
Idem voor die veer, een premium Sachs, Eibach of Spidan is te vinden voor 3 tientjes per stuk.
Kortom, materiaal zou ik niet meer dan € 90 uitgegeven hebben als ik het zelf had gedaan, niet € 634. En een grote keten als Kwikfit zal qua inkoop niet veel afwijken daarvan. Bijkomend punt, zowel NAPA als Monroe zijn b-merken, inferieur aan de merken die ik heb gepakt.
+/- € 100 voor uitlijnen (niet duidelijk of dit 4 punts is of niet) is redelijk gangbaar.
€ 49 voor een APK is niet raar.
Nu staat er geen arbeid vermeldt, ik ga er van uit dat dit in de materiaalkosten verwerkt zit. Als ik met een uurtarief van € 80 reken (redelijk gemiddeld), dan zouden ze zo'n 7 uur aan je auto gewerkt hebben. Dat is wel erg fors voor één draagarm, 2 veren APK en aircocheck. Tussen de 2 en 4 uur zou namelijk realistischer zijn.
Kortom, Kwikfit was duur, een onafhankelijke garage had hetzelfde waarschijnlijk voor 150 minder kunnen doen.
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Bij mijn lokale garage betaal ik €75 voor APK, maar vinden ze het geen enkel probleem als ik evt reparatiepunten zelf fix en later nog weer terug kom voor afmelden.
Idd. Het mooiste zijn onafhankelijke keurstations,.MadMarky schreef op vrijdag 11 juli 2025 @ 13:01:
Kwikfit haalt klanten binnen met (te) goedkope APK tarieven en leeft van het geld dat ze verdienen met reparaties die daaruit voortkomen. Als er niets mis is met je auto zijn ze voordelig, moet er iets gerepareerd worden dan zijn ze erg duur.
Bij mijn lokale garage betaal ik €75 voor APK, maar vinden ze het geen enkel probleem als ik evt reparatiepunten zelf fix en later nog weer terug kom voor afmelden.
Ik had een goede in Nijmegen (helaas gestopt), die deden eigenlijk alleen maar keuren (en autoverkoop er naast). Ook iets van 5 tientjes, en ze waren ook niet te beroerd om iets van een lampje gratis te verwisselen/stofhoesje te plakken, mocht die stuk zijn en er kwam een steekproef. Als er serieus iets was dan meldden ze de auto niet eens af en kreeg ik op een briefje mee wat er mis mee was.
Vaak bu'j te bang!
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Inmiddels een klacht ingediend bij KwikFit en ga volgende keer een onafhankelijke APK keuringsstation uitproberen.
Dat ze zijn duur zijn kun je niet over klagen lijkt mij. "Vooraf niet vragen = achteraf niet klagen".
[ Voor 21% gewijzigd door ThinkPad op 15-07-2025 10:54 ]
En nee, ze hebben hem echt wel netjes gekeurd, maar volgens mij wilde Kwikfit het een en ander "preventief" vervangen omdat het beter was voor de volgende APK oid.
Ik kom er echt nooit meer!
Ieri ero quiete, perché oggi sarò la tempesta
Altijd vooraf een prijs afspreken om verrassingen te voorkomen. Voor standaard reparaties zijn garages prima in staat om een prijs af te spreken. Het is niet jouw probleem of een ervaren kracht het dan in een uur doet of de stagiaire in 4 uur.Edman schreef op donderdag 10 juli 2025 @ 17:28:
Een vraagje. Net terug gekomen van de Kwikfit. Zijn dit een beetje normale prijzen die ik betaald heb? Onderhoud VW Golf uit 2009. Prijzen zijn incl. arbeid. [Afbeelding]
Uitkomst:
- draagarm
- condensor lek
- remschijven te dun
In die tijd was een aftermarket draagarm voor een 206 200 euro, ik kreeg een prijs van 325 euro, dus voor dat geld mochten ze hem wel fixen. Bij ophalen hadden ze niet de draagarm vervangen zoals beloofd, maar alleen het rubber van 6 euro... de rest was arbeid, en heel duur betaald ook.
Condensor kreeg ik offerte van 380 euro voor, die heb ik elders laten fixen. Detail: de condensor was niet lek, de hogedrukslang was gesprongen...
Remschijven hebben ze na aandringen een aandachtspunt van gemaakt, maar toen ik 2000km later bij de beun de remmen liet doen ben ik wel geschrokken, daar had ik echt niet nog een paar duizend km mee kunnen doorrijden

Wat ik geleerd heb daarvan: dealer vermijden. Goedkope APKs en airco checks ook vermijden.
Dat is wel weer coulant van KwikFit.
Met betrekking tot de prijs van de onderdelen, meldt KwikFit:
"De onderdelen zijn qua prijs en kwaliteit marktconform en worden geleverd inclusief garantie. Onze totaalprijzen zijn inclusief montage, onderdelen en garantie en worden vastgesteld op basis van landelijke richtlijnen."
Toch blijft het jammer dat de garagewereld vaak zo ondoorzichtig is. Prijzen zijn zelden helder, en verhalen over onnodige reparaties helpen het vertrouwen ook niet bepaald. Als consument sta je eigenlijk altijd op achterstand.
Ik zou er absoluut voorstander van zijn als garages verplicht worden om prijzen standaard openbaar te maken (ook van onderdelen/reperaties). Zodat je als klant ook makkelijk kunt vergelijken. Daar valt nog flink wat winst te boeken, wat mij betreft.
[ Voor 35% gewijzigd door Edman op 18-07-2025 11:55 ]
Oh je bedoelt de garantie die wettelijk verplicht is? Wat een goed argument zeg!
Waar ze de winst hebben gepakt is op het combineren van veren en draagarm. De prijs die je hebt betaald voor die draagarm is een all-in prijs voor als je alleen een draagarm vervangt. Bij het vervangen van de veerpoten is het werk aan de draagarm 2 extra boutjes los en weer vast, daar zit hooguit een kwartier arbeid in.
Om je even een idee te geven van onderdeelprijzen: die Monroe veren zijn 17,23 excl BTW inkoop, bruto verkoopprijs excl BTW is 68,90 euro. Bij Winparts zijn die 28,95 excl BTW, zou nog goedkoper kunnen, want in Polen liggen ze voor 12 euro inkoop.

:strip_exif()/f/image/pBY2YvjdAZVRQ35UYc6uvviv.jpg?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/7DwiIj2H0sBXzZ22atyjjzaY.jpg?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/7HB7w41DIVSc6eb6jB82TKWk.jpg?f=fotoalbum_large)
Rechtsacher is klaar, maar linksachter blijkt de wartel op de remcilinder niet de juiste te zijn, dus blijft lekken onder druk: te grote diameter voor de remleiding, dus daar mag ik weer een nieuwe wartel voor scoren...
Zo snel mogelijk opbouwen, APK erop en weg ermee...Het kost me nu meer dan ik erin heb wilen steken...
Who is General Failure and why is he reading my hard drive?
Dat is wel zo'n klusje die valt of staat met goed gereedschap.Wok schreef op zaterdag 19 juli 2025 @ 21:40:
Remleidingen vervangen bij #project106. Wat een godsnakende k*tklus![]()
Goede ringsleutels en fijn felsgereedschap is wel een vereiste.
Vaak is niet aangegeven wat voor type de wartel is.Rechtsacher is klaar, maar linksachter blijkt de wartel op de remcilinder niet de juiste te zijn, dus blijft lekken onder druk: te grote diameter voor de remleiding, dus daar mag ik weer een nieuwe wartel voor scoren...
Er is een verschil tussen SAE en DIN, goed te zien op dit plaatje:
/f/image/fb1ZP6Fp4D4wKfOMGI5or9JP.webp?f=fotoalbum_medium)
Wat ik zelf meestal probeer, is de originele wartels opnieuw te gebruiken.
Mijn Corolla uit 2002 heeft een mix van SAE en DIN

Ik heb nu wartels en felsgereedschap voor beide en het is belangrijk dat je de juiste wartels gebruikt.
Met dit soort auto'tjes is het altijd lastig. De dagwaarde is zo laag, dat je er ook niet te veel aan kunt verspijkeren. Zolang je geen afschrijving hebt en je een betrouwbare auto wilt, is het prima het geld er tegenaan te gooien. Maar geld er tegenaan gooien voor de verkoop is lastig in een markt voor oude barrels. Het stomme is namelijk dat autoprijzen voornamelijk afhankelijk zijn van de slechtste exemplaren op de markt...Zo snel mogelijk opbouwen, APK erop en weg ermee...Het kost me nu meer dan ik erin heb wilen steken...
Maar desondanks wel leuk om zoiets op de weg te houden
If you do not change direction, you may end up where you are heading
@Wok kennende, zal hij echt wel het juiste gereedschap hebben als het op Peugeot's aankomtDaWaN schreef op maandag 21 juli 2025 @ 09:36:
[...]
Dat is wel zo'n klusje die valt of staat met goed gereedschap.
Goede ringsleutels en fijn felsgereedschap is wel een vereiste.
[...]

Je kijkt hier tegen de vloer van de achterbank, het grote ronde gat is een toegangsopening om bij de benzinepomp te kunnen komen, die onder de achterbank zit. Dit zit dus boven de benzine tank en het stukje geoxideerde leiding is echt heel slecht

Dat gezegd hebbende, als je aan remleidingen gaat werken, zorg sowieso voor goede remleidingsleutels/open ringsleutels. En probeer zoveel mogelijk troep rond de wartel weg te halen, zodat de kans zo groot mogelijk is dat hij om de leiding kan draaien.
Ik ga voor de "luie" optie met de remleidingen en koop "kant-en-klare" leidingen van BMW. Tussen aanhalingstekens, want het zijn gecoate rechte stalen leidingen met wartels die ik zelf nog in vorm moet buigen. Staal is wel stijver, maar met wat simpel buiggereedschap prima in vorm te krijgen.
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier

Moet bij mijn remmen ook nog een nieuwe ontluchter linksvoor, die is inmiddels ook rondgedraaid, ringsleutel draait gewoon door. 6-kant doppensleutel heeft nog wel grip, maar voor ontluchten is dat gewoon niet handig.
Daarom heb je voor remleidingmoeren ook speciale remleidingsleutels, zoals deze:_JGC_ schreef op maandag 21 juli 2025 @ 11:27:
Die wartels zijn idd zo zacht als boter. Met een steeksleutel wil nog wel eens werken, maar meestal is het eindresultaat een rondgedraaide wartel.

Die grijpen tegelijk op alle vlakken van de moer aan, en je moet het dan wel heel bont maken als je daarmee de moer dol draait.
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.
Ik heb tegenwoordig een Citroen, heb na 1 klusje aan de uitlaat een tang besteld voor die stomme uitlaatklemmen van ze, daar heb ik, ook al doe ik maar 3 klusjes aan de uitlaat, nu al geen spijt van.
leeg
Goede kwaliteit krijgt bijna alles los.
[ Voor 12% gewijzigd door WEBGAMING op 21-07-2025 17:36 ]
Ik kijk nu voor het eerst in langere tijd weer in dit topic, wellicht heb je ondertussen allang iets gekocht maar zo'n 106 lijkt me een prima basis voor iemand die een beetje aan auto's wil leren knutselen. Weinig elektra waar je zelf niet (zomaar) aan kunt werken, oudere simpele techniek. IdeaalEusebius schreef op woensdag 11 juni 2025 @ 13:09:
Dank voor alle input! Ik heb al even wat zitten kijken. En toen bedacht ik me: ik vergeet één variabele te noemen en dat is om zo laag mogelijk in de wegenbelasting te blijven.
Dan kom ik uit bij de 106 (zoals @GoldenSample al als suggestie gaf)
b.v. eerste hit voor 750,- aanschaf https://www.marktplaats.n...1-1-xr-elek-ramen-lage-km
Laag gewicht, weinig kilometers geeft een mooie selectie. Ook Panda's, maar geen Grande Punto's. Wat is het verschil tussen die laatste 2?
https://www.gaspedaal.nl/...=100000&gmax=850&srt=pr-a
@deepbass909 Bij mijn E36 was die remleiding gelukkig al een keer aangepakt, en ook meteen langs de tank gelegd ipv erboven. Daar was ik wel blij mee
@Wok op de grond moeten werken is bij dit soort dingen ook minder ideaal. Je had toch ooit ook een hobbyhok met een brug erin? Staat me vaag iets van bij.
[ Voor 5% gewijzigd door Destruction op 21-07-2025 17:44 ]
Peugeot 307 1.6 16v '05 & Citroën C1 1.0 12v '08 | Yamaha XJ900S Diversion '01 | Gravity is a myth, earth sucks.
Nee nog niet. Auto pas in de herfst nodig en nu even wat andere dingen omhanden.Destruction schreef op maandag 21 juli 2025 @ 17:41:
[...]
Ik kijk nu voor het eerst in langere tijd weer in dit topic, wellicht heb je ondertussen allang iets gekocht maar zo'n 106 lijkt me een prima basis voor iemand die een beetje aan auto's wil leren knutselen. Weinig elektra waar je zelf niet (zomaar) aan kunt werken, oudere simpele techniek. IdeaalBij jongere auto's heb je soms toch diagnose tools/software nodig om te kunnen sleutelen
![]()
@deepbass909 Bij mijn E36 was die remleiding gelukkig al een keer aangepakt, en ook meteen langs de tank gelegd ipv erboven. Daar was ik wel blij mee
@Wok op de grond moeten werken is bij dit soort dingen ook minder ideaal. Je had toch ooit ook een hobbyhok met een brug erin? Staat me vaag iets van bij.
Maar dank voor je aanvulling
==
hoi
Hobbyhok heb ik nog steeds (wel moeten verhuizen begin 2019 en sindsdien geen operationele brug meer), maar daarin zijn we nog bezig om weer een brug op te zetten. Sleutelmaat heeft echter een tijdje thuis gezeten met burn-outklachten en zelf zit mijn agenda ook ramvol, dus heel vlot verloopt het allemaal niet... Het einde is echter in zicht: er moet nog één kolom opgezet worden, de ketting weer terugzetten en dan de stroom aansluiten en dan zou de brug weer operationeel moeten zijn (met nieuwe draagmoeren).Destruction schreef op maandag 21 juli 2025 @ 17:41:
[...]
@Wok op de grond moeten werken is bij dit soort dingen ook minder ideaal. Je had toch ooit ook een hobbyhok met een brug erin? Staat me vaag iets van bij.
Who is General Failure and why is he reading my hard drive?
Zoals die lambdasonde sleutel die ik van Amazon had gevist... daar zet je 1x goed kracht mee en je ziet 'm openbuigen.4x2 schreef op maandag 21 juli 2025 @ 17:30:
Nee hoor, ook die dingen heb je gemaakt van PBS, combineer dat met een echt goed vastzittende wartel en je draait m nog steeds net zo rond als de schroefdraad.
Ik heb tegenwoordig een Citroen, heb na 1 klusje aan de uitlaat een tang besteld voor die stomme uitlaatklemmen van ze, daar heb ik, ook al doe ik maar 3 klusjes aan de uitlaat, nu al geen spijt van.
Ik rijd dus nog steeds met de lambdasonde die er al 293K in zit... de sonde op de kat is wel vervangen al.
APK-station Wijchen doet hetzelfde, fijne gasten.-tom-562 schreef op vrijdag 11 juli 2025 @ 13:08:
[...]
Idd. Het mooiste zijn onafhankelijke keurstations,.
Ik had een goede in Nijmegen (helaas gestopt), die deden eigenlijk alleen maar keuren (en autoverkoop er naast). Ook iets van 5 tientjes, en ze waren ook niet te beroerd om iets van een lampje gratis te verwisselen/stofhoesje te plakken, mocht die stuk zijn en er kwam een steekproef. Als er serieus iets was dan meldden ze de auto niet eens af en kreeg ik op een briefje mee wat er mis mee was.
Jep, ik heb een goedkoop setje open ringsleutels BGS 1745 en die buigen gewoon open. Compleet waardeloos.WEBGAMING schreef op maandag 21 juli 2025 @ 17:34:
Je moet van dat soort sleutels echt goede kwaliteit hebben, anders zetten ze gewoon uit en kan je net zo goed een steeksleutel pakken.
Goede kwaliteit krijgt bijna alles los.
Daarna geïnvesteerd in een Hazet 612N en die heeft tot nu toe alles zonder schade los gekregen. Was die 30 euro meer dan waard.
Ik snapte nooit het nut van die doppen, totdat ik erachter kwam dat er dus lambda sondes bestaan waarvan de stekker niet door een 22mm ringsleutel past_JGC_ schreef op maandag 21 juli 2025 @ 18:18:
[...]
Zoals die lambdasonde sleutel die ik van Amazon had gevist... daar zet je 1x goed kracht mee en je ziet 'm openbuigen.
Ik rijd dus nog steeds met de lambdasonde die er al 293K in zit... de sonde op de kat is wel vervangen al.

Als je de lambda sonde zou willen hergebruiken zou je e.v.t. ook kunnen kijken of je pinnen uit de stekker kunt halen, dan kun je gewoon een 22mm ringsleutel gebruiken.
If you do not change direction, you may end up where you are heading
Met een 22mm ringsleutel kan ik de draai niet krijgen ivm rotzooi wat om de motor heen zit gebouwd. Hitteschild is tot daaraantoe, die kan er gewoon af.DaWaN schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 09:15:
[...]
Jep, ik heb een goedkoop setje open ringsleutels BGS 1745 en die buigen gewoon open. Compleet waardeloos.
Daarna geïnvesteerd in een Hazet 612N en die heeft tot nu toe alles zonder schade los gekregen. Was die 30 euro meer dan waard.
[...]
Ik snapte nooit het nut van die doppen, totdat ik erachter kwam dat er dus lambda sondes bestaan waarvan de stekker niet door een 22mm ringsleutel pastMeeste Japanse spul waar ik aan werk hebben gewoon een kleine 4-pins Sumitomo stekker.
Als je de lambda sonde zou willen hergebruiken zou je e.v.t. ook kunnen kijken of je pinnen uit de stekker kunt halen, dan kun je gewoon een 22mm ringsleutel gebruiken.
Ik heb ooit bij de 206 1.4 TU3 de lambda eruit gerost met een sleutel toen het spruitstuk al uitgebouwd was, die kwam ook niet los zonder de sonde te slopen. (sleutel erop en met de hamer net zo lang slaan tot 'ie los kwam, daarna was de verwarming kapot).
Stekker afknippen en proberen zonder kabel die in de weg zit is ook nog een optie, maar als ik 'm niet los krijg heb ik dan helemaal geen sonde meer. Ik heb nu een verouderde sonde die min of meer nog wel werkt.
Als je zorgt dat er nog wat draadlengte aan de stekker zit kun je het evt. weer aan elkaar solderen?_JGC_ schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 09:35:
[...]
Stekker afknippen en proberen zonder kabel die in de weg zit is ook nog een optie, maar als ik 'm niet los krijg heb ik dan helemaal geen sonde meer. Ik heb nu een verouderde sonde die min of meer nog wel werkt.
Die zat ook in dat setje... die buigt ook fijn open.Maarten schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 10:06:
Je hebt van die kraaienpootjes voor lambda sondes. Daarmee kun je er soms net even iets makkelijker bij
Vaak bu'j te bang!
Deze had ik: https://www.amazon.nl/dp/B07FM24LG8-tom-562 schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 11:18:
Of je koopt een losse dop op Amazon o.i.d., ben je voor een paar euro klaarHeb ik toen ook gedaan. Scheelt een hoop ergernis
Paar euro idd, maar beweging komt er niet in de sonde en je ziet het gewoon openbuigen. Zoals de bovenste review ook zegt: het is gietijzer, dus het buigt een klein beetje en dan zegt het knak.
Hmm, ik had die losse dop besteld van Freetec (die zwarte) en dat werkte perfect in mijn situatie. Lambdasondes kunnen wel echt ontzettend vast zitten._JGC_ schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 11:31:
[...]
Deze had ik: https://www.amazon.nl/dp/B07FM24LG8
Paar euro idd, maar beweging komt er niet in de sonde en je ziet het gewoon openbuigen. Zoals de bovenste review ook zegt: het is gietijzer, dus het buigt een klein beetje en dan zegt het knak.
Vaak bu'j te bang!
Dat werkt meestal niet omdat de draden vaak van RVS zijn.ThinkPad schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 09:56:
[...]
Als je zorgt dat er nog wat draadlengte aan de stekker zit kun je het evt. weer aan elkaar solderen?
Ja klopt. Wat ik zelf meestal probeer is de lambda sonde los te draaien als de uitlaat nog goed heet is, dan gaat het meestal makkelijker dan wanneer de uitlaat is afgekoeld.-tom-562 schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 11:59:
[...]
Lambdasondes kunnen wel echt ontzettend vast zitten.
If you do not change direction, you may end up where you are heading
Bij een hete uitlaat heb je juist de kans de schroefdraad te slopen.DaWaN schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 12:18:
[...]
Dat werkt meestal niet omdat de draden vaak van RVS zijn.
[...]
Ja klopt. Wat ik zelf meestal probeer is de lambda sonde los te draaien als de uitlaat nog goed heet is, dan gaat het meestal makkelijker dan wanneer de uitlaat is afgekoeld.
3x Solaredge, 3x Homewizard Plug-in Batterij, 1x Marstek Venus
Waarom?(RSH) schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 13:46:
[...]
Bij een hete uitlaat heb je juist de kans de schroefdraad te slopen.
Mijn ervaring is juist dat ze dan juist wel (sneller) los komen. Als een bout (of moer) o.i.d. extreem vast zit, stook je die (en de omgeving) ook loeiheet normaal gesproken
Vaak bu'j te bang!
Bovendien worden die kabels ook vrij heet. Soldeer is echt geen goede oplossing.DaWaN schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 12:18:
[...]
Dat werkt meestal niet omdat de draden vaak van RVS zijn.
[...]
[ Voor 80% gewijzigd door WEBGAMING op 22-07-2025 15:43 ]
Ik heb daar 2 sets van, een aantal van HBM en een aantal van Gedore. Die van HBM buigen gewoon open en slippen over de hoeken van een wartel.Andrehj schreef op maandag 21 juli 2025 @ 12:33:
[...]
Daarom heb je voor remleidingmoeren ook speciale remleidingsleutels, zoals deze:
[Afbeelding]
Die grijpen tegelijk op alle vlakken van de moer aan, en je moet het dan wel heel bont maken als je daarmee de moer dol draait.
Dit was het resultaat van de HBM-sleutels:

Afgeronde hoeken en een leiding die nog steeds vast zat. Volgens mij heb ik het uiteindelijk met een griptang opgelost, met de wetenschap dat deze harde leiding toch vervangen ging worden.
Ik dacht met Stanley wel een goede te kopen, zelfde probleem._JGC_ schreef op maandag 21 juli 2025 @ 18:18:
[...]
Zoals die lambdasonde sleutel die ik van Amazon had gevist... daar zet je 1x goed kracht mee en je ziet 'm openbuigen.
Ik rijd dus nog steeds met de lambdasonde die er al 293K in zit... de sonde op de kat is wel vervangen al.
Ik heb hem ooit gekocht voor de Yaris, de lambda was alleen vanaf boven onder een hoek bereikbaar, maar zat zo gemonteerd dat een ringsleutel niet ging werken zolang de kat in de auto zat:DaWaN schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 09:15:
[...]
Ik snapte nooit het nut van die doppen, totdat ik erachter kwam dat er dus lambda sondes bestaan waarvan de stekker niet door een 22mm ringsleutel pastMeeste Japanse spul waar ik aan werk hebben gewoon een kleine 4-pins Sumitomo stekker.
Als je de lambda sonde zou willen hergebruiken zou je e.v.t. ook kunnen kijken of je pinnen uit de stekker kunt halen, dan kun je gewoon een 22mm ringsleutel gebruiken.

Met een Stanley lambda dop lukte het ook niet en uiteindelijk heb ik die kat er maar onderuit geworsteld. Dit was misschien wel één van de meest frustrerende klussen die ik ooit heb gedaan, omdat het deel dat ik wou vervangen vol in zicht zat, makkelijk bereikbaar leek, maar ondertussen mij een halve dag werk heeft veroorzaakt

Draden van een lambda kan je niet solderen. Het is geen koper - ivm de hitte - en het is niet ondenkbaar dat de draden door de nabijheid van de katalysator heel heet worden. Isolatie is ook altijd van siliconen om die reden. Daar zit ook gelijk een 2de probleem, na solderen kan je geen krimpkous of tape gebruiken, want dat kan verbranden. Draden van een lambda kan je alleen krimpen, maar dan zit je nog steeds met het probleem van isolatie.ThinkPad schreef op dinsdag 22 juli 2025 @ 09:56:
[...]
Als je zorgt dat er nog wat draadlengte aan de stekker zit kun je het evt. weer aan elkaar solderen?
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Ik kan even niet op de naam komen, maar misschien had zo'n soort ringsleutel wel gewerkt?
https://www.trailerandtoo...dore-nummer-2-18-en-19-mm
Waar de ring zeg maar weg buigt, dan heb je misschien wel net genoeg ruimte. Of ook net niet natuurlijk.
Kon je het hitteschild er ook niet even afhalen? Geeft dat niet ook een stuk meer ruimte? (maar dat zal je misschien ook wel geprobeerd hebben toen je hem los haalde)
[ Voor 93% gewijzigd door WEBGAMING op 22-07-2025 17:41 ]
Moet ik hierbij de spanrol ook vervangen? En zo ja, alleen de rol of de volledige riemspanner?
Maar goed, ik zeg ook maar wat....
Spanrol kan nooit kwaad. Als je de mogelijkheid hebt, kan je die van te voren even testen door de riem eraf te halen en te voelen. Voel je iets weerstand maar wel soepel draaien, dan is hij nog prima. Voelt hij los of ruw of draait hij heel makkelijk, dan zit er geen vet meer in en is hij kapot.
Spanner zou ik persoonlijk niet vervangen, dit soort spanners kunnen een autoleven lang meegaan.
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier

Zo had ik een keer een dynamo met defecte vrijloop. Nieuwe riem geplaatst (gebroken op de las) en 10.000km later was de dynamo kapot. Dynamo vervangen, riem niet goed bekeken en nog geen 5.000km later lag de riem aan flarden en sloeg ie de stekker van de krukassensor eraf. Dat zijn riemen die makkelijk 150K mee kunnen...
Bij mijn huidige auto was de riem bij aanschaf 10K oud en opdruk niet meer te lezen. Bleek dat de versleten spanner de riem scheef aandrukte waardoor deze niet recht over de poelies liep.
Met een automatische riemspanner is er niets aan te stellen.ThinkPad schreef op dinsdag 19 augustus 2025 @ 21:55:
Let ook op dat je de riem niet té strak monteert, zo heb ik waarschijnlijk ooit een keer de waterpomp aan het lekken gekregen
Automatische spanrol....ThinkPad schreef op dinsdag 19 augustus 2025 @ 21:55:
Let ook op dat je de riem niet té strak monteert, zo heb ik waarschijnlijk ooit een keer de waterpomp aan het lekken gekregen
3x Solaredge, 3x Homewizard Plug-in Batterij, 1x Marstek Venus
Best kans dat dat piepen wat je hoorde, het lager in de waterpomp was.ThinkPad schreef op dinsdag 19 augustus 2025 @ 22:21:
Dat stuk had ik even gemist. In mijn geval ging het om een auto (Yaris 2006) waarbij je de riem moest opspannen met een bout waarmee de positie van de dynamo naar binnen/buiten werd gezet. Na het vervangen van de riem piepte hij soms nog wat. Telkens iets strakker gezet, maar op een bepaald moment teveel waarschijnlijk, waardoor waarschijnlijk de waterpomp lek raakte.
Als ik het goed begrijp is de stoomreiniger/tapijtreiniger een van de beste oplossingen, ik heb zo'n ding niet en ik heb overal PVC-vloeren dus ik zie een middagje huur als een goede optie. Is een tapijtreiniger dan een goede optie? Als ik een random verhuurtoko aanklik krijg je best wel een grote spuit/zuigmond:
https://www.gamma.nl/assortiment/tapijtreiniger/r/B018109
Dit lijkt me dan een handiger model:
https://www.gamma.nl/asso...omreiniger-230v/r/B018119
Zijn er handiger dingen hiervoor te huur? Ik ben met name bang dat ik niet in de hoekjes kom. Ik vind het niet heel erg om het zelf te doen, dus een schoonmaakdienst-aan-huis is niet hetgeen ik zoek, tenzij het niet anders kan.
En heeft iemand het wel eens met zoiets geprobeerd? ik ben hier heel sceptisch over vanwege de prijs (en ja ik snap dat het met een licht ding van de lidl minder hard gaat dan met een wat zwaarder exemplaar), maar je komt hier wel makkelijker mee in alle hoeken en gaatjes.
Ik heb oa deze post gevonden:
Damic in "[DIY] Het auto klussen & vragen topic"
Of mik ik hier iets veel slimmers?
[ Voor 25% gewijzigd door Boudewijn op 20-08-2025 22:10 ]
Die grote tapijtreinigers heb je ook niks aan, er zit een lange stang aan en de grote voet is alleen maar onhandig. Die stoomreiniger van Kärcher in de verhuur ziet er wel kansrijker uit. Het is in ieder geval een apparaat gericht op de professionele markt (voor jouw beeld, adviesprijs is € 999).
Maar eigenlijk wil je een extractor hebben, zoals een Bissell Spotclean. Daarmee was je in feite de bekleding, wordt vervuiling opgelost in water en uit de bekleding gezogen. Ik heb een half jaar terug z'n ding gekocht en geen moment spijt van gehad. Het is namelijk ook perfect te gebruiken op meubels met stoffenbekleding (bank, eettafelstoel, etc).
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Zelf heb ik een Bissell Spotclean Proheat voor dergelijke zaken staan, lijkt me dat je het beste resultaat behaalt wanneer je daarmee aan de slag gaat.Boudewijn schreef op woensdag 20 augustus 2025 @ 22:01:
Recent heeft een van de katten van de baasvrouw in de auto (oude Corsa, geen leren bekleding) geplast en er is wat in de achterbank gekomen. Ben niet blij maar het is gebeurd.
Als ik het goed begrijp is de stoomreiniger/tapijtreiniger een van de beste oplossingen, ik heb zo'n ding niet en ik heb overal PVC-vloeren dus ik zie een middagje huur als een goede optie. Is een tapijtreiniger dan een goede optie? Als ik een random verhuurtoko aanklik krijg je best wel een grote spuit/zuigmond:
https://www.gamma.nl/assortiment/tapijtreiniger/r/B018109
Dit lijkt me dan een handiger model:
https://www.gamma.nl/asso...omreiniger-230v/r/B018119
Zijn er handiger dingen hiervoor te huur? Ik ben met name bang dat ik niet in de hoekjes kom. Ik vind het niet heel erg om het zelf te doen, dus een schoonmaakdienst-aan-huis is niet hetgeen ik zoek, tenzij het niet anders kan.
En heeft iemand het wel eens met zoiets geprobeerd? ik ben hier heel sceptisch over vanwege de prijs (en ja ik snap dat het met een licht ding van de lidl minder hard gaat dan met een wat zwaarder exemplaar), maar je komt hier wel makkelijker mee in alle hoeken en gaatjes.
Ik heb oa deze post gevonden:
Damic in "[DIY] Het auto klussen & vragen topic"
Of mik ik hier iets veel slimmers?De HG Geurtjes-weg-spray helpt niet echt, ik denk dat het echt in de kussens getrokken is.
Zag dat je aan de andere kant van het land woont, je mag zeker voorbij komen maar dat kun je zelf alleen invullen, wellicht een Tweaker die dichterbij woont?
Overigens gebruik ik de stoomreiniger enkel voor interieur delen zoals roosters, plastic, leder e.d. Helaas minder geschikt voor stof.
Heb je de achterbank van die auto vaak nodig?Boudewijn schreef op woensdag 20 augustus 2025 @ 22:01:
Of mik ik hier iets veel slimmers?De HG Geurtjes-weg-spray helpt niet echt, ik denk dat het echt in de kussens getrokken is.
Zo niet dan kun je hem er misschien het beste gewoon uithalen. Dan kun je met de hogedrukspuit of tuinslang aan de gang en hoef je niets te huren. Wel goed laten drogen voordat je de bank weer monteert.
Ik heb ooit eens een sportief interieur gekocht voor heel weinig, omdat de auto in een sloot gelegen had.
Die stoelen en banken heb ik gewoon buiten met een tuinslang schoongemaakt, zitkussens vol laten zuigen met water en dan weer uitpersen. Net zo lang doorgegaan totdat er helder water uitkwam. Dat interieur heb ik jaren gebruikt zonder nare geurtjes verder.
Als je de achterbank laat zitten is een Bissel SpotClean een ideaal apparaat. Heb er zelf ook één en daar krijg je dit soort dingen prima mee schoon. Stoomreiniger zou ik niet aan beginnen, dat is meer voor oppervlakkige vlekken.
If you do not change direction, you may end up where you are heading
Inderdaad ook een goede. Een achterbank trek je er doorgaans vrij makkelijk uit. Als die niet wegklapbaar is, dan trek je eigenlijk bij iedere auto de bank er wel uit door de voorkant omhoog te trekken en hem dan uit beugels te schuiven.DaWaN schreef op donderdag 21 augustus 2025 @ 09:54:
[...]
Heb je de achterbank van die auto vaak nodig?
Zo niet dan kun je hem er misschien het beste gewoon uithalen. Dan kun je met de hogedrukspuit of tuinslang aan de gang en hoef je niets te huren. Wel goed laten drogen voordat je de bank weer monteert.
Ik heb ooit eens een sportief interieur gekocht voor heel weinig, omdat de auto in een sloot gelegen had.
Die stoelen en banken heb ik gewoon buiten met een tuinslang schoongemaakt, zitkussens vol laten zuigen met water en dan weer uitpersen. Net zo lang doorgegaan totdat er helder water uitkwam. Dat interieur heb ik jaren gebruikt zonder nare geurtjes verder.
Als je de achterbank laat zitten is een Bissel SpotClean een ideaal apparaat. Heb er zelf ook één en daar krijg je dit soort dingen prima mee schoon. Stoomreiniger zou ik niet aan beginnen, dat is meer voor oppervlakkige vlekken.
Nu is het nog wel het moment om zoiets te doen, het is nog warm genoeg en lang genoeg droog om de bank te laten drogen. Over een maandje kan het niet meer.
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Ik heb gekeken om zo'n ding te huren, en uiteindelijk besloten er een te kopen. Het is de spotclean hydrosteam pro geworden, die is bij Coolblue op voorraad en ook handig voor vlekken ed op de vloer thuis. Lijken mij (en mevrouw Boudewijn) verdraaid handige dingen, zeker gezien we dus ook huisdieren thuis hebben lopen. Dank voor de tips.
De achterbank loshalen kan ook nog als we er met die machine niet lekker bijkomen.
Ik word van dit soort hulp echt blij
[ Voor 30% gewijzigd door Boudewijn op 21-08-2025 12:27 ]
Mocht je echt gaan "Detailen" kun je de volgende stappen volgen, die kun je natuurlijk ook in huis toepassen:
1. Maak een sopje met warm water & APC (All purpose cleaner) of wasmiddel
2. Dep (mag best nat worden) de plek in die je wilt gaan extracten en behandel deze met een borstel (Afwasborstel kan zelfs al voldoende zijn).
3. Uitzuigen met de extractor
4. Laat het stof drogen
Vrijwel alle vlekken krijg je hiermee weg, bloed wil wel eens vervelend doen maar niks is onmogelijk. Kwestie van hoeveel tijd en moeite wil je erin steken.
Succes met de klus!
Tsja wat is detailen. Ik wil de zitting zodanig reinigen dat hij niet meer stinkt. Dat is doelstelling 1. Ik denk dat ik met biotex aan de slag ga en dat dan even lekker laat weken oid, en daarna met dis bissell droog/schoonmaak.Gringjammer schreef op donderdag 21 augustus 2025 @ 15:17:
@Boudewijn Mooie aankoop! Ga je heel veel plezier van hebben, ik heb de Spotclean ook oorspronkelijk gekocht voor vlekken op het kleed in de woonkamer gezien de hond nog wel eens wat plekjes maakt.
Mocht je echt gaan "Detailen" kun je de volgende stappen volgen, die kun je natuurlijk ook in huis toepassen:
1. Maak een sopje met warm water & APC (All purpose cleaner) of wasmiddel
2. Dep (mag best nat worden) de plek in die je wilt gaan extracten en behandel deze met een borstel (Afwasborstel kan zelfs al voldoende zijn).
3. Uitzuigen met de extractor
4. Laat het stof drogen
Vrijwel alle vlekken krijg je hiermee weg, bloed wil wel eens vervelend doen maar niks is onmogelijk. Kwestie van hoeveel tijd en moeite wil je erin steken.
Succes met de klus!
Daarna vind ik wel fijn om een keer de auto als geheel te reinigen, het ding wordt eigenlijk nooit van binnen gereinigd... Nu en dan een stofzuiger erdoorheen en c'est ca.

Dit hebben we gedaan met de standaard-reinigingsfles die erbij zat; ik denk het niet meer te ruiken. Mijn vriendin dacht het wel nog te ruiken. Mocht ik morgen nog kattenpies ruiken, dan haal ik wel de anti-urine fles van ze. Of gewoon biotex dus. En eventueel de achterbank even los, ik vermoed dat er ook wat in de gleuf tussen rugleuning en zitting is gelopen.
Dank voor de tip, dit ding had ik eerder moeten hebben
[ Voor 17% gewijzigd door Boudewijn op 21-08-2025 20:28 ]
Kijk niet raar op als je de eerste keer het apparaat meerdere keren moet gebruiken. Je kan ook nog een oxy-booster gebruiken, die helpt doorgaans ook tegen geuren (is namelijk waterstofperoxide).Boudewijn schreef op donderdag 21 augustus 2025 @ 20:14:
Zo, die Hydrosteam Pro gehaald... wat een ding joh. De stoelen maar eens uitgesopt, je wil niet weten hoe smerig het retourwater was...![]()
Dit hebben we gedaan met de standaard-reinigingsfles die erbij zat; ik denk het niet meer te ruiken. Mijn vriendin dacht het wel nog te ruiken. Mocht ik morgen nog kattenpies ruiken, dan haal ik wel de anti-urine fles van ze. Of gewoon biotex dus. En eventueel de achterbank even los, ik vermoed dat er ook wat in de gleuf tussen rugleuning en zitting is gelopen.
Dank voor de tip, dit ding had ik eerder moeten hebben
Ik heb mijn spotcleaner primair gekocht voor een stoffen bank, die met dank aan 2 peuters al snel er niet meer uitzag. 2 sessies en vrijwel alles was verdwenen. Ik had het al vaker gezien, maar vond het altijd een hoog tell-sell gehalte hebben, maar inderdaad, het zijn geweldige apparaten voor stoffen bekleding.
Baking soda wordt ook nog weleens gebruikt, dit strooi je op de verdachte plek en laat je een paar uur liggen. En daarna opzuigen.
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Vnl voor de verhuur, als gasten vlekken maken zijn die in no time weg en na een paar uur weer droog.
Ik gebruik vrijwel overal de stoom voor.
Maar wat zijn die duur geworden.......in januari was de Hydrosteam Select nog €229 bij Bol.
Toen ik hem kocht was het goedkoper de Hydrosteam Select te kopen, en dan los de wieltjes en een extra borstel, ipv de Hydrosteam Pro.
Zijn verder dezelfde apparaten maar dus met extra accessoires, en een andere sticker.
[ Voor 4% gewijzigd door Teijgetje op 01-09-2025 11:16 ]
Stay away from negative people, they have a problem for every solution.
Ik hoop dat jullie mij verder kunnen helpen met mijn uitdaging.
Ik heb een Skoda Karoq met het Canton geluidssysteem. De lage speaker in de achterdeur is kapot. Ik wil deze graag vervangen. Ik heb alleen moeite met het vinden van een goede speaker die aansluit op het Canton systeem.
Ik weet het volgende:
Maat speaker: 16.5 cm
Inbouwdiepte: 45 cm
Impedantie: 8 ohm
Ik kan geen goede speaker vinden die voldoet aan de 8 ohm impedantie. Ik heb gelezen dat een lagere ohm niet goed is voor de versterker.
Kan iemand advies geven over een speaker die ik kan gebruiken? Op internet vind ik eigenlijk geen goede optie. Ik heb een aantal bedrijven aangeschreven, maar daar komt ook weinig uit.
Deze?
[ Voor 18% gewijzigd door WEBGAMING op 06-09-2025 14:20 ]
Auto betreft een Volkswagen Passat R36, welke ik recent heb kunnen kopen voor een zachte prijs, gezien er wat werk aan zat. Bij deze auto zit de carterventilatie in het kleppendeksel. Het membraan gaat hier nogal eens van defect, waardoor de motor valse lucht kan aanzuigen. Beste oplossing is een nieuw kleppendeksel monteren.
Hiervoor heb ik eerst de inlaat gedemonteerd, waarna ik bij het kleppendeksel kon verwijderen. De pakking lekte ook, dus dat is mooi meegenomen!
:strip_exif()/f/image/ZHMFECAR9YUoleYU6qxgLIr2.jpg?f=fotoalbum_large)
Na montage van het kleppendeksel heb ik de bougies direct gewisseld, gezien de bobines er toch aflagen.
Na het monteren van het kleppendeksel en de inlaat heb ik het luchtfilter vervangen, deze zat goed vol, dat oogt toch een stuk mooier en de motor vind het fijner. Verder heb ik het gasklephuis schoongemaakt met een tandenborstel.
:strip_exif()/f/image/oOFI5fLb8N7CTc9ypOEsRity.jpg?f=fotoalbum_large)
Na volledige montage van alle onderdelen heb ik nog een doekje over alles heen gehaald. Ik heb hierbij gebruikt van system123 motorreiniger en system123 motor make up. Het resultaat is een stuk beter. Maar veel plekken blijven zichtbaar. Is hier nog wat aan te doen? Eventueel met een ander schoonmaaksetje?
:strip_exif()/f/image/QaQd6ClM6ZtrO0BEH3oLJZZW.jpg?f=fotoalbum_large)
Uiteindelijk afgesloten met het inleren van de gasklep, deze is toch even open geweest handmatig en het wissen van foutcodes. Dit heb ik gedaan met VCDS. Auto loopt weer mooi rustig stationair!
Gisteren kwam de bezorger een nieuwe Varta Silver Dynamic D15 (610A, 63 Ah) brengen. Dus gelijk even gekeken (met een Kingbolen BM550 accutester) wat de CCA capaciteit was. Deze blijkt maar 472A te zijn, met een SoH van slechts 60%.
Ook na een nacht opladen (aan een CTEK MXS 5.0 acculader) stijgt dat maar naar 490A / 65%.
Afgaande op de print op de accu zou de productiemaand november 2024 zijn, dus minder dan een jaar geleden.
Ter vergelijking: Een 4.5 jaar oude Exide accu van de andere auto zit nog op een SoH van 74%. (En haalt 655 van de 760 CCA nieuw.)
Iemand al eens meegemaakt dat een nieuwe accu zijn capaciteit lang niet haalt?
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.
Bij het vervangen van de accu’s controleerde wij ook altijd de capaciteit van de nieuwe accu’s. Ik heb zelden, sterker nog, nog nooit gehad dat een nieuwe accu de capaciteit niet haalt. Hooguit net iets er onder.Andrehj schreef op woensdag 10 september 2025 @ 10:05:
Nieuwe Varta accu haalt CCA capaciteit niet.
Gisteren kwam de bezorger een nieuwe Varta Silver Dynamic D15 (610A, 63 Ah) brengen. Dus gelijk even gekeken (met een Kingbolen BM550 accutester) wat de CCA capaciteit was. Deze blijkt maar 472A te zijn, met een SoH van slechts 60%.
Ook na een nacht opladen (aan een CTEK MXS 5.0 acculader) stijgt dat maar naar 490A / 65%.
Afgaande op de print op de accu zou de productiemaand november 2024 zijn, dus minder dan een jaar geleden.
Ter vergelijking: Een 4.5 jaar oude Exide accu van de andere auto zit nog op een SoH van 74%. (En haalt 655 van de 760 CCA nieuw.)
Iemand al eens meegemaakt dat een nieuwe accu zijn capaciteit lang niet haalt?
Nu is het wel zo dat een accutester van dit formaat niet altijd even accuraat is. (Wij gebruikten dergelijke apparaten ook voor het gemak, echter bij twijfel pakte we een officiële tester, die gaf soms net een ander advies)
Je hebt hem al een nachtje aan de lader gehad, dat is al een goede eerste stap. Daarmee kan je bepalen of de accu nog iets van zijn capaciteit kan opnemen. Dat lijkt die niet echt gedaan te hebben: van 472 naar 490 is gewoon verwaarloosbaar. Wij zouden zeggen, einde verhaal. Of bij een klant: de accu word minder, dus u kunt hem verwachten zeker bij korte ritten. Soms wil het helpen om de accu heel even te laten rusten en nog een keer te testen.
In dit geval lijkt die niet op capaciteit te komen, na een nachtje laden moet dat toch echt wel goed zijn. Je zou hem kunnen omwisselen voor een ander. 60% voor een nieuwe accu is erg mager en zou ik niet willen hebben.
Dankjewel. Dat is ook mijn conclusie.Daan1071 schreef op woensdag 10 september 2025 @ 10:17:
Bij het vervangen van de accu’s controleerde wij ook altijd de capaciteit van de nieuwe accu’s. Ik heb zelden, sterker nog, nog nooit gehad dat een nieuwe accu de capaciteit niet haalt. Hooguit net iets er onder.
Nu is het wel zo dat een accutester van dit formaat niet altijd even accuraat is. (Wij gebruikten dergelijke apparaten ook voor het gemak, echter bij twijfel pakte we een officiële tester, die gaf soms net een ander advies)
Je hebt hem al een nachtje aan de lader gehad, dat is al een goede eerste stap. Daarmee kan je bepalen of de accu nog iets van zijn capaciteit kan opnemen. Dat lijkt die niet echt gedaan te hebben: van 472 naar 490 is gewoon verwaarloosbaar. Wij zouden zeggen, einde verhaal. Of bij een klant: de accu word minder, dus u kunt hem verwachten zeker bij korte ritten. Soms wil het helpen om de accu heel even te laten rusten en nog een keer te testen.
In dit geval lijkt die niet op capaciteit te komen, na een nachtje laden moet dat toch echt wel goed zijn. Je zou hem kunnen omwisselen voor een ander. 60% voor een nieuwe accu is erg mager en zou ik niet willen hebben.
Overigens blijkt uit diverse reviews dat de goedkope Kingbolen tester het net zo goed doet als een 10x zo dure Bosch. (Deze bijvoorbeeld: YouTube: KINGBOLEN BM550 Battery Tester VS Mighty BOSCH BAT110 - 6v 12v 24v C...).
En ook het feit dat ie andere accu's wel betrouwbaar meet, geeft mij wel vertrouwen in deze accutester.
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.
Ze hoeven inderdaad ook zeker niet slecht te zijn. Sterker nog: ze zitten er vaak nog heel goed in de buurt ook! Vandaar dat wij deze ook gebruiken.Andrehj schreef op woensdag 10 september 2025 @ 10:21:
[...]
Dankjewel. Dat is ook mijn conclusie.
Overigens blijkt uit diverse reviews dat de goedkope Kingbolen tester het net zo goed doet als een 10x zo dure Bosch. (Deze bijvoorbeeld: YouTube: KINGBOLEN BM550 Battery Tester VS Mighty BOSCH BAT110 - 6v 12v 24v C...).
En ook het feit dat ie andere accu's wel betrouwbaar meet, geeft mij wel vertrouwen in deze accutester.
In twijfelgevallen waren de officiële testers wel erg fijn. Deze gaven een volledige inzicht in alle toestanden van de accu. En was een goede conclusie op basis van gegevens mogelijk.
In jou geval verwacht ik ook wel dat die goed zit.
Weet iemand waar hij voor is? Hij zit te vast om makkelijk te kunnen volgen.
:strip_exif()/f/image/D44nuAiBQrNlAB7oEpAC0PNO.jpg?f=fotoalbum_large)
De auto heeft geen camera's en parkeersensoren.
[ Voor 57% gewijzigd door DaanTriple7 op 13-09-2025 10:54 ]
Ik heb inmiddels gevonden waar hij heen ging.
:strip_exif()/f/image/yr1euvoY9T9vF6tGNMtBk5dS.jpg?f=fotoalbum_large)
Waar zou dit bij de (nóg oudere) radio voor hebben gediend?
Dat is een GPS antenne.DaanTriple7 schreef op zaterdag 13 september 2025 @ 11:02:
@Zyk thanks.
Ik heb inmiddels gevonden waar hij heen ging.
[Afbeelding]
Waar zou dit bij de (nóg oudere) radio voor hebben gediend?
[ Voor 91% gewijzigd door SpongeRob op 13-09-2025 12:47 ]
"Never wrestle with a pig – it gets mud all over you and the pig likes it."
Een inbouwdiepte van 45 cm vind ik érg indrukwekkend!Thomas312 schreef op zaterdag 6 september 2025 @ 13:45:
Dag allen,
Ik hoop dat jullie mij verder kunnen helpen met mijn uitdaging.
Ik heb een Skoda Karoq met het Canton geluidssysteem. De lage speaker in de achterdeur is kapot. Ik wil deze graag vervangen. Ik heb alleen moeite met het vinden van een goede speaker die aansluit op het Canton systeem.
Ik weet het volgende:
Maat speaker: 16.5 cm
Inbouwdiepte: 45 cm
Impedantie: 8 ohm
Ik kan geen goede speaker vinden die voldoet aan de 8 ohm impedantie. Ik heb gelezen dat een lagere ohm niet goed is voor de versterker.
Kan iemand advies geven over een speaker die ik kan gebruiken? Op internet vind ik eigenlijk geen goede optie. Ik heb een aantal bedrijven aangeschreven, maar daar komt ook weinig uit.
Een originele luidspreker is vaak gemaakt van gegoten plastic en één geheel met de driver en passend voor de auto. Het makkelijkste is om een zelfde luidspreker op de kop te tikken.
Mocht je de luidspreker met iets aftermarket willen vervangen, heb je ook pasringen nodig om de luidspreker te kunnen monteren. Vervangen dan ook beide luidsprekers, anders heb je twee verschillende luidsprekers en dat is niet wenselijk.
Aftermarket heeft in 99% van de gevallen een impedantie van 4 ohm, maar ik verwacht niet dat dat een heel erg groot probleem zal opleveren.
"Never wrestle with a pig – it gets mud all over you and the pig likes it."
Ik heb aan de onderkant van de auto gekeken en ik zie niks geks of voel geen speling.
Is er een manier om de veerpootlagers te controleren? Of is het gewoon blind vervangen en hopen dat het daaraan ligt?
Maar goed, ik zeg ook maar wat....
Als het echt op oneffenheden is, kan er ook gewoon ergens speling op zitten, waarschijnlijk een kogel. Dat moet je dan ook vrij snel kunnen zien (of eigenlijk voelen) op een brug.
[ Voor 22% gewijzigd door WEBGAMING op 17-09-2025 19:25 ]
Draagarm rubbers kontroleren (de achterste van voor/onder) of daar scheuren in zittten.Blackouts schreef op woensdag 17 september 2025 @ 16:45:
Mijn Mazda CX-5 (2012, 190k Km) maakt een rammelend geluid bij het oprijden van stoepjes en bij gaten in de weg, Ik heb het idee dat dit erger is als het stuur gedraaid is, bijvoorbeeld als ik thuis de oprit op draai.
Ik heb aan de onderkant van de auto gekeken en ik zie niks geks of voel geen speling.
Is er een manier om de veerpootlagers te controleren? Of is het gewoon blind vervangen en hopen dat het daaraan ligt?
Stabilisatorstang koppelstangetjes. Origineel (en goede aftermarket) hebben 4 nopjes aan de achterkant van de kogel ( a la Lego) als die niet meer zichtbaar of voelbaar zijn, zijn de stangetjes/kogels versleten.
3x Solaredge, 3x Homewizard Plug-in Batterij, 1x Marstek Venus
[ Voor 55% gewijzigd door WEBGAMING op 29-09-2025 13:17 ]
Ty, Ik heb ze zojuist gemaild, helaas moet je retourkosten wel zelf betalen, maar ik denk dat ze bij defecten wel vergoeden.. verwacht dat de accu niet lekt, maar door de transport plug los is gegaan is er vloeistof gelekt heeft. Maar geen idee wat voor invloed heeft op de werking.WEBGAMING schreef op maandag 29 september 2025 @ 13:17:
Gewoon terug sturen. Je wil ook geen lekkende accu in je auto zetten.
Ook zonder zo'n plug horen ze niet (significant) te lekken. Dat is om de gassen er uit te laten, dat zou redelijk vloeistofdicht moeten zijn. Anders zou het er ook uit komen als je hard door de bocht gaat.
Zou natuurlijk kunnen dat hij onderweg veel gekanteld is, en het er daar door extra uit gekomen is. Maar ik zou er gewoon niet aan beginnen en hem mooi terug sturen.
@WEBGAMING
Waarom moet een shop daarvoor opdragen? Als die in een fysieke winkel gekocht zou zijn, kreeg je toch ook geen vergoeding voor de brandstofkosten van het terugbrengen? Het is niet verplicht en hooguit een gunst van de leverancier om iets kosteloos terug te mogen sturen.
Het vervelende voor een particulier is vooral dat een loodaccu (veel) zwaarder is dan met reguliere pakketpost verzonden kan worden en transportbedrijven gelijk veel duurder zijn voor een particulier met incidentele verzending.
De ontluchting is een klein labyrint, waar vloeistof moeilijker doorheen beweegt, maar het is niet onmogelijk. Als de accu langere tijd gekanteld is, kan er vloeistof uitlekken. Dat lijkt hier gebeurt te zijn. Die openingen zitten op zo'n plek in de accu dat door g-krachten alleen het zuur hier niet uit kan komen, en dus niet tijdens hard remmen of optrekken of in scherpe bochten.
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Sowieso worden accu's daar altijd zonder extra verpakking met Koopman/Transmission vervoerd omdat ze rechtop vervoerd moeten worden. Bij PostNL en DHL weet je niet hoe er met zo'n pakket omgegaan wordt.
@_JGC_
Wat ik al schreef, het is een gunst van de webshop. Winparts ken ik als coulant daarin, maar het is bij prijsvechters verre van standaard (en tegenwoordig sowieso steeds minder in algemene zin) dat retourneren kosteloos is, ongeacht de reden van retourneren.
Maar in alle eerlijkheid heb ik weinig vertrouwen dat instructies dat een pakket rechtop vervoerd moet worden, lang niet altijd opgevolgd worden.
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
En ja, er zijn partijen die het gewoon in een doos kiepen en dan bij DHL of PostNL aanbieden, dat deed Winparts ook na de verhuizing naar Ede (andere inpakkers, hadden geen idee wat ze inpakten)... enorm hoog retourpercentage vanwege transportschade of zooi die samen in het doosje werd gestopt.
Transportschade is sowieso altijd een ding geweest... Toen ik bij Hella werkte (inmiddels meer dan 20 jaar terug) waren er ook regelmatig retouren van specifieke producten door transportschade, des tijds vooral airco condensors. En afgelopen zomer heb ik mee mogen maken dat het blijkbaar nog steeds moeilijk is om die zonder schade te transporteren_JGC_ schreef op maandag 29 september 2025 @ 15:19:
@deepbass909 Winparts levert ze gewoon rechtop zonder omdoos aan bij Koopman/Transmission. Die lui weten hoe ze dat moeten vervoeren.
En ja, er zijn partijen die het gewoon in een doos kiepen en dan bij DHL of PostNL aanbieden, dat deed Winparts ook na de verhuizing naar Ede (andere inpakkers, hadden geen idee wat ze inpakten)... enorm hoog retourpercentage vanwege transportschade of zooi die samen in het doosje werd gestopt.


Maar de retouren toen waren ook al vooral condensors, gevolgd door radiatoren.

Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Ik wil onderhoud plegen aan de trommelremmen van aanhanger en caravan. Daarvoor moeten ook de diverse scharnierpunten netjes gesmeerd worden. Al-Ko zegt daarover:
/f/image/qMXZ3chCdRUtuFcn89xhomSn.png?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/EvQ35u2zqYh6qci01DrVRfeF.png?f=user_large)
Handig genoeg wordt er geen merk of type vet bij vermeld. Ik heb wel Liqui Moly siliconenvet liggen, maar die is zeker niet bestand tegen dergelijke temperaturen (gaat maar tot 200 graden).
Wat gebruiken jullie voor trommelremmen?
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.
Als je al vet wilt gebruiken, dan keramische pasta of speciale remmenvet, zoals deze van Até.Andrehj schreef op maandag 29 september 2025 @ 20:46:
Welk vet voor scharnierpunten trommelremmen?
Ik wil onderhoud plegen aan de trommelremmen van aanhanger en caravan. Daarvoor moeten ook de diverse scharnierpunten netjes gesmeerd worden. Al-Ko zegt daarover:
[Afbeelding] en
[Afbeelding]
Handig genoeg wordt er geen merk of type vet bij vermeld. Ik heb wel Liqui Moly siliconenvet liggen, maar die is zeker niet bestand tegen dergelijke temperaturen (gaat maar tot 200 graden).
Wat gebruiken jullie voor trommelremmen?
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Dank, die ken ik, maar die is speciaal voor remzuigers, en bovendien gaat die ook maar tot 200 °C volgens de datasheet:deepbass909 schreef op maandag 29 september 2025 @ 20:51:
Als je al vet wilt gebruiken, dan keramische pasta of speciale remmenvet, zoals deze van Até.
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.
Ik gebruik zelf altijd Kerabrake van Makra.
https://www.afsmotorparts...t/product&product_id=1158
Vroegâh gebruikte men daarvoor kopervet.Andrehj schreef op maandag 29 september 2025 @ 20:46:
Welk vet voor scharnierpunten trommelremmen?
Ik wil onderhoud plegen aan de trommelremmen van aanhanger en caravan. Daarvoor moeten ook de diverse scharnierpunten netjes gesmeerd worden. Al-Ko zegt daarover:
[Afbeelding] en
[Afbeelding]
Handig genoeg wordt er geen merk of type vet bij vermeld. Ik heb wel Liqui Moly siliconenvet liggen, maar die is zeker niet bestand tegen dergelijke temperaturen (gaat maar tot 200 graden).
Wat gebruiken jullie voor trommelremmen?
Maar omdat dat weer onhandig is met ABS sensoren (vanwege de metaaldeeltjes die erin zitten), gebruik je daarvoor tegenwoordig Keramisch vet. Zelf heb ik deze:
https://www.oliehandel.nl...400-ml-1stuk-e701123-st-1
Die gebruik ik bijvoorbeeld ook op wielbouten, tegen het vastrotten. (Ook een toepassing waar vaak kopervet gebruikt werd/wordt)
Overigens kan kopervet nog steeds prima gebruikt worden, zo lang het maar niet in de buurt van ABS sensoren komt. En dat zal bij trommelremmen van aanhangers en caravans dus wel goed gaan
EDIT:
Wat @DaanTriple7 voorstelt is dus ook prima, kan zelfs tegen nog veel hogere temperaturen. Maar is ook wel een stuk duurder. Hoewel ik dat de eigenaar van AFS motorparts wel gun, vind ik het verschil in prijs wel erg fors.
[ Voor 13% gewijzigd door Wild Chocolate op 29-09-2025 22:16 ]
https://www.bol.com/nl/nl...bAMPTkzzDAPIaAkkFEALw_wcB
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.
Excuus, ik had de verkeerde van Até gepakt, dit is het juiste vet.Andrehj schreef op maandag 29 september 2025 @ 20:55:
[...]
Dank, die ken ik, maar die is speciaal voor remzuigers, en bovendien gaat die ook maar tot 200 °C volgens de datasheet:
Volledigheidshalve heb ik de hele collectie staan, keramische pasta in een grote pot met kwast (inmiddels 20 jaar terug ofzo gekocht), kopervet, want altijd handig en sinds een paar jaar remmenvet.Wild Chocolate schreef op maandag 29 september 2025 @ 22:10:
[...]
Vroegâh gebruikte men daarvoor kopervet.
Maar omdat dat weer onhandig is met ABS sensoren (vanwege de metaaldeeltjes die erin zitten), gebruik je daarvoor tegenwoordig Keramisch vet. Zelf heb ik deze:
https://www.oliehandel.nl...400-ml-1stuk-e701123-st-1
Die gebruik ik bijvoorbeeld ook op wielbouten, tegen het vastrotten. (Ook een toepassing waar vaak kopervet gebruikt werd/wordt)
Overigens kan kopervet nog steeds prima gebruikt worden, zo lang het maar niet in de buurt van ABS sensoren komt. En dat zal bij trommelremmen van aanhangers en caravans dus wel goed gaan
EDIT:
Wat @DaanTriple7 voorstelt is dus ook prima, kan zelfs tegen nog veel hogere temperaturen. Maar is ook wel een stuk duurder. Hoewel ik dat de eigenaar van AFS motorparts wel gun, vind ik het verschil in prijs wel erg fors.
Persoonlijk vind ik remmenvet wel het prettigst, want dat is het meest schoon, wat wel prettig is bij een auto waarmee ik ook naar meetings enzo ga.
Kopervet moet je sowieso wat mee uitkijken, want het kan (niemand verbiedt het, dus mag niet is een groot woord) niet in combinatie met aluminium vanwege galvanische corrosie. Ik heb het nu vooral nog staan voor uitlaatdelen.
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Bovendien worden de functionele onderdelen van remmen doorgaans niet van aluminium gemaakt.
Jouw vet is volgens het opschrift (alleen?) voor schijfremmen
Wel tussen schijven/trommels en aluminium velgenWild Chocolate schreef op woensdag 1 oktober 2025 @ 09:59:
Dat van die galvanische corrosie weet ik. Maar ik heb wel sterk het idee dat dat vooral een theoretisch ding is bij kopervet. Nog nooit een voorbeeld tegengekomen waar kopervet in het spel was bij galvanische corrosie.
Bovendien worden de functionele onderdelen van remmen doorgaans niet van aluminium gemaakt.
Jouw vet is volgens het opschrift (alleen?) voor schijfremmen
En er waren in ieder geval een aantal sovjet-auto's met aluminium trommels
En het klopt dat het opschrift schijfremmen noemt, maar het is geschikt voor smering van beweegbare delen van alle soorten remmen.
Overigens zou ik sowieso altijd montageinstructies controleren, want het is niet ongewoon dat trommelremmen helemaal droog (en schoon) gemonteerd moeten worden en er juist helemaal geen vet gebruikt mag worden. Vet houdt namelijk ook remstof vast en kan juist een goede werking gaan tegenwerken.
Die ja_JGC_ schreef op woensdag 1 oktober 2025 @ 10:00:
@deepbass909 Uitlaatdelen? Je bedoelt voor de bouten van de klemmen die na verloop van tijd vastrotten en breken zodra je er een sleutel op zet?
[ Voor 9% gewijzigd door deepbass909 op 01-10-2025 10:20 ]
Waarschuwing, opperprutser aan het werk... en als je een opmerking van mij niet snapt, klik dan hier
Dankjewel. Die ken ik, en heb ik hier ook wel staan, maar gaat volgens de datasheet ook maar tot 200 °C, en voldoet daarmee niet aan de temperatuureisen van Al-Ko uit mijn bovenstaande post.deepbass909 schreef op woensdag 1 oktober 2025 @ 09:51:
Excuus, ik had de verkeerde van Até gepakt, dit is het juiste vet.
De enige geschikte vetten lijken dus keramisch vet en kopervet.
[ Voor 9% gewijzigd door Andrehj op 01-10-2025 10:20 ]
WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.