Dit zou wel eens het goede topic kunnen zijn voor een wat technische vraag
Vooropgesteld dat mn zoon en ik wel vlees eten (keto/bouillionvasten dieet heeft me van beginnende diabetes en enorm overgewicht gered zonder enige lubberende huid want door veel in staat van autophagy te gaan heeft mn lichaam alle overtollige cellen netjes hergebruikt) Mn vrouw is vegetarisch.
We eten regelmatig vegan. Nu alles lekker in blad staat verknippen we wat vers geplukt paardenbloemblad, druivenblad, lindeblad, sharonroosblad, uien en knoflookgroen fijn, wat vers geplukte kruiden als thijm, rozemarijn, perterselie etc erbij, beetje zout, peper olijfolie, scheutje appelazijn, dat is dan de middagsnack ipv een broodje, extreem lokaal en ook vegan.
Ik doe niet aan tofu en maak liever een maaltijd zonder "nepvlees" waarbij je vlees gewoon niet mist, soms maak ik een bal deeg van tarwemeel en water, was de zetmelen eruit, knoop de gluten strak op, marinade, stevig bakken en je krijgt iets dat gewoon erg lekker is en wat wegheeft van kip.
Vit B12 komt wel eens op dat is gedekt met gebruik gistvlokken en zeewier, we komen geen voedingsmiddelen tekort.
Maar een belangrijk onderdeel van het ontbijt is kefir. Ik maak melkkefir en waterkefir.
Waterkefir is vegan maar duh melkkefir niet. (maak principe is hetzelfde, levende korrels (symbiose bacterien en gisten vergisten beschikbare suikers, de alcoholen worden dan weer omgezet in zuren)
Omdat kazige dingen hier zeer gewaardeerd worden ben ik bezig met het ontwikkelen van een vegan "melk" kefir.
Heeft iemand ervaringen daarmee?
Met plantaardige melk (handje spul als amandel/cashew/gerstvlokken/havermout, beetje zout, in pan met 1.5l water naar 80C brengen, paar keer stafmixer erin, door doek filteren super makkelijk en goedkoop) zit er niet voldoende beschikbare suikers in, het komt niet op gang.
Broodgisten produceren enzymen die de zetmelen en gluten omzetten in suikers voor de gist tijdens het rijsproces, kefir heeft die gisten er niet inzitten en ik vrees dat broodgist toevoegen de kefir overwelmen gaat.
Dus dan voeg ik een suiker toe, wat ruwe kokossuiker, zelfgemaakte appelstroop, of honing.
Dan komt het wel op gang, maar het blijft waterkefir, dus vloeibaar als water, niet dik als yoghurt.
Ook proeft het "hol" de vet component mist.
Zou wat zonnebloempitten tot pasta vermalen die holle smaak op kunnen lossen?
En hoe krijg ik het dikker?
Zodra ik dit rond heb is mijn vrouw direct vegan en mn zoon en ik ook een forse stap die kant op want met vegan melk kefir heb ik dan weer een basis voor kazig spul, broodbeleg en sausvulling. Dus het zou wel heel erg fijn zijn dit te tackelen.
Iemand raad?
oh zag iets over ziekenhuiseten, ik heb eens in het ziekenhuis gelegen en nadat ik vroeg waarom het eten ("normaal eten") zo saai was wisten ze me te vertellen dat veel planten en kruiden actieve stoffen hebben die interacties met het lichaam en zelfs medicijnen kunnen hebben (denk kurkuma, gember, perterselie etc) dus dat ze dat standaard niet in de keuken gebruiken omdat het geen doen is voor elke patient een individuele maaltijd te maken op basis van het ziektebeeld en medicijnen, niemand krijgt het gewoon, dat scheelt kosten en maakt het een stuk makkelijker. Extra pech voor vegans natuurlijk want het zijn nu juist de kruiden die het lekker maken, niet voor niets dat de Indiaase keuken een prachtige inspiratie is voor vegans.
Bij vliegen is het trouwens door de bereiding ideaal om vegetarisch/vegan te kiezen, de kruiden komen door de langere inwerktijd en opwarmen beter naar voren dus vegan.vegetarisch vliegtuig eten is zeker lekkerder dan de "normale maatijd" dus daar hebben vegan geluk