Nee, OF 3 maaischijven. Die zitten op de 12000F en in de kleine lettertjes van de kantenmaaier staat:
*Additional purchase required. LUBA 4 AWD 12000F is not compatible.
Nee, OF 3 maaischijven. Die zitten op de 12000F en in de kleine lettertjes van de kantenmaaier staat:
*Additional purchase required. LUBA 4 AWD 12000F is not compatible.
Het is nog lang geen 1 april toch?
152m2 2-onder-1-kap 2016 | Quatt en Atag I32S met NIBE PCU-R120 | T6 | 6000Wp | HR++, spouw-, dak- en muurisolatie | Vloerverwarming bgg en radiatoren op 1ste en 2e etage
WP: NIBE S2125-12 - SMO-S40 / PV: SolarEdge 7200WP / SigenStor 17kW + 36kWh / Zeekr 7x AWD Privilege / Home Assistant / 2x Easee EV / Gardena Smart / Navimow H3000E-VF / Dreame X50 Master & X40 Ultra
Nou wil ik zo'n boston dynamics hond die met een gewone grasmaaier komt maaien en de troep van te voren netjes opruimtMvRtje schreef op vrijdag 4 september 2026 @ 15:54:
[...]
Nope, geen 1 April:
~[Afbeelding]
~[Afbeelding]
gjcvro schreef op vrijdag 4 september 2026 @ 15:59:
[...]
Nou wil ik zo'n boston dynamics hond die met een gewone grasmaaier komt maaien en de troep van te voren netjes opruimt
Ach, dat wordt dan misschien de volgende, als de opstand der robots dan nog niet begonnen isDjoeC schreef op vrijdag 4 september 2026 @ 16:14:
[...]offtopic:
Dan liever een Humanoid Robot, die kan naast gewoon het gras maaien, kantjes maaien, sloot schoonmaken, auto wassen, etc. ook koken, huis schoonmaken, ongewenste gasten naar buiten mieteren en nog veel meer. Een minderjarige opleiden kost meer
Dat komt erna pas als er voldoende humanoids grasmaairobots rondlopen. Zoiets als iRobot en dat is dan nog de hoopvolle mensvriendelijke variant van een toekomst.gjcvro schreef op vrijdag 4 september 2026 @ 18:18:
[...]
Ach, dat wordt dan misschien de volgende, als de opstand der robots dan nog niet begonnen is
[ Voor 3% gewijzigd door TheKerremenke op 04-09-2026 19:56 ]
MacBook Air 13.6” M4 16 Gb Sky Blue iPad Pro 12.9” M1 iPhone Air Cloud White Apple Watch Ultra 2 Black Apple TV 4K HDR & 4K & HD HomePods & HomePods Mini’s AirPods Max & Pro MagSafe HomeKit CarPlay
Wielen zijn hetzelfde als de 2X, nooit geen problemen met tractie.DjoeC schreef op vrijdag 4 september 2026 @ 11:51:
[...]
Met wielen die een heel stuk meer op de X serie van Navimow lijken maar (optisch) net niet genoeg grip hebben als er wat modder blijft plakken.
[ Voor 15% gewijzigd door Teijgetje op 04-09-2026 21:45 ]
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
Waarom al die negativiteit als Segway, net als alle fabrikanten, op beurzen ook kunstgras gebruikt?DjoeC schreef op vrijdag 4 september 2026 @ 12:08:
[...]
Leuk filmpje maar wel op kunstgras met ook die best wel goeie helling.
[ Voor 10% gewijzigd door Teijgetje op 04-09-2026 21:54 ]
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
Tot heden gaat het net goed met de modder, juist vanwege het diepe profiel. Maar dat fout Jan faan weet ik uit ervaring waar ik bij een glijpartij samen met cirkelmaaier (versleten profiel) koppie onder ging.Teijgetje schreef op vrijdag 4 september 2026 @ 21:38:
[...]
Wielen zijn hetzelfde als de 2X, nooit geen problemen met tractie.
Ik geloof dat zelfs de 1 ze al had, ruim beproefd dus.
Waar je vandaan haalt dat als er wat modder aan zit ze geen grip meer hebben?
Is dat je eigen ervaring?
Ook grappig dat de wielen op die van een machine lijken die veel later uitkwam dan de Luba`s.
En ze van Navimow zijn afgekeken?
Ik ben wel jaloers op de Luba 4 met Lidar en kantenmaaier.
Nee, niet iedereen.DjoeC schreef op vrijdag 4 september 2026 @ 22:30:
Maar goed, iedereen maait natuurlijk alleen met mooi weer
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
Profiel zit hier meestal meer dicht van het gemaaide gras dan van modder, toch ook nooit problemen, maar ik heb dan ook bijna nergens een serieuze helling behalve een klein stuk zo breed als een oprit. Daar heeft hij dan wel eens moeite omdat de navimow x3 maar 2wd is. Dan moet hij soms een keertje van tactiek wisselen. Met 4wd kan ik me bijna niet voorstellen dat het een probleem is behalve als je hem tegen een dijk laat maaien.Teijgetje schreef op zaterdag 5 september 2026 @ 08:33:
[...]
Nee, niet iedereen.
Maar ook bij regen heb ik geen problemen.
Mijn X4 zakt hier bij een smal stuk waar ie spontaan toch wil keren nogwel eens de slootkant in die de maximale hellinghoek benadert of overschrijdt. Tot heden gaat het allemaal nog goed maar soms zit ik wel met de billen geknepen. Zolang ie er uit komt is dat prima, maar hoe het zometeen in de herfst gaat ben ik erg benieuwd naar. Experimenteren is prima maar als dit misloopt kan het een duur experiment worden.gjcvro schreef op zaterdag 5 september 2026 @ 09:47:
[...]
Profiel zit hier meestal meer dicht van het gemaaide gras dan van modder, toch ook nooit problemen, maar ik heb dan ook bijna nergens een serieuze helling behalve een klein stuk zo breed als een oprit. Daar heeft hij dan wel eens moeite omdat de navimow x3 maar 2wd is. Dan moet hij soms een keertje van tactiek wisselen. Met 4wd kan ik me bijna niet voorstellen dat het een probleem is behalve als je hem tegen een dijk laat maaien.
Toch een randje of staalkabeltje spannen? Ik laat hem wel strak langs de slootkant lopen, maar dan niet het schuine deel omdat dat veel te stijl is, je kunt er zelfs niet lopen. Maar daardoor ontstaan vanzelf een natuurlijke bescherming, want dat gras en andere zooi wordt zo groot dat de maaier daar nooit meer door komt.DjoeC schreef op zaterdag 5 september 2026 @ 10:42:
[...]
Mijn X4 zakt hier bij een smal stuk waar ie spontaan toch wil keren nogwel eens de slootkant in die de maximale hellinghoek benadert of overschrijdt. Tot heden gaat het allemaal nog goed maar soms zit ik wel met de billen geknepen. Zolang ie er uit komt is dat prima, maar hoe het zometeen in de herfst gaat ben ik erg benieuwd naar. Experimenteren is prima maar als dit misloopt kan het een duur experiment worden.
De aanbevolen afstand van 75cm vanaf de slootkant vind ik een beetje te gek voor woorden. Alleen verbaast het mij een beetje dat de maaier (ok, hij heeft vision view) bij het keren de maaigrens over gaat. Zolang niet alle 4 wielen gelijktijdig "rond" zijn van modder en (terechte opmerking) aangekoekt gemaaid gras zal het wel goed blijven gaan. Misschien is het ook alleen maar mijn "gevoel".
@Teijgetje Was die van jou al niet eens wezen zwemmen, of was dat een andere poster?
Correct. Maar de kant wordt hier zo'n 2x per jaar met de bosmaaier gemaaid, de sloot moet jaarlijks (handmatig) worden geveegd, en dan zijn er dus flink wat rondjes van de robot voordat dat aangroeit. Randjes en/of staalkabel(tjes) zijn geen oplossing, dan ga ik zelf m'n nek breken of hoofd naar voren de sloot in. Ik ken mezelfgjcvro schreef op zaterdag 5 september 2026 @ 11:22:
[...]
Toch een randje of staalkabeltje spannen? Ik laat hem wel strak langs de slootkant lopen, maar dan niet het schuine deel omdat dat veel te stijl is, je kunt er zelfs niet lopen. Maar daardoor ontstaan vanzelf een natuurlijke bescherming, want dat gras en andere zooi wordt zo groot dat de maaier daar nooit meer door komt.
Ja dat was onze, twee keer.DjoeC schreef op zaterdag 5 september 2026 @ 10:42:
@Teijgetje Was die van jou al niet eens wezen zwemmen, of was dat een andere poster?
[ Voor 5% gewijzigd door Teijgetje op 05-09-2026 18:53 ]
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
LiDAR is aanvulling op en geen vervanging van het (Net)RTK signaal toch?gjcvro schreef op zondag 6 september 2026 @ 19:12:
De navimow x350 staat bij de dealer om de maaimotor te vervangen, maar ook navimow is blijkbaar lastig aan het worden met onderdelen dus ik ben bang dat het weer ff kan duren. En net natuurlijk nou het gras een groeispurt voor de winter in gaat.
Nou heb ik nu vakantie en kan ik nog wel een keer een rondje trekken met de zitmaaier maar begin ook te twijfelen om er domweg een 2e maaier naast te zetten. Nou zijn er diverse lidar maaiers bijgekomen maar ik vraag me af of dat wel goed gaat op een vrij kaal grasveld van 80 x 80 meter. Er zijn wel wat planten zones maar niet echt mooie vaste vormen. En 1 van die randen is dus een slootkant, wat perfect gaat op de rtk, maar heb mijn twijfels bij lidar.
MacBook Air 13.6” M4 16 Gb Sky Blue iPad Pro 12.9” M1 iPhone Air Cloud White Apple Watch Ultra 2 Black Apple TV 4K HDR & 4K & HD HomePods & HomePods Mini’s AirPods Max & Pro MagSafe HomeKit CarPlay
Ik zie bij de meeste lidar modellen geen rtk meer staan. Maar kan me vergissen.TheKerremenke schreef op zondag 6 september 2026 @ 21:21:
[...]
LiDAR is aanvulling op en geen vervanging van het (Net)RTK signaal toch?
Het is er wel https://nl.navimow.com/pages/navimow-h2-robot-lawn-mower EFLS™ LiDAR⁺gjcvro schreef op zondag 6 september 2026 @ 21:37:
[...]
Ik zie bij de meeste lidar modellen geen rtk meer staan. Maar kan me vergissen.
Ja, maar die serie gaat maar tot 3000m2. En qua budget kan ik dan beter een 2e x350 kopen, en dat was dan weer eigenlijk boven budget. Ik weet het, ik zoek veel voor weinig.DjoeC schreef op zondag 6 september 2026 @ 22:14:
[...]
Het is er wel https://nl.navimow.com/pages/navimow-h2-robot-lawn-mower EFLS™ LiDAR⁺
(Vaste-staat 3D LiDAR + NRTK + Vision).
Hmm, tja, dan zou ik toch naar een x450 kijken ondanks het budget. Of even wachten op zo'n krantenpapier ding. Of een Kress Voyager, die heeft ook Lidar, vision en nRTK. met 5 jaar/2000 uur garantie. Alleen het prijskaartje valt wat tegen.gjcvro schreef op zondag 6 september 2026 @ 22:35:
[...]
Ja, maar die serie gaat maar tot 3000m2. En qua budget kan ik dan beter een 2e x350 kopen, en dat was dan weer eigenlijk boven budget. Ik weet het, ik zoek veel voor weinig.
Mijn Mova lidax ultra heeft geen RTK, alleen LiDAR en camera. En angst voor watergjcvro schreef op zondag 6 september 2026 @ 21:37:
[...]
Ik zie bij de meeste lidar modellen geen rtk meer staan. Maar kan me vergissen.
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
En hoe herkent die water in een sloot met waterplanten, kroos, etc.?Elac schreef op maandag 7 september 2026 @ 01:01:
[...]
Mijn Mova lidax ultra heeft geen RTK, alleen LiDAR en camera. En angst voor water.
Even update van mijn probleem, voor degene die het interessant vind en/of er in de toekomst ook tegenaan loopt.B-Real schreef op woensdag 2 september 2026 @ 16:58:
[...]
Ik heb in het hele traject twee verbindings stukken zitten inderdaad.
Eentje halverwege de afgrenzing (foutje bij het aanleggen) en inderdaad, daar waar het begeleidingsdraad bij het afgrenzingsdraad komt.
Alleen, dat is op goed geluk vervangen en ik zou graag de breuk daadwerkelijk opsporen.
Bij mij is het een dropoff van 1m, dat schijnt “hardwired” in de machine te zitten en kan niet aangepast worden. Hoe hij jouw sloot gaat onderscheiden van het gras zou ik niet weten, misschien wel niet en gaat hij toch zwemmen🤔. Als je dat wilt weten kun je een mail sturen naar hun service desk, die reageren heel snel.DjoeC schreef op maandag 7 september 2026 @ 09:38:
[...]
En hoe herkent die water in een sloot met waterplanten, kroos, etc.?
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Ik wacht nog even met mailen, mijn huidig machien moet eerst nog een paar jaar mee. Tegen die tijd zijn er vast maaiers die AI ingebouwd hebben op een kennis en beoordelingsniveau dat ik zelfs niet aankanElac schreef op maandag 7 september 2026 @ 11:12:
[...]
Bij mij is het een dropoff van 1m, dat schijnt “hardwired” in de machine te zitten en kan niet aangepast worden. Hoe hij jouw sloot gaat onderscheiden van het gras zou ik niet weten, misschien wel niet en gaat hij toch zwemmen🤔. Als je dat wilt weten kun je een mail sturen naar hun service desk, die reageren heel snel.
Je wilt een machine waar je via een app een schema kunt instellen. Je wilt een machine die niet met z'n voorwiel in een muizengat blijft hangen, de meeste maaiers voor weinig oppervlak hebben achterwielaandrijving en 1 of 2 (mini)zwenkwielen voor. De maaier maakt gras of gazon geen bal uit: groen is groen. Egel vriendelijk is 2 dingen: Alleen bij daglicht maaien, niet in de schemering of nacht. Daar ben je zelf van middels je schema. Ook helpt het als de machine een camera of Lidar heeft die obstakels herkent en omzeilt, naast egels kan er ook zomaar iets anders in je groene gebied zijn achtergebleven. Voor 300 m2 kies een machine met ~ 500-600m2 capaciteit. Heb je een slootkant? Dan zou ik ook nRTK erbij willen hebben.Zeurneus schreef op maandag 7 september 2026 @ 16:02:
Verrassing: ook ik zoek een robotmaaier. Heb het topic al doorgespit, maar ik heb net andere wensen dan de meeste mensen hier.
Ik zoek:
- Zonder draad want ik ben lui
- Gazon is ongeveer 300 m2 (gok ik). Meer mos dan gras. Dat vind ik oké.
- Overleefd een bobbelig gazon (zit een stevige bult in het midden)
- Kan ik op afstand aanzetten als ik er zelf niet ben
- Egelvriendelijk.
- Goedkoop
- Stil is aardig voor de buren maar geen halszaak.
Normaal was ik voor de Parkside gegaan, maar die schijnt alleen op biljardlakens te rijden.
Het valt me op dat ik hier weinig lees over andere goedkope toestellen. Gardena of Bosch. Zijn die echt ellendig?
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Als het goed is heb je een speciale wintermodus, dan gaat de accu naar 80% en gaat de hele maaier echt uit. Zo kan hij dan de winter blijven staan.DjoeC schreef op woensdag 16 september 2026 @ 13:14:
Gisteren voor de eerste keer na zo'n 140 uur (48.000 m2 gemaaid) de 12 mesjes van mijn Navimow X4 vervangen door een nieuwe set. De oude had ik zo'n 15 maaiuren geleden al gekeerd samen met het schoonmaken van de onderkant (vzv mogelijk) maar het gazon werd steeds minder gemaaid en het gras werd steeds meer vlak gedrukt. Het werd dus tijd ondanks dat de standaard is=nstelling 160 uur voor een setje is.
Gelijktijdig heb ik de maaihoogte nog eens 5mm lager ingesteld. Boy, wat een verschil in hoe er gemaaid werd. Je hoorde het gras eraf vliegen, het gras is niet meer plat gedrukt kortom: het ziet er weer keurig uit.
Wel vind ik dit een vrij "korte" levensduur van die mesjes, een setje van 12 is niet gratis
Een paar andere opmerkingen over de machine nu mijn eerste seizoen naar z'n einde gaat. Zolang de machine in de lader staat - al dan niet met volle accu blijft ie vrij warm en stroom verbruiken. Ik geloof niet dat ie terug zakt naar 0.5 watt of zo. Daarnaast heb ik m in de hete periode een aantal keren uit de zon geparkeerd want hitte is erg slecht voor de accu, maar als ik m niet met de knop uitzet lijkt ie ook bij stilstand flink stroom te verbruiken, aan het einde van de dag is de accu leeg en mag ik m handmatig naar de lader terug brengen. Als ie is uitgeschakeld valt dat allemaal wel mee en wil ie na een paar dagen nog wel rijden.
Na uitschakelen is de maaier "vergeten" welke richting hij het laatst heeft gemaaid. Hij begint weer in de oorspronkelijk eerste richting.
Gelukkig is ie met de controller best makkelijk te besturen om naar een "onderhoudsplek" te gaan, ik heb nog niet ontdekt dat ik dat als een route kan opslaan zonder er een maaigebied aan te koppelen.
Alle bevindingen en opmerkingen gaan over een Navimow X4 uit 2026 met een gewicht van 29kg.
Voor de toekomst zou ik graag een opvolger zien met iets van een ventilator die het gras rechtop zuigt bij het maaien om vlakdrukken te voorkomen. Het stroomverbruik lijkt vrij hoog - hoewel: een cirkelmaaier op benzine qua kWh nog meer verbruikt.
En toch ben ik nog steeds tevreden en blij met de aankoop. Voor komende winter: Een stalling met laadpunt maken en die "ergens" in de schaduw plaatsen.
Toevallig heb ik dat afgelopen weekend ook gedaan. Mesjes waren er ook wel aan toe, ik had de melding al een tijdje onderdrukt. Vond het nog wel een klusje eigenlijk, 12 mesjes vervangen. Ik was nog wel benieuwd of er alternatieve mesjes zijn die ook goed hun werk doen.DjoeC schreef op woensdag 16 september 2026 @ 13:14:
Wel vind ik dit een vrij "korte" levensduur van die mesjes, een setje van 12 is niet gratis
Gelukkig is ie met de controller best makkelijk te besturen om naar een "onderhoudsplek" te gaan, ik heb nog niet ontdekt dat ik dat als een route kan opslaan zonder er een maaigebied aan te koppelen.
"This is it....This is it " | Gianpiero Lambiase | Lap 54 12-12-2021
bij mij: Profiel -> hulpcentrum -> winteropslagDjoeC schreef op woensdag 16 september 2026 @ 14:39:
@gjcvro Ik zal eens zoeken naar "wintermodus".... Ja benzine is niet goedkoop (meer), ik heb gister ook de randen nog eens gemaaid, was ook weer een litertje - maar goed, het was weer 2 maanden geleden.
@Siedo Ja, het ve
Hopelijk gaat ie langer mee dan een paar wekenbackupdevice schreef op woensdag 16 september 2026 @ 14:41:
Ik heb sinds een week de Mova Lidax 1600 Ultra rond rijden op 690M2 gras. Dit is mijn eerste robot maaier en was dus een complete leek.
Installeren en in gebruik nemen was echt niks meer dan wat config stappen doorlopen, de basisplaat in de grond schroeven , firmware updaten, zones maken en eigenlijk binnen een uur was hij al aan het maaien.
Mijn gras is nieuw ingezaaid. Vanwege het goede " graszaai en groei" weer van de afgelopen weken was het gras na 2 weken al boven de 9 cm en zat het al perfect geworteld. De eerste beurt was er nog niet veel te zien, behalve sporen want de grond was nog een beetje zacht. 2 beurt zag er veel beter uit en gisteren na zijn 3e rondje zie je echt een egaal veld.
Nadelen.Voordelen.
- Mijn inziens echt een bijhouder , en met langer gras wat moeite de eerste keer.
- Verboden zones tegen de randen van een zone op een iPhone instellen vind ik een ding.
Al met al zeer blij met deze maai robot. Hij mag zich hier nog wel een paar weken uitleven.
- Stil
- Lidar, camera en 4G
- Veel opties in de app die er toe doen . Goede uitleg erbij
- Makkelijk te installeren en snel aan de gang
- Regensensor
cheekyDjoeC schreef op woensdag 16 september 2026 @ 15:02:
[...]
Hopelijk gaat ie langer mee dan een paar weken
"This is it....This is it " | Gianpiero Lambiase | Lap 54 12-12-2021
Heb t gevonden. Vind t trouwens een "bijzondere plek" om die optie neer te zetten. Daarbij is het blijkbaar niet alleen de maaier in winterslaap maar ook het ontmantelen van het volledige laadstation, inclusief bodemplaat, schroeven, etc......gjcvro schreef op woensdag 16 september 2026 @ 14:58:
[...]
bij mij: Profiel -> hulpcentrum -> winteropslag
Ik moest ook even zoeken, ik wist nog dat het op een onlogische plek zat. Overigens heb ik alleen de maaier binnen gezet, laadstation is blijven staan onder zijn afdak, gps antenne is ook blijven zitten.DjoeC schreef op woensdag 16 september 2026 @ 15:32:
[...]
Heb t gevonden. Vind t trouwens een "bijzondere plek" om die optie neer te zetten. Daarbij is het blijkbaar niet alleen de maaier in winterslaap maar ook het ontmantelen van het volledige laadstation, inclusief bodemplaat, schroeven, etc......
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Ik heb de Kress overwogen toen ik een maaier zocht. Zag er goed uit maar uiteindelijk vond ik het prijsverschil te groot. Mijn grootste angst was GPS onnauwkeurigheid, hier staan heggen, coniferen en bomen waar ie langs en onderdoor gaat. Nou is de horizon hier (vaak) laag, GPS hoeft dus niet exact van boven te komen. Toch zie ik dat mijn Navimow X4 gewoon consistent tot op de (paar?) centimeter nauwkeurig rijd. In een paar jaar zijn de GPS modules en goedkoper en nauwkeuriger geworden. Daarnaast helpt nRTK om te verbeteren en wordt geclaimd dat (sommige) machines ook tijdelijk zonder GPS kunnen. Zeker als ze naast GPS en camera ook Lidar hebben zou baantjes trekken ongeacht het merk geen probleem mogen zijn.J.o.r.i.s schreef op woensdag 16 september 2026 @ 15:48:
Wij willen weer terug naar een robotmaaier die banen maait. Hebben het eerste model Segway gehad maar die gaf erg veel problemen met vastlopen door beperkte gps ontvangst (veel grote bomen).
Nu een Wiper robotmaaier met grensdraad. Doet het werk op zich aardig maar maaitijd neemt rap af (al de tweede accu in 3 jaar tijd). Hierdoor houdt ie het gras niet bij en zitten we steeds naar kris-kras banen te kijken.
Nu zag ik deze; Kress KR260ES EyePilot. Iemand daar ervaring mee? Vooral kanten maaien en banen maaien spreekt erg aan. Of toch maar weer terug naar Segway? Eigenlijk liever niet.
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
Stomme vraag vanuit mij. Met draaien bedoel je gewoon onder naar boven flippen ?Teijgetje schreef op woensdag 16 september 2026 @ 18:13:
Maaimesjes kan je toch 2x of 4x draaien? Wat is dan duur?
@DjoeC
Na 140 uur draai je dan toch om als ze bot zijn? Hoezo vervangen?
"This is it....This is it " | Gianpiero Lambiase | Lap 54 12-12-2021
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Precies bij mijn Navimow precies hetzelfde hoor, na 4 tot 8 weken (hangt natuurlijk van het seizoen en draaiuren af) zijn ze gewoon bot. Kan ze draaien wat ik wil maar dat gaat ze niet weer scherp maken helaas.Elac schreef op woensdag 16 september 2026 @ 19:20:
Bij mijn maaier worden de mesjes volgens mijaan beide zijden bot, was ook zo bij de vorige Gardena dus omdraaien heeft dan geen zin. Er vanuitgaande dat de maaischijf 2 kanten op draait.
WP: NIBE S2125-12 - SMO-S40 / PV: SolarEdge 7200WP / SigenStor 17kW + 36kWh / Zeekr 7x AWD Privilege / Home Assistant / 2x Easee EV / Gardena Smart / Navimow H3000E-VF / Dreame X50 Master & X40 Ultra
Da's correct & heb ik ook gedaan. Het effect was niet goed. Dat komt deels door het aangekoekte vuil, een volgende keer zal ik ze eens een nachtje in de biotechnologie leggen, maar ook omdat de "achterkant" ook aangesleten was.Teijgetje schreef op woensdag 16 september 2026 @ 18:13:
Maaimesjes kan je toch 2x of 4x draaien? Wat is dan duur?
@DjoeC
Na 140 uur draai je dan toch om als ze bot zijn? Hoezo vervangen?
Ik was ook van plan om ze te draaien, maar ik vond ze er verre van fris uitzien. Daarom toch maar nieuwe mesjes er onder gehangen.DjoeC schreef op woensdag 16 september 2026 @ 22:20:
[...]
@backupdevice inderdaad gewoon omkeren. Mijn maaiblad draait 1 kant op vzv ik weet en dus heb je "in principe" dat maar 1 kant van je mesjes gelijktijdig slijt. De andere kant zou dan nog bruikbaar moeten zijn....
Is hier al eerder genoemd, maar ik zie bij de Navimow X3 dat de mesjes aan 2 kanten verslijten. 1 kant lijkt wel erger te zijn dan de andere, maar omdraaien heeft niet heel veel nut. Maar als ik het goed gezien heb heeft de mammotion mesjes met 2 gaten er in waardoor je die zelfs aan 4 kanten kunt gebruiken.Siedo schreef op donderdag 17 september 2026 @ 08:37:
[...]
Ik was ook van plan om ze te draaien, maar ik vond ze er verre van fris uitzien. Daarom toch maar nieuwe mesjes er onder gehangen.
2 gaten (of een sleuf) lijkt van Husqvarna af te komen. Ik vermoed (....) dat het slijten van mesjes aan de "achterkant" veroorzaakt wordt als ze iets hards raken waardoor ze "teruggeslagen" worden en de achterkant het harde voorwerp (takje, stronk, steen) ook raakt. De 2 gaten oplossing zorgt dat het deel dat in eerste instantie boven/onder/tussen de schijven blijft draaien en dus niet of minder beschadigt gebruikt kan worden. Aan de andere kant vergt dat 2e gat natuurlijk extra energie om de boel te laten draaien (luchtweerstand).gjcvro schreef op donderdag 17 september 2026 @ 10:43:
[...]
Is hier al eerder genoemd, maar ik zie bij de Navimow X3 dat de mesjes aan 2 kanten verslijten. 1 kant lijkt wel erger te zijn dan de andere, maar omdraaien heeft niet heel veel nut. Maar als ik het goed gezien heb heeft de mammotion mesjes met 2 gaten er in waardoor je die zelfs aan 4 kanten kunt gebruiken.
[ Voor 9% gewijzigd door DjoeC op 17-09-2026 13:15 ]
Vandaar mijn opmerking om ze in de biotex te laten weken/schoon te maken. Ik ga dat met mijn (gisteren vervangen) setje nog eens doen. Dan kan ik ook beter zien wat de werkelijke schade aan alle kanten is....Siedo schreef op donderdag 17 september 2026 @ 08:37:
[...]
Ik was ook van plan om ze te draaien, maar ik vond ze er verre van fris uitzien. Daarom toch maar nieuwe mesjes er onder gehangen.
DjoeC schreef op donderdag 17 september 2026 @ 13:07:
[...]
Aan de andere kant vergt dat 2e gat natuurlijk extra energie om de boel te laten draaien (luchtweerstand).
Volgens mij heeft de Kress een 4G variant, dan is de wifi niet nodig. Ik dacht begrepen te hebben dat de Mova ook Wifi nodig heeft. Mijn angst is meer met de Kress dat deze gps gebruikt. Dat was bij de eerste generatie Segway hier een probleem. Zal vast allemaal beter geworden zijn.Elac schreef op woensdag 16 september 2026 @ 16:00:
@J.o.r.i.s Mijn vader heeft de kress en is daar tevreden over. Ik had hem zelf ook bijna gekocht maar ben uiteindelijk voor de Mova gegaan. Kress heeft wel overal wifi nodig, anders stopt hij omdat het positie signaal via de wifi binnen komt. De Mova heeft alleen LiDAR en camera en geen gps. Beide maaien in mooie banen. Als je geen dropoff hebt maait de Mova mooi strak langs de rand, ook doordat het maaideck verschuift.
Alles afhankelijk van je situatie natuurlijk, maar hier in wat meer open veld is de GPS extreem goed, op 80 meter van het basisstation nog geen 5 cm afwijking, ik denk zelfs minder dan 2. En ook is de vraag of lidar hier gaat werken, want ik heb dus weinig echt stabiele referentiepunten.J.o.r.i.s schreef op donderdag 17 september 2026 @ 16:12:
[...]
Volgens mij heeft de Kress een 4G variant, dan is de wifi niet nodig. Ik dacht begrepen te hebben dat de Mova ook Wifi nodig heeft. Mijn angst is meer met de Kress dat deze gps gebruikt. Dat was bij de eerste generatie Segway hier een probleem. Zal vast allemaal beter geworden zijn.
A, is die kress compleet of moet je er nog 30 modules bij kopen en B, moet je hem laten installeren of kun je het zelf?DjoeC schreef op donderdag 17 september 2026 @ 17:02:
Ik zie dat Kress momenteel vrij goeie aanbiedingen heeft: https://www.kress.com/nl-...aaier-50-procent-korting/ zoals een 6.000 m2 maaier voor € 1.250,-. met "Geotrace": 8 jaar gratis 4G data: GPS-positionering wordt verzonden via 4G. NB: vraag is wel hoelang 4G beschikbaar blijft. Dus geen nRTK/rechtstreekse GPS vermoed ik maar wel iets soortgelijks. Ze hebben iig veel dealers (vooral mechanisatiebedrijven) die uitleg zouden moeten kunnen geven. Vooral voorgazons waar de maaier niet van een rand/slootkant kan vallen lijken de aanbieden heel erg goed. YMMV.
Volgens mij doet hij het ook zonder wifi. Zal dat morgen als hij weer aan het werk is even testen.J.o.r.i.s schreef op donderdag 17 september 2026 @ 16:12:
[...]
Volgens mij heeft de Kress een 4G variant, dan is de wifi niet nodig. Ik dacht begrepen te hebben dat de Mova ook Wifi nodig heeft. Mijn angst is meer met de Kress dat deze gps gebruikt. Dat was bij de eerste generatie Segway hier een probleem. Zal vast allemaal beter geworden zijn.
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Geen idee, ik ga mijn Navimow nog niet inruilen..... Maar dat soort vragen en antwoorden is wel waarom ik liefst via een dealer ga.gjcvro schreef op donderdag 17 september 2026 @ 17:12:
[...]
A, is die kress compleet of moet je er nog 30 modules bij kopen en B, moet je hem laten installeren of kun je het zelf?
[ Voor 12% gewijzigd door DjoeC op 17-09-2026 21:33 ]
Waarom zou 4G er dan mee stoppen volgens jou?DjoeC schreef op donderdag 17 september 2026 @ 17:02:
Ik zie dat Kress momenteel vrij goeie aanbiedingen heeft: https://www.kress.com/nl-...aaier-50-procent-korting/ zoals een 6.000 m2 maaier voor € 1.250,-. met "Geotrace": 8 jaar gratis 4G data: GPS-positionering wordt verzonden via 4G. NB: vraag is wel hoelang 4G beschikbaar blijft. Dus geen nRTK/rechtstreekse GPS vermoed ik maar wel iets soortgelijks.
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
Hoe bedoel je? nRTK == GPS positionering RTK nauwkeurigheid (1 cm) geven via het netwerk.DjoeC schreef op donderdag 17 september 2026 @ 17:02:
GPS-positionering wordt verzonden via 4G. [..] Dus geen nRTK/rechtstreekse GPS vermoed ik maar wel iets soortgelijks.
Omdat 3G gestopt werd toen 5G begon te komen.Teijgetje schreef op vrijdag 18 september 2026 @ 07:35:
Waarom zou 4G er dan mee stoppen volgens jou?
Het hele 4G gebruik van de Kress uit de aanbiedingen wordt nogal "vaag" omschreven. Er staat bij die typen niet dat er GPS gebruikt wordt, alleen iets vaags over positionering. Ook de specs (van de aanbiedingsmodellen) vermelden geen GPS. En bij vage, omfloerste beschrijvingen krijg ik altijd wat jeuk....Gwaihir schreef op vrijdag 18 september 2026 @ 08:25:
[...]
Hoe bedoel je? nRTK == GPS positionering RTK nauwkeurigheid (1 cm) geven via het netwerk.
Ik denk dat die 6000m2 maaier nog met draad is? Gezien de randafstandsmeter in de doos.DjoeC schreef op donderdag 17 september 2026 @ 17:02:
Ik zie dat Kress momenteel vrij goeie aanbiedingen heeft: https://www.kress.com/nl-...aaier-50-procent-korting/ zoals een 6.000 m2 maaier voor € 1.250,-. met "Geotrace": 8 jaar gratis 4G data: GPS-positionering wordt verzonden via 4G. NB: vraag is wel hoelang 4G beschikbaar blijft. Dus geen nRTK/rechtstreekse GPS vermoed ik maar wel iets soortgelijks. Ze hebben iig veel dealers (vooral mechanisatiebedrijven) die uitleg zouden moeten kunnen geven. Vooral voorgazons waar de maaier niet van een rand/slootkant kan vallen lijken de aanbieden heel erg goed. YMMV.
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Maar hij is altijd met Bluetooth te bedienen echter moet je dichtbij zijnElac schreef op vrijdag 18 september 2026 @ 11:16:
@J.o.r.i.s De Mova blijft gewoon werken zonder internet of wifi. Heb even de kabel uit de router getrokken maar hij blijft gewoon maaien, ook toen ik de router helemaal uitschakelde. App bediening zal dan natuurlijk niet meer werken, dat lijkt me cloud based.
Panasonic 7kW J-Series, Solar 5040Wp, 1 Marstek venus A + 1 extra accu, totaal 4,2 kW, HW P1.
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Als je telefoon via bluetooth contact heeft met de Mova, dus wifi uit, kun je hem gewoon bedienen middels de app. Nadeel is dat je op enkele meters afstand moet zijn van de maaier. Hier achterin de tuin heeft hij geen wifi meer dus als er iets is, loop ik erheen en kan hem via bluetooth bedienen. Ik heb de Mova 1000.Elac schreef op vrijdag 18 september 2026 @ 11:41:
@Cubico Dat denk ik niet, dat moet je via de app activeren en aks ik de wifi van mijn telefoon uit zet dan geeft de app de melding dat hij niet met de maaier is verbonden en kun je de handmatige actie dus ook niet starten.
Panasonic 7kW J-Series, Solar 5040Wp, 1 Marstek venus A + 1 extra accu, totaal 4,2 kW, HW P1.
[ Voor 29% gewijzigd door Elac op 18-09-2026 13:08 ]
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Misschien is het niet alleen GPS? Er zijn ondertussen een aantal van die systemen. GPS, Galileo, Glonass en BeiDou zijn voor zover ik weet alle vier bruikbaar in Nederland. Sommige ontvangers gebruiken meerdere GNSS'en, om gemakkelijker voldoende satellieten te zien.DjoeC schreef op vrijdag 18 september 2026 @ 08:52:
Het hele 4G gebruik van de Kress uit de aanbiedingen wordt nogal "vaag" omschreven. Er staat bij die typen niet dat er GPS gebruikt wordt, alleen iets vaags over positionering. Ook de specs (van de aanbiedingsmodellen) vermelden geen GPS. En bij vage, omfloerste beschrijvingen krijg ik altijd wat jeuk....
In de doos: "Afstandsmeter grensdraad"Gwaihir schreef op vrijdag 18 september 2026 @ 15:32:
[...]
Misschien is het niet alleen GPS? Er zijn ondertussen een aantal van die systemen. GPS, Galileo, Glonass en BeiDou zijn voor zover ik weet alle vier bruikbaar in Nederland. Sommige ontvangers gebruiken meerdere GNSS'en, om gemakkelijker voldoende satellieten te zien.
Het mobiele 4G-netwerk werd in 2013 voor het eerst gebruikt door consumenten. Als de levensduur vergelijkbaar is met 2G, dan zou 4G in Nederland nog zeker 20 jaar gebruikt kunnen worden.DjoeC schreef op vrijdag 18 september 2026 @ 08:50:
@Teijgetje 4G wordt verwacht tot 20230-2035 oid dus of 8 jaar werking blijft???? 2G (veel meer gebruikt in IOT oplossingen) wordt nu na veel vertraging gestopt, 3G is allang weg.
Betreft wrijving vanwege een extra gat in de mesjes: Weet jij hoe de wind om die gaten heen draait? Een rechtzaak starten, ja da's een strak plan. Collectieve massaclaim want de mesjes slijten te snel
[ Voor 3% gewijzigd door Teijgetje op 19-09-2026 08:47 ]
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
Mijn Mammotion mesjes draai je eerst om de lengte as, daarna om de breedte as (daar is dat tweede gaatje voor) en daarna om de lengte as.backupdevice schreef op woensdag 16 september 2026 @ 18:21:
[...]
Stomme vraag vanuit mij. Met draaien bedoel je gewoon onder naar boven flippen ?
[ Voor 9% gewijzigd door Teijgetje op 19-09-2026 09:08 ]
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
Wellicht. Als het gat de juiste maat heeft, en het mesje de juiste lengte. Maar ik heb net 30 mesjes voor 10 euro besteld, en nog eens 30 "betere" voor 20 euro om te kijken of die echt beter zijn, dus daar zitten de kosten niet denk ik.edwin2021 schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 14:26:
Kunnen mammotion mesjes onder een Navimow?
Makkelijker? De Husqvarna's hebben een gleuf in plaats van die twee losse gaten. En de maaischijf draait random (per start) een kant op, voor een mooier maairesultaat. Kortom: dezelfde vier scherpe kanten worden vanzelf afgewisseld. Dat is makkelijkTeijgetje schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 08:59:
Mijn Mammotion mesjes draai je eerst om de lengte as, daarna om de breedte as (daar is dat tweede gaatje voor) en daarna om de lengte as.
Of makkelijker, je switched eerst de maaischijven (die draaien een andere kant op), daarna draai je de mesjes over de breedte as, en daarna switch je de maaischijven nogmaals.
Je hebt dus 4x een scherpe kant.
Behalve dan dat als 1 kant vernield is, je maar af moet wachten wat het maairesultaat is?Gwaihir schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 19:46:
[...]
Makkelijker? De Husqvarna's hebben een gleuf in plaats van die twee losse gaten. En de maaischijf draait random (per start) een kant op, voor een mooier maairesultaat. Kortom: dezelfde vier scherpe kanten worden vanzelf afgewisseld. Dat is makkelijk.
[ Voor 3% gewijzigd door gjcvro op 19-09-2026 19:54 ]
Nee, ik zeg toch ook dat ik het een vernuftig systeem vind?Gwaihir schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 19:58:
Lijkt me andersom, @gjcvro: je ziet kennelijk iets aan het maairesultaat en dan controleer je de mesjes en constateer je de beschadiging.
Dan klopt je punt: je kunt het alleen oplossen door het mesje te vernieuwen, waarmee je drie nog goede snijkanten weggooit. Maar mesjes zijn natuurlijk de slijtageonderdelen bij uitstek. Wil je echt liever 4x zo vaak met je mesjes bezig zijn omwille van dit nadeeltje?
Wat ik begrijp is dat de 3 mesjes zelf kunnen omdraaien na contact met een steen oid.Dat dat gemakkelijker is geloof ik best. Dat ze twee keer zo lang meegaan als de classic versie met maar twee snijhoeken snap ik deels ook, in ideale omstandigheden.Gwaihir schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 19:46:
[...]
Makkelijker? De Husqvarna's hebben een gleuf in plaats van die twee losse gaten. En de maaischijf draait random (per start) een kant op, voor een mooier maairesultaat. Kortom: dezelfde vier scherpe kanten worden vanzelf afgewisseld. Dat is makkelijk.
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
War is the only proper school of the surgeon.
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Is dat niet een ontzettend scheve vergelijking, om vervangingskosten van 3 mesjes te vergelijken met de vervangingskosten van 12 mesjes?Gwaihir schreef op zondag 20 september 2026 @ 09:16:
Ik heb de indruk dat ze gelijkmatig slijten, @Teijgetje.
Vind ze inderdaad ook duur, maar zie zo niet wat duurder is. In jouw vergelijk zie ik nu 13,50 per set Husqvarna vs. 27,50 per set Mammotion... Eigenlijk zou je prijs moeten vergelijken op vierkante meters maaien.
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
hangt af van het toerental van de schijvenTeijgetje schreef op zondag 20 september 2026 @ 14:38:
[...]
Is dat niet een ontzettend scheve vergelijking, om vervangingskosten van 3 mesjes te vergelijken met de vervangingskosten van 12 mesjes?
En dan niet ook het maairesultaat meenemen bij het gebruik van een enkele maaischijf met drie mesjes tegen het maairesultaat van twee maaischijven met ieder 6 mesjes?
Of om het simpel te houden: welke maaischijf maait egaler denk je zelf, één met 3 mesjes of één met 6 mesjes?
[ Voor 62% gewijzigd door Elac op 20-09-2026 18:30 ]
8* sunpower max5ac 415 enphase iq7A & 13 jinko 420wp enphase iq8+ ; Zappi ; ME LN 3,5kW; Homey Pro2026
Grappig dat je dat dan stelt om geen antwoord te hoeven geven, want de vraag was of 3 of 6 mesjes een egaler resultaat zouden geven........op dezelfde machine, een merk was niet opgegeven.gjcvro schreef op zondag 20 september 2026 @ 15:13:
[...]
hangt af van het toerental van de schijven
[ Voor 15% gewijzigd door Teijgetje op 21-09-2026 00:58 ]
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
Blijkbaar begreep je mijn insteek niet. Het is een, in mijn ogen, verder nutteloze discussie. De machines zijn niet gelijk, de gekozen oplossing vwb mesjes is niet gelijk en zo zijn er nog vele parameters die er voor zorgen dat het appels en peren vergelijken is.Teijgetje schreef op maandag 21 september 2026 @ 00:34:
[...]
Grappig dat je dat dan stelt om geen antwoord te hoeven geven, want de vraag was of 3 of 6 mesjes een egaler resultaat zouden geven........op dezelfde machine, een merk was niet opgegeven.
Ik kan mijn toerental regelen, dus om het makkelijk te houden tussen twee merken, bij gelijk toerental.
En om de kracht van de motoren uit te sluiten....ik heb er twee 165 watt motoren onder zitten.
Voor een 587381401 motor van de 400/500 serie automowers kan ik geen wattage vinden.
Welke navimow? Het is mij nog niet opgevallen (X3), maar het kan zo maar zijn hoor.DjoeC schreef op maandag 21 september 2026 @ 13:21:
De 6 mesjes per schijf van mijn Navimow hangen op 2 verschillende hoogtes. Vergelijken tussen maaiers is nauwelijks mogelijk zonder A/B test.
X4. 2 schijven met ieder 2x3 mesjes. Volgens de beschrijving zijn het 2 niveaus voor (in het kort) beter/makkelijker mulchen. Fwiw.gjcvro schreef op maandag 21 september 2026 @ 13:51:
[...]
Welke navimow? Het is mij nog niet opgevallen (X3), maar het kan zo maar zijn hoor.