Er zijn een aantal relevante zaken:
Luchtweerstand neemt kwadratisch toe-> sneller kost meer energie, uitgaande van een vaste tijd/afstand is een zo constant mogelijke snelheid optimaal (1 uur 100km/u is efficienter dan een half uur 80km/u en een half uur 120km/u).
Door massatraagheid kost het energie om op gang te komen, deze energie is echter (nog) niet verloren, laat je de auto vervolgens volledig uitrollen is de volledige energie terug omgezet in voortbeweging, pas als je gaat remmen gaat de energie verloren (100% in geval van frictierem en bijvoorbeeld 50% bij regeneratief remmen).
Dan is er nog de efficiëntie, hier zit het verschil tussen ICE en EV (bovenstaande werkt exact hetzelfde voor beide). Dit is een optelsom van allerlei verliezen maar is vooral het gevolg van de koppelkromme, maximale efficiëntie zou bijvoorbeeld kunnen zijn op 70% van motorvermogen (zowel bij ICE als EV), efficientie waar het dan over hebt in orde van grootte:
- EV: Bijvoorbeeld 80-95%
- ICE: Bijvoorbeeld 5-35%
Bij een EV maakt het dus allemaal niet zo heel veel uit (in verhouding met bijvoorbeeld luchtweerstand). Voor een ICE kan het een wereld van verschil maken. Echter, om antwoord te geven op je vraag, afhankelijk van type motor/turbo/vermogen is er een grote kans dat sneller optrekken met een ICE juist efficienter is dan langzaam optrekken (!).
De wijdverbreide aanname dat snel optrekken heel veel energie kost komt voornamelijk door de massatraagheid vermoed ik (alleen heeft de snelheid van accelereren hier niets mee te maken). Daarnaast gaat snel accelereren vaak gepaard met een sportieve rijstijl waarbij ook veel geremd wordt (en dat kost dus wél energie). Tot slot is uiteraard je gemiddelde snelheid hoger waardoor je luchtweerstand hoger is, hier is het dan de vraag hoe je wilt vergelijken (sneller optrekken bij gelijke topsnelheid of sneller optrekken bij gelijke tijd over afstand).
Heb je een elektrische auto en wil je de overweging maken tussen sneller optrekken of een hogere topsnelheid dan is sneller optrekken dus beter. In de praktijk is het natuurlijk lastig om sneller op te trekken en vervolgens 79 ipv 80 te gaan rijden op een provinciale weg dus moet je je afvragen of het echt zo werkt .
lussovius schreef op maandag 9 maart 2020 @ 17:04:
[...]
Dat klopt niet op (minimaal) 2 punten:
- Batterijen kunnen veel minder Ah leveren bij een grote stroom.
- Elektronica ontwikkeld meer warmte bij een hoger vermogen. Warmte = verlies.
De piek die jij creëert tijdens het optrekken zorgt er voor dat je meer energie verliest.
Klopt maar verliezen die lineair toenemen zijn niet relevant aangezien de hogere weerstand over een kortere tijdsduur is. Verder zijn de Ohmse verliezen nagenoeg verwaarloosbaar op het geheel, grootste verliezen zitten in motor/inverter en de efficiëntie daarvan is dus relevanter (en die is waarschijnlijk juist hoger op een wat hogere belasting, let wel, niet 100%).
Hier spelen dus allerlei nuances maar in orde-van-grootte benadering niet zo relevant.
[
Voor 15% gewijzigd door
assje op 09-03-2020 17:15
]
“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]