Mini analyse van mij. Als het over de giganten gaat die nu investeren (Amazon, Meta, Alphabet, Microsoft, Apple), dan is er eigenlijk één bedrijf die niet
lijkt mee te komen, maar mogelijk wel hier heel sterk uitkomt: Apple.
Zij hebben een capex van ongeveer $12 miljard in heel 2025. De eerst volgende (Meta) zal op $70-$75 miljard uitkomen. De rest zit nog hoger.
Amazon, Meta, Alphabet en Microsoft zullen dit decennium
ieder op honderden miljarden aan investeringen zitten. Zal elk bedrijf dat terugverdienen? Ik denk het niet. Ik zie twee mogelijke scenario's:
1) Één of twee winnaars die echt een doorbraak hebben en 'het beste' worden, de rest verliest
2) Geen duidelijke winnaar, ze bieden alle vier ongeveer hetzelfde en in strijd om klanten zal geen één van hen hoge prijzen voor hun AI-diensten kunnen vragen
Maar dan Apple. Honderden miljoenen of misschien zelfs miljarden mensen zullen een Apple apparaat gebruiken om toegang te krijgen tot de AI-diensten van Meta/Amazon/Microsoft/Alphabet. Net zoals met de zoekmachine en net zoals met de app store zullen zij gewoon een middle man zijn. Het maakt niet uit wie wint, want hoe dan ook zal Apple ergens in de keten zitten en wat afromen.
Misschien nog crucialer: kijk eens goed naar wat Apple doet met hun chips. Zij hebben een enorme focus op 3 zaken:
1) Eigen chips met in 2024 en 2025 grote NPU verbeteringen
2) Performance per Watt optimalisatie
3) Niet alleen AI in de cloud, maar ook on-device
Die eerste is voor mij een signaal dat Apple er misschien wel op gokt dat ze geen dure NVIDIA of Alphabet chips hoeven in te kopen, maar dat ze die zelf kunnen ontwerpen. Afwachten natuurlijk wat 2026 brengt, maar zeker de 2024 en 2025 chips (zowel M- als A-series) tonen echt grote vooruitgang.
Waarom is dat belangrijk? Ik denk dat Apple hier misschien wel denkt: "Laat al die andere nú maar honderden miljarden uitgeven... wij maken onze eigen chips, zijn misschien twee/drie/vier jaar later, maar bouwen over een paar jaar modellen van dezelfde kwaliteit voor een fractie van de prijs."
De tweede is ook belangrijk. Apple focust stiekem heel erg hard op performance/watt. En daar zijn ze ook echt beter in dan AMD, Intel, Nvidia en Alphabet. Als die lijn zich doorzet, dan kunnen zij over 2 jaar datacenters bouwen die operationeel véél goedkoper zijn dan de datacenters die nu in 2024/2025/2026 worden gebouwd door de andere Mag7-bedrijven.
Tot slot die derde: het is denk ik ook duidelijk dat Apple veel meer kijkt naar
functionaliteiten. Tekst herschrijven? Samenvatten? Leuk dat de halve wereld dat in de cloud bij ChatGPT doet... maar dat kost bakken met geld om te onderhouden... terwijl voor de functionaliteit eigenlijk niet zo'n geavanceerd model nodig is. Hoe mooi is het dat al die iPhones en Macs lokaal gewoon een eigen LLM draaien? Je hebt veel minder datacenters nodig. Het stroomverbruik verplaats je ook volledig naar de consument. En je hebt ook niet tig miljard in het trainen van een veel te uitgebreid model voor veel te simpele taken moeten stoppen. Mooi.
En ja, ze zullen echt wel met écht hun eigen cloud model á la ChatGPT of á la Gemini komen. Maar ze accepteren wat vertraging, want zij hebben er geen zin in om in 5 jaar tijd $500 miljard te verbranden om vervolgens te moeten concurreren met OpenAI, Microsoft, Google die al hele goede modellen gratis (of betaalde varianten rond de $20 aanbieden). Apple gaat er liever als middleman tussen in zitten.
Om zoiets terug te verdienen heb je bijna een kwart miljard mensen nodig die de komende 10 jaar allemaal $20 per maand betalen. Apple ziet denk ik terecht in dat dat niet én Microsoft én Meta én Alphabet én Amazon én OpenAI én Apple gaat lukken. Iemand gaat daarin verliezen. Misschien allemaal wel een beetje. Behalve Apple... want die kiezen voor een hybride cloud/on-device approach + eigen chips + laag energieverbruik + middle man rol.
Enige gevaar is dat ze aan de late kant zijn (als in: enkele jaren achterstand). Maar ik denk dat ze dat liever hebben dan honderden miljarden dollars laten weglekken. En ze zijn toch een middleman die bij de winnaar een stukje winst gaat afromen
In het allerergste geval gaan ze een cloud model afnemen bij één van die anderen zolang ze zelf nog niet de gewenste chips en performance/watt hebben (en dus niet de modellen 'op niveau' zoals Gemini 2.5/3 en ChatGPT 5). Dat is ook niet erg, want dat kost in het ergste geval $2 miljard op jaarbasis. Waarschijnlijk niet eens... want als OpenAI $2 miljard vraagt, dan gaat Amazon naar $1,5 miljard en Alphabet naar $1 miljard... want allemaal willen ze op de een of andere manier hun investeringen terugverdienen. Ook best mooi voor Apple, toch? Voor $1 miljard een model krijgen waar het andere bedrijf $500 miljard voor heeft uitgegeven om te ontwikkelen?
[
Voor 8% gewijzigd door
Uniciteit op 22-11-2025 21:10
]