@
jurgen purgen @
Faraz En anderen ;}
Nu zijn we hier vooral om elkaar te helpen en dat vind ik ook leuk om te doen.
Maar Faraz, ik krijg een beetje de indruk dat je niet heel bekend bent met het fenomeen warmtepomp. Dat is niet erg, integendeel, maar ik vraag me wel af in hoeverre je jezelf hebt ingelezen.
Dit topic is al een paar jaar oud en kan leuk zijn om helemaal door te lezen. Dan zie je ook waar deze en genen vandaan komen en waar ze een paar jaar later staan, of nog steeds strubbelen.
Zo geven we elkaar adviezen die in sommige gevallen achteraf gezien totaal nergens op sloegen maar wel leerzaam zijn gebleken.
Persoonlijk geef ik de voorkeur om als het kan veel te monitoren via Myuplink en die paar tientjes per jaar daar ook voor over te hebben. HA is prachtig, maar voor mezelf gesproken vind ik dat pas een optie als het systeem met z'n mitsen en maren in grote lijnen zonder HA in de basis gewoon goed werkt.
Als techneut gebruik ik mijn eigen systeem en het WWW om warmtepomp systemen te leren begrijpen en experimenteer veel te veel. Maar dat vind ik leuk.
Enerzijds is dat nodig om te ervaren en te leren, anderzijds vind ik het nodig om een optimaal systeem te verkrijgen.
Dat laatste moet eigenlijk niet nodig zijn. Een Nibe systeem met al dat Smart gedoe eromheen moet gewoon goed zijn werk doen en ik vind voor een fabrikant die al 45 jaar actief is met warmtepompen dat het tijd wordt dat zo'n systeem gewoon uit de doos goed de werkt.
Dat laatste zijn ze nu middels Machine Learning aan het oplossen, dus het zal goed komen.
De basis blijft correcte dimensionering. Dat is de verantwoordelijkheid van de installateur danwel ontwerper vh verwarmingssysteem. Als het Just Right ontworpen en inbedrijfgesteld is, zal het systeem gewoon redelijk spot on moeten werken met automatische settings. Eigenlijk moet het niet nodig zijn om steeds te tweaken!!
Wel moet de gebruiker - de eigenaar - een goede overdracht hebben gehad van de installateur, en dat is ook weer een illusie, want daarvoor lijkt een dosis geluk nodig en dat men een Installateur treft die helemaal thuis is in Nibe. Ze weten redelijk hoe ze het aan de muur moeten bakken en dat is het dan meestal.
Bij mij heb ik een te zware warmtepomp. Ik ga waarschijnlijk dat ding vervangen, en ben van plan dat zelf te gaan doen. Subsidie is er voor mij toch niet bij, want bouwjaar na 2019 dus gasloos.
Maar omdat mijn wp eigenlijk teveel vermogen heeft en dus het minimale vermogen daardoor te hoog is gedurende de meeste stookdagen, ben ik steeds zoekende.
Als voorbeeld mijn inzicht die waarschijnlijk compleet verkeerd is gebleken voor mij situatie:
Ik dacht altijd dat warmtepompen zoveel mogelijk flow nodig hebben. Daar kom ik van terug!
Wat je vaak leest is dat problemen gerelateerd zijn aan te weinig flow (debiet, pompsnelheid) en dat hoe hoger de flow, hoe lager de aanvoertemperatuur kan worden ingesteld en hoe beter de COP. Dat klopt. In theorie.
Hierover zeg ik nu: kijk in de datasheet.
Wat is de minimale flow en wat is de maximale. En in het midden daarvan ligt mogelijk een optimum.
Mijn systeem heeft geen flowmeter. Op automatische snelheid van de pomp is er weinig verschil in flow tussen de 40% en 100% pompsnelheid. Als het systeem wel een flowmeter zou hebben, zoals de BF1 in een VVM bijvoorbeeld, dan kan hij mogelijk ook beter sturen.
Nu komt het. Mijn warmtepomp is (overdreven) 12 kW, maar dat is een beetje jokken want het gaat om het vermogen tussen -10 en 0 graden (en niet die 12 kW die hij kan leveren bij pak m beet +10 gr buitentemperatuur). 9 kW komt eruit bij -10 en ik heb ongeveer 4 kW nodig bij 0 graden.
Ik heb mijn systeem nu ingesteld als een zegmaar 7 kW warmtepomp. Begrensd op permanente stille modus en max op 60 Hz, en de pompsnelheid vastgezet op 30%.
Ik hoef namelijk helemaal geen flow van >30 lpm en heb aan 18 lpm ook voldoende. Daarmee test ik nu, tijdens het koelen.
Elke situatie is verschillend. Bijvoorbeeld over het instellen van flowmeters op de verdeler. Als je een systeem hebt met bv 6 groepen en waarschijnlijk zijn er dan ook radiatoren aanwezig dan heb je bijvoorbeeld een WP van 6 a 8 kW. Die wil 15 a 23 lpm zien.
Dan moeten die flowmeters inderdaad wel op 2,5 lpm ofzoiets. Ze zullen dat waarschijnlijk ook kunnen halen.
Bij mij heb ik 20 groepen totaal. Daar gaat het echter niet lukken om overal 2 lpm te halen en dat is ook niet nodig. 20 x 1 lpm is namelijk ook voldoende om het maximale vermogen van de warmtepomp kwijt te kunnen bij een deftige delta T. Dus wat ik maar wil zeggen, en dat geldt in het algemeen: het heeft niet zoveel zin om zomaar wat getallen te roepen. Het komt vooral op inzicht aan.
Hier staan de flowmeters dus volledig open, tenzij het een korte groep betreft, en wordt de flow beperkt door de pompsnelheid. De automatische stand regelt veel te hoog en begrenzen kan op 80% maar dat maakt zoals gezegd niet veel verschil. De pomp doet nu op z'n sloffen voldoende debiet leveren. Keihard vastgezet op 20 a 30%, daar speel ik nog mee.
Lang verhaal weer...nou ja!
0599 BJ 2022, Nibe Split 12 kW, SMO S40. Getuned naar 56 Hz max, 20 lpm debiet verwarming en koeling, stille mode altijd aan.Hier verdwijnt de legionella aangroei dagelijks in het riool. 9000 Wp plat dak 10xNO, 10xZW, 5xZO