Het kan altijd, maar je hebt wel een flinke checklist:
-Loudmouth
-Politiek incorrect
-Maar niet al te zeer omstreden!
-Petrolhead
-Goed op camera
-Goede interviewer
-En dan moet die ook nog samen met RH en JM een goede combinatie vormen.
Alles kan, maar ik zou geen kandidaat aan durven te dragen.
Wat betreft presentatoren vervangen, met Jack Spijkerman, toen Kopspijkers Koppensnellers was geworden - werkte toch niet. En dan was de presentator nog niet eens weg! The damage had been done.
En als Kopspijkers bij de NPO was gebleven, zelfde format, maar met een andere presentator.. Had dat gewerkt? Denk het niet.
Wat is ervoor in de plaats gekomen? Effectief voor mijn gevoel: De Wereld Draait Door. Ondanks dat DWDD dagelijks ipv. wekelijks is trekt het volgens mij een vergelijkbaar aantal kijkers. DWDD is natuurlijk een totaal ander programma, maar heeft in Nederland wel de positie van "niet-journaal of soap programma dat iedereen kijkt" overgenomen.
Het concept van Kopspijkers zelf is (of ik heb het gemist/zie het over het hoofd) nooit echt vervangen. Een programma met opvallende televisiefragmenten (De TV Draait Door binnen DWDD), cabaret (Koefnoen), het nieuws vanuit komische invalhoek bekeken (De Kwis/Cojones/Zondag met Lubach), een luchtig wedstrijdelement (De Kwis), opvallende/eigenaardige mensen een podium geven op een respectvolle manier (Joris' Showroom, in mindere mate Man Bijt Hond) en
hilarische misstanden aan de kaak stellen (Kanniewaarzijn). En dan alles in één programma.
Natuurlijk zijn niet al die programma's het resultaat van Kopspijkers. Kanniewaarzijn bijvoorbeeld is meer de opvolger van "Ook dat nog!", wat ouder is dan Kopspijkers. Maar alle losse onderdelen van Kopspijkers zijn nu niet meer gecombineerd in één programma.
Er zo over nadenkende, zou dat met Top Gear ook kunnen gebeuren? Onderdelen feitelijk afsplitsen waarbij de delen groter worden dan de som ooit was?
Wetenschappelijke programma's vind ik inderdaad interessanter. De tweede helft van die video (Greatest Raid of All Time) heb ik volgens mij wel eens gezien. Inderdaad, dat weet JC dan wel op een boeiende manier te brengen.
Waar ik dan ook meer op doelde waren de Top Gear achtige video/DVD's die hij heeft gemaakt zonder May en Hammond. Of in bepaalde gevallen, alleen zonder May. Dat werkt (voor mij persoonlijk dan) niet goed.
JC zal ook zeker niet werkeloos zijn zonder TG, maar ik denk dat Hammond en May wat breder zijn met hun kwaliteiten. Het is, naar mijn idee dan, toch lastiger om JC ergens in te passen. Maargoed, voor het geld hoeft ie het natuurlijk allang niet meer te doen, dus hij kan eigenlijk ook maken wat ie zelf wil.
Zo bekeken, als JC stopt met TG, dan hoop ik dat ie dat soort geschiedenis docu's gaat maken. En zich dus minder bezig gaat houden met keiharde humor. Want die keiharde humor werkt volgens mij een stuk minder goed zonder contragewicht van Hammond en May.