Majesty schreef op donderdag 6 december 2018 @ 10:13:
[...]
Oké, als cultuur moraliteit bepaalt, hoe kijk je dan naar culturen waar het geoorloofd/traditie/cultuur is om honden op te eten, of elkaar (mensen) te offeren? Oftewel, hoe gaan we om met acties die in de ene cultuur gewoontes zijn, maar in de andere verboden zijn?.
Ligt eraan waar die cultuur is.
Honden en katten slachten is hier verboden, maar elders niet, want andere moraal dus andere wetten. Wie ben ik om als ik ooit in China terecht kom daar mensen op aan te spreken, wat maakt mijn moraal beter dan die van een hot-dog verkoper? Leven en laten leven, die hot-dog verkoper bemoeit zich toch ook niet met mij als hij in Nederland komt? Wij doen hier genoeg dingen, ook vast met dieren, die tegen hun moraal ingaan.
Natuurlijk heb ik er wel een mening over, maarja, iedereen heeft overal een mening over, dat zegt dus ook niet zoveel. Zeker een mening die uit moraal komt is een knap waardeloze mening, omdat je 'm niet kan staven. Waarom zou het eten van een hond zieliger zijn dan het eten van een varken? Dat een insect minder zielig is om te eten is nog wel wetenschappelijk te onderbouwen, maar verschil bij gewervelden is er niet echt.
En als die cultuur hier komt is het in eerste instantie makkelijk om naar de wet te kijken, en die wet geldt voor iedereen. Zoals gezegd is het slachten van katten en honden verboden, net als bijvoorbeeld stierenvechten. Als dat je cultuur is en je wilt het toch doen, tja, pech gehad.
Maar dit is natuurlijk wel kort door de bocht, niet alles wat verboden is moreel slecht, en niet alles wat niet verboden is, is moreel goed, maar dat is een discussie waar je nooit uitkomt, want wat goed of slecht is wisselt enorm, zie dit topic.
En dan heb je nog zaken die gewoon lastig zijn, zoals halal-slachten. De een zegt dat het een marteling is, de ander zegt dat, mits goed uitgevoerd, het een prima slachtmethode is. Het idee achter halal-slachten is oa. dat het dier zo min mogelijk stress en leed ervaart, maar of dat zo is is nogal lastig te peilen. Je kan een koe sowieso niet vragen hoeveel stress ie ervaart, maar als ie eenmaal dood is is het nog moeilijker.
Maar oordelen over anderen met andere waarden, normen, moraliteit en cultuur is natuurlijk altijd je op glad ijs begeven. Wij hebben, voor ons, hele goede redenen om het op onze manier te doen, zij hebben, voor hun, hele goede redenen om het op hun manier te doen.
People as things, that’s where it starts.