Op 23 december was er op NPO 2 de documentaire '
Over bevolking' van de VPRO over de impact van een kind op de leefbaarheid van de aarde te zien.
"Waarom rept geen enkele politieke partij, hoe groen en duurzaam ook, over het geboortevraagstuk? Pieter Hulst onderzoekt de impact van een kind op de leefbaarheid op aarde. Op de vraag of we er niet naar zouden moeten streven op termijn met wat minder mensen te zijn, lijkt in het klimaatdebat een groot taboe te rusten. Volgens sommige onderzoeken kun je qua CO2-uitstoot beter iedere week van Amsterdam naar New York vliegen dan een kind krijgen." (NPO/VPRO)
Er wordt uitleg gegeven over hoe we van 1 miljard mensen 200 jaar geleden, naar 2 miljard mensen 100 jaar geleden, naar ruim 8 miljard mensen nu zijn gegroeid, en hoe dit in de toekomst zal afvlakken naar 10.3 miljard. Dit terwijl er eigenlijk slechts plaats is voor 1 miljard mensen (met de huidige consumptie).
Er wordt ingegaan op de impact van een kind op de Co2-uitstoot, hoe dit bepaald is, en de uitstoot wordt vergeleken met andere manieren om de Co2-uitstoot te verminderen.
Daarna wordt er gekeken naar de ecologische voetafdruk, welke met 3.5 aardes veel te groot is, de knoppen waaraan we kunnen draaien om dit te verminderen (consumptie, technologie en de hoeveelheid mensen) en wat de te verwachte impact van iedere 'knop' is.
Er wordt uitgelegd waarom de discussie over geboortebeperking zo ingewikkeld is, de economische gevolgen en vergrijzing.
Als laatste wordt er gekeken naar de buitenlandse en de binnenlandse politiek, en het resultaat als de voortplanting actief geremd zou worden.
Tussendoor wordt er onder andere een bezoek gebracht aan een duurzame baby beurs, en wordt er gesproken met iemand van Extinction rebellion, iemand in een kerk en gebeld met de informatielijnen van diverse politieke partijen. (De dame van XR leek niet of slecht voorbereid te zijn op het gesprek. Daar had ik wel een beetje een raar gevoel bij.)
Ik vind het een behoorlijk sterke documentaire. Er wordt op veel aspecten ingegaan welke redelijk goed onderbouwd en uitlegd worden. Ook komen er subtiel een aantal veelgebruikte excusen (ook op Tweakers!) voorbij om vooral niet te discussieren over geboortebeperking, zoals: "de bevolingsgroei stijgt wel tot 11 miljard, maar daalt daarna weer, dus er is geen probleem", "door duurzamer te leven lossen we het probleem op", "mijn kind vervuilt niet" en "je kan niet gaan bepalen op wat iemand in zijn slaapkamer doet". Het wordt met enige humor gebracht om het luchtiger te maken. Naar mijn mening de moeite waard om te kijken.