoef onder aan de berg nu nog maar 5 minuten op haar te wachten ipv. 10 minuten. :P

Well, I ain't really drowning 'cause I see the beach from here


  • Kluus
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 23:09

Kluus

Gang is alles

Ik denk dat de druk verlagen inderdaad al wat scheelt, zeker op dat soort paden! Verder inderdaad "actief" op de fiets zitten zoals @Hencksch kan al een boel helpen. Dit zijn wel de skills die je juist op de MTB (of gravel, maar dan dus echt offroad) makkelijker automatisch leert in mijn ervaring en waar je op de racer misschien wat meer specifiek op moet trainen, simpelweg omdat je offroad echt continue met de ondergrond bezig bent terwijl je op dit op de weg van nature slechts incidenteel is als er een keer zand ligt ofzo.

[ Voor 27% gewijzigd door Kluus op 09-09-2026 12:56 ]


  • Kluus
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 23:09

Kluus

Gang is alles

Overigens, als je het vooral leuk vind om bos(fiets)paden te rijden en dijken, boeren weggetjes etc saai vind dan kan ik wel begrijpen dat dit niet per se leuk is met een racefiets, dat rijdt toch altijd vooral lekkerder op de langere wegen waar je lekker snelheid kan maken is mijn ervaring.

Dus als dat je doel is is een gravel misschien nog best een optie, maar dat zou ik dan breder trekken als alleen die specifieke fietspaden willen rijden, dan zou ik ook daadwerkelijk lekker gaan gravelen met dat ding en daar ook je specificaties op afstellen.

  • GoldenSample
  • Registratie: Januari 2005
  • Niet online

GoldenSample

Huub, Huub, Barbatruc!

Hencksch schreef op woensdag 9 september 2026 @ 12:12:
[...]

Schuivers en klappers hebben meest van tijd niet met het type fiets te maken. Als je naar je eigen idee te vaak valt (klapper) of bijna valt (schuiver), dan kan het zomaar zijn dat je niet actief op de fiets zit. Dat kan ik niet onderbouwen, dat kan alleen maar iemand doen die achter je rijdt.
Uit het zadel, in het zadel, klap, kuil, bult opvangen, los zand in de bocht, blijven trappen of juist even stoppen met trappen, lichtjes remmen met de voorrem, etc...
Als het goed is, ben je voortdurend in gesprek met de ondergrond.
Ben ik het wel mee eens. Is het wel zo dat met oldschool 7bar in 25mm bandjes (van god weet hoe oud?) je wel snel weinig grip overhoud als de ondergrond wat minder ideaal wordt. Een andere fiets legt de grens verder en maakt veel meer situaties een nobrainer. Echter blijft het herkennen van situaties die tricky kunnen zijn belangrijk ongeacht de fiets. Idem met het kunnen corrigeren (en je daar comfortabel bij voelen) als je verrast wordt door minder grip/scherpere bocht/obstakels of er iets gaat schuiven. Dat is oefenen en daar kan een clinic zeker bij helpen.

Verschillen zul je altijd hebben ook door aanleg en hoeveel ervaring je er mee hebt. (Merk zelf doordat ik in mijn jeugd veel in loszand gefietst heb ik erg goed ben in hard remmen op losse ondergrond. Zie dat we eens bij mensen die over het geheel stuk beter kunnen mountainbiken maar ik qua hard remmen ruim de baas ben). Spanning hier omtrent, daar is wat aan te doen!

De oplossing zit denk ik niet in enkel een andere fiets (en al dan niet overcompenseren). Ben persoonlijk van mening dat veel vooral recreatieve fietsers meer aan een gravelbike hebben dan een racefiets maar dat hangt van je gebruik/verwachtingen af zoals anderen ook vermelden. Ergens tussen een moderne endurance fiets met veel tire clearance en een 'luie' gravel fiets zit nog best wat ruimte.

Ga onderhoud, SRAM is nu ook weer geen rocket Science maar zeker de Shimano Gravel handel is goed vergelijkbaar met de weg spullen van de zelfde generatie. Zou het zelf daar zeker niet van laten afhangen.

[ Voor 22% gewijzigd door GoldenSample op 09-09-2026 14:44 ]

Bikemounts.nl Zelf ontworpen & op maat gemaakte houders voor bikeradars & fietscomputers.


  • Prulleman
  • Registratie: December 2000
  • Laatst online: 23:04
kneusteun schreef op woensdag 9 september 2026 @ 11:33:
Vanuit motor wereld is een dunne band vaak beter voor tractie dan een dikke band (let op in zand/modder) waar ik met de gravel fiets kom is dat meestal ook de ondergrond.

Je band kan dieper in de drek zakken opzoek naar grip... en hij snijdt er makkelijker doorheen.

Dit gaat niet op voor een gravel bike?
dit kan op een gravel/cross/mtb wel van toepassing zijn, maar alleen onder specifieke omstandigheden. flinke laag modder over een harde ondergrond.
Voor bv los zand kan je het beste zo breed mogelijk gaan om juist "op" het zand te blijven zweven.
Maar hier hebben we het over een racefiets over verharde wegen met een laagje zand of bladeren..
ik verwacht dat een beetje breder, minder druk en een licht profiel wel behoorlijk wat verbetering geven, met echt alleen noppen ga je het niet redden, daarmee verlaag je alleen maar het contact oppervlak ten opzichte van een slick. Noppen zijn bedoeld voor echt los terrein, wortels, stenen, modder, .... (noppen en wat profiel zijn 2 verschillende dingen)

maar het is verder ook heel simpel, goed voor je kijken en als je niet rechtdoor kan over een tricky sectie, dan moet je gewoon je snelheid (drastisch) aanpassen, zolang het geen wedstrijd is hoef je geen onnodig risico te nemen toch?


maar zoals hierboven ook al aangegeven, bedenk eerst waar je wilt rijden, en pas daar je fiets en banden op aan. Als je niet van plan bent echt offroad te gaan, kan je 2 dingen doen, de beste banden zoeken voor deze fiets (erg beperkt als er niet meer dan 25mm in kan. Of een moderne racefiets met ruimte voor bv 35mm banden, dan kan je wellicht optimaliseren in de zomer en winter met verschillende banden, het zorgt in ieder geval voor dat je met 3-4 bar kan rijden en veel meer contact met de grond hebt.

Strava


  • Stevie-P
  • Registratie: Oktober 2005
  • Niet online
MisterEagle schreef op woensdag 9 september 2026 @ 11:41:
[...]

Overigens, ik heb een mountainbike staan nog. Alleen de zithouding met het rechte stuur zit voor mij teveel rechtop waardoor ik weer last van mijn stuitje krijg. Juist de houding met leunen op de shifters of onderin het stuur zorgen net voor een gunstige houding met geen last van mijn stuitje.
En om het over een andere boeg te gooien. Is het niet een idee om langs te gaan bij een fysio die ook bikefits doet? Die kan je wellicht weer pijnvrij op de mountainbike krijgen.
Kan je daarmee ervaren of bredere banden hetgeen is dat je mist op de racer.

  • pier87
  • Registratie: Januari 2014
  • Laatst online: 16:59
Ik zit zelfs bijna in het kamp van ''one bike to rule them all''. Ik fiets in de winter en in de zomer, maar ik denk dat de gemiddelde wieler-toerist prima uit de voeten kan met een gravelbike, eventueel een extra setje wielen zodat je ook racebandjes kunt steken.

Voorheen had ik een wedstrijdfiets, winterfiets (alu racer), en een MTB. Dit heb ik al teruggebracht tot een racefiets en gravelbike.

Een tijd terug sprak ik met een fietsenmaker, die vertelde dat hij zich tegenwoordig meer zorgen maakt over MTB's, die blijven tegenwoordig ''staan'' in de fietsenzaak, terwijl gravelbikes de deur uitvliegen.

  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
Volgens mij zie je dat ook wel een beetje terug in de trend van gravel bikes.

Vroeger 35mm, makkelijke recht toe recht aan gravel paden. Maar als concept beweegt het steeds meer richting MTB wellicht? Meeste nieuwe frames kunnen in ieder geval 2.2 MTB banden aan.

Ik hoor regelmatig van wat oudere rijders bij gravel wedstrijden of ritten opmerkingen als: 'dit zouden we vroeger met de MTB doen'.

  • Hencksch
  • Registratie: Oktober 2017
  • Laatst online: 20:35
Tien bonuspunten voor het advies om een clinic te volgen. De NTFU heeft daar een circuit voor. Dan kun je voor een klein bedrag een keer een dag oefenen en beoordeeld worden.

  • Reginas
  • Registratie: Juni 2023
  • Laatst online: 18:25

Reginas

Queen of Core Stability

Requiem19 schreef op woensdag 9 september 2026 @ 16:30:

Ik hoor regelmatig van wat oudere rijders bij gravel wedstrijden of ritten opmerkingen als: 'dit zouden we vroeger met de MTB doen'.
Dat herken ik heel goed. Ik ben niet bepaald een oudere rijder, maar in mijn puberteit heb ik veel op de mountainbike gezeten (26” met v-brakes O+) en daar reed ik voornamelijk mee over bospaadjes en gravelpaadjes. In mijn beleving waren die mountainbiketracks ook nog niet echt een ding ofzo? Ik weet dat rond 2000 de route bij Aquabest is aangelegd (dichtst bij mij in de buurt), maar ik kende werkelijk niemand die daar naar toe ging om te fietsen. Gewoon hop, het bos in of de hei op. Geen technische elementen, gewoon rechtdoor rijden (of soms slingeren) met minder kans om te worden aangereden door een auto.

En voor je het weet heb je bijna 20 jaar off-road gereden, maar kun je nog geen bunnyhop maken.

  • MisterEagle
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 20:51
Bedankt allemaal voor de input! ik heb genoeg om nog mee te nemen in de overweging dus. Ik ga er rustig aan mee aan de slag en dan post ik hier vanzelf wel een foto als het toch een gravelbike is geworden :-) Maar mogelijk dus ook niet na alle overwegingen.

in elk geval is het streven wel om zo snel mogelijk weer lekker op de fiets te zitten (en wat mij betreft ook de winter door)

  • GoldenSample
  • Registratie: Januari 2005
  • Niet online

GoldenSample

Huub, Huub, Barbatruc!

Reginas schreef op woensdag 9 september 2026 @ 16:55:
[...]

Dat herken ik heel goed. Ik ben niet bepaald een oudere rijder, maar in mijn puberteit heb ik veel op de mountainbike gezeten (26” met v-brakes O+) en daar reed ik voornamelijk mee over bospaadjes en gravelpaadjes. In mijn beleving waren die mountainbiketracks ook nog niet echt een ding ofzo? Ik weet dat rond 2000 de route bij Aquabest is aangelegd (dichtst bij mij in de buurt), maar ik kende werkelijk niemand die daar naar toe ging om te fietsen. Gewoon hop, het bos in of de hei op. Geen technische elementen, gewoon rechtdoor rijden (of soms slingeren) met minder kans om te worden aangereden door een auto.

En voor je het weet heb je bijna 20 jaar off-road gereden, maar kun je nog geen bunnyhop maken.
In Nederland is dit een stuk meer een ding dan op plekken met meer natuurlijk hoogteverschil. Daar was al uitdagend terrein en is de hoeveelheid uitdaging zeker wel mee gegroeid maar relatief gezien een stuk minder. In Nederland moet je de natuurlijke locaties hiervoor bijna met een loepje zoeken (+ dat wild rijden hier maar zeer beperkt een ding is). Van vrijwel niks naar iets is een stuk grotere stap dan van best wat maar meer.

Bikemounts.nl Zelf ontworpen & op maat gemaakte houders voor bikeradars & fietscomputers.


  • guapper
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 23:13
Schwalbe Clik vraag: ik heb mini pompjes voor onderweg, voor Frans ventiel met een slangetje dat je op het ventiel schroeft.

Is er een adapter waarmee je dit type pomp kunt gebruiken om op een Schwalbe clik ventiel te koppelen?

  • GerbenBK
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 21:24
welke pompjes heb je? Bij mijn lezyne pocket drive en Silca tattico zit en slangetje met en presta en schrader kant. In die laatste kun je zo'n adapter schroeven of klemmen.

Maar volgens mij werkt een gewone presta kop ook gewoon op een clik valve. Alleen de druk wordt niet juist weergegeven als je pomp een manometer heeft. Lijkt me voor onderweg geen issue.

[ Voor 59% gewijzigd door GerbenBK op 09-09-2026 22:33 ]

The tyres begin to write cheques that the geometry can’t quite cash.


  • guapper
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 23:13
GerbenBK schreef op woensdag 9 september 2026 @ 22:26:
welke pompjes heb je? Bij mijn lezyne pocket drive en Silca tattico zit en slangetje met en presta en schrader kant. In die laatste kun je zo'n adapter schroeven of klemmen.

Maar volgens mij werkt een gewone presta kop ook gewoon op een clik valve. Alleen de druk wordt niet juist weergegeven als je pomp een manometer heeft. Lijkt me voor onderweg geen issue.
1 van de pompen heeft inderdaad een omkeerbare slang, met aan de andere kant AV. Dat deel kan inderdaad probleemloos op een AV ventiel worden geschroefd.. daar zou dan ook zo'n losse Clik valve pompkop in moeten passen.

  • cosmos81
  • Registratie: Maart 2013
  • Laatst online: 28-09 21:29
@MisterEagle

Herkenbaar verhaal voor mij, voelde mij ook niet echt zeker op racefiets met 25mm banden, deze verwisselt voor 28mm was het nog niet. Hiervoor altijd met bredere 55 t/m 60mm banden op mijn mtb gereden, denk dat het voor mij meer iets visueels was. Daarnaast ook aardig wat blessures opgelopen met de mtb.  Zat ook te denken aan een gravelbike, een Grizl leek mij wel wat om zijn stabiliteit + de mogelijkheid tot bredere banden +50mm, tijdens de proefrit bij Canyon had ik na enkele minuten zoiets van mmmh, is toch een racefiets. Maar dit gevoel verdween na zo'n 15 minuten, want stabieler en rustiger daarbij ook nog 45mm banden, die mij aardig gerust stelde cq vertrouwen gaven. Sinds de levering heb ik nog nooit zoveel op een fiets gereden als deze, het fijne vind ik ook de veelzijdigheid, het rijdt op alles goed. Ivm de bandenspanning, ik weet niet of je een drukmeter hebt want een pomp kan nogal afwijken.

  • MisterEagle
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 20:51
cosmos81 schreef op woensdag 9 september 2026 @ 23:06:
@MisterEagle

Herkenbaar verhaal voor mij, voelde mij ook niet echt zeker op racefiets met 25mm banden, deze verwisselt voor 28mm was het nog niet. Hiervoor altijd met bredere 55 t/m 60mm banden op mijn mtb gereden, denk dat het voor mij meer iets visueels was. Daarnaast ook aardig wat blessures opgelopen met de mtb.  Zat ook te denken aan een gravelbike, een Grizl leek mij wel wat om zijn stabiliteit + de mogelijkheid tot bredere banden +50mm, tijdens de proefrit bij Canyon had ik na enkele minuten zoiets van mmmh, is toch een racefiets. Maar dit gevoel verdween na zo'n 15 minuten, want stabieler en rustiger daarbij ook nog 45mm banden, die mij aardig gerust stelde cq vertrouwen gaven. Sinds de levering heb ik nog nooit zoveel op een fiets gereden als deze, het fijne vind ik ook de veelzijdigheid, het rijdt op alles goed. Ivm de bandenspanning, ik weet niet of je een drukmeter hebt want een pomp kan nogal afwijken.
Klinkt heel positief! Ik hoop uiteindelijk net zo te eindigen qua veel fietsen weer.

Ik heb geen drukmeter anders dan die op de pomp en compressor (gebruik meestal de laatste omdat ik die digitaal in kan stellen)

Zal eens kijken of ik een drukmeter kan lenen om te testen hoe nauwkeurig het is

  • RR46
  • Registratie: Maart 2019
  • Laatst online: 23:05
@guapper als je huidige pompje op een presta en schrader ventiel past, heb je geen verloop je nodig voor clik ventiel.

  • guapper
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 23:13
RR46 schreef op donderdag 10 september 2026 @ 11:32:
@guapper als je huidige pompje op een presta en schrader ventiel past, heb je geen verloop je nodig voor clik ventiel.
Bij de specs van m'n bbb samurai staat onder compatibiliteit : Dunlop, Presta/French, Schrader/Automotive.

Maar bij de specs van Clik worden die opschroef-slangetjes uitgesloten...

Proberen dus

[ Voor 10% gewijzigd door guapper op 10-09-2026 12:55 ]


  • Koenbr
  • Registratie: Maart 2012
  • Laatst online: 21:26
Afgelopen week zijn we een weekje naar de Harz gegaan (o.a. door het zien van de ervaring van Douwe Doorduin). Uitermate geschikt en fijn gravelgebied, waarbij je met gemak ritjes van >90% offroad kan maken zonder daar veel moeite voor te moeten doen. Goed onderhouden gravelwegen (vanwege de intensieve bosbouw in het gebied), weidse uitzichten (vanwege een monocultuur qua bebossing I.c.m. een kevertje), het gevoel dat je jezelf midden in de natuur bevindt (vanwege weinig medeweggebruikers op de gravelpaden) en voelt ook meer als Oost-Europa aan qua bebouwing (er liep dan ook de grens doorheen). Het gebied bevat leuke klimmen en snelle afdalingen en is niet perse technisch (al kan je dat er ook wel vinden). Ter referentie: ritjes van 50km/1000hm, 85km/1250hm en 120km/2500hm weten te maken.


Erg gezellig en warm vonden we de mensen en stadjes niet, maar goed we waren er ook voornamelijk om te fietsen. Hiervoor hebben we vooral routes geleend van The Gravel Fest en Explore the Harz.

Plaatjes bij praatjes
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/dwHDcqN2/IMG-4910.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/pBdC1DPc/IMG-4899.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/PsKpQfTV/IMG-4847.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/YTwct6RR/IMG-4818.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/5Wc5CtG0/IMG-4824.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/b5p12t55/IMG-4917.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/ksStmCVX/IMG-5017.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/rR3r6Qyd/IMG-5006.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/v4xLWBZm/IMG-4986.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.ibb.co/q36yt60m/IMG-4989.jpg

De betonnen ‘panzerplatten’ zijn trouwens wél beroerd om overeen te rijden.

  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
Heel tof 👌

  • Hencksch
  • Registratie: Oktober 2017
  • Laatst online: 20:35
Die platen zijn de militär strassen waar het Oost-Duitse Volksleger overheen reed. De Harz ligt deels in Sachsen Anhalt. Dan weet je gelijk waarom de mensen zo chagrijnig waren. Ze willen weer terug naar de DDR en onder de knoet van de Russen, want toen had je geen Ausländer.

  • Koenbr
  • Registratie: Maart 2012
  • Laatst online: 21:26
Hencksch schreef op woensdag 16 september 2026 @ 23:15:
Die platen zijn de militär strassen waar het Oost-Duitse Volksleger overheen reed. De Harz ligt deels in Sachsen Anhalt. Dan weet je gelijk waarom de mensen zo chagrijnig waren. Ze willen weer terug naar de DDR en onder de knoet van de Russen, want toen had je geen Ausländer.
Dat was mij inderdaad bekend. Toen vorige week het bericht kwam over de winst van de AfD was mijn gemoedsrust ook iets minder gestemd. Echter als iemand “Hallo” of “Hi” zegt, kan je diegene gerust groeten. Oude grensborden (informatieve) en -palen kom je door het gebied ook tegen.

  • Stufferdt
  • Registratie: December 2014
  • Laatst online: 22:46

Stufferdt

doet ook maar wat.

Gaaf!
Door dezelfde "influence" had ik Harz ookal op de radar. Tof dat je dit deelt :)

En gemiddelde Duitser is enigzins gereserveerd maar zelden onvriendelijk hoor. Automobilisten vind ik over het algemeen ook geduldig en correct.

😀😀😀


  • ZanielGa
  • Registratie: Oktober 2005
  • Laatst online: 20:55
Nou, moet me hier maar gaan melden. Net mijn eerste Gravelbike opgehaald. Het is een Niner RLT 9 Steel geworden. Er moesten meer stalen fietsen komen in de collectie. Hij zal wel voornamelijk weg kilometers voor de kiezen krijgen maar kan het toch nooit laten als ik een leuk paadje zie om die mee te pakken. En voor degene die zegt: "Pics or it didn't happen." is het nog niet gebeurt. :P

  • Stillekracht
  • Registratie: Januari 2017
  • Laatst online: 18:27
ZanielGa schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 17:25:
Nou, moet me hier maar gaan melden. Net mijn eerste Gravelbike opgehaald. Het is een Niner RLT 9 Steel geworden. Er moesten meer stalen fietsen komen in de collectie. Hij zal wel voornamelijk weg kilometers voor de kiezen krijgen maar kan het toch nooit laten als ik een leuk paadje zie om die mee te pakken. En voor degene die zegt: "Pics or it didn't happen." is het nog niet gebeurt. :P
Mevr. Stillekracht heeft er ook een. Prima fietsie. Wel wat zwaar (in vergelijking met bijv mijn stalen WiND)
Als je wilt bikepacken geeft de Niner veel mogelijkheden. Er zitten veel bevestigingspunten op.

Veel plezier er mee!

  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
Korte impressie van de 50mm Touareg Race. Ja, takke snel. Ja, prima grip. Maar op de één of andere manier extreem oncomfortabele band voor mij. Ik ben nu weer terug op 2.2 Rick XC en eerste wat ik dacht 'huh, m'n fiets voelt weer normaal'.

Er zit iets in de Touareg zijwang. dan wel de combinatie van mijn velgbreedte / hoe hij op de velg valt waardoor deze band gewoon totaal niet werkt voor mij. Een heel klein beetje teveel luchtdruk en het was echt onplezant hard aan de voorkant. Te weinig druk en de band ging rollen over de zijwangen. Zat elke rit te miereneuken met een toefje eruit of toefje erbij.

(Oude) Rick XC's 2.2 erop. niet echt goed gekeken naar de luchtdruk en rijdt gewoon gelijk veel comfortabeler.

Wat een enorm verschil...

  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
Voor wie het boeiend vindt nog wat bandengeneuzel:

Eerste Silca RCG-1 test. Op zich prima, niet wereldschokkend. Snel, licht (en dus veel te duur). Wat BRR niet noemt en wat mij zelf wel opvalt: de rolweerstand neemt tov andere snelle banden relatief meer toe bij lagere druk.

Dat is altijd iets waar ik zelf goed naar kijk. BRR neemt 'low pressure' (2.1 bar voor een 45mm band) als hun 'score'. In dit geval 16.6watt. Ik zou zelf altijd een stuk lager rijden qua druk, dus kijk altijd naar de 'extra low air pressure' score. Het grafiekje laat zien dat de RCG-1 dan opeens langzamer is dan een G One R pro. Interessant...

https://www.bicyclerollin...s/silca-protocol-rcg-1#rr

Verder is de RCG-3 door John Karrasch getest in 32. Snelste 32 die hij getest heeft. Beloofd veel goeds voor de normale maat :).

Ten slotte: Specialized heeft iets veranderd in de Pathfinder. De nieuwe maat, 2.2 (55mm) blijkt als een malle te rollen, weegt enorm weinig (560g geloof ik) en rijdt - anekdotisch - enorm soepel.

Zoals jullie begrijpen staan er wat bandjes in bestelling om te testen voor de Traka 2027....

(en is er ook een top secret projectje op de achtergrond bezig voor de Traka 2027 build).

  • bwernsen
  • Registratie: September 2015
  • Laatst online: 21:45
Ik heb net de caracal race bandjes weer gemonteerd ipv de wegbandjes en vanochtend weer een rondje gemaakt. Dat zijn toch wel heel fijne bandjes... De Touaregs zijn dus een stuk stugger?

https://www.strava.com/athletes/38143282


  • klaaas
  • Registratie: November 2009
  • Laatst online: 22:12
Ik vind de Race op zich wel fijne bandjes (mits droog etc.) maar ik merk bij deze banden ook al dat de druk preciezer komt dan bij mijn Tufo's. Bij een lage druk waarbij de Tufo's nog niet beginnen te rollen over de zijwangen doet de Race dat wel.

Vwb de Silca banden: ik zie her en der dat deze wel snel zouden slijten. Echt raceday bandje dus.

Hij wil.


  • cosmos81
  • Registratie: Maart 2013
  • Laatst online: 28-09 21:29
Zelf een andere ervaring met de Touareg 45mm, vind dit een comfortabelere band ten opzichte van de Caracal Race, die is imo wat stugger/harder bij dezelfde druk. Qua rolweerstand merk ik weinig tot geen verschil met de CR, de Touareg neemt wat makkelijkere bochten geeft wat meer vertrouwen. Vindt het op zich een fijne band met wat meer grip dan de CR. Zelf geen last van "drukgevoeligheid" met de 45mm. Wat ik wel een beetje jammer vindt is het kleurverschil (tan), deze is wat lichter dan de C.R, de breedte is zo'n 46mm terwijl de CR een dikke 48mm is, qua vorm zijn ze ookl wat verschillend. Vind dat eigenlijk een betje vreemd omdat Hutchison dit juist als een combi aanbeveelt cq op de markt brengt. Nu aan het kijken naar de nieuwe en/of vernieuwde Pirelli RH (SmartEvoGR compound) las ergens dat dit een betere Caracal Race zou zijn, ivm meer grip en lekbestendigheid, volgens deze gebruiker dan. Zelf geen ervaring met banden van Pirelli, misschien iemand anders hier?

  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
bwernsen schreef op woensdag 23 september 2026 @ 11:59:
Ik heb net de caracal race bandjes weer gemonteerd ipv de wegbandjes en vanochtend weer een rondje gemaakt. Dat zijn toch wel heel fijne bandjes... De Touaregs zijn dus een stuk stugger?
Ik had een Touareg voor en Cara achter. Achter minder klachten, maar ook daar wel erg gevoelig voor de sweetspot in luchtdruk.

Ik denk dat het ook de 32mm int velg is, waardoor de wang rechter staat en dus minder makkelijk meegeeft. Mn huidige 2.2’s staan boller en - obv mijn N=1 ervaring - lijkt een beetje bolling wel fijn te zijn voor comfort.

  • Predator
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 22:34

Predator

Suffers from split brain

Even aansluiten voor de Touareg :P

Ik heb ook een touareg/caracal combo, maar dan in 40mm. Dat is op mijn wielset waar ik grotendeels mee op de weg rijdt, en wat occassioneel gravel (op weg naar het werk bv).

Voor het serieuzere gravel heb ik een andere wielset met 44mm swampero/thundero.

Beide banden (touareg en caracal) vallen bij mij heel erg breed uit. Ze vallen op een 27mm velg net geen 44mm. 8)7 Dus ze zijn in feite even breed als de tufo's in 44mm. Die vallen 45mm bij mij.

Geen klachten over het rijcomfort, maar ik rij er ook niet vaak mee op gravel. Op de weg zijn ze supergoed en ze voelen (en zijn) heel erg snel. Ik reed vroeger met 2x caracal 40mm en ik voel geen verschil met de touareg voorband. Het geeft wel dat extra zekerheid in de bochten als ik toch eens op gravel rij ermee. Misschien dat de touareg voorband een tikkeltje meer lawaai maakt op asfalt. Ik heb beide wel in de tanwall versie. Misschien dat dat ook verschil maakt gezien de opmerking over de zijwand ?

De caracal vond ik altijd heel sketchy in bochten, en ik ben er ook eens mee gecrached (op gravel) in een bocht. De zijnoppen gleden gewoon door. De touareg geeft meer vertrouwen en voelt beter aan als je de bocht neemt. De overgang is geleidelijk.

Everybody lies | BFD rocks ! | PC-specs


  • GerbenBK
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 21:24
Predator schreef op woensdag 23 september 2026 @ 13:23:
de touareg voorband een tikkeltje meer lawaai maakt op asfalt.
Ik heb altijd geleerd, meer geluid is meer rolweerstand ;)
De caracal vond ik altijd heel sketchy in bochten, en ik ben er ook eens mee gecrached (op gravel) in een bocht. De zijnoppen gleden gewoon door. De touareg geeft meer vertrouwen en voelt beter aan als je de bocht neemt. De overgang is geleidelijk.
Ik rij nu weer sinds eind juni op de Caracal Race in 40mm (tan) op en rond de Utrechtse Heuvelrug en heb daar eigenlijk helemaal geen last van. Zal ook iets persoonlijks zijn en liggen aan de specifieke ondergrond en omstandigheiden op dat moment.

In het voorjaar ook de Borderride 400 gravel gereden op deze banden (met bagage!). Zou niet mijn eerste keuze zijn voor dat soort gravel, maar ook dat ging eigenlijk verrassend goed!

The tyres begin to write cheques that the geometry can’t quite cash.


  • Duclaasie
  • Registratie: November 2022
  • Laatst online: 21:51
Hebben er ook al mensen de Conti Terra Competition Race Rapid geprobeerd? Mogelijk ga ik die als de opvolger voor mijn Strada Bianca’s kiezen. Net iets meer profiel, maar wel licht en een lage rolweerstand.

  • Predator
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 22:34

Predator

Suffers from split brain

GerbenBK schreef op woensdag 23 september 2026 @ 19:23:
Ik rij nu weer sinds eind juni op de Caracal Race in 40mm (tan) op en rond de Utrechtse Heuvelrug en heb daar eigenlijk helemaal geen last van. Zal ook iets persoonlijks zijn en liggen aan de specifieke ondergrond en omstandigheiden op dat moment.

In het voorjaar ook de Borderride 400 gravel gereden op deze banden (met bagage!). Zou niet mijn eerste keuze zijn voor dat soort gravel, maar ook dat ging eigenlijk verrassend goed!
Het was in een scherpe 90 graden bocht, die redelijk slecht lag (erg door, veel zand, vermengt met gravel). Maar ik had diezelfde bocht al vele malen eender genomen. Het is niet ver van thuis.

En met de tufo thundero's nog nooit weggegleden...

Everybody lies | BFD rocks ! | PC-specs


  • GWBoes
  • Registratie: Juni 2007
  • Laatst online: 16:01
cosmos81 schreef op woensdag 23 september 2026 @ 12:30:
Zelf geen ervaring met banden van Pirelli, misschien iemand anders hier?
Ik heb/had de oude versie van de Cinturato RC in 45mm. Qua grip, rolweerstand (ondanks slechte BRR score) en bochtengedrag niks te klagen alleen wel super hard en oncomfortabel. De nieuwere schijnt in de labtests wel beter te zijn, Misschien die eens proberen als ik de Caracal race (ooit) versleten heb of zat ben.

Flickr - Strava


  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
cosmos81 schreef op woensdag 23 september 2026 @ 12:30:
Zelf een andere ervaring met de Touareg 45mm, vind dit een comfortabelere band ten opzichte van de Caracal Race, die is imo wat stugger/harder bij dezelfde druk. Qua rolweerstand merk ik weinig tot geen verschil met de CR, de Touareg neemt wat makkelijkere bochten geeft wat meer vertrouwen. Vindt het op zich een fijne band met wat meer grip dan de CR. Zelf geen last van "drukgevoeligheid" met de 45mm. Wat ik wel een beetje jammer vindt is het kleurverschil (tan), deze is wat lichter dan de C.R, de breedte is zo'n 46mm terwijl de CR een dikke 48mm is, qua vorm zijn ze ookl wat verschillend. Vind dat eigenlijk een betje vreemd omdat Hutchison dit juist als een combi aanbeveelt cq op de markt brengt. Nu aan het kijken naar de nieuwe en/of vernieuwde Pirelli RH (SmartEvoGR compound) las ergens dat dit een betere Caracal Race zou zijn, ivm meer grip en lekbestendigheid, volgens deze gebruiker dan. Zelf geen ervaring met banden van Pirelli, misschien iemand anders hier?
Ik vond de nieuwe XC RH Race band wel heel lekker. Als ik ook kijk naar de wegbanden van Pirelli beginnen ze volgens mij steeds beter te begrijpen wat de geheime ingrediënten zijn voor een goede band. Ik ben ook wel benieuwd naar de gravel RH.

  • klaaas
  • Registratie: November 2009
  • Laatst online: 22:12
Predator schreef op woensdag 23 september 2026 @ 21:37:
[...]

Het was in een scherpe 90 graden bocht, die redelijk slecht lag (erg door, veel zand, vermengt met gravel). Maar ik had diezelfde bocht al vele malen eender genomen. Het is niet ver van thuis.

En met de tufo thundero's nog nooit weggegleden...
Is ook mijn ervaring. Ik kom prima de bocht door met de Caracals, maar af en toe glijden ze in bochten waar ik met de Thundero's nooit gleed. Ook niet heel verrassend als je naar het profiel kijkt, natuurlijk. Tot nu toe gelukkig nog niet gevallen

Hij wil.


  • Stufferdt
  • Registratie: December 2014
  • Laatst online: 22:46

Stufferdt

doet ook maar wat.

Hier afgelopen zondag nog een fikse glijder dat ik rechtdoor ging in plaats van de bocht door.
Maar gecontroleerd de berm in aangezien ik 'm niet ging houden. Voor de kenners: net voor de overgang over de A50 bij wegrestaurant Mendel. De bocht net voor je het weggetje oversteekt (de grote woeste hoeve) en vervolgens richting de bocht met vangrail gaat.

Combinatie Schwalbe RS Pro 40mm en cinturato H 40mm was toch wat te slick voor het droge gravel in het bochtje
Merkte overigens wel hoe mul het op plekken lag op de Veluwe. De (wel fitte) mountainbikers gingen veel soepeler door het mulle zand heen.

Toch maar eens nadenken over een setje winterbanden. Alternatief zijn WTB Raddler. Die ploegen overal doorheen maar rollen niet...

😀😀😀


  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
Of gewoon een Schwalbe RX Pro voor (en de RS Pro achter, dan wel de R Pro, of als je echt in de blub gaat rijden ook de RX Pro achter).

De RX Pro rolt echt nog heel snel en is denk ik op dit moment één van de gravel banden die het lekkerste sturen. Iedereen die de RX Pro gebruikt is verrast hoe lekker dat stuurt en hoe goed hij nog rolt.

  • Stufferdt
  • Registratie: December 2014
  • Laatst online: 22:46

Stufferdt

doet ook maar wat.

Requiem19 schreef op donderdag 24 september 2026 @ 17:43:
Of gewoon een Schwalbe RX Pro voor (en de RS Pro achter, dan wel de R Pro, of als je echt in de blub gaat rijden ook de RX Pro achter).

De RX Pro rolt echt nog heel snel en is denk ik op dit moment één van de gravel banden die het lekkerste sturen. Iedereen die de RX Pro gebruikt is verrast hoe lekker dat stuurt en hoe goed hij nog rolt.
Oh echt? Zo werd ie natuurlijk niet gepositioneerd toen ie uitkwam. Leek toch vooral een tractorbane. Wel grappig, met veel moeite via Vinted uiteindelijk een setje RX (non)pro verkocht. Wellicht toch te voorbarig...

😀😀😀


  • Predator
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 22:34

Predator

Suffers from split brain

Predator schreef op woensdag 23 september 2026 @ 13:23:
Even aansluiten voor de Touareg :P

....
Even een update over de tourag race. Deze morgen op weg naar het werk prijs .... ;(

Gewoon de openbare weg overgestoken en ergens op gereden, en pssstttt squirt squirt squirt ...
Fiets en schoenen mooi ondergespoten. (Dyna)plug moeten steken, het lek was niet dicht met de sealant (orange seal endurance). Ik vond het gat ook niet makkelijk door de hele vele kleine noppen op de touareg.

N=1 hier, en ik kan pech gehad hebben, maar voorlopig toch niet fantastisch voor lekbescherming. 420km mee gereden.

Everybody lies | BFD rocks ! | PC-specs


  • MartijnGizmo
  • Registratie: September 2004
  • Laatst online: 17:20

MartijnGizmo

Supercalifragilistic

Soms moet je gewoon terug naar de basis... ik ben een enorme nerd en dol op moderitis, oneindig dingen aanpassen. Begin dit jaar een Surly Grappler frameset gekocht om mijn overleden Soma Jawbone te vervangen. Uiteindelijk opgebouwd met 40mm interne velgen (had ik nog van MTB) en Schwalbe Rick XC in 29x2.25 erop, want daar had ik al erg goede ervaringen mee bij het ruigere werk (ik gebruik deze fiets graag als een soort XC-MTB met bukstuur).

Alleen daags na het opbouwen kreeg ik buiten mijn schuld een ongeluk op een andere fiets, brak mijn sleutelbeen en bij het wederopbouwen was ik wat te fanatiek en blesseerde mijn knie. De Grappler had ik vanwege de schouder tijdelijk voorzien van een recht stuur, maar vanwege de knie vooral kleinere en rustigere rondjes gefietst met vrijwel uitsluitend asfalt.

Knie begint eindelijk weer een beetje mee te doen, dus dropbar weer op de fiets (sleutelbeen is allang weer prima) en me helemaal suf gezocht naar lichter rollende banden. Alles uitgeplozen, maar specifiek de 55mm brede G-One RS Pro schijnt helemaal niet veel lichter te rollen dan mijn reeds gemonteerd Rick XC. Nog allerlei andere banden bekeken, reviews gelezen en uiteindelijk voor mijn tijdelijke asfalt-kilometers gekozen voor: 0,2 bar extra voor en achter :+

Het kan soms zo simpel zijn... :)

  • wolterious
  • Registratie: November 2010
  • Laatst online: 21:19
Zaterdag ga ik de Gooische 200 fietsen. Gezien het weer en de route enorm veel zin in. Nog meer hier die daar aan meedoen?

  • Rudolf
  • Registratie: Juli 2006
  • Laatst online: 13:36
Zondag mijn eerste graveltoertocht gereden. 110km Gulpense Graveltocht.
Afgelopen periode niet super veel op de fiets gezeten dus het was wel even aanpoten door de hoogtemeters. Toch stiekem veel secties die ik ook voorheen ook al in MTB tochten heb gereden.

Zijn graveltochten altijd met GPX? Wellicht dat ik verwend ben, maar 35 euro voor een GPX tocht vind ik best prijzig.

  • Jan_V
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 21:19
Rudolf schreef op dinsdag 29 september 2026 @ 13:36:
Zondag mijn eerste graveltoertocht gereden. 110km Gulpense Graveltocht.
Afgelopen periode niet super veel op de fiets gezeten dus het was wel even aanpoten door de hoogtemeters. Toch stiekem veel secties die ik ook voorheen ook al in MTB tochten heb gereden.

Zijn graveltochten altijd met GPX? Wellicht dat ik verwend ben, maar 35 euro voor een GPX tocht vind ik best prijzig.
Ik heb ze alleen nog maar als GPX tocht meegemaakt. Soms staat er wat uitgepijld, maar dat is maar een klein deel. Wel tussendoor verzorgplekken, bevoorrading, etc.

Battle.net - Jandev#2601 / XBOX: VriesDeJ


  • klaaas
  • Registratie: November 2009
  • Laatst online: 22:12
Volgens mij is de Strade Bianche Achterhoek wel uitgepijld. Maar dat is denk ik wel een uitzondering.

Hij wil.


  • Flipmo
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 16:40

Flipmo

OMG !!

Rudolf schreef op dinsdag 29 september 2026 @ 13:36:
Zondag mijn eerste graveltoertocht gereden. 110km Gulpense Graveltocht.
Afgelopen periode niet super veel op de fiets gezeten dus het was wel even aanpoten door de hoogtemeters. Toch stiekem veel secties die ik ook voorheen ook al in MTB tochten heb gereden.

Zijn graveltochten altijd met GPX? Wellicht dat ik verwend ben, maar 35 euro voor een GPX tocht vind ik best prijzig.
Afgelopen weekend de Strade Bianche Achterhoek gefietst, de 110km afstand.
Deze was wel volledig gepijld. Maar dat is wel een zeldzaamheid. De meeste graveltochten van omliggende fietsclubs zijn meestal alleen op GPX. Echter praat je dan wel over tochten van een euro of 6 a 8.

De Strade was ook iets van 30 euro geloof ik.

  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
MartijnGizmo schreef op dinsdag 29 september 2026 @ 11:50:
Soms moet je gewoon terug naar de basis... ik ben een enorme nerd en dol op moderitis, oneindig dingen aanpassen. Begin dit jaar een Surly Grappler frameset gekocht om mijn overleden Soma Jawbone te vervangen. Uiteindelijk opgebouwd met 40mm interne velgen (had ik nog van MTB) en Schwalbe Rick XC in 29x2.25 erop, want daar had ik al erg goede ervaringen mee bij het ruigere werk (ik gebruik deze fiets graag als een soort XC-MTB met bukstuur).

Alleen daags na het opbouwen kreeg ik buiten mijn schuld een ongeluk op een andere fiets, brak mijn sleutelbeen en bij het wederopbouwen was ik wat te fanatiek en blesseerde mijn knie. De Grappler had ik vanwege de schouder tijdelijk voorzien van een recht stuur, maar vanwege de knie vooral kleinere en rustigere rondjes gefietst met vrijwel uitsluitend asfalt.

Knie begint eindelijk weer een beetje mee te doen, dus dropbar weer op de fiets (sleutelbeen is allang weer prima) en me helemaal suf gezocht naar lichter rollende banden. Alles uitgeplozen, maar specifiek de 55mm brede G-One RS Pro schijnt helemaal niet veel lichter te rollen dan mijn reeds gemonteerd Rick XC. Nog allerlei andere banden bekeken, reviews gelezen en uiteindelijk voor mijn tijdelijke asfalt-kilometers gekozen voor: 0,2 bar extra voor en achter :+

Het kan soms zo simpel zijn... :)
Je kunt op banden afstuderen, of je kunt het super simpel houden. Beide zijn prima :).

Afstuderen hoeft IMO pas als performance echt belangrijk voor je is. Voor solo ritjes op asfalt of gravel maakt het IMO niet zoveel uit, zolang je maar gewoon lekker rijdt.

Verder is mijn les in 2 jaar gravel vooral dat het niet alleen snel moet rollen, maar ook goed moet sturen. Een super snel rollende band die weinig vertrouwen geeft in bochten kost je uiteindelijk meer tijd en meer energie.

Waarbij vooral - in droge omstandigheden - naar mijn gevoel grip aan de voorkant belangrijk is.

In de studie afstuderen op banden neem ik dan straks ook 5-6 banden mee naar Girona om daar een weekje lang te kijken wat nu de beste combinatie voor mij is tussen grip, snel rollen en comfort.

(alleen kak dat het ws veel zal regenen in Girona, dus ik laat de Rick XC's er nog maar even op :D)

  • guapper
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 23:13
@Requiem19 Ga je al testen op 32", of mag je daar nog niets over zeggen? (Daar ligt 10% voor het oprapen, hoor ik van ome Ben.)

[ Voor 27% gewijzigd door guapper op 29-09-2026 15:52 ]


  • GWBoes
  • Registratie: Juni 2007
  • Laatst online: 16:01
guapper schreef op dinsdag 29 september 2026 @ 15:52:
@Requiem19 Ga je al testen op 32", of mag je daar nog niets over zeggen? (Daar ligt 10% voor het oprapen, hoor ik van ome Ben.)
ander frame, wielen, beperkte bandenkeuze en afwijkende geometrie zou ik niet "voor het oprapen" willen noemen. :9

Sowieso eigenlijk al geen optie voor kleinere rijders.

Flickr - Strava


  • Requiem19
  • Registratie: Februari 2004
  • Laatst online: 19:18
guapper schreef op dinsdag 29 september 2026 @ 15:52:
@Requiem19 Ga je al testen op 32", of mag je daar nog niets over zeggen? (Daar ligt 10% voor het oprapen, hoor ik van ome Ben.)
Ik heb 32” frame en wielen al wel een tijdje geleden gepitcht bij de fabriek, maar het R&D budget is even op voor frames iig:-). Alleen al 1 mal, voor 1 frame maat kost ong 30k USD. Dus ook voor Chineze D2C fabrieken is een nieuw frame ontwerpen en in grotere productie krijgen best wel een investering.

ik denk wel dat 32” een grote trend gaat worden in 2027 en 2028. Ieder merk heeft nu wel frames met veel tire clearance. Dus merken die snel itereren gaan nu kijken naar de volgende trend.

Ik ben ook wel benieuwd naar 32”, maar zou er eerst zelf eens op willen rijden. Iemand hier al eens op een 32” gravelbike gereden?

  • Stufferdt
  • Registratie: December 2014
  • Laatst online: 22:46

Stufferdt

doet ook maar wat.

wolterious schreef op dinsdag 29 september 2026 @ 12:43:
Zaterdag ga ik de Gooische 200 fietsen. Gezien het weer en de route enorm veel zin in. Nog meer hier die daar aan meedoen?
Had 'm omcirkeld in de agenda maar helaas andere verplichtingen in de avond waardoor het erg krap wordt. Kom nooit in het Gooi dus eigenlijk wel benieuwd. Dus veel plezier!

😀😀😀

Pagina: 1 ... 100 101 Laatste