Ok, daar komt hij dan.
Ik heb sinds 2013 zonnepanelen op mijn huis. Op de bovenste verdieping zijn in de zware storm van 2018 een rij panelen door te weinig ballast van het dak gewaaid op de onderliggende rij. Heel de set was verwoest waardoor ik van de verzekering opnieuw mocht beginnen. Achteraf blijkt dat de installateur destijds te weinig ballast geplaatst had. Een van de reden dat ik daar nu altijd vrij voorzichtig mee ben. Omdat de installateurs het allemaal veel te druk hadden en de dienstverlening zwaar ondermaats was heb ik bij een online leverancier een calculatie laten maken voor ballast voor de nieuwe set en heb ik op de zolder en ernaast een nieuwe installatie gebouwd. Naast de zolder is een flatfix fusion systeem geplaatst en bovenop de zolder een systeem van van der valk in een O-W opstelling. Ik heb om alles goed uit te kunnen meten een 3D model gemaakt en deze later ook gebruikt om de verbouwing van de tuin te visualiseren.
Afgelopen jaar heb ik letterlijk heel de tuin eruit gesloot en heb ik een nieuwe schuur en overkapping laten zetten. Tevens heb ik vanuit de meterkast twee nieuwe groepen met 4mm2 naar de schuur getrokken en heb ik die voorbereid voor een PV installatie. het lijken veel kabels, maar het zijn twee inkomende met weer een aantal die vertrekken voor stopcontacten in de tuin, de overkapping, tuinpalen, voortuin etc. Uiteraard netjes gelabeld omdat ik na een jaar niet meer weet wat wat is.
Ivm de brandgang die links naast de schuur loopt en de hoek om gaat is de hij niet mooi rechthoekig, er zit een schuin deel in. Dat maakt het een beetje lastig om voor kant en klare oplossingen te kiezen. De meeste installateurs die ik heb aangeschreven reageren niet eens en wie wel reageert, smijt eigenlijk maar wat over de schutting zonder goed te kijken wat mijn wensen zijn. Dan zelf maar weer eens aan de slag dacht ik zo.
Eerst heb ik gekeken welke opstellingen het dak het best benutten. Aangezien het aantal Wp per vierkante meter voor bijna alle panelen gelijk zijn, is het van belang dat je zoveel mogelijk meters vult. Ik kwam uit op een schans van 11 panelen van 345 Wp zie de afbeelding rechts onderin.
Vervolgens moest ik een schans hebben. Zoals eerder gezegd was ik aangewezen op maatwerk, zeker aangezien ik een hellingshoek van 5 graden wil hebben. Waarom? Omdat hij anders makkelijk 70cm hoog wordt en ik de buren achter mij een fraai uitzicht gun en geen scheve gezichten wil hebben.
het werd zaak om een ontwerp te realiseren waarbij de hoogte geminimaliseerd werd. Daarbij ben ik uitgekomen op wederom het systeem van van der valk.
Ik ben begonnen met het dak te modeleren in Fusion360, gevolg door de ballast voeten van 100x200x500 met ingegoten draadbus. Ze wegen 20kg
Daarop heb wou ik de zwarte side++ profielen monteren van van der valk.
Omdat het geheel onder een hoek komt te staan en er in het profiel ook geen ruimte is voor een bout moest ik daar wat op verzinnen. Aangezien ik een 3D printer heb wou ik die eens nuttig aan het werk zetten. Ik kocht ApolloX (ASA) filement van Form Futura dat weer en UV bestendig is (in tegenstelling tot ABS). Aangezien van der valk mij geen technische tekeningen van de profielen wilde verstrekken heb ik deze maar met een schuimaat nagemeten en de doorsnede in Fusion geschetst. Vervolgens extruderen en klaar is kees. Bij het voorste ballastblok wou ik het profiel ondersteunen met een soort wig. Zie onderstaande afbeelding.
Met het profiel erop ziet dat er als volgt uit. Let op, door het ballastblok naar achter te verplaatsen komt de voorste paneel dichter bij het dak te liggen waardoor de totale hoogte lager wordt. Van der valk past deze techniek ook toe in hun Valk double en tripple opstellingen.
Verder naar achteren ga ik met M8 draadeind de hoogte in. De onderlinge afstanden voor de ballastblokken heb ik afgekeken van de Valk Tripple. Om de profielen vast te kunnen klemmen heb ik in ASA verschillende blokjes geprint. De afbeeldingen zeggen meer dan genoeg denk ik.
De draadeinden zullen zonder problemen de trek en druk kunnen verwerken die ze te verduren krijgen, maar zullen wel kunnen buigen. Dit wordt opgelost door de tegelklem van wederom van der Valk. Op de ballast blokken worden tegels van 30x30x4 (9kg) geplaatst waarna met een speciale beugel de boel vastgeklemd wordt. Bijkomend voordeel is dat de draadeind nu steun krijgt van de tegels en nagenoeg niet meer zal kunnen buigen.
Vervolgens zet je een aantal van deze rijen naast elkaar en ziet het er als volgt uit.
Ik wil ook de boel dicht maken. Daarvoor speel ik met het idee om tussen de tegels een kunststof balk te klemmen waar ik vervolgens zwarte hardschuim PVC platen op kan monteren.
/f/image/Jp8mm0Kgicc9xeTc7exwSU72.png?f=fotoalbum_large)
Status is momenteel dat mijn printwerk klaar is, de panelen zijn binnen en het wachten is nu op de omvormer Van der Valk materiaal. De constructie om de panelen af te dichten is nog niet 100% zeker, maar daar heb ik nog even tijd voor om het uit te werken. De totale hoogte van dit ontwerp is vanaf het dak net geen 40cm en dan heb ik de opstaande rand van het dak niet meegeteld. netto steekt hij 34cm boven het dak uit.